( prygme | 2010. 07. 10., szo – 20:10 )

olvasd vissza ezt a szálat,
én erre a mondatodra reagáltam,
"Magyaran, ha eddig nem updateltel mas verziora (8.04-re, hiszen a Dapper utan a Hardy volt a kovetkezo LTS), akkor megszivtad".
ebből jött az az érv, hogy
hosszabb upgradelhetőség >> jobb OS
ill
hosszabb support időszak >> jobb OS
ha úgyis új computert veszel pl 2 évenként, akkor Ubuntunál a clean install ugyanúgy tökéletesen működő megoldás, mint windowsoknál.

"Hol irtam, hogy warezolj?"
csak, hogy tisztázzuk, nekem semmi bajom nincs a warezzal. álszenteskedő mesterséges hisztériának tartom azt, amit a jogvédők csinálnak. szerintem is hazudoznak össze/vissza mesebeli statisztikákkal "érvelnek". szó sincs arról, hogy elítélném a warezt és azzal "vádolnálak", hogy warezra buzdítasz:)

"A Vista 2012-ig tamogatott termek mainstreamben, 2017-ig van extended support".
ezek szerint 2014ben már nemigen lehet majd kapni Vistát, így annyiból igaza volt willynek, hogy legálisan upgradelhetetlen dead.endé válik egy XP.
abban egyet értek, hogy le kellene már cserélni. imho Magyarországon a sulinetes/elsőgépes publikum nem fogja lecserélni, mert színesTVt is 10évre szoktak vásárolni, így PCnél is ezt tartják irányadónak. de ez legyen az ő bajuk.

"Pont arrol beszelgetunk, hogy mennyire fontos a support vagy nem".
"Igen, mert uj machez uj oprendszer jar, ezt ne feledjuk el".
és ez a fő különbség is,
új Mac új OS, illetve új computer új ubuntu. ezzel szemben a mostani évtized jó részében a Ms univerzumban új PC ugyanaz a windows XP jegyében telt el. aki az elején vett magának egy dobozos XPt oem helyett jól járt:)

"Mint ahogy ma sem tudsz XP-vel szerelt gepet venni brand gyartotol".
ma már nem, de egy éve még tele voltak a polcok WinXp netbookokkal, sőt XP notebookok is szép számban akadtak a sajátos magyar it piacon. ezek után még szép, hogy 2014ig, azaz a tavalyi vásárlóknak 5 évig supportálja a Ms az XPt. azok, akik régebb óta használják és nem akarnak váltani, jól jártak.

"A ket mondatod nem fugg ossze egymassal. Foleg, ahogy irtad is ebben a topikban, uj vasra uj linuxot kell rakni. Ez OS X-re ne mvonatkozik? Vagy mas oprendszerre? Csak a Linuxra?"
az összefüggés a következő,
egyszerűsítve, a te érvelésed szerint inferior az Ubuntu a Windowsal szemben, mert csak 3+2 év support jár egy LTS kiadáshoz. ezért a Windows jobb választás.
ezért hoztam a Mac példáját. a hivatalos support hosszúsága egyáltalán nem fontos tényező ma egy vásárlónak. a mai usabeli computert vásárlók jó része annak ellenére hajlandó többet fizetni egy macintoshért, hogy ahhoz csak 5év supportja lesz. pedig ha windows computert választana nemcsak olcsóbban kapna hasonló konfigurációt, de még 10+ éves supportra is számíthatna.
azaz még egyszer, a support hosszúsága desktopon csak mellékes szempont.
"Ezt a tobbtizezres gepparkkal rendelkezo vallalatok is igy gondoljak?"
ez attól függ mennyire használnak számukra nélkülözhetetlen gányolt kódú belső alkalmazásokat. azoknál tud rázós lenni egy windows upgrade. de a virtualizáció ma már erre is jó megoldást jelent. egyébként egy több10ezres gépparkos vállalatnál általában van arra keret, hogy legalább 3 évenként lecseréljék a desktop computereket. azoknál az állami dinoszaurusz vállalatoknál, ahol mostanában semmire sincs pénz, úgysincs elég infós a desktopok karbantartásához. ha az előtte ülő dolgozó önszorgalomból nem tartja karban, akkor megy frissítetlen biztonságihibás rendszerrel a céges nat router mögött, és reménykedik mindenki, hogy nem fossa össze magát:)

