wifi régió legjobb teljesítmény beállítás

Sziasztok.

Olvastam, valamint gyakorlati tesztben is kipróbáltam, hogy a wifi régió beállítással értékes energiára tehetek szert gyenge wifi esetén is.
Kérdésem: Tudtok e táblázatot, vagy legjobb beállítást az antenna hatótávolságának növelésére?
USA antenna erősítése a legjobb?

Hozzászólások

Szia.

A régiókban különféle felső határok vannak, így pl. az egész EU-ban (tudtommal) 100mW a megengedett maximális adóteljesítmény kültéren (2,4GHz-en), míg vannak olyan országok, régiók, ahol ennél magasabb is lehet.
Mikrotik RouterOS-ben pl. a country=none azt jelenti, hogy csak a hardver a limit, a country=hungary pedig azt, hogy 100mW-ra maximálja az adóteljesítményét az eszköznek (eddigi tapasztalataim szerint).

igen ezt tudtam hogy 100mW-t, de mi van abban az esetben ha a wifi a falak stb miatt gyenge?

és épp ezért kérdezem, melyik országban a legtöbb mW teljesítmény, mert a tp link routerek region alapuak.
Ha betettem hungary-ra: 19db-mértem
usa esetében: 28db.

De melyik lehet a legtöbb országot nézve mW-ra?
Úgy vagyok vele, alig van 1 - 2 sáv a túlsó szobába a laptop szerint, akkor dolgozzon már a router, ne csak félgőzzel menjen.

Ja, dolgozzon csak a router.
Aztán ezzel - most a legális/nem legális témát hanyagolva - túlordítod a szomszédét, akinek ezért szar lesz, szóval ő is elkezd majd "alkotni".
Aztán ha minden hülyegyerek "max hangerőn teleüvölti" a sávot, akkor meg lehet csodálkozni hogy mindenki ütközik mindenkivel, és az egész 2,4-es sáv elment szarni mindenkinek.

Miért fáj az neked, hogy csak alig 1-2 csík van azon a buta kijelzőn?
Instabil? Ha nem, akkor mégis miért kell több csík?

1. nincs több wifi "falun" a közelbe
2. körbejártam a házkörül analizerrel és megnéztem valahonnét jön e morzsa jel. =nincs
3. a szakadások miatt. pl a telefon megdöglik. a laptop valamivel erősebb.
4. nem tom mivel sugároznám be öket ha még a szobáig is alig megy, nem hogy 50 méterre a következő szomszédig falak keresztűzében.
Többieknek: Ahogy eddig olvasom Bolivia a legkomolyabb.

Kicsivel bonyolultabb a dolog, minthogy erőből kellene megoldani (nagyobb teljesítmény...).
A lefedettséggel lesznek inkább gondok, ezen kellene javítani.

Pár kérdés, amit jó tisztázni.

1. Milyen routert használsz?
2. Milyen protokolt használsz?
3. Hol van elhelyezve a router?
4. Milyenek a falak?
5. Egyéb zavaró tényezők jelen vannak-e? (Bluetooth füles, jeltovábbító, mikrohullámú sütő, szikraforgácsoló, stb...)

Gondolom Wifi-re azért van szükség, mert nem lehet/szeretnél kábeleket húzni a házban.
Egy vagy több plusz AP kihelyezése is megoldható, EoP (Ethernet over Power) technológiával még a kábelezés is megspórolható (ha összeállnak az eszközök).

Először érdemes felmérni a jelenlegi állapotokat (pl.: Ekahau Heatmapper).
Aztán megtervezni, hogy mit is akarsz.
Utána jöhet a megvalósítás.
Majd egy ellenörző mérés, hogy a valóság találkozik-e a tervezett igényekkel.

(Volt dolgom olyan esettel, ahol az AP mellett állva az összes pálcika megvolt, a valós sebesség meg 10 kB/s egy fájlmásolásnál. Szóval a jelerősség nem minden.)

--------------------------------
...except the gyevi bíró

En viszont pont effele problemaval kuzkodom - tele van a kornyek AP-kkel, hiaba "van meg az osszes palcika", a wifi borzaszto lassu. Minden fellelheto csatornan (szabalyozas szerinti lokalis korlatoktol fuggetlenul) legalabb 3, legfeljebb 11 AP. Ilyenkor mit lehet tenni, hogy legalabb a router 10m-es korzeteben hasznalhato sebesseggel legyen forgalmam? (Kijjebb nem is szukseges.)

--
"It all keeps adding up / I think I'm cracking up / Am I just paranoid? / I'm just stoned"
/Green Day - Basket Case/

Naigen, de ehhez 5GHz-es eszkoz is kene, amit az Asus RT-N18U nem nagyon tud :/
Kezdek azon toprengeni, hogy kitapetazok alufoliaval (ami viszont nem lenne tul esztetikus, es sejtesem szerint a GSM-et is letakarna).

--
"It all keeps adding up / I think I'm cracking up / Am I just paranoid? / I'm just stoned"
/Green Day - Basket Case/

Az sok? :)

[dap@dh ~]$ sudo iw wlp1s0 scan | grep ^BSS | wc -l
37

Ha nappal nézném kb 2x ennyi lenne. Társasház. Nekem ettől nem igazán esik be 100 Mbps alá a wifi 6 méterről. Egy szerencsétlen ap + station párosítás sokkal valószínűbb probléma mint pusztán a zaj.

Van olyan napszak amikor jó?

Perpill 41 AP-t mutat amugy, altalaban ekorul szoktak lenni - szinten tarsashaz.
Router reboot utan 1-2 oran at tokeletes, igy jobb hijan idozitettem egy-egy rebootot ebredesre es amikor altalaban hazaerek melobol - de ez eleg csunya workaround.

--
"It all keeps adding up / I think I'm cracking up / Am I just paranoid? / I'm just stoned"
/Green Day - Basket Case/

Szamomra kompatibilisnek tunik, bar en Tomato by Shibby-t hasznalok rajta. Valahonnan osszegugliztam, hogy az automata protokollvalasztas es az n-es wifi is okozhat gondot, most ugyhogy atalltam a hetvegen b+g-re, egyelore jonak tunik.

Szerk.: latom, az OpenWRT azt hazudja, egyalatalan nem megy a wifi. Shibbyvel megy, csak a fenti gondok alltak fenn.

--
"It all keeps adding up / I think I'm cracking up / Am I just paranoid? / I'm just stoned"
/Green Day - Basket Case/

Attól, hogy a kétirányú rádiós kapcsolatban az egyik fél ordít, attól még a másik nem fog üvölteni vele (sőt lehet, hogy lehalkítja magát, mert a túloldalt magas jelszinten hallja, ergo azt hiszi, hogy kellően "közel" van), ergo a kétirányú kapcsolat nem lesz stabilabb.
Ha Bolívia a megfelelő, akkor költözz oda :-P
Egyébként meg sokszor csak az a gond, hogy erősen szuboptimálisan van elhelyezve a rádiós eszköz - ezen célszerű először elgondolkozni.

A jelteljesítmény növelésének 2 okból van értelme:
1. Nő a lefedett terület sugara. Szabadtérben (nincs fal, bútor,…) a 4-szeres teljesítmény 2-szeres (négyzetgyökös kapcsolat!) távolságot fog eredményezni. Mivel nem szabadtérben használod a wifit, így ez csak egy elméleti lehetőség, a gyakorlatban ennél kevesebbre számíthatsz.
2. Az eredeti távolságban, az eredeti jelszinthez képest nőni fog a térerő, ami jel/zaj arány növekedést eredményez.

A probléma: Két irányú kapcsolatnak kell létrejönnie. A router wifi teljesítményének növelése csak a router->Laptop/Desktop irányban fog javulást hozni. A visszirány nem fog javulni. Azaz ha eddig a laptopnál kicsi volt a jelszint, akkor az meg fog nőni, de a routernél a laptop jele továbbra is kis szintű lesz.

Ha mindenképp nagyobb jelszintet akarsz, akkor a router anntennáját kell nagyobb nyereségűre cserélni. Jogilag ez ugyanúgy problémás minta 100 mW feletti teljesítmény, de technikailag működhet. Ugyanis a nagyobb nyereségű antenna nagyobb térerőt biztosít a vétel helyén (a laptopnál), de a vevő érzékenységét is növeli (mivel az antenna egy reciprok eszköz), így a visszirányú kapcsolat is stabilabb lesz.

-----

(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-

A „trükk” az, hogy a megengedett 100 mW nem az adóteljesítmény, hanem az EIRP (~antenna által kisugárzott teljesítmény). Tehát ebben már benne van a készülékkel szállított antenna nyeresége is.

-----

(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-

A wifi kártyák, ha jól emlékszek, 20-30 mW-ot engednek max. Tehát gyárilag feltételeznek egy bizonyos antenna nyereséget? És miért pont annyit? Az antenna méret trükközéssel elég könnyen átverhető, mondjuk van egy sejtésem, hogy a gyárakból nem véletlenül nagyon egyforma antennákkal gördülnek ki a routerek.

--

Új-Zélandot válaszd!

EU-val egyező csatornák és max 1W EIRP bármely modulációra 2.4 GHz-en. Persze consumer eszköz úgy sem tud ennyit, de limitálni így biztosan nem fog.