Sziasztok!
A következő jelenséget osztanám meg veletek, kíváncsi lennék a tippekre, ötletekre:
adott egy 45nm-es frissen felújított panellakás. Minden nyílászáró új, pár éves (konyha, háló, nappali + bejárati ajtó, de ez utóbbi most talán nem releváns). Éjszakára mindet csukva tartjuk, és általában a konyhában kezdem a napot. Az itteni ablak reggelre teljesen beszorul, viszont az ablak mechanikailag nem hibás, és nem beragad, inkább olyan, mintha vákuum tartaná a helyén, vagy a légnyomáskülönbség, vagy nem tudom. Fontos tudni, hogy a házban üzemel strangonként kettő elszívó is, egynek a fürdőben, másiknak a vécében van a becsatlakozása, de az elszívó motorok éjjel nem működnek. Lehetséges lenne, hogy akár aktív elszívás, akár passzív "huzat" miatt a lakásban pár óra csukott ablak mellett a levegő kevesebb lesz, (a jól szigetelő ablakok, ajtó miatt nincs utánpótlás) ami okoz egy légnyomáskülönbséget és emiatt kell a konyhaablakot szó szerint kifeszegetni?
Pár adalékinfó:
- A lakásban csak a vécén, fürdőn van ajtó, alul a klasszik ráccsal, amin tud a levegő áramolni
- A többi ablaknál nincs hasonló jelenség, még ha azokat próbálom is először nyitni
- Az elszívó(k)hoz a konyhaablak van a legközelebb
- Már kitapasztaltam, hogy a klíma mellé egy ablakot résnyire muszáj kinyitni, mert nem tud a kondenz kifolyni a csövön (szintén arra tippelek, hogy a légnyomáskülönbség miatt)
A kérdésem, hogy elképzelhető-e az elméletem, vagy esetleg van-e más ötlet, hasonló tapasztalat, és esetleg tipp, hogyan tudnám megmérni, megállapítani, hogy mi is történik valójában.
Köszönöm, hogy elolvastad!
- Dávid
- 615 megtekintés
Hozzászólások
Fontos tudni, hogy a házban üzemel strangonként kettő elszívó is, egynek a fürdőben, másiknak a vécében van a becsatlakozása,
A harmadik elszívó becsatlakozásnak pedig a konyhában kellene lennie (általában konyhai elszívót kötnek bele, ami asszem' szabályellenes), továbbá (egy, de inkább) kettő utcára néző szellőzőrácsnak is lennie kellene a konyhában, a belső sarokban, egy a padlóhoz, egy a plafonhoz közel. Ez utóbbiakon eredetileg volt egy "ne takard le tábla" még az építésükkor, de ezt előszeretettel el szokták falazni egyesek, mert "fáznak". Ezek eltakarása egyébként szabályellenes, ha a konyhában van gáztűzhely. Normálisabb helyen a gázművek munkatársai ezt rendszeresen ellenőrizni szokták és figyelmeztetnek, ha nincs vagy el van takarva.
Az elszívómotoroknak elvileg folyamatosan kellene üzemelniük, éjjelre azonban időzítve le szokták állítani egyes társasházakban, a spórolás és a hang miatt.
trey @ gépház
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Valóban, többé-kevésbé, így van, ahogy mondod! Ezek nálunk is be lettek falazva még mielőtt a lakást vettük volna, eredetileg lenne egy nyílás a konyhafalon az utcára, és volna egy másik, ami a vécé strangjába csatlakozik. Ahogy te is írtad, ezekbe - szabályellenesen - elszívót szoktak rakni, ami eredményezi a rántotthús szagot a strangon lévő összes lakásban. Eredetileg ezekkel valóban meg lenne oldva a folyamatos levegő utánpótlás... Ha te is látsz összefüggést az általam tapasztalt jelenség és ezeknek a szellőzöknek a hiánya között, csináltatok az ablakra utólag beépíthető szellőző rácsot, ami a jogszabály szerint nem volna kötelező a villanytűzhely miatt, viszont ha a problémát megoldja, érdemes lehet.
A modern hőközpontok és költségelosztók telepítés után valóban szívás tud lenni egy állandóan nyitva lévő szellőző a lakásban, főleg, ha a szomszédok nem szívesen fűtenek, te akármennyire is próbálkozol, mindig hideg marad. Ugye tudjuk, hogy a lakások közötti hőszigetelést nem vitték túlzásba, az alapkoncepció a fűtésre épületszinten volt kigondolva, egy kiegyenlített hőmérsékletre alapozott, nem feltétlenül lakásonként.
Köszi!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálunk, mikor kb. 10 éve volt ablakcsere az előző lakásban, akkor a konyhába egy külön "automata" szellőztetővel felszerelt ablakot tettek (az ablak felső pereménél pici szellőző rések vannak, erre van felszerelve valami rácsos műanyag doboz, amiben talán egy henger van.. mindegy, valami légnyomásos elven működhet az is, hogy a henger vagy eltakarja a nyilásokat, vagy engedi a levegőt... vagy csak dísznek van :) - lényeg, hogy van külön résszellőzés az ablakon.
Jól értem, hogy a belső nyilászárok is ki lettek cserélve "légmentesre" és éjszakára mind be van csukva? Ez esetben első próbára maradjon nyitva a konyhaajtó résnyire és megnézni, hogy lesz-e változás.
Mint trey is jelezte, alapból egy panelkonyhában három szellőzőnyilás van, egy a belső elszívónak (mint a wc és fürdőszoba), a másik kettő pedig eredetileg a beépített kamra utcára nyíló szellőzői. Az más kérdés, hogy ilyen kamrát már elég ritkán látni, mert mindenki azzal kezdi, hogy megszünteti. Ekkor kerülnek általában befalazásra ezek a szellőzők ilyen meg olyan okok miatt. A belső konyhait is van aki megszünteti (a miértet én sem értem), de sokszor csak nem látszódik, mert ha méretes konyhaszekrényt szereltet be valaki, akkor símán eltakarhatja. Nálatok ez biztos meg van szüntetve, vagy csak nem látszódik? - Ha igen, akkor én sürgősen "kerítenék" valami szellőzési lehetőséget a konyhába. És ha a konyhaajtó is légmentesen zár, akkor el tudom képzelni, hogy reggelre ott valami légnyomáskülönbség alakul ki, bár ennek a konyhaajtó nyitással meg kellene szűnnie, amint belépsz.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> Lehetséges lenne, hogy akár aktív elszívás, akár passzív "huzat" miatt a lakásban pár óra csukott ablak mellett a levegő kevesebb lesz, (a jól szigetelő ablakok, ajtó miatt nincs utánpótlás) ami okoz egy légnyomáskülönbséget és emiatt kell a konyhaablakot szó szerint kifeszegetni?
Nekem az rémlik, h minden elszívás nélkül is lecsökken a nyomás a lakásban ha jól szigetelnek az ablakok. Nem tudom ennek a magyarázatát, de pl. ablaknyitás alkalmával megfigyelhető a függöny elmozdulásán, h levegő mindig kintről befele áramlik. Ezért nehezen értelmezhető a konyhaablak beragadását ezzel a jelenséggel magyarázni. Gondolom az ablak befele nyílik, így a légnyomáskülönbségnek éppen h segítenie kellene a nyitást, nem?
"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, abszolút logikusan hangzik. Nagyon jó lenne kideríteni mi történik, de tényleg tippem sincs hogyan lehetne.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni