- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 181 megtekintés
Hozzászólások
Fogalmam sincs, hogy akkor most ez mit jelenthet, kérdezzük meg erről a AI-t:
Miért lenne nagy hír, ha az Intel és a TSMC megegyeznének abban, hogy az utóbbi beszáll az Intel amerikai gyáregységeinek üzemeltetésébe?
A ChatGPT ezt mondta:
Ez hatalmas hír lenne, és több szinten is megrengetné az iparágat — technológiai, geopolitikai és gazdasági szempontból egyaránt. Nézzük, miért:
1. Technológiai áttörés és stratégiai váltás az Intelnél
Az Intel hagyományosan "integrált eszközgyártó" (IDM), tehát maga tervezi és gyártja is a saját chipeket.
Ha TSMC belépne az amerikai Intel gyárak üzemeltetésébe, az azt jelentené, hogy az Intel nyíltabban is elmozdulna a fabless/modularitás irányába, vagy legalábbis részben kiszervezné a gyártási működtetést.
Ez beismerése lehet annak, hogy a saját gyártástechnológia (pl. 7nm és alatti) fejlesztése elakadt vagy nem elég versenyképes a TSMC-hez képest.
2. Geopolitikai jelentőség
A TSMC tajvani cég, és Tajvan jelenleg stratégiai szempontból az egyik legérzékenyebb pont az USA-Kína viszonyban.
Az USA évek óta arra törekszik, hogy a chipgyártást visszahozza saját területére (pl. CHIPS Act), épp az ellátási láncok sebezhetősége miatt.
Ha TSMC aktív szerepet kapna amerikai földön, ráadásul az Intel oldalán, az egy különösen ritka szövetség lenne két rivális között, és feszültséget okozhatna Kínával is.
3. Versenyjogi és piaci sokk
Intel és TSMC a világ két legnagyobb szereplője a chipek világában – az egyik tervezésben, a másik gyártástechnológiában.
Együttműködésük akár trösztellenes vizsgálatokat is vonhat maga után, mivel torzíthatja a versenyt (főleg ha más cégek nem férnek hozzá ugyanazokhoz az erőforrásokhoz).
Ugyanakkor fel is gyorsíthatja a technológiai fejlődést Amerikában, ami előny lenne az Nvidia, AMD, Apple, és más chiptervezőknek.
4. Intel részvényeinek és befektetői hangulatnak is jót tehet
A piac hosszú ideje szkeptikus az Intel saját gyártástechnológiájával kapcsolatban.
Egy TSMC-partnerség bizalmat adhat a befektetőknek, hogy az Intel végre stabil alapokra helyezi a gyártását.
5. Lehetséges ok a megegyezés mögött: mutualizált kockázat
Az Intel hatalmas pénzt öl az amerikai gyárak építésébe, de ezek kockázatos beruházások.
A TSMC számára viszont előny, ha az amerikai jelenlétét bővíteni tudja, főleg ha az ügyfelei (pl. Apple, Nvidia) amerikai gyártást követelnek.
Egy közös üzemeltetés megosztaná a kockázatokat és a beruházási terheket.
Ha egy ilyen megegyezés valóban megtörténne, az alapjaiban változtatná meg a félvezetőipar jövőjét. Nem túlzás azt mondani, hogy történelmi szintű áttörés lenne.
tl;dr:
Akkor most vegyek Intel részvényt, vagy ne? 🤔
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Akkor most vegyek Intel részvényt, vagy ne?
Azt hiszem, az intellektuális/szakmai klimax egyik biztos jele, ha egy ilyen hír hallatán egy informatikusnak nem az az első gondolata, hogy milyen processzort vegyen, hanem hogy milyen részvényt. :-D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Papa, mikor volt olyan nálad utoljára, hogy saját kézzel megfogtál egy processzort és beépítetted egy gépbe? Én csütörtökön csináltam ilyet utoljára ...
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni