Redragon K556 Devarajas kapcsoló csere

Redragon K556 Devarajas magyar kiosztású mechanikus billentyűzeten cseréltem kapcsolókat. Az Outemu kapcsolók jól belepattinthatók, de a TTC Silent Brown V2 nem illeszkedik tökéletesen. Az Outemu Silent Gray hozza, amit vártam. A csillapító filcnek semmi értelmét nem látom, inkább zavar, mint használ.

A Redragon K556 Devarajas barna és kék kapcsolókkal kapható magyar kiosztással, versenyképes áron. A billentyűzet háza fém, jó nehéz. A belsejükben 2019-es és 2018-as nyomtatott áramkört láttam. A billentyűk leszedhetők és a kapcsolók is cserélhetők. Elektronikailag egyébként VS11K09A-1 van benne, ami tulajdonképpen egy Sonix SN32F248B - széles körben használt állítólag. Ezért fordulhatott elő, hogy portolták rá a QMK Firmware-t is. Ugyancsak megy a QMK Firmware a Redragon K582 Surara-val, amit nálunk Pro néven lehet kapni. Annak piros a világítása és számomra nem világos, hogy a "Pro"-nak van-e jelentősége. A QMK Firmware-től az tart vissza, hogy US kiosztáshoz fejlesztették. Mielőtt rátaláltam a Devarajas-ra, láttam több olyan billentyűzetet, aminél több RGB effekt közül lehetett választani, de egy sem volt olyan, hogy stabilan egy színnel világított volna. Engem nem érdekel a szivárvány, nálam annyi a fontos, hogy legyen egy egyszínű, halvány háttérvilágítása és kész.

Mivel magyar a kiosztás, ezért az enter billentyű magyar stílusú. Nem lehet hozzá csak úgy csere-billentyűket találni. Aki esetleg tud magyar kiosztású double-shot ABS vagy BPT keycap-eket, amik részben áttetszők, szóljon. Mondjuk találtam olyan HK Gaming Pudding keycap set-et, amiben van international Enter billentyű - a kiosztása US International. A billentyűzethez alapból adott billentyűk számomra megfelelők, a szám billentyűknél inkább a felső részén jön át a fény, ahol a szimbólumok vannak, magukon az áttetsző számokon kevésbé világít át. Számomra megfelelő, mert többnyire vakon gépelek és ritkán nézek le a billentyűzetre.

A kapcsolók alapvetőleg Outemu box variánsok - középső műanyag cuccon kívül a két fém tüske áll ki és nincs oldalt két kisebb műanyag. A nyomtatott áramkör is ilyeneket tud csak fogadni. Por és folyadék állónak hirdetik a box variánst - ezt nem tervezem tesztelni. A forma tehát Outemu. A kék kapcsoló jó klikkes élményt nyújt: aki ki akarja készíteni egy irodában a munkatársait, annak kiváló lehet - vagy ha egyedül lakik. A barna kapcsoló számomra megfelelő taktilis élményt nyújt, de nincs benne túl sok hang csillapítás. Három féle csere kapcsolót szereztem be. TTC Silent Brown V2: taktilis halkított kapcsoló a TTC-től. Outemu Silent Gray: halkított taktilis az Outemu-tól. Redragon/Outemu Purple: kevésbé taktilis, mint a barna és állítólag hamarabb visszarúgja magát.

A kapcsolók eltávolítása: a műanyag kiszedővel semmire sem mentem. Fém kiszedővel már hatékonyabb voltam. A kapcsoló felső részén van egy keskeny lyuk, hogy átengedje a LED fényét. Mivel itt csak egy keskeny műanyag halad keresztben, ez a rész kihúzásnál sokszor megsérül, eltörik. A barna kapcsolós billentyűzetnél legalább a 33%-a tönkrement a kapcsolóknak eltávolítás közben, a kék kapcsolós billentyűzetnél közel a fele. Ha már letört a kapcsolóból 1-2 darab, onnantól fogóval estem neki, de az sem egyszerű. Miután a kis mütyürök több helyen sebeket csináltak a kézfejemen, ahogy nekifeszültem, egy idő után kesztyűben dolgoztam. Szerencsére kétkezes vagyok és időnként kezet váltottam, mert többször olyan érzésem volt, hogy ebből ínhüvely gyulladás is lehet - ezt megúsztam. A bal tricepszem alsó fejében izomláz van. Úgy látszik az a keycap eltávolító izom. Sajnos a fogó 1-2 helyen megkarcolta a fémházat.

Elsőként a TTC Silent Brown V2-t kapcsolókat próbáltam bele. Elég nehezen tudtam bele nyomkodni és amikor megnéztem a tesztelővel, akkor kiderült, hogy a billentyűk kb. 20%-a nem megy. Mivel a TTC Silent Brown V2 a felső LED-es részénél nem keskeny rés van, hanem egy ívelt fény-szétterítő műanyag részt képeztek, ezért jobban meg lehet akasztani a kiszedőt anélkül, hogy sérüljön. Az alapból benne lévő kapcsolóknál könnyebben kijöttek. Egyetlen egy esetben volt elhajolva a fémtüske. Nem tudom, hogy az-e a baj, hogy az egyik fémtüske picivel rövidebb, vagy mi - de konstatálnom kellett, hogy ezek a fizikai hasonlóság ellenére mégsem illeszkednek megfelelően ahhoz, hogy megbízhatóan be tudjam szerelni őket. Nincs is az a helyére pattanás, mint az Outemu kapcsolóknál - ez is alarmírozó lehetett volna már az elején.

Redragon/Outemu Purple: mivel kevésbé taktilis a barnához képest, azt vártam, hogy esetleg halkabb lesz. Ez a kapcsoló kitűnően illeszkedik, elsőre 100%-ra tudtam beszerelni. Mivel zacskóban jött, ezért mindegyiknél megnéztem, hogy egyenesen állnak-e a fémtüskék. 5-10%-ban kicsit igazítottam, hogy biztosan ne hajoljon el az érintkező a bepattintásnál. Alig különbözik a barnától. Viszont van egyfajta pengése, amikor felér a kapcsoló, ami mintha az egész fémházra is kiterjedne. Lehet, hogy a gyorsabb szabadítás érdekében kicsit erősebb a rugó? A nyomási erő egyébként ugyanaz, mint a barnánál. A TTC Silent Brown V2-vel és az Outemu Silent Gray-jel szemben ez box kialakítású. A pengős jellege miatt nem jön be, akkor már inkább a barna.

Outemu Silent Gray: taktilis, de halk. Azt gondolom, hogy ez az, amit megcéloztam. A TTC Silent Brown V2 vetekedhetne vele, ha jól be lehetne szerelni. Az Outemu Silent Gray ugyanúgy tökéletesen illeszkedik, mint az Outemu Purple. Jól a helyére pattan. Mivel ez is zacskóban jött, itt is ellenőriztem a fémtüskéket és ritkán igazítottam rajta picit. Elsőre 100%-osra be lehetett ezeket is pattintani. A fényt az alap kapcsolóhoz hasonlóan ereszti át. A taktilitás érzés megvan, mondjuk gyengébb, mint a barna esetén. A billentyűk lenyomásakor és felengedésekor nincs zavaró hanghatás. Azért nem teljesen hangtalan, de hasonlít egy átlagos, nem mechanikus billentyűzet által keltett zajhoz. Kritikusok mondhatják, hogy akkor most többszörös pénzen és sok vacakolással létrehoztam egy billentyűzetet, ami hasonlít egy hagyományoshoz.

Próbáltam még filcet is használni. 1-2 helyen kellett kicsit szabni rajta a magyar kiosztás miatt, illetve a funkció billentyűk mentén. Ennél a billentyűzetnél semmi értelme nincs véleményem szerint. A Purple ugyanúgy peng, mert azt a hangot a felengedéskor kelti, nem lenyomáskor. A Silent Gray esetén meg egyenesen rosszabb. Lenyomáskor kicsit roszog, a billentyűzet hangját alapvetőleg nem befolyásolja.

Zsírozással/kenéssel nem bíbelődtem. Épp elég időbe telt így is ez a vacakolás.

Tanulság tehát, hogy Devarajas-nál Outemu kapcsolók fognak működni, a TTC nem illeszkedik megfelelően. A filc engem zavar és szerintem ennél a billentyűzetnél nincs értelme.

Hozzászólások

Köszi a leírást. Mar régota szemezek a Devarajas-al, de még nem szántam el magam.

Annyival még kiegészíteném, hogy a gyári szoftver elég basic, windows-only. Viszont a beállításokat eltárolja a billentyűzet. Egy következő kaland lenne a QMK, de arra most nem terveztem időt szánni.

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

Még nem olvastam végig a posztot, de ez áll a legközelebb a "magyar kiosztású double-shot ABS vagy BPT keycap, amik részben áttetsző"-höz:

KPRepublic keycaps+numpad+magyar addon. Sajnos nem áttetsző.

Ilyen élőben egy Redragon K552 Kumarán.

Érdemes a Milyen billentyűzetet vegyek? topikban érdeklődni/keresgélni. Illetve tele van a jutub mindenféle modding guide-okkal, hogyan lehet upgrade-elni a mechanikus billentyűket. Például.

Köszönöm a véleményt!

Van tippem egyébként, de az drágább lesz, mint a Redragon Devarajas + Outemu Silent Gray kombó (meg azért jobb is). Ezért depriorizáltam ezt a folyamatban lévő folyamatot az ismételt priorizálásig. Ha majd meglesz, írok egy blog bejegyzést arról is.

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

redragonok (nem mindegyik) hotswap (perselyes,millmax) csak és kizárólag a saját redragon switch és az outemu switch megy bele.

"A csillapító filcnek semmi értelmét nem látom, inkább zavar, mint használ."
ez így nem igaz...mivel a plate amiben a switch van, szépen átveszi az összes rezgést amikor leütöd, plusz ami a switchből, stabiból jön. ha ezt nem akadályozod meg akkor pengeni fog az egész miskulencia.
ezért bélelik ki a nyák-plate közti területet, kenik meg a stemeket, rugókat, stabikat moddolják,stb. a nyák alatti részt is kitöltik szivaccsal. pl. a krvadrága varmilo úgy peng mint a rossebb mert tök üres a belseje.
 

a műanyaggal a keycapeket kell leszedni...a fémmel a switcheket. de switch kiszedésre IC kiszedőt érdemes használni, sokkal kényelmesebb. annyi a titka hogy picit meg kell dönteni előre, mivel a két láb hátul van ezért könnyebben kijön.

nagyon sok mindentől függ hogy mennyire lesz hangos egy billyentyűzet. deskmat, ház anyaga, kialakítása, plate anyaga, switch típus, keycap anyaga és profilja.
Taeha pl. 4-5 réteg 4mm vastag deskmatokon gépel...

mechanikusban el kell felejteni a magyar keycapeket. az olcsókban kivétel nélkül festett ABS, lézerrel égetik ki a festékből a betűket.

az ANSI a legnépszerűbb, de már szinte minden szettben van ISO támogatás is szerencsére. így már lehet igényesebb keycapeket is beszerezni. pl. MT3 Susuwatari igaz hogy ABS, de double shot és piszok igényesen van megcsinálva. a teteje nem sima, hanem egy nagyon finom szemcsés felület van belenyomva. mestermunka.