USB numpad "hekkelése"

Sziasztok.

Arra vagyok kíváncsi, ki mire használja (ha van) az USB-s numerikus padját.
Van rajta 19 gomb...

Gyorsbillentyűkre? Programok indítására? A macska alá rakja?

Jómagam beraktam a rajztáblám mellé Krita-gyorsgomboknak. Valahogy így: https://www.davidrevoy.com/article132/numpad-hack-for-mypaint

Néha betolom egy RPI-be is, de ott sok értelme csak akkor van, ha rajta is hagyom (pl. médialejátszónak)

Hozzászólások

Lézer vágó/gravírozó CNC vezérlője lesz majd. Wireless USB-s, amit átmappelek, hogy ne a gyári keycode-ok működjenek.

én csak adatbevitelre használom, mivel balkezes vagyok így óriási előny számomra. mivel elég ritka a balos numpad, ha van is az eszetlen drága vagy furán van megvalósítva!:D nem értem miért kell átrakni ellentétes oldalra az entert...

egy időben, megmókoltam hidmacros/luamacro-val. de nyöszörgős volt a használta.

szóval vettem alin egy satan numpad kit-et, elsőnek összeraktam cherry silent red switch-el. ~ 1 év után raktam raktam bele normális stabikat, gateron yellow gold switchet és MT3 keycapeket.

van egy 3x3 macropad amire csak a lock,mute-ot raktam ki hogy ha a macska meghülyül gyorsan letudjam zárni a gépet!:D

gondolkoztam egy ilyen via hotswap numpad-on, elég jópofa.

Szerkesztve: 2022. 03. 23., sze – 04:24

Nálam vegyes. Azokon a gépeken, amelyeken van egyáltalán, főleg numerikus dolgokra használom, ha pl. calc-ban műveleteket viszek be, számítást, vagy egyébként nagyobb mennyiségű számot. Ritkábban 1-2 játéknál használom irányításra (akkor is csak járművekhez, ha pl. a W/A/S/D közben kell másra), FPS-ekben nem szokott kelleni. Illetve a numerikus műveleti jelekre, ha a Win gombbal együtt nyomom, bedrótoztam néhány ablakkezelő funkciót, hangerő kezelése, fényerő kezelése (+, -, min. max), stb., de ezeket sem használom sűrűn, mert van rájuk másik gyorsbillentyű is, a funkcióbillentyűk sorában (Fn-nel nyomva). Azokon a gépeken, amelyeken nincs, nem volt, ott jól megvagyok nélküle. Szerintem hasznos, ha van numpad, de nálam nem létfeltétel. Erősen függ attól, hogy ki mire használja a gépet, mert aki pl. könyvelő vagy valami pénzügyis, matekos, annak nagyon kell, aki nagyon egységsugarú, az szerintem ma már sokszor az se tudja mire jó. Sok user simán ellene van, és minimalizmus címén inkább kompakt billentyűzeteket használnak mert akkor közelebb az egér, meg trendibb. Olvastsam, hogy néhány videóvágós emberke használja makróbillentyűknek a numerikus részt.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Azért írom, hogy ez mindenkinél egyéni preferencia. Szerintem a gyártók 99%-a azért hagyja le, mert 1) pénzspórolás gyártáskor, 2) a legtöbb egységsugarú, egy kattintásos user nem igényli. Hiszen sok user ma már billentyűzetet se nagyon használ, meg tartalmat se állít elő, hanem csak kattintgat, meg érintőképernyőn söpröget, tapicskol. Ha nem hiszed el, kérdezz meg pár normi usert, hogy szokták-e használni, szerintem sokan azt se tudják, hogy micsoda, mire jó a numpad, meg mire volt jó a billentyűzeteken a Num Lock, Scroll Lock, Pause/Break, SysRq, stb.. Ez van, változik a világ, változnak a felhasználók, sok minden az egyszerűsödés irányába megy. Főleg, hogy ezeket a numerikus részt, meg spéci billentyűket is csak cégeknek meg programozóknak szánták eredetileg, nem az átlag usernek, de akkor még userek között is a szakemberek voltak túlsúlyban, akkoriban a PC-k még nem voltak átlagos háztartási/személyes cikk.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

a gamer piac dübörög, szinte minden mechanikus billentyűzet oda van szánva. TKL, 60%,40%.
programozható ledekkel szinte bármit el tudsz adni!:D
100% mechanikusban nem találsz normálisan kinéző billenyűzetet olcsón.
Varmilo VA109M Ink Rhyme ami úgy néz is ki valahogy és magyar. de hát az az ár... cherryben magyar nyelv nincs és cserébe drága.
mondjuk lehet azért se álltak rá annyira az irodai felhasználásra, mert van ahol nem lehet bevinni billentyűzetet. ha mégis akkor programozhatót nem.

nekem balkezesként megváltás a TKL munkára a bal numpaddal. eleve a mechárva váltással megspóroltam pár ínhüvelygyuszit.

A magyar nyelvi támogatást nem tudom, rég nem votl magyar billentyűzetem. Megtanultam gépírni, azóta vakon írok, nem fontos mi van a billentyűkre írva, csak az, hogy fizikailag ISO kiosztás legyen, szoftveresen meg átkapcsolom magyarra. A Cherry unalmas, nem javaslom, mindenki azon liheg, közben meg nem is a legjobb kapcsolófajta.

Igen, van, aki bal oldalra teszi a numpadját. Én a világból kiszaladnék tőle, mert a numpadok eleve jobb kezesnek készültek, azért is bal oldalán dupla szélességű a 0, mellette a . vagy , tizedeshatárolóval, és jobb oldalon a műveleti jelekkel, hogy jobb kézre tervezték, utóbbiakat kisujjak kell nyomni. Én egyébként túl drága és túl spéci kiosztásos billentyűzetet nem veszek, és nem szarrágásból, meg nem azért, mert nem lenne mondjuk egy egyedi billentyűzet jobb, hanem ha azt megszokom, akkor csak azt a spéci perifériát tudom csak használni, és utána bárhová megyek, bármilyen gép elé ülök, a szabvány billentyűzet kínlódás lesz. A TKL még okés lenne, de általában nem hogy olcsóbb, de extra feláron mérik, mert lassan prémium feautre, ami úgyse válna előnyömre. Próbálok a kutya közönséges sztenderd kiosztásoknál maradni, semmi extra pad, meg bonyolítás. Ugyanez igaz a saját kiosztásra, gondoltam, hogy csinálok valami sajátot, amit optimalizálok, de megint az, hogy ha azt megszokom, akkor ha máshol szabvány kiosztás elé kell ülni, akkor azon elfelejtek rendesen gépelni. Pedig nagyon csípné a búrám egy nagyon sima, optoelektrikus kapcsolós, ortolineáris billentyűzet, de egyrészt ilyen nem létezik, másrészt az optósok eleve egy vagyonba kerülnek sajnos.

Inhüvelygyuszit megint ki lehet védeni, ha megtanulsz gépírni. Annak ugyanis nem az a lényeg, hogy gyors legyen, hanem ergonomikus és pihentető. Amíg nem tanultam meg, addgi kb. 2-5 évente szétkalapáltam egy billentyűzetet, mert csapkodtam, mint egy harkály. Gépírásnál viszont kis ujjmozgással, tapintva írsz, ami pihentető az ujjaknak is, nem fáradnak, meg a figyelmed, szemed se fárad, mivel nem kell állandóan lepislantani a billentyűkre, és a billentyűzetet se püfölöd, így az is tovább tart.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

pedig a cherry silent red elég jó switch. nem kell filmezni a házat, kicsit reszelős hangja.
ha numpadozol elveszed a kezed az egérről. ez a legnagyobb előnye a balos numpadnak, hogy nem kell levenni a kezed.
cad-ezek, ott azért kell az egér sokat és nagyrészt billentyűkombinációk vannak + érték bevitel. ahhoz egy álom a bal numpad+tkl kombó.
programozható billyentyűzeteket pont ezért nem használok, mert ha másik kell akkor szenvedés van.
vakírás alap. ínhüvelygyuszim nekem gumidómosnál jött ki egyszer, de főleg a kézfájás volt zavaró. mechánál ezt teljesen megszűnt egy könnyű 40-50g rugóval. 35g már túl könnyen kapcsolt.

Erre látod nem gondoltam, mármint az egér elengedésére. A gumidómós valóban okozhat inhüvelygyulladást, főleg, ha nagyon szar fajta, és valaki nagyon szeret kopácsolni. Bár gumidómosból is vannak tűrhetőbbek, azok sem mind egyformák. Ahogy a mechanikus kapcsolósok között is nagy szórás van minőségben, karakterisztikában, erősségben. Egyéni preferencia ez is, hiszen két ember nem gépel egyformán, meg nem ugyanarra használja a gépet. Ezért van az egerek között is eltérés, pl. mindenki máshogy tartja az egeret, tenyeres, illetve karmos tartásban, más-más felületen, ettől függően más méretet, súlyt, érzékenységet igényel, meg van, aki CAD-re mint te, amihez másmilyen egér jó, mint mondjuk egy FPS játékosnak. Kinek mi, abszolút igazság nem tehető.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

gumidómos idővel felkeményedik és nehezebb lesz nyomni.

jaja persze, kinek mi a kényelmes. nagyon sokáig cherry mx board 3-at használtam, cherry blue-val. szuper volt, csak aztán elkezdtek széttörni a keycapek, cherry support simán küldött csere darabokat (silent red development kitnél panaszkodtam nekik hogy recseg a rugó, küldtek ingyen egy új kitet...). kipróbáltam a lineáris switcheket, silent red volt sokáig majd most a gateron red-et nyúzom. könnyű és simán jár.
a favorizált 67g rugóktól fáj a kezem a nap végére.
én kizárólag gamer egereket használok, cad specifikus egérből nem sok van. 3d connexionnak van vmi undorító téglája, de az vicc kategória. a 3d connexion space mouse viszont egy piszok hasznos cucc, nagyon finoman lehet navigálni a térben vele.

xtrfy m4-et nyúzok 1 éve 71 gramm nagyon kényelmes. számomra egérnél a forma,súly és a görgő taktilitása a meghatározó. kipróbáltam fél tucat egeret (14 napos elállással), logitech mx master 3-at visítva küldtem vissza!:D

Bal kéznél én egy 3Dconnexion SpacePilot-ot és egy másik gépemnél egy Magellan SpaceMouse-t használok.
A Magellan új szerzemény. Gombokért jött. Eredetileg soros port kellett volna neki, de átalakítottam USB-re. Kicsit rendbeszedtem egy kis fújható gumis festékkel (fujható fólia) azt amit mozgatni kell rajta. Eredetileg kék volt és ha megfogtad akkor a kezed is kék lett.

FreeCAD-ban mozgatni a tárgyat nincs is tőle jobb. Egérrel forgatni, mozgatni mindig küzdök, valahogy nem az sikerül amit akarok.

Ööö, kb mindkettő egyforma alapterületü. Lehet másnak is spacemouse a neve? Mondjuk amikor szerelgettem, forrasztgattam éppen az Űrgolyhókat néztem. :)

Ezek vannak nekem:
https://img.productz.com/2160692/3dconnexion-spacepilot-5-preview.jpg
https://spacemice.org/gallery/Spacemouse_Plus_05.jpg

Linux alatt a gombokat, menüt/kijelzőt stb... korlátozottan lehet használni. 1-2 nézet hozzá van rendelve gombokhoz nekem.

nekem nincs, de asszem veszek egyet a macska ala...

"Arra vagyok kíváncsi, ki mire használja (ha van) az USB-s numerikus padját."

Munkahelyen külső vezérlőbillentyűzetnek mindenféle gépekhez. Jó mert kicsi, van rá farigcsálva egy doboz, lyukakkal pár billentyű fölött, általában 2-3-4 billentyű kell, ez változik, a többit takarja a doboz. Egyszerűbb, olcsóbb, könnyebben cserélhető mint egy speciális 2-3-4 gombos vezérlő.

“Any book worth banning is a book worth reading.”