"Jah, de Windowsnal el tudod kepzelni, hogy 13 even keresztul hasznalja valaki ugyanazt az oprendszert (2001-tol 2010ig)"
szerintem 2001ben sokan azt sem tudták elképzelni, hogy 2007ig ugyanazt a windowst fogják használni, mert nem lesz más. a Microsoft legrosszabb rémálma vált valóra azzal, hogy 6 évig nem tudtak új desktop OSel előállni.

"Valamint ezek szerint a 6.06-ban levo tetszoleges csomagra vonatkozo security buguokat nekem megoldja kulso ceg, csinal belole tamogatott Ubuntu csomagot, amit telepithetek dpkg-vel".
jó pénzért én is megcsinálnám neked:) egyáltalán nem rakétatudomány. a biztonsági javításokat eleve az eredeti szerző szokta belepakolni a saját kódjába. csak követned kell az eseményeket, ezt teszik az ubuntu maintainerek is. rosszabb esetben még telepatchelik az eredeti kódot, de még ez sem jelent megoldhatatlan feladatot. plusz a legtöbb linux disztibben ugyanazok a progracsomagok vannak. ha követed az Oracle biztonsági frissítéseit, megkönnyíted a munkádat. ha ott updatelni kell egy csomagot, akkor jó eséllyel nálad is utána kell járni a dolognak.

"AZ NT kernel onmagaban by-design platformfuggetlen. Ugyanugy mint az OS X kernel, meg a Linux kernel. Egyszeruen azert adtak fel, mert nem kifizetodo".
egy dolog az, hogy by.design elvben portolható egy OS, és más dolog a megvalósíthatóság. a winmobile teljes bukás. redmondban is egyértelmű, hogy a wince platform ahogy van túlhaladott. mégsem a win7 kódját portolják mobilra, hogy abból csináljanak egy méltó versenytársat az iphonenak és az androidnak, hanem továbbra is wince alapú lesz az új winphone7 is, mert nincs más. csak a kompatibilitást vágják ki, hogy legalább szabadabban tervezhessék újra amit lehet.

érdemes elolvasni most bra 2006os téves jóslatát. sokan gondolkodtak így, és sokan még ma is így látják. pedig a saját jól portolható OS rengeteget jelent. skinnel windowsal soha nem tudott volna sikeres iphonet csinálni az apple. skinnel linuxal igen, de azt egyből lemásolta volna a konkurenciája és ugrott volna az extra extra profitja:)
ma már nagyobb az Apple piaci értéke, mint a Microsoftté.

"Amugy egy support beszelgetesben ez a kommented csak tereles: szol arrol, hogy valamit vesznek mint a cukrot, ami piacilag nem eri meg a Microsoftnak, szol arrol, hogy ott az ARM platform, ahol megint csak piaci hatranya lehet a Microsoftnak. Temahoz esetleg?"
nem terelés, mert épp az "extrém hosszú" support időszak értelmét vitatom. amíg a Microsoft a hosszú supportra tolt sok erőforrást, mások beérték rövidebbel. a megmaradt erőforrásokat pedig más jövedelmezőbb területekre összpontosították, mint pl a mobilra portolás. egyébként, más összefüggést is van, több hw platformon több erőforrást vesz el a nagyon hosszú support időszak fenntartása. nem véletlen, hogy a nagyon sok platformos debiannál csak a következő kiadás utáni +1 évig van support. még a kevesebb hw platformos ubuntu, vagy redhat hosszabb supportidőszakot engedhet meg magának.

így végezetül megköszönöm mára a személyeskedésektől mentes, többékevésbé objektív vitát. sajnos lassan kuriózummá kezd ez válni a hupon. mostmár kezdődik hamarosan a meccs:)