Érkezik a multi-pointer X

Címkék

Peter Hutterer tegnap bejelentette, hogy érkezik a X.Org-ban a többszörös pointer támogatás. Egy videó arról, hogy mi is ez tulajdonképpen:

"Akik közületek figyelik az "xorg-commits"-t, észrevehették, az MPX beolvasztásra került a master-be."

A bejelentés itt olvasható.

Hozzászólások

Multitouch van már?
(Gondoltam hátha)
--
the tide is turning

Pár kézenfekvő ötlet:
* Oktatás
* "Megrendelői egér", hogy a zsíros ki mancsukkal ne taperolják a monitoromat miköben mutogatják, hogy melyik pirosat szeretnék a websitejukra
* Gyereknek elölhagyott egér, amivel irkafirkálhat ahová akar, de nagy kárt nem tud csinálni :)

Ott tipikusan gépelnek, azt pedig úgyse lehet ketten egyszerre. (Bár, ahogy írod, multi-keyboard se lenne hülyeség, de ahhoz meg kéne csinálni, hogy több aktív ablak és widget is lehessen egyszerre, mindegyik billentyűzethez.) Ha külön felületet akarnak használni, akkor pedig (gondolom) eddig is lehetett 2 X-et futtatni.

Ekkor a monitor mondjuk az én asztal-szék beállításaimnál kb 40 centire lenne az orromtól. Nem túl jó ötlet egy 19"-es monitort ilyen közelről bámulni, ez méretileg azért más nagyságú, mint egy könyv.
A touchscreen meg egy undorító eszköz, amúgy is. Hideg, kemény, és pillanatok alatt összekoszolod. Engem az is hihetetlenül idegesít, ha valaki az ujját a monitorra nyomva mutat valamit, hát még ha ez lenne az üzemszerű működés :-)

Viszont sokkal intuitívabb, mint az egér.

Elég megnézni a gyerekeket: a fiamnak elég rövid idő kellett gcompris-ban az egér mozgatás megtanulásához, a lányomnak amikor kb. ugyanolyan idős lett, sokkal több.

És alapvetően kétféle irányítást próbáltak maguktól:

1, hanggal "számítógép, mutasd a következő képet!"
2, a képernyőt ujjal megbökve

Ezeket akkor a szülőnek kellett billenyűnyomásra, vagy egérrel klikkelésre lefordítani. Mennyire király lenne, ha simán tudná ezt a kettőt a gép maga, és a gyerek számítógép kezelés tanulása nélkül a neki természetes módon tudná kezelni... meg persze a felnőttnek is meglenne ez az opció is

G

Igen, egy kisgyerek biztosan könnyebben tudná így kezelni. Megjegyzem, jelenleg is van hangvezérlés, még ha kezdetleges is, és létezik sima touchscreen is, tehát ha valaki ilyet akar üzemeltetni, megtehette volna eddig is.
A gyereken kívül nagyjából mindenki más elátkozná ezeket a módszereket. A beszélgetés a géppel jól hangzik, csak a napi munka alatt rekedtre beszélheted magad, ez nagyon lassú kommunikációs mód egy billentyűzet/egér kombóhoz hasonlítva, és a gép részéről nagyon fejlett intelligenciát igényel. A touchscreenhez emelgetheted az egész kezed naphosszat. Arról nem is beszélek, mi történik akkor, ha egy hosszabb körömmel megáldott (általában nőnemű) egyed próbálkozik nyomogatni a touchsceent.
Csuklóból egerészni az emberek túlnyomó többségének egyszerűbb szvsz.

Na ez elég ígéretesnek látszik...

Van ilyen Windowsra?
---
Powered by Áram

Ez izgalmas, mert van nékem egy PS/2 Mouse meg van egy USB Wacom Bamboo, így egyik kezemben egér, a másikban stylet van. A stylet-nek két vége van, amire a Gimp-ben különböző funkciót be tudok állítani, de Xorg alatt csak "egérnek" látszik. Viszont végig csak 1 pointerem van.

Na most két egérrel sokkal gyorsabban tudsz dolgozni! Próbáljd ki hogy csak egy kézzel gépelsz, majd két kézre váltasz.
Egyik egér: menü lenyit, másik egér menüpont kiválaszt, és így tovább.

/mazursky

Kis fantáziával érdekes játékokat lehet majd gyártani :)

X.orgot is elkapta a multitouch szele.

--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Nekem bejön, mivel balkezes vagyok, plusz egy egér a billentyűzet jobb oldalára és mindjárt nem kell az egyik oldalról a másikra rakosgatni szegény patkányt :D

Ez akkor is működik, ha vnc-zek? Mert akkor lehetne olyat, hogy user ül a gép előtt, én valahol máshol, és user nyugodtan rángathatja az egerét tovább, amíg én megcsinálom, amit akarok. Persze ekkor nyilván a két használt ablak nem takarhatja egymást, de ez már megoldható.

Elevele lehetne hardver szempontjából takarékoskodni vele. Pl. egy duál monitoros gépet használhatna két felhasználó a net böngészésére.

xeyes mit fog csinálni? (Remélem megoldják, hogy a két szeme két különböző kurzort kövessen :-))

Kétkezes gépelés..kétkezes egérhasználat.. lehet tovább fokozni? :))) Én várom..
_____________________________________
aurora @ 2.6.25-4.slh.3-sidux-amd64

engem az érdekelne, hogy mi lesz, ha a két egérrel ellentétes feladatokat akarok végeztetni. pl egy böngésző görgetőjét megfogom és az egyikkel le a másikkal felfele húzom?
gondolom az egyik erősebb mint a másik...

-----------------------------
Ubuntu 8.04

Milyen window manager tamogatja ezt? Pl. ha ketten ket ablakot bizgetnek akkor gondolom kell ahhoz tamogatas hogy ne ugraljon a fokusz.

Cucccc, koszi szepen:)
Jelenleg hobibol dolgozok, egy olyan programocskan amely lehetove teszi az eger iranyitasat egy webcamera es egy infraled-el felszerelt toll segitsegever. Igy mar bonyolithatom tovabb 2 tollra:)
_______________________________________________________
UBUNTU 8.04 Rock's!
Type cat /vmlinuz > /dev/audio to hear the Voice of God.

Nekem az ugrott be, hogy a wacom táblák tudnak több eszközt kezelni egyszerre... akkor lehet majd velük rajzolgatni sokkal természetesebb módon? Tényleg olyan lesz, mintha ecsetek lennének... akár egyszerre többel is tudsz egyidejűleg rajzolni (mondjuk kéne hozzá némi gimp támogatás, hogy eszközönként tárolja a beállításokat).

Ez nagyon baba!
Eddig ez volt a kedvenc cikkem: http://hup.hu/node/51051
mert nagggyon közel áll a megvalósíthatósághoz, és ezzel együtt nagyon jól használható, és látványos, elképesztő.
Mostmár ez a cikk is a kedvencem ebből a szempontból. Az is jó benne, hogy nem kell igazán új hardware-t vásárolni, mert csak egy szimpla egérre van plusszba szükség. :)
Jó hogy nem adtam oda egy barátomnak (nem kérte) az előző egeremet (az újon csak az a plusz, hogy dupla kattintó gomb van rajta).
Én azt gondolnám, a demó videóból kiindulva, hogy fél éven belül használható dolog lesz.
Már nagyon várom.
-
Utánnanéztem google-vel. Elvileg megy ubuntu live cd-vel.
http://youtube.com/watch?v=W0iANEFf6WI
vagy ez csak kamu?
ha nem kamu, akkor hogy tudom beizzítani? :)

--
Who is Peter Whoosling?

Igen, én is megpróbáltam, nekem is az volt a bajom. Hiába kattintottam a nagy play jelre, nem indult el. Azóta leszedtem, és mennek is a flashek. Youtube, videa.hu, reklámok, flash gamek... Csak az ilyen beágyazottak nem, nagy szürkeség. (bár érdekes, mert pl. az iwiw kilépőn lévő videa.hu videó is megy...)
--
Discover It - Have a lot of fun!

A régi jó DOS-os Settlers jut erről az eszembe ;-)
Valamelyik részét (talán a 2.-at) lehetett osztott képernyőn, két egérrel játszani. Mekkora móka volt az akkoriban...

off
Ugye nem minden angol/amerikai beszél így? Egy szót sem értettem az egészből... :( Olyan volt, mintha 2-3-szor nyelt volna minden szó alatt.
/off

Ezentúl ha egy laptopra rádugunk egy egeret, a touchpad és az egép külön pointert fog mozgatni? Ez nem mindenkinek tetszene.