Van egy öregecske laptopom. Debian stable, kicsi ssd, 8G RAM. Ethernet kábellel kapcsolódik az ISP modem/routeréhez.
Van egy dLink ShareCenter NAS-om, benne 1 darab hdd (WD red). A sharecenter szintén ethernet kábellel kapcsolódik a routerhez. A nas NFS-en át ajánlja ki a tárhelyet, ezt mountolom fel a laptoppal.
Elindítottam néhány napja egy torrent letöltést. Egy sorozat, jónéhány évad, kb. 500G. Qbittorrent alkalmazást használok.
Indítás után a letöltés hasított. Már nem emlékszem pontosan, de 80 vagy 100 Mbit/s körüli sebességgel jött lefelé, a becslés az volt, hogy másnap reggelre el is készül.
A rendszer a letöltés közben normálisan működött.
Valamiért leállítottam a gépet, vagy újraindítottam. Újraindítás előtt a torrent klienst le szoktam állítani, mert ha nem teszem meg, akkor a gép újraindítása után elindul és ott akarja folytatni, ahol abbahagyta, viszont a nas-t kézzel szoktam mountolni akkor, amikor kell, szóval ilyenkor panaszkodna, hogy nem találja a fájlokat.
Qbittorrent leállt, elindítottam a shutdown-t, és az ment egész sokáig, de megakadt menet közben. Már nem emlékszem pontosan, vagy az NFS sync-re vagy umountra várt, vagy az is lehet, hogy a Qbittorrent leállítására. Ismeritek azt a timert, ami a Linux leállításakor néha ott teker, ha valami soká tart.
Na ez valami 3 perces limittel várakoztatott. Egy idő után a gép végül leállt.
Újraindítás után a Qbittorrent magától újraindult (és panaszkodott, hogy nincsenek ott a fájlok). Az újraindítás előtt változtattam pár dolgot (prioritást), ezekre a változásokra nem emlékezett.
A lényeg, hogy azóta a sorozat letöltése igen lassú 20+ másik géppel kapcsolódik össze az enyém, a letöltés sebessége kevesebb, mint 1 Mbps. Azt látom, hogy előfordul, hogy minden peertől ugyanazzal a lassú sebességgel jön az adat, pl. a top 10 3,5KB/s, aztán egyszerre mind vált 2,7KB/s-re. De nem mindig, most pl. 3,5KB/s a leggyorsabb és mindenkinek különböző sebessége van ez alatt. Gyakran a sebességek a B/s tartományba leesnek egy időre, vagy minden letöltés megáll egy időre.
A peerek státusza jellemzően: interested client, unchoked peer, peer snubbed, incoming connection amikor nem jön az adat, interested client, unchoked peer, incoming connection, amikor jön. Snubbed kb. annyit jelent, hogy nem jött adat egy ideje.
Emellett, a rendszer eléggé lassúnak tűnik. A load 3 és 5 körül szokott lenni, a processzor nem dolgozik nagyon, viszont wait állapotban van elég sokat. Nem nagyon látok processzeket D státusszal, de úgy tűnik, hogy a nas-ról adatot kapni nehéz.
Sok helyen (pl. /home/gee), ha tolok egy ls-t, elég sokáig vár, mielőtt megdobna a válasszal. (A nas a /mnt/nas alá van mountolva, a home nem ott van és nincsenek symlinkek a home könyvtárakban.
Pl. ls kétszer egymás után:
gee@spring:~$ time ls
real 0m28,604s
user 0m0,004s
sys 0m0,000s
gee@spring:~$ time ls
real 0m0,003s
user 0m0,003s
sys 0m0,000s
Annyi tesztet végeztem az elmúlt napokban, hogy futtattam egy SMART tesztet a nas hdd-n meg egy filesystem tesztet, mindkettőre azt mondta, hogy passed (részletekkel nem untat).
Azt látom, hogy ha a qbittorrent nem fut, akkor a load nem magas és az ls működik rendes sebességgel.
Mit tudnék tesztelni (és hogyan), hogy megértsem, mi okozza a problémát, vagy hogy megkerüljem?
- 1537 megtekintés
Hozzászólások
Nem láttam pont ilyet. A téma címébe írhattál volna iránymutatást, hogy mivel kapcsolatban kérdezel.
A helyedben letörölném az összes letöltést akár a qbittorrentet is újra raknám és újra kezdeném a letöltést.
Sakk-matt,
KaTT :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
a masodik ls mar cachebol jon, azert gyors
--
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem hasonlót sikerült már produkálni. Nem ugyanilyen felállással, de az eredmény hasonló lett.
Elsőre én megnézném mondjuk egy iotop-al hogy mit mutat írás-olvasásra, torrent nélkül és vele.
Nálam ilyesmi akkor jött elő amikor fájlrendszer hiba lett. Bár nálam ezt Ubuntu produkálta. Másik eset amikor ilyen lassulást tapasztaltam az bad sector miatt volt. Mind a két eset a rendszer alatt történt.
---
"Errors are red
My screen in blue
Someone help me
I've deleted Sys32"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Régebben volt itt egy (talán kimondatlan) szabály, hogy olyan címeket használunk, amik utalnak a tartalomra is. gee, nem akarod házmesterkedni magad?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én meg azt hittem, jó móka lesz. De 4-ből 2 ember szóvátette, így megváltoztattam.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem akkor volt hasonló, amikor a letöltendő torrent fájlok helyét nem foglaltattam le előre a klienssel, és borzasztó töredezettek lettek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Biztos én vagyok a béna, de még az életben nem foglaltattam előe helyet a klienssel.
/OT
=====
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az alattam hozzászólónak. Nem feltétlenül vagy béna, ha olyan a torrent kliensed, ami alapból foglal így helyet. Viszont van néhány, amelyiknél ezt be kell állítani.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezt találtam a wikijében:
preallocation: Number (0 = Off, 1 = Fast, 2 = Full (slower but reduces disk fragmentation), default = 1)
Persze az is igaz, hogy UFS2-n és nem linuxos FS-en használom :-)
=====
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A hiba továbbra is fennáll és továbbra is eléggé bosszantó.
A következő változások történtek illetve plusz dolgokat tapasztaltam:
1) torrent ha fut, akkor egy Raspberry Pi-n fut. Az idő nagy részében a NAS nincs felmountolva a laptopon, így a laptop megfelelő sebességgel működik. Ez volt a workaround :-)
2) Amikor a Raspberry-ről fut a torrent, a NAS baromi lassan reagál bármire. Pl. felmountolni Linux alól percekig tart. Sikeres mountolás után néha a Linux olyan üzenetet ad, hogy a fájlrendszer nem válaszol. Macbook nem tudja felmountolni (azt hiszem, szintén NFS-t próbál használni). Ha pl. filmet szeretnék nézni a NAS-ról, ahhoz le kell állítani a Raspberry-n a torrentet, ami az exit gomb megnyomása után még azt írja, hogy aborting with 259 outstanding torrents to save resume data for. Legutóbb ez a save resume data tevékenység 25 órán keresztül tartott, ezalatt a NAS még mindig lassú.
3) Amikor nem fut a torrent letöltés, akkor úgy tűnik, hogy normális sebességgel megy a legtöbb dolog, pl. lehet filmet nézni, amit a felmountolt NAS-ról olvas a laptop (Linux vagy Mac).
4 Most épp egy 138M méretű fájlt próbáltam a NAS-ra másolni mc-vel, az mc már kb. 20-30 perce azt mondta, hogy 100%, de nem tért vissza. Azóta a NAS szintén igen lassú, mount lassú, cd lassú, weben lassú. Weben belépve azt látom, hogy a processzor 9%-on, a RAM 15%-on van, Hálózaton meg nem közlekedik éppen semmi, szóval nem úgy tűnik, hogy ott a gond.
A laptopon eközben a top szerint a load 2 és 3 között van, és a processzor 72%-ban idle, 24%-ban waiting. Ez a két processzoros és HT-s gépen gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy processzoron egy processz 100%-ban futna, de várnia kell.
Nem teszteltem sokat, nem tudom, hogy minden nagyobbacska fájl írásánál jelentkezik-e ez.
Feljebb azt írtátok, hogy fájrendszer gond lehet, meg töredezettség, meg bad sector.
Futtattam Smart ellenőrzést (illetve rendszeresen maga a NAS futtat egyet és emailben elküldi az eredményt). Ezek nem találtak hibát.
Futtattam a NAS Scan Disc nevű funkcióját, ami állítólag a fájlrendszer hibák ellen jó, ez se jelzett hibát.
Töredezettség mentesítésre nem látok módot. Ha lenne helyem valahová eltenni 6T adatot, akkor lemásolnék mindent róla, leformáznám, aztán vissza, de ezt egyelőre nem tudtam megpróbálni, mert nincs elég helyem.
A NAS egyébként 94%-ig van tele a df szerint, 5,5T kapacitás, 5,1 használt, 373G szabad. Ha töredezettség okozza a gondot, csodálkozom, hogy a 373G területen nem lehet a 138M-nak találni néhány nagyobbacska egybefüggő szektort.
disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az nem lehetséges, hogy túl sok (nyilván különböző) állományhoz próbál egy időben hozzáférni a torrent kliens, és az egy szem NAS HDD kifut az IOPS keretéből? Nem csak átvitt adat mennyiséggel lehet 100%-ra terhelni egy háttértárat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Minden lehetséges.
De ahogy ma kiderült, nem csak a torrent fekteti meg, hanem simán 1 darab fájl másolása is.
Másfelől igazából egyetlen darab torrentet töltöget, szóval nincs nagyon sok fájl. Persze fogalmam sincs, mi a korlát, ami felett már túl soknak számít. De azért azt feltételezem, hogy mondjuk 10-es nagyságrendet el kellene viselnie különösebb gond nélkül.
disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ezzel mondjuk elég jól leszűkítetted az nfs-re a problémát. Valószínűleg nem esett jól neki az unclean mount, rémlik, hogy valamikor nagyon régen én is belefutottam ilyenbe. Viszont sajna nem emlékszem, hogy mi lett a megoldás.
Elsőre a torrent ellenőrzésre gyanakodtam volna, de ha másolás is ilyen, akkor nyilván az kizárható.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mondjuk én az nfs-re nem is gondoltam eddig (mert régebben pl. másolás nem okozott semmi gondot soha, és torrent se), hanem valahogy a NAS-on belüli fájlrendszer állapotára gondoltam.
Hogy az nfs okozza-e a gondot, azt viszonylag könnyen ki tudom tesztelni, mert a NAS boldogan elérhetővé teszi a lemezt más módon is, és a kliensen felmountolhatom pl. Sambával.
disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
OK, ez hasznosnak tűnik.
Viszont alaposan tanulmányoznom kell a lehetőségeket és a diagnosztikai lehetőségeket, mert ugye nem tudom pontosan, hogy mi is történik.
A nocto opciónak megörültem, de ha a Linux kernel nem kezeli rendesen, akkor annyi, mint halottnak a csók. Az async is jó lehet, ha be tudom állítani szerveroldalon.
Azt nem tudom, hogy a torrent letöltés közben a változásokat hogyan írogatja a kliens a fájlrendszerre. Megnyit egy fájlt és csak ír, vagy lezárogatja közben időnként. Ahogy látom, a legtöbb optimalizáció a fájlok lezárása körüli sync-elés hatásain próbál segíteni, én meg nem vagyok róla meggyőzve még, hogy egyáltalán ez okozza a gondot.
disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni