Éles fordulat a villanyautók piacán

tl;dr:
Elindult az árcsökkenés

Idén fordult a kocka, az autógyártók sokkal több villanyautóval versenyeznek a piacon, így van választék. Ez azonban csak az egyik jelentős változás. A másik az árak további mérséklődése lehet az év második felében. A készletezés ugyanis egy idő után elkerülhetetlenül túl sokba kerül. Így a gyártóknak és a dealereknek engedményeket, kedvezményeket kell kínálniuk, hogy kiürüljenek a raktárak.

Link: https://totalcar.hu/magazin/hirek/2023/07/02/arcsokkenes-johet-az-amerikai-villanyauto-piacon/

Hozzászólások

Akinek esze van, még mindig kivár. Ahogy azt korábban mondtam.

trey @ gépház

Mivel ti "eszesek" kivártok, ezért majd egyszerre szabadultok rá a piacra.

Addig én meg 0-6.3Ft/km áron autózom egy Model S-el. Aztán majd eredeti árnál magasabb áron eladom nektek az autót, amikor már a Superchargeren nem tölthetek ingyen.

Nekem inkább eszem nincs, és a pénzem megmarad. :D

2-3-szoros indulóárat figyelemben véve, nem, neked nem marad meg a pénzed.

Pedig a valóság ezzel szemben az, hogy 1 évesen amikor eladom valamivel többet kapok érte mint amiért megvettem. És közben nem költöttem egy buznyákot sem szervízre, és még ingyen is töltöttem vagy otthon a PV paneleimmel, vagy a Superchargernél.

Pedig a valóság ezzel szemben az, hogy 1 évesen amikor eladom valamivel többet kapok érte mint amiért megvettem.

Mint bármelyik újonnan vett használt autónál ... Most ilyen időket élünk ...

És közben nem költöttem egy buznyákot sem szervízre, és még ingyen is töltöttem vagy otthon a PV paneleimmel, vagy a Superchargernél.

Ezzel max. csak a magasabb beker. árból olvasztottál.

trey @ gépház

Megnéztem mennyiért tudnám eladni most a két éves autómat (kevesebb mint 8 ezer kilométert futott).

Vételár volt: 10,64M (akciós)

Legolcsóbb használt ugyanolyan paraméterekkel (26 ezer kilométert futott): 14,95 M

🤷‍♂️

trey @ gépház

Ha esetleg nem tudnád: "In 1999, BMW introduced the world’s first “Sports Activity Vehicle®,” the stunning and precedent-setting BMW X5." :) Van SAC, Sport Activity Coupee is kérnémszépen.

Az 1.0 fűnyírómotorosok, azon valójában crossoverek. Mert amint áthalad az agyadon (cross your mind), máris vége az ötletnek, hogy megvedd. Mondom ezt úgy, hogy könnyen lehet, hogy valami olyasmi lesz a következő autó, ha az lesz elérhető.

AFAIK "varosi rohangalos" a neve, es igen, pont ezek azok, amelyek hamar nyuvadnak, mert az evi 5000km viszont 1-2 kilometeres utakbol jon ossze, ami nagyon nyir mindent a motorban, meg akkor is, ha evente cserelik az olajat. de tipikusan erre meg radobjak, hogy "a gyarto 20/30 ezer kilometert ir elo", es frankon 5 ev mulva cserelik benne, 25000 hideginditas + 1-2km tekeres utan.

Na es ezert nem szabad soha a kilometerora allasat nezni hasznalt auto vasarlasakor. mert tenylegesen semmi, de semmit sem jelent. allitom, hogy egy "autopalyazos" 300K-t futott auto jobb allapotban lesz, mint a 25K-t futott "varosi rohangalos". :O

Es igen, pontosan erre jok az elektromos autok. Azoknak sokkal kisebb gond a "varosi rohangalos" uzem.

Ó, azok az 1200-es Ladán összeszedett tudások! :D

Az új autók már kiszámítják a használati profil függvényében a következő olajcsere idejét, amit dinamikusan változtatnak, ha szükséges. Az autóhoz tartozó mobiltelefon app-ban jelzik ... Hagyjuk már ezeket a 30-50 éves "doktor üzemmódban" hajtott Zsigulik, Skodák, Daciák legendáit ...

trey @ gépház

en evi 4-5K -ra tartok autot. mert megmaradt a pre-covid idokbol, amikor meg mindennap bejartam irodaba.

most meg azert van (es tartanek is), mert az a 4-5K km viszont fontos nekem, es komoly ido- es energia-megtakaritast eredmenyez.

persze tudom, hogy fajlagosan az a 4-5K km kb. dupla annyira kerul, mint egy 15-20K -t futo auton, de meg igy is boven megeri, mert az alternativ kozlekedesi lehetosegek erosen limitaltak mind elerhetosegben, mind koltseghatekonysagban.

Persze. Majd aggódok. Majd gondolok erre, amikor 5 évesen 35 ezerrel lecserélem az autót ...

Egyébként meg már szét is esett ettől a felelőtlenségől!

Majd pénteken a SysAdminDay-re menet kikormolom az autópályán sport/performance motorüzemmódban ...

trey @ gépház

szerintem egy szaki, aki naponta 5-10 darab, 10-20 eves autot lat kozelrol/belulrol, jobban meg tudja mondani, hogy atlag milyen olajat, milyen korulmenyek kozott hasznalva, mikor kell cserelni.

a gyarto ajanlasa tobb dolog miatt is kevesbe relevans, mint az olajfoltos szakie. egyreszt, jogilag a gyarto csak a garanciaido vegeig felelos. masreszt, a gyartonak elemi erdeke a palyazatok/flottavasarlasok kozepette, hogy alacsonyabb karbantartasigenyt adjon meg, mint igazabol optimalis lenne, mert igy alacsonyabb arral tud versenyezni. Itt ugye megint bejon, hogy a flottakat nem futtatjak 10-20 evig - ha igy tennenek, a gyartok is hirtelen mas szerviz-intervallumot adnanak meg.

A gyarto tudja, hogy az atlagos uj autot vasarlo ugy kb. 5-6 evig, max. 200K kilometerig fogja tekerni a motort. Erre optimalizalnak. Az, hogy a motor 300K helyett siman 6-800K -t is kibirna, ha tenyleg 10-15K es 1 evente olajat cserelnek benne, elsikkad. Mert a ceges es magan vasarlokat is csak 5-6 evig + 200K km-ig erdekli, aztan felole szet is eshet, ugyse o fogja hajtani.

Persze bizonyos fokig a gyartonak is igaza van, mert ha osszeveted az extra karbantartas koltseget a komplett motor/auto cserejevel, akkor mar nem olyan markans a kulonbseg. Vagyis amit nyersz a tovabb futo motoron, elveszited azon, hogy regi autod/motorod pl. kevesbe hatekony, rosszabb allapotu, stb..., amit egy autocserevel szinten megoldanal. Szoval szumma, gazdasagilag valoban nem feltetlen eri meg 600K-t beletolni egy autoba 30 evig. Az viszont biztos, hogy egy 5-10 eves, 200K-t futott autoba a kovetkezo 10 evet es 200K-t beletolni sokkal olcsobb, mint egy ujat venni. De akkor bizony kell a 10-15K + 1 ev olajcsere.

Szerintem az olajoskezű szakinak halovány fingja sincs arról, hogy amikor egy szétesett/szétkopott motorú autót szerel, hogy azzal a motorral valójában mi a jóisten történt. Azt meg aztán végképp nem tudja, hogy a 10 éves, 300 ezret futott autóban 12 havonta vagy 24 havonta esetleg 5 évente cseréltek-e olajat, városban hajtották vagy autópályán, üveghangon vagy alapjárat közelében, jéghideg motort széttaposva stb-stb. (és itt remélem még véletlen sem az olajcserekor a lefolyó olajat szemmel verve, netán a két ujja között morzsolgatva vajákolásról beszélünk, mikor is kijelenti, hogy ezt az olajat már igencsak esedékes volt lecserélni)

A gyártóknak már van erre lehetősége, ezeket a dolgokat a modern autók telemetriázzák és gyári szervizben ki is olvassák, majd fel is töltik a központnak, ahol tudják is elemezni.

Én továbbra is szeretnék látni egy valós, laboros tesztet, nem mendemondát, hogy egy mai korszerű olaj 1 év alatt álltában, kémiailag megbomlik, tönkremegy. Nincs ilyen.

A gyári 25-30e km-es csereperiódust én is kamunak tartom, én nem azon akadtam fenn, hanem az évenként cserén.

Az én autóm pl kb. 13e km után kéri a cserét, aznap amikor le lett cserélve. Utána ezen még csökkenthet az idő előrehaladtával, ha a szenzorai(!) azt mondják, hogy előbb kéne cserélni. De nem 1 év után, mert csak.

A garancia időn belül, nyilván. Gondolod a levegőszűrő is kémiailag megbomlik 1 év után? Mert azt is cserélik a garancia végéig évente, akkor is, ha 1 km-t sem mentél, nyilván tudjuk miért. Én nem erről beszélek.

Laborvizsgálat, kémiai bomlás, 1 év, korszerű olaj.

hadd irjam le ujra, hatha atmegy: a gyarto nem a te erdekeid kepviseli, hanem a reszvenyeseit. te addig vagy fontos, amig megveszed az autojat, odaig, hogy letelik a garanciaido.

az olajfoltos szaki a te erdekeid nezi, es igenis nagy tapasztalata es rengeteg peldaja van arra, hogy mit csinal a gyakori olajcsere, es mit a ritkan vegzett. de legfokepp: az o erdeke az, hogy az autod jol menjen, sokaig, es visszajarjal hozza javitgatni, ne ujat vegyel.

 

Az auto szenzoraban megbizol? A motorolaj minosegenek elemzesehez labor kell. A legjobb, amit te a kocsidba kapsz, az egy ellenallas-mero, vagy egy hasonlo bonyolultsagu es koltsegu szenzor. pl. a gyarban jol kimerik, hogyan valtozik az olaj ellenallasa az ido elorehaladtaval, es ha eleri a szintet, riaszt. De akar meg ennel is egyszerubb lehet, mert a motorban meglevo szenzorokbol is lehet heurisztikazni olajcsere-periodust, pl: adott kulso homersekletnel, adott legmennyiseg es benzin-keverek mellett, ekkora homersekletnek kell lennie, ha par fokkal tobb, akkor mar nincs jo kenes -> csere.

De ettol meg az nem lesz jo vagy megbizhato, inkabb arra jo, aki 5 evig nem vinne szervizbe a kocsit egyebkent.

Akkor mégegyszer. A szakinak pont ugyanúgy érdeke, hogy évente cseréljél olajat, levegőszűrőt, akkor is ha alig használtad az autód, mint a márkaszerviznek.

És nem, továbbra sincs fingja sem, hogy mi történik a kocsikkal használat közben.
Azt nagyon jól látja, hogy az 100 ezer km-t olajcsere nélkül megtett autóból nem olaj folyik ki, de itt pont nem erről beszélünk.

De hogy meg nem mondja, hogy egy alig használt autón 1 év vagy másfél éves olaj között mi a különbség az hótziher, esélyes, hogy még egy labor se nagyon tudná kimutatni a különbséget. (2 éves körül már talán)

Az olajminőség, olajmennyiség szenzor jóval bonyolultabb, mint egy ellenállás-mérő, de mindegy is, mert nem ez alapján küld olajcserére az autó, hanem - mint már leirtam egyszer - a telemetriából, amiből másodpercre pontosan tudja mennyit mentél hideg motorral, városban, autópályán stb-stb. Azt amit a szaki kurvára nem tud, még megtippelni sem, igy ezerszer pontosabb képet tud adni az olajról. Bizony, az is lehet, hogy fél év után elküld olajcserére, mert olyan durva az igénybevétel, a szaki meg azt mondja, hogy pont jó lesz 12 havonta cserélni, mert az aztán varázsszám, a hangok is megmondták.

a markaszerviz azt csinalja es mondja, amit a gyarto mond neki.

az olajfoltos szaki meg latott mar eleg olyan flottas autot, amit frissen vettek kiarusitasban, amikor elertek a lizingido veget. o tudni fogja, hogy mennyire jo a gyar altal megadott olajcsere-periodus, mert a friss vevok az orra ala toljak. en nem tudom, te mit hallottal errol, amit en hallottam, az egyontetuen az, hogy tul hosszuak a gyarto altal megadott olajcsere-periodusok. Az is igaz, hogy megbizhato, konkret tanulmanyt nem olvastam a temaban, az urban legend-ek meg nem veletlenul kaptak a nevuket. A youtube-on van par video, amelyik elemezte laborban az olajat, de valtozoak a tapasztalatok.

a telemetriaban igazad van, a hideginditasok, a hidegen megtett masodpercek szama egesz biztosan jobb adat, mint a szaki orra :) de itt is bejatszik ugye, hogy a gyarto meg az auto szoftvereben is a szervizeknek kiadott olajcsere-policy-t fogja implementalni, ami ugye a 200K km-es max. futasteljesitmenyt celozza, tehat nem feltetlen jo annak, aki 6-800K -t celoz.

Az 1 vs 2 eves olaj temaban: valoszinu, hogy ez egy tradeoff. ha valaki rendszeresen 1.5 evente csereli az olajat 1 ev helyett, akkor valszeg a 800K-s futasteljesitmeny mondjuk 5-600K-sra degradalodik. Meg mindig iszonyu sok, tipikusan 3-4-5 tulajnak eleg lesz. Nem jelenti azt, hogy ez jo, de ertheto, ha sokan a 'not my problem' hozzaallasal siman a gyarto eloirasait kovetik.

Masik kerdes ugye, hogy van-e egyaltalan ertelme 800K-s futasteljesitmenyt megcelozni. Az egy min. 15-20, inkabb 30+ eves auto, igazabol teljesen elavult es elhasznalt. IMHO a 3-400K km-es futasteljesitmenyt, azaz kb. 20-25 eves elettartamot megcelozni az auto-tulajok 90%-anak eleg. Tehat ebbol a szempontbol teljesen igazad van, ahhoz valszeg teljesen jo a 1.5 eves olajcsere.

"ha valaki rendszeresen 1.5 evente csereli az olajat 1 ev helyett, akkor valszeg a 800K-s futasteljesitmeny mondjuk 5-600K-sra degradalodik."

Ez az amiben én nem hiszek, hogy 300k-val kevesebbet tud elmenni egy másfél évente cserélt olajú autó mint az évente cserélt.

Persze tévedhetek is...

Kedves Olajdoktor!

Egy Ford plug-in tulajdonosa vagyok. Amikor egy évesen (14 ezer km) elvittem az autót márkaszervizbe olaj és szűrőcserére, néztek rám, mint egy csodalényre, mondván, hogy nem kellene még, ráért volna (2 év). Tény, hogy többnyire elektromos üzemben járok vele (90%). Kérdésem az lenne, hogy elég-e a kétévenkénti olajcsere (főleg, hogy a benzinmotort ritkábban használom), vagy jobb ragaszkodni az éves intervallumhoz (mint ahogy tettem)? Az tudom, hogy a motornak csak használ, de a környezetet nem szeretném feleslegesen szennyezni a fáradt olajjal.

"Kedves Szabolcs!

Azt hiszem, ebben az esetben megvárhatja a két évet. Az olaj ennyit kibír, és itt nincs különösebb igénybevétel sem. A másik megoldás, hogy a köztes “biztonsági” olajcsere biztosan nem árt, azonban többlet terhelést ad a hulladékfeldolgozó rendszernek és így a környezetnek, valamint a tárcánknak.

Üdv.: Olajdoki"

Trey (kevesebb mint) másfél évet várt a 6000 kilométert futott olajával és akkor ment el cserére, amikor az autója használati profil függvényében jelezte (vagyis 100%-ban betartotta a gyártó ajánlását) = (20 éves infókból dolgozó) HUPszakértők szerint hülye

trey @ gépház

Ez ennel kicsit osszetettebb.

A gyarto a karbantartasi utasitasokat adja ki, amit a szakik kovetnek. A gyarto abbol indul ki, hogy az ugyfel beesik az autojaval, hogy "na akkor most csinajjuk meg azta' karbantartast". A szaki nem tudja, hogy az ugyfel autojaban azert van 5ezer km, mert hetvegen ment csak ki vele a garazsbol, vagy azert, mert naponta 25km-t ment a faluban napi 8 oraban, etel-kiszallitokent. Ugyhogy a biztonsag kedveert a gyartoi utasitas, hogy evente csereljek az olajat.

Az olaj raadasul egy iszonyu bonyolult valami lett, es rengeteg faktor donto abban, hogy milyen olaj, milyen motorban, milyen hasznalat mellett mennyit bir ki. Szerintem van olyan szar olaj, ami nem bir ki ket evet a fenti, 90% elektromos hasznalat mellett, de olajdoki is abbol indul ki, hogy akinek plugin hybridre telik, valszeg nem az auchanbol veszi az olajat.

Peldaul covid alatt en is kitoltam az olajcsere ciklust 1.5 evre, egesz egyszeruen azert, mert tudtam, hogy a 4-5K km-t, ami benne volt, 99%-ban autopalyan tettem meg, es talan ha 200 hideginditas van benne. De en magam cserelem az olajat (mert nem egy nagy ordongosseg; ami azt illeti, es en ford focusomban konnyebb az olajat kicserelni, mint a kabinszurot :facepalm:), szoval nekem meg a letezo legjobb olajjal szamolva is csak 40 euro korul van az olajcsere.

Audi connect SIM

Az Audi connect SIM közvetlenül a járműbe épített SIM-kártya ("beágyazott" SIM-kártya), amelyet az adott gépkocsimodelltől és országtól függően az Audi connect felszereltség tartalmaz. A SIM-kártya az adott modell függvényében akár 100 Mbit/s letöltési sebességgel LTE-/UMTS-modulon keresztül hozhatja el a connect-szolgáltatásokat a fedélzetre, s integrált adatmennyiséget tartalmaz az Audi connect szolgáltatások többségének igénybevételéhez.

[...]

 ¯\_(ツ)_/¯

A My AUDI appban kiválasztott szerviz pedig egy ilyen üzentet küldött, amikor esedékessé vált a szerviz:

Tisztelt Micskó Gábor!

Köszönjük, hogy minket választott! xxx-xxx rendszámú, WAxxxxxxxxxxxxxx alvázszámú gépjármű, szervízigényével kapcsolatban üzenetet kaptunk.

Időpont egyeztetés céljából keresse:

  • X Y    (+36 96 515 059)
  • Z ZS  (+36 96 515 000)

trey @ gépház

Manapság már egy KIA-kban is van ilyen, meg szerintem kb. mindenben, amiben nagyobb méretű ("tabletes") az infotaiment (jellemzően ahhoz kapcsolódó szolgáltatás).

De van egy elég érdekes BMW-s szervizélményem, ami szintén ilyen beépített sim-es + mobilappos megoldáson alapul: tavaly egy i3-at használtam, 2 éves volt, vinnem kellett aktuális szervizre (2 évente kell csak egyébként, és nincs semmi megkötés a garihoz, akár hónapokat lehet csúszni vele, nem szemétkednek ezzel). App és az autó írta időben, de nem úgy, hogy kérjek időpontot, hanem úgy, hogy bökj ide, és mond meg mikor és hol lenne jó neked. Marhára kíváncsi voltam mi lesz ennek a vége, így direkt nem telefonáltam (azt is lehetett volna), csináltam amit az app írt. A kiválasztott időpont előtti napokban emlékeztetett, illetve írta, hogy majd reggel bővebb infókat kapok a bejutásról és egyebekről. Így is lett, reggel az autó navijára is megkaptam a címet, valamint feldobott az app egy opciót, hogy ha önkiszolgáló leadást akarok, és nem akarok senkivel találkozni, akkor nyomjak ide. Odanyomtam. Erre adott instrukciót, hogy a választott szervizbe melyik utca felől menjek be, az ott levő sorompónál a rendszámfelismerő majd beenged, és álljak be az első szabad helyre (belső parkoló). Így tettem, odamentem, sorompó nyílt, helyre beálltam, egy lélek nem volt ott, csak távolabb láttam embereket a szalonnál. Ha jól rémlik az app kérte még, hogy hagyjam jóvá, hogy otthagytam az autót, és elkezdhetnek dolgozni, illetve hogy majd kapok üzenetet ha jöhetek érte, ami kb. 2 óra múlva lesz. Ja, meg kérdezte, hogy kérek e mosást.

Itt persze a rossz beidegződések miatt átfutott a gondolat, hogy kimegyek, és jól meglesem távolabbról, ahogy nem csinálnak semmit :) De aztán ezt elhessegettem, elmentem enni + kávézni egy közeli helyre.

No, kb. 2 óra múlva jött is a push üzenet, odamentem, ember sehol, autó a helyén, lemosva. Eddig jó. Beültem, hazamentem, gondoltam ennyi volt, tök királyul nyomják. De erre rátettek még egy lapáttal: mire hazaértem, újabb push üzi fogadott: "Tisztelt XY, az alábbi gombra kattintva tudja megtekinteni az autója átnézéséről és szervizelésről készült jegyzőkönyvet, videót, és számlát." Wtf? És tényleg: le van videózva az egész, még narráció is van. Halad egy fickó végig, minden apró szarra kitér, pl. ebből a videóból tudtam meg, hogy az egyik felnimen van egy apró horzsolás.. Aztán fel is emelték, alulról is megmutatták. Alapvetően minden oké volt, az ellenőrzéseken kívül maga a szerviz abból állt, hogy kicserélték a pollenszűrőt. A számla 0Ft volt.

Ja, ha valaki azt gondolná, hogy mindez biztos a hanyatlón történt, hát nem: Budapesten volt, a választott hely pedig a Wallis (Hungária krt) volt, tavaly ősszel.

Azt megtudtuk, hogy trey megvette a connectet, meg azt is hogy te is. Azt is tudjuk, hogy az autód küldözget adatokat titokban. Remélem jön locsemege és felháborodik azon, hogy megfigyelnek a gonosz gyártók. Adatokat küld az autó és ők meg szolgáltatást sóznak rád. A teslában van opció felesleges  az adatgyüjtés kikapcsolására. 

Nem kell megvenni, mindkét említett autóhoz alapból jár, nincs havi vagy éves díj. Van olyan gyártó aminél van (pl. Volvo). A KIA-nál régebben ehhez be kellett x-elni a nagyobb infotainmentet, az újnál már ez sincs, egyfélével jön, és abban benne van a connect. Hogy jó e vagy sem, azt mindenki el tudja dönteni magának, aztán ha úgy gondolja, akkor mindkét autóban kikapcsolható, sőt, tenni kell a bekapcsolásért. A használat adminisztrációt igényel, regisztrálás, aktiválás, stb.. Ha ezek nincsenek meg, akkor nem küld semmit, mert a hálózatra sem csatlakozik.

Remelem, nem csak locsemege haborodik fel ezen, hanem minel tobben. Ez pont a beka alatt melegitett viz esete. Az EV-vel sem az ICE autokat akarjak megszuntetni, hanem a szemelyes mobilitast. Eloszor telemetria, aztan tavvezerles. Eloszor meg csak a biztositasod osszeget novelik meg a fekete doboz logjai miatt, par ev mulva majd nem indul el a kocsi vagy nem hagyhatod el a blokkot. Indok lesz ra. Magam reszerol - ameddig lehet -, maradok a nem connected autoknal. Legyen az ICE, EV vagy labbal hajtos.

Szerintem egy kicsit le vagy maradva. Ez nem egy új dolog, 10+ éves autókban is van, és nagyon nem fejlődött, kb. ugyanazokat a szolgáltatásokat tudják, mint akkor. Komoly kutatásokat most nem végeztem, de 2014-es Volvoban (2013 év végi gyártás), és pontosan ugyanezeket tudja benne a Volvo On-Call, ami akkoriban nem egy új dolog volt. Szóval a felháborodással kicsit elkéstél, bár ahogy írtam, egyéni döntés kérdése, egyszerűen nem kapcsolod be ha nem tetszik, és kész (gyárilag ki van kapcsolva, mert regisztrációhoz, modem aktiváláshoz, userhez kötött a dolog, minden gyártónál).

De nem csak lemaradva vagy, hanem félre is érted: természetesen ennek semmi köze az EV-khez (egy LTE modem működése nem a hajtáson múlik), pontosan így ment volna a dolog egy 6-8 éves dízel 3-assal is, amiben már van Connected Drive. De lehet hogy írhatnék sokkal idősebbet is, a Wikipedia szerint Connected Drive 2008 óta van. Szóval lassan jogsit kap az a generáció aki akkor született amikor ezek a megoldások terjedni kezdtek.

Az autó gépkönyvéből:

Miután egy szakszerviz egy olajcserét elvégzett, visszaállítja a szervizintervallumot. A hátralevő távolságot először az olajcsere előtti vezetési profil alapján jelzi ki. Azután a hátralevő távolságot a személyes vezetési profilja alapján számolja ki. A gyakori hidegindítások vagy a rövid távokon közlekedés különös mértékben igénybe veszi a motorolajat és ahhoz vezet, hogy az olajat gyakrabban kell cserélni. 

Tehát, pontosan számontartja, hogy milyen körülmények között van használva az autó. Az én használati szokásaim mellett nem 24 hónapra jött ki a szerviz, csak 22-re. 

trey @ gépház

attol meg, hogy van app, nem feltetlen hasznalja a tulaj.

masreszt meg en sose vennek autot, ahol nem tudom kiiktatni a 'smart' feature-oket. mar igy is kb. 3-4 kulonbozo szervezet figyel folyamatosan, nem kell meg 3. majd ha tud magatol vezetni, ebresszen fel, de arra, hogy megmondja, szerinte kene olajcsere, nem kell app. ezt en is tudom.

Azok. Egy ismerősöm vett egy MX-5-öt (hiába na, beütött nála a midlife crisis :D), mert az milyen raj. Ment vele két kört, azt mondta, hogy egy kicsi, kényelmetlen mocsok. Még aznap feltette a HAHU-ra.

Vannak azok az Insta videók, hogy "Ahogy látom magam:" vs. "Valóság" .. .

Na, pont az jutott eszembe :D

trey @ gépház

Sok mindennel tisztában vagyok Trabant fronton. Történetesen, 20-as éveimben évekig jártam egy Trabant kombival, így szert tettem olyan készségekre, mint

  • random évszakokban és forgalmi helyzetekben való gyújtógyertya csere
  • menet közben üa.csap átállítása tartalékból teljes nyitásra eleinte kézzel, majd később lábbal is
  • kiszakadt gyertya miatt teljes hengerfej csere út szélén
  • féltengelycsukló cseréje úton, félig feljárva a járdára kb. 0 szerszámmal
  • stb.

Meglehetősen jól ismerem a Trabantot. Megkockáztatom, nosztalgikusan visszaemlékezve még szeretettel is emlékszem vissza rá!

trey @ gépház

menet közben üa.csap átállítása tartalékból teljes nyitásra eleinte kézzel, majd később lábbal is

Minek? Normálból tartalékra még érteném.

Szerk: hacsak nem a normál módot hívod tartaléknak és a tartalékot teljes nyitásnak.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Azt próbálja leírni, hogy másként értelmezitek a csap állását. Te tartaléknak nevezed a félállást, ő meg azt normálnak. Én is tudom, hogy van aki a teljes nyitást mondja tartaléknak, és van aki a félig nyitott állást félig nyitást...

A gond akkor van ha teljes nyitásból nem teszem vissza félállásba, tankolok és el kezd köhögni a motor két kút között félúton. Ezért Trabantban van mérőpálca, és 5l benzin kannában...

Nekem mind1, mert szerencsére 20 éve nem IT-ban utazom, és azóta kicsit jobban megy a szekér. :D

Ha még mindíg linuxokat/windowsokat toldozgatnék, akkor nyilván állampapírva meg euróba tologatnám a fizumat, bízva a vak szerencsében. Ahoz hogy az ember pénzt keressen, a rendszergazdai státusz kurvakevés. Neveztél már te zsírosnyakú parasztnak, meg voltam már rosszúl fizetett mérnök aki a germánok seggét nyalja, de valahol az élet engem igazol: mert szabad vagyok, pénzt is keresek anélkül orbán seggét nyalnám, van több teslám is, és bármi történik, én megélek. :D

Jöhetnek a trollok! :D

Gratz, én csak azt nem értem hogy IT alatt miért a Linux/Windows toldozgatást és még a fejlesztést értjük a mai napig. Van ott még egyéb terület bőven, pl. az enyém: alkalmazás üzemeltetés. Kényelmes, jól fizet, közel ülünk az üzlethez, néha izgalom is van benne.

A témához, jövőre öt éves az autó (S-Cross), cserélem. A kollégám megrögzött villanyos, körbejártuk a témát. Ilyen töltő, olyan töltő, otthoni fali gyorstöltő (lakásban élünk, nem nyert), valós körülmények között mennyit megy el, számold ki hogy hol állsz meg 20 percre, lesz-e ott szabad hely, araszolás az M0-n stb. Úgy néz ki hogy Corolla hybrid lesz, CVT váltós. Lomha, unalmas, gazdaságos, megbízható.

Szerintem is a villanyos a jövő, én várok még.

echo crash > /dev/kmem

A mostani legutolsó gen. 1.8-as hajtáslánc már nem az a tipikus régi priuszos lomhaság. Próbálj ki egy új 2.5-ös hajtásláncú modellt is, drágább az igaz, de fickósabb is (185LE). A Honda Civic-re is érdemes ránézni, még jobb technika. Nekem legalábbis jobban tetszett a 2.5-ös GR CHR-hez képest. A kábeles töltés nálam sem opció, ezért lett E:HEV. 

Február óta hajtom a Civic-emet, téltől késő tavaszig űlésfűtés, fűtés. Aztán klíma természetesen. Tokkal vonóval városi fogyasztás és agglomerációs fogyasztás 4,5-5/100, autópályán meg 6.5/100 (és nem 120-al  köszörülök). Lehet a Toyota-nál a bolygómű miatt több, azt nem tudom. Csináltam lekattanásos tankolás után számítást is. Az a tapasztalat, hogy a boardcomp. inkább felfelé kerekít, inkább többet mutat, mint a valós. A Civic 1500kg, a Camry szerintem több.

Többre vagy kevesebbre számítottál?

Nálam

Toyota Auris 5,192 l-t fogyasztott átlagban 8950 km alatt. Főleg városban, autópályán csak ritkán használva.

Toyota Prius 4,122 l-t fogyasztott áltagban 6990 km alatt, pontosan ugyanúgy használva.

Szóval autótól is nagyon függ, a Camry ezeknél nagyobb és nehezebb, szóval engem nem lep meg, hogy ilyen sokat fogyaszt.

Rövidebb távokon a forgalomtól függ leginkább. A Prius háromféle (vagy 4? már nem emlékszem) statisztikát számolt. Én azt szerettem leginkább, ami egy napra szólt. Estefelé, amikor nem volt nagy forgalom az utakon, és nem a városközpontban vezettem, hanem a kertvárosi részeken, kb. 50-100 km-t vezetve 2,5-2,9 l-es átlagot számolt az autó (úgy emlékszem, hogy tűrhetően jól számolt a valódi tankolásokkor kiszámolt átlagokhoz képest).

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Rohadtul nem mindegy: Nincs benya és kipufogó szag a garázsban, nem koszolom össze a kezem a benzinkútnál minden reggel, nem áll olajfolt a garázsomban. Megyek 100ekm-t évente, és nem kell még fékbetétet sem cserélnem. Ugyan ennyinél egy BMW már megeszik 4db tárcsát is!

Telebasszátok a világot akkugyárakkal!

Megyek 100ekm-t évente, és nem kell még fékbetétet sem cserélnem. Ugyan ennyinél egy BMW már megeszik 4db tárcsát is!

Jaja, láttam a Tesla elrettentő videót az összerohadt féknyereggel, amit kalapáccsal kellett szétverni, úgy összerohadt a mozgatás hiánya miatt :D :D :D Tudod, amelyik autón fékeznek, ott rendszeresen mozog ...

trey @ gépház

Szerintem ez az akkugyáras hiszti a világ legnagyobb álszentsége. Szinte nincs év, hogy ne lenne egy tankhajó baleset, vagy egy elpukkant fúrótorony a tengeren. Ezek jóval nagyobb környezetszennyezést okoznak, mint a lítiumakku a teljes életciklusa alatt. Ráadásul több, mint 90%-ban újrahasznosítható, ellenben a kőolajtermékekkel.

Ilyen cirkusz volt pár éve a kobaltbányában sínylődő afrikai kisgyerek. Aztán lett nagy kuss, mikor kiderült, hogy a kobalt legnagyobb felhasználója a kőolajipar. Miközben a villanyautók jelentős részébe már kobaltmentes akku kerül.

mint 90%-ban újrahasznosítható

Es ujra is hasznositjak? Tudnal egy autogyarat linkelni, amelyik ujrahasznosit lithium ion akksit, vagy beepit ujrahasznositott lithium ion akksit?

 

Vagy ez is olyan mint a cocacola ujrahasznositott palackja, amiben van 5% ujrahasznositott muanyag?

 

A kobaltbanya ugye meg attol meg nem lesz megoldott, hogy a kobaltot a koolajipar veszi fel. Ahol kobaltbanya van ott a komplett regio nehezfemszennyezett lesz, a halaszatot es a mezogazdasagot teljesen lenullazva. A helyiek csak a banyaban tudnak dolgozni napi 2 dollarert. Volt egy jo Joe Rogan podcast errol. Erdemes meghallgatni, felnyitja a szemed.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Jellemzően két lépcsőben hasznosítják újra az akksikat, illetve cellákat. Az első lépcső, hogy valamilyen energiatárolóba kerülnek, persze minimális felújítás után, a második lépcső, hogy szétbontják őket, darálják, és 80-90% körül visszanyerik a felhasznált anyagokat. Jellemzően már akksigyártásra alkalmas formára hozva. (Már korábban mindenféle más topikban ezek linkelésre kerültek.) Pontosan a piaci működés miatt éri meg vele foglalkozni, hiszen ezek elég drága anyagok.

Jelenleg még nagyon kevés kihullott elektromosautóban használt akksi van, az ólomsavas téma sokkal nagyobb problémát jelent. Ezzel szemben a katalizátorok, részecskeszűrők, elhulló turbók, fékbetétek, féktárcsák, adblue adagolás, fáradtolaj, és még egy halom más belsőégésű autós problémára valahogy nem szisszen fel senki, pedig a van azokkal is baj bőven.

Egy bármilyen podcasttal nagyon vigyázni kell, mert ki tudja milyen lobbiérdek alapján szólt az abban szóló. Ráadásul pont ilyen "felnyitjuk a szemed" típusúval operálnak, amikor dezinformációt szeretnének terjleszteni.

Az olajlobbi a villanyautó elleni ultimate érvként hozta fel a kobaltot - ami visszaütött. Tehát nem a villanyautók miatt kell kobaltot bányászni, és ezzel a környezetet szennyezni, hanem az olaj kénmentesítése miatt. Gondolj erre, ha dízelautód van, hogy minden nap, amikor beindítod, meghal egy kisgyerek :-(

Az üzemanyagcellás hidrogénautó mellett is azzal kampányoltak, hogy bezzeg a villanyautókba ritkaföldfémek kellenek. Ja, az üzemanyagcellába meg platina kell, miközben villanyautót lehet ritkaföldfémek nélkül is készíteni, LiFePo akkuval, indukciós motorral.

 

Az akku újrahasznosítás kapcsán elég egy gugli keresést indítani, és az első találatok között mindjárt vannak konkrétumok:

https://autopro.hu/szolgaltatok/akku-ujrahasznosito-uzemet-epit-a-catl/…

https://villanyautosok.hu/2023/03/07/tenyleg-piszok-jol-mukodik-az-akku…

https://alapjarat.hu/e-autok/basf-vegyivallalat-rafekszik-az-akkuk-ujra…

Abban igazuk van, hogy a szoftvermérnök úgy keres sokat, hogy egy kényelmes székben ül a monitor bill+egér előtt. Ehhez képest naponta órákat autózni sem produktivitásban sem kényelemben nem ugyanaz a kategória. Persze vannak autóbolondok, akik sehol nem érzik olyan jól magukat mint a volán mögött, de akkor tényleg taxisnak kell menni és a kedves hobbival lehet pénzt keresni vagy utazó ügynöknek :) 

Szerintem itt az a kerdes, hogy neked fontos-e, hogy mindig szoftvermernoki melot vegezz, vagy vagy annyira pragmatikus, hogy hajlando vagy kocsikazni is a mernoki oradijon. Szerintem ez valamennyire alkati kerdes is.

Ha az ugyfelnek az a fontos, hogy szemelyesen tudjon veled talalkozni (akar mert szeretne, akar mert mashogy nem lehet elvegezni a melot), es ezert ugyanugy kifizeti az idodet, akkor felolem oke. En is jartam videkre ugyfelhez, ugyanugy porogtek a megkezdett orak a kocsiban is, mint onsite. A munkaido pedig ugyanugy napi 8 ora volt, nem tuloraban utazgattam meg 4-et.

A cégnek fontos, hogy egy drága szakember ne olyan tevékenységgel töltse az ideje jelentős részét amit a taxisofőr is meg tud csinálni alacsonyabb költségszinten. Egy magasan robotizált gyár tervezése is úgy megy, hogy a csúcson dolgozó mérnökök soha nem mennek ki a helyszínre. Gyakran még nem is gyártják azokat a gépeket, alkatrészeket amik majd a felépülő gyárba fognak kerülni, csak cad modellben léteznek még. Amikor abba fázisba jut a projekt már fizikai valójukban is rendelkezésre állnak. Természetesen a helyszínen is szükség van szakemberekre a gyár építésekor, de az már egy alacsonyabb fizetési kategória. Ami még lehet nagyon jó fizetés az átlaghoz képest. 

Persze lehet venni használtan Fanuc robotkartól gripperen át gyárszalagig használtan mindent, helyben szopni a beállításával és felprogramozásával. Sokan csinálják és nincs is ezzel semmi probléma. De ne nevezzük már a csúcsok csúcsának. 

Ezzel most olyan példát mondtam, ahol a szoftver világa nincs elszakadva a fizikai rögvalóság világától, mégsem azzal megy a "csúcsragadozók" mindennapja, hogy autóznak napi több órát. 

Egy magasan robotizált gyár tervezése is úgy megy, hogy a csúcson dolgozó mérnökök soha nem mennek ki a helyszínre. 

Naez egy baromság.Amikor az Audiban telepítettünk 1500 fanuc robotot, ott nem csak a fanuctól, hanem a német rendszerintegrátor, és azok alvállalkozói és az alvállalkozók alvállalkozói is nap szinten jelen voltak.

Aki nem megy le a shopfloorra, annak fogalma sincs arról mi történik a valóságban. Amikor egy multinak voltam operation menedzsere, nap mint nap leküldtem a gyártásba minden finnyáskodó mérnököt, hogy kérdezze már saját maga meg a dolgozót, hogy miért is szar a folyamat.

Amikor a 250ezer főt foglalkoztató cég alapító tulajdonosa a G1 leszált a magánrepülőgépével Ferihegyen, elsőnek a vidéki gyárba vitette magát, mindenki szeme láttára bemászott a gép alá, és megnézte hogy valid e a 40 millió erós beruházási igény,, vagy csak át akarják baszni!? 

A versenyszérában, hidd el nem kultuválják a vízfejű menedzseteket, nem lehet G1-et, vagy G2-t hülyének nézni egy csilivili PPT mögé bújtatva a hülyeséget.

Az Audinál a mai napig a felvételi folyamat része, hogy ha felvesznek egy akár egy mérnököt vafy logisztikus, akkor pár hetet a gyártósoron tölt el, hogy fogalma legyen a valóságról.

A németek valóban így gondolkoznak. Mindig inkább filozófiának tartottam német szocializmus talaján mint objektív üzleti szemléletnek. Sokáig jól működött, de ma már mindenhol repedezik a német ipar. Ha példának okáért Malajziában épül egy új gyár, akkor nehéz megoldani ezeket a közvetlen gyártósoros tapasztalatokat. Át lehetne költöztetni Malajziába a gyárat tervező mérnököket, de ettől semmivel sem lenne jobb az az ott épülő gyár. Idősíkban is gyakran eltér a tervezés és kivitelezés, mire megkezdődik a gyár fizikai építése már más projekten dolgoznak a Föld másik felén. Természetesen előfordul, hogy a gyárcsarnokot tervező építészmérnökök, ami szintén másik csapat időközben betervez extra tartóoszlopokat ami helyszínen kivitelezéskor okoz problémát. Némi bosszúság, újratervezés de összességében sokkal rugalmasabb és hatékonyabb mint az "életközeli" német módszer. 

Hát én elsősorban gyártósorokat tervezek, építek, programozok (még mielőtt nagyképűnek hangzana: nem egyedül, gépészekkel karöltve). És igen a fejlesztés itt történik a telephelyen, aztán kikerül a sor mondjuk Mexikóba, ahol összerakják és próbagyártás után még nem az elvárt 95%-os az OEE, de még csak 95%-os ME. Aztán amikor amikor rá kell tenni egy másik terméket a sorra akkor megtervezzük a HW elemeket, kimegy gyártásba, aztán a helyszínen derül hogy valami méret tűrés el van cseszve, és nem ok. A másik igen gyakori issue, amikor gajravágják a gépet, és pl. kifittyen egy hajtásvezérlő, és már éppen nincs az a tipus kereskedelmi forgalomban, vagy mint a COVID óta jellemző 1,5 év határidőre szállít a beszállító (pl a Siemens most már évek óta ezt csinálja). Ilyenkor a mérnökség/TMK keres a egy távoli telephelyen egy hasonlót, de pont (azonosat nem talál!), és premium freight-al pár óra alatt átrepteti a fél világon. És ekkor hívnak pl. engem, hogy instant be kell építeni az eszközt, és módosítani kell az SW-t. Erre a műszakos TMK nem képes, és nincs is igény hasonló szaktudású/gyakorlatú emberre a cégnél. Ahogy  mondani szokták egy bizonyos szint után nem megjavítani kell tudni a gépet, hanem tudni kell hogy kit kell felhívni. Szerénytelenség nélkül mondom, hogy volt amikor egy hétvége alatt újra írtam néhány gyártócella komplett szoftverét, ami Hétfő reggel 6-kor el tudott kezdeni gyártani, és nem állították meg a vevőt a just-in-time rendszerben. És nyilván nem csak én vagyok akit fel lehet hívni, van még pár ember aki egyes technológiáknak a specialistája. A Kistlerrel például csehek vannak jó barátságban, a Rexroth, Siemens, Cognex, Keyence, Kuka, Fanuc, ABB amivel engem is szoktak hívni. De pl. a 200kW feletti hajtásokkal (ilyenek vannak pl. a dörzshegesztő gépekben) az olaszokat keresik, az Amada Miyachi-val meg egy magyar csapat foglalkozik. Lehetne még sorolni, Trumpf, Dopag, Cemb, Atlas Copco-t akiknek szintén vannak specialistáik minden felé is.

Persze, a cegeknek sokminden fontos, csak aztan mire a reszvenyes->ceg->cegvezetes->IT lanc eljatssza a telefonos jatekot, mar igen furcsa dolgokat lehet latni. :)

Lattam olyat, amikor a ceg idereptetett az orszagba valami nagytudasu szakertot, a Margitszigeten foglaltak neki hotelszobat, majd a csavonak onnan kellett eltaxiznia minden nap egy masik megye szekhelyere. Ebben amugy nem is a taxizas volt draga, hanem az a napi +2x1.5 ora, ami ugyanugy ~300 euroval lett kiszamlazva orankent. Persze amikor megkerdeztem, hogy erre miert koltottunk el milliokat, akkor mindenki vonogatta a vallat, hogy hat nem tudja.

Kissé kezd szürreálisba fordulni ez a történet. Szóval a legkirályabb arcok, Teslan nyomnak napi 100 kilométert, hogy ToughSiemens notiról konfigoljanak nagyon komoly gépeket, természetesen ipari áramú kábellel. Otthon megy a parasztgazdaság ezerrel. De mindennél jobban a hup kommentelés, mert azt a Newhollandból és a Tesla volán mögül is lehet, önvezető a drága. Na meg a hup kommenthuszárkodás fizet a legjobban! :-D

Trabant és H-D. :D Szánalom mindkettő, de az itt mutatott képedet jól jellemzi a kettő közötti ív.

Amúgy a német autópályán megtett napi több száz/éves 100000 km-nek kicsit keresztbe tesz az „otthon ingyé’ töltöm PV-vel” és a Budapest-Debrecen, Budapest-Kecskemét és hasonló kitételek, mivel ezekhez az utakhoz német autópályán elég nagy kerülőt kell tenni.

A traktorokat bérbe adod vagy saját földet művelsz? Utóbbiakat a gyűlölt Orbán idején szerezted vagy komcsi elvtársi kapcsolatokon keresztül, esetleg örökölted ilyen kapcsolatokkal bíró felmenőktől?

"The vision of Christ that thou dost see
Is my vision’s greatest enemy."

Van kb 250 munkanap egy évben, az napi 400 km vezetés. Viccnek is rossz...

Egyrészt amikor az ember saját maga főnöke, akkor dec 31. is előfordul hogy mennie kell tüzet oltania  vagy projektet nyomnia.

Esetek 90%-ban autópályán közlekedem, a 3-400km nagyon hamar összejön. A telephelyem és a házam között van 80km, és időben gyorsabban ott vagyok mint ha elmennék Bp. XIX.-ból a II/A-ba.

Jelenleg Egerben, Debrecenben, Kecskeméten, Szerencsen, Várpalotán, Bécsben vannak éles projektjeim. Én budapesti vagyok, de van kpllégám aki debreceni. A Budapest - Debrecen, vagy a Debrecen-Kecskemét távok mindennaposak. Volt amikor Hong Kongban projektem, az kitelepülős, de országon belül hazajárok minden nap.

Én volt, hogy egyetemre naponta összességében 100km-et tömegközlekedtem és ment be a busz állandóan egy "zsákfaluba", megtoldva a napi össz menetidőt 20-30 perccel, ahová a nagyvárosiak jártak aludni, és amúgy semmi dolgom nem lett volna. Na az nagyobb szívás.

A nukeMap-ot azon a településen próbálgattam, hogy mekkora mini taktikai töltet kell, hogy a főút még megmaradjon mellette, de már ne érje meg bemenni a helyközi járatnak :D

kurva gáz lenne ennyit autóban ülni egy évben.

De ha ügyfélhez kell kijárni, milyen más alternatívát látsz? (Azt értem, hogy te nem választanál ilyen munkát magadnak, nem erre akarok rákérdezni).

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Valahogy nekem sántít az a rendszer, amikor egy ügyfélhez valami miatt rendszeresen oda kell autózni. Akkor az az ügyfél miért nem tart helyben egy ember arra a dologra? Kizárt, hogy drágább lenne, mint a külsős szakértőt oda autóztatni naponta. A szakértőnek akkor van értelme, ha aránylag ritkán kell a szaktudása. Ha naponta kell, akkor fel kell venni egyet.

A másik a szakértő. Értem, hogy nagyobb ház és kocsi kell, mint a szomszédnak (a napelem és a nagy akku miatt - meghát lássák mekkora a kabát), de tényleg megéri 8 óra munkán felül még 4-6 órát elautózni érte? Oké, hogy busásan kifizetik, anyagilag belefér. De tényleg jó napi 12-14 óra távolléttel megteremteni azt, ami ahhoz kell, hogy napi 12-14 órát távol lehessek? Vagy ha 8 órába belefér az egész, akkor nincs túlárazva/túlfizetve?

Meg a másik, hogy miért kell több száz km-es körzetből ügyfelet gyűjteni olyan melónál, ami odajárós, nem végezhető távolról. Ha olyan ritka a hozzá értő ember, akkor miért nem dolgozik több ilyen hozzáértő, egyenként drágábban (hogy ugyan annyit keressen), de csak egyenként kevesebb, közelebb lévő ügyfélnek (hogy kevesebb km-rel és útidővel legyen meg a bevétel)?

Semmi módon nem hatékony senkinek, mikor a szakértőnek kell a drága idejének a nagy részét utazással eltölteni. Valami rosszul van szervezve/kitalálva.

Valahogy nekem sántít az a rendszer, amikor egy ügyfélhez valami miatt rendszeresen oda kell autózni. Akkor az az ügyfél miért nem tart helyben egy ember arra a dologra?

Lehet, hogy én értem félre a szituációt, de én valami olyasmit képzeltem el, hogy nem egy ügyfél van (vagy ha egy ügyfél, akkor nem egy telephely). Szóval én úgy értelmeztem, hogy különböző helyekre kell vezetnie, hogy az adott helyen valamit csináljon.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Elég sok ilyen szakma van.

Az én ismeretségi körömben van villanyszerelő is, de elsőre pl. az a haverom jutott eszembe, aki telefonközpontok konfigurálásából él, másodjára meg az a haverom, aki a mobiltelefon adótornyokban lévő gépeket csereberéli, telepíti, konfigolja.

Most így hirtelen nem is tudom, hogy az első jó példa lenne-e, mert ő inkább hosszabb ideig egy-egy ügyfélnél dolgozott, és mostanában már remote-ban, otthonról dolgozik. A másik viszont jó példa, természetesen nem fog az akármilyen mobil szolgáltató felvenni állandóra minden egyes toronyhoz egy szakembert csak azért, hogy nehogy utazni kelljen.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

A szakértő nem heti 40 órában aktív gondolom. Csak valami nagyon speciális esetben tudom elképzelni, hogy tényleg tele legyen a naptára és azon felül kelljen utazás. Inkább tudom elképzelni, hogy on demand dolgozik.

Azt meg cégek managerei tudhatják, hogy miért jó csillagászati összegeket kiadni alkalmanként, mint alkalmazottat tartani. Gondolom másik kalap, máshogy számít a kimutatásokban.

"De ha ügyfélhez kell kijárni"

Évi 250 napon? Ott valami nagyon el van cseszve, főleg egy "specialistánál".

De nincs ezzel semmi baj, aki egy autóban akarja a fél életét tölteni, az töltse ott, csak leirtam, hogy nekem nekem ez rohadt gáznak hangzik és kurva távol van a "végtelen pénzem van és az élet császára vagyok" gondolattól.

Hogyne. És ipari ingatlanoknál kötelező is beépíteni.
De nem vagyok benne biztos, hogy egy nagyobb akkupakk belobbanása esetén érne bármit is.
Nem véletlenül pedzegetik, hogy a Li akkus autókat ki kellene tiltani a mélygarázsokból. Mivel olyan komoly hő keletkezik, hogy az épület szerkezet is jelentős károsodást szenvedhet.

De ha 1x véletlenül belobban

Ha 1x véletlenül belobban a benzines autó, akkor ugyanúgy leég minden.

Szerencsére se a benzines se az elektromos autó nem szokott csak úgy véletlenül belobbanni.

Ha már valamitől félnem kéne, akkor inkább a karácsonyfa, a gáztűzhely vagy a falban esetleg megbújó régi vezetékektől tartanék.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Hát egy belsőégésű motoros a legritkább esetben szokott kigyulladni.
Egy elektromosnál meg a franc se tudja, hogy éppen mit történik benne, ha éppen áll.
De a lényeg, hogy az előbbit van esélyed eloltani, az utóbbit viszont nem nagyon.
Ráadásul az akkupakk begyulladása után igen rövid időn belül elég nagy mennyiségű mérgező gáz is keletkezik.

https://www.familyhandyman.com/article/are-electric-vehicles-more-likel…

  • Hybrids reflected the most at 3,475 fires per 100,000 vehicles. This is most likely because hybrids utilize two powertrains.
  • ICE vehicles caught fire substantially less often, at 1,530 incidents per 100,000 vehicles.
  • EV fires were significantly lower than the others, with 25 fires per 100,000 vehicles

AZt majd figyeld meg, hogy nem adod el drágábban. Elkezdődött a túlkínálat és az árak is mérséklődnek a TESLÁnál is.

Most ingyen töltöd a superchargerrel, vagy 6.3ft/km?

 

Az ingyenes supercharger opciós autók:

Model S: 2012-2020: talán, de az S40 nem

Model X: 2016-2020 talán igen

Model 3: 2018-2019 különböző modelek, és csak eredeti tulajnak

Model y: 20-21: csak a 2020 december végi vevőknek

Ok, segíts már ledobni a balcsira a benzines fűnyírót és a nagy napernyőt 4 fővel (onnan pedig naponta/kétnaponta ~20 km-es útra menni piacra, pékségbe, komphoz, stb.). Egy utánfutót bérlek mögéd és 50km-enként egy sonkás szendvicset és egy liter ásványvizet grátiszba adok.

Szerintem arra, hogy levigyek 1 db benzines funyirot, meg nehany napernyot, arra a legdragabb megoldas a sajat auto. Ha a csavo biciklizni akar, akkor Kelenfold-Siofok ~2500 forint vonattal, es viheti a biciklit is. Ja, meg amugy ~75 perc az ut, szezonban az M7-en ennyi ido alatt volt, hogy Tarnokig jutottam el Pestrol.

Dehogynem.... pláne lesz rá vevő, mert tényleg lehet vele ingyé autózni, ha napelemről tudod tölteni. Boltba menni még 50-60%-os akkukapacitással is lehet vele.

Tessék: https://joautok.hu/hasznaltauto/tesla/model-s/model-s-85-automata-/e4un…

Ez ugyan csak 8 éves, és a kisebbik modell, és 12 millió.

Egy kereskedő árulja, valszin nem véletlenül ennyiért. Ott van mellette egy másik is, de nekem nem feladatom elmagyarázni. :)

Honnan jött a napelemes töltés? :) Jelenleg a Priushoz rendelhető méregdrága extra, de erre még a villanyautós podcastban is azt mondták, hogy remek ötlet, csak egyszerűbb árnyékban parkolni. :)

A kutya ott van elásva, hogy a kapacitáscsökkenés az eltelt idő mentén nem lineáris, hanem sokáig laposan csökken a görbe, aztán pedig szinte derékszögben leesik nullára. Még nagyon ideális körülmények között is pont 10-12 év után nagyon hirtelen lecsökken a cellák kapacitása, az autó mozgásképtelen lesz.

Olyasmi módon hogy újkorában még tudott 200 kilométert, 10 évesen már csak 100-at, de még eldöcögsz vele, 11 évesen meg már ki sem áll a garázsból.

Hasonlóképp, ahogy egy bármilyen okostelefon. 80% élettartamig aránylag lassanként jut el az akksi, aztán zuhan mint a kő és 70% alatt kvázi használhatatlan a telefon.

"Everything fails, all the time."

Mikori évjárat, mennyit futott, és eredeti-e benne az akksi?

Az első model S-ekben még az USA-ban garanciaidőben cseréltek akkut nagyon sok esetben, nem mellesleg a hajtáslánc (villanymotor, diffi) is típushibás volt, így nagyon sokban már ez sem az eredeti.

"Everything fails, all the time."

Szerintem ez annyira nem egyértelmű. Persze attól függ mi a cél.

1990-ben megérte kivárni egy PC-re? Egyfelől nyilván, hiszen 5-6 évvel később 100x akkora teljesítményt kaptál azonos áron. De akkor 5-6 évet le is maradtál.

Az autóknál más a helyzet: itt a lemaradás nagyon nem értelmezhető, de egy dologra szoktak a gyártók figyelni: amikor egy új technológiát hoznak be, akkor először fel kell építeni a vásárlók bizalmát. Aztán mire ő lesz a mainstream, neki lehet állni a kiolcsósításnak. Nem törvényszerű, hogy a villanyautókkal is ez lesz a helyzet, de nem lennék nagyon meglepve, ha mégis.

Aztán mire ő lesz a mainstream, neki lehet állni a kiolcsósításnak.

Pl. a Tesla most már nem gyárt jobbkormányos X és S modelleket. Gondolom olcsósítottak a gyártáson ezzel. Így (többek között) Angliában már nem lehet új model X-et és model S-t rendelni. A weboldalon csak 3-at és Y-t tudsz magadnak összekonfigurálni.

Nem örülök neki, mert a model X is kicsi, az Y meg még kisebb.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Nekem februárban jár le a lízingem, addig biztos kivárok :) Bár valószínűleg a következő sem elektromos lesz.

Ez a teljes autópiacra jellemző. Eddig masszív keresleti piac volt, néhány hónapja pedig átfordult kínálati piacba.

Úgy hallottam, hogy minden piacon ez van, az embereknek elfogyott a pénze, és nem vásárolnak. Elkezdődött az áresés. Ez még jó is lehetne, de végsősoron mindannyian abból élünk, hogy a cégek eladják a portékáikat. Úgyhogy őrizzék meg nyugalmukat, biztonsági őveket bekapcsolni!

A helyzet az, hogy értelmezhető gyártási kapacitást a Tesla tudott összegrundolni. A többiek vagy bealudtak, vagy még meg sem születtek. Lucid Air a nagy igéret, de gyártás még sehol sincs. MB EQS árban és mennyiségben sem versenyképes. Az i3 az egy vicc kategória autó. Az egolf a hagyományos alaplemezre rászerelt villamos hajtás, is egy kapkodó kényszermegoldás. Rendszerben csak a tesla gondolkodik: Olyan töltő infrstuktúrát rakott le az EU, Kína és USA útjaira, amit a többieknek esélyük sincs behozni. Mitől menne le az áruk? Inkább majd a hagyományos verdák lesznek eladhatatlanok/fentarthatalanok.

A Model 3 és Model Y árainak a csökkentését jelentették be. Nem hallottam az S és az X árairól semmit, simán lehet, hogy azokat nem csökkentették.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Érdekesen sorolod a típusokat. A Volkswagen egolf egy kvázi pilotprojekt autó, ahogy a BMW i3 szintén (inkább tanulmányautó). Az összes nagy autógyár nagyon nehez vált irányt, de amint felpörögnek, nagyon szomorú lesz a Tesla.

Érdemi elektromos típusok, ugye többnél eleve elektromos platform van:

  • Volkswagen ID.3, 4, 5
  • Skody Enyaq
  • BMW i4/5, iX széria
  • Hyunday Kona és Ioniq
  • Kia EV6

E mellett majdnem minden jelentősebb, klasszikus típusból készülnek a pluginek.

Töltőhálózat fronton több gyártó állt össze, illetve társultak be valahova. A Tesla superszárzs tök jó, de nincs minden bokorban, és külön viccesek a hanyatló nyugati képek, amikor ingyé kell tölteni a teklát, hiszen arra már nincs pénz, hogy 1x az életben egy ionityn feltöltsék.

A másik oszlopa az EU-s töltögetésnek, hogy nagyon sokan otthon napelemről megoldják jelentős részben a töltést.

A Teslák ára és anyaghasználata se mindíg van összhangban az európai elvárásokkal, de ez már ízlés kérdése.

Ha az ember vesz 12 millióért egy fullos Auris hibridet (mondtam egy típust, amiben tutira kiforrott hajtáslánc van), és a legolcsóbb Tesla áráig fennmaradó 6 millióból mondjuk 1 millió elmegy a kötelező karbantartásokra, 5 millióért pedig adnak 175 ezer km-re való üzemanyagot, akkor nekem nem jön át, hogy hol is éri meg anyagilag az akkumulátoros villanyautót választani. Az nem kell, hogy környezetvédelem, mert a villany sem szél meg naperőműből van itthon.

Kicsiben, munkába járni egy Dacia Spring nagyon jó lenne. De 9.3 millió Forint az ára, ergo senki sem vesz ilyent második autónak melóba járni környezetbarát módon. Fő autónak meg alkalmatlan.

Egyébként nekem mint technológia meg "fíling" nagyon tetszik a villanyautó. De ha vennék is, azért mert tetsziik, nem azért, mert "olcsó". Mert nem olcsó, az üzemeltetést beleszámolva sem.

A Tesla meg különösen érdekes dolog, mert ha valaki nem egy Supercharger közelében lakik (amiből a saját oldaluk szerint 8 helyszín van jelenleg az egész országban), akkor fújhatja, vételezhet drágán vagy még drágábban villanyt... A 80-100 kW-os akkukat meg 2-4 kW csúcsteljesítményú napelemről sok szerencsét feltölteni... Ráadásul azt kijelenteni, hogy hülye aki nem az ingyen tölthető Teslát veszi 20-50 millióért, már csak az erősen foghíjas töltőhálózat miatt is erős...

Az nem kell, hogy környezetvédelem, mert a villany sem szél meg naperőműből van itthon.

Főleg most, ami raplit levágnak itthon az akkugyárak körül. :D

Kicsiben, munkába járni egy Dacia Spring nagyon jó lenne. De 9.3 millió Forint az ára, ergo senki sem vesz ilyent második autónak melóba járni környezetbarát módon. Fő autónak meg alkalmatlan.

Nem kell az neked, hidd el. :) 

trey @ gépház

A "rapli" az hogy maguk a hivatalos szervek sem tudják garantálni a biztonságos munkavégzést ezekben a délkoreai / kínai / egyéb gyárakban?  Erre értetted ? Büntetéseket kiosztják, amit röhögve kifizetnek, remek.

Vicces. vicces az hogy ezek a gyárak konkrétan leszarják a magyar törvényeket, de te tapsolsz nekik. Gratu! 

Mi a lényeg? Nem tudlak követni. Az ellentmondás, amit fel kéne itt oldanod:

  1. Félbolond sötétzöldek / baloldaliak a Föld megmentéséért elkezdtek kampányolni a villanyautók mellett évekkel ezelőtt.
  2. Ugyanezek most, hogy terjednek a villanyautók és kurva sok akkumulátorra lenne szükség, elkezdtek rinyálni az akkugyárak ellen.

🤷‍♂️

trey @ gépház

Pluginhibrid lehet neked egy megoldás. A napi mindenre akár napelemről töltve "ingyen" elketyeg, a fékeket szintén nagyon kíméli ststb.

Aki villanyautózik, illetve napelemezik, azok úgy tervezik a napelemet hozzá. Ebben van egy adag csalás is, mert mondjuk a 3x32A-t behúzta, 22kW-os töltője van, de csak kb. a 2/3 jön napocskából jó esetben, a többi jön a hálózatról. A dolog jelenleg a szaldó miatt megéri, mert amikor visszatermelsz, azt is megkapod. Ezen rontani fog a nemszaldós elszámolás, bár a visszatermlésre ott is adnak majd valamennyit, csak ne az legyen, hogy akkor jó magyarosan mindenki túltervezi a naperőművét.

Szerk: egyébként nem kell állandóan koppra tölteni az akksit (nem is tesz neki jót, 80% fölés csak hosszú előtt javasolják), mert ha épp csak elmész 20km-re, akkor minek az 500km-es hatótáv bele.

+1 a pluginra mint lelkes ampera tulaj. Útjaim 90%-a kijön villanyból (bolt, család, bevásárlás és hasonlók), most horvátország végig pályán + országút a végén, 580km-re 5.9L/100km átlaggal végig GPS szerinti megengedett tempomattal (pályán 135 tempomat , ez gps szerint 129-130).

Így, leendő Corolla tulaj itt. Az utolsó faluban is tudok tankolni pár perc alatt, fizetéssel együtt. De ha majorság akkor 10 km-rel arrébb, a következő faluban biztosan. A következő 600 km 10-20 km-enként biztosítva van mindenhol is.

(Villany a jövő, nekem is tetszik, de érnie kell ennek még imho.)

echo crash > /dev/kmem

Szerkesztve: 2023. 07. 03., h – 23:08

Majd ha a villanyautókba szabványosított/egységes !cserélhető! akku lesz,
"töltés" pedig annyiből áll, hogy begurulsz a "benzinkútra" betolják a
feltöltött akku-egységet ( lemerültet otthagyod ), ez a folyamat max. 5 perc, na akkor jön el a villanyautók kora.

A mostani formában ez a megállok "akkut tölteni" egy zsákutca.

A mostani formában ez a megállok "akkut tölteni" egy zsákutca.

MI ez a hülye 'perc fétish'. Hazamegyek rádugom a töltőre, beállítom a töltőáramot és a töltésszintet, reggelre menetre kész a verda. A fóti superchargernél nem tudok úgy bemenni az Auchanban, hogy értelmesen be tudjak vásárolni, mert csipog a telefonom, hogy a töltés véget ért... A zöldséges pultnál már jön a jelzés.  Volt amikor beálltam a MOL-hoz tölteni, a rohadtdrága töltőhöz, mire a pisi/kávé/tankolással végeznek a füstösök már én is beletoltam annyit, hogy az ország bármely pontjáról hazaérjek...

Az igaz, hogy az ember hozzászokik a tervezett utakhoz, de ez inkább előnyt jelent a füstösökkel szemben, nem pedig hátrányt.

Te ugye csak trollkodsz?

Itthon, városban az emberek többségének a villanyautó edge case. Pl. Budapest belváros, a tömbünk körül 4db töltő van, folyamatosan tele. A környéken sem jobb arányaiban a helyzet. Itt a napelem se jöhet szóba, max. az emeletről lelógatott narancssárga hosszabbító.

A 100km/évről: 250 munkanappal és 100km/h átlaggal az napi 4 óra vezetés. Évekig ingáztam Bp-Győr között, pedig az csak napi 250km. Amikor késett az új céges autó, felüdülés volt arra a négy hónapra RailJettel utazni az M1-es ingázás helyett. Pedig reggel 6-kor indult a Keletiből és kb. este 8-ra értem haza.

Abban majdnem biztos vagyok, hogy a vonat nem dragabb. Bp-Gyor oda-vissza kb. 240 km, a legtobb ceges lizingszerzodes, amit lattam 8-12 ft/km-rel szamolta az alulfutasnal a korrekciot. Ha havi 20-szor ingazol, az 20*240*10 = 48000 forint csak az, ami a kevesebb futasbol visszajar a cegnek havonta. Ot literes fogyasztassal (lol) szamolva kell meg 240 liter benzin, ami 480-as hatosagi aron is (lol #2) meg 115 rugo.

Ehhez kepest a vonatberlet 100k, meg hozzad vagnak egy BKK berletet is 10k-ert, es maris sporoltak, te pedig boldogabban jarsz munkaba, ne adj' Isten mar a vonatrol is tudsz dolgozni, kevesebb idod megy pocsekba.

Fene tudja. Ha tényleg felüdülés a vonatozás az autózás helyett, akkor lehet, hogy én inkább saját zsebből is kifizetném inkább. Azért a felüdülés nagyon úgy hangzik, hogy megéri.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Hát... Budapest-Győr 121 km. Oda-vissza 240 km, 6 literes fogyasztással, 20 munkanappal, 560 Ft-os üzemanyaggal az ~161e Ft. Plusz autó karbantartás km költsége, plusz autó vételár/lízingdíj km-re eső ára.

Arról nem beszélve, hogy az új szabályok szerinti országbérlet havi 18900 Ft, IC-re helyjegy 650 Ft/alkalom, havi 40 alkalommal (20 oda-vissza út) 26000 Ft, tehát összesen 44900 Ft.

Ráadásul már messze nem olyan kényelmes autóval ingázni az M1 vonalon, mint régebben, annyi a torlódás, baleset, útlezárás, dugó. Stresszben, időben, költségben egész biztos a legrosszabbak között van a nagy távolságú autós ingázás mára.

Még jóval Covid előtt volt, szerencsére vége. A mostani bérletár nagyon baráti, de tíz éve kb. 100e volt. Mindkét utazási formának volt előnye és hátránya is. Mivel a policy-t követtem, ezért nem volt számomra szempont a céges összköltség.

Meg is lennék saját autó nélkül, mert nem sokat használom. Szerintem egész jó Budapesten a tömegközlekedés, de "apataxi" van. A gödöllői vonalat speciel ismerem. Amióta felújították Hatvanig, jól lehet haladni. A parkolóban még nem láttam Teslát, de legközelebb majd jobban figyelek.

Mondj már egy javaslatot annak az  - ezek szerint kisebbségnek - aki nem tud Tesla-t venni 45 millióért és 15 kW-os napelem rendszert a házára hozzá, hogy mitévő legyen.

Esetleg aki nem Fót mellett lakik, hanem mondjuk Egerben, ahol 120 km-re van a legközelebbi szupercsárdzser.

Azt kell észrevedd, hogy nem mindenkinek van 20-50 milliója ilyen villanyautóra, plusz még 10 milliója olyan napelemre, ami a Te leírásod szerint "teljesen élhető". Meg akinek van is, nem feltétlen erre költené, mert ez azért csak egy nyomorult autó, használati tárgy, ne kelljen már egy fél élet munkáját rákölteni, hogy a napi használat ne legyen kínszenvedés.

És ez mit jelent? Vasárnaponként leülni a TV elé és halálra unni magad a F1 előtt sörrel a kezedben? Vagy Péntek este kimenni a gyerekeimmel a tanyámra (18km-en belül senki nincs) és reggeltől estig együtt lenni, lovagolni, fát hasogatni, 10km-es távokat lefutni, reggelente úszni a Tisza tóban, bográcsozni... ...ahogy én csinálom.

F1-et ma már mindenhonnan lehet nézni. Néztem én már az Égei-tenger közepéről a sziget legdrágább resort-jának medencéjéből Moet pezsgőt iszogatva, de kimehetnék a halastavunkra, aztán hasogathatnék fát, meg futkorászhatnék körbe-körbe ... ahogy te csinálod ... tudod, mobilnet ...

trey @ gépház

Néztem én már az Égei-tenger közepéről a sziget legdrágább resort-jának medencéjéből Moet pezsgőt iszogatva

Nem idiótáknak szánt pénzelégetős luxusszenvedésről, hanem életről azaz minőségi énidőről...

Nem értem miért annyira trendi a kényelmes 250nm-es saját lakásból/házból elutazni max 70nm-es méregdrága sokcsillagos  luxuskaptárba szabadságra a nyáridőben. Én ha lehet télen megyek és valami nemismert olcsó kubai vityilóba, vagy maradok otthon pihenni. Ti meg a rohadtmelegbe mentek heringeskedni görögbe, horváthba. Szerencsére Bulgária már jó ifő óta nem trendi, oda még néhányszor elmentem, de a görög-török-horvát-egyiptomi-tunéziai tengerpart annyira unalmas már. Inkább belföldön nyaralok.

Nem érted te az életet. Ha éppen olyanom van, kimegyek a halastóra azt csinálni, amit írsz. Kihívom a spanokat és sütögetek. Ha olyanom van, meg elmegyek a luxusba Moet pezsgőt inni és áztatom a golyóimat. Ha meg olyanom van, akkor csak döglök vasárnap, mert még mozdulni sincs kedvem. Ez az élet. Nem az, hogy megragadunk az egyik végletben.

trey @ gépház

Valóban nem értem hogy a Moet feledteti a sokcsillagos pénzégetőben az összezártság érzését, vagy a Moet azért kell mert túl soknak érzed a páncélosokat a zsebedben, amitől kényszeresen szabadulnál? Miért van hangsúlyozvs a Moet? Miért nem csak pezsgőként hivatkozol rá?

Csöpögtetek egy kis infót a fejedbe ... Gondoltam a jaszkarihoz, amit itt levágtál eddig, nem szólok hozzá holmi Törleyvel :D

De, közben javítanám is annyival, hogy 2021-ig volt Moet, azóta Ferrari Trento van az F1-ben ... költséghatékonyság miatt :D

trey @ gépház

Nem értem mi a problémád? Én nem 8 órát dolgozom, hanem többet. Nekem a munka nem fárasztó mert élvezem a kreativitást. Én nem tehetem meg, hogy nyáron Moét szürcsölgetek a luxusban, hanem pl. éppen akkor aratok. Te napi 8 órát, melózol, és hogy kipihend a fárasztó munkát Moet poharozol., közben orbán beszédeket olvasgatsz... te vagy az élet császára.  Nekem meg jogom van máshogy élni, és utálni a mindenkori kormányt.

Azt kell észrevedd, hogy nem mindenkinek van 20-50 milliója ilyen villanyautóra, plusz még 10 milliója olyan napelemre, ami a Te leírásod szerint "teljesen élhető"

Jo, de akinek van ra, az vehet, ugye? :)

Olvasva ezt a vitat, olyan erzesem van, mintha el kellene donteni, hogy mindenkinek csak ilyen, vagy csak olyan autot lehessen csak venni innentol. De a valosag nem ez, hanem az, hogy valakinek az elektromos auto az optimalis, valakinek meg a benzines. Sot, valakinek a dizel. Sot, valakinek nem is az auto lenne a legjobb megoldas.

Csak utána ugyanannak a szájából nem szeretnék meghallani egyetlen rolexezést se.

Szerintem a Rolex az már a ciki olcsójános kategória. A nagymenők Jacob&Co ASTRONOMIA TOURBILLON BLACK CERAMIC BLACK MOVEMENT órát hordanak a hétköznapokon, és  Jacob&Co ASTRONOMIA SOLAR BITCOIN hétvégente. :D

Valójában teljesen igazad van. A Rolex egy viszonylag olcsó luxusóra, csak a hozzád hasonló bugrisok szájából ömlik a tudatlanság, amikor rolexeztek :D

Fogalmatok sincs erről a piacról (se) ... valójában, abban sem vagyok biztos, hogy egy lépésről meg tudnád-e állapítani, hogy egy 12 milliós Daytona vagy egy homázs van valakinek a csuklóján :D

A Jacob & Co. pedig inkább attól drága, hogy sok benne a gyémánt, mintsem a horológiai érték, de hát mit is várhatnék tőled, hol kellene neked ehhez értened? :D

trey @ gépház

A Jacob & Co. pedig inkább attól drága, hogy sok benne a gyémánt, mintsem a horológiai érték, de hát mit is várhatnék tőled, hol kellene neked ehhez értened? 

Nekem kőgagyi Raimond Weil RBW Saphire Cristal Stainles Steel órám van már 20 éve napi használatban. Még Kanadában vettem talán 2000 CAD-ért amikor ott melóztam. Még betonkeverés közben is ezt használom. Néha felpolíroztatom, tisztíttatom. Én már csak ilyen bugris vagyok, de az óra nekem csak óra, nem befektetés.

Természetesen az a jó, ha mindenki szabadon választ, és lehetőleg ez úgy sikerül, hogy neki is és a környezetnek is a legjobb (legkevésbé rossz) legyen. Aki tud és akar villanyautót venni, és egyutt tud/akar élni vele (akár kényelmesen, akár áldozatok árán), az tegye bátran.

Én arra próbáltam reflektálni, hogy "hülye mindenki, aki nem költ sok 10 milliót (villanyhajtású) utazásra, hogy spóroljon".

Nálunk itt a porfészekben (Salgótarján megyeszékhely) van összesen kb. 8 nyilvános töltő. Fizetős "nagy" hálózattól egy sincs. 11 kW-os szupermarketes és önkormányzati oszlopok, nem tudom van-e akár egy ennél nagyobb képességű. A gyakorlatban úgy néznek ki, hogy a belvárosiakon a szomszédban dolgozó autója van feldugva egész nap töltöttségtől függetlenül (és ezt úgy kell elképzelni, hogy a szomszéd egy magán étterem+motel, sok pénzük van; vagy hivatalban dolgozó anyunak vállalkozó apu vett villanykocsit, mert az fancy). Az egyik társasház mellettit úgy cserélik az emberek, hogy az ott lakó feldugja a szarját (ami ráadásul plugin hibrid, nem is tisztán villany), majd hazamegy (ott van úgy reggelig, ha valaki nem szedi le öntörvényűen), aki meg töltene, az a vészleállítóval lecsatolja, majd átdugja a sajátjába. Ami néha szabad, az a Lidl-nél lévő, mert az annyira kiesik, hogy senkinek nincs közel sem a lakásához, sem a munkahelyéhez.

Itt a lakások 80%-a panel (lévén völgyváros, nem igazán vannak nagy terek családi házas övezetekre), így a napelemezés meg az otthon töltés kiesett.

Kérdem én, hogyan kellene átállni itt környezettudatos, spórolós villanyautózásra? Vagy én vagyok az életképtelen és érezzem magam rosszul (nem fogom...), hogy nincs olyan családi házam/nem lakok olyan gazdag környéken, ahol ez mind megoldott?

Itt (mármint a villanyautózás témakörnél) azért műszaki korlátai is vannak a "fejlődésnek".

Most 35 ezer fő a lakosság, ez igen kevés. De kocsi sok van ehhez képest, mert nagyon szar a tömegközlekedés (úgy menetrendben, mint elérhető célokban). Ha "hirtelen" tudna venni sok ember villanyautót (így meglenne az egyik oldal fejlődése, ami elvileg húzza magával a másikat), akkor nem tudom, honnan vennék elő hozzá a szükséges áram mennyiséget... 

A legtöbben nem gondolnak bele (villamos ismeretek hiányában), hogy egy "sima" 150 kW-os gyorstöltő az valójában milyen irtózat energia mennyiséget visz át, milyen infrastruktúra kell ilyen áram "mennyiség" továbbítására, átadására.

Egy átlag magyar háztartás átlag havi villamos energia fogyasztása (KSH szerint) 197 kWh. Na, ha villanyautója van, amit mondjuk 3 naponta megtölt (300 km hatótáv, legyen egy polgári 60 kWh akkuja), akkor plusz 600 kWh havonta, tehát az átlag négyszerese! Ha hirtelen a háztartások nagy része elkezdene négyszer annyi villamos energiát fogyasztani, mi lenne? Mikor annak ment az örülés tavaly, hogy a megnövekedett klímaberendezés szám nem okozott gondot az áramszolgáltatásban - miközben a klímaberendezések nem havi 600, hanem havi mindössze 10-20 kWh pluszfogyasztást generálnak...

Ha hirtelen a háztartások nagy része elkezdene négyszer annyi villamos energiát fogyasztani, mi lenne?

Nem fog a háztartások nagy része egyszerre négyszer annyi villamos energiát fogyasztani.

Majd kb. 20 év múlva talán, addig viszont a fejlődés folyamatos lesz, mind áramszolgáltató, mind pedig fogyasztó oldalról.

Hát....22 nyarán beadtuk a 3 fázisos bővítésre az igényt a nyaralónál (volt egy ötlet, hogy legyen napelemre lehetőség a gáz bizonytalanság miatt), írt az eon, hogy fizessünk be 70k-t és 2025(!!) nyarára át fognak építeni 2 trafó állomást és akkor meglesz. Írtak még valami milliós összeget is, azt még egyszer még kell néznem, hogy azt velünk akarják-e fizettetni vagy csak az össz költséget említettek meg....

Kérdem én, hogyan kellene átállni itt környezettudatos, spórolós villanyautózásra?

Nem tudom, hogy ez válasz-e a kérdésedre, de vannak helyek, ahol pl. azt csinálják, hogy 1) motiválják az embert, hogy ne foglalja a töltőt feleslegesen. Pl. a töltő perc alapon számláz, nem (csak) kW alapon, így ha egész estére otthagyja az autót, elég drága mulatság lesz. Vagy máshol az ember (hívhatjuk akárminek, traffic warden, közterületfenntartó, rendőr, stb) aki körbejár és megnézi, nem parkolnak-e a népek tilosban, vagy fizetős helyen fizetés nélkül, azokra az autókra is büntetést ró ki, akik már befejezték a töltést de még mindig az oszlopon lógnak. 2) természetesen több töltő kell. Pl. itt, Angliában, London belvárosában láttam olyan megoldást, hogy a járdát az úttesttől elválasztó oszlopokból jött a töltőkábel, amit így akár minden utcai parkolóhely mellé ki lehetne építeni. Itt, a mi környékünkön nincs ilyesmi, de azért pár utcánként van néhány töltő. 2 utcára itthonról van 4 oszlop az utcában, 4 dedikált parkolóval. +4 utca távolságra van egy Tesco, annak a parkolójában is van 8 dedikált parkoló. És így tovább. Persze ez nem egy panel lakótelep, hanem egy kertvárosi, családi házas terület. Ez itt, helyben elég most (még), de egy lakótelepet nem tudna már most sem kiszolgálni.

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Sajnos azt figyelembe kell venni, hogy Anglia Magyarországtól Föld-Mars távolságra van mostanra kultúrálisan, gazdaságilag és társadalmilag. Akinek itt villanyautója van, az javarászt a "ki ha én nem" viselkedési mintát alkalmazza, és neki mindent szabad, nem kell törődenie senki mással. Aki töltő hálózatot építhetne (pl. áramszolgáltató), az egy nyomorul áramerősség növelést nem tud megcsinálni egy lakásnál 10-ről 16 Amperre. Aki figyelné, hogy a töltőt hogyan használják, az meg napi egy ezresért megvehető, hogy ne vegye észre a 4 óraval ezelőtt feltöltődött autót rádugva az oszlopra, foglalva a helyet (ingyen).

Itt nálunk arra sincs ember, hogy a füvet lenyírják a közterületen, derékig érő bozótok vannak már, amik a közlekedésbiztonságot befolyásolják, nemhogy olyan ember, aki a megtöltött villanyautókat figyelgesse és értesítse a tulajt...

Hát igen. Azok a fránya "sajátos magyar viszonyok". Nem túl vastag az a társadalmi réteg, akinek ilyen számításokkal kell most bíbelődnie.

Reméljük, hogy eljön viszonylag hamar az olcsó (kínai?) villanyautó kora, úgyhogy változhat a helyzet a hétköznapi halandó számára is - majd.

Szerkesztve: 2023. 07. 04., k – 08:20

Félek nincs ingyen ebéd. Az ár verseny a minőség rovására megy, ahogy az oly sok elektronikai terméknél már rég tetten érhető. Saját telepitoi tapasztalat a Samsung tv-vel volt, ahol kiforratlan hw-vel, sw-vel adták el a hotelnek és javításra alig volt van kapacitás, mert már készült a következő model. Ez 60 tv-t megvásárló ügyfélnek add be.

Becsületes nepper néven futó keteskedő mesélte, amikor Ferrarit ment venni:körbemérte és mindenhol 250+ rétegvastagságot talált. Elkezdett viaskodni a kereskedővel, hogy ez egy fosstalicska. Mondta neki az eladó, hogy hidd el tesó minden ok az autóval... Végül felhívták kopaszék a márkaképviseletet, ahol elmondták neki nem kell megijedni a Ferrari az így fújja az autót. Na akkor Kopasz arcpirulva megvette a kocsit, és megcsinálta élete nagy boltját.

A karosszériás is nezheti bagóért a törött Suzukik minta illesztéseit! :D :D :D

Húsz évvel ezelőtt én ilyen Rettentően.Fontos.Ember(tm) szerettem volna lenni. Aki tolja gyors kocsival, falja a kilométereket, mert projekt van, meg tűzoltás van és nincs más specialista széles-e világon, aki értene hozzá.

De elmúlt.

Most már nyugodtan, időben hazatömegközlekedek. Este BBQ, társas a gyerekekkel, film, könyvolvasás vagy bármi amihez kedvem/kedvünk van. Szerintem ez többet ér.

De persze, WHO DIES WITH THE MOST TOYS WINS.

Csak mint erdekesseg. Aki suttyonak szuletett az elektromos autoval is suttyo marad. Ha ilyenek elterjednek, akkor hasznalhatatlan lesz gyorsan teljes toltohalozat.

Ebbol a videobol linkek: https://youtu.be/25j5tNwAWes

7:50 3 parkolo

9:43 majd kikerul mindenki

11:16 2 rokiparkolo + 2 tolto

12:05 3 parkolo, 2 tolto

31:37 3 parkolo, mert meg a helyere sem tud beallni a balfasz.

33:08 4 parkolo

 

Az ilyentol vissza kellene vonni a supercharger halozat hasznalatat.

Sajnos én többnyire olyannal találkozok, hogy a töltőn belsőégésű áll (még csak nem is PHEV). Persze ha én úgy mennék be pl. egy shopba kávézni egy kúton EV-vel, hogy odabaszom az autót a bejárathoz legközelebbi kútfej elé, simán meglincselnének (pedig még lightosabb is a szitu, mert ki is lehet kerülni, meg van még 3-6+ kútfej).

Én milliószor álltam kútfejhez, úgy hogy csak a shop-ba mentem és nem tankoltam.

Nyilván csak akkor, amikor ott van 5 másik szabad kútfej.

Bár ez sem igaz, pl a bah csomóponti omv kútnál mivel soha a büdös életben nincs szabad parkoló simán beállok a kúthoz és csak a shop-ba megyek, akkor is ha teli van a kút, mivel nem tudok máshova állni.

99%-ban nem vár rám senki, mert van egy rakás üres kútoszlop.

A bah csomópont az kivétel, csináljanak elég parkolót. Akinek nem tetszik, ne járjon oda. (se benzinért, se másért)

De valószinű azt az 5 percet, amig a kútnál állok valahogy kibirják.

Nem tudom mitől bunkóság, mitől van több joga annak aki benzint vásárol, mint annak aki mást vásárol, ha ugyanaz a bolt árulja?

Nálad mi az a termék, amit csak azon a kúton tudsz megvenni? Miért nem máshol veszed meg azt a benzint?

De valószinű azt az 5 percet, amig a kútnál állok valahogy kibirják.

Persze, meg a következő önző suttyót egy nem benzinkutas helyzetben, meg az azután következőt, hiszen mindenkinek rengeteg ideje van, csináld nyugodtan. Kivételek persze vannak, pl. itt vagy te, aki nem tud egy 5 perces kitérőt tenni egy olyan bolthoz, ahol nem tart fel senkit, ezeket természetesen tiszteltben kell tartani, hiszen nem tiltja semmi hogy vásároljon!

Egyszer kétszer láttam már olyan gyökeret, pálya melletti kútnál. Amikor a kútoszloppal pont szemben áll meg, se jobbról, se balról nem lehet beállni. Az amúgy üres kút mellé, mert természetesen a túloldalon mindkét helyen tankolnak. Az ilyen amúgy mi az anyját gondol magában, amikor így megáll?

Tegyél te - te suttyó, csak hogy szinteden beszéljek veled - 5 perces kitérőt egy másik benzinkúthoz, ha nem tetszik, hogy más csak vásárol ott.

És meg ne mondd már nekem egy spar express-nél, hogy mi a "benzinkutas helyzet". És nehogy meglássam, hogy nem csak benzint vásárolsz a shopban, hanem egyéb termékek lecsipogtatásával pazarlod a mögötted álló ember rendkivül fontos életét.

Teljesen eltévedtél.

Egy Sparba nem tilos bemenni úgy, hogy nem tankolsz, szerintem senki nem állította itt, hogy az. Ehhez adott esetben egy kútfejnél foglalni a helyet úgy, hogy nem tankolsz, rendben van, ha van több üres fej, hiszen nem zavarsz ezzel senkit (csak tudjanak kikerülni). Viszont kifejezetten blokkolni a tankolás lehetőségét egy teli kúton, úgy, hogy te nem tankolsz, az bunkóság/suttyóság, akár tetszik, akár nem.

Viszont kifejezetten blokkolni a tankolás lehetőségét egy teli kúton, úgy, hogy te nem tankolsz, az bunkóság/suttyóság, akár tetszik, akár nem.

Az, hogy mondjuk egy autopalya-pihenoben van 400 db szemelyauto parkolohely, es te a kutoszlopnal allsz meg vasarolgatni meg kavezni, az tenyleg bunkosag. A fent emlegetett OMV-nel viszont pl. konkretan nincs mashol hely, csak a kutoszlopnal. Ha a benzinkutnak nem tetszik, hogy ott parkolnak a vasarlok, akkor talan nem egy feluljaro alatt kellett volna ellemiszerboltot (Spar) nyitni.

En akkor szoktam ra a benzinkuton vasarlasra (ertsd: nem nagybevasarlas, hanem jaj, nincs otthon tej), amikor allandoan a bolti nyitvatartasokat basztattak, elobb a vasarnapi baromsag, utana a COVID-nal a nyugdijas idosav, este 8-as hulyeseg, stb.

Ezzel szemben a benzinkuti shop mindig is ott van, mindig is ott lesz, egy oazis az autopalya sivatagaban. :)

Ha neked szabad a belsőégésű parkolóhelyre állni, miért ne szabadna neki is a elektromoséra?

Rokkant is parkolhat sima parkolohelyre, de te nem parkolhatsz rokihelyre, ha nem vagy rokkant. Szoval az ok annyi, hogy azert mert ez a szabaly :D Olyannyira szabaly, hogy meg Budapesten is hivas utan par perccel mar viszik is szabalytalan parkolot.

Egyetlen egyszer tettem ilyet a sima benzinesemmel. Akkor is 10 perc alatt visszaertem es mentem tovabb.

Verekedes parkolokert, tobbi lassu keresgeto kerulgetese, latom egyik "zsakutcas reszben" van 3 hely. Ja hogy abbol 2 kek, az villanytoltos. Nem baj, beallok a harmadikra. Mikor mar ratolattam, akkor lattam meg, hogy annak is van villanytolto oszlopa, csak basztak kekre festeni, sima helynek neztem. Es a zsakutca kijarata is blokkolva volt. Gyors bementem inkabb elintezni a dolgom es siettem vissza.

De alapvetoen nem vagyok ezzel ugy, hogy "az nekem jar, ha nincs hely".

Citation needed.
Az általam ismert SuC-ek - talán a Szigetszentmiklósi kivételével - bazi rossz helyen vannak vásárlás szempontjából. (Jellemzően a parkoló legtávolabbi zugában, messze a bejárattól.)

Sosem gondoltam volna magamról, hogy rendszeresen babaáruházakon fogok átjárkálni, de Törökbálinton konkrétan úgy lehet megközelíteni a madarasteszkót a SuC felől. :)

Kemény.

Az eszébe se jutott, hogy lecsatolja a lakókocsit? Vagy ennek a lakókocsinak nehézkes és hosszadalmas a fel/lecsatolása?

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Egyrészt, ha hozzászólsz egy videóhoz, akkor előtte nézd meg a videót.

Ha egy mód van rá, a franc se csatolgat le és fel. Amikor kellett, akkor ő is lecsatolta.

Úgy egyébként, több olyan helyszín is volt, ahol nem tudta volna a lecsatolt utánfutót szabályosan leparkolni. Az autópálya parkolók ugyanis gyakran nem körbejárhatóak, tehát, ha a parkolóban lecsatolja az utánfutót, majd átmegy a töltőkhöz, akkor már szabályosan nem tud visszamenni a parkolóhoz a pótkocsiért.

Egyrészt, ha hozzászólsz egy videóhoz, akkor előtte nézd meg a videót.

Nem gondolod, hogy végignézek 40 perc unalmas videót csak azért, hogy megnyerjem a hozzászólás jogát?!

Ha egy mód van rá, a franc se csatolgat le és fel.

Ezzel nincs is gond. De ha lecsatolás nélkül elfoglal 2 rokkant parkolóhelyet és 3 töltőoszlopot, akkor nincs rá mód.

Úgy egyébként, több olyan helyszín is volt, ahol nem tudta volna a lecsatolt utánfutót szabályosan leparkolni.

Értem. Tehát ahelyett, hogy lecsatolja és szabálytalanul elfoglal egy parkolóhelyet az utánfutóval, szerinted jobb az, hogy nem csatol le, és szabálytalanul elfoglal 5 helyet?

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Nem sikerült?

Szerinted aki keresztbeparkol 5 parkolóhelyen, mert neki az jár, az megpróbál a vonalak közé parkolni egyáltalán?

disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.

Hat persze... Suttyosag, az suttyosag marad barhogy is magyarazza az ember... Raadasul, ha en ilyet latnek, akkor mennek tovabb a kovetkezo SuChoz. Fasz se akar egy taho gane emberrel kommunikalni. Gondolom mas is igy volt vele.

Rokiparkolo elfoglalasahoz is gratulalok neki kulon. Ahogy ahhoz is, hogy nem tudja 1 helyre parkolni autojat akkor sem, mikor le van csatolva utanfuto. Akkor 1 toltot elfoglalt utanfuto es kettot pluszban a balfasz parkolasa. Jogsijat vissza is adhatna az ilyen retardalt, aki nem tud beallni egy szeles parkolohelyre.

Ha elsonek vontatott lakokocsit, akkor azert az arnyalja egy kicsit a kepet. De ettol meg suttyo.

Szigetszentmikóson tegnap engem is ledobott a töltő, a 3. oszlopnál tudtam tölteni. Pont itt volt egy Tesla karbantartó, éppen a szekrényt takarította. Szóltam neki, be is jelentette a hibát. A hétvége felé megnézem, hogy megjavították e? :)

Addig, amíg arról lehet 40 perces videó közzé tenni, és ezzel 6 ezer megtekintést elérni, hogy egy utazás során hol és hogyan sikerült villanyt tankolni, addig a villanyautó csupán kompromisszumos hobbi, nem hétköznapi használati eszköz.

Érdekelne egy olyan videó nézettsége is, ami szintén 40 percben, szintén lakókocsival utazva megmutatná, hol és hogyan tankoltak dízelt vagy benzint. Ja, hogy ennek nincs hírértéke? Nincs, mert ezek bevált használati eszközök.

Az, hogy a lakókocsit nem csatolja le egy csomó helyen persze megmagyarázható, mint a világon minden, de akkor is parasztság. Aki lakókocsizik, az szokjon hozzá, hogy le-fel kell csatolni, hogy ne okozzon gondot másoknak. Meg érdekes, hogy a lakókocsis szerelvény benzin-dízel tankolásnál nincs ilyen gond, mert ott a hely is úgy van kialakítva hogy elfér, meg 5 percig tart összesen.

Toyota elkötelezte magát az EV fejlesztésére:

A Toyota azt tervezi, hogy 2026-tól új elektromos járműarchitektúrát hoz létre, és számos új modellt gyárt, köztük egy Amerikában gyártandó, akkumulátorokkal működő, háromsoros ülésrenddel rendelkező SUV-t is.

A gyártó becslései szerint 2028 után a könnyebb és kevésbé összetett, kevesebb alkatrészből álló járműveknek köszönhetően a Toyota képes lesz olyan fejlett szilárdtest-akkumulátor gyártására, amely több mint 1200-1448 km hatótávolságot biztosít.

A Toyota szilárdtest-akkumulátorokra való összpontosítása jelentősen hozzájárulhat az elektromos járműtechnológia fejlődéséhez, és a jövőben felgyorsíthatja az elektromos járművek népszerűsítését is.

Tudom marketing, de a Toyota a Hybrid és a PHEV fejlesztésében élen jártak anno.

Úgy hallottam, hogy komoly nyomás alá helyezték a befektetők a vezetést, hogy meghozzák ezt a döntést. Pedig az utóbbi években üzletileg nagyon jó döntéseket hoztak, és szerintem jók voltak a terveik. Ugye ők abból indultak ki, hogy a teljes elektromosság felé a hibrideken keresztül vezet az út. Ráadásul a hidrogén cella megoldás már teljesen szennyezés mentes és elvben teljesen megújuló alapon is működhetne. Tehát nem lehet rámondani, hogy nem elég zöld.

Olyan messze, hogy állítólag már el is kezdték a sorozatgyártást. ;-)

Egyre közelebb a 930 km hatótávú szilárdtest-akkuval szerelt NIO modellek debütálása;

A NIO szilárdtest-akkumulátorgyártó cége, a WeLion július 1-i sajtóközleményében megosztotta, hogy június 30-án hivatalosan megkezdte a 150 kWh-s csomagok szállítását az elektromos autógyártó számára, és megerősítette, hogy a két vállalat éves megrendelést írt alá.

A Nátrium alapú jóárasított akksik szerintem sokkal közelebb vannak az elterjedéshez mint a szilárdtest akksik, de ne legyen igazam és terjedjen a szilárdtest akksi.

De még ha csak pufferként használnák töltőállomásokon a szilárdtest akkumulátorokat, már az is nagy lépés lenne a villanyautózásban, valamint pont hogy jól pufferaksizott töltőállomás hálózatok lehetnének megoldás a szél és napenergia termelés kiegyensúlyozására.

Így van. Jelenleg egy napelemmel táplált vízbontó olyan alacsony hatásfokkal működik, hogy a megtermelt elektromos áramot inkább akkuba érdemes tölteni.

A szénhidrogénekből nyert hidrogénnel meg megint csak az olajkitermelést hoznánk előnybe, az összes környezeti ártalmával együtt. Arról nem is beszélve, hogy egy hidrogén töltőállomás annyira drága, hogy tényleg csak néhány nagy cég engedheti meg magának, egy részük azt is állami dotációval.

Ha érdekel a téma, gugli segít.

https://villanyautosok.hu/2021/09/18/mit-erdemes-tudni-a-hidrogenrol/

Egy kg hidrogénhez több, mint 50 kWh villamos energia kell. Azzal a Toyota Mirai kb. 100 kilométert tud elmenni. Egy akkus villanyautó ennyi energiával 250-300 km-t tud elmenni, és ez nem a WLTP érték, hanem a valós.

Köszönöm! Tehát durván a harmada a kilométer ugyanannyi áramhoz mérten. Ez az ára annak, hogy tudjuk tárolni az energiát akár nyárról télre is. Szerintem ez az ár simán bele fog férni abban az esetben, ha a fosszilis forrásokat teljesen betiltják, mert akkor télen lesznek időszakok, amikor egyszerűen nem lesz más energiaforrás.

A csúcsidőszakok és a zéró termelés áthidalására az akku sokkal hatékonyabb és olcsóbb megoldás.

Tekintve, hogy a hidrogén még a legjobb tartályokból is diffundál, a lehető legrosszabb elképzelés, hogy "a nyári meleget tegyük el télire". Mellesleg a napelem télen, borús időben is termel.

>A csúcsidőszakok és a zéró termelés áthidalására az akku sokkal hatékonyabb és olcsóbb megoldás.

Számoltad is, vagy csak hasraütésre rámondtad?

Évek óta újra meg újra rádöbben mindenki aki nyit egy "teljesen önellátó házat akarok" topikot, aztán végigszámolja, és kijön, hogy akkukból fedezni egy ház vagy egy autó energiaszükségletét mibe kerülne, ha 1 napot, 1 hetet, 1 hónapot át akarunk hidalni. Vagy ha a téli napenergiával próbáljuk megoldani a fűtést, akkor mennyi napelem és mennyi hőpuffer, vagy akkumulátor kell. Rendre kijön, hogy iszonyú drágára jön ki.

A hidrogén szivárog, ez igaz, de létezik ipari megoldás a tárolására, és legalább nem elvileg lehetetlen nyárról télre tartalékolni. Szerintem a szivárgás problémája is olyan mint sok más, hogy nagyban kisebb probléma, mivel a felület négyzetesen nő, a térfogat pedig köbösen.

Autonóm házról nem tudok, de régebben volt egy német film, ahol egy vidéki farm hidrogénes üzemét mutatták be. Ott hidrogénautó töltés nem volt, viszont kiderült, hogy az üzem nagyrészt nem tiszta hidrogénre, hanem metánra épül (biogáz), amit a farm hulladékából nyertek ki. Sajnos kevés műszaki konkrétum volt, így az sem derült ki, hogy van-e üzemanyagcellás villamosenergia átalakítás is.

Ha abból indulok ki, hogy egy hidrogénes autótöltő állomás költségei milyen magasak, akkor a házhoz telepített rendszer árai sem versenyképesek a napelemes-akkumulátoros rendszerével. Itt például félmilliárdra taksálják egy hidrogénautó töltő állomás költségeit, de legyen ez a tömegtermelés miatt csak 100 millió, már akkor is erősen kérdőjeles a dolog:

https://www.autonavigator.hu/cikkek/igy-tankolsz-majd-hidrogent-a-jovob…

Ettől függetlenül nagyobb, akár ipari méretekben biztosan van jövője a hidrogénnek, de egy személyautónál vagy egy családi háznál nem éri meg.

">A csúcsidőszakok és a zéró termelés áthidalására az akku sokkal hatékonyabb és olcsóbb megoldás.
Számoltad is, vagy csak hasraütésre rámondtad?
"

A hidrogén bontásához 50kWh/kg energia kell, amiből előáll 34kWh/kg elméleti energiatartalom. Ebből még lejön a tárolás és felhasználás vesztesége.

A zöld hidrogénnel kapcsolatosan két tényező elgonolkodhatja az embert:

1. Olcsóbb a földgáz felhasználásval (fosszilis) hidrogén mint a vízbontásos (zöld).
2. A hidrogén tárolásának és felhasználásának olcsóbb változata az, hogy földgázhoz keverik.

 

A legjobb energia tárolás ma az, hogy nyáron napelemmel előállított árammal csökkentjük a gázerőművek felhasználást és ezt a gázt majd télen használjuk el elektromos energia termelésére. Egyetlen bökkenő ezzel, hogy a fölgázt nem lehet kihagyni.

A hidrogén üzemanyagcella platinát igényel, ami ugye nem terem minden bokorban. A hidrogénnek is nagy tisztaságúnak kell lennie, tehát teljesen új infrastruktúrát kell neki kiépíteni. A hidrogéncellás autó valóban csak vízpárát ereget, de ha a villanyautónak felrójuk a lítium bányászatot, akkor a hidrogénautónál se dugjuk homokba a fejünket. Hidrogént jelenleg gazdaságosan szénhidrogénekből lehet előállítani, amivel bebetonozzuk a világot a szénhidrogén függőségbe, a kitermelés, szállítás, feldolgozás minden környezetkárosításával együtt.

A 1 mól O2 felhasználása 2H2+O2>2H2O folyamat során 571,6 kJ, a C+2O>CO2 esetében 393,5 kJ energia termelődik, miközben ugyanannyi oxigén kerül kötött állapotba, ami miatt ugyanígy megfulladnánk, ráadásul üvegházhatású gáz formájában. Persze a vízgőz is üvegházhatású, sőt, de a hidrogén elégetésének végtermékét nem kell extra befektetéssel folyékonnyá alakítani, csak lecsapatni, azután egyszerűen leereszteni a klotyón. Mi több, rengeteg víz lenne, amit nem kell megszabadítani az oldott anyagoktól. Elég sok helyre kell ilyen víz. (Pl. lehetne ezt felhasználni a hidrogén előállításához. 🤓 🫡🫨)

Vagy nagyon extra módon lehetne CO2-t kivonni a légkörből, a bányahidrogénnel lekaparni a zoxigént, a szenet meg visszatuszkolni a bányába. 😁

"The vision of Christ that thou dost see
Is my vision’s greatest enemy."

A CO2-t legalább elvben ki lehetne vonni, sőt ha Grétát kérdezed, akkor _kötelező_ lesz, különben mindmeghalunk. A CO2 oxigénfogyasztását tehát nagyvonalúan megoldottnak tekintem amikor hosszú távra gondolkodok. Ellenben ha a H2 csak úgy szabadul fel a talajból és mi meg csak égetjük, akkor el fog fogyni a zoxigén!!!4!4444!

Egyébként ha hinni lehet a modelleknek és tényleg szivárog a H2 a földből, akkor az úgyis végzetszerűen vízzé alakul a sztratoszférában vagy hol, tehát akkor már inkább égessük el mi úgy hogy meg is gazdagodunk közben. Ha meg kell fulladni hát meg kell fulladni, de legalább pöfögjenek a hidrogénautók addig is!

A kb. másfél milliárd éve közel stabil összetételű légkörbe folyamatosan szivárgó hidrogén ellenére csak 0,00005% ennek részesedése, míg az aerob életformák pusztulását okozó átalakulás eredménye 🤪 4% körül van, az utóbbi időkben némileg emelkedik a felmelegedés miatt, azonban ennél az eljegesedések idején volt sokkal alacsonyabb, a sokkal melegebb időszakok idején pedig magasabb. Viszont egyik szint sem valószínű, hogy a hidrogénszivárgás hatására változott volna, mert a légkör hőmérséklete aligha van jelentős hatással a földkéreg mélyebb rétegeire. Így erősen valószínű, hogy a hidrogénszivárgás fene tudja, mióta, egyenletes tempóban történik, azaz nem emiatt fogunk megfulladni. Ha egyáltalán fogunk. Szerintem.

"The vision of Christ that thou dost see
Is my vision’s greatest enemy."

A mai villanyórában van egy érdekes hír a VW csoport EV platformjáról: Kapaszkodna a VW Kínában, nem úgy tűnik hogy megmenekül. A mumusuk az Audi. Válaszul most megvettek egy döglődő Kínai gyártót. A Tesla meg már 3 másodpercenként gyárt le egy autót. Szóval itt a video: https://youtu.be/6XvKwtrfBiE?t=1148