Mégsem romlott el a számítógépem

Tegnap hozott nekem a nagybátyám egy videókártyát tesztelésre. A saját gépemben tudtam csak letesztelni, ezért kiszereltem belőle a videókártyámat, majd beraktam a helyére az övét. Adott is képet, el is indult szépen a Linux is és az X is. Úgy láttam, hogy a kártya jól működik, így visszadtam neki. Majd visszaszereltem a saját videókártyámat. Ezután látszólag minden jól működött. Egyszer azonban filmet nézni támadt kedvem.

A gnome-mplayer indítása után el is indult a film, de kb. 2 másodperc lejátszása után teljesen kifagyott a gépem. Csak a RESET gombbal tudtam újraindítani. A syslogban nem jelent meg semmi. Újra elindítottam a filmet, ugyanez volt az eredménye. 2-4 másodperc után mindig teljesen kifagyasztotta a gépem.

Nem tudtam mire vélni a dolgot. Először szoftverhibára gyanakodtam. Újrakonfiguráltam, újratelepítettem az egész X-et, de nem segített. Indítottam ezután egy Live CD-s Linuxot, és a változatosság kedvéért xine-vel próbáltam meg lejátszani egy filmet. Mivel az is szétfagyott, ezután már biztos voltam benne, hogy hardverhibáról van szó. De egy ilyen szerelés után vajon mi mehetett tönkre (és miért)? A videókártya vagy az alaplap? Tartalék darabom nem volt, a tesztelésre hozottat pedig a nagybátyám már elvitte eladni.

A három napos hétvége előtt nagyon bántott az, hogy ilyen pechem van és pont ilyenkor romlott el. Ma már el akartam menni egy hétvégén is nyitva tartó számtech boltba venni egyet méreg drága áron, mert már nem bírtam elviselni, hogy ilyen pechem van. Mielőtt elindultam, leültem mégegyszer átnézni a gépet. A sok próbálkozás, kifagyás, újraindítás nem vezetett semmire, csak egyre inkább ingerültebb lettem tőle. Egyszer azonban indulásnál feltünt, hogy a BIOS csak 1.06 Ghz processzor sebességet ír ki, holott nekem 2.66 Ghz-es processzorom van. Beléptem a BIOS-ba és láttam, hogy a processzor sebessége lejjebb van véve. A 2666MHZ helyett "User defined" menüpont van beállítva és lejjebb van véve az órajel. Pedig én nem nyúltam hozzá. Visszatettem 2666 Mhz-re. Ezek után ment a filmlejátszás és nem fagyott ki a Linux. Nagyon örültem neki, de ilyet még nem láttam.

Nyomozgatom az okát. A syslogból látom, hogy mielőtt be lett szerelve a nagybátyám által hozott videókártya, még 2.66 GHz-en futott a CPU:
May 25 19:06:59 trying kernel: [ 0.000000] Detected 2719.960 MHz processor.
May 25 19:06:59 trying kernel: [ 1.228037] Refined TSC clocksource calibration: 2719.999 MHz.

A beszereléskor azonban úgy tűnik, hogy a BIOS (!) visszavette a sebességét:
May 25 19:56:26 trying kernel: [ 0.000000] Detected 1077.948 MHz processor.
May 25 19:56:26 trying kernel: [ 1.300081] Refined TSC clocksource calibration: 1077.836 MHz.

Miután visszaszereltem a saját videókártyámat, a BIOS nem emelte vissza a sebességet, hanem úgy hagyta. Így pedig nem működött jól a kártya (NVIDIA GeForce GS 8400 az enyém, a nagybátyáméra viszont már nem emlékszem). Nem tudtam, hogy létezik olyan, hogy a BIOS magától átállítja a CPU sebességet (Abit AB9PRO alaplap). Továbbá nem láttam még olyat, hogy alacsonyabb CPU frekvencián nem működik jól a videókártya. Most már legalább tudom, hogy ilyen is van. Ha valaki esetleg tudna részletesebb magyarázatot adni erre a jelenségre, az ne tartsa magát vissza. :)

Hozzászólások

Nem értek hozzá, a pci-e működését meg pláne nem ismerem, de első tippre a bus sebesség lett visszavéve szerintem.

Valamiért visszaállt az alaplapod egy alapfrekvenciára, előfordul. Be volt dugva a gép mikor cserélted a kártyát?
Egyébként a 8400gs meg nagyjából az egész 8xxx sorozat elég beteg széria, hibás anyagválasztás miatt rengeteg tönkrement idő előtt.