Itanium helyett Opteron?

Címkék

Az eWEEK szerint a Sun Microsystems nem szándékozik az Intel Itanium processzorain sem a Linuxot, sem a Solarist támogatni, azonban az AMD hamarosan megjelenő Opteron processzorainak alkalmazhatóságát megvizsgálják."Az ügyfeleinktől nem hallunk olyan igényekről, amelyek azt mutatnák, hogy Itaniumra lenne szükségük, de a hamarosan megjelenő Opteron processzorcsaláddal már más a helyzet. Ennek a legkézenfekvőbb oka talán a 32 bites kompatibilitás, amely az Intaniumban nincs meg.", mondta Jon Loiacono, a Suntól.

Az AMD hivatalos információi szerint az Opteron processzorokat április 22-én indítja útnak.

Sun Looking to AMD for 64-Bit

AMD Athlon 64 and Opteron News

Hozzászólások

Abból ítélve, hogy már az OpenBSD-seknek is van két ilyen gépük, akár kész is lehet a cucc.

Ők nem szoktak "csak úgy" kapni pre-release dolgokat...

Hány gépet is adtak szabad szoftveres fejlesztőknek eddig? Én legalábbis nem sokról tudok.

Ha pedig most ők kaptak, már nem lehet annyira messze a proci megjelenése...

De lehet, hogy nem így lesz és a 23 THz-es, 64 GB L1 cache-t tartalmazó Intanium 4-M mobil processzor megjelenésekor is csak annyit olvashatunk az AMD lapjain, hogy: "négyszer gyorsabb az új Itanium 4-nél, fele akkora órajelen, ráadásul futtatja a C64-es programokat is!".

Es a monstani Intel procik nem kompatibilis a 20 eves osukkel?:)

A masik meg: az Intel szepen kijelentette, hogy a vilag meg nem felkeszult a 64bit-re (azaz ok nem felkeszultek ra?).

Egyebkent szerintem is jobb ha valamit from scratch kezdenek el es nem epitenek be 20 eves kotottsegeket, amik mar 15 eve is elavultak voltak :)

Csak a sparc nem volt eleve elb@szva :-)

Mert intelnél előbb jött a 8088, majd 8086, ami már nem 8 hanem 16 bites volt...

Aztán a 80186-ot ahogy megjelent visszavonták, mert olyan kaki volt...

Aztán jött a 80286, amiben megjelent a védett mód, és mindenféle gagyi belapozós technikával már 16MB RAM-ot is tudott kezelni némi hack árán...

Azán jött a 80386, amiben már normális volt a védett mód, és a virtuális mód is megjelent. És azt hiszem itt már 4GB volt a fizikailag címezhető memória (32bit), de ahhoz már át kellett menni védett módba. Megjelent a memórialapozás (swapping), és hasonló alapdolgok, amivel pl. a linux úgy van, hogy lejjebb nem érdemes menni, mert túl sok mindent kéne szoftverből :-)

Aztán igazából a 80386 óta SEMMIT nem fejlődtek az intelek!

Azt, hogy a 486-ba defaultból beépítették a mathcoprocit (leszámítva a laptopokba szánt SX vagy SC szériát, már nem emléxem pontosan)

Pentiumtól kezdve jelent meg, ha jól emlékszem a pipeline technológia, amiben imho a K6 azért ütősebb volt, vagy legalábbis jobban megtervezettnek tűnt. (Tudom, evvel szemben a K5 meg kaki volt:-) )

Az ilyesmit ne tekintsük komoly fejlődésnek, hogy bejött az MMX, SSE, SSE2, 3DNow! 3DNow!+

Ezek csak a multimédiával kapcsolatos számítások terén hoztak újdonságokat. Pl. ha jól rá van optimákolva a szoftver, akkor ezekből jól lehet winmodemet játszani, mert az utasításkészlet a DSP jellegű adatfeldolgozáshoz jobb.

De evvel meg asszem trey is így van: hogy a telefonnal telefonálni kell, a modemmel modemezni, és ne a proci számolja ki nekem a sípolást :-)

Egyebkent en nem a processzorokban latom a jelenlegi PC architektura korlatait. Kiszamolta mar valaki egy egy atlagos PC (nem szerverrol beszelek, mert ott kulonfel ecsalasok aran pl. interleave -elt memoria alrandszer tobbe-kevesbe megoldottak a problemat) memoria buszana atviteli kepesseget? Siralmas. A CPU "orakat" varakozik adatra. Ha valakit erdekel en vegeztem szamitasokat. Esetleg kozzeteszem. Es akkor nem beszeltunk a lassan 10 eve nem fejlodo IDE-rol, a diszk alrendszerek gyengesegeirol. IMHO ezekkel kellene surgosen kezdeni valamit.

Hali trey!

Az IDE (ATA) szabvány lehet, hogy nem sokat fejlõdött, de már régóta elérhetõek a különbözõ SCSI interface-k, sõt ma már nem túl drágán össze lehet dobni (hála a pár tízezer ft-os 120G-ás winchestereknek) PC-s alapú Tbyte-os RAID-et.. Szóval ha valakinek nem elég a 4disk/gép, azért még nem kell architecture-t váltania....

A PCI-al meg azért nagyjából kitört a PC világ a különféle, tényleg borzalmas ISA rendszerek szorításából... (persze amíg egy 8 bit-es ISA kártyát otthon simán gyártott az ember, addig ez nem igaz PCI viszonylatában ...)

Természetesen nem azt állítom, hogy a PC egy álom, sõt, azt hiszem talán érdemes lenne valahol összegyûjteni, hogy mennyi "kiváló", világrengetõ megoldást rejteget/rejtegetett az idõk folyamán a PC (gondolok itt pl. olyan csemegékre, hogy a 100-egykét gombos billentyûzetek mi a fészkes fenének küldözgetnek 6 byte-os scan kódokat, mikor 1, max két byte-on minden elférne, hogy pl. a floppyk DMA-znak, míg a winchestereknél ez egy ideig nem létezett, stb, stb...)

Zsiráf

> Az IDE (ATA) szabvány lehet, hogy nem sokat fejlõdött, de már régóta elérhetõek a különbözõ SCSI interface-k, sõt ma már nem túl drágán össze lehet dobni (hála a pár tízezer ft-os 120G-ás winchestereknek) PC-s alapú Tbyte-os RAID-et..

Nem a merettel van a baj, hanem az ateresztokepesseggel (throughput), es a sebesseggel meg az UW SCSI 320 is lassuuuuuuuu