Egy jelzálogos történet

Gondoltam megosztok egy tanulságos sztorit, ami nemrég történt velem. Hátha más is tanul belőle.

Történt még a 2000-es évek elején-közepén, hogy szülői segítséggel vásároltunk egy lakást nekem. Fiatal és fogalmatlan voltam még, szülők intézték az adásvétel nagy részét. Új építésű lakás egy társasházban. Az építtető cégtől vettük meg, mikor még kb. az alapokat elkezdték. Ahogy az annó ment, holdingot alakított a cég ennek a társasháznak a felépítésére. Tudni kell, hogy az építtető cég felvett kb 4 milliárd Ft jelzáloghitelt egy banktól a kivitelezéshez. Ennek keretében rá is került a jelzálog az ingatlanokra. Adásvétel szerint az enyémen is rajta volt az adásvételi megkötésekor. Ez szerepelt is az adávételiben egyértelműen. Az utolsó vételár részlet általunk maradéktalanul kifizetéséhez volt kötve a jelzálogjog levétele, ami szerződés szerint a kivitelező (adásvételi alapján az Eladó) felelőssége volt. Azaz a jelzálog le nem vétele szerződésszegésként szerepelt. Az adásvételiben volt 1 olyan kikötés, hogy a Vevő (én) a vételár részletet az Eladó XY banknál (a jelzálogot adó bank) vezetett számlájára vagyok köteles megfizetni, szerződés szerinti bontásokban. Ennek később még jelentősége lesz.

Telt múlt az idő, kifizettük a vételár részleteket. Viszont valamilyen okból kifolyólag (már nem emlékszem a miértre) az eladónak személyesen az irodájában történt ez meg, kp-ban. Kaptunk róla rendesen befizetési bizonylatot minden alkalommal, ezeket el is tettük. Megtörtént határidőre a használatba vételi engedély megadása, be is költöztem, nem történt semmi említésreméltó.

Eltelt sok év, aztán valami okból kifolyólag nemrég lekértem az aktuális tulajdoni lapot. Ekkor kaptam majdnem szívbajt: a banki jelzálogjog még mindig ott volt a lakáson. Mentem a közös képviselőhöz (aki az építtető és eladó cége által annak idején odaültetett ember volt, és azóta is ott maradt), mi a tudomása a papírokról. Ugyanis mi anno kifizettük a teljes vételárat határidőre, így az építtetőnek le kellett volna vetetnie a bankkal a földhivatalban a jelzálogjogot. Állítólag erről még valami határozatot is kaptak a szüleim, de persze már nem találták meg a papírok között. Előkerült azonban a közös képviselőnél egy dossziéból egy 10 éves levél, amiben tételesen fel voltak sorolva lakások a társasházban, amikre a bank jóváhagyta a jelzálogjog levételt. A címzettje ennek a levélnek természetesen az építtető volt, akivel a bank kapcsolatban volt a jelzáloghitel miatt. Nem tudom előkerült volna-e ez a levél máskülönben, ha a közös képviselőnek nincs összefonódása az építtetővel. Engem, mint vevőt (illetve az összes érintett vevőt) ebből a kommunikációból természetesen szépen kihagytak, lévén nekem mi közöm van a 2 cég közötti levélváltáshoz. Holott én ugye vevője voltam a lakásnak. Csak nekem senki nem szólt ennek a levélnek a létezéséről soha. Az építtető pedig valamilyen okból az én lakásomról nem vetette le a jelzálogjogot a földhivatalban. Én meg ennek a levélnek a hiányában hogyan szereztem volna tudomást a lehetőségről, illetve a levél nélkül a földhivatalban sem tudtam volna elindítani az ügyet.

Az extra csavar, hogy azóta az építtető cég jó magyar szokás szerint csődbement, felszámolták, nyilván óriása tartozást halmozott fel, az ügyvezetőjét perbe is fogták annó a zűrös politikai szálak miatt. Kíváncsiságból megkérderdeztem a szomszédot, akinek a lakása szintén szerepelt a banki jóváhagyó nyilatkozaton, mit tud erről a dolgoról, és ő hogyan vetette le a saját lakásáról a jelzálogjogot. Kiderült, hogy ő robbantotta ki az egész cirkuszt a beköltözés után, bírósági ügy is volt belőle, ennek a bírósági ítéletnek az eredménye volt az a banki határozat. Állítólag banki belső ember is benne volt a buliban. Az volt a lényege, hogy az építtető a vevőktől saját maga szedte be a vételár részleteket, és utána ezt a pénzt nem a banki jelzáloghitel kiegyenlítésére fordította, hanem lenyúlta. Mint utólag megvilágosodtam, ezért volt lényeges passzus az adásvételiben, hogy a vevő a hitelező banknál vezetett számlára utalja a vételár részleteket, mert így azt az építtető nem tudta onnan ellopni. Én utána már hiába lobogtattam volna a bíróságon az építtető által adott kp befizetési bizonylatokat, nem biztos hogy az automatikusan bizonyította volna azt h. én a pénzt kifizettem a lakásért.

Illetve újabb részlet amit megtudtam, hogy a bank később a jelzálogjogot értékesítette valami külsős embernek. Aki utána a károsult vevőktől jó pénzért (az én értelmezésemben zsarolás, de ezt a szálat nem kezdtem el kibogozni) mondott le a jelzálogjogról.

Na mondom fasza, akkor gyorsan be is megyek a földhivatalba ezzel a papírral (hálistennek az én lakásom szerepelt rajta), és gyorsan elintézem a jelzálog levételt. Igenám, de a földhivatal helyből lepattintott, hogy a jóváhagyás dátuma túl régi, a formátuma sem jó, nem szerepelnek rajta ma már szükséges adatok, ezért ők ezt a papírt nem fogadják el, szerezzek újat. Nyilván az építtetőt már nem találtam meg, ügyvéd híjján fogalmam sincs ilyen esetben van-e egyáltalán bármilyen jogutód, aki jogosult lenne eljárni a megszűnt cég nevében.

Szóval akkor irány a bank. Hogy a francba keressem meg a bankot egy azóta már megszűnt cég nevében, hogy kapjak saját kezemhez 1 olyan papírt ami alapján a földhivatal leveszi a jelzálogjogot? Jobb híjján bementem a központi lakossági bankfiókjukba, hátha egy ottani ügyintézőn keresztül el tudom intézni. Csak mert a banknak a weboldalán lakossági kontaktnak csak a kutyaközönséges bankfióki elérhetőségei vannak, az én esetemre nem találtam nemlakossági elérhetőséget. Nem tudom szerepet játszott-e az ügyintéző segítőkészségében, de véletlenül pont náluk van a folyószámlám, így legalább valami ügyfélkódot rá tudott tenni a kérelemre amit beküldött a központjukba. Mondjuk ha nem sikerült volna ott elindítani az ügyet, helyben asztalt ököllel verve szüntettem volna meg a 20 éve náluk vezetett folyószámlámat, illetve míg élek tőlem több pénzt nem látnak. Tudom ez nem oszt v. szoroz 1 banknak sem (nem mészárosi vagyon volt a számlámon, sajnos), de amit mondtam volna nem teszik zsebre a bankfiókban.

Szerencsére eljutott a megfelelő emberekhez a backoffiszban a bajom, és végül kaptam egy aktuális pecsétes jóváhagyást a bank képviselőitől, ami alapján visszamentem a földhivatalhoz és végre be tudtam nyújtani az igénylést.

