Friss cumi az OpenMediaVault-tal

Mi is ez az OpenMediaVault? Egy webes felülettel megáldott vanilla (?) Debian disztribúció.

Mivel rengeteg zenei fájlom van és időnként jó lenne torrentezni is, volt nekem itthon 1 halottnak hitt Dell netbook-om. Csak egy HD-ért kiáltott, amit meg is kapott egy 500 GB-os méretben.

Miután bebootoltam az iso-t, és elindítottam a telepítőt, végigment szépen. Csak egy bibi volt: a HD-t nem engedte partícionálni, teljesen átvette a HD felett az irányítást, és létrehozott egy swap partíciót, majd a többit leformázta a /-nek, ext2-re. WTF? Kérdem én: Miért kellett ebbe belenyúlniuk? Miért nem lehet meghagyni a választást a usernek? Ki hallott már olyat, hogy 1 partíción van a Linux az adatokkal? Ja, hogy Windows időkben szokás volt mindent a C:-re pakolni, aztán jött a sírás, mert a format C: miatt elszállt minden...

Így lehet, újrarakom inkább nulláról egy szűz debiannal és felveszem az OMV repóját...

Esetleg, ha tud valaki jobb NAS appot ajánlani, ami tud sambát, és egyéb fájlmegosztást, azt megköszönöm.

Hozzászólások

Ez nem egy általános célú disztró, ez egy NAS appliance megoldás. Ezeknél bevett szokás, hogy elfoglalják a lemezt. Erre szoktak is figyelmeztetni.

Tesztelni ilyesmiket virtuális gépben érdemes több okból is.

--
trey @ gépház

OMV-nek kell egy _külön_ rendszerdiszk (ami ne legyen USB pendrive mert megöli), az adatokat ezeken felüli diszkekre teheted.
Az a noti nem ideális erre a célra, bár a Debian/OMV párossal működhet is akár.

ZFS miatti rendszerigénye miatt nem épp megfelelő egy kiöregedett notebookra. A pluginok miatt meg ... . Tényleg csak jailben lehet ez megoldani? :)

Ha tényleg nem jó az OpenMediaVault, akkor nézd meg a NAS4free-t, ami a 7es freenas alapja. Megkapták a kódbázist, mikor az iXsystems megkapta a jogokat. Ugyanakkor mindegyiknek kell egy rendszerlemez, ami az övé, és amin nem tárolsz adatot.

Érdemes először kitanulnod az ilyen NAS-okat, mintsem azonnal farkast kiálltani. Az omv-nél én még kezelhetőbbet nem találtam.

-1
legfeljebb kikapcsolja a zfs -t és ufs-en tárolja az adatokat, akkor elég lesz párszáz mega ram. :)
ellenben nagyon sok mindent tud, és egy kattintasra tud csomo olyan plugint telepiteni, mint pl. ownclud server, transmission server, stb.stb..
idealis otthoni NAS appliance tud lenni!

> Ki hallott már olyat, hogy 1 partíción van a Linux az adatokkal?

Szerintem elég általános gyakorlat otthoni felhasználásra. Miért baj ha egy partíción van minden?

Én itthon is utálok várni, ha sok üzemben töltött nap után közösségi áramszünetet hirdet az áramszolgáltató (szokott sajnos). Ráadásul az ezt követő boot során _kötelező_ megvárnia a család összes tagjának a 4T disk-en tárolt összes apró és nagy fájl ellenőrzését, hogy végre átjuthassanak a NAT-on, ami majd csak az ellenőrzés (hiszen ha egyben van az egész lemez...) után indul el.
Ha külön adatpartíció van, legalább a választási lehetőségem megvan, hogy azon ne ellenőrizzen, majd a boot után kézi vezérléssel ellenőrzöm és csatolom a nagyméretű adatpartíciót...
Szerintem.

Áthidalási idő: 20 perc. A teljes áramszünetet tehát nem hidalja át. Ha leáll a rendszer (szép szabályosan, ahogy egy szünetmentes mellett illik), akkor a boot során mountolni kell, növekszik a mount count, és eljön az idő, amikor várni kell, mert fsck zajlik. No én erre a várásra utaltam. Túl nagyra sem merem venni az fs-en az ellenőrzés előtti mount count határt, mert egy 8-10 éve "görgetett", 4-5 éve piszkálatlan fájlrendszer mégiscsak időnként ellenőrzésre szorul.
Ha ebbe a fájlrendszerbe belefoglalom az adatokat is, meg a rendszert is, akkor nem lesz örömteli a várakozás, amikor eljön az ideje.
Ha külön van, pici rendszerpartíció, nagy adatpartíció, akkor a rendszer _egyéb_ részei már üzemelhetnek vígan, amikor nekikezdünk a végtelen diszk-rét kaszálásának.

Csináltam már olyat hogy feltettem először egy Debian 7.0-ást, RAID, egyedi particionálás és mindenféle egyéb.
Majd rá az OpenMediaVault ahogy itt le van írva: https://wiki.debian.org/InstallOpenMediaVaultOnDebian
Minden rendben vele, működik. Csak gondolom azokat a szolgáltatásokat kézzel nem javasolt módosítani amiket az OpenMediaVault kezel.

Nem tudom feladtad-e, de én azt csináltam, hogy a 3TB-os diszkre szépen felraktam az OMV-t, majd bebootoltam hirens boot cd-vel ,és átméreteztem a root partíciót ( és töröltem a swap-ot).

ezután bebootoltam OMV-t, és kézzel létrehoztam az új swap, és adat partíciót, formáztam stb.
szépen látja is.

Viszont nekem is van egy szívásom vele. nem vagyok otthon debianban, és szeretném a csomag függőségeket lehetőség szerint megőrizni, de szükségem volna a legfrissebb xorg intel driverre (2.99), mert az n1350 braswell procit csak az támogatja. a kodi viszont bűn lassú framebuffer videoval.

A jelenlegi OMV még wheezy alapú, ezért nem találok megfelelő csomagokat. Tudna valaki ebben segíteni? az sem baj, ha fordítani kéne, de lehetőség szerint azt is csomaggal. ) 3.16 kernel van rajta.

hasznalom en is egy helyrn az omv-t, de mindig meglepodok hogy milyen osregi dolgokbol all...
samba4? ugyan. (pedig NAS appliancerol beszelunk, es hat bizony az SMB3 protokoll meg ugy altalaban a samba4 mindenkepp jobb a samba3-nal....)
netatalk -bol is 2.0 van benne???? mi ez, vicc?!?!
stb.

kicsit frissiteni kene az egeszet.