Genealógia Linux alatt

Avagy mire használható a GRAMPS Genealógia Rendszer.

Az embert már évszázadok óta érdekli a családfája, a középkorban csak a királyok kiváltsága volt a szépen össze állított geneológiai rendszer ám manapság már saját magunk is kutathatunk az őseink után. Néhány hónappal ezelőtt én is így döntöttem, rá is kerestem hátha találok valami csomagot a tárolóban, nos találtam ez volt a GRAMPS Genealógiai Rendszer. Linux alá csomagból telepíteni semmilyen bonyodalommal nem jár (szinte mindegyik disztribúció alapból tartalmazza), de aki már megpróbálta Windows alá telepíteni az gondolom sokat szidkozódott. Így voltam ezzel én is, a különböző Python csomagok és egyéb hasonlók telepítése után elszált, dehát ezért van nekünk Linuxunk. Itt szeretném megjegyezni, hogy a leírás elkészítésének a saját családfámról készítettem képenyőképeket, így az általam megadott adatok látszanak. Szeretnék megkérni mindenki, hogy az eközben lelt adatokkal ne éljen vissza, bár a nevekkel, képekkel, születési dátumokkal és helyekkel valamint az esetleges halálozási dátumokkal és helyekkel nem hiszem, hogy bárki is visszaélne. A megértéseteket köszönöm. Most pedig lássuk mik a lehetőségeink.

Az első indításnál még nincs létrehozva adatbázisunk, de ennek létrehozása előtt fussunk végig a különböző csoportosítási és megjelenítési lehetőségeken. Bal oldalon a találhatók a következő gombok: Emberek, Kapcsolatok, Családlista, Családfa, Események, Források, Helyszínek, Média, Tárolók. Ezek funkciói a következők:

Emberek
Vezetéknév szerint csoportosíthatjuk a családfánkon szereplő személyeket. Ezen kívül megjelenik az adott személy azonosítója (ami nem más mint, hogy hanyadiknak hoztuk létre az adatbázisban) , nemét, születési dátumát és a hálának időpontját.

Kapcsolatok
Eme menüpontban egy már meglévő személy kapcsolatait tudjuk megtekinteni. Fontos, hogy még mielőtt ezt a megjelenítést kiválasztanánk, jelöljünk ki egy személyt az Emberek listáról. Megjelenítésre kerülnek az elöző listán lévő adatokon kívül a szülők és azok adatai valamint a testvérek. Ha a kiválasztott illetőnek van családja, esetleg gyerekei akkor azok adatai is megjelenítésre kerülnek.

Családlista
Ez nem kapcsolódik az első menüponthoz, itt az összes házasságot esetleg élettársi kapcsolatot követhetjük nyomon. Amennyiben valamely kapcsolatban nem tudjuk valamely fél nevét itt azt is meglátjuk kinél hiányzik.

Családfa
Az első menüpontban kiválasztott személyre vonatkozó ősök listáját tekinthetjük meg akár több generációra visszamenőleg is. Bármely illető nevére jobb egér gombbal kattintva előhívhatjuk a a hozzá tartozó lehetőségeket.

A gyors navigálást segítendő itt rögtön át tudunk váltani az esetleges testvérekre, házastársra, gyerekekre és természetesen a szülőkre.

Események
Kivonatos lista a különböző eseményekről (születés, halál, házasság, válást, stb.). Ami szerintem nagy hiányosság, hogy nem jeleníti meg mely esemény kihez tartozik.

Források
A családfa szerkesztése közben bármikor bármely eseményhez hozzárendelhetjük annak forrását. Így a későbiekben akár bárhol hivatkozhatunk erre, valamint nem is megy ki a fejünkből, hogy ezt az információt kitöl kaptuk.

Helyszínek
Az eseményekhez kapcsolt helyszínek listája. Amennyiben valakinek a születési időpontjánál megadjuk születési helyét is, ide fog bekerülni. De lehetőség van a lakcímek megadására is. Különösen jó dolog ez akkor ha valakinék maradtak még elvarratlan szálak de esetleg csak az utolsó tartózkodási helyét tudjuk.

Média
Lista a személyekhez hozzáadott képekről.

Tárolók
Különböző adatok tárolásának a helyi, szerintem ezt felesleges használni mert a forrásoknál úgyis megjelöli az ember azt is, hogy hely szerint holis találta az adott információt.

Máris átnéztük a legfőbb menüpontokat. Hozzunk létre egy adatbázist a különböző programokban már megszokott módon. Ajánlom mindenkinek, hogy legelőször hozza létre saját magát, mert abból kiindulva egyszerűbb a kezelés. Ezt a leg egyszerűbben úgy tehetjük meg ha az Emberek listából kiindulva a hozzátartozó menüben kiválasztjuk a Hozzáadás parancsot. Irjuk be adatainkat a mezőkbe. Meg kell jegyeznem, hogy érdemes külön könyvtárat létrehozni valahol a tárolónkon a családfának és az esetleges fényképeket is ide bemásolni, így megkönnyítve az esetleges költöztetést. Gyorsan fussunk végig a különböző lehetőségeinken. Eseményeket, neveket, forrásokat, tulajdonságokat, lakcímeket, megjegyzéseket, galériát, internetes eléréseket, társaságok tagsági adatait, a mormon valláshoz vonatkozó adatokat és különböző hivatkozásokat adhatunk hozzá egy egy adott emberhez. Ezek kezelését nem szeretném részletezni mert szerintem nagyon jól kezelhetőre sikerült.

Amennyiben megadtunk mindent önmagunkról és kikalandoztuk magunkat a lehetőségek tárházában, hozzuk létre szüleinket. Ehhez jelöljük ki a létrehozott személyt az Emberek manüpontban majd kattintsunk a Kapcsolatok-ra, itt a fenti menüből válaszuk ki a Hozzáad parancsot. Máris létrehozhatjuk a szülőket. Itt van lehetőségünk a Gyerekek fülön létrehozni testvéreinket is.

A fent említett Hozzáad parancs mellet találunk még kettőt, az egyik a Megoszt ebben hozzátudjuk adni az adott embert egy családhoz a másik pedig a Házastárs, itt az adott személyhet tudunk hozzáadni férjet vagy feleséget (ez természetesen annak fügvénye, hogy az adott személy férfi vagy nő) illetve gyerekeket, eseményeket és még sok minden mást.
Érdemes megjegyezni, hogy amennyiben több ugyan olyan nevű személyünk is van a családfánkban használjuk az ifjabb, ifjú, öregebb, stb előtagokat a könyebb megkülönböztetés érdekében.
Ha hozzá adtunk már néhány embert a családfánkhoz tekintsük meg annak bontását a Családfa menüpontban, ha hozzárendeltünk a profilokhoz képet is akkor az is megjeleník, így mégkönyebb az azonosítás.

Amennyiben úgy érezzük családfánk készen áll arra, hogy valamely formában megörökítsük vállaszuk ki a menüből az Összesítőket, itt 6 csoportba foglalva találhatunk különböző leíró szkripteket, én személy szerint leginkább a Részletes összesítő az őrökről lehetőséget ajánlom amit a Szöveges összesítők között lehet megtalálni.

Rövid körbejárásunk itt véget is ért. Végezetül néhány jótanács és honlap ajánló.
A GRAMPS projekt Wiki-je a következő oldalon érhető el http://www.gramps-project.org/wiki/.
Az I. és a II. Világháborúban harcoló és esetleg ott eltünt szeretteinkről a http://www.haboruskeresoszolgalat.hu és a http://www.hadifogoly.hu oldalakon tudhatunk meg többet. (Nekem sikerült kiderítenem, hogy a dédnagypapám első házassából származó fia mikor tünt el és hol látták utoljára, sőt mituán felvettem a kapcsoltot a hadtest történetét író egykori honvéddel, rövid időn belül ki is derült vajon merre temethették el.)
Akit érdekel maga a Genealogia az a http://www.genealogia.hu oldalon talál érdekes cikkeket és segítséget az önálló családfa kutatáshoz.

Végül saját megjegyzésem, ne sajnáljuk az időt kikérdezni szüleinket és nagyszüleinket, kutassunk fényképek után a családi fénykép albumokban. Ha lehetőségünk van próbáljuk felkeresni a levéltárakat és végezzünk komoly kutató munkát, de ne csak a saját örömünkre és hasznunkra, hiszen akár néhány év múlva gyermekeinknek is lehet feladat egy családfa elkészítésére.

Sok sikert a munkához! Amennyiben bármilyen kérdésed van szivesen válaszolok rá.

Hozzászólások

Annó írtam erről a programról egy rövid cikket a Linuxvilágba. :-)

Kikérdezgetéssel még a dédnagyapám nagyszüleit is majdnem sikerült kinyomozni. Ha lesz időm, tovább fogok kutatni...

Nekem olyan segfaultot dob, hogy öröm nézni.

Nem tudom, mennyire oldható ez meg GRAMPS segítségével, de
kellene egy olyan nézet (nagyon jó lenne), ami nem fa, hanem gráf... pl. ha kiválasztom magamat, most nem látom a testvéremet, unokatestvéreimet, stb.
-----
"Egy jó kapcsolatban a társunkat az ő dolgában kell támogatni, nem a miénkben."