Sziasztok!
Barátnőm 4 GB -os USB pendriveja bedobta az unalmast. Elkezdett szegényke panaszkodni Windowsban, hogy "Error: You need to format the disk in drive e: before you can use it". Mondtam neki, hogy adja ide, megpróbálok vele valamit csinálni.
Bedugtam, és látom, hogy az eszköz megvan "/dev/sdd" alatt, de partíció nincs rajta (nincs /dev/sdd1), pedig tudom, hogy eredetileg fat32 volt rajta valamikor, amikor még működött. Ezexerint egyszerűen elfelejtette a FAT táblákat, mind a kettőt. Nyilván elhasalt a hardver, ezért "dd if=/dev/sdd of=~/dump bs=512"-vel megróbáltam lementeni a menthetőt, a komplett diszket gyakorlatilag nyersen kiírva egy image fileba, és a továbbiakban ezen szeretnék operálni, nem azt a szerencsétlen haldokló vacakot nyüstölni tovább. Onnan is lehet tudni, hogy elhasalt a hardver, hogy maga a 4 GB lementése eltartott vagy fél napig.
Ezután a "~/dump" nevű imagefájlra ráuszítottam a foremost nevű progit, ami töredék Word és PDF dokumentumokat, jpg képeket képes volt visszahozni, de ez nem sok, és van benne egy csomó hülyeség (Word dokumentumnak vagy PDF-nek visszahozott fájl, amit viszont a Word vagy az Adobe Reader - illetve azok megfelelői - nem nyitnak meg, mondván, hogy unrecognised vagy corrupted data vagy ilyesmi...).
Idáig jutottam, de ennél több kéne, főleg a könyvtárstruktúrának tudnánk nagyon örülni, mert akkor legalább tudnánk, hogy pontosan mi is veszett el.
A konstruktív ötleteket várom és köszönöm!
(Nem az olyan sommás bölcsességeket, hogy "backupolni kellett volna", stb. A megoldásra koncentráljunk, ne a problémára!)
- 10001 megtekintés
Hozzászólások
http://en.wikipedia.org/wiki/PhotoRec
Ezt próbáltad? Nem tudom, mennyire megfelelő ebben az esetben...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
„A konstruktív ötleteket várom és köszönöm!
(Nem az olyan sommás bölcsességeket, hogy "backupolni kellett volna", stb. A megoldásra koncentráljunk, ne a problémára!)”
Egy másik, nem túl konstruktív bölcsesség: Kérdezd meg a barátnődet, hogy mi volt rajta. Ha nem tudja, akkor nem volt rajta semmi fontos. :-)
Némileg hasznosabb megközelítés: testdisk a partíció helyreállítására, illetve a már javasolt photorec a fájlok helyreállítására.
-----
A kockás zakók és a mellészabások tekintetében kérdezze meg úri szabóját.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amit még megpróbálhatsz, az a GetDataBack for FAT.
Fizetős, de húzott már ki a szarból.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A Recuva se rossz, én azzel szoktam a hasonló helyzetekben kezdeni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Konstruktiv otletem nincs, de a tema erdekel.
-+-+-+
Dropbox tarhely
Cave Canem
+-+-+-
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
1. Megkeressük az 1. partíció kezdőszektorát. Ha FAT32 a filerendszer, akkor van benne egy "FAT32", valamint egy "This is a not bootable disk... ... ..." string. Ha mkdofs-sel lett létrehozva akkor a szektor 4. byte-ján van egy "mkdosfs" string. mc-vel hexa módban könnyű meglelni, a pozícióját is megadja hexában.
2. Ha tudjuk a pozícióját, már csak dd-vel innentől íratunk ki egy másik image-t.
3. Ha szerencséd van, nem sérült a FAT tábla, és fel tudod mountolni.
4. Ha nem, "fsck.vfat /dir/to/imagefile.vfat"
5. Ha szerencséd van, sikerült annyira helyreállítani, hogy fel tudod mountolni, és nem üres a fájlrendszered.
6. Ha nincs szerencséd, kézi üzemmódú killódás, a FAT keresése, FAT másolat keresése, stb...
Ha az image file-ra ráuszítassz egy mc-t (vagy valamely kedvenc file/hexaeditort), keresel benne fájlneveket, ha talál, akkor nagy valószínűséggel vannak helyes könyvtárbejegyzések is. Lényeg, hogy a főkönyvtárbejegyzések legyenek meg, akkor van remény, hogy köyvtrstruktúrád is lesz.
-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni