Szerver általános iskolának

Fórumok

Sziasztok!

Egy általános iskolában vagyok rendszergazda. Most egy openSUSE fájlszerverünk van a felhasználók (tanárok/tanulók) kiszolgálására ami egy desktop gépből lett kialakítva és már a végét járja. Sikerült meggyőznöm az illetékeseket, hogy ideje beszerezni egy új szervert.

Jelenleg a következő szervereket használjuk (ezeket az új szerverre is át kell majd vinni):
- Samba (PDC)
- Apache: most csak OCSInventory miatt
- MySQL: most csak OCSInventory miatt
- SSH
- NTPD

Vannak olyan dolgaink amik egy kliens gépen futnak mivel a mostani szerver már nem bírja el őket. A továbbiakban ezeknek is az új szerveren lesz a helyük:
- Nagios
- Zabbix
- (Esetleg valamikor a későbbiekben valamilyen Application deployment megoldás.)

A szerver elsődlegesen fájl szerver. A felhasználók (60 tanár és 600 tanuló) Windows XP klienseket használ, de legkésőbb jövő év elején valószínűsíthető egy Win7 átállás. Minden felhasználó "Dokumentumok" könyvtára a szerverre van átirányítva (nincsenek felhasználóhoz dedikált gépek, mindenki el kell tudja érni az adatait bármelyik gépről).

Az új szerveren CentOS vagy Debian lesz az op. rendszer (esetleg openSUSE), ez még nincs eldöntve.

Fontos, hogy a gép egy nem klimatizált szertárban (a bal térdemtől néhány centire :-) ) lesz elhelyezve, ezért bírnia kell a viszonylagos meleget és nem árt ha minél halkabb.

A fentiek ismeretében milyen szervert javasoltok? Leginkább konkrét típusok érdekelnek (az biztos nem lesz, hogy majd én összeépítek egy gépet alkatrészenként). Kérlek a javaslatoknál próbáljátok figyelembe venni, hogy iskola lévén az anyagi keretek finoman szólva szűkösek.
Én IBM szervereket néztem mivel sokat dolgoztam már velük és sehol nem voltak problémák. Ezt a típust néztem ki elsőre: IBM System x3100 M4 - http://www-03.ibm.com/systems/x/hardware/tower/x3300m4/index.html

Ha vannak itt hasonló körülmények/feltételek mellett üzemeltető kollégák, kiváncsi lennék a vélemünyükre, tapasztalataikra.

Hozzászólások

Ha a gyerekek mind nem is egyszerre, de sulival általában az a probléma, hogy az órakezdés az jellemzően egy időben van mindenkinek :) Kérdés az, hogy hány kliensgép van.

De egyébként igen, valószínűleg bármely mai belépő szintű gép elviszi.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Ezt nézd meg: http://www.kmf.uz.ua/centos/
Vagy Zentyal http://www.zentyal.org http://www.zentyal.hu

Vasat meg pl. itt konfigurálhatsz magadnak: http://www.szerver.hu
De vannak még más ilyen oldalak is.

Árérzékenység esetén innen is választhatsz: http://www.arukereso.hu/szerver-c3641/?orderby=1

--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

A Zentyal pedig egy Ubuntu szerver ami nagyon hasonlít a Debianhoz, csak előre telepítve van a Samba-4 meg egy csomó minden ami egy AD kiszolgálóhoz szükséges.
Ezen túl bármit telepíthetsz rá amit már megszoktál.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Szia! Roviden irom, telefonrol :)
En hasznalt szervert vennek a helyedben v refurbishedet. Pl IBM x3200 v 3400 eleg jo lehet erre a feladatra. Egy regebbi 3400-as veri az uj kisebbeket siman, ezert vennek inkabb robusztusabbat, nem lenyeg h uj-e, ha nincs agyonhasznalva. 1.5 evig voltam kozepiskolaban rendszergazda, ismerem a problemadat :) Hint: szerverhaz.hu , interbolt.eu ( ha kell esetleg hatszel akkor irj privatot)
U.i: minek nagios ES zabbix? Eleg csak a zabbix.

Szoftver:
Meghosszabbították a tisztaszoftvert, használhatok immáron Microsoft Server termékeket is.
Én ezt ajánlanám.

Es az SMB4 ad windows-szintu sebesseget is? Merthogy ugye itt tobb mint 600 userrol beszelgetunk, a mai allapotok alapjan egyszerre min. 30-40 user csapodik fel a szerverre, de ha tobb parhuzamos szamtech ora van, akkor a 80 sem egy alacsony szam. A Win vagy a Samba4 birja jobban az ilyen jellegu terhelest?
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. 

Hát ekkora userszámmal nincs tapasztalatom, de manapság 2G ram alatt elindítani windowson bármilyen AD-t is mazochizmus.
Samba4 elvan kb. 30-40MB rammal normál használat mellett (30 userrel), és egy szempillantás alatt elindul... Ezen felül sose láttam a gépen 0.x-től nagyobb loadot. (ml110 g6)
--
The Community ENTerprise Operating System

A Samba egyetlen bottleneckje a masolasi sebessege, melyen alulmulja a Windowset. Az osszes tobbi parameter egyszeruen irrelevans, ha 10 percig bootolna, az sem erdekelne senkit, ha cserebe ugyanazt a teljesitmenyt nyujtana.
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. 

Remek, ha nincs csoportmunkára igény, hagyd a fenébe azt a 340GB-ot, ami a közös adatok tárolására áll rendelkezésedre, elég, ha a 660 felhasználó egyenként 7GB-ját hasznosítod a Skydrive Pro Personal Site-okon(4.6TB ingyen...)
http://blog.ciaops.com/2013/03/new-sharepoint-online-features-in.html

Üdv,
Marci

- IBM
+ Supermicro vagy, ha kicsit több pénz van rá, akkor Dell.

Hi,

Használt Dell szerverben tudok segíteni. Esetleg javasolnám a virtualizációt, így minden "dobozokban" van, és könnyen mozgatható, bővíthető. Van 3 iskola ügyfelem, tudok mesélni. Bővebbet privátban.

G.

--
r@g3
jáTék0s l1NuX [http://www.youtube.com/user/gerig0d]>

+1 a Dell-re - ár/érték arányban.
Én ugyan rack-párti vagyok, de ha együtt kell élned a géppel, akkor azonos kategóriában a torony kiépítésűek általában halkabbak - meg neked elhelyezés miatt úgyis az kell. Hang szempontjából talán a HP-k a leghalkabbak + ott alapból megkapod a BIOS szintű távdiagnosztikát (Dell-be, IBM-be általában külön kártya kell hozzá)
Többekhez hasonlóan én is ellenőrzött használtat vennék - az igényeidet bőségesen kielégítik és a töredékébe kerülnek, mint egy új. Nekem is interbolt.eu-tól van 3 szerverem - évek óta teszik a dolgukat zokszó nélkül.
Viszont, amit így költségben megnyersz, abból én 2 gépet vennék: Egyik csak storage (megfelelő HW raid, sok HDD), a másikon pedig valami virtualizációs megoldás alá bepakolva az egyéb szolgáltatások - némileg elosztva.

DELL-nél a legtöbb szervert (csak a low-end) iDRAC-ot Enterpise license-szel szállítják, amiben benne van a virtual media és a remote BIOS támogatása is. Tapasztalatom szerint az IBM és HP esetében is külön meg kell vásárolni ezeket a funkciókat.
Pl.: DELL R310-hez (kb. 300-400e+ÁFA konfig esetén) alapból járt a fenti két "extra" funkció, míg az IBM X3650-hez (kb. 900e+ÁFA konfig esetén) nem. IBM 120 USD + ÁFA-ért ajánlotta a jumper méretű kis vackot.

IBM x3200-at nem ajánlom. Szívtam már vele. Volt nálunk egy kifejezetten fájlszervernek. Nulla perces korától szerverszobában klimatizálva, pormentesen. Kb.: három éves és egy hónapos korában elején folyamatosan világító sárga leddel fogadott, az oldal lapon a hibajelző ledek nem mutattak semmit, de elindítani nem lehetett. Még a ventilátorok sem pörögtek fel, se kép se hang. A tápok zöldek voltak. Hívtam az IBM-et, hogy most mi a szitu. Elirányítottak egy hivatalos kereskedőhöz aki szervizes is volt. Hívtam őket, mondták hogy vigyem be (kb.: két ember kellett a megmozdításához). Ott rögtön jött egy öltönyös, hogy majd ő megmondja a tutit ki se kell nyitni, mert manager porton (vagy minek nevezi most az IBM) keresztül megmondja mi a baja. Na ez nem jött be, mert még kapcsolódni se tudott hozzá. Aztán persze kinyitottuk és jöttek a szokásos körök (táp, memória, csatlakozások, stb...), de semmi. Majd egy öregebb szaki kiszúrta, hogy kb.: az összes kondi púpos az alaplapon...
Volt rajta vagy 5TB adat, de nekem olyan 80MB-ra volt szükségem, mert a többiről volt backup, így felajánlotta a szaki, hogy elkezdi kicserélgetni a kondikat, hátha elindul. Így is lett, persze az összes kondit kicserélte (majd három óra) mire úgy elindult, hogy valaki folyamatosan nyomta a bekapcsoló gombot. Így gyorsan (boot 10 perc) lementettem az adataimat, majd kértem, hogy adjanak árajánlatot egy új alaplapra. Meg is lett 320.000 huf+áfa. Ha nem lett volna leltárban a gép akkor ott kidobom a kukába...

Persze írtam az IBM-nek, hogy ez így nem kerek, de a reakció annyi volt részükről, hogy így jártam...

Azóta HP-k vannak.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Hármas........alá............kettes.........................egyest írtam be.

+1, a legkisebb vasaikat kifejezetten irodai elhelyezésű szervernek ajánlják.

OS-nek javasolnék egy virtualizációra kihegyezett rendszert és azon belülre zentyal, stb. Vagy kapásból zentyal és azon virtualizálod be az egyéb dolgaidat, ocs, zabbix.

Számolj hozzá egy ÚJ backup nas területet is.

Vannak direkt olyan szerverek, amelyeket irodaba ajanlanak, azaz viszonylag nagy teljesitmenyuek, viszont csondesek.
Vagy legalabbis regen voltak:)
Gyartot nem tudok ajanlani, de gondolom magadtol is ra tudsz keresni, ill. megkered a kedvenc beszallitodat.

Ajanlottak a Supermicro-t. Tenyleg jo, de szamolj vele, h nincs rovid gariatfutas, mivel tudtommal nincs ehhez megfelelo supportjuk itthon.

HP-t keruld messzire. Draga es minosegben is szinte minden mas szempontbol is csak szopatod magadat.

Nekem a HP-rol is hasonlo a velemenyem, es a Fujitsu-ert sem vagyok oda, bar tapasztalataim azokrol van csak, amikor meg a Siemens-szel egyutt ugykodtek es igazsag szerint a Siemens az, amitol minden szemet.

Dell biztos jo, bar en nem ismerem, viszont biztos, h draga. Az viszont elgondolkoztato, h folyamatosan piacot veszit a hirek szerint, biztosan megvan az oka.

Nekem egesz kellemes tapasztalataim vannak az Intel szerverekkel, nezd meg azokat is.
Ha viszont talalsz olyan beszallitot, aki normalis javitasi idot vallal Supermicro-ra, akkor azzal menj lehetoseg szerint.

Viszont, gondold vegig ujra a szerverepitosdit. A brand szerver csak akkor vagy elonyben, ha igenybe veszed az sokszor tobbe-kevesbe felaras szolgaltatasait is (ipmi, helyszini szerviz rovid idon belul, brand alkatreszek).

Viszont ha van egy arva szervered, ahol koltsegerzeleny vagy, altalaban jobban jarsz osszerakott szerverrel (btw, supermicro-t pl. lehet igy venni: kivalasztod a szervert, majd osszerakjak neked itthon az alkatreszekbol).
Raadasul ha a labadnal van a gep es neked kell faragni is, akkor plane konnyebben vagy egy osszerakott, a desktop-hoz minel kozelibb geppel. Ha gallyra megy (ami egyebkent valoban nagyobb esellyel tortenik meg), akkor bemesz a sarki boltba es veszel hozza alkatreszt, vagy fogod az egyik levedlett gepet es kicsereled arra a HW-t (pl. alaplap, tap), mivel azok kompatibilisek. Mig a brand eseten varhatsz..

Megsporolsz egy zsak penzt, amit kolthetsz masra (szoftver, ram, hdd redundancia, proci, halozati elemek, karacsonyi buli, stb...).
Ha elkezd tobb geped lenni, akkor egyre kevesbe eri meg.

Igy en azt mondom, ha van rendelesetek desktop gepekre es azok bevaltak, stabilak, akkor az szerverkent sem fog szarabb lenni, viszont lesz alkatreszutanpotlasod.
Egyetemen pontosan ezt csinalom en is, csak mivel ott nekem keves user van, a levedlett gepek kapjak meg a szerverfunkciokat:)

udv,
tompos

+1 az összerakott gépre. Van helye a valódi szervernek, de vannak esetek amikor az épített a nyerő.
Én ősszel cseréltem fájlszervert és a keret igen korlátozott volt.
Vettem egy ilyen alaplapot:
http://www.asus.com/Commericial_Servers_Workstations/P8BE4L/
i5 procit, 12 G ECC RAMot (amiből 8 van a gépben, 4 a fiókban), 6db WD RE4 2TB merevlemezt és Welland ME-751 keretet, minőségi tápot.
És mindenből kettőt (hdd-ből csak 1 tartalék). Olcsóbb volt mint egy komolyabb server cpu,ram és hdd nélkül.
Ha nem akarsz virtualizálni és nem kell hardver RAID, akkor egy ilyen gép is teszi a dolgát szépen.

Szerencsére van itthon normális Supermicro-t forgalmazó cég.
Ez alatt azt értem, hogy nem csak az eladás pillanatáig kedvesek és segítőkészek, hanem ha tényleg segítségre szorul az ember akkor is lehet rájuk számítani.
Ezért mertem ajánlani a SM-et. A cég nevét PM-ben szívesen megosztom.

> Bármilyen nyűgöm volt segítettek

A kerdes az, hogy lehet-e veluk olyan care pack-et kotni, amivel 1 napon belul javitjak a HW hibat a helyszinen, vagy max. nehany (3?) napon belul.

En legutoljara, amikor kertem ajanlatot toluk, nem tudtak, de lehet, hogy rosszul emlekszem. Elo kellene keresnem az ajanlatot.

Ha csak a korrektsegrol es segitokeszsegrol van szo, akkor olyan en is tudok: asbis.hu (Intel disztributorok is).

udv,
t

Szia,

anno kb. hasonló igényeket kellett kielégítenem, azt egy Celeron 300-as elvitte 256MB RAM-mal, Samba PDC, levelezés, Apache stb. mind volt rajta, Zabbix nem, viszont még routerként is működött emellett, és minimál HTTP proxy-t is szolgáltatott.
A fenti célokra ennyi felhasználóval tökéletesen megfelel egy HP Microserver, esetleg kettő darab, akkor még a szolgáltatások is redundánsak lesznek. Ha okosan veszel bele diszkeket (pl. 1 x RAID5, 1 x RAID1 attól függ mit szeretnél tárolni), akkor akár egymás backupjai is lehetnek.

____________________
echo crash > /dev/kmem

Ha érdekel jó áron tower server, brand (nem házilag tákolt) akkor keress meg. Keveset futott konfigurációkat tudok ajánlani, többnyire tartalék gépek voltak - szerver teremben.
HDD -nek mindenképp u320 SCSI vagy SAS minimálisan használt vagy új merevlemezeket ajánlanék - esetleg SSD (bár ár érzékenység miatt nem biztos, hogy vállalható ha nagy tárhely kell) - RAID-ben. --> info ^kukac^ klixnetwork P.O.N.T. hu

Igazad van, a SCSI meghibásodás esetén már nehezebben pótolható (talán két három kattintásnál többe kerül a böngészőben) :P de akkor legyen SAS... és miért? Mert nyilván egy 7/24 üzemmódra tervezett gépbe nem teszünk lépten-nyomon elromló és nem is folyamatos üzemre tervezett (így elvileg arra nem is garanciális) desktop SATA merevlemezt.
Persze, van 7/24 SATA is, vagy near line SAS - csak az egyszerűség kedvéért fogalmaztam így. Backupnak jó, de nagyobb I/O terhelésre és állandó üzemre nem, szerintem ebben egyet érthetünk.
Gondolom SAS 6Gbps csatolós enterprise class SSD -re nincs keret, ezért nem is emlegettem.

A SAS egyvalamiben jo: mocskos draga, foleg egy iskolanak, amely kiemelten koltsegerzekeny. Az NL-SAS inkabb odavalo, ha mar.

Skacok, valaki nezze mar meg, hogy hogy mukodik egy iskola: nem webhostingra kell gepet tervezni, nem 7x24 -es terheles megy a gepeken, vannak tuskek, de a tobbsegeben a gep porog magaban. Raadasul delutan negytol reggel hetig max percenkent tiz level esik be, slussz-passz.

Ertem, hogy erdeked, hogy minel tobb SAS winyot adj el, de legyszi, ne egesd sajat magadat.
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. 

Én nem rég láttam árajánlatot, amiben volt SAS és NL-SAS is, az NL alig olcsóbb, mint a SAS, cserébe csak 7200-as, mint egy alap SATA winyó. Sok értelmét nem láttam, legfeljebb akkor venném, ha a SATA-s megfelelőjénél max. 1,5-2x drágább. Van amúgy Enterprise(nak mondott) SATA winchester is (pl. Seagate Constellation)

Nem, de ha nagyobb tárhely kell és kevéske a keret - akkor nem biztos hogy ki tudnák csengetni a közel 100 - 150eFT / 300Gb összeget és teljesítményben sem hinném, hogy gyengébb pl. 4db 15k rpm u320 SCSI meghajtóból álló RAID 10 vagy 5 tömb mint egy hasonló kategóriájú SAS.
Ha kormányzati beszerzés lenne akkor persze nem itt keresgélne a kedves érdeklődő és nem is sajnálnák a valós ár^2 összeget egy FC storagera.

Ezen kell leragadni? :D A SAS csatolós merevlemezeket is volt aki nemtetszéssel fogadta... akkor módosítom a hozzászólásom, és full modern lesz! Csak és kizárólag 6Gbps SAS-2 csatolós merevlemezt ajánlok ^,^

(az olcsó pedig relatív és itt ha jól látom számla kell róla, tehát nem játszanak a vatera/hardverapro IBM -től bugázott készletei)

Az, h szamla kell rola, egy dolog. Ha egy kicsit is eltel mar itthon, akkor tudod, hogy az oktatasra megy a legkevesebb penz, vagyis olyan cuccot kell ajanlani, amit adott esetben a sarki infokozertbol is cserelheto. Mert lehet, hogy ma van penz SAS diszkekre, de holnap nem lesz ra penz. Ezt mindenkepp figyelembe kell venni.
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. 

Éppen ezért csak garanciális újban szabad gondolkozni. A dell 4 évet ad, vehető hozzá 5. év is.
Én Dell T110-II-t vennék, maximális RAMmal (32GB) meg 4 db diszkkel.
Ezzel 4 évig az asztal alatt se lehet gondod.
Ha nem akarod megfizetni az NLSAS diszket Dell árban, akkor 2 helyett veszel WD Red-et feléért.
Felraksz rá egy proxmoxot, és annyi virt. gépet amennyit akarsz (10-et simán elbír).
Ha windows server kell, mert a samba4-et valamiért nem sikerül bekonfolni, akkor teszel a proxmox alá windows servert _is_.

--
Gábriel Ákos
http://i-logic.hu

Viszont pont ez a problema, a garancialis komplett uj szerver mocskos draga, legalabbis az iskolaknak. En valoszinu egy vadiuj SM alaplapban gondolkodnek, sima SATA winyokban, es procibol meg ami belefer. Haznak meg szinte barmi jo, ami torony alaku es fembol van. Tekintve, hogy semmilyen parametere nem adott a szervertermi kornyezetnek, ez igy talan strapabirobb lenne.

A Proxmox nem egy OpenVZ alapu stuff? Vagy mar az is tud KVM-et?
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. 

Tud KVM-et is (mondjuk windowsra jó, osx-re egyelőre nem).
Windows-t már telepítettem rá, teljesen jól megy. XP is, 7 is.

HA funkciót móricka-szinten kipróbáltam (ct-t migráltam két gép között oda-vissza), hibátlanul megtörtént. A legviccesebb a dologban az, hogy a CT közben végig működött, 2mp szünet volt, amíg a mac address-t átrakta az egyik hostról a másikra.

--
Gábriel Ákos
http://i-logic.hu

Köszi, live migration mai világban már nem nagy elvárás, a XEN is szépen megcsinálja :)
Igazából engem a failover clustering ami jobban érdekel, de úgy döntöttem felhajítom pár nodera és kipróbálom mit tud ez a proxmox :)
---------------------------------------------------
Hell is empty and all the devils are here.
-- Wm. Shakespeare, "The Tempest"

Csak úgy vesztek egy szervert? És a közbeszerzés???
--
#conf t
#int world
#no shut

Szakmai részről már kaptál elég tanácsot, engem ez érdekelt. Megnyugodtam, különben küldtem volna a belső ellenőrzést, muhaha. De hogy te is megnyugodj, részemről: egy UPS, egy mini ház nagy ventivel, egy ilyen táp http://www.argep.hu/product_2111322.html (tovább tart is, mint két bármilyen brand hotswap tápegység) , akármilyen alaplap + egy ugyanolyan lefóliázva tartaléknak, valami proci, kingmax ramok olyan helyről, ahol szó nélkül visszaveszik ha gond lesz vele, http://www.argep.hu/trend/NLSA/Nl-sas.html (4 db, raid10)
--
#conf t
#int world
#no shut

HP Microserver N56. Kicsi csendes kocka, és első blikkre elég arra amire neked kell. Kis RAM nem árt még bele, és megfontolandó a HW RAID, de Linux alatt a softraid is jó.

Ne vitázz a néppel, "60 tanár és 600 tanuló"-ra a legtöbben home alaplapot raknának be sima táppal, no comment...
Csendben hozzáteszem, hogy én hamarabb bízom az életem egy használt g5 hp-ra, mint egy bármilyen uberalles tákolt gépre, sajnos sokéves tapasztalat ez már...
Kérdezőnek: ennyi embert kiszolgálni, ha tetszik, ha nem, egy normális vasat kell odatolni, ahol tudod biztosítani a folyamatos üzemet, így vagy úgy.
Ezt szerintem nálad 2 darab használt, de erős vassal, és normális replikációval + mentéssel megoldható.
Ha több a zseton, ugyanez de 2 új szerverrel (pl 2x ml310e gen8 normális raid-el, nem az alap förmedvénnyel)
Uff

---------------------------------------------------
Hell is empty and all the devils are here.
-- Wm. Shakespeare, "The Tempest"

A levelezéssel minek szívatnák magukat, ha a guglitól ingyen kapják, címtárra meg bevágnék két használt szervert, replikált win serverrel.
A másodikért lehet, hogy fizetni kell évi 15k huf-ot.
Ez így sokkal magasabb rendelkezésre állást biztosítana, mint egy új szambázó brand szerver.

4 órás supportot valószínűleg nem tudsz reális áron venni hozzá, ahogy még a zsír újhoz sem emberi áron mérik, az alap szint a next business day szerintem.
Azt már könnyebben találsz, és a clusterelt környezet pont ebben segít, mert ugye ott van egy up2date rendszer, amit ha okosan terveztél, akkor failoverezel a másik node-ra, egészen addig amíg egy nap alatt ki nem cserélték amit ki kell.
Ezzel szemben a mindenféle dzsunkát arra tervezik hogy napi 8 órát megy heti 5 napban, ez 8x5x52, szemben a 24x7x52-el.
Tudod mennyi a különbség? = 2080 vs 8736 , szerintem elég jelentős.
Összelehet rakni tákoltból is igen, egy 5 fős könyvelőcégnek lehet elég, de 700 főre én bele nem mennék ilyen bulikba...

ui: Látom átírtad, álljon itt az utókornak.. :)
---------------------------------------------------
Hell is empty and all the devils are here.
-- Wm. Shakespeare, "The Tempest"

Olyan, hogy tag, olyan nincsen. Server van, user van, group van, tag nincs.

Egyebkent ugy tudom, hogy mindenkepp kell CAL-t venni, meghozza pontosan annyit, amennyi Domain User van a rendszerbe (pontosabban, asszem annyit, ahanyan interaktivan loginolnak). Az RDP az egy masik teszta, oda nem (csak) CAL kell, hanem TSL is (Terminal Server Licence), kulonben egyszerre csak 2 v 3 sessiont enged a Windows default (2 sima + 1 konzol session, de lehet hogy a konzol beleszamol a 2-be, ezt most nem tudom).

Elvben a member serverek szama lenyegtelen, mert oda a sima Windows licenc szamol, tehat nem kell azert tobb CAL-t venni, mert tobb member geped van.
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. 

Igazából bármi jó (lehet) ami stabilan működik. :)
Annó sok éve pl egy G3 vitte el az egész iskolát, proxystul, szambástul, levelezésestül, egroupostul:
http://lok.hu/egyeb/2005mentes/eloadasok/bercsenyiszervere/bercsenyisze…

Évekig működött. Most egy G6-os van, az is jó. :)

De... például máshol volt gondom brand szervernél alaplapcsere kapcsán (nem iskola, annál jóval kényesebb), hogy volt 24 óra kiesés mivel nem tudtak új alaplapot adni időben, ami ott nem engedhető meg (ismét) ezért aztán amikor ott szervercsere mellett döntöttünk, akkor nem brand gépet vettünk.... ...Hanem összeraktam jó alkatrészekből 2 tök egyforma gépet, hogy ha behal az egyik csak betolom a helyére a másikat és jóccakát. Cserébe erre nem volt szükség sok éve működik hiba nélkül. -de ha beszarna ott az ikertesója hideg tartalékban. ;) Ott ha egyszer cserélünk szervert szintén ezt a módszert fogom követni. De hangsúlyozom minőségi cuccok, sas winyóval stb.

Ha valaki megfizeti, hogy évekig pár órán belüli kiszállással megcsinálják a brand vasát, akkor válassza azt. --az iskola azonban tipikusan nem az a hely, nekünk csak azért van és volt márkás szerver, mert pályázaton nyertük.

Volt itt pro és kontra SAS SATA ügyben vélemény. ...hááát én azt gondolom, a medve nem játék a sata nem winchester :):);) ...persze ha nincs pénz, akkor jobb nem lévén SATA, el fog menni csak várhatóan kevesebb ideig és a teljesítmény is khmm visszafogottabb lesz. Ha fussa rá, akkor mindenképpen SAS.

Rózsár Gábor (muszashi)

... és már csak stabil és gyors netkapcsolat kell. Ha csak 10 mega a tanulók profilja, csak az egyik teremben (tippre 30 gép) jelentkeznek be, az 300 mega adatforgalom. Még ha számolhatunk is azzal, hogy ez teljesen eloszlik egy egy perces intervallumban (máris csak 44 perc az óra, plusz a kilépés, így 43), akkor is 5megabyte/sec vagyis 40 mbit-es "vonal" kell a VPS-hez. Plusz a protokoll overheadje és a VPN overheadje, hogy ne a nagyvilágba szolgáltassunk. Ha nem kell roaming profile, akkor ok, még akár úgy is lehet ok, hogy a VPS-en levő szerverek csak bejelentkeztetnek, a fájlokat már helyileg szolgáljuk ki, de akkor megint kell helyileg egy szerver és goto 1.

BlackY

havi 3-10k HUF / ho vagy >100-...k HUF egyszerre szerintem nem mindegy, hacsak nem hitelbol veszi a suli (iskolanak hitel?). Ha a villanyt nem is kapcsoljak le (azert varjuk ki a veget), de azert fizetni csak kell.

Es akkor ott van meg a 'ha meghal a vas', akkor mikor lesznek ujra elerhetoek az adatok kockazata. Es persze a mentest se felejtsuk el, ami szinten vas(=zse)-igenyes...

Diktatorok kezikonyve

Ha meghal a vas, akkor elovesznek valami hulladekot a sufnibol, es addig azon uzemel, amig nem lesz penz cserealkatreszre. Viszont ha nincs penz a VPS-re, akkor azt egyszer lekapcsoljak, es koszonjuk.

Sajnos ott, ahol elofordul, hogy kretaproblema merul fel egy iskolaban (a kreta olcsobb, mint egy VPS), siman lehet ilyesmire szamitani.
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. 

Pl. pályázati pénzből/felajánlásból etc. lesz pénz vasra. 6-7 éve nagy divat volt digitális táblát rakni minden iskolába, annak ellenére, hogy a tanároknak maguknak kellett, hogy megvegyék a krétát/táblafilcet. Ugyanez.

Ha meg elszálltak az adataid, akkor a brand cuccot is "kb. a hajadra kenheted", semelyik gyártó nem fogja megfizetni az adatvisszaállítást, max. adnak csere hdd-ket (gar. időn belül meg a "sufnihulladékot" is cserélik).

BlackY

Sose húzok fel új lemezképet. :) Kihúzom hátul az UTP-t, kikapcsolom a switch-et a teremben és létrehozok local helyi usert. Mivel amúgy semmi nincs lokálban így ez gyk egy "szűz" gép. Háló nincs, net nincs, felhasználói profil üres, szóval öröm a bódóttság. :)

...a közháló egyébként valóban nem alkalmas vps-el játszásira.

Rózsár Gábor (muszashi)

Középszintű infon még nálunk sem volt soha senki ellenőrizni. Emelt szintű infon (gondolom ez nem sok suliban van) viszont rendszeresen ellenőrzik a szoftvereket véletlenszerűen külsős ellenőrök. Szigorúan csak a listában szereplő szoftverek lehetnek telepítve, és töröltetett már ellenőr szoftvert gépről, mert fent volt egy másik verziójú webszerkesztő például. Így emelt infora mindig külön össze kell állítani, nincs kecmec. Arról nem is beszélve, hogy van aki XP-én, van aki W7-en és van aki Linuxon érettségizik nálunk. Ezek nehezen megoldhatók másik lokális felhasználóval.

Persze nem olyan nagy gond mindez hálózatról távirányítva, amikor a hálózatról induló linux magára húzza a hálózati megosztásról ezeket a lemezképeket. Csak arra szerettem volna rávilágítani, hogy a helyi szerver nélkülözhetetlen nálunk.

Rövidülhet az élettartam, a ventillátorok talán másként vannak tervezve, a csapágyuk lehet hogy hamarabb feltelik porral, mint a normál ventik (nem állitom csak találgatok), és eleve stabil 20 fokos környezetre tervezték az egész cuccot. Ráadásul ezek használt eszközök, van rá garancia? Én amondó vagyok hogy ne vegyen rendes szerver vasat, inkább valami legalább közepes minőségű PC-t raknék össze kézzel, hardveres RAID1 ma már nem számit egzotikumnak, 2 vagy 4 jó nagy egyforma HDD mehet bele, aztán eldöcög szépen x évig.

--
http://developersideas.blogspot.hu/
http://neurogadget.com/

Haha, ne viccelj. Ezek arra vannak tervezve, hogy mennek 24/7 évekig. Egyébként ha meg melege lesz, akkor felkapcsolja a gép a ventiket gondolkodás nélkül maximumra. Nekem (VGA-val együtt) 9(+1 bekötetlen) van a gépben (SuperMicro szerverház, workstation lap, stb., 3 midventi, 1 hátul, 1 CPU-n, 2 a tápban (+ 2 a VGA-n)), igaz csak "low nosie"-s 2500RPM-esek, de ha melege van, gondolkodás nélkül felnyomja az összeset maxra. Ez "normál" 5000 RPM-es ventikkel már egész jól tud versenyezni egy hangosabb porszívóval.

Épp van egy Fujistu torony az irodában ideiglenesen, kollégák szoktak pislogni nagyokat, mikor gyanútlanul bekapcsolja valaki és bekapcsoláskor pár másodpercig maxon pörög minden. Gondolom teszteli a ventiket a gép. (Egyébként az enyim is ezt csinálja, csak ugye az jóval halkabb.)

Szóval, vannak irodára tervezett gépek is, hidd el, hűtik azok magukat, ha nagyon akarják. Egyébként meg meg szokták adni, hogy mennyitől mennyi fokig működhet. Por mondjuk neccesebb probléma tud lenni.

Ui.: mielőtt kérdeznéd, hogy nem hangos-e ennyi venti: nem, egyáltalán, ha nem kell, meglehetősen jól visszaveszi a ventiket a gép. Leghangosabb még mindig a VGA, pedig a mostani már nem fix ventis. :)

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Venni kell valami Xeon-os Dell torony téglát. Így kaphatsz sok garanciát, VMWare támogatást (utána kell nézni a típusnak). Nem raknék össze játszós alkatrészekből gépet, mert könnyen rá lehet szaladni valami nem dokumentált driver/kernel modul hiányosságra.

Ha szerzel bele valami rendesen támogatott RAID vezérlőt (+cache + BBU) és SATA diskeket, akkor a későbbi karbantartása/fenntartása sem lesz drága. Jó, nem túl halk, viszont ha a porcicákat 35°C szobahőmérséklet mellett egy komplett kockaként lehet kivenni a szerverből, akkor is megy. Ha villám lerobbantja a hálókártyát az alaplapról, de teszek helyette bele PCI-Ex hálókártyát, akkor is :)

A fentebb írt HP MicroServer I/O-ban szerintem aláz komolyabb gépeket is, össze sem vethető a vele egy lapon emlegetett Atom procis hulladékokkal. Nekem az első MicroServer 4 virtuális gépet (Debian LAMP, Windows 2003, Bitnami Redmine stack, OpenMediaValut NAS+torrent) futtat (ESXi 5.1) és nem fogytam el I/O-ban. Viszont jelenleg durván túlárazott és nem való sok felhasználós környezetbe _szerintem_.

_szerintem_

A használt vasat támogatnám én is, kis tartalékkal, az ajánlott interboltról szemezgetve kb 250.000 nagyságrend táján:

2 db IBM System X3650 Intel Xeon Dual Core 2,66GHz 4GB RAM 73GB SAS Hdd 2x835W PSU - 39900
4 db IBM 500GB SFF 7,2K 6Gbps 64MB Hot Swap Hdd - 37973
2 x 4GB (2x2GB) PC2-5300F 667MHz ECC Fully Buffered CL 5.0 DDR2 - 15113

1 év garancia, virt clusterben mehet, későbbiekben bővíthető, nem az a ritka állatfajta. A hang elviselése: jó füles :) Ha nem kell cluster lehet még tuningolni áron belül

A feladatra én biztos virtualizálnék, ha kell HA akkor a fenti, ha nem akkor egyik még tuningolva + tartalék amiből lehet. Sajna pl alaplap hiba esetén drága és hosszú móka lenne, szóval inkább ha.

--
Kis problémából egy kis munkával nagy problémát lehet gyártani. Ha valami müxik ne b***tasd :)
Uriember az, aki nem beszél a Windows-ról, pedig tudna...

per darab a kiirt ár (lusta voltam számolni):
http://interbolt.eu/szerver/rack/ibm/ibm-system-x3650-intel-xeon-dual-c…

--
Kis problémából egy kis munkával nagy problémát lehet gyártani. Ha valami müxik ne b***tasd :)
Uriember az, aki nem beszél a Windows-ról, pedig tudna...

Az a baj, hogy az adott keretből két szerver nem igazán jön ki. Ez a melyik ujjamat harapjam kategória, mert:

- új szerver nem jön ki belőle "jó" supporttal, ha kiesik addig mi lesz? Nálunk IBM tökölt 3 hetet egy x3755-el, ezt kibirnák?
- ha "pc" alkatrészekből összerakja lehet hogy több problémája lesz (driver, pusztuló alkatrészek), bár könnyen szerezheti be az alkatrészeket stb, de kiesés, beszerzés, munka
- használt gép és failover esetén ha ki is esik az egyik, a másik még elviszi, legrosszabb esetben a vm-eken Ram visszavétel és reboot. Alkatrész azért beszerezhető akár használtan is számlával "baráti" áron pár nap alatt

--
Kis problémából egy kis munkával nagy problémát lehet gyártani. Ha valami müxik ne b***tasd :)
Uriember az, aki nem beszél a Windows-ról, pedig tudna...

A jelenlegi szerver gondolom jó lehet backupnak. A junga pc tartalékkal kapcsolatban: tesco gazdaságos pc-t tán nem kéne, új brand szerver esetén mennyi maradna a keretből a "junga pc tartalék"-ra?
--
Kis problémából egy kis munkával nagy problémát lehet gyártani. Ha valami müxik ne b***tasd :)
Uriember az, aki nem beszél a Windows-ról, pedig tudna...

Köszi mindenkinek a válaszokat. A project egyelőre sajna jegelve lett, remélem szeptemberben vissza tudunk térni rá.