IT-ben dolgozom, mint ...

Címkék

...szoftverfejlesztő, Budapesten vagy agglomerációban élek
20% (109 szavazat)
...szoftverfejlesztő, 20000 főnél nagyobb városban élek
9% (52 szavazat)
...szoftverfejlesztő, 20000 főnél kisebb településen élek
3% (19 szavazat)
...szoftverfejlesztő, külföldön élek.
6% (34 szavazat)
...üzemeltető, Budapesten vagy agglomerációban élek
24% (130 szavazat)
...üzemeltető, 20000 főnél nagyobb városban élek
10% (55 szavazat)
...üzemeltető, 20000 főnél kisebb településen élek
5% (30 szavazat)
...üzemeltető, külföldön élek.
5% (29 szavazat)
(Nem az IT-ben dolgozom)
17% (95 szavazat)
Összes szavazat: 553

Hozzászólások

Mintha az IT csak szoftverfejlesztokbol es uzemeltetokbol allna...

"Amúgy meg, egyáltalán mi értelme ezeknek a szavazósdiknak?"

Érdekelt valami, megkérdeztem. Az, hogy nem tudtad magad beleilleszteni egyik kategóriába sem, az még jelentheti azt is, hogy nem neked szól a szavazás. Ha már képzelőerő. :)

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

BA szerintem inkább gazdasági személy, mint IT-s. PO, PM és minden egyéb szintén inkább valamilyen manager jellegű, mintsem IT-s hátterű. Tesztmérnök meg attól függően, hogy szoftver-e vagy sem, mehet-e a szoftveresekhez. Kiskacsák sajnos most kimaradtak a szórásból.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Ez pl hova tartozik?
...devops, Budapesten vagy agglomerációban élek
Vagy PM, vagy bárki más, aki IT-ben dolgozik, de se nem üzemeltető, se nem feljesztő, esetleg mindkettő?

Állj, a devops az nem developer + ops? Tudom, hogy százan legalább százféle definíciót hoznak, van aki simán a rendszergazdát hívja devopsnak.

Pl. a Spotify modelben a devops irány azt jelenti, amennyire emlékszem, hogy a csapatban vannak fejlesztéshez értő és üzemeltetéshez értő emberek is, és a csapat maga nem csak elkészíti a szoftvert, hanem telepíti és üzemelteti is.

Akkor most bedobom a mantramat: En fejlesztek es uzemeltetek egy szoftvert, ami uzemeltet elosztott rendszereket 4 kulomnbozo cloudba. Az minek szamit? Amugy egy devops nem tudja uzemeltetni a szoftvert, ha nem vesz reszt a fejleszteseben. Amirol te beszelsz az a modern ops a.k.a. infrastructure as a code. A devops vegigkiseri a termeket a tervezestol, a deploymenten at az elesbe helyezesig a teljes eletciklust, es automatizalja a folyamatokat.

-
First impressions of the new Cloud Native programming language Ballerina

El tudod dönteni, hogy mivel foglalkozol többet egy nap vagy sem? Azzal, hogy a szoftvert patkolod vagy azzal, hogy az infrastruktúrát patkolod? Ha nem, akkor skippeld a szavazást. (Egyébként én is ezt csinálom, mégis a szoftverfejlesztőt jelöltem, mert munkám nagyobb része az.)

Nem volt célom egy teljesen átfogó elemzést csinálni, volt egy konkrét kérdés, ami érdekelt.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

En nem a szavazas kiirasara reagaltam, azt el tudtam donteni. Hanem arra, hogy a devops "nem konkrét terméket fejleszt, \"csak\" a hozzá való infrastruktúrát". Mert az aki az infrastrukturat fejleszti az az ops. Es nyilvan 2019ben az ops nem lep be a szerverre, hogy kiadjon egy parancsot, hanem reprodukalhatova teszi a kornyezetet. Azaz valami config management eszkozben leirja az infrat. De attol, hogy tesz bele 3 if-et meg nem lesz dev. A dev-seg ott kezdodik, amikor a konkret termekben is fejleszt (tudja mit kell uzemeltetni), automatizalja a termek release folyamatait (mert lehet napi 10-20 release is ki kell, hogy keruljon), es gondoskodik az uzemeltethetosegrol (tudja hogyan kell uzemeltetni). Itt elvalik a dolog, mert vagy van sre csapat, akik a konkret uzemeltetest atveszik, modositasokat javasolnak, stb. Vagy nincs es a csapat felel az uzemeltetesert is.