Telt múlt az idő, amikor is kaptam egy földhivatali határozatot: a lakáshoz tartozik egy gépkocsibeálló is, ezért valójában 2 helyrajzi számra is meg kellett kérnem a jelzálogjog levételt. Mint utólag leesett nekem, 2 kérelemben 1-1 HRSZ-ra is beadhattam volna ezt, mert ugyanannyit kell fizetni mint 1 kérelemben a 2 HRSZ-ért. Aki már látott társasházi tulajdoni lapot (főleg ha egy teljeset kér le) , hogy mennyi kavar meg keresztbe kasul hivatkozott linkelések vannak benne, kritikus a sorrendiség. Szóval a gépkocsibeállók ebben a társasházban 1 HRSZ alatt osztottan szerepeltek, azaz az összes tulajdonos és az összes sorszámú beálló hely is. A bank meg nem specifikálta precízen a jóváhagyó nyilatkozatban, pontosan melyik az én beállóm a sok közül, és hogy csak arról az 1-ről vegye le a földhivatal jelzálogot. Így viszont elutasította a földhivatal a kérvényemet, felszólítva a bankot a helyesbítésre. Mivel a lakásom is ugyanabban a kérvényben/határozatban szerepelt, most homokórázhattam h. a határozat akkor félig átment és csak félig lett elutasítva? Vagy a tranzakció az egész kérvényre értelmezett, és teljes rollback lesz: a beálló administrációs hibája miatt a lakásról se veszik le addig? Ezért mondtam feljebb h. inkább 2 kérvényt adjon be az ember 1-1 HRSZ-al, mint 1 kérvényt sok HRSZ-al.

Vártam, vártam, hogy a bank majd jól reagál a levélre, automatikusan le-levelezi a földhivatallal a dolgot, és a korrekció után én megkapom végre a teljes, mindkét HRSZ-ra vonatkozó pozitív határozatot. De a kisördög nem hagyott nyugodni (asszony mindig mondja hogy lehetek ilyen pesszemista mindig csak a rosszat feltételezem), és felhívtam a földhivatali ügyintézőt még a határidő előtt pár nappal, hogy rákérdezzek: UGYE a bank reagált a levelükre, és kijavította a slendriánult megjelölt gépkocsibeállót a közös osztott HRSZ alatt? Sejthetitek a választ (egy nagy lófaszt reagáltak). Rohantam vissza a bankba, kérni 1 új helyes, precíz jóváhagyó határozatot.

Itt már valószínűleg valami komolyabb szintre eszkalálódhatott a backoffiszukban a gond, mert másnap kaptam egy hívást. Az a faszi hívott fel, akinek a bank 10 éve eladta a jelzálogjokat. A faszival beszéltem egy kicsit, leginkább azt firtatva, hogy a közös képviselő a faszér nem tájékoztatott engem 10 évvel ezelőtt hogy van 1 ilyen határozat a banktól, ami alapján ha már az építtető nem intézkedett, én el tudtam volna intézni. Itt némi véleményellentétbe futottunk, de voltaképpen csak felbaszta az agyamat, hogy mi a faszt akar tőlem ez a vadidegen, mikor neki az én esetemben semmi köze a jelzálogjoghoz, azt nyilvánvalóan és egyértelműen jóváhagyta a bank eredetileg. Ezen a ponton felmerült bennem, hogy annak a tulajdoni lapon vajon kellene nyomának lennie, ha a bank átruházta volna egy ilyen nyerészkedőre a jelzálogjogot? De igazam tudatában inkább nem fírtattam a dolgot.

Azzal zártuk le a beszélgetést, hogy ő visszaszól a banknak hogy részéről mehet a jelzálogjog levétel. Ekkor derült ki számomra h. a banktól megkereshették őt lóhalálában mert beszartak h. ők hibáztak valamit az előző jóváhagyás kiadásakor, és megijedtek h. ennek az embernek a keze alá tartozik amire kiadták az engedélyt nekem eredetileg. Ezen a ponton nem akartam neki mondani, h. kurvára leszarom mihez adja az áldását, ha az ügyhöz köze sincsen, de úgy voltam vele inkább befogom a pofámat amíg meg nem kapom a földhivatali határozatot, ki tudja milyen alvilági gazemberrel beszéltem és hogyan tudna nekem akkor is ártani ha amúgy valóban jogosan semmi köze az én lakásomhoz.

Végül megkaptam még aznap este(!) a banktól a helyes kijavított, precíz jóváhagyó határozatot, amivel észnélkül rongyoltam vissza a földhivatalhoz. Előtte még felhívtam telefonon a múltkori kontaktot akinél az ügy volt, és megerősítette h. még nem zárta le (pedig már jóval a határidő után jártunk). Milyen mák, hogy a lassú ügyintézést kértem... Így be tudtam adni a pótlást, és végül pár héttel később meg is kaptam a végső pozitív határozatot. Mese vége, sok tanulsággal.

Hozzászólások

Mázlid volt. Hatalmasat mulasztottál, hogy nem a  szerződés szerint fizetted ki a vételárat.

Nekem is leesett miközben összeraktam a történetet. Csak már arra nem emlékszem mi volt az oka amiért anno így fizettünk. Apám rengeteg hasonló adásvételt látott már korábban, neki feltűnt volna ha ez ennyire nyilvánvaló, hiszen rengeteg mindenbe belekötött az eredeti adásvételi változatnál is arra emlékszem.

Pár éve előszerződtem egy új építésű társasházi lakásra. Már akkor is feltűnt, hogy az előszerződés lehetőséget ad az építtetőnek, hogy vis major-ra hivatkozva felmondja és utána emelt áron újra kösse, de úgy gondoltam, hogy vállalom a kockázatokat. Az építkezés szépen haladt és már úgy tűnt, hogy nem jut a Haller 11 vagy a Hermina mező sorsára, amikor a második körös bejárás után látványosan leállt az építkezés. Már nem sok hiányzott pedig. Rendszeresen jártam arrafelé és egyszer belebotlottam egy leendő lakótársba, aki tájékoztatott, hogy néhány korán előszerződött ügyfelet már behívtak és felmondták nekik az előszerződést, hogy emelt négyzetméter áron újra szerződési lehetőséget ajánljanak. Úgy tűnt, hogy a nálam alkalmazott négyzetméter ár még nem érte el a küszöböt. Csak ekkor kerestem fel egy ingatlan jogász ismerőst. Ő hívta fel a figyelmemet egy dologra, ami nekem addig nem szúrt szemet. Az építtető külön céget hozott létre a projektre és egy óriás hitelt (5 milliárd) vett fel egy finanszírozó banktól. Ez rákerült a még osztatlan telek tulajdoni lapjára. A zálog bejegyzéseknek van egy sorrendje. Ez egyébként explicit benne is volt a szerződésben: hogy a legmagasabb prioritása az óriás hitel zálogjogának van. Elmondta az ismerős, hogy ezek alapján előfordulhat, hogy hiába fizetem ki a vételárat, ha valami gond adódik az óriás hitel levételével, akkor igazából még nem enyém a lakás. További komplikációk adódhatnak, hogy a szerződést meglátva nem fog akármelyik bank lakáshitelt adni nekem. Az a bank persze igen, aki az óriáshitelt adta az építtető cégének. Volt már rá példa, hogy egy ilyen óriáshitelt nyújtó bank utólag kiperelte egy újépítésű társasház lakói alól a lakásaikat. A leendő lakótárstól megtudtam, hogy pertársaság készülődik és bíróságon próbálják majd ütni az építtetőt. Ekkor kértem le egy tulajdoni lapot, amin látszott, hogy már akkor peres széljegy is volt az óriáshitel mellett a még albetétesítés előtt álló osztatlan telek tulajdoni lapján. Az első lakásom esetén a becsődölt építtető trükközései miatt a társasház évekig nem tudott megalakulni és kellett legalább 6-7 év és 4 közös képviselő, amíg sikerült gatyába rázni. Tudtam, hogy ehhez nincs még egyszer kedvem. És akkor érkezett meg a COVID. Egy vis major, amire szerintem az építtető sem gondolt. Kimenekültem az építkezésből, ugyanarra a klauzulára hivatkozva mondtam fel, amire hivatkozva az építtető is felmondogatta az előszerződéseket csak fordítva. Pedig már pont kezdték volna bekérni az utolsó részleteket. Mivel változtatásokat is kértem (pénzért), ezért akár még követelésük is lehetett volna felém. Viszont a szerződés szerinti bánatpénzt belengettem és érzékeltettem, hogy hajlandó vagyok a kompromisszumra, nem szeretnék pereskedni. Hamar megegyeztünk és nullszaldósan kiszálltam. Sajnos az eltelt két év alatt emelkedtek annyit a négyzetméter árak, hogy ne tudjak ugyanott, ugyanakkora lakást venni belőle. Átvittem egy másik helyre, aminek az elhelyezkedése bizonyos szempontból rosszabb, más szempontból viszont jobb. A szerződésben abban az esetben nem voltak olyasfajta aknák, mint ahonnan eljöttem. Aztán persze lehet, hogy a félelmeim nem bizonyosodnak be, de azt látom, hogy a korábbi helyen még mindig van eladó lakás, amit nem sikerült azóta sem értékesíteni. Az új helyen meg már tavaly átadták az ingatlant a tulajdoni lapja is rendben van. Utólag visszagondolva már az elején ki kellett volna kérnem ingatlanjogász szakvéleményét és akkor megspóroltam volna magamnak némi időt, pénzt és energiát. Meg nem álltam volna sorba az első hullámban a Keleti Pályaudvar Postán az ajánlott, tértivevényes hivatalos levelekkel, egymástól 1.5m-re, 100m-es sorban. 40 év felett is tanul az ember.

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

Az építtető külön céget hozott létre a projektre és egy óriás hitelt (5 milliárd) vett fel egy finanszírozó banktól.

Tudtommal ez mindig igy van, mivel egy nagy kaliberu epittetonek egyszerre tobb projektje is fut parhuzamosan, es a hitelezo bank koveteli meg, hogy legyen dedikalt ceg egy epitkezeshez, ami fuggetlen a tobbi projekttol.

Nehez dolog azt megitelni/eldonteni, hogy egy edott epitkezes problemas lesz-e. Jobb adottsagu kis lakasok mar az elejen elkelnek (mielott alapoznanak), talan nagyobb lakasok eseteben lehet kivarni a szerkezetkesz allapotot. Akkor mar azert latszik, hogy halad-e az epitkezes, eladtak-e a lakasok tobbseget, stb. De elegge lutri ez.

Családban is történt hasonló. Ott még a telek se volt az építtető nevén, még hónapok múltán sem. Persze mindig volt valami kifogás. Nekem már ott gyanús volt, hogy "ha most kifizetsz X millió forintot, akkor Y% kedvezmény", szóvá is tettem a rokonnak, hogy ez fura, a válasz, hogy biztos kell a pénz az ügyekre. Ja, meg az ügyvéd az építtető ügyvédje, az mondta, hogy már többször dolgoztak együtt, és megbízható a cég.
Az építkezés még most se kezdődött el (kb. két év), és ha minden igaz, még a telek se az építtetőé. Persze bíróság, szerencsére a pénz visszakerült, a céget talán már fel is számolták.

Akkor se értettem, és most se értem, hogy tényleg értelmes emberek hogy mennek bele ilyenbe, hogy gyakorlatilag semmi se történt, semmi sem látszik, de már pénzt adnak be (főleg ennyi pénzt). Meg persze azt se értem, hogy "tele" van a média hasonló történetekkel, és mégis (a megyében legalább 4-5 esetet tudnék mondani, amiről írtak, az utóbbi kb. 10 évből).

A sztoriban az a szép, hogy amíg nem adták át neked a lakást, de már fizettél egy csomó mindent, addig te is csak egy hitelezője vagy a cégnek, a banki is, a beszállítók és kivitelezők is. Ha túl hamar megy csődbe, az nem egy egyszerű dolog, hogy melyik hitelező mennyit kap vissza. Autókereskedőkről volt pár éve ilyen sztori a hírekben, amikor az ügyfélnek megjött az autója, utalt, majd ment átvenni, de a cég már bezárt addigra. Lakásról még nem hallottam (de olyanról igen, amikor a használatbavételi engedélyt nem adták meg, mert egy-két dolog nem készült el, pl. az előírt számú helyhez a mélygarázsba kellett egy autóforgató, de arra nem tett félre pénzt az eldobós cég, egy csomó új lakónak meg a támogatott lakáskassza miatt kissé határidős volt a dolog).

Az első és legfontosabb tapasztalat, hogy SOHA többé nem szabad ebben az országban olyan házat megvenni, ami még nem épült fel 100,0000 %-ban és csak 98,1% vagy 99% vagy 99,99% készültségnél jár, lásd a moslék Hermina bau sztorit.

Vagy még rosszabb, ha el se kezdték (0%-nál áll) és csak a kivitelező fantáziájában létezik. Aki ma 2022-ben ilyenbe beleugrik, és alá is írja a max. 1000Ft- os kivitelezői kötbéres de a vevői oldalról a teljes vételár 10-20%-a bánatpénzes vállalásokat, meg a körmönfont vis maior klauzákat, az bevállalósabb mintha valaki felkészülés és felszerelés nélkül vágna neki a Mount Everest-nek. Bele fog bukni.

Azt nem értem, a herminás ügyvezetőt (akinek nevét kínosan ügyelve homályban tartja a média) miért nem szúrta szíve közepébe 1 késsel még egy elkeseredett károsult sem 10 év alatt? Senkinek nem szakadt el a cérna annyira h. levadássza és megölje? Azóta is vidáman él, nem kapott letöltendőt, arrogánskodik tovább a károsultakkal a jelek szerint. Mikor kezdődik el az ingatlankárosultak összefogása önbíráskodásra végre, nagy országos méretben? Nem pertársulatba állás, meg ilyen láthatóan jólműködő törvényes baszakodás. Azokhoz bezzeg hirtelen már nem fog kelleni 10 év leültetni őket a hatóságnak.

ld. https://m.hvg.hu/ingatlan/20210826_hermina_magic_metropol_parkologeptru…

Tavaly nyáron majdnem beszálltunk egy balatoni társasházi projektbe. A vételi szándéknyilatkozat aláírása és némi készpénz megfizetése után eltelt egy hónap, majd megkaptuk az előszerződés tervezetét. Azonnal ügyvédet fogadtunk annak véleményezésére, továbbá, mint vevő, egy, a kivitelezőtől független műszaki ellenőr bevonását is kezdeményeztem, saját költségen.

Mondanom sem kell, hogy az előszerződésre vonatkozó módosítási igényeink/javaslataink egyetlen pontját sem kívánták adaptálni, így végül nem történt meg a szerződéskötés. A vételi szándéknyilatkozat során kifizetett összeget is sikerült visszakapnunk egy kis ügyvédi közreműködéssel. Az eladót képviselő ügyvéd szerint, az általunk elvárt feltételekkel a büdös életben nem fogunk soha szerződést kötni senkivel. Így pontosan arra a következtetésre jutottunk, mint tenmagad.

"Az első és legfontosabb tapasztalat, hogy SOHA többé nem szabad ebben az országban olyan házat megvenni, ami még nem épült fel 100,0000 %-ban"

+++

A büdös életben nem irnék alá egy olyan papirt, hogy megvettem egy makettházat. Legyen felhúzva, lógjon a kulcs az ajtóban, rendelkezzen minden szükséges bejegyzéssel, papirral, engedéllyel. Eladó oldal legyen tiszta. Stb.

Én mint vásárló nem vagyok hajlandó kockázati közösséget vállalni az épitőiparral.

Az ablakon kinézek, és szemben 10 méterre sem, van egy 2 lakásos társasház építkezés. 2020 márciusában kezdték el, pont a kovid kitörés hetében. 2020 nyár végéig szépen haladtak. Aztán 2020 őszén lelassult a munka. 2021 február óta (azaz 1 éve) nem láttam ott 1 ember sem dolgozni. 

Az elején jöttek a nagy suv dömperek naponta többször is. Az egyik rendszeres fekete mercedes szerintem a kivitelező gazember lehetett. Aztán elmaradoztak a dömper suv-ok.

Emlékszem 2020 ősz elején matattam a ház előtt, amikor megállt 1 átlagos kocsi az építkezés mellett, kiszállt belőle egy középkorú nő. Odajött hozzám, és kérdezte h. láttam itt a napokban munkásokat? Mondtam neki h. látványosan eltűntek. Azzal visszament a kocsihoz, és elhajtott. Valószínűleg az egyik póruljárt vevő lehetett.

Kíváncsi vagyok hány évig kell majd nézni ezt a kopasz félkész épületet.

Életem első lakása: 1999-ben vettük egy vidéki kistelepülésen, egy tiszta új társasházban. A társasház az eredeti tervek szerint két épületből állt volna, de a másodiknak csak az alapja épült meg, meg a garázsok. Azzal játszottak többször ilyen beszedjük az épülő lakásokra a pénzt, aztán eltűnünk a pénzzel. Ahogy néztem az ingatlanos weboldalakat, most is árulják az épülő lakásokat, most épp 2023-as beköltözéssel., igaz, azt nem említik, hogy az alapok már negyed évszázadosak. Amúgy az elkészült épület minősége is olyan volt, hogy gyakorlatilag mindent cserélni kellett benne az alatt az 5 év alatt, amíg ott laktunk. Mi már 18 éve elköltöztünk onnan, de azóta se haladt nagyon a második épület, gondolom minden körben akadt elég balek, aki befizette előre a beugrót.

Csaba

Lehet ilyen feltételekkel új lakást venni? Mondjuk használt, amit felújítasz, nem feltétlenül rosszabb. Vagy egy házat építeni nagy élmény lehet, egyszer kipróbálnám (csak túl sok olyan emberrel találkoztam, aki megépítette álmai házát, aztán felnőttek a gyerekek, és most eltéved a nagy üres házban, de eladni sajnálja, mert minden kis ficakra emlékszik, hogy azt miért tette oda, miért szereti, stb.).

Ahol lakom, szintén Zuglóban, ami köztudottan zöldövezet: Hermina Bau a 2000-es években rájött, hogy sok a beépítetlen zöldterület a házak között. Például a szomszéd ház kertje is tele van haszontalan fákkal.

Ki tudja hogyan (nekem vannak sejtéseim) kaptak építési engedélyt két társasházra a kertben, amiket az utcáról nem látni, csak a többi környező ház ablakából. Ja, elfelejtettem írni, hogy a két kisebb tház helyett egy mostrum lett. Ahogy mifelénk szokás, tetőtéri lakások és fölöttük pót-tetőtéri lakások, körben külső gang (egyben-erkély), hogy onnan bámulhassák a körülöttük már meglevő házakat és lakóikat. Az esztelen építkezési ámokfutásnak néhány ősfa is áldozatul esett. De ezt meg lehet váltani, ha Bp. határában elültetnek pár facsemetét.

Zugló vezetése folyton változik, mindig az aktuális kormánytöbbséggel ellenzéki oldalon. A családi házak közé odarondított lakóparkok meg egyre szaporodnak (pl. Levendula, ami még csak félkész, már most több száz lakásos, minimum duplája lesz, ha egyszer elkészül), közlekedési infrastruktúra, iskolák, üzletek nélkül. A főépítészek meg jönnek-mennek, a helyi építési szabályzat csak papíron létezik, az ingatlanfejlesztők zsebei meg egyre dagadnak. Hogy milyen a végtermék, arról is hallani: papírvékonyságú falak, a lakások feléhez nem épül még teremgarázs sem, stb. Ezért már a környező utcákban is nehéz parkolni, reggelente közlekedési dugók vannak.

Sajnos vadkapitalizmusban élünk.

Tizensok éve kerestünk házat/lakást, addig albérletben laktunk. Esztergomban akkor kezdtek építeni jónéhány új társasházat a kályhagyár körül. Jól néztek ki papíron, jó áron is lett volna. Majdnem belementünk, de nagy volt a beugró rész, meg őszintén szólva más random lakókkal való közösködés sem tetszett nekem annyira.

Végül egy környékbeli kis faluban vettünk egy házat. Az érdekesség, hogy azóta ezek a társasházak mind felépültek, elkeltek, laknak benne. Kivéve azt az egyet, amit mi kinéztünk. Az az egy azóta is szerkezetkészen álldogál...