Az egyetlen kerdes, hogy a Hold nem figyelt a kovetesi tavolsagra (tempomattal ment mar nehany milliard eve, es befasult) vagy pedig a szonda akart buntetofekezni, csak rabaszott? :-)
Amúgy meg nincs ezzel semmi baj 200 millió dolcsi elfüstölt, majd legközelebb jobban sikerül.
Mindenkinek volt már jó néhány balul sikerült mutatványa aki űrkutatásra adata a fejét!
Nem semmi, hogy 47 évvel később sikerült a Holdra juttatni a leporolt régi járművet. Főleg, hogy ma már kb senki sem él az eredeti csapatból és a tudást adó mérnökök jelentős része is kivált SZUból FÁKból bokorból azóta. Látszik, hogy a gulág nagy motiváló tényező volt anno, mármint az, hogy néha hazaengedték dolgozni őket a gulágról.
Erdekes egyezes, hogy a szankciok miatt egy landolast segito eszkozt (radart?) vagy nem, vagy nem az elozetes tervek szerint tudtak csak legyartani, erre pont a landolas jelentett problemat.
Annyira azért nem szurkolnék az orosz űrprogram ellen ... tekintve, hogy a kirobbanó sikerű (ahahahaha) - 1, 2 - amerikai űrsiklóprogram kampeca után az oroszok hordják fel-le az amerikaiakat (is) a nemzetközi űrállomásra :D
Mert kb. ugyanaz a kategória. Bár felhozhatnál egy állítást is tőlem, mert állítás nem történt, csak blődség leírása után rákérdeztem mi a helyzet egy másik blődséggel kapcsolatban.. :)
Miért ne lehetne a holdraszállás valódiságát vitatni? Még nem tiltja a törvény. Engem például érdekelne, hogy mi alapján jutott erre a következtetésre. Láttam én is ilyen videókat, és valóban van köztük, ami gyanús.
Szerintem ne ass melyebbre. Neha elkepedek, hogy csak a vita kedveert beleallsz olyan dolgokba ami megkerdojelezi az intelligenciadat. Nem kell mindenre raugrani, azert mert valakinek mas a politikai velemenye meg lehet igaza valamiben. Plane, hogy ez nem politikai vagy hiszek nem hiszek benne tema.
Mi koze a keresztenysegnek a holdraszallashoz konyorgom? Nem attol igaz a holdraszallas baszki, hogy 400K ember dolgozott rajta es egyik sem szivarogtatott. Ez arra volt, pelda, hogy ha igy lenne nem lehetne titokban tartani, hogy kamu volt.
Szereted csavargatni a szavakat nagyon meg kapaszkodni baromsagokba de ezt most engedd el mert teljesen vicc targya leszel.
Az addig vili, hogy a katolicizmus emberi talalmany, legalabbis istenre kozvetlenul semmi bizonyiteknak latszo targy, ezt elfogadom, de a hold program is ugyanigy emberi talalmany, ergo a sok rajta dolgozo ember, illetve a vele kapcsolatos korabeli hiradasok, felvetelek erosen arra mutatnak, hogy ezt a mutatvanyt az emberek valoban vegigvittek.
de a hold program is ugyanigy emberi talalmany, ergo a sok rajta dolgozo ember, illetve a vele kapcsolatos korabeli hiradasok, felvetelek erosen arra mutatnak,
HOLDPROGRAM-TAGADÓ!!!!!!!!!!!!
Pontosan ezt mondom én is. Arra mutatnak. Az erősen arra mutatnak nem jelenti azt, hogy feltétel nélkül benyalom.
Jezus kovetoinek a nagy resze meg csak nem is elt egyidoben Jezussal, a holdraszallason dolgozo embereknek viszont volt gondolom valami koze a holdraszallashoz. Nincs egy whistleblower legeny a talpan, aki kiallna, hogy ez bullshit?
Ugyanez a joker kartyaja az osszes konteosnak a nekik nem tetszo informaciok eseten a gyikemberestol a laposfoldhivokig.
Offtopik: ujabban szembejott nehany video, amikor a tanultabb (?) laposfoldesek kiserletekkel akarjak bizonyitani, hogy lapos a fold. A kiserlet termesztesen pont az ellenkezojet bizonyitja, es latszik a zavarodottsag, ahogy nem ertik. *surprised-pikachu.jpg*
Netflixen is volt egy kisfilm. A film vegen epp egy 20K dollar erteku muszernek orulnek a laposcsapatban, hogy na ezzel majd jol megmerik es igazuk lesz. Nem lovom le a poent felettem mar irtak :D
Várjál már! Nem arról beszéltünk, hogy el tudott-e az emberiség helyezni egy tárgyat a Holdon, hanem arról, hogy biztosan járt-e a felszínén több alkalommal és úgy, ahogy előadták, ember.
Az elmút 14 évben erősen degradálódott trey értelmi szintje. Valahol ott lehetett a törés bene amikor egy Linuxos nagymenő (talán maga Linus) letrollozta teljesen megérdemelten. Addig jóarc volt, de azóta zuhanórepülésben van.
Elfogyott az érv? Azt ugye tudod, hogy sose jártunk a Marson (ember), de tele van már ember által oda eljuttatott kramanccal? Helikopterrel, marsjárókkal?
Ha venned a faradtsagot es vegignezned a linkeket itt a topicban mar az eleg kellene, hogy legyen. Tajekozodj a temaban. Nekem nem kell bizonyitanom, hogy jartunk a Holdon mert nem attol lesz igaz, hogy en hogyan ervelek...
Na jó, de amikor a lapos Földről felszálltak az űrhajósok a lapos Holdra és párszor körülrepülték, csak feltűnt volna nekik, hogy az utóbbi időnként egy penge vonalnak látszik, kb. mint a Saturnus gyűrűje.
Amúgy szerintem is abban a civilizálatlan korban, amikor még nem létezett iPhone, kizárt, hogy emberek eljuthattak a Holdra. Logika.
Tehát még egyszer: a TÜKÖR NEM BIZONYÍTÉK ARRA, hogy ember járt a Holdon. Arra meg pláne nem, hogy többször és ott mindenféle bohóckodásokat, ugrabugrálásokat végzett.
Ezt állítom. Azt nem állítottam soha, hogy nem járHATOTT ember a Holdon, csak azt, hogy nekem még mindig vannak kétségeim. A kétségeim pedig minden egyes évvel nőnek, hiszen ha 1960 körül egy kotyogós kávéfőzővel le tudtak állítólag szállni a Holdra, akkor hogy a faszba van az, hogy 2023-ban még mindig nem rutinművelet a sokkal fejlettebb technológiával.
Abban dolgoztak: megmondhatták nekik, hogy
nemzetbiztonsági érdek, a szemét szovjetek miatt
aki köp, pusztul
el lesz hiteltelenítve, senki sem fog hinni nekik
miért mondana mást, ha egyszer kapott egy valag zsozsót és bekerült a történelemkönyvbe és hős lett?
Nekem nem azzal van bajom, hogy neked van egy határozott véleményed, vagy az, hogy a te véleményed különbözik az enyémtől. Hanem az, hogy a megnyilatkozásaid alapján az tűnik ki, hogy a véleményed abból ered, hogy kevés ismereted van az egyes országok űrprogramjáról (nem, nem bántani akarlak ezzel a kijelentéssel, hanem egyszerűen így látom az alapján amit leírnál).
Tehát, ha esetleg valaki elkezdené ezeket felsorolni és te cáfolni a végeredmény az lenne, hogy téged nem érdekelnének az egyes egymást támogató bizonyítékok, hanem az, hogy neked erről a "valószínűségi elven" <- (ami alapvetően hibás adatokból táplálkozik)
Légyszíves legalább az Apollo programot ismerd meg, mindenféle előítélet nélkül (egyébként még most is sok az a ~10 év -- Apollo 11/1969) látni fogod, hogy a megelőző küldetések hogyan támasztják alá a valószínűséget pl.
hogy a megelőző küldetések hogyan támasztják alá a valószínűséget
Pont itt tartok én is. A valószínűségnél, amit állítasz. Csak én fennkölt körmondatok nélkül írom le és téged zavar a bárdolatlan őszinteségem, hogy nem bújtatom cirádás körmondatok mögé és nem öntöm le PC-ség mázzal.
Most, akkor a valószínűségtől kellene a 100% bizonyosságig eljutnunk. 🤷♂️
Nem fogsz tudni a 100% bizonyossagig eljutni. Ha en ott lettem volna Armstrong mellett a raketaban, es esku alatt vallanam, hogy marpedig a Holdon voltunk, az sem lenne 100% bizonyossag, hiszen nemzetbiztonsagi erdek, fizetseg, mittudomen. De mondok jobbat, a vilagon gyakorlatilag semmiben nem lehetsz 100%-ig bizonyos. Lehet, hogy a Matrixban elunk, es a Rolexeket is ugy toltottek fel a tudatodba, a kisagyadba szurt hotdogsuton keresztul.
Onmagaban az, hogy a vilag legnagyobb HUMINT halozata nem tudott megcafolni egy olyan tortenelmi esemenyt, amin ennyi ember dolgozott (pedig elemi erdeke lett volna), nekem boven eleg ahhoz, hogy a bizonyitasi teher a fejemben a holdraszallas-tagadokon legyen. De gondolkodjatok tovabb, ha sikerul kitalalni valamit, ami Andropoveknek nem jutott eszebe, nyilvanosan bocsanatot fogok kerni. :)
Onmagaban az, hogy a vilag legnagyobb HUMINT halozata nem tudott megcafolni egy olyan tortenelmi esemenyt, amin ennyi ember dolgozott (pedig elemi erdeke lett volna), nekem boven eleg ahhoz, hogy a bizonyitasi teher a fejemben a holdraszallas-tagadokon legyen.
A holdraszállás-tagadók attól kapnak fényt, amikor azt kellene megmagyarázniuk, hogy az oroszok miért nem tudták megcáfolni, hogy járt ember a Holdon.
Háhááááá! Szerintem ez lehetett a Szovjetek zseniális mesterterve a hatvanas évek végén:
Azzal akarták az USA-t térdre kényszeríteni, hogy 69-72 között bekamuzzák az egész űrhajósdit, ezzel kapcsolatos kutatásokat, fejlesztéseket, több ezer ember közvetlen részvételével, életnagyságú modellépítést, 12 alkalommal kb 300 óra rejszolást, és mindenféle kamu kőzetek előállítását, ami átmegy mindenféle tudományos vizsgálati módszeren azóta is! Ó igen, értem már.
A hatvanas években nem kotyogós kávéfőzővel szálltak le, hanem az akkor legmodernebb eszközökkel, amelyek közül sok azóta se fejlődött sokat, mert ugye a technológiai fejlődés nem törvényszerűen ugyanolyan mértékű minden területen (ha így lenne, akkor a Commodore 64 és a terabytos mobiltelefonok viszonyát az autókra is érvényesíteni lehetne, és ma már repülő, napelemes, akku nélküli, minimálfogyasztású elektromos autókkal közlekednénk).
