Alacsony 3D igények

Az előző notebook képernyő problémái után végül egy új gép került beszerzésre, amelynél ismét előkerült a videókártya kérdése, nevezetesen milyen legyen? Ugyebár alapvetően három lehetőségem volt:

  • maradok az NVidia-nál: ugye itt a zárt forráskódú driver teljesen jól működik, van VDPAU meg miegyéb, viszont (amennyire tudom) a fél XOrg-ot kicseréli és minden kernel update-nél újra kell forgatni, addig pedig nem indul el a grafikus felület (az előző gép képernyőhibája miatt ez különösen izgalmas volt)
  • áttérek az eddig (számomra) ismeretlen Ati-ra: a legendásan rossz(nak leírt) driver support manapság javulni látszik állítólag, de nem szerettem volna kockáztatni
  • visszatérek az Intel 3D lassító megoldásra: mivel játékokra nincs igazán időm manapság (és sajnos nem is lesz a közeljövőben) ezért a jó Linux támogatás ellensúlyozta a gyenge 3D teljesítményt

Végül egy Lenovo ThinkPad T430 került megvásárlásra Intel Core i5-3210M processzorral (ami ugye nem mellékes, hogy direkt harmadik generációs i5-öt kerestem) és Intel HD4000 grafikus chip-pel (ezért kellett a harmadik generáció).

Operációs rendszerként Fedora 17-et használok Gnome 3.4-gyel. A desktop 3D teljesítmény abszolút jó, semmi gond nincs neki. Viszont a 720p-s Youtube videók teljes képernyőre rakva elég jól drop-olják a frame-eket, illetve a Minecraft (kici idő, kici játék) is elég gyönge 18-24-es fps-t produkál. Jött is az ötlet, hogy mi lenne ha, nem terhelné a Gnome a 3D lassítót, nosza rajta yum install fluxbox. Hát igen, a Youtube videók framedrop nélkül működnek, a Minecraft-ot pedig némi hangolás után sikerült 40-50 fps-re gyorsítani (bár ezen hangolások Gnome alatt is növelték a teljesítményt!).
Ha VLC-ben bekapcsolom a hardveres gyorsítást, akkor kb. percenként egy frame-et frissít a videón, miközben a hang megy tovább, tehát ez nem megoldott, erre várok esetleg ötleteket!

Összegezve: az Intel HD4000 kicsit alulmúlta a várakozásaimat, de azért elboldogulok vele szerintem.

Hozzászólások

PC-n az integrált ATI Radeon HD 3200 tökéletesen működik zárt driverrel (Lubuntun).

Átkapcsolható grafikával (Intel HD 3000 + ATI Radeon 6490M) megáldott laptoppal volt némi küzdelem, de be lehetett állítani, bár valamivel jobban melegedett a proci (50-53°C), mint a Windowsos driverrel (szintén Lubuntun).

Rakj fel Windows-t, használd boldogan. :)

Másrészről: Két videókártyás laptop ftw. Vagy Optimus (még leenugz alatt is fut), vagy ATI/Intel. Az Intel mindig jó ha csak fejlesztésre kell a gép, vagy csak filmet nézne az ember, esetleg csak szöszmötölne neten. A laptop jéghideg marad. Ha meg kraft kell, átvált az ember. (Optimus-nál úgyis on-the-fly)

Ugyanez a rendszer, HD4000 egy i7-3770 prociban és szintén szaggat fullscreenben a 720p+ youtube, meg tudom erősíteni. Mondjuk engem nem zavar, ablakban jó.

"Végül egy Lenovo ThinkPad T430 került megvásárlásra Intel Core i5-3210M processzorral (ami ugye nem mellékes, hogy direkt harmadik generációs i5-öt kerestem) és Intel HD4000 grafikus chip-pel (ezért kellett a harmadik generáció)."

ez végül is csak azért érdekes hogy kiemelted, mert t430 csak harmadik generációs i5el van szerelve. :)

Érdekes egyébként, hogy VLC-vel, szoftveres dekódolással a 1080 se szaggat nálam, csak a Flash.

Valszeg abból adódik, hogy a Flash OpenGL kimenetet használ, a VLC pedig XV-t, de persze az mplayer/VLC GL kimenettel se szaggat 1080-nal, szóval ez önmagában nem magyarázat. (BTW: windowson a Flash nem OpenGL-t használ.)

En beallitottam az /etc/adobe/mms.cfg fajlban a hardveres gyorsitast (mivel a HD4000-nek tudnia kene), de a Flash tovabbra is szoftveres dekodolast hasznal, szoval nem igazan ertem a dolgot... Arra gondolok, hogy valami nincs bekapcsolva/feltelepitve mivel en nem allitottam semmi, ahogy a Fedora/Xorg megcsinalta ugy all.