-
First impressions of the new Cloud Native programming language Ballerina

Besorolod magad abba a kategóriába, amit jobban a magadénak érzel. Olyan nincs, hogy pont középen vagy.

Én értelmezésem szerint a devop az egyébként a fejlesztő specializációja, olyan developer aki ért az alkalmazás célkörnyezetéhez, üzemeltetéséhez és azzal is foglalkozik a fejlesztés mellett. Akinek az üzemeltetés a fő profilja és kizárólag ahhoz kapcsolódóan néha valamit kódolnia kell, de amúgy az alkalmazáshoz magához nem sok köze van, az szvsz nem az.

Aztán persze amikor buzzwordnek számított akkor biztosan rásütötték minden szerencsétlenre, amikor a nyakába varrtak extra feladatokat. :D

> olyan developer aki ért az alkalmazás célkörnyezetéhez, üzemeltetéséhez
Olyat meg nem lattam. Olyat igen, hogy:
- nem baj ha nem akarok foglalkozni vele (csak tunjon ugy)
- nem baj ha nem teljesen kesz/jo (majd reszelunk rajt menet kozben)
- nem baj ha back level a kornyezet ("tuzfal mogott van" sic!)
- nem baj ha sechole-os, csak ne deruljon ki
- nem baj ha nem teljesen stabil (tobb peldany fut, docker erre jo, nem?)
- nem baj ha nem HA kepes (majd az esxi/akarmi megoldja)
- nem baj ha memory leakes (idonkent ujra inditjuk)
- nem baj ha nincs runbook (systemd megold mindent is)
- nem baj ha default huszar vagyok (akkor is ha nem kellene)
- nem baj ha whatever

Csak tudjuk le a projectet asap :) Tisztelet a kivetelnek.
____________________
echo crash > /dev/kmem

"Olyat meg nem lattam" gyanitom nem egy modern szolgaltatas alapu globalis vallalatnal dolgozol, mert ezeken a helyeken szinte kivetel nelkul a csapat felel a sajat cuccaert. Mi epitjuk a sw-t es mi epitjuk az infrat is. Aztan jon az sre meg a sec team es auditalja a vegtermekunket, ami lenyegeben egy yaml file :) ami reprodukalhatoan leirja az alkalmazast es a kornyezetet.

-
First impressions of the new Cloud Native programming language Ballerina

-1

Nekem inkább az a tapasztalatom, hogy ahol szigorúan szét vannak szedve a szerepkörök ott jellemző ez. Főleg ahol külön fejlesztő/üzemeltető csapatok vannak, külön irányítás alatt és a menedzsment politikai csatározásainak egyik eszköze a "mikor, hány release fér bele", meg a "ki a hibás" kérdéskörök kezelése.

Rettentően tudja rontani a hibajavítások, új igények implementálásának válaszidejét, egységnyi idő/pénz alatt megoldható feladatok számát, amikor baromi ritkán, marha nagy releasek tudnak csak átpréselődni a vállalati hierarchián és mindenki retteg a következményektől.

Minél nagyobb a fejlesztőcsapat mozgástere, annál rugalmasabb lesz, illetve annál jobban a sajátjának fogja érezni a projektet, annál több ingert fognak érezni a fejlesztők az általad is vázolt gyakori hibák normális megoldására.

Elhiszem hogy ez a tapasztalatod. Nekem meg az, hogy a teszteletlen release-ek epp eleg gondot okoznak nekunk, azt a troger hozzaallast rahuzni meg az infra-ra is ...no way.
Aki ugy kezdi hogy nem erti mi a baj az SSLv3-al, hogy neki kulcsos root kell, meg heap-et emelget anelkul hogy egyaltalan megnezte volna a jvm logot. Kozelebe nem mehet az infranak :)
____________________
echo crash > /dev/kmem

Probalom megfogalmazni anelkul, hogy megbantsalak, mert nem az a celom :) De javaslom vatls munkahelyet, ha ilyen koklerekkel kell dolgoznod. Valamint nem erdemes ebbol a meritesbol kiindulva lenezned egy egesz szakteruletet, mert vannak akik komolyan veszik amit csinalnak. Probalj meg profi szakemberekkel baratkozni, es hagyd a lamakat ganyolni. Ha ez nem megy ahol vagy, valts.

