Debian, elmentek otthonról?

Komolyan mondom, néha jót tenne ha a FOSS közösségben felütné a fejét valamilyen halálos ragály és elvinné a banda kreatívabb részét.

Frissítettem Bookwormra. Tanultam (vagy legalábbis azt hittem, hogy tanultam) a korábbi hibákból, és először a vésztartalék laptopon tettem meg. Minden végig futott, a nap süt, az ég kék. Jöhetett tehát az asztali gép. Itt a különbség, hogy nem egy, hanem 3 hangkártya is van a gépben. Egy alaplapra integrál, és kettő videókártya mellé csomagolva, mert ugye a HDMI-n is mennie kell a hangnak. De ne szaladjunk előre.
A frissítés lement, és a rendszer össze is fosta magát, mert a 10 éves NVS 510 videókártyának kiszedték a támogatását, az open source driver meg fejbe lőtte magát. A dolog 21. századi cukisága, hogy a gdm3 végtelen loopba kerül, mert arra meg már nem tellik a jólképzett programozóknak, hogy egy ilyent detektáljanak. Kész élvezet úgy belépni egy gépre, hogy a konzolablakot a villogtatva rángatja el az ember elől és a keyboard buffer telespammelésével lehet csak lelassítani az egészet annyira, hogy 3-4 nekifutással be lehessen lépni. Utána megint csak bűvészkedve lehet lelőni az egészet, mert mindennek szolgáltatásnak kell lennie... Nem számít, az Nvidia oldalát a links még mindig viszi. Miután eltakarítottam a nouveau driver és az eggyel korábbi Debian driver csomag mocskát (miért kell mindent kiscsillió csomagba szétszedni?), a gyári telepítő riccenés és újraindulás nélkül végigfutott és már ment is a GUI.
Eltelt egy hét. Mivel zenét, youtube videót nem nézek, vagy ha nézek akkor hang nélkül, egészen tegnapig fel sem tünt a csend. Viszont, hirtelen kellett a Teams, hang meg nix. Sem a desktop, sem a pavucontrol, sem a pactl nem látta szervert, pedig a sysctl szerint mindenki futott, az aplay szerint megvolt az összes hangkártya. Aztán feltünt, hogy ez a fos nem az a fos, ez a pulseaudio már pipewire-pulse. Szorított az idő és a fórum, rtfm, logmogyorózás hármas nem vezetett eredményre, gondoltam dobom a pipewiret és visszaállítom a pulseaudiot. Aham, csak azt hittem, mert az egész nyomorult gnome-desktopot áthuzalozták pipewire-re. Mivel jött az előadás ideje, a gépszíj szakadt, átraktam az egész rendszert KDE Plasma-ra. Utána kellet még egy kis reszelés a pulseaudio konfigokban, de 30 perc múlva már ment minden.

Komolyan, miért kell állandóan ugyanazon szopásokat végigfutni? OSS->ALSA kernel szintű szopás, ALSA->Pulseaudio szolgáltatás szintű szopás, Pulseaudio->Pipewire szolgáltatás feletti szolgáltatás szintű szopás. A vicc az egészben, hogy valahol mélyen még minden mindig ALSA-t használ, csak palacsintaként újabb és újabb réteggel van elfedve az egész nyomora.

Annyi előnye van a dolognak, hogy most kevésbé érzem az Ubuntu ízt a számban, de nem vagyok boldog, mert bármikor jöhet valami ámokfutó és egy frissítéssel szétcseszi az egészet....

Hozzászólások

Szerkesztve: 2023. 10. 14., szo – 10:45

A pulse->pipewire atallas bolgogan tonkreteszi a hangrendszert. Miutan nagynehezen levakartam a pipewiret (par lib marad mindenkepp), es nagyjabol visszaallitottam a pulset, tiltolistara ment a pipewire.

Egyszer majd kesz lesz, de meg nagyon messze van tole. Egyetlen hangkartyaval biztosan nagyon jol elbanik, de bonyolultabb esetekben siman elverzik.

Sajnos, par dolog vegleg elpusztult, mert nem talalom, hogy mit kevert meg el. Nyilvanvaloan nem eleg neki a sajat konfigjait piszkalni, bele kell nyulnia a korulotte levo dolgokba is.

Szerkesztve: 2023. 10. 14., szo – 11:09

Hat nem tudom... En ilyenkor aldom az istent hogy 3 eve bucsut intettem az asztali kornyezeteknek meg az ilyen release cycle hellparadicsomnak.

Egyszer volt a pipewire-rel gondom de azt akkor siman egy downgrade paranccsal orvosloltam ami mellesleg nem huzta magaval a fel rendszert... csak a pipewire csomagot

Pedig van nalam is minden, eGPU tobb hangeszkoz, OLED tv stb de minden mukodik ugy, ahogy azt a konfigban megirtam (egyszer)

Arch Linux [Sway WM]

Hat, mivel az emberi fül dinamikája és spektrális lefedettség illetve felbontása eléggé véges, és az ebből származtatható sávszélességet már 20-25 eve röhögve, minimális overheaddel kitolja már minden konzumer számítógép, ezért igen, a hang-alrendszerek törnek és törni fognak - ameddig a szem ellát. 

Egyébként a megvaduló rendszert be lehet bootolni más runlevelre (vagy manapság systemd targetbe) is, és akkor az ember-gép harca kicsit előnyösebben alakulhat. Persze ez az alapvető problémán nem segít, értem én.

"Kész élvezet úgy belépni egy gépre, hogy a konzolablakot a villogtatva rángatja el az ember elől és a keyboard buffer telespammelésével lehet csak lelassítani az egészet annyira, hogy 3-4 nekifutással be lehessen lépni." - Ilyenkor kell elővenni a grub menüben Editkét, és aszondani nekije, hogy init=/bin/bash (Ronda, de ha nem széthákoltan titkosított a /, akkor menni is fog... )
Onnantól kezdve meg hálózat is van, ha csinál az ember magának (ip a... ip ro...), utána meg jöhet a sz@r ellapátolása...
 

Ha ez a bejegyzést vagy 1 évvel ezelőtt olvasom még megértem. De lassan 1 éve folyik mindenütt, hogy a pulse le lesz váltva pipe-re. 
Amúgy meg én pont fordítva vagyok. Mióta pipewire lett nagyságrendileg kevesebb szopás van több hangeszköz együttes kezelésével. Sőt azt is meg tudom csinálni, hogy más-más alkalmazás más-más hangkártyán szóljon, ami pulse alatt olyan cpu időt vett igénybe, hogy recsegett ropogott minden.

Nézd, ezt a kérdést kernel szinten meg lehetett volna oldani. Annyi kellett volna, hogy toljátok ide a PCM-et  helyett implementáltak volna egy mixer interfészt az eszköz fölé, ami dedikáltan, minden hangeszköznek csinál egy handlert, amin lehet a streamnek latencyt samplinget, balanszot, mi a retket állítani. Innen kezdve az alkalmazás mindig megkeres egy üres handlert felkonfigolja, tolja a zajt kifelé, a kernel modul meg csinál egy új üreset. Ennyi.
Ezzel szemben kapunk újabb és újabb absztrakciós réteget, millió egy konfigurációs és egyéb nyűggel. A pulseaudio évek alatt nem volt képes egy normális szerver-kliens  felállást összehozni. Multiuser környezetben irgalmatlan szívás összelőni, hogy mindenkinek ugyanúgy szóljon minden.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

1000 eves gepet nem frissitunk. Ez osregi kinai bolcsesseg...

Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.

Off: most mondanám, hogy a Windows-ökoszisztéma jobb, de nem sokkal jobb. Például a HP szkennerprogramja nem bírkozik meg a HP szkennerével az új laptopom. További intézkedésig egy egészen egzotikus programmal kell szkennelnem, melynek neve: paint.exe

Windows-ökoszisztéma jobb, de nem sokkal jobb

Sokkal szarabb. Egy kumulatív frissítés visszakapcsolja a kereső sávot, mert valami barom a mikrofo$nál azt gondolja, hogy a felhasználóra rá kell kényszeríteni azt a fost amiből már szándékosan kézzel opt-out-olt. Csakúgy mint be kell kapcsolni az edge preload-t ami minden rendes google chrome ill. vivaldi böngészőt hazavág: ezt is úgy, hogy az a fos(m$ edge) el sincs soha indítva: mindezt persze szintén egy frissítés keretében).

Még a canoncial-nak és a microsoft  Poettering féle trójai falovainak rengeteg tennivalója van ahhoz, hogy tizedannyira fos legyen bármi is mint a microfos ökoszisztéma.

persze: rosszabb. A felhasználó beállított valamit  ez a fostaliga meg felülbírálja.

Lassan azon se lepődök meg, ha kézzel beállított fix ip/netmask ot eldobva dhcp-re vált  vagy átírja a user jelszavát, mert valami redmondi kretén szerint attól jobb lesz neki.

Szezont a fazonnal. Majd akkor szólj, ha egy bugfix frissítés kérdés nélkül átírja a pulsaudio configot.

Dist upgrade-nél dokumentált alapértelmezett alkalmazás csere lehet meglepő, de teljesen más lapra tartozik.

1. felhasználó által tett beállítást felhasználói interakció nélkül *semmilyen* alkalmazás ne módosítson.

2. egy patch legyen patch. A felhasználóknak szóló ajánlataikat pedig terítsék a next-next-finish embereknek akik nem nyilatkoztak még kiscsillió módon róla, hogy semmiféle ilyen szart nem kérnek.

Én is szoptam már ilyen-olyan display managerekkel, aztán utánanéztem, elég sok bug van bennük. Egyedül talán az XDM stabil, de az meg bűn ronda. Úgyhogy nyomtam egy --purge -ot az összes gépemen a display managerekre. Csak egy újabb hibaforrás, nem kell.

masnak is csikoz a konsole-ben az mc/mcedit?

elsodleges desktopon nem szeretnem ha mas aljassagok is elojonnenek, ezert nem frissitettem eddig :)

neked aztan fura humorod van...