Vírusos repülőgép és atomerőmű

Fórumok

"aircraft maker that said it cleans the cockpits of its planes every week of malware designed for Android phones. The malware spread to the planes only because factory employees were charging their phones with the USB port in the cockpit."

http://mobile.reuters.com/article/idUSKCN0XN2OS

Hozzászólások

Fura. Egyáltalán miért van erre lehetőség? Az úgy nem megy, hogy aminek zártnak kell lenni, az zárt rendszer?

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Lehet, kevés az információm, de innen nézve törném le a kezét a pilótának is, de legfőképp a karbantartó személyzetnek.
Zárt rendszer esetében senki, ismétlem, SENKI nem tud rá jelentkezni a gép rendszerére. Értem én, hogy király a tableten nézni a radarképet, csak éppen életveszélyes.

"Értem én, hogy villanyos autó, de mi hajtja?"

Par legitarsasagnal atalltak arra, hogy az eddig a pilotaknak papiron kinyomtatva adott mindenfle doksi helyett tableten adjak oda nekik az infot. Olcsobb es kornyezetkimelobb, meg meg kenyelmesebb is nekik. Viszont ha lemerul, akkor tolteni kell, ehhez meg ezek szerint nem alakitottak ki nekik csak toltesre alkalmas csatikat (GND es VCC, kikotott vagy ellenallassal osszekotott D+ es D- csatikkal).

--
Is that a banana in your pocket, or are you just happy to see me?
Neither, it's my new iPhone.

Ez a zárt rendszer nagyon jól hangzik, csak a valósághoz köze sincs. Az, hogy a repülésben használ IT megoldások "biztonságosabbak" csak egy mitosz. Nyilván sokaknak érdekében áll ezt fenntartani, és rizikós megmutatni hogy a valóságban ez nem így van.

Hajtómű adatokat pl leginkább a gyártó kapja/látja. A pilóta már csak egy "könnyített kivonatot" kap ezekből. Hasonlóan ahogy a nagyobb autógyárak esetben is működik.

Amint egy járművet számítógéppel szerelnek fel, onnantól rendelkezik ennek minden előnyével és hátrányával egyaránt. Sőt, mivel ezeket nem tegnap tervezték, gyakorlatilag IT szempontból durván elavult techológiákról beszélünk...

Disclaimer: I am not speaking on behalf of my employer, this is my personal opinion

--
zrubi.hu

Van pilóta ismerősöm jelenleg bázisparancsnok, a fentieket csak megerősíteni tudom. Airbusokban már minden automatizált, mindent a számítógépek irányítanak, pilóta nagyon nem tud belenyúlni semmibe.
Boingeknél legalább a kormánymű megmaradt olyannak, hogy a pilóta bele tud nyúlni amikor csak akar és nem csak a számítástecnika viszi az egész gépet.

Na és a 777, 787? :)

Egyébként a fly-by-wire nem azt jelenti, hogy a pilóta "nem tud belenyúlni", hanem hogy közte és a tényleges control surfaces között van egy számítógép, ami képes "korrigálni" (Pl. a flight envelope-on belül tartja a gépet). Ettől még alapvetően az fog történni, amit a pilóta tesz, néha még akkor is, ha az teljesen hibás (pl. stall során a gép orrának felhúzása).

UI: először magyarul írtam a szakkifejezéseket, de úgy olyan furcsán hangoztak, ezért inkább átírtam angolra.

Ha én egy X cégről szóló cikkbe kommentelek, hogy "én X cégnél dolgozom és szerintem blabla", az kellően nagy cég és kellően szaftos sztori esetén címoldalon köthet ki, mert egyes újságok szeretik a szenzációt. Ezt nekem is szépen megtanították. De ha én Y cégről szóló cikkhez kommentelek, és/vagy nem emelem ki, hogy X cégnél dolgozok, akkor senkit se fog érdekelni az én (nem létező) kötődésem. Én pl. nem is írok ki ilyen disclaimert, pont az lenne gyanús szerintem. (A nagy cégeknek olyan rengeteg egységsugarú dolgozója van, hogy egyszerűen nem is lehet naprakészen követni és lenyomozni, melyik fórumozó melyik cégnél dolgozik, habár nálam se titkos a LinkedIn profil.) Azért van bennem is némi óvatosság, pl. az én X cégemről szóló hírekről mindig van kifejezett véleményem, de komoly (pl. jogi) ügyekben inkább egyszerűen megtartom magamnak, még disclaimerrel se írnám ki (ha meg nem publikus infót is tudok, akkor főleg, nehogy véletlen akár a fogalmazásomból következtetni lehessen).

--

A mellékelt cikk címe: "German nuclear plant infected with computer viruses, operator says"

Elég tág és inkább szenzációhajhászásra alkalmas a fenti cím.
Visszakérdezek: az atomerőmű elsődleges irányítórendszer PC-je vagy az ettől a hálózattól független irodai célú PC érintett a cégnél?
Nem mindegy. Pakson tudtommal például az elsődleges irányítás rendszerében nincs PC. A pulton csak Word, Excel céljára alkalmazzák mint irodai hálózatban levő PC-t. Ekkor pedig mindegy hogy atomerőműben levő irodai PC-ről cikkezünk vagy a saját munkahelyeden levő irodai PC-ről. Ez esetben a vírus egyformán káros.

Megoldás: be kell szerezniük néhány 5 dolláros konnektor -> usb átalakítót. (És betömni gyurmával a meglevõ USB portokat, de, legalábbis lekorlátozni)