A globalis, gyorsan fejlodo vallaltok legtobbje elmozdultak az devops+sre, devsecops iranyba. A Spotify egy egesz jo youtube anyagot rakott ossze arrol, hogy naluk milyen a fejlesztesi modell. Nem akarok joslatokba bocsatkozni, de egy kicsit megis. A hagyomanyos ops termeszetesen nem fog kihalni, de jocskan megkopott, es tovabb fog kopni. Ez egy olyan evolucios dolog. Azzal hogy valtozik a fejlesztesi modell - es fog is meg valtozni, de nem hiszem, hogy rovid es kozep tavon a regi modszer fele fogunk haladni, persze 10 ev mulva lehet ujra visszakanyarodunk, ez szokas az ITban - atpozicionalodik az elvegzendo feladat. Most epp az ops melok szorulnak egy kicsit ki, mert public/private cloud szolgaltatasoknall van rajuk szukseg, ahol automatizalni kell a gepek cserejet vagy managelt szolgaltatasokat kell uzemeltetni (kubernetes, container engine, big data, database, etc), meg a kkv hosting cegeknel, valamint a dinoszauruszoknal, ahol irto lassu a fejlodes (nagyon leegyszerusitve a modellt). Ugyanis a gyorsan fejlodo globalis cegekben lenyegesen kevesebb uzemeltetoi munka van mar ma is, es a tendenciak is ezt mutatjak. Ezeken a helyeken atallnak a devops+sre felosztasra, vagy most ujabb buzzworld a devsecops. Lenyegeben mindent kontenerizalnak, sot legtobbszor az orchestrationt is kiszervezik a cegbol. Es nem kell SSLv3al szivni, mert a service mesh titkositja a kommunikaciot, nem fog tudni be ssh-zni a joember, mert 1 processz fut a kontenerben (meg lehet csinalni, hogy sh se legyen a kontenerbe csak az egyszal app), nyilvan a memory leaket meg kell majd oldani _ugyanugy mint most_, de nem fog kelleni heape emelni, mert az orhestration levagja az appot es ujjat indit helyette, stb. Folyamatos valtozas van, hozzaerto szakemberekre mindig is szukseg lesz, a kerdes ki mennyire tud alkalmazkodni a valtozashoz vagy ragad be a kis vilagaba.

Pont az a szakadek, amit te is kepviselsz itt a hozzaallasoddal teremtette meg az egesz devops iranyzatot, amit ezuton is koszonok, mert 1.5-2x lovveert meg csak valasztanom sem kell a ket szenvedelyem kozul :).

-
First impressions of the new Cloud Native programming language Ballerina

+1

A poén, hogy simán lehet, azért a 1.5-2x pénzért 2-3× annyit "termelsz" (nem feltétlenül személyesen te, de egy főre levetítve a cég).

Az általad írt ciklikusság tényleg megfigyelhető az IT-ban, de Hegel-i jelleggel, nem ugyan oda jutunk vissza, közben egy szinttel feljebb lépünk. :)

Szerintem a kovetkezo lepes, vagy inkabb ugras az a DevOps Engineer.

Uzemeltetokent a szakma csucsa jelenleg - szerintem - az SRE (Site Reliability Engineer).

Uzemeltetonek tartom magam, de mindig is erdekelt a programozas es rengeteget tanultam programozoktol,
eppen ezert, amikor megjelent / nepszerubb lett az Agile, TDD, BDD, Kanban stb. ugyanezeket a software engineering megoldasokat/modszereket kerestem az uzemeltetesi oldalon, mig vegul eljutottam oda, amit a szakma DevOpsnak nevez.

Sok mindent ujra kell gondolni, de ha megerted a fobb vezerlo elveket, akkor rajossz hogy nagyon sok old school dolog
nelkul nem letezne a DevOps sem, illetve nehany dolgon finomitani kell.

Peldaul:
"Ami jol mukodik azon ne valtoztass/ne nyulj hozza!"
Eredetileg azt jelentette, hogy ami jol mukodott/jo volt a konfiguracio, ahhoz hozza sem nyultak. -> Mindenki elfelejti -> Technical debt.

Ez manapsag azt kell hogy jelentse, hogy ha valami jol mukodik / megoldja azokat az igenyeket amit az uzlet tamaszt vele szemben, az uzemeltetese gazdasagos/hatekony/stb. akkor magan az uzleti logikan, konfiguracion nem kell valtoztatni, de attol meg ujra es ujra kell deployolni, mert amugy rengeteg minden valtozik (Platform/Virtualizacios technologia verzioja, OS verzio, implementalo nyelv verzioja, implementalo eszkoz verzio, security frissitesek, stb). Kulonben menthetetlenul elavul es nem lesz hozza ember aki hozza fog nyulni.

Döntsd el, hogy melyiket érzed magadénak jobban, melyikkel foglalkozol többet, ha nem megy, akkor dobj fel egy dobókockát, ha páratlan legyen szoftveres, ha páros legyen üzemeltető, igazából számomra sokkal inkább érdekes kérdés a települések közti megoszlás, mintsem az, hogy micsoda.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

20000 főnél nagyobb városban és külföldön

egyéb: IT-ban dolgozom, nem szoftverfejlesztő, nem üzemeltető

En it-ban dolgoztam, de mar nem.

--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Budapest az 20 000 főnél nagyobb város nem?

Egyik sem. Terméktámogató mérnök, Budapest

Javasolnám a következő szavazáshoz:

- IT-s vagyok, de Windows 10-et használok
- IT-snek képzelem magam, mert Linuxot/BSD-t használok
- IT-snek képzelnek a kollégák, mert tudok tonert cserélni a lézernyomtatóban
- IT-snek képzelek mindenkit, aki tudja a WiFi jelentését
- IT-sek mit képzelnek magukról?

Mikor meghallom ezt a szót, hogy projektmenedzser, 300 lesz a vérnyomásom... Semmirekellők. Ha azt akarom, hogy valami sínen legyen, nekem kell elintéznem. Ha rá hagyom, akkor 2 hét telefonálgatás, emailezés, aztán a végére tuti valami félremegy a nagy egyeztetésben és fos lesz az egész.

Szoftverfejleszto vagyok, 20000 fonel nagyobb telepulesen elek kulfoldon...

Azt honnét tudjam hányan laknak itt? O.o

Lemérheted azon, hogy visszaköszönnek-e. De ez nem csak településre igaz, hanem lassan a munkahelyre is.
Pl. az új titánok sokszor csak néznek bánatos borjú tekintettel ha rájuk köszönsz, a WC ajtót nyitva hagyják, a lámpa ég, a fajansz szaros utánuk. Az, hogy esetleg bemutatkozzanak mikor oda eszi a fene őket már hiú remény marad, tiszta átájóház, gyökértelen gyökerek nappali melegedője. Tudom, sokat várok...
-s-

Csak a szokásos "a wikipedia sem mindenható" kitételre. Baglyasalja rendelkezik ugyan WP oldallal (tehát "nagy" településnek számít - ellnben nem az, mert csak egy kicsi városrész), de a kívánt infó ott nem lelhető fel.

=====
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?

Sejtettem, hogy nem gondoltad végig. Én azt írtam, hogy ha nincs wikipedia, akkor biztos, hogy 20000 alatt van a létszám. Azt viszont nem írtam, hogy ha van, akkor biztos, hogy 20000 feletti. Viszont ha van, akkor ott feltehetően szerepel a település lélekszáma.

Tehát: megnézed a wikipedia oldalt.
1. nincs, -> 20000 alatti.
2. van, megnézed a lélekszám adatot, és akkor már nem probléma tudni, hogy 20000 alatti vagy feletti.

Megismétlem:

https://hup.hu/szavazasok/20190212/it-ben_dolgozom_mint#comment-2319830

"A kívánt infó nem lelhető fel."

Baglyasalja rendelkezik WP-oldallal, de nem tudtam a linkelés pillanatában kideríteni a lélekszámot, mert nem szerepelt az oldal adatai között.

De én elengedem ezt az egészet.

=====
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?

Igazából miután Baglyasalja már nem egy önálló település, hanem egy városrész, továbbra is csak műhiszti az egész. Olyan, mintha teszem azt a Pesterzsébetiek azon kezdenének vitatkozni, hogy hányan laknak, miközben Budapest része.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

What does the IT stand for?

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Random szavaztam odafent, mert egyik sem igaz rám... (pontosabban több is az egyszerre)

(X) Egyéb, éspedig:
4 Órában fejlesztő, és 4 órában üzemeltető vagyok Budapesten.

Amúgy annak sincs értelme, hogy a 20 000 fő fölött város, alatta település szerepel a szavazásban.
Veresegyház pl. 18 ezer fős város.

20000 főnél kisebb településen élek, számítógépeket, irodai eszközöket szerelek/karbantartok/telepítek, munkatársak számítógéppel kapcsolatos problémáin segítek, hálózatot építek/javítok, néha egyszerűbb programokat is írok, ... szóval, egy kis ez is, az is. ... meg néha krimpelőfogóval, fúróval, csavarhúzóval, forrasztóval is dolgozok.

-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.

Szoftvertervező vagyok, Budapesten élek, ha lehet nem fejlesztek és nem üzemeltetek (sok év után idén mindkettőt kellett picit csinálnom egy vis maior projekten), mit ikszeljek?

Én még úgy tanultam, hogy
Tervezés -> Fejlesztés -> Üzemeltetés

Most az hogy pár közgazdásznak nagy az arca és azt hiszi hogy tud szoftvert tervezni (amit specifikációnak hív), az hadd ne az én problémám legyen, nekem az csak egy sales channel, úgyis elb.ssza.

Hát ilyen szinten hogy vegyünk tabletet, barcode readert, egyéb perifériát, legyen ITIL üzemeltetése ilyet igen, de pl. hogy mennyi RAM meg hányas RAID ebben nem.

Tervezőként azért a nagyvonalú hardverparkkal tisztában kell lenni, most pl. a "hány tablet kell egy étteremben" "mi az a nyomtató amit le kell cserélnünk, mi az amit így-úgy-amúgy kompatibilissé tudunk tenni" ez megy, vagy MÁV-nál a "tudunk-e külső lézert venni telefonokhoz" műsor ment.

Én ugyan nem IT területen dolgozom, de mi a jelentősége hol élek és és hol dolgozom ?
Mert ugyan egy kétezer fős faluban élek, de százezer fős megyeszékhelyen dolgozom.
--
Én TUDOM, hogy igazam van. És ha nincs is, akkor is NEKEM van igazam, mert én vagyok az Admin. Ennyi!

"Én ugyan nem IT területen dolgozom," - Akkor ez a szavazás nem neked szól.

" de mi a jelentősége hol élek és és hol dolgozom ?" - Pont az, hogy mi a megoszlása BP-nek és vidékhez képest a lakosságszám alapján. Itt jött az ötlet: https://hup.hu/node/162932#comment-2317076

"Mert ugyan egy kétezer fős faluban élek," - Jó neked, szeretnék én is ott élni. De nem ez volt a kérdés.

"de százezer fős megyeszékhelyen dolgozom." - Ok, de továbbra sem az IT-ben dolgozol. :)

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

félig jogos, valóban nem nekem szól a szavazás.
de tegyük fel, fejlesztő vagyok. azért mert 2000 fős falunk élek, alacsonyabbnak kell lenni a fizetésemnek? pedig mondjuk Budapesten dolgozom?

--
Én TUDOM, hogy igazam van. És ha nincs is, akkor is NEKEM van igazam, mert én vagyok az Admin. Ennyi!

Mondjuk mind a szavazást, mind a threadet illetően irreleváns a szavazás, szimplán arról volt szó, hogy hol mennyi fejlesztő érhető el. A szavazásba csak azért kerültek bele az üzemeltetők, mert érdekelt, hogy mennyivel több üzemeltetésben dolgozó van vidéken.

Mondjuk annyi talán jobb lett volna, hogy a hardverrel kapcsolatos dolgokat is jobb lett volna belevenni, de igazából szerintem egyrészt kevés van belőlük, másrészt tényleg erre a két területre voltam kiváncsi.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

1. Érdekelt valami, megkérdezted
2. Jöttek a kommentelők, akik szerint ez nem kéne, hogy érdekeljen, helyette sokkal jobb lenne megkérdezni valami mást
3. Emberek beszavaznak random helyekre, mert egyik kategóriába sem illenek bele, de szavazni meg muszáj
4. Más emberek beszavaznak random helyekre, mert még mindig nem tűn fel nekik, hogy anélkül is meg lehet nézni az eredményt
5. ???
6. PROFIT

every hup szavazás ever

Kiváncsi voltam, hogy arányaiban hogyan oszlanak meg a szoftverfejlesztők Budapest + agglonomerációja (~2M lakos), Megyeszékhelyek és nagyobb városok (újabb ~2M lakos) és kisvárosok, falvak között (maradék ~5,7M lakos) között.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

(Nem az IT-ben dolgozom), mert a hardverfejlesztő a szavazás kiírója szerint nem IT kategória.

> (Nem az IT-ben dolgozom), mert a hardverfejlesztő a szavazás kiírója szerint nem IT kategória.

Letezik hardver fejlesztes anelkul, hogy egy sornyi kodot is irnal? -> (szoftver|hardver)fejleszto

Ha PC hazakat csavarozol ossze vagy teszel bele neont akkor az tenyleg nem IT :)

-----
"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Igazából az egész beszélgetés alapvetően szoftverfejlesztőkről szólt, ami ihlette a szavazást. Aztán beraktam az üzemeltetőket is. Hardvert valóban kihagytam, viszont nekem részben az már határterület. De ugyanígy kimaradt a BA-tól kezdve egy csomó minden.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Üzemeltetek, fejlesztek és amivel a vezetője megbízza. Most épp béta teszter is vagyok (frustration removed)