Az oroszok is majdnem le tudtak volna szállni, megvolt szinte mindenük, ha jobb automatizációval rendelkeznek, és az N1 rakéta rengeteg hajtóművét képesek lettek volna hibátlanul összehangolva működtetni. De ekkorra már kibernetikában a SZU végletesen lemaradt, utána meg a sokadik N1 kudarc után a szovjet gazdaság is kihullott mögüle.
A holdraszállás technológiája máig megvan, és több szempontból rengeteget fejlődött, pl a marsra is raktak terepjáró méretű gépet, röptettek helikoptert, stb. Illetve most repül az Apollónál jobb emberes űrhajó, a SpaceX meg társaik sem az ujjukból szopták, amit csinálnak, hanem NASA know how-t használnak.
A lényeg, hogy minden megvolt, amivel le tudtak volna szállni, őrültség lett volna egy összeesküvést létrehozni (rakétával, irányítóközponttal, leszállóegységgel, csak ember nélkül), akkor már sokkal egyszerűbb volt megcsinálni a holdraszállást. Ld.: That Mitchell and Webb Look - Moon Landing Sketch - YouTube
Volt egy film a földön megrendezett kamu holdraszállásról, magyarul "Földi űrutazás" volt a címe. Na azt a Holdon forgatták, hogy még hitelesebb legyen.
Tehát még egyszer: a TÜKÖR NEM BIZONYÍTÉK ARRA, hogy ember járt a Holdon.
[...]
Abban dolgoztak: megmondhatták nekik, hogy
nemzetbiztonsági érdek, a szemét szovjetek miatt
aki köp, pusztul
el lesz hiteltelenítve, senki sem fog hinni nekik
miért mondana mást, ha egyszer kapott egy valag zsozsót és bekerült a történelemkönyvbe és hős lett?
Az oroszokat is lefizették, akik ezeket a missziókat az elejétől a végéig tudták követni?
A kétségeim pedig minden egyes évvel nőnek, hiszen ha 1960 körül egy kotyogós kávéfőzővel le tudtak állítólag szállni a Holdra, akkor hogy a faszba van az, hogy 2023-ban még mindig nem rutinművelet a sokkal fejlettebb technológiával.
Ennek alapvetően pénzügyi okai vannak, a '60-as években az USA teljes költségvetésének a 4-8 százaléka ennek a holdprogramnak volt alárendelve, ebből 2-4 százalék csak a NASA volt és ebben a 4-8 százalékban nincs benne a katonaság plusz költségvetése. Akkor volt egy olyan verseny, ami megért ennyi pénzt és volt akarat, hogy erre fordítsák a költségvetés egy jelentős százalékát, most nincs ilyen verseny, ami megérne ennyi pénzt, ennek a pénznek a töredékéből dolgozik minden országban az űrkutatás. Nem a technológia hiányzik, hanem az akarat, hogy ember szálljon le a Holdra.
Mai értéken 300 milliárd dollárba került a holdprogram és ez csak a NASA költségvetése volt, nem a teljes. Ha választani kell, hogy egy James Webb űrteleszkópra és társaira menjen el 10-10 milliárd dollár vagy egy emberes holdraszállásra 50 milliárd, akkor a James Webb űrteleszkópot és társait fogják választani, mert az emberes holdraszállásnak nincs tudományos haszna.
Faszméregetésre meg vannak ennél olcsóbb projektek is.
Érdekes, mert ha nem hallottam ezerszer a '90-es évektől kezdve, hogy megyünk a Holdra, akkor egyszer se. Most meg kiderül: nem is akartunk :D :D :D
Beszélni róla ingyen van.
--
Ja: Arra elfelejtettél válaszolni, hogy az oroszokat is lefizették-e, mert folyamatosan követték a holdprogramot.
Jaja, nem kell feltalálni a Holdprogramot újra 0-ról, azt bizonygattátok, hogy a know-how megvan, a technika is ugyanaz hozzá. Ezt is ti mondtátok. Nosza, akkor csak ugrani kell. Nem lesz az 300 milliárd.
Ja: Arra elfelejtettél válaszolni, hogy az oroszokat is lefizették-e, mert folyamatosan követték a holdprogramot.
Jaja, nem kell feltalálni a Holdprogramot újra 0-ról, azt bizonygattátok, hogy a know-how megvan, a technika is ugyanaz hozzá. Ezt is ti mondtátok. Nosza, akkor csak ugrani kell. Nem lesz az 300 milliárd.
Feltalálni nem kell, de attól még kurva sok pénzbe kerül.
Baromságokat ignorálom.
Dugig voltak kémekkel ezek a programok, egészen magas szinteken is fogtak el kémeket mindkét oldalon, szóval ennek ellenére miért fogadták el az oroszok, hogy ember járt a Holdon, ha könnyedén bizonyították volna a kémkedési eredményekkel, mérésekkel, műszerekkel, egyebekkel, hogy nem járt ember a Holdon? Ahogy USA tudta, hogy az oroszok hogy állnak, úgy az oroszok is pontosan tudták, hogy az amerikaiak hogy állnak. Ha nem voltak teljesen biztosak benne, hogy járt ember a Holdon, akkor miért nem bizonyították ezt könnyedén már akkor?
Smoking gun nincs, vagyis senki nem videózta le a feltehetöen holdon mászkáló ürhajósokat. A Chandrayaan-2-es kép nekem elég meggyözö, hogy stimmel a sztori. Gyerekkoromban a fent említett "Földi ürutazás" nagyon bejött... :)
A probléma az, hogy ha csak azt hisszük el, amit saját szemünkkel látunk, akkor abban sem lehetünk biztosak, hogy egyáltalán volt szovjet űrprogram. Meggyőző adatok persze vannak, de én még a saját szememmel semelyik űrszondájukat nem láttam idegen bolygón. Persze elég meggyőző, de biztosra nem tudhatjuk.
Ha meg azt elhisszük, hogy vannak űrállomások, és van olyan űrhajó, ami életben tud tartani embereket legalább egy hétig odafent, és azt is elhisszük, hogy tudunk olyan berendezést gyártani, ami elmegy a holdig, meg vissza, akkor miért nem tűnik hihetőnek, hogy ezt a tudást kombinálva pár embert is eljuttattunk a holdra, és haza is hoztuk őket?
Mármint mi lenne a motiváció, hogy valami, amit meg tudnak csinálni, és minden technika is rendelkezésre áll hozzá, azt inkább egy kamu felvétellel igazolják?
Az élet úgy működik, hogy valami először sikerül, végül a megismétlése tömegessé válik. Nem egyszer mennek vissza a Holdra, hanem százszor, tizedannyi pénzből. Columbus tojása: ha egyszer megmutatod hogyan kell csinálni, már megy.
Mindenképp furcsa, hogy amit C64 szintű számítógépekkel képesek voltak megcsinálni, az ma sehogy sem megy, sokkal modernebb cuccokkal sem.
Szerintem hazugság volt az egész, ahogy minden más is a világon. Miért pont ebben mondtak volna igazat?
Az, hogy az oroszok most nem jártak sikerrel, nem azon múlt, hogy C64-es, vagy modernebb gép van benne. Valószínűleg egy programhiba, vagy valami alkatrész-meghibásodás miatt nem a kellő ideig lassított a szonda, és így nem jó pályára került. Ezzel párhuzamosan az indiaiaknak sikerült mai cuccokkal eljutni a holdra, pedig az Roszkoszmoszhoz/NASA-hoz képest elenyésző mennyiségű tapasztalattal rendelkeznek csak.
A holdon pedig nem egyszer jártak, hanem hatszor. De mivel a módszer, amivel eljutottak oda, nem nagyon változott, ezért az utak sem váltak olcsóbbá. A módszer persze ismert, de az egészet az mozgatta, hogy ki jut oda előbb. Az USA már behúzta az első 12 embert a listára, és az, hogy az első két név amerikai legyen, még megért nekik több ezer millió dollárt (az első ember nevét még Oroszországban is ismeri mindenki), de a 13. holdra küldött ember már nem érne ennyit. Másfelől pedig már nagyon olyat nem tudtak tenni a holdon, ami megért volna ennyi pénzt. Holdkőből már több száz kiló volt a földön, és amit el tudtak végezni kísérletet ott 1 nap alatt és szkafanderbe öltözve; azt már megcsinálták.
Amit pedig most terveznek oda új program, az már nem hasonlít az előző utakhoz, így nyilván újra kell tervezni. Egyfelől a korábbi technológia egy részét kompletten cserélhetik, ugyanis amit utoljára használtak számítógépet, annak a memóriájában még egy tű hegyével is át lehetett billenteni egy bitet, nyilván nem ezt a modellt akarják most tovább fejleszteni. Másfelől itt most sokkal több időt töltenek majd a holdon, mint eddig, és egy a hold körül keringő űrállomás is lesz, többen is mennek, és több lesz a feladatuk is. Az utat pedig már sokkal olcsóbban teszik majd meg, mint annak idején. A következő verseny nyilván abban lesz majd az államok között, hogy ki juttat hamarabb embert a Marsra, vagy kinek lesz előbb holdbázisa. Arról nem is beszélve, hogy a jelenlegi tudásunk alapján a hold tele van palládiummal, aminek az ára az aranyéval vetekszik. Így idővel ez komoly pénzt is jelenthet az ott megtelepedő országoknak, ha a visszatérő űrhajósok magukkal tudnak hozni egy 100 kilót belőle.
Arról nem is beszélve, hogy a jelenlegi tudásunk alapján a hold tele van palládiummal, aminek az ára az aranyéval vetekszik. Így idővel ez komoly pénzt is jelenthet az ott megtelepedő országoknak, ha a visszatérő űrhajósok magukkal tudnak hozni egy 100 kilót belőle.
Valószínűleg sose lesz annyira olcsó az űrutazás, hogy megérje a Holdon bányászni bármit is, ami nem helyi felhasználásra kell.
A kisbolygók azért mások, mert ott a kiszemelt kisbolygóra rögzült robotokkal kisebb pályamódosításokkal el lehet érni, hogy 5-10 év után Hold körüli pályára álljon a kisbolygó, ott ki lehet belőle nyerni a szükséges anyagokat keringés közben, azokat beletenni kapszulákba, ezeket szintén egy kisebb pályamódosítással Föld körüli pályára lehet állítani, aztán leküldeni a Föld légkörén keresztül és a kisbolygó maradékát szintén egy kis pályamódosítással le lehet küldeni a Hold felszínére, ahol meg tud semmisülni.
1 tonna palládium értéke jelenleg 40 millió dollár. A SpaceX-es StarShip elvileg 150 tonna hasznos teherrel tud repülni, és a holdig oda-vissza az üzemanyag bele ~2 millió USD.
Persze ehhez az kell, hogy a hold felszínén legyen az a gyártóüzem, ami az ottani kőzetből tiszta palládium kockákat gyárt, amit utána könnyű szállítani; és az űrhajónak is van egyszeri költsége, meg élettartama is.
Ez még biztosan nem a következő 5 év története, de egy tonna elszállítása a holdról a földre szerintem már most is megoldható 40 millió dollár alatt.
"A SpaceX-es StarShip elvileg 150 tonna hasznos teherrel tud repülni"
Ennyit tud felvinni LEO-ba, azaz földközeli pályára. A holdról vissza párszáz kilogrammot tud elhozni max. Nagyon más téma a LEO meg a Holdról felszállás.
Vagy te ezt úgy képzeled, hogy 150 tonnás hasznos teherrel fel tud szállni a Hold felszínéről? :D Ha igen, akkor nagyon nem vagy képben azzal, hogy hogyan működik az űrhajózás fizikája.
100 kiló palladium is 2-szer annyit ér, mint az üzemanyag oda-vissza. Az Apollo program kis holdkompja pedig 97 kg holdkövet hozott vissza fordulónkként, pedig az egy apró kis kapszula volt, nem egy 30 méteres monstrum, szóval annál biztosan többet fog tudni.
A holdról felszállás egyébként tudomásom szerint nagyságrendekkel kevesebb üzemanyagba kerül, mint a holdig eljutás. Miután a holdnak nincsen légköre, és a gravitáció is töredéke a földinek, így onnan nem nehéz valamit feljuttatni az űrbe, ahol pedig gyakorlatilag egyből a föld vonzáskörzetébe kerül (miután a hold is a föld vonzáskörzetében van).
100 kiló palladium is 2-szer annyit ér, mint az üzemanyag oda-vissza.
Aham, te vagy az, aki az autózásnál is csak a benzinköltséget nézi, ugye?
A holdról felszállás egyébként tudomásom szerint nagyságrendekkel kevesebb üzemanyagba kerül, mint a holdig eljutás.
Hát, határeset. A Lunar lander esetén a launch mass ~16 tonna volt, ebből maradt ~5 tonna, mire felért a keringő egységhez, a Földről pedig közel 3000 tonna indult meg és ebből ~2850 tonna volt az üzemanyag, és mindez maximum ~108 kilót tudott hazahozni a benne ülőkön kívül. Nagyjából az a helyzet, hogy ha teljesen kész arany vagy palládium rudak lettek volna ott, ahol leszálltak, akkor se érte volna meg hazahozni.
Miután a holdnak nincsen légköre, és a gravitáció is töredéke a földinek, így onnan nem nehéz valamit feljuttatni az űrbe, ahol pedig gyakorlatilag egyből a föld vonzáskörzetébe kerül (miután a hold is a föld vonzáskörzetében van).
1 tonna palládium értéke jelenleg 40 millió dollár. A SpaceX-es StarShip elvileg 150 tonna hasznos teherrel tud repülni, és a holdig oda-vissza az üzemanyag bele ~2 millió USD.
150 tonnát tud LEO pályára vinni, ~40 tonnát GTO pályára, ami még mindig teljesen más műfaj, mint innen elmenni a Hold körüli pályára, ott leszállni, felpakolni a cuccot és visszaküldeni a Földre... a 2026-os Hold misszió hasznos terhe például 120+500 kg lesz és ez egy one-way misszió, nem jön vissza onnan anyag. A Chandrayaan-3 esetén is leszálló hasznos teher ~1,8 tonna volt, nem jön vissza semmi és így is ~75 millió volt a projekt teljes költségvetése.
Persze ehhez az kell, hogy a hold felszínén legyen az a gyártóüzem, ami az ottani kőzetből tiszta palládium kockákat gyárt, amit utána könnyű szállítani; és az űrhajónak is van egyszeri költsége, meg élettartama is.
Ez még biztosan nem a következő 5 év története, de egy tonna elszállítása a holdról a földre szerintem már most is megoldható 40 millió dollár alatt.
Hát, ugye jelentősen befolyásolja a dolgot, hogy az üzemanyagot oda kell vinni, amivel majd visszajön a hasznos teher...
A Holdrol visszafele olcso. Kozel nem annyi energia, mint oda eljutni. Persze oda kell cipelni az uzemangyagot, amivel visszainditod a cuccot.
Ha nem erdekel, hogy kit versz fejbe 1 tonna cuccal, akkor eleg egyszeru. Kell egy kis hopancel (hogy ne egesd el az atmoszfereban) es valami ejtoernyo, es hajra. Mondjuk az ejtoernyo se fontos, megall hamar :)
150 tonnát tud LEO pályára vinni, ~40 tonnát GTO pályára, ami még mindig teljesen más műfaj, mint innen elmenni a Hold körüli pályára, ott leszállni, felpakolni a cuccot és visszaküldeni a Földre... a 2026-os Hold misszió hasznos terhe például 120+500 kg lesz és ez egy one-way misszió, nem jön vissza onnan anyag. A Chandrayaan-3 esetén is leszálló hasznos teher ~1,8 tonna volt, nem jön vissza semmi és így is ~75 millió volt a projekt teljes költségvetése.
Én úgy tudom, hogy kb. 35 kg. talajmintát terveznek visszahozni, főleg azzal a céllal, hogy fel tudják mérni, hogy az ott található anyagokból helyben milyen építőanyagot tudnak majd készíteni. De az igaz, hogy ezt nem arra tervezték, hogy a holdról nagy mennyiségben hozzon el bármit is. Inkább az lesz a különlegesség, hogy a hold felszíne alól több méterrel is lesznek mintáink, illetve pontos mérési eredmények.
A Chandrayaan-3 esetében pedig a költségek jelentős része az volt, hogy kifejlesszék a rendszert, és a rajta található tudományos műszereket. Ha kellene még egy ugyanilyen szondát ugyanoda küldeni, az már kijönne ~10 millióból is, hiszen a tervek már adottak, nem kell éveken át kísérletezni, csak a kész terv alapján összerakni még egyszer.
Az Apolló űrprogram idején is a legnagyobb költség a program kifejlesztése volt. Az első holdraszállás előtti években 3,5 - 4 milliárd dollárt költöttek rá évente, miközben az utolsó 3 tényleges holdraszállás idején 1 milliárd dollár volt csak az éves költségvetés, és ebbe belefért, hogy egy évben többször is menjenek.
Sínágyúval kell kilőni, persze nem azért, mert az olcsó, vagy egyáltalán megvalósítható, hanem mert az tökre menő.
Be kell célozni a földet, egy olyan országot amiért nem kár, és ejtőernyővel lassítva, (hogy ne túl nagy területen kelljen összegereblyézni a darabokat) mehet a cumó.
Vagy B terv, nem a nyersanyagot kell lehozni, hanem a holdon készíteni a terméket, amivel a következő bázisokat lehet építeni és ellátni a holdi embereket holdi kütyükkel. A földiek meg fizessenek, ha exkluzív MiM (Made in Moon) telefon villantásával akarnak pinát fogni a vidéki diszkóban. :-)
Én úgy tudom, hogy kb. 35 kg. talajmintát terveznek visszahozni, főleg azzal a céllal, hogy fel tudják mérni, hogy az ott található anyagokból helyben milyen építőanyagot tudnak majd készíteni.
Az egy teljesen másik misszió. Ami most lesz, az nem emberes. Amit idéztél, az majd egyszer valamikor és valahogy lesz: "After the initial samples are collected, they will be transferred to the Human Landing System (HLS) until the crew departs from the lunar surface."
A Chandrayaan-3 esetében pedig a költségek jelentős része az volt, hogy kifejlesszék a rendszert, és a rajta található tudományos műszereket.
Nem fejlesztettek szinte semmit nulláról, nagyrészt összelegózták.
Ha kellene még egy ugyanilyen szondát ugyanoda küldeni, az már kijönne ~10 millióból is, hiszen a tervek már adottak, nem kell éveken át kísérletezni, csak a kész terv alapján összerakni még egyszer.
A Chandrayaan-2 majdnem ennyibe került, csak összetörték landolásnál. Nem, nem jönne ki ~10 millióból.
a wikipediás cikk arról szól, hogy bizonyítékok, hogy az Apollo leszállt a Holdra... nem ember...
hihetetlen, mennyit tudtok lovagolni a hülyeségen... maradjunk annyiban, hogy "valószínű" vagy, hogy minden jel arra mutat, hogy járt ember a Holdon... de a 100%-ig még van...
pont, ahogy már sokféle elmélet megbukott a valóság modellezésére, amikről sok ideig azt tartották, hogy na, az a tuti...
Snowdennek nem mondtak, hogy amin dolgozik, az nemzetbiztonsagi erdek? Vagy nem kapott erte fizetest? Ha valaki egy ilyen sztorival elojonne, Oroszorszagban nemzeti unnep lenne a nevnapja is, es egyutt lovagolhatna a naplementeben Putyin atyuskaval.
Hát igen, és mindezt úgy hozták össze, hogy az amerikaiknak még a csúnyagonosz náci (de már elmúlt) mérnökök is besegítettek "egy kicsit", ill. az amcsik koppintották a megkaparintott német Apple-ös rakétákat. Mi lett volna, ha még ez a sok külső segítségük sincs....
> amerikai űrsiklóprogram kampeca után az oroszok hordják fel-le az amerikaiakat (is) a nemzetközi űrállomásra :D
Már meg ne haragudj kedves trey, de kérlek ne terjessz hazugságokat és álhíreket. Tavaly és idén eddig (2022-2023) eddig 63 járat volt az ISS-re, ebből csupán 7 volt orosz Союз, az összes többi mind amcsi volt. Egyszerűen nem igaz, amit állítottál.
Igen, Trey kicsit le van maradva. Azonban elég hosszú időszak volt az űrsiklóprogram leállításától addig, hogy a SpaceX embert is vitt az ISS-re, ebben az időben igaz volt, hogy az oroszok nélkül meghalt volna az egész.
Igen, Trey kicsit le van maradva. Azonban elég hosszú időszak volt az űrsiklóprogram leállításától addig, hogy a SpaceX embert is vitt az ISS-re, ebben az időben igaz volt, hogy az oroszok nélkül meghalt volna az egész.
Elsősorban gazdasági döntés volt, hogy a ruszkik szállítottak embert az ISS-re. Nem ingyen tették, meg voltak fizetve.
HAHAHA, maszatkirály. Persze, hogy az volt. :D A másik okostojás kommentjével összevetve, hogy "De az oroszok ráköltötték az összes pénzüket," majdnem beszarok a röhögéstől. :D :D :D
Az oroszok úgy ráköltötték az összes pénzüket, hogy ők hordták fel az amerikaiakat az űrbe, meg még tavaly is vittek :D :D :D
tekintve, hogy a kirobbanó sikerű (ahahahaha) - 1, 2 - amerikai űrsiklóprogram kampeca után az oroszok hordják fel-le az amerikaiakat (is) a nemzetközi űrállomásra :D
A maszatolás itt a te oldaladon áll, mivel van egy igaz állításod, de abban a jelenidő és a sejtetett kizárólagosság tényszerűen nem igaz. Abban az időben sem azért volt az orosz technika használva, mert kizárólag az lett volna elérhető, hanem azért mert az olcsóbb volt. Valamint:
Te kezdtél el terelni egy specifikus küldetésről szóló szomorú jelentés okán és kiszélesíteni azt a teljes orosz űrprogramra. Emellett az is tényszerű, hogy a szovjet időben a fegyverkezés mellett az űrverseny szolgálta az amerikaiak érdekeit mivel ezzel próbálták olyan költségekbe hajszolni a keleti blokkot amit nem képes elviselni, így jelentősen hozzájárult a későbbi gazdasági összeomláshoz. Az idézett hozzászólással csak az a baj, hogy azt akarja elhitetni, hogy nem volt holdraszállás, mivel annak tonna számú bizonyítéka van.
De te tudatosan azt is össze akarod keverni, hogy az oroszok mit finanszíroznak saját pénzből és mi az amit mások fizetnek.
Harmadrészt, a legutolsó pár emberes küldetésen egy nemzetközi megállapodás értelmében szállítottak külföldi űrhajósokat (az oroszok finanszírozták) mert az amerikai emberes küldetésekben is helyet kaptak. Mint pl. Konstantin Borisov a SpaceX Crew-7 legénységében.
Szóval ne maszatolj légyszi. Elég baj, hogy ez sikertelen lett, mert igaz, hogy az oroszok ezt a technológiai képességeik bizonyítására akarták használni (politikailag) de ebben rengeteg tudós és mérnök (orosz) játszott szerepet, akik helyzete a politikai nyomás miatt most valószínűleg katasztrofális lesz.
Megértem egyébként, hogy neked, megrögzött ruszofóbnak ez miért kellemetlen. Mármint, hogy a mindenben is (leginkább propagandában) legerősebb amerikaiak az oroszokra voltak/vannak szorulva :D :D D
"Elég baj, hogy ez sikertelen lett, mert igaz, hogy az oroszok ezt a technológiai képességeik bizonyítására akarták használni (politikailag) de ebben rengeteg tudós és mérnök (orosz) játszott szerepet, akik helyzete a politikai nyomás miatt most valószínűleg katasztrofális lesz."
Valoazinuleg kiderul roluk is, hogy mocskos hazaarulok, haborupartiak, oltastagadok, es az orosz Gyurcsany emberei, mint ahogy a kollegajukrol is hirtelen kiderult, hogy:
Oszinten nem csodalkoznek, ha kiderulne, hogy a mernokok kozul nehanyan a crash utan egy oraval nehany mar egy olyan vonaton/repulon ult, ami valami tranzit orszagon keresztul nyugatra vitte oket, csaladostul.
Most meg a SpaceX nélkül lenne halott. Az NASA - mint az USA állami űrügynöksége - a mai napig nem képes embert szállítani az űrbe. A SpaceX ugyanúgy bérfuvarozik az USA-nak, mint a RosszKozmosz.
„Az összeomlás elkerülhetetlen, a katasztrófa valószínű, a kihalás lehetséges.” (Jem Bendell)
De foglalkozik, csak már nagyon nem megy nekik. Lásd az SLS projektet, ami ugye az űrsikló maradványaira épül. A SpaceX ennyi idő alatt sikerre vitte Falcon családot és a Starship-el is jól halad. Az az érzésem előbb lesz Starship is, mint SLS.
„Az összeomlás elkerülhetetlen, a katasztrófa valószínű, a kihalás lehetséges.” (Jem Bendell)
A NASA IMHO egy projekt ceg, ami a szukseges osszetevok fejleszteset kiadja az adott szakiranyban jeleskedo akar magan, akar allami cegnek. A korabbi raketak fejlesztese is pl. foleg a JPL erdeme, ha jol tudom, ami a NASA resze, leanyvallalat vagy valami hasonlo.
Igen, repült, de még nincs kész. Ez csak az első teszt repülés volt. Az SLS tizen plusz évnyi fejlesztése alatt a SpaceX - nulláról indulva - a Falcon rakétacsaláddal már akár heti több kilövést eszközöl, emellett a Starship is gőzerővel fejlődik.
Valahol van egy videó arról, hogy mi ez a tökölés az SLS-el és miért az úrrepülőgép alapjaira épül. Nem meglepő módon az amerikai kongresszusban ülők pénzügyi érdeki irányítják az egész programot. Az részletkérdés, hogy mi lesz az SLS-el, a lényeg, hogy csurogjon a lé.
„Az összeomlás elkerülhetetlen, a katasztrófa valószínű, a kihalás lehetséges.” (Jem Bendell)
Ha valami "meglévő rakétatechnológia" az az úrrepülőgép alapjaira épülő SLS. Csak sokkal drágábban. Egyébként majd meglátjuk miből mi lesz. Mennyire lesz az az űr mélységi. Én a szenátorok zsebét látom most mélynek.
„Az összeomlás elkerülhetetlen, a katasztrófa valószínű, a kihalás lehetséges.” (Jem Bendell)
Ez a válaszod arra, hogy álhírterjesztésen kaptunk? Ez egyáltalán nem nevetséges, nagyon is szomorú.
Kérlek szépen legalább egy ilyen technikai oldalon (amiért ráadásul Te vagy a felelős) próbálj tartózkodni az álhírterjesztéstől, ez mindannyiunk érdeke. Köszönöm!
Beakadhatott valami nálad, mert nem tudsz értelmes ember módjára válaszolni... :-)
Tisztázzuk: nem érdekel a politikai vetület, és tisztában vagyok vele, hogy muszáj propagandát terjesztened az oldalon, különben megszopatnak odafentről; ezért arra kérlek csak, ha lehet, legalább a nyilvánvaló hazugságoktól próbálj meg tartózkodni, mert nagyon rosszul jön ki, amikor az oldal adminját ilyenen kapják. Az meg, hogy csak "ROTFL"-el válaszolsz, azt suggalja, azért ez és nem valami értelemes a válaszod, mert valahol legbelül Te is tisztában vagy vele, hogy hülyeséget írtál.
A kommentem nem a személyed ellen irányult, hanem a nyilvánvaló hazugság ellen. A legnagyobb tisztelettel, kérlek szépen, ne erre próbálj meg válaszolni, hanem a jövőben próbálj meg tartózkodni az ilyenektől.
(igen, tudom ... a terv az volt, hogy Szojuzzal tér vissza, TEHÁT FEJEZZÉTEK BE AZ OROSZ ŰRPROGRAMON való röhögést, mert semmivel sem rosszabb, mint az amerikai)
> TEHÁT FEJEZZÉTEK BE AZ OROSZ ŰRPROGRAMON való röhögést, mert semmivel sem rosszabb, mint az amerikai
Sosem röhögtem rajtuk, és sosem állítottam, hogy rosszabb lenne. Mindössze egy alaptalan állítással szálltam szembe.
Az orosz űrprogram pont olyan, mint az AK: faék egyszerű, primitív alkatrészekből van összerakva, ez igaz, na de pont ez is a legnagyobb előnye: kevesebb dolog tud benne elromlani, szélsőséges körülmények között is jól működik, ezért megbízhatóbb és sokkal olcsóbb is üzemeltetni. Én mindig is a K.I.S.S. (Keep It Simple Stupid) elv híve voltam. Az, hogy egy űrmisszió nem jön össze, teljesen általános orosz és amcsi oldalon is, számtalan példa van rá. Rengeteg az ismeretlen tényező, rengeteg a hibalehetőség, képtelenség mindenre felkészülni ezért nagy a valószínűsége a sikertelenségnek. Amikor a legtávolabbi határt ostromoljuk, ezt a rizikót tudomásul kell venni.
Tény: hiába újrahasznosítható a Dragon, orosz megoldással embert juttatni az űrbe még mindig sokkal olcsóbb.
Igen, azért nagy kár. A Buran nagyon jó terv volt, minden, ami jó volt az űrsiklókban, azt lekoppontitták, minden, ami rossz, azt meg kihagyták vagy kiküszöbölték (a hőpajzsa például zseniális ötlet szvsz). Tényleg kár, hogy kihúzták alóla a talajt, mert simán kenterbe verte volna a Space Shuttle-t, ha folytatják a programot.
Ugyanazért, amiért a Space Shuttle eredetileg is félrement. A NASA egy sokkal kissebb járművet szeretett volna, amit gazdaságosan lehetett volna földkörüli pályára állítani, de nem engedték neki. A hadsereg közbeszólt, és irreális elvárásokat támasztott, emiatt kellett megnövelni a méretét és a rakterét akkorára, amit már rohadt nehéz gazdaságosan feljuttatni. A sors iróniája, hogy a hadsereg végül soha nem is használta a Space Shuttle-t arra, ami miatt belekontárkodtak a terveibe, csináltak inkább egy űrsiklót maguknak (X-37). Hiába vettek volna át ezt-azt a Buran-ból, ha már az alapkoncepció volt elkufva a méretekkel.
A magánszektor már más tészta, azok nem szívbajosak, bizony le is nyúltak jópár ötletet meg húzást az orosz űrprogramból, és nem félnek újítani a nagyobb profit reményében. Még nem tartanak ott, de jó úton haladnak, hogy kenterbeverjenek mindenkit. A Союз költsége nemigazán változott az elmúlt évtizedekben, ugyanakkor a Dragon egyre olcsóbb, egyre megbízhatóbb lett az elmúlt években. Csupán csak idő kérdése, mikor válik a Dragon olcsóbbá, mint a Союз. (Arról nem is beszélve, hogy a SpaceX üzemanyaga víz, ami még a macerás tárolás mellett is jóval olcsóbb, mint bármilyen más szilárd vagy folyékony üzemanyag. A rakétameghajtás terén is várható, hogy az elkövetkező években drasztikusan csökkennek a költségek, szóval e téren is le fogják körözni előbb-utóbb). A NASA mindig is ilyent akart (https://spinoff.nasa.gov/Spinoff2020/t_6.html), a SpaceX meg megcsinálta, a PoC már működik, most már csak csiszolni kell, hogy kényelmesebb és olcsóbb legyen. Biztos lehetsz benne, egy pénzéhes multi mindent elkövet, hogy lefaragja a költségeket és maximalizálja a profitot.
De szerintem az igazi favorit a kínaiak. Ha azok egyszer rászánják magukat, akkor tuti összeraknak majd valamit, ami minden más megoldásnál jobb. Csak egy pártutasításra van szükség hozzá, a bekerülési költség és az esetleges emberveszteség meg ráfordított munkaóra pedig nem számít nekik, emiatt garantált lesz a siker, bármi is legyen az ára.
Ezt hogy érted? Párt utasításba adta, hogy le kell körözni az amcsikat acélkohók terén. Megtörtént. Párt utasításba adta, hogy le kell körözni az amcsikat számítási kapacitás terén. Megtörtént. A párt utasításba adta, hogy le kell körözni szociálishálózat terén. Megtörtént. A párt utasításba adta, hogy le kell körözni űrállomás terén. Megtörtént.
Ha most azt adnák utasításba, hogy csinálni kell egy olcsóbb, megbízhatóbb űrsiklót, akkor mérget vehetsz rá, addig nagymenetelnének a mugli kínai tudósok és mérnökök, míg el nem készül, emberélet és ráfordított munkaóra meg pénz nem számít, a párt akarata mindenek felett...
Ezt hogy érted? Párt utasításba adta, hogy le kell körözni az amcsikat acélkohók terén. Megtörtént. Párt utasításba adta, hogy le kell körözni az amcsikat számítási kapacitás terén. Megtörtént. A párt utasításba adta, hogy le kell körözni szociálishálózat terén. Megtörtént. A párt utasításba adta, hogy le kell körözni űrállomás terén. Megtörtént.
Hát, tudod, lófasz fog itt folyni, nem acél. Ezeknek a "párt utasításba adta" dolgoknak komoly ára van és - hopp - ott van az ún. chinesium jelenség, amikor szakmányban adnak át Patyomkin megoldásokat.
Ha most azt adnák utasításba, hogy csinálni kell egy olcsóbb, megbízhatóbb űrsiklót, akkor mérget vehetsz rá, addig nagymenetelnének a mugli kínai tudósok és mérnökök, míg el nem készül, emberélet és ráfordított munkaóra meg pénz nem számít, a párt akarata mindenek felett...
A párt akarata kevés ehhez, jól látszik ez a jelen a kínai problémákon, amint a felszínen csillogó vékony aranyat megkapargatod, ömleni kezd a szar.
Már bocs, de a kínai acélipar messze kenterbe veri az amcsit már évek óta. Meg a félvezető gyáraik. Meg a műanyag gyáraik. Meg úgy általában bármilyen gyáruk. (Hogy ezek azért is olyan hatékonyak, mert környezetvédelmi meg munkavédelemi előírásokról még csak hírből sem hallottak, az más lapra tartozik. Minőségben és hatékonyságban jobbak, és a pártnak csak ez számít.)
> Ezeknek a "párt utasításba adta" dolgoknak komoly ára van
Sosem tagadtam, sőt, kiemeltem, hogy igenis nagy ára van. Annyit állítok csak, hogy ez nekik nem számít, bármekkora is az ára, ha egyszer ez az utász odafentről, akkor nem állnak (nem állhatnak) le, amíg nem teljesül. Mao idején például rengeteg földműves próbált agyagból meg sárból kohókat építeni, mert akkor épp pont az volt az utasítás. Persze nem ment, de mégis csinálták százezerszámra évekig, csak mert egyszerűen nem hagyhatták abba. Pont az a lényeg, hogy a félelem miatt nem számít az ár, nem számít az emberélet, semmi sem számít, és rengetegen vannak, valakinek előbb utóbb - ha máshogy nem is, mázliból - összejön. És lássuk be, Mao óta iszonyat sokat fejlődött Kína, most már nem mondható, hogy ne lenne meg nekik a know-how. Most már nem parasztok tapasztanak kohót, hanem magasan képzett tudósok és mérnökök dolgoznak az egyes problémákon.
> A párt akarata kevés ehhez, jól látszik ez a jelen a kínai problémákon
Ne keverd a dolgokat. Egy űrsiklónál tisztán technikai akadályokról van csak szó, amibe ha kellő mennyiségű mérnöki munkát meg csúcstechnikát beleölnek, megoldható. Az más kérdés, hogy a társadalmi problémákkal és az ingatlanlufi megoldásával nem tudnak mit kezdeni, hiába a pártutasítás, na de azok még véletlenül sem színtisztán mérnöki problémák!
Már bocs, de a kínai acélipar messze kenterbe veri az amcsit már évek óta.
Mennyiségben.
Meg a félvezető gyáraik.
Mennyiségben.
Meg a műanyag gyáraik.
Mennyiségben.
Meg úgy általában bármilyen gyáruk.
Mennyiségben.
--
Hogy ezek azért is olyan hatékonyak, mert környezetvédelmi meg munkavédelemi előírásokról még csak hírből sem hallottak, az más lapra tartozik. Minőségben és hatékonyságban jobbak, és a pártnak csak ez számít.
A pártnak a mennyiség számít, a minőség nem, jól látszik ez például a jelenlegi építőipari válság kapcsán.
Sosem tagadtam, sőt, kiemeltem, hogy igenis nagy ára van. Annyit állítok csak, hogy ez nekik nem számít, bármekkora is az ára, ha egyszer ez az utász odafentről, akkor nem állnak (nem állhatnak) le, amíg nem teljesül.
Minőséget és innovációt nem lehet ukázra gyártani. Kína összes olyan terméke, ahol van minőség is, az a párt utasítása nélkül vagy ellenében készült.
amibe ha kellő mennyiségű mérnöki munkát meg csúcstechnikát beleölnek, megoldható
Ez az, ami nem oldható meg, a mérnöki munka nem szalag melletti munka, ahol kétszer annyi munka kétszer akkora eredményt okoz és ahol a szociális pontrendszer meg a fegyveres őr jelenléte a minőségbiztosítás. Pont ezért nagy érvágás Kínának a chip-szakció, mert a chip-gyártás és a chip-tervezés két külön liga.
Kína összes olyan terméke, ahol van minőség is, az a párt utasítása nélkül vagy ellenében készült.
Haditechnikában pl ellopnak/lemásolnak-tovább fejlesztenek révén úgy tűnik már a légierő terén is figyelemre méltó eredményeik vannak, ezért ugrottak az amerikaiak rájuk.
> Minőséget és innovációt nem lehet ukázra gyártani. Kína összes olyan terméke, ahol van minőség is, az a párt utasítása nélkül vagy ellenében készült.
Csak kíváncsiságból, honnan tudod, hogy nem-e az az utasítás, hogy a top-shelf marad házon belül, és csak a selejtesebbjét szabad explortálni? Elég sok dolognál köztudott, hogy így van, miért pont az űrtechnika lenne ez alól kivétel?
Egyébként meg ha azt hiszed, hogy Kínában a párt ellenében lehet bármi komolyabbat is csinálni, akkor semmit sem tudsz Kínáról.
> Pont ezért nagy érvágás Kínának a chip-szakció, mert a chip-gyártás és a chip-tervezés két külön liga.
Itt is el vagy tévedve. Jelenleg Kínának van a második legfejlettebb chip gyártósora, csak a TMSC előzi meg. Senki más még csak a közükbe sem ér, nem véletlen, hogy annyi szó esik arról, hogy chipgyárakat akarnak az USA-ba meg az EU-ba. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_semiconductor_fabrication_plants (itt a listában a "Process technology" oszlopot nézd, a kissebb nanométer a jobb)
Tervezés terén meg tök mindegy, hogy hol tervezik, amíg a licenszhez és a tervrajzokhoz hozzájutnak (pl. ARM). De itt sem kell félteni őket, lásd pl. Loongson, simán mezőnyben van https://www.tomshardware.com/news/loongson-next-generation-cpu-matches-… (tavaly még 10 évvel ezelőtti szintet hozták. Tegnapi adatok alapján már csak 3 év a lemaradásuk. Folytasd a sort!)
Most direkt a kezembe vettem pár alaplapot, PC, RPi stb., a márka teljesen mindegy, minden chipen kurvára ott virít a "Made in China" felirat. A Broadcom SoC-on éppúgy, mint a memóriákon, mindegyiken.
Csak kíváncsiságból, honnan tudod, hogy nem-e az az utasítás, hogy a top-shelf marad házon belül, és csak a selejtesebbjét szabad explortálni?
Mert minden jel szerint a jól sikerültet exportálják, mert a köcsög nyugat minőségellenőrzést végez, a chinesium meg marad belső piacra, ahol úgy se zúgolódnak, ha leomlik, tönkremegy, összedől, felborul.
Egyébként meg ha azt hiszed, hogy Kínában a párt ellenében lehet bármi komolyabbat is csinálni, akkor semmit sem tudsz Kínáról.
Hogyne lehetne, csak aztán amikor befut, akkor jönnek és kérnek valamit. Ezért aztán nincs olyan minőségű és mennyiségű innováció, mint egy olyan piacon, ahol a tulajdonnak és a szellemi tulajdonnak is van értéke és megéri éveket szopni. A párt utasítására csak gyártani lehet, ez mindig is így volt és mindig is így lesz. Akinek van jó ötlete, az mind nyugatra emigrál és ott megvalósítja.
Jelenleg Kínának van a második legfejlettebb chip gyártósora, csak a TMSC előzi meg. Senki más még csak a közükbe sem ér, nem véletlen, hogy annyi szó esik arról, hogy chipgyárakat akarnak az USA-ba meg az EU-ba.
Idézem magam újra: "a chip-gyártás és a chip-tervezés két külön liga". És a gyártás se egyszerű, ha vannak olyan függőségeik, amelyeket nem tudnak megoldani országon belül. És vannak.
Tegnapi adatok alapján már csak 3 év a lemaradásuk. Folytasd a sort!
Lesz az több is.
Most direkt a kezembe vettem pár alaplapot, PC, RPi stb., a márka teljesen mindegy, minden chipen kurvára ott virít a "Made in China" felirat.
Idézem magam újra: "a chip-gyártás és a chip-tervezés két külön liga".
Mert minden jel szerint a jól sikerültet exportálják
Miféle jel? Citation required. Az, hogy milyen minőséget exportálnak, egyáltalán nem utal arra, hogy mi az, amit megtartanak...
Idézem magam újra: "a chip-gyártás és a chip-tervezés két külön liga".
Igen, és? Sosem cáfoltam, hogy az lenne, ellenben demonstráltam, mi a konkrét helyzet mindkét ligában. Mit akarsz ezzel mondani? Mit számít, hogy két liga, ha mindkét ligában nyerésre állnak?
Lesz az több is.
És ezt hogy képzeled, amikor a különbség folyamatosan csökkenő tendenciát mutat? Hmmmmm? Egyébként meg pár napos hír: a kínaiak máris beérték őket, sorozatban gyártják már a 7 nm-es kínai tervezésű csipeket, szóval bukta, határozottan nem lett több, sőt, közel nullára csökkent a lemaradásuk (igen, MINDKÉT ligában).
Itt egy kis látnivaló, érdemes megfigyelned, mi a nyugati mérnökök reakciója, amikor leesett nekik, hogy a Huawei legújabb telója sorozatgyártott 7 nm-es Kirin csipekre épül. Szentül meg voltak győződve róla, hogy a kínaiak nem is képesek olyant tervezni vagy gyártani, pláne nem tömeggyártásban, most meg ott a kezükben... https://www.bloomberg.com/news/videos/2023-09-08/techinsights-s-hutches… Simán elképzelem, hogy hiába tagadod, neked is így esett le az állad :-D :-D :-D
A tanulság az, hogy de, bármilyen mérnöki vagy technikai csodára képesek, ha az állampárt arra utasítja őket... (A Huawei egy kínai közpénzzel kitömött állami vállalat, a párt irányítása alatt.)
Miféle jel? Citation required. Az, hogy milyen minőséget exportálnak, egyáltalán nem utal arra, hogy mi az, amit megtartanak...
Nézz körül a chinesium kapcsán.
Egyébként meg pár napos hír: a kínaiak máris beérték őket, sorozatban gyártják már a 7 nm-es kínai tervezésű csipeket, szóval bukta, határozottan nem lett több, sőt, közel nullára csökkent a lemaradásuk (igen, MINDKÉT ligában).
Nullára? 3 nm jelenleg a mobile SoC. A 7 nm is úgy sikerült csak, hogy a gyártó SMIC megkerülte a szankciókat és nyugati technológiát kapott/tartott meg. Szóval ja, leesett az összes álluk.
Igen, a webes keresők erre a kifejezésre minden bizonnyal kidobják, hogy a kínai népi hardsereg és űrkutatási hivatal beszállítóival szemben milyen elvárásokat támasztott a párt... Hagyjál már a hülyeségekkel.
Nullára? 3 nm jelenleg a mobile SoC.
Azt írtam, "közel nullára", és igen, megint csak ismétlem magam, de sem az amcsik, sem az európaiak nem képesek 3 nm-es csipeket gyártani! És ismét, ahogy már írtam, jelenleg csakis kizárólag TMSC előzi meg a kínai csipgyártást technológiában (aki egyébként mindenki mást is előz).
A 7 nm is úgy sikerült csak, hogy a gyártó SMIC megkerülte a szankciókat és nyugati technológiát kapott/tartott meg.
Ahelyett, hogy ekkora baromságot írnál, ismerd csak be szépen, hogy baromi nagyot tévedtél! (A szankciók mekerülése különben is a dél-kóreai memóriamodulokra vonatkozik, aminek az egy égadta világon SEMMI KÖZE a Kirin csipekhez, csak szólok.)
Azt írtam, "közel nullára", és igen, megint csak ismétlem magam, de sem az amcsik, sem az európaiak nem képesek 3 nm-es csipeket gyártani! És ismét, ahogy már írtam, jelenleg csakis kizárólag TMSC előzi meg a kínai csipgyártást technológiában (aki egyébként mindenki mást is előz).
Ja, 7 nm vs 3 nm az közel nulla. Másrészt a TMSC szintén nyugati technológián alapul.
Ahelyett, hogy ekkora baromságot írnál, ismerd csak be szépen, hogy baromi nagyot tévedtél! (A szankciók mekerülése különben is a dél-kóreai memóriamodulokra vonatkozik, aminek az egy égadta világon SEMMI KÖZE a Kirin csipekhez, csak szólok.)
Pontosan. A 7 nm-nél ugyanis már előjönnek azok a kvantuumalagút mellékhatások, amik a magasabb nm-nél még egyáltalán nem jelentkeznek. Ezért a 7 nm sorozatgyártásához olyan technológiai és módszertani újjítás szükséges, amire korábban nem volt példa, és aminek a megoldása egyben a 3 nm előfeltétele is. A 10 nm és a 7 nm között összehasonlíthatatlanul nagyobb a különbség, mint a 7 nm és a 3 nm között (nem a számtani különbséget kell nézni, hanem a gyártástechnológiai különbséget).
Másrészt a TMSC szintén nyugati technológián alapul.
És ennek mi köze ahhoz, hogy hamisan azt állítottad, az amcsik képesek ilyent gyártani? Nem képesek. Tök mindegy, min alapult eredetileg, a tény attól még az, hogy jelenleg csakis kizárólag a tajvani gyárak rendelkeznek a 3 nm-s csip gyártási technológiájával, és senki más. Még az USA se. (Mit hittél, a demokrácia védelmében állnak ki Tajvan mellett??? Francokat, a kizárólagos beszállítójukat védik. És mit gondolsz, Kínának az elmúlt több, mint 50 év alatt miért pont mostanában jutott csak eszébe, hogy Tajvan hozzájuk tartozik?)
A szankciókra vonatkozóan meg, ugye tudod, mi a különbség a CPU és a memóriamodul között? Mégegyszer, a dél-kóreai SK Hynix LPDDR5 memóriamodulját szerezék be a szankciók megkerülésével, nem pedig a 7 nm-es CPU-t. Tudnád, ha esetleg meg is nézted volna a videót, amit linkeltél. (Csak azért, mert ugyanabba a SoC csipre kerül mindkettő, nem azt jelenti, hogy ugyanott gyártották. Ugyanis a SoC előállító gyár is Kínában van... tehát akkor eleve kínai lenne az egész?)
Es tegyuk hozza, hogy mig az oroszoknak most egy "kozeli", jol ismert egitest vilagos oldalalara nem sikerult leparkolni, a kinaiak jade nyula a hold sotet oldalan mig a masik roverje a marson jarkal.
Es barmilyen meglepo, de nem osztjak meg a kutatasi eredmenyeiket azzal az Amerikaval, amelyik szankciokat hoz ellenuk. Marpedig a hold sotet oldalan levo bazi mely krater nehezebb banyaszhato anyagokat is tartalmazhat (ezert vizsgaljak) ugyhogy ha van ott hasznos cucc, akkor a vilag csak akkor fog rola tudomast szerezni, amikor megjelenik az alibaban, vagy amikor felepul az elso holdi gyartelep.
Ne feledjuk, hogy Kina 5 even belul lakott bazist akar a holdon. A mennyei palota felepult, most mehetnek tovabb.
En nem latom ezt a dinamikat az USA oldalon, a ruszkik meg ugye egyre kevesbe jatszanak.
En nem latom ezt a dinamikat az USA oldalon, a ruszkik meg ugye egyre kevesbe jatszanak.
Más a gondolkodásmód. Kína egy totalitarista autokrácia, nem a tudományos eredmények a fontosak, hanem az, hogy a kurva sok probléma és elnyomás miatt zúgolódó népnek valami erőt mutassanak, hogy "látjátok, ezért szenvedtek", van célja a szenvedéseteknek. Oroszország is ilyen gondolkodásmód alapján tervezi meg azt, hogy mit akar az űrben és az egyéb égitesteken.
USA és az EU nem azért küldte fel például a James Webb teleszkópot, hogy az elnyomott adófizetőknek meg tudja mutatni, hogy erre is képes vagy azért, hogy mit lehet bányászni a lagrange pontokban, hanem azért, hogy kiszolgálja a tudományos érdeklődést a területen. És amúgy a Mars-ra koncentrálnak, nem a Holdra.
India valahol a kettő között van, ott is a kurva sok probléma és elnyomás miatt zúgolódó népnek kell valami erőt mutatni, hogy "látjátok, ezért szenvedtek", van célja a szenvedéseteknek, ugyanakkor vannak értékelhető tudományos szempontok is.
Marpedig a hold sotet oldalan levo bazi mely krater nehezebb banyaszhato anyagokat is tartalmazhat (ezert vizsgaljak) ugyhogy ha van ott hasznos cucc, akkor a vilag csak akkor fog rola tudomast szerezni, amikor megjelenik az alibaban, vagy amikor felepul az elso holdi gyartelep.
Amíg nem találnak fel valami sokkal-sokkal olcsóbb dolgot arra, hogy tonnákat lehessen akár csak a Föld és a Hold között mozgatni, addig ezeknek nincs jelentősége, annyi a gyakorlati haszna, hogy mi az, amit nem kell odalőni, ha bázist akarnak építeni, mert van helyben is...
A propaganda vonzata az urkutatasnak mindenhol magas, az urhajosokat minden orszagban fesztivalokon mutogatjak, ebben nincs kulonbseg.
Az elert celokat is felnagyitva mutatjak be, az el nem ert celokat pedig kicsinyitve, vagy elhallgatva.
A kinai diktatura kedvez a nagy projekteknek, leven nincs belso oasze-vissza pofazas mint a demokraciakban. Pont emiatt diktatura minden egyes ceg a vilagon, mert ez hatekony.
Abban nem ertek egyet veled, hogy ugy allitod be, nintha Kina csak a propaganda miazt csinalna urkutatast. Nem ez volt az egyetlen, es, nem ez az egyetlen oka annak, hogy mar a Marson vannak.
A Space Shuttle-nak (és az SLS-nek, ami technológiailag 1:1 arra épül) nem víz az üzemanyaga hanem LH2 és LOX, vagyis folyékony hidrogén és folyékony oxigén. Amikor ez a két anyag kémiailag reagál egymással (=ég), akkor keletkezik víz! De nem víz az üzemanyaga!
Nyilván nem ívóvíz van az üzemanyagtartályban, de nem is a lényeg, hanem hogy a folyékony hidrogén és folyékon oxigén beszerzése és előállítása egyszerűbb és olcsóbb, mint bármely más folyékony vagy szilárd rakéta üzemanyagé. Persze, ezt sem egyszerű tárolni, na de a többit sem. Ráadásul ez irányban komoly fejlesztések folynak (részben az üzemanyagcellás járműveknek is köszönhetően), szóval ezen a téren nyugodtan fogadhatsz a fejlődésre és az előállítási ár csökkenésére. Ugyanezt mondjuk a metán üzemanyagú rakétákról nem mondható el, mert azt sehol máshol nem használják, és ráadásul -162 Celsiuson kell tartani, nem kicsi fejfájást okozva a mérnököknek.
És ha már metán, fentebb fikáztak, mert a kínaiakra voksoltam űrkutatás terén, holott például a metánrakétával is rávertek az amcsikra...
csak éppen zabálta a pénzt, és pont arra nem volt jó (akár csak az amerikai), amire az űrsikló koncepciót kitalálták: egy olcsó újrahasznosítható megoldás az addigi egyszer használatos technológia helyett.
Hogy mire lett volna jó, az már sosem derül ki, mivel a projekt félbemaradt. A paramétereit nézve (már amennyiben lehet hinni a netes forrásoknak) elméletileg jobban és olcsóbban teljesített volna, mint a Space Shuttle. De mivel nincs konkrét mérési eredmény, és a paraméterek sem biztos, hogy helytállóak, ez mind csupán elmélet, sosem tudjuk már meg, igazából mi lett volna.
ez a projekt volt a legdrágább az egész szovjet űrprogramban, asszem egy ember nélküli orbitális tesztig jutott, szóval a jobban és olcsóbban már akkor megdőlt, amikor még nem replült.
Nem azt kell nézni, hogy két felszállás közt mennyit kell a szervízre költeni, ehhez még hozzá kell adni a fejlesztésre eltapsolt lóvét is... (meg azt is amit kiloptak belőle, mert a szovjeteknél ez sem elhanyagolható összeg .)
azt ugye vágod, hogy az egész buran program lényege az automatizáció és távvezérlés volt ugye? Tehét éppen az volt a nagy kunszt, hogy ember nélkül, hiba nélkül megvolt az egész.
ha így lett volna, miért terveztek bele legénységi modult, és miért képeztek ki rá legyénységet is?
Szerintem a távvezérlés baromi nem nagy kunszt, embert nehezebb felvinni és élve visszahozni. Ha nem így lenne, akkor emberek mászkálnának a marson és nem vicces kinézetű roverek...
Az automatizálás már megvolt a progress teherűrhajókkal is... ha jól emlékszem azokkal szállították az ellátmányt a megboldogult MIR űrállomásra, azoknak sem volt legénysége.
> Nem azt kell nézni, hogy két felszállás közt mennyit kell a szervízre költeni, ehhez még hozzá kell adni a fejlesztésre eltapsolt lóvét is...
Az, hogy a fejlesztési költsége elszállt, nem jelent semmit, mivel az egy egyszeri kiadás a projekt legelején, aztán ha olcsón lehet sokáig üzemeltetni, akkor idővel mindenképp megtérül. Itt a baj az volt, hogy abbamaradt, mielőtt megtérülhetett volna.
nem teljesen ugyanaz lett volna a feladatuk. A Buran-on nincs hajtómü, ami a gravitáció legyözésére kell, ebben szemben a Space Shuttle-on volt 3db RS-25 (ezeket porolták le és gyártottak párat, majd raktak 4db-ot az SLS-re). Nem tudom miben verte volna kenterbe (költség, visszatérés-következö kilövés között idö?), de egy start után ezt nehéz kijelenteni. Kár, hogy anno beszántották, és még nagyobb kár, hogy az egyetlen nem prototipusra rászakadt a hangár Bajkonurban
Pont emiatt. Mint fentebb írtam, a Space Shuttle felé irreális elvárásokat támasztott hadsereg (végül tök feleslegesen). Ha a feladatlistájáról lehúzhatta volna a NASA mindazt, amit a hadsereg kért, sokkal olcsóbb és jobb lehetett volna.
Ilyen probléma a Buran esetén nem állt fenn.
> Kár, hogy anno beszántották, és még nagyobb kár, hogy az egyetlen nem prototipusra rászakadt a hangár Bajkonurban
Valóban. Ezért mondtam, hogy már sosem tudjuk meg. (Őszintén szólva a neten fellelhető adatoknak nemnagyon hiszek, mert a szovjetek hajlamosak voltak a nagyotmondásra.)
Nem, ez sem igaz. Még ha fizetnének érte az amcsik, akkor se menne, ugyanis több, mint egy éve, 2022 április 4.-én bejelentette a Роскосмос, hogy a továbbiakban nem szállítanak amcsi ürhajósokat, és azóta nem is szállítottak egyetlen egyet sem. https://twitter.com/Rogozin/status/1510154502770470914
> Ilyen alaptalan alaptalan és bizonyíték nélküli hazugságokat ne terjessz.
Nem akarlak elkeseríteni, de ezzel szerintem minden HUP olvasó tökéletesen tisztában van, akár leírom, akár nem... De legyen, többet nem írom le.
Azzal az űrhajóval, aminek a legutolsó másfél modernizálását az amerikaiak fizették. Egyébként ez az állapot nagyjából 2019-ig tartott fent, azóta van Crew Dragon, Starliner kb. célvonalban, ha nagyon kell az Orion is használható a célra. Ezzel szemben az oroszok 30 év alatt nem tudták összerakni a Soyuzt leváltó - most éppen Orel névre hallgató - űrhajót, és az Angara is már épp, hogy üzemben lévőnek nehezhető. Ehhez képest az általad lesajnált Amerika az elmúlt 30 évben 9 rakétarendszert helyezett üzembe, kezdve a kisebbektől az akkora böhöm nagy dögökig, mint az SLS, és 5 további hordozórendszer üzembehelyezése várható a következő években. Ebből egyik még jó eséllyel idén, a Starshipnek még adnék 1-2 évet, mire terhet is visz.
Ha már a világverő NATO fegyverek felsültek a Donbaszban a hatvan éves szovjet haditechnikai ellen, vigaszágnak itt van ez a hír. Kellemes kompenzálást kívánok.
A Luna 25 lezuhanasaban nem kellett segitenie az ukranoknak, ezt az oroszok egyedul is kepesek voltak elerni. Nezd a jo oldalat, most legalabb nem szinhazat meg szulootthont bombaztak, hanem csak a sajat onerzetuket tepaztak meg.
Mi köze a háborúnak az orosz űrprogramhoz? Kb. ez olyan faszság, mintha azt mondanám, hogy felháborítóak azok a videók az Instán, amiben vihogó emberekkel teli ukrán McDonald's-ok láthatók.
Nem sok köze van (bár azért klasszikus hidegháborús elem volt az űrprogram). Szóval akkor, hogy tisztán tudományos küldetésnek tekintsük, jó lenne látni majd a tanulságait leírva látni.
(Egyébként nem követtem a programot közelről, és meggyőzni sem akarlak, okoskodni meg pláne, örülni sem örülök kifejezetten. Csak a hírértéket érzem aránylag nagynak.)
Szeretnék már látni élő embert a Holdon, mert amíg oda nem tudunk eljutni újra(?), addig szkeptikus vagyok azzal kapcsolatban, hogy el tudnák-e jutni a Marsra.
Pedig lassan már ott kellene lennünk a 2000-es évekbeli jóslások alapján.
Ezzel mindenki igy van, mi is drukkolunk, hogy megerjuk az elso hold es mars bazis letrejottet.
A 2000 -es terveket sajna pofan csapta a covid is es az oroszok foldi teruletszerzo hadjarata, ezekre vilagszerte rengeteg energia (penz, anyag, ember) ment el, hogy a logisztikaban okozott problemakrol ne is beszeljunk.
Egyedul talan Kina allta a sarat, ha jol tudom, akkor az altaluk tervezett menetrend eddig nem borult meg. Ok az oroszokkal egyuttmukodve 2028-ra terveztek az elso kapavagasokat a holdon, vagyis 2028-ra terveztek, hogy valaki mar ott fog lakni, ugy ahogy. Onnantol kezdve mar "csak" bovitik a bazist. Most az oroszoknak nem biztos, hogy lesz erre penzuk es technikajuk, szoval nem lepodnek meg, ha kesne a projekt, de oszinten szolva a kinaiakbol kinezem, hogy komolyan veszik magukat, es megcsinaljak az oroszok nelkul.
Akarhogy is, 5 ev mulva kiderul, hogy hol tartanak, addig lehetunk szkeptikusok. :-)
Valamit te itt félreértesz. Alapjában véve nem vagyok holdraszállás-tagadó, csak röhögök itt azon, hogy Marsról hadoválnak, miközben ott tartunk, hogy nem járt az életemben ember a Holdon. Kicsit vicc, nem? A legközelebbi szaron, amin le lehetne szállni.
Ha pedig kamu volt az egész, eszünk ágába sem lenne megismételni, mert még a végén olyan kérdéseket kaphatunk, nolám most miért nem úgy néz ki, mint legutóbb?
Annyi biztosan van, hogy a hadi kiadások és az űrprogram egy költségvetésben apasztják a rendelkezésre álló kereteket. Kinek mire mennyi van - nem mindegy.
A Hold most a Mars miatt lett fontos nem? (Ugródeszka vagy mi a tök?) Az meg meghatározó lesz a következő 50 évre, ha csak nem jön össze előbb a first contact. :)
Semmi gond, a nyelvtani szabalyok nincsenek kobe vesve. Neveztek az utcat utcza -nak, es meg folytathatnam, de minek. Ha eleget varsz, elobb-utobb ugyis ugy atakul a nyelv, hogy csak na.
Latiatuc feleym ʒumtuchel mic vogmuc. ýſa pur eſ chomuv uogmuc.
De idecitalhatok egy masik, kortars szoveg reszletet is:
Bulvár! Politika. Tudod, amiről rendszerint sommás véleményed van, csak ezek szerint fogalmad nincs a területről. Lassan teljes pompájában kirajzolódik a jól fejlett szájerizmusod. :D
Óóóó, nem is tudtam, hogy Hevi mester külföldről osztja az észt nekünk. Csak reménykedem benne, hogy keletre ment, és nem a hanyatló nyugatra, mert nagy szükség van a keletről importált tudásra kis hazánkban.
Az majd elválik. Optimális esetben tanulnak a hibából és kijavítva folytatják, ha meg nem, visszanyirbálják a célokat, vagy akár kukázhatják is a programot. Pár év és kiderül.
Nem, ebben az a hir, hogy ami elromolhat az el is romlik. Leszalloegyseg, nyugati fegyver, keleti fegyver, egy kutya.
Az urversenyt amugy is Kina fogja nyerni szerintem, nyomaban az Amcsikkal. Az oroszok szerintem az Indiaiakkal lesznek versenyben, ugyhogy igazabol egyre kevesbe fontos, hogy mit benaznak.
Az oroszok tarsadalmi berendezkedese hasonlo Kinahoz, mindketto diktatura, csak a ruszkik szarul csinaljak. Ha Kina jol fogja alkalmazni az AI vivmanyait, es okosan tartja vele kordaban a sajat polgarait, akkor hatekonyan fog mukodni, ami cel ki lesz tuzve az el lesz erve, kerul amibe kerul. Mindekozben az Amcsik fogocskazhatnak a Capitoliumot elfoglalo samansisakos felnotasokkal, mig Oroszorszag szepen lassan Kina benzinkutjava nem valik. Legalabbis szerintem.
Óvatosnak kell lenni ezekkel az előrejelzésekkel. A jelenlegi demográfiai trend szerint Kína lakossága rohamosan elkezd öregedni és fogyni (jobban, mint az európai). Akkor bizony vége lesz a sok kicsi szorgalmas kínai által előállított árudömpingnek. Meg a kínai csúcstechnikának is. (erre persze mi is rá fogunk fázni, amilyen mértékben ráálltunk a kínai gyártatásra)
Most vannak egymilliárdan és majd csak félmilliárdan lesznek? Ettől miért fog befellegzeni a csúcstechnikának? Ha nem importálnak külföldieket, akkor nem bomlik fel a társadalmi kohézió, csak kicsit kevesebb lesz a munkaerő, de simán lehet, hogy automatizálással át tudják hidalni. Vagy megtehetik, hogy a kisebb hozzáadott értékű dolgokat leépítik. Mondjuk röhögnék ha visszajönne a ruhaipar Európába mert a kínaiaknak az már büdös.
Meglátjuk. Értem a problémát, de simán el tudom azt is képzelni, hogy valójában nincs is probléma. Minden társadalomban sok a feleslegesen elvégzett munka, és optimalizálással kevesebb ember is meg tudja csinálni ugyanazt. Meg fogjuk látni, hogy mi lesz.
Ugyanez a problema (eloregedo tarsadalom) van nalunk is, de a kormany kontenerszamra importalja a dolgozni kepes gazdasagi migransokat. Ugyanezt teszi Japan is, ahol tul keves a fiatal, es ezt fogja tenni Kina is.
En arra tippelek, hogy a pragmatikus vezetes ott ezt jobban fogja csinalni, es az elkerulhetetlen nepvandorlasokat (emelkedo tenger, kiszaradt termofoldek, stb) kihasznalja, es becsatornazza a sajat teruletere az onnan erkezo fiatalokat.
Szerintem kevesebb nint egy evtized alatt ki fogjak talalni, hogy konnyen szerezheto munkavizumot adnak a mittudomen 25 ev alattiaknak, azzal szamolva, hogy aki kinaba koltozik, az ott fog gyereket csinalni.
Persze ezer helyen elszurhatjak, es lehet, hogy bekoszont a kinai Mad Max vilag, de ha nem bolondulnak meg mint a ruszkik, es tovabb nyomjak azt a lassu haladast amit most tesznek, akkor ahogy sajat maguk osszeraktak egy urallomast, ugy sajat maguk elkezdik majd gyarmatositani a holdat, marsot, es az aszteroidakat. Foleg, mert az oktatasra is odafigyelnek, peldaul EEG fejpanttal merik, hogy melyik tananyag mennyire jo, nem a haver zsebenek tomese a cel a tankonyvekkel, hanem az egyseges ideologia terjesztese (a part tudja mi a jo neked, ne ellenkezz es szep lesz az eleted) mellett az oktatas szinvonalanak emelese.
Kina hosszu tavra tervez es komotosan halad, nem ok nelkul panikol az USA.
Az elöregedő társadalom régóta probléma Európában, ez igaz. Ami érdekes, hogy Kínában jóval nagyobb intenzitással megy. Volt ugye a szigorú egygyermekes időszak, aztán ezt hiába oldották fel, gyakorlatilag megmaradt. Tavaly a termékenységi ráta 1,09-re csökkent. Magyarországon a mélypont volt 1,2 környékén, most 1,5, közel az EU átlaghoz. Hogy aztán ez ellensúlyozható-e az általad említett dolgokkal, kérdés.
A legjobb hír az lett volna, ha mégdöglött volna Orbán. Az orosz katonai vereség maximum a top2 lehetne. A valóságot azonban nem érdeklik a vágyálmaitok, maradt ez a Luna meg a Tóth Gabi válása.
Ahogy az alkoholistának egy üveg arcviz ugyan nem esik jól, de jobb a szárazságnál, úgy a gyűlöletfüggőknek is ad valamit ez a hír, még ha nem is túl sokat.
Sajnálom, hogy nem sikerült a landolás az oroszoknak - minél több szereplős az "űrverseny", annál hamarabb lesz a holdon bázis. Csak ne úgy történjen, ahogy a Space Force sorozatban...
Ami nekem érdekes volt a hírben, hogy a hírek szerint éppen térdre kényszerítették Oroszországot, éhezés és világvége van arrafelé és erre meg fellőnek egy ilyet. Szopás nekik, hogy lezuhant, de nem ez az egyetlen ilyen eszköz ami csúnyán végezte a világtörténelem űrrel foglalkozó szeletében.
"Az élet tele van kérdésekkel. Az idióták tele vannak válaszokkal."
"Its easier to fool a man than it is to convince they have been fooled"
Kerdeses, hogy valoban segitettek-e neki egy raketaval, es tenyleg jarulekos vesztesegnek tekintettek 9 embert, csak hogy Prigozsint "baleset" erje?
Az mondjuk muveszi huzas, hogy napra pontosan ket honappal a "lazadas" utan hal meg, ha tenyleg a gepen volt.
De egy ilyen kozegben ertheto, hogy Putyin miert fosik repulovel utazni. Es legalabb az is biztos, hogy a kovetkezo jelentkezo komolyabban fogja venni a dolgot, mert tudja, hogy ha nekiindul, akkor vegig kell csinalni.
Fentebb irtam, hogy 5 ev mulva a kinaiak holdbazisban gondolkodnak, szerintetek Putyin ezt meg fogja elni?
LOL ember, ez trollkodáson kívül csak a hozzá nem értésed bizonyítására jó. Musk felrobbanó "szarai" kísérleti fejlesztési stádiumban lévő tesztek csupán, ahol a felrobbanás kb. normális eredmény, a fejleszrés része.
Kérlek írd meg, mikor robbant fel kereskedelmi rakétájuk utoljára.
Ja amúgy pont a napokban visznek fel egy ruszkit is az űrállomásra. Ki is szorul rá kicsodára?
Hahaha. Az volt a nagy hozzáértésük, amikor úgy hullottak le a hővédő csempék a Columbia szarról, mint Mekk Mester hidegburkoló után a fürdőszobában a kádba. Fel is robbant a picsába.
ruszkit
Minden seggfájásod gyökere ez lehet.
Ja amúgy pont a napokban visznek fel egy ruszkit is az űrállomásra.
A tavaly szeptemberi amerikai feltalicskázását törlesztik le? Nagyon nyugodt nem lennék ...
Challenger = 7 halott
Columbia = 7 halott
Ezek a nagy amerikai sikerek legutóbbi áldozatai.
Hogy is állunk az oroszokkal? Mikor halt meg küldetés közben az utolsó? Mennyi is volt?
Jaja. Az amerikai űrprogram újkori "sikere", hogy megölt 14 űrhajóst küldetés közben, majd szégyenében inkább leállította az űrsikló-programot, mert "nem éri meg", holott arról volt szó, hogy a további óriási blamákat akarta elkerülni.
Nem sikere, hanem kudarca. Nem érte meg, mert hogy biztonságos legyen qrva sokat kellett volna rá költeni, ezért inkább kukázták idő előtt, ne legyen több áldozat. Nem világos mire akarsz kilyukadni, talán amerikai szar, orosz fasza? Ez nem ilyen egyszerű kérdéskör.
Nem érte meg, mert hogy biztonságos legyen qrva sokat kellett volna rá költeni,
Tehát, a teljes képet nézve egy rakás szar volt.
ezért inkább kukázták idő előtt, ne legyen több áldozat
Erről beszéltem. De, nem az emberélet volt ott drága (le se szarták), hanem az oroszokkal való verseny volt a fontos. Komplett idiótáknak látszottak, így inkább ürügyet kerestek a kiszállásra.
Nem világos mire akarsz kilyukadni, talán amerikai szar, orosz fasza?
Én semmire. Árnyalom itt a "szovjet/orosz szar", amerikai jó képet. Az újszülött generáció számára, amelyik mindent elhisz bemondásra.
A teljes képet nézve rossz konstrukció volt. Ugyan már, fontos volt az emberélet, ne állíts faszságokat. Űrprogramban mindenhol fontos az emberélet, nem a munkanélküli hivatalból szívják fel a munkaerőt.
A kaszáláskor nem volt már semmilyen verseny, direkt mondasz butaságot? 91-ben végleg véget ért az urverseny, amerikai győzelemmel, ami nagyban köszönhető volt az ursiklonak is. Ami mint kiderült utóbb eleve egy rossz koncepció volt, és egész pályáját nézve kudarc. Érdekes kettősség.
Nyilvánosak az adatok az ursiklokrol, pontosan tudni milyen hibák miatt voltak velük a katasztrófák, az is világos volt hogy ezek kijavítása kurva sokba került volna, de ekkor már tudták hogy rossz konstrukció, meg az urversenynek is vége volt. Nem adtak rá pénzt, ment a kukába. Ennyi a történet.
Azért tudod itt állítani hogy szar volt, mert ők maguk elmondták.
Te nem árnyalsz, hanem primitív módon orosz propagandát nyomatsz. Gratulálok hozzá.
Hol is mentegettem őket? Beidéznéd ezeket légy oly kedves!
Milyen sikersztori? Hol állítottam ilyet? Idéznéd ezt is?
Magáncégek megjelenése egy high tech szektorban miért meglepő neked? Azért szerveznek ki magáncégekhez, mert vannak olyan magáncégek akiknek ki lehet szervezni... Össze vissza csapkodsz, minden mindegy csak froccsenjen, vagy mi a stratégiád?
A magam részéről megtudtam, hogy az USA-nak több halottja volt eddig, mint az oroszoknak. Nekem új volt, köszönöm (eddig fogalmam sem volt ezek arányáról, nem láttam még összesítést, nem is kerestem). Ha jobban boncoljuk az általad küldöttet, akkor:
- USA esetén 3 alkalom, RU esetén 2 alkalom - így kisebb az eltérés
- ha a tesztelést, képzés is hozzávesszük, ott sokkal rosszabb az USA arány (bár hozzátenném, hogy az USA statisztikáról nagyobb - ha nem is teljes - transzparenciát tudok elképzelni): RU 2 alkalom, 2 haláleset, USA 6 alkalom, 9 haláleset
A közúti és repülő baleseteket nem önmagukban, hanem gyakoriságuk arányában szokták elemezni, értékelni. Ha mérleget szeretnénk vonni, ezt is figyelembe kellene venni, azaz hány USA küldetés volt, ezt valahogy űrben töltött napok számával súlyozni stb. Persze lehet, hogy így is rosszabbul jön ki az USA, nem tudom, nem az USA-t szeretném mentegetni, hanem ha már összehasonlítás van, akkor jó lenne tisztábban látni.
Például itt van ez az oldal: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_spaceflights, ami alapján az USA-nak több útja volt (érdekes, hogy űrsiklóval utazott messze a legtöbb űrhajós, ilyen szemszögből nem feltétlenül lefitymálandó technológia). Ugyanakkor űrben eltöltött napok alapján az oroszok tűnnek jobbnak: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_spaceflight_records, ami ha kisebb kockázatú is, de figyelemre méltó (kevesebb kilövéssel több idő összességében kisebb kockázatot jelent).
Továbbá az, hogy az elmúlt 50-60 évben melyik nemzet technológiai problémájából kifolyólag hány halálozás volt, az nem tükrözi sem az elmúlt időszak, sem a jelenlegi technológiai szintet, ekkora erővel mi is jobbak vagyunk az USA-nál.
Ha megnézem a https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_space_exploration oldalt, akkor azért erőteljes USA dominancia bontakozik ki az utóbbi időben, bár biztos, hogy hiányos, mert a marsjárókat nem látom rajta, ami laikus szerény véleményem szerint roppant jelentős vívmány (ugyanígy nyilván fontos orosz/szovjet teljesítmények is hiányozhatnak).
Nekem úgy tűnik, hogy az USA utáni pozícióért folyik elsősorban a verseny. Az USA-ban szerintem nagy lendületet adhat a magánszektor versenye is (elkényelmesedésre való hajlamot csökkenti), nem tudom, a többi ország miként áll ezzel, de nekem nem rémlenek ilyen hírek.
- USA esetén 3 alