kb. 12 év különbség

Migráció Nokia 6230-ról Androidos telefonra.
Csak töltő kábel van, adatkábel nincs.

Képek: bluetooth, kínkeservesen, egyesével (nincs tömeges küldés).
Kontaktok:
* minden kontaktot SIM-re másolni menüből: kb. 15/110 darab átmegy, a többiről nem tudni, miért nem (a SIM nincs tele)
* kontaktok BT-n át egyesével: kínszenvedés
* fontos kontaktok kézzel: kínszenvedés, de legalább gyakoroljuk az éritőképernyő használatát és az Android logikáját :)

Teljesen triviális észrevételek:
* érdekes volt újra látni, mennyire offline volt az a világ, amikor ez a telefon siker termék volt
* a 6230-as tervezésekor komoly kérdésként fel se merült, hogy bármiféle adat ténylegesen mozgatható legyen a készülék és bármi más között
* a UI/UX botrányosan szar
* a készülék valószínűleg egy atomcsapást is túlélne, bár a sűrűn használt gombok mára áttetszővé koptak
* 800 mAh -s akksival bír alsó hangon egy hét nem túl sok telefonálást és sok készenlétet
* kicsit féltem attól, hogy az új telefon felbontása (billentyűzet gombjainak mérete, stb.) problémát fog okozni, de meglepődve láttam a 6230-as gombjainak méretét, amihez képest egy bármilyen onscreen billentyűzet megváltás
* Gugli alapján a 6230i már jóval "interkonnektebb" volt

Ha jól számolom, ezzel az utolsó hagyományos mobil is kikopott a családból.

Hozzászólások

> The 6230 accepts MMC memory cards up to 4 GB in capacity formatted in FAT32 or FAT16
> file systems (supported by later firmware releases) on which multimedia files and
> data can be stored. SD cards are not supported.

No igen, az én ennél nem sokkal fiatalabb, de szintén Series 40 platformú telefonom már eszik SD kártyát, és képes egy gombnyomással mindent lerakni a kártyára egy ZIP csomagban. Lájkolom ezt a fícsörjét.

Rémlik valami Nokia Suite nevű programcsomag, amivel lehetett adatokat migrálni. Persze Windows only volt, meg gondolom proprietary formátum, de működött. Támogatás híján ezt ma életre kelteni nem lehet egyszerű. Megint RMS-nek van igaza: ha mindez FOS lenne, akkor talán lenne Linux portja, meg adatformátum fordító, és vígan azzal tudnád 1-2 klikkantással Androidba importálni.

Ahogy az Androidnak ezek az eszközei FOS-ok, arra számítok, hogy a régi Android gépekről sosem lesz probléma adatot menteni. (Kivéve, ha a touch megy tönkre, és nem tudod unlockolni... Én így jártam egyszer.)

Android-on ha lehet inkább nem szerkesztek contact-okat. Mivel amúgy is szinkronizálva van a saját CardDAV szerveremmel, így arra mászok rá egy klienssel (van egy csomó, pl a Thunderbird-höz is van egy CardBook nevű kiegészítés), és laptopon/asztali gépen oldom meg. Kicsit kényelmesebb, főleg ha tömegesen akarok módosítani valamit.

Ha nem sajnálod odaadni a contact-jaidat a guglinak, akkor a gmail-be belépve is tudod szerkeszteni őket desktopon normális GUI-val. Szerintem ne add nekik oda, de ez a te döntésed.

Nem önszopatás, mint írtam vannak erre nagyszerű szoftverek, amit nem a gugli csinál. Nekem is szinkronizál, webes contact szerkesztőm is van (ami egész használható), meg vastagkliens is, többféle. És mégsem gugli egyik sem.

Lehet, hogy mivel az összes ismerősöm náluk tartja az én személyes adataimat is így amúgy is tudnak rólam mindent, de legalább nem önszántamból adtam oda nekik. Engem ez egyrészt megnyugtat, másrészt pedig rettenetesen elszomorít, hogy a sok ember úgy használja a gugli szolgáltatásait hogy meg sem próbálták elolvasni az ÁSZF-et. Igyekszem felhívni az ismerőseim figyelmét arra, hogy nem biztos, hogy jó amit csinálnak.

A kérdés az volt, h. mai modern (legyen mondjuk 8.1-es) Androidon egyáltalán még ott van a fícsör az OS kódjában, h. engedje a SIM kártyát használni contact tárolásra? Vagy már csak annyi van meg belőle h. SIM --> telefon memória migrálást enged, és újat csak a telefonon hozhatsz létre. Ebben az esetben már ugyanis nincs választásod, csak a telefonon tárolhatsz bármit. Onnan meg igazából már csak 1 apró sunyi lépés h. a Gugli kikényszerítse, az amit a telefonon tárolsz, automatikusan a gugli fiókod része, ergó automatikusan felkerül a ködbe.

Itt most nem guglin van a lényeg, MSFT pl. nem enged a SIM-en létrehozni kontaktot, csak "fiókhoz" társítva, ami onnantól syncel megintcsak a ködbe.
--

Hogy szegény guglinak micsoda sunyulásokra kell szorítkoznia. Biztos azért erőlteti, hogy ne a simen tárold a kontaktokat, hogy utána könnyen rávehessen arra, hogy az ő cuccát használd. Nem is azért, mert a sim-es konkaktlista használhatatlan pár rövid név/telefonszám páros eltárolásán túl, tényleg nem.

A gugli nem ezt kényszeríti, hanem azt, hogyha te egy androidos telefont akarsz a piacra dobni, akkor köteles vagy rátelepíteni a gugli kémszoftver-komponensét (Google Play Services a neve), méghozzá letörölhetetlenül, teljes hozzáférési jogosultsággal MINDENHEZ.

Persze megoldható a dolog, pl. van ismerősöm akinek nem kell gugli szolgáltatás, és bizony van lehetőség Android-ot használni gugli nélkül, csak hát fel kell rakj egy custom rom-ot. Ami amúgy is ajánlott a gyártói bloatware mentesítés miatt.

Egyéb: anno kipróbáltam, hogy erőteljesen korlátoztam a Play Services hozzáférését a rendszerhez, sőt, még gonosz módon tűzfalaztam is egy kicsit. Az eredmény az lett, hogy a gugli alkalmazások elkezdek fagyogatni meg piszkálni, hogy ugyan adjak már hozzáférést a feleségem bugyijához is, máskülönben jajjaj. Csak tudnám, hogy a Maps miért akar a névjegyeimhez hozzáférni? Ráadásul minden alkalommal nyavalygott, amikor elindítottam...

Lásd egyel felettem, a Kindle Fire-ön Android fut, de valszeg nehezen találsz rajta Google dolgokat.
Ugyanígy a CyanogenMod is gapps nélkül jött, amennyire én emlékszem (s kézzel kellett feltenni)
Sőt, én még voltam olyan Nokia rendezvényen, ahol WinStore-os, csempés Androidot hirdettek.

Az más kérdés, hogy szerintem a gapps nélküli android veszett fejsze nyele, mert ha:
- in-app paymentet
- rendes lokáció API-t
- etc-t szeretnél

akkor annak a nagy része a gapps által adott APIn érhető el, s ez fejlesztőként kényelmes.

Az Oracle per óta meg valszeg a Google is hisztizne, ha valaki egy-az-egyben lemásolná a Play Services által adott API-kat a saját platformjára, csak hogy több app menjen nála is.

"Csak tudnám, hogy a Maps miért akar a névjegyeimhez hozzáférni?"

Mert a Maps-ben van néhány social funkció (helymegosztás ismerősöknek), amihez a névjegyeidet használja. Tessék bepipálni a "ne kérd többet" opciót. Hidd el, hogy a maps nem akar kémekedni a névjegyeid után, amikor annyi más Google komponens, rendszerkomponens is van a telefonodon, ami ezt megtehetné.

"* fontos kontaktok kézzel: kínszenvedés, de legalább gyakoroljuk az éritőképernyő használatát és az Android logikáját :)"

Ha nem félsz a Google-től, akkor kényelmesen, webes felületen is beírhattad volna a kontaktjaidat a Google fiókodba, az szinkronizál a telefonoddal automatikusan.