HUP

A biztonság nem csak a felhasználói bemeneten múlik

Címkék

Módly Márk (HardcoreIT) előadása a HWSW free! meetup-sorozat 2022. november 29-i MODERN WEBFEJLESZTÉS tematikájú állomásán hangzott el. Sokszor halljuk, hogy a felhasználók által megadott adatokat validálni kell. Ez azonban félrevezető lehet, legyen szó bármilyen nyelven történő fejlesztésnél. Ismerjük meg együtt valós történeteken keresztül, hogy miért érdemes minden egyéb bemenetet is ellenőrizni!

Kubernetes: aki erről lemarad, az kimarad

Címkék

Egy technológia csak ritkán annyira meghatározó és felforgató, hogy nem csak egy szűk szegmensre, hanem kis túlzással szinte az összes IT-szakemberre nézve karrier-releváns. A 36. adásban a konténerek között dagonyáztunk.

Néztük nagyítóval, aztán sztratoszférából is, hívtunk K8s gurut, és széles időspektrumon átlátó rutinos rókát, de a konklúzió ugyanaz: Kubernetes volt, van, és velünk is marad. Aki erről lemarad, az kimarad - legyen akár fejlesztő, akár üzemeltető. Vendégeinkkel, Brautigam Gergellyel (Kubermatic) és Kollár Lacival (OTP Bank) megvizsgáltuk a tanulási görbéjét is, illetve természetesen szó esett arról is, mekkora a kereslet a K8s tudásra. Nem kicsi.

Az adásban elhangzott hivatkozások a Discord csatornánkon érhetők el, ahol még beszélgetni is tudsz velünk, és a többi hallgatóval. Adásainkat megtaláljátok a SoundCloudon, a Spotify-on, az Apple Podcasten, a YouTube csatornánkon, és immár a YouTube Music-on is.

Mindent vivő munkahelyek

Címkék

Mindig voltak olyan informatikai munkahelyek, melyek nagyon jól fekszenek az önéletrajzban. A 35. adásban ezekről a cégekről beszélgetünk.

Immár legalább 15 éve, hogy megjelentek itthon is azok a munkáltatók, akiknek a reputációja nem csak önmagukat adja el, hanem az ott dolgozókat is. Ezen cégeknek azonban nem ez az elsődleges hozadéka az IT szakemberek számára, hanem a felbecsülhetetlen networking hatás. Minden idők legrövidebb kraftie podcastjában ezt a témát futottuk körbe.

Az adásban elhangzott hivatkozások a Discord csatornánkon érhetők el, ahol még beszélgetni is tudsz velünk, és a többi hallgatóval. Adásainkat megtaláljátok a SoundCloudon, a Spotify-on, az Apple Podcasten, a Google Podcasten, és a YouTube csatornánkon is.

Lassan bekopognak a programozás lemezlovasai

Címkék

A hazai informatikai közösségben szinte nincs két olyan ember, aki ugyanazt gondolná az AI eszközökről. A 34. adásban hoztunk egy optimista jövőképet is.

Ha szóba kerülnek az AI eszközök, akkor a lesajnáló legyintéstől a doomsday forgatókönyveken át, egészen az óvatos lelkesedésig terjed a véleményskála. Ezt a trendet csak erősítik az olyan véleményvezérek és techpopulisták, mint Musk, Huang, Thiel, vagy Carmack.

Adásunk vendége Szpisják Dani (SCADEMY) volt, aki cégével külföldön oktat AI használatot és szemléletet fejlesztőknek. Beszélgettünk az ő jövőképéről, a fejlesztői társadalom kasztosodásáról, és egy lassan bekopogtató újhullámos generációról is, akiket a fejlesztés demokratizálódása engedhet piacra. Ennek a mindenben különböző generációnak bizonyos értelemben nagyon könnyű dolga lehet, bizonyos értelemben viszont nem. Nem csak a közvetlenül alattuk lévő generációk előítéleteivel kell majd megküzdeniük, hanem a teljes közösségével is. Végre mosolyoghatnak a JavaScript fejlesztők is. :)

Az adásban elhangzott hivatkozások a Discord csatornánkon érhetők el, ahol még beszélgetni is tudsz velünk, és a többi hallgatóval. Adásainkat megtaláljátok a SoundCloudon, a Spotify-on, az Apple Podcasten, a Google Podcasten, és a YouTube csatornánkon is.

Promptolsz-e már padawan?

Címkék

Januári, juniorokkal foglalkozó adásunk a téma felsőoktatási aspektusait nem érintette. Ezen most változtatunk.

A 33. adásunk amolyan tanár-diák podcast, aminek még címet adni sem volt könnyű, annyira szerteágazó. Mit érzékel egy diák, és mit egy egyetem a juniorok iránti kereslet csökkenéséből? Milyen gyorsan reagál egy egyetem a friss informatikai trendekre, és kell-e egyáltalán egy diáknak dolgozni az egyetemi évei alatt? Van-e helye az informatikai oktatásban a ChatGPT-nek, és tanulnak-e már Rustot a diákok? Teli voltunk ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel. Ekler Péter, a BME VIK docense, és Viczián András, az ELTE matematikus hallgatója volt a segítségünkre.

Az adásban elhangzott hivatkozások a Discord csatornánkon érhetők el, ahol még beszélgetni is tudsz velünk, és a többi hallgatóval. Adásainkat megtaláljátok a SoundCloudon, a Spotify-on, az Apple Podcasten, a Google Podcasten, és a YouTube csatornánkon is.

A senior horizonton túl: a staff meg a többiek

Címkék

Senior tapasztalati szint fölött van még pár egzotikus lépcsőfok, a staff, a principal, a chief, és társai. A 32. adásban ezekről, illetve a mögöttük rejtőző elvárásokról beszélgetünk.

Sokan gondolnak ezekre a titulusokra - részben helytelenül - egyfajta rendfokozatokként, melyek a technikai tudás mélyülésével jönnek, sokan nem is hallottak róluk. Cégenként változnak az elnevezések, és a tartalmuk is, hiszen sokszor ugyanaz a titulus mögött teljesen más elvárás jelenik meg. Nem egyszerű az elnevezések között rendet vágni, talán nem is lehet, de azért elég jól körberajzolható, milyen elvárások jöhetnek szembe a senior tapasztalati szint fölött. Ezúttal Szász Péter (alias eszpee) és Gagyi Benedek (Shopify) volt segítségünkre.

Az adásban elhangzott hivatkozások, és a nyereményjáték a Discord csatornánkon érhetők el, ahol még beszélgetni is tudsz velünk, és a többi hallgatóval. Adásainkat megtaláljátok a SoundCloudon, a Spotify-on, az Apple Podcasten, a Google Podcasten, és a YouTube csatornánkon is.