Ki hallott már az FPGA-ról és mit tudsz róluk?

Röviden ennyi a kérdés, majd én is válaszolok rá, hogy mit tudok róla.

Hozzászólások

Én hallottam róla, tudtommal egy olyan eszköz amiben nagyon sok logikai kapu van (1e5, 1e6 nagyságrend) és ezeket lehet tetszés szerint összekötögetni, illetve VHDL/Verilog-ban lehet elvileg programozni.

"Logikai kapu szám": változó, van kicsi, nagy, nagyon nagy, kerek, szögletes, hosszú, rövid, gömbölyű, lapos, amilyet akarsz.
Felmész a www.chipcad.hu-ra és az árlistában körülnézel. Xilinx áramköröket tudsz ott nézni.

Amúgy ez a "logikai kapu van benne" csak gyengén fedi le a valóságot, például van olyan is, amiben már készen kapsz egy dual core ARM Cortex A9-et (Xilinx Zynq). Meg sok más minden. Nyilván áruk is van.

Egyébként 8051-et szerintem nem éri meg belerakni, akkor már (ha van licensz) MicroBlaze-t (Xilinx FPGA), Nios II-t (Altera), vagy OpenRISC-et (teljesen nyílt forrás, nem is rossz, platformfüggetlen(ebb)).
www.opencores.org-on egy rakat perifériát találsz hozzá, összerakod a processzoros rendszeredet, aztán használod.

Olyasmi digitális áramkör, amelyet a belső logikai kapuk létrehozásával tudsz programozni.
Nagyon sokat katonai célokra használtak tudomásaim szerint, de elég széleskörű lehet a skála.

Az elmúlt 2x évre vagy kíváncsi, vagy csak a múlt hónapra? Esetleg a mai hírekre?

-----
A kockás zakók és a mellészabások tekintetében kérdezze meg úri szabóját.

Hát ismerek pár embert, aki hallott már FPGA-ról, de nem hiszem, hogy örülnének, ha mindent megosztanék róluk amit csak tudok. :)

Tastes like chicken. Kicsit kiadósabb mint a CPLD, de ugyanazokkal a fűszerekkel főzhető.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

lejárt lemez.
már egy ideje a WGA a menő.

Az inkább érdekelne engem, hogy ki hallott SystemC-ről, SystemVerilogról és egyéb hasonlókról. Van-e itt, aki használja?

Anno 2003-ban az egyetemen programoztunk FPGA-eket(Field-programmable gate array), ha jol emlekszem VHDL-ben :)
Tehat tudok par dolgot roluk, tobbek kozt azt is, hogy nem birjak annyira a strapat mint a mikrokontrollerek, legalabbis azok amiket mi hasznaltuk 1-2 ev alatt tonkrementek (valoszinuleg a sok irastol, vagy talan mert selejtesek voltak). Termeszetesen nem helyenvalo dolog FPGA-t mikrokontrollerrel hasonlitani, mert alma es korte esete:)
Ha jol emlekszem akor egy 8Bit-es RISC processzort kellett labordolgozatkent implementalnunk ra amin 8 bites DOS siman elfutott, persze ha szerencses voltam es olyat kaptam tesztelesre ami nem volt tonkrementve.

Értem én, hogy gőzgép, de tudtok életszerű példát hozni az elmúlt pár évből, amikor csináltatok ilyennel valami hasznos dolgot? -> Kíváncsi vagyok, hogy tényleg mire jók.

Videokártya, állapotgép, busz konverter, busz filter, túlkomplikált zárvezérlés, túlkomplikált automatizálás vezérlés, stb.
De látam már komplett video dekódert, mikroszámítógépet, komplett custom chipkészletet is. Amit meg lehet csinálni mikrokontrollerrel, azt meg lehet csinálni FPGA-val is.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

A kovetkezo kerdesemmel fogom leleplezni tudatlansagomat: es erdemes is? Jobb lesz-e barmilyen ertelemben amit FPGA-val valositasz meg, mint amit mikrokontrollerrel? Mert azert valahol azt erzem, hogy az FPGA egy pottyet bonyolultabb.
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. | Gentoo Portal 

csak hogy peldanak okaval eljek. Nem sok microcontroller van a piacon, amivel pl egy TFT panelt megtudsz hajtani LVDS bemenettel. Ilyenkor jon jol egy FPGA;)
---szerk.----
de kozben rajottem, hogy nem is jo pelda, mert igazabol teljesen mas dologra jo egy microcontroller mint egy fpga;)

Persze, ahogy akár ARM-et is emulálhatsz rajta, amin meg Linux-ot futtathatsz, amin elindul a Qemu benne egy Windows-zal...
Mégsem célszerű megoldás. Persze van olyan eset amikor a fejlesztési és/vagy gyártási költségek miatt uC-t érdemes használni FPGA helyett, de mégsem ugyanarra valók.

Persze hogy lehet, csak mikrokontrolleren gyakorlatilag emulálod azt, amit az fpga csinál. Én egyébként úgy különböztetném meg, hogy logikailag az fpga egy szinttel lejjebb van, vagyis fpga-n tudsz realizálni tetszőleges digitális áramköröket, amik egy részhalmaza a mikrokontrollerek.

És emellett tud még valami mást, vagy ezzel kb. 100%-ban terheled a szerencsétlen kontrollert?

Mondjuk: Ethernetről fogad MPEG transport streamet, monitoring céllal kiküldi valamelyik csatornát VGA-ra, közben átkonvertálja valami másra, és mellette, mint ultimate feature, még a LED-ek is villognak?

1994, Xilinx, X-blox, bemutatás, szakdoga. OrCAD ST, netlist, xnf, lca, makebits... franc se' emlékszik már, és most csak a doksi nagyon korai (sima txt-ben összedobált gondolatfoszlányokból álló) verzióját találtam meg...