uTouch 1.0 - multitouch/gesture stack az Ubuntu-tól

Címkék

Az Ubuntu tegnap bejelentette az általa fejlesztett uTouch multitouch/gesture stack 1.0-s kiadását. Az Ubuntu még a 10.04 LTS-ben kezdett hozzá a fejlesztéséhez. A megoldás az Ubuntu 10.10.10-ben (Maverick Meerkat) fog debütálni. A fejlesztés során az Ubuntu multitouch csapatának tagjai szorosan együttműködtek az kernel és X.Org közösséggel annak érdekében, hogy fejlettebb eszközmeghajtó-programokat kapjanak, hogy a hiányzó részeket implementálják. A munka során elkészítettek egy nyílt forrású gesztusfelismerő engine-t és definiáltak egy gesztus API-t.

Az Ubuntu célja

  • gesztus API integrálása a toolkit-be
  • a meglevő alkalmazások felkészítése a touch támogatásra
  • új, a stack előnyeit kihasználó alkalmazások fejlesztése

A munka mindhárom irányban elkezdődött és az Ubuntu 12.04 LTS-ig bezárólag folyni is fog.

A Canonical/Ubuntu a kódokat elérhetővé tette a Launchpad-en keresztül GPLv3 és LGPLv3 alatt. Ezen kívül születtek kódok az X-hez, GTK-hoz. Ezek a projektekhez megfelelő licencek alatt kerültek publikálásra.

Mire lesz ez jó?

Mark Shuttleworth szerint a multitouch nem csak mobiltelefonon, vagy tablet számítógépeken fontos, hanem a desktop felhasználásban is. Az Ubuntu a munkát eredendően a Dell XT2-höz kezdte el, de élvezhetik majd előnyeit az olyan gépek tulajdonosai is, mint például a HP tx2 tabletek vagy a Lenovo T410s laptopok.

Mark szerint az Apple Magic Trackpad terméke is használhatóvá válik a stack segítségével.

A részletek:
Multi-touch Support Lands in Maverick
Gestures with multitouch in Ubuntu 10.10

Hozzászólások

Nem sok egy kicsit a 10-es (Ubuntu 10.10.10)? :)

BTW, most jelent meg a JQuery mutitouch stackje is, az ExtJS-e mar kint van (volt JQTouch, most SenchaTouch), es elvileg evek ota van firefoxbol mutitouch build - legalabbis emlekszem, amikor meg Ubuntu 6.x vagy 7 alatt kiserletezgettunk vele, hazilag eszkabalt mutitaccs panelen, valami speckon konfiguralt x.org-gal.

Szoval lehet, lassan erre kene epiteni a webappokat?

(Ugyanakkor pl. az iPad AppStore minden, csak nem multitouch, a beepitett iPad Calendar meg plane)

uncsik mar ezek a u**** meg i**** nevek

"gesztus API"

Ez de undorito.

--
Fontos feladatot soha ne bizz olyan gepre, amit egyedul is fel tudsz emelni!