Sziasztok!
Bocs a sokadik theadam-témáért:D
Szombat éjszaka írtam beázás miatt biztosítós témában. Jelentettem, viszont adódott más kérdésem.
Szóval tudom, hogy ezek a viharok ritkák, életemben ilyet még nem is láttam, ezért az anyagi vonzatot is figyelembe véve inkább egy elméletibb irányba indulnék el első körben.
Milyen szakemberrel és mit kéne elkezdeni felméretni, hogy a jövőben ne történjen ilyen? Egy ponton arra tippelek, hogy a kéményen, vagy a kémény mellett folyt be a víz ill. ha létezhet ilyen, egy ponton a földszinten alulról tört fel a parketta alól.
Ki, merre indulna? Egyáltalán egy kétszintes családi háznál létezhet erre értelmes megoldás?
Abszolút laikus vagyok a témában, viszont irdatlanul zavar. HA egyszer beáztam, beázhatok mégegyszer és ezt elkerülném még így is, hogy igazából nagy gond nem történt, reggelre (tehát kb. 3 óra elteltével) már csont száraz volt minden, alapos szellőztetés, mostanra a falakon és a parkettán sincs számottevő nyoma. Azt viszont ugye nem tudhatom, hogy belül, a falakban milyen problémát kezdett meg a víz, ami esetleg később fejfájást okozhat.
Ha ritka is az ilyen, egy értelmes összeget hajlandó lennék rászánni a nyugalmamra...
- 783 megtekintés
Hozzászólások
A vízzel az a baj, hogy ha nem hagy nyomot, akkor piszok nehéz kideríteni, hogy honnan jöhetett, mikor és mennyi.
Mindenképp írd össze, hogy hol láttál vizet, kb. mennyit. Aztán lehet találgatni, hogy az hogyan juthatott oda.
Mennyi idős a ház? Ez alapvetően meghatározza a technológiákat, amikkel a víz ellen alul/oldalt/felül védekeztek. Ezeket időnként felül kell vizsgálni, javítani, cserélni.
A kémény környéke lehet problémás, ha a vízelvezetés ÉS vízzárás nem megoldott. Mindkettőre együtt van szükség a tetőn.
Milyen tető van a házon? Egy törött cserép is tud vicces dolgokat művelni.
Nézd meg a csatornákat is. Ha eldugultak vagy nem jó irányba lejtenek, akkor többet ártanak, mint használnak.
Nyílászárók: Ha nem zár tökéletesen, akkor az erős szél (pl: 80 km/h+) esővel párosítva simán be tudja fújni a vizet a réseken. Ez jó esetben szökőévente egyszer fordul elő és inkább csak bosszantó, mint óriási hiba. Persze rá kell nézni, mert huzatot okoz. Ne tévesszen meg, hogy a nyílászáró műanyag: ugyanúgy öregszik a tömítése 5-10-20 év alatt, amit cserélni kell. Rossz esetben nem cserélhető, új ablak kell. Welcome in 2023....
A parketta alól nem törhet fel a víz. Ha mégis ilyen lenne, akkor ott súlyos problémák vannak (magas talajvíz, csőtörés, hiányzó talajvíz elleni szigetelés stb.). Ráadásul ott a parketta púposodása már jelezné a gondot korábban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A bármilyen anyagok öregedése a tetőn különösen figyelmet igényel, hogy csak a tetőre, és kimondottan kültérre időjárásálló cuccok kerüljenek oda.a "megoldjuk mi ezt főnök" típusú "megoldásokra" nagyon figyelni kell, hogy mégis mire gondoltak. Ezt tervezéssel meg lehet előzni, de azért még akkor is kreatívak. Érdemes lehet műszeki ellenőrrel egyeztetni, hogy vállal-e felmérést, meg javaslatot, és kivitelezőt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amik még beázási pontok lehetnek és nem írtam le őket:
- Redőny - a régi típusok simán képesek bevezetni a vizet
- Parapetes konvektor - kis illesztési hiba, rossz beépítés és hopp, befújhatja a vizet a szél
- Klíma kondenzvíz kivezető / kültérihez menő cső - hibás beépítés, tömítés, rossz irányba lejtés
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A ház 20 éve épült, de sajna ennyi az össz infóm. Ja még annyi, hogy téglaház:D
A tető ferde tető, a cserepek rendben vannak, ezt tavaly nézték át és tették rendbe. A vicc, hogy ugyan más ügyben (egy tömítés elfáradt), de a kéményt is kb. három hónapja szerelték.
A csatornákat megnézem, vagy megnézetem. Ill. az ereszeket is, még az merült fel bennem, hogy esetleg az eresz nem képes elvezetni a vízmennyiséget, noha nem koszos és koszosodni sem tud olyan nagyon, mert nem jellemzőek a magas fák, eleve a fák sem igazán a környéken.
Nyílászárók. Nos ez egy érdekes kérdés. Alapvetően az a véleményem, hogy szerintem már igen elfáradt aki ezt szerelte és szart az egészre a végén. Van erkélyajtó, van mellette ablak, ezek betonbiztosan zárnak. Azonban az érintett emeleti helyiség ablaka már fogásra is kicsit gagyi, valahogy nyitás-csukás során van egy olyan érzetem, hogy ez kicsit hanyagul lett már megcsinálva. Pluszban nagyon könnyen is jár az ablak kilincse, máshol azért nagyobb az ellenállás nyitás-zárásnál. A zsanéroknál mindenütt rendkívül pedánsan lettek felhelyezve a takaróműanyagok, ebben a helyiségben azért ehhez is lenne mit hozzáfűzni (konkrétan hiányzik). Elvileg lehettünk mi is, de elég életszerűtlen, hogy egy ablakról az összes ilyen műanyag takaróelemet leszedtük...
Akkor a talajvíz kizárt. A sors fura fintora, hogy ahol megjelent a semmiből a víz, az egyik olyan helyiség, ahol a legszebb a parketta. A másik legszebb az emeleti beázott helyiségben. Utóbbi nem lakóhelyiség, főképp tárolásra használjuk, a 2020-as lezárások végéig iroda volt, de ahogy laptopra + Wi-Fi-s nyomtatóra váltottunk, szép lassan megszűnt ez a jelentősége. Így főképp szellőztetni járunk be kb. napi szinten, meg lakószoba mellett van és beázást sem láttunk soha, ill. szaga sem volt.
Redőny: Van, nem alu hanem műanyag, de már nem az a nagyon régi fajta nehéz (azt nem is tudom, miből voltak az olyanok, de biztos nem műanyag). Ráadásul nem nagyon szoktuk lehúzni, pláne nem nyáron.
Konvektor szerencsére nincs. Légkondi van, de ott erre nagyon odafigyeltek, bőven van lejtés a csőben és rendesen meg is van csinálva, egy csepp víz nem jelent meg a ház ezen részén. Igazából ahol megjelent a beázás, mind valamilyen kapcsolatban van a kéménnyel, többnyire van közös fal. A kéményes rész a ház vége, a klíma meg a másik végén van, a klímás végen sokkal korrektebbek a nyílászárók. Viszont az emeleti szoba ablaka elég távol van attól a faltól (telibe szembe, durván 5--6 méterre), illetve a parkettás földszinti szoba is ilyen. Van egy közös fal a kéménnyel, de az a legtávolabbi pont, illetve ugye az volt nagyon meglepő, hogy a tócsát körül tudtuk határolni. Mögötte hosszabbító, mellette szekrény, másik oldalt ágy, előtte messze az ajtó, de egyik tárgyig sem ért el a víz. Mint ha kiömlött volna oda valami, de semmi nem volt ott ami kifolyhatott volna, ráadásul több volt, mint egy pohár víz vagy hasonló.. Egy kutyaágy alatt jelent meg és az ágy is száraz volt felül, azaz még csak az sem lehetett, hogy lecsöpögött. Plusz pár cm-re beért az ágy alá is a víz, de az ágyon a matrac, takaró ugyancsak csont száraz volt. Így viszont, hogy nem alúlról ázott valószínű fel, tényleg az ablakra tudok csak gondolni, de fura, hogy körülötte sem volt vizes meg a tócsához vezető irányokban sem volt semmi.
Köszönöm az informatív választ illetve a probléma részletes körüljárását!:)
Ezek alapján első körben a tető + kémény kombó irányába fogunk elindulni, ahogy gondolkodom szombat reggel óta, a kémény tűnik sarkos pontnak, azt mindenképp át fogom nézetni.
@andrej_ köszi neked is. Ha nem születik más megoldás, mindenképp elindulunk ebbe az irányba is.
TheAdam
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az írásod alapján én is a kéményt és a nyílászárókat látom gyanúsítottnak.
Kémény: Ez gáz vagy vegyestüzelésű kémény?
Írtad, hogy pár hónapja szerelték. Elképzelhető, hogy a bádog nem jól került vissza, a bádog tömítés nem sikerült jól.
Mondjuk ha bele is folyik a víz a kéménybe, akkor annak tömítettsége révén nem szabadna kifolynia belőle a víznek. Mint egy hosszú cső. Esetleg a kéménykotró ajtókon (ha van) tudna távozni minimális mennyiségű víz. Viszont akkor repedt az ajtó, nem zár jól.
Nyílászárók: Van üveggolyód? Amelyik helyiségben beázást tapasztaltál, ott tedd le a golyót több ponton a padlóra. Tippem szerint a golyó oda fog gurulni, ahol a víztócsát találtad.
Szemmel is ellenőrizheted az ablakok tömítését. Ha szakadt, sérült, akkor cserélendő a tömítés. Sajnos 20 év, az 20 év.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Gázkazánunk van, az megy a kéménybe. A kémény valamikor a 2010-es évek elején (2013--15 körüli idősáv) lett bélelve, amikor beszerelték az új kazánt (a régi megadta magát).
A kéményt a mostani alkalommal csak a kazánnál szerelték. Ez a bádog amit említesz, nem fent van a háztetőn? Az volt a gond, hogy csöpögött a kéményből a víz a kazánba. Aztán ahogy lett cserélve tömítés, a probléma megszűnt.
A víz elképzelhető, hogy a kéménykotró ajtón jött ki, az ugyanis kellően közel van a padlóhoz és azon a környéken volt vizes. Ha a katasztrófavédelem végre előkerül (online kértem időpontot még múlt héten), akkor a kéményseprő véleményét kikérem, ő mit mond első ránézésre.
Üveggolyó van, régi geomag játékból, előpakolom és szétrakom a beázós szobákban:)
Szemmel láthatóan nem sérültek a tömítések. Majd kézel végigmegyek rajta, nincs-e benne valami apró sérülés vagy bármi, de általánosságban jónak mondanám az állapotát.
Ráadásul szerintem cserélhető, abból kiindulva, hogy a földszinti WC és fürdőszoba helyiségeiben is olyan ablak van (csak kisebb méretben) mint máshol, abban nincs tömítés, de a nyoma sem, tehát vagy nem is raktak bele, vagy szakszerűen távolították el. A vicc, hogy mivel az eső délről jött és északon van a két szigeteletlen ablak, ott tényleg egy csepp víz nem volt körülötte.
TheAdam
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tehát ha jól értem, akkor hagyományos tégla kéményed van, amit kibéleltek gázhoz. Annak a kéménynek tömörnek kell lennie, nem "szelelhet".
Igen, a bádoglemez vagy kéményszegély egy horganyzott vagy alumínium lemez, ami kívülről is látható a kémény körül a cserepek és a kémény találkozásánál. Ha megpiszkálják, ha a cserepet rosszul teszik fel, ha a tömítése nincs rendben, akkor ott lefolyhat a víz. De ez a víz a kémény külső falán folyik csak le, nem jut be a kémény belső részébe. Rossz esetben a cserepek alá, le a tetőtérbe. Plafonon hagyhat foltot sok víz esetén.
Elmondásod alapján nálad a kéménykotró ajtókat is meg kell nézni, esetleg cserélni. Valószínűleg befújta a vihar a vizet a kéménybe, ami lefelé folyva a kis ajtók résein folyhatott ki. Ha ott a víz átjött, akkor a füstgáz is átjöhet visszaáramláskor. Aztán kész a baj, CO mérgezés.
Szóval kéményseprő nézze meg alaposan.
Mellékesen jegyzem meg, hogy egy 20 éves háznak / kéménynek nem szabadna ilyen hibát produkálnia.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jön a kéményseprő, alaposan megnézetem. Alapvetően ez egy rendes ház, jó anyagokból, de sajnos vannak apróságok, pl. a kettőből az egyik WC-tartály, illetve a kb. 10 nyílászáróból 1--2 igen silány minőségű. Lehet, hogy maga a kémény is jó, viszont ezek az ajtók esetleg kevéssé. A ház szerkezetére nagyon odafigyeltek, a belső elemek zömére is, viszont a kívül lévő elemek utolsó darabjai végefelé elfogyott a lelkesedés. Az emeleti beázott szoba ablaka az tipikus példája ennek, gyengén tart és érzésre is elég silányul nyit-záródik, nem olyan erős a kilincs ellentartása mint a többi szobában.
De abból kiindulva, hogy egyrészt csak ennyi nedvesség jött be, másrészt pedig, hogy vannak gyanúsítottak, én csak jobban jártam, mint a környezetem 90%-a. Lámpából, plafonból dőlt a víz, ilyenek...
@st3v3 A "kutyaól" alatt mit értesz?
TheAdam
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tető kitörés alias kutyaól
pl
http://gteto.hu/cpg/850629/Mikor-a-csunyacska-kutyaol-a-teto-disze-lesz
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amennyiben van a tetőn "kutyaól" annak összeeresztéseit és általában a bádogos munkát érdemes átnézetni: most voltak nagyobb esők: ilyenkor még könnyebben átcsap azokon a részeken ahol pl túl rövidre hagyták: ezt máskor nem is feltétlen tapasztalod..
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A vízzel az a baj, hogy ha nem hagy nyomot, akkor piszok nehéz kideríteni, hogy honnan jöhetett, mikor és mennyi.
Ne becsüld alá a slag erejét!
:)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni