Sziasztok!
Tavaly szereztem egy laptopot (5gen Lenovo X1 Carbon (20HR-S02500)) és kezdem kinőni az SSD-t ami volt hozzá. A jelenlegi tárterülete 256GB, az új pedig legalább a duplája kéne legyen, de inkább 1TB. Pár fórumot végigkérdeztem már a témában, de megkérdezem itt is, ki milyet ajánl? Többen ajánlották a Samsungot, de amiket találtam ahhoz majd' mind ajánlottak hűtést, ami nem tudom hogy ebbe a gépbe belefér-e egyáltalán. És ez itt jelenleg a legnagyobb dilemmám. Nem igazán ismerem az igényeim technikai szükségleteit, de nem örülnék ha a melegedés miatt kéne visszavegyen a tempóból. Egyáltalán nem tudom, hogy okozna-e észrevehető lassulást nekem az elvárt használat mellett. Ami sarkosabb lehet, hogy használnám nagyobb fájlokra is, úgymint USB3-as kameráról (ASI) tömörítetlen videófolyam (.ser) felvétele és feldolgozása, meg néha futna pár virtuális gép is (VirtualBox, WSL). A kamerás videók fél perc alatt gigabájt fölötti méretűre hajlamosak nőni. A kamerás szoftverek miatt érdemes Windows-t használnom, így amíg a Windows 10 alól nem rúgják ki a hokedlit, addig az maradna, csak azután valami Linux.
- 1382 megtekintés
Hozzászólások
Esetlegesen megnezni most milyen van benne, es ugyanabbol egy nagyobbat?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Holnapra kinyomozom neked, hogy ebbe a gépbe pontosan hány és milyen SSD megy, valószínű M.2 NVMe, de abból is érdekes lehet, hogy milyen kulcsos, meg mekkora fizikai hosszúságú, van pár laptop, aminél a sztenderd 2280-as méret nem megy bele, csak a 2242-es. Esetleg addig ha sürgős, YouTube-on nézzétek meg egy videón, amiben ezt a gépet kapják szét.
Addig is elöljáróban, az érdemi válasz híján is annyit mondok, hogy az 500-512 gigás SSD-ket felejtsétek el. Nagyon lent van most az SSD-k ára, mindjárt legalább az 1 terásra menjetek rá, akkor is, ha nincs szükség annyira még, később időtállóbb lesz, nem kell egyhamar kicserélni, mert kinőtted. Nem azért, hogy más bukszájában kotorásszak, de nem érdemes ezen spórolni, a mai alacsony árak mellett.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem tudom az egyeb programok most hol jarnak meretben, de a jatekok elegge elszaladtak. Baldur's Gate 3 - 150GB, Starfield - 125GB
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az ARK sorozatból van 250 és 400 gigás játék, Call of Duty Black Ops: Cold War 175 gigás. A 100 körüliek már elég normál méret ma már, szinte minden nagyobb játékkiadó népszerű játéka afölött van, de a 8 évvel ezelőtti GTA V 94 giga, de a Red Dead Redemption 2 is 150 giga. De ha nem is játszik, akkor is a Windowsok helyigénye is növekszik, nem magáé annyira az alaprendszeré, de az update-ek egy idő után be tudnak halmozódni, plusz ha az ember esetleg torrentezik, akkor is jócskán fogyhat a hely, attól is függően, hogy mit milyen felbontásban tölt. Ha sok virtuális gép van, annak is elég meredeken összeadódik a helyigénye.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ami sarkosabb lehet, hogy használnám nagyobb fájlokra is, úgymint USB3-as kameráról (ASI) tömörítetlen videófolyam (.ser) felvétele és feldolgozása, meg néha futna pár virtuális gép is (VirtualBox, WSL).
Egyeb programok alatt a fenti use-case-hez tartozo programokra gondoltam, videoszerkezto/vago program, konverter, stb.
PDF reader is par MB volt az osidokben, aztan ugye bekerult a text-to-speech, meg egyeb ez-az-amaz, es hirtelen elkezdett elszaladni. Most raneztem,
System requirements
Adobe Acrobat Reader DC
Windows System Requirements (64 bit)
- 1.5GHz or faster processor
- Windows 11 (64 bit), Windows 10 (64 bit) version 1809 or later, Windows Server 2016 (64 bit), or Windows Server 2019 (64 bit)
- 2GB of RAM
- 900 MB (English) of available hard disk space
- 1 GB (Other Languages) of available hard disk space
- 1024x768 screen resolution
- Internet Explorer 11
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ja, az Adobe Reader már sok éve oltári bloat lett, én már 17 éve is a Foxit Reader-t használtam helyette, mert köröket futott az Adobe megoldásra köré. Windowson a Sumatra PDF a legpehelysúlyúbb már évek óta, Linuxon és unixlike rendszereken (pl. BSD-k) a Zathura, xpdf, de azokon az Evince, Okular se annyira bloat. Az is igaz, hogy a linuxos PDF nézők le vannak maradva, semmi text-to-speech, általában a nyomtatványkitöltő funkció is hiányzik belőlük, meg a 3D-s funkciók, plusz az Okularon kívül talán a digitális aláírás is. Kinek mi kell.
Én Zathurát használok, mert nem GUI-s, nagyon sovány, nagyon gyors, ami főleg akkor jön ki, ha óriási, több ezer oldalas .pdf fájlokban kell lapozni, ezen kívül kezeli kiegészítőkkel a ps, epub, djvu fájlokat is, és nekem elég, amit nyújt, tényleg csak jelenítse meg a pdf-eket, lehessen bennük vim-billentyűkkel lapozni, keresni, de ezen kívül tud nyomtatni, van benne önfrissítő funkció (ha a megnyitott pdf megváltozott, ami pl. nekem TeX-es szerkesztéseknél fontos), synctex-támogatás, stb.. Nyomtatványkitöltés, 3D, TTS, stb. nincs benne, de az nem is kell nekem, tudom, igénytelen vagyok, de ez van. Digitális aláírás sincs benne, de azt tudnám pótolni más CLI toolokkal.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
NVMe mehet bele az alábbi fórum szál szerint:
Itt van pár kép az operáció egyes mozdulatairól:
„Niemand ist unnütz! Man kann immer noch als schlechtes Beispiel dienen!”
dzsolt
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Masodik link alapjan 2280-as (22mm*80mm) M.2-es SSD megy bele.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Így van, 2280-as (szabvány, teljes) méretű M.2 megy bele, abból ráadásul az M.2 SATA és M.2 NVMe is jó bele. Viszont csak egyetlen hely van benne, tehát a régit ki kell venni. Itt van róla videó, ThinkWiki cikk, Lenovo specifikáció.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
https://psref.lenovo.com/Product/ThinkPad/ThinkPad_X1_Carbon_5th_Gen?MT…
Szerintem innen érdemes elindulni.
https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/datasheet/ThinkPad_X1_Carbon_5…
Ez meg a datasheetje.
https://download.lenovo.com/pccbbs/pubs/x1_carbon_5th/html_en/index_en…
https://pcsupport.lenovo.com/us/en/products/laptops-and-netbooks/thinkp…
Ezekből már elég jól lehet tájékozódni szerintem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hőmérséklet az egyre nagyobb méretű és sebességű PCIe 3.0/4.0 NVMe-s SSD-ktől kezd probléma lenni. Ha a sebesség nem annyira fontos, akkor lehet nem mennék PCIe 3.0 fölé. Amennyiben a notebook pl. csak PCIe 3.0-t támogató nvme slottal rendelkezik, akkor úgy se lesz benne olyan gyors a 4.0-t tudó SSD sem.
- Az M2 SSD-k a környező levegőn kívül a rögzítő csavaron és a csatlakozójukon keresztűl tudnak hőt leadni. Egy ideje az SSD alja és az alatta lévő nyák közötti (kb. 1,5-3mm-nyi) rést teljes magasságban kitöltő thermal padot szoktak tenni a gyártók, a nyák felé vezetve el a keletkező hő egy részét. Ha kérdéses hogy elég jó az ssd körül a légáramlás és nálad nincs ilyen thermal pad akkor vegyél vágd méretre és rakd be az SSD alá.
- Néhány SSD-n a feliratos címke is jó hővezető anyagból van és heatspreaderként is funkcionál (Pl. Samsung 970 EVO Plus, 980, 980 Pro; Kingston Fury Renegade)
- Notebookba M2 SSD-kre sima réz hűtőlemezt ajánlanak egy vékony thermal paddal (ez együtt 1,5mm magas) pl: https://www.amazon.com/SGTKJSJS-Copper-Heatsinks-2pcs/dp/B07YC1HTFR?th=1
--
Légy derűs, tégy mindent örömmel!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A szóban forgó gép csak NVMe 3.0-t tud.
Ez címke meg csavar hűtési hatása nekem új. Ezekről még nem hallottam.
Az extra SSD hűtéssel (borda, fémlemez, stb.) vigyázni kell, mert ha annyira megnöveli a vastagságát, lehet nem fér be a laptopba, nem lehet összeszerelni utána normálisan. Előbb én mindenképp külön hűtés nélkül szerelném be, és tesztelném, hogy mennyire melegszik.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- Amikor a cimke egy grafén bevonatú alumínium fólia: https://www.tweaktown.com/news/87980/teamgroups-new-pcie-4-0-ssd-uses-h…
- A csavar hatásáról: https://phisonblog.com/turn-down-the-heat-on-ssds-2/
The small metal screw has significantly more thermal mass than the gold fingers on the M.2 connector. The screw represents 70 percent of the thermal conduction path from the SSD to the motherboard,” said Jean. He added that some vendors have started using a nylon screw on the motherboard to save money, which eliminates the most important conduction path.
--
Légy derűs, tégy mindent örömmel!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez nekem is újdonság volt, hogy nem sima papír matrica hőszigetelést produkáló ragayztóval. A csavar meg nem érintkezik közvetlenül IC-vel, hogy el tudjon vezetni jelentős mennyiségű hőt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sőt, pont a kontrollertől legtávolabbi ponton fogja a PCB-t.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Azért van hő a csavar felöli oldalon is, a NAND flash is elég meleg.
Hőkép egy maximális sebességgel író 1TB-os WD Red NVMe SSD-ről: https://www.guru3d.com/articles_pages/wd_red_sn500_nvme_ssd_review,17.h…
--
Légy derűs, tégy mindent örömmel!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szep szines reklamcikk. Hova megy a ho?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A PSRef alapján M.2 SSD megy bele: https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/ThinkPad/ThinkPad_X1_Carbon_5t…
A HMM alapján ezt te is cserélheted: https://download.lenovo.com/pccbbs/mobiles_pdf/x1_carbon_5th_hmm_en.pdf 73-ik oldal.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ahogy néztem, az SSD közvetlen a processzor mellett van. Olyan SSD kell, amin eleve van hűtő. Ilyen pl. a Kingston KC3000, amin grafén alumínium hőelvezetés van. Igaz ez PCI4-es, de visszafelé kompatibilis a csatlakozó, PCI3 maximális sebességét hozza.
Lehet kapni külföldön már grafén hűtőt mindegyik M.2 SSD-re, ami jó a laptopba, de úgy drágább lesz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hadd kérdezzem meg a többieket: az világos, hogy M.2, de biztosak vagytok benne, hogy olyan foglalat van a gépében, ami PCIe NVMe-t és SATA-t is tud fogadni?
több idézet leírás szerint van PCIe NVMe ill. SATA SSD-vel szerelt modell is, ésszerűnek tűnik az, hogy egy fajta foglalat van minden egyes modellen, mert miért variáltak volna, de ugyanúgy meg lehet kérdezni, hogyha a foglalat PCIe NVMe és SATA SSD-t is tud fogadni, akkor miért szállították volna a lassabb SATA-val, a gyorsabb PCIe NVMe helyett? költséghatékonyság? olcsóbb volt akkoriban a SATA SSD, mint az PCIe NVMe?
szóval, én mindenképpen megnézném az adott gépen a foglalatot...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A PSREF-ben benne van, hogy mindkettő belemehet a foglalatba.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az m2 nvme es m2 sata foglalata fizikailag ugyanaz, ha a lap tamogatja, akkor mindket tipus mehet bele, felismeri es aszerint kezeli
HUP te Zsiga !
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pontosan. Nem a foglalat dönt, hanem hogy milyen vezérlők vannak a foglalat mögé drótozva. Egyébként ma már az NVMe-t ajánlom, mert gyorsabb (ámbár ehhez az is kell, hogy a gép ne legyen túl régi, a proci is legyen benne olyan bika, hogy ki tudja hajtani), és már nem lényegesen drágább a SATA-nál. De ha az olcsóság, vagy hardveres öntitkosítás fontos, akkor a SATA-nak is meglehetnek az előnyei (pl. BIOS ATA password lehetősége), plusz kevésbé melegedhet.
Nekem már a legutolsó két laptopom olyan, hogy nincs is rajtuk SATA vezérlő, így az M.2-es foglalatok csak M.2 NVMe-t fogadnak. Modern gépekben szeretik ezt a gyártók, mert költséget spórolnak, nem kell az alaplapra másoktól licencelt SATA vezérlőt integrálni, az NVMe az mehet szoftveres protokollként, ami mögött a fizikai PCIe-vezérlő már régóta a procikba van integrálva, így gyakorlatilag ingyen van. Plusz az NVMe előnye még, hogy a 3.0-ás protokolltól kezdve támogat Host Memory Buffer (HBM) funkciót, ami a DRAM nélküli SSD-ken lehetővé teszi, hogy az SSD vezérlője a rendszer RAM-ot használja DRAM cache-nek, és a gyártók így magáról az SSD-ről is le tudják spórolni az egyik legdrágább komponenst, a DRAM cache-t.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sajnos nem, az M.2 azaz NGFF csatlakozó többféle "kulccsal" létezik. Van amibe csak nvme (M key), vagy csak sata (B key) ssd megy. Van olyan amibe mindkettő. Attól függ, mit kötöttek be. A wifi vagy wwan kártyákról nem is beszélve (A E key). Gondolhatnád, hogy a wifi adaptert beleteszed az nvme helyére, vagy fordítva, de nem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Windows esetén az eszközkezelőben megnézi az SSD típusát.
Linux esetén lshw mondjuk.
A harmadik opció https://pcsupport.lenovo.com/hu/hu/ itt SN alapján lekérdezi, és ott le tudja ellenőrizni, milyen van benne vagy mi a javasolt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Egy külső SSD-s bővítés nem jöhet szóba? Én vettem egy ilyet, meg ennek az NVME tesóját.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Eleve thermal throttling van a vékonysága miatt, szóval szerintem hiába gyúrnál arra, hogy az SSD majd milyen gyors lesz, ha fél perc terhelés után visszavesz a gép, mert nem tudja hűteni magát és minden is túlmelegszik benne, főleg ha 12th gen alatti Intel CPU van benne...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hú! Köszi a sok választ! Van pár amire nemsokára válaszolok is, de történt némi bukfenc a napirendben, ami miatt csak most járok itt HUPon megint. Szóval nemsokára átrágom magam a linkeken amit küldtetek és válaszolok akinek akartam. Remélem nemsokára. :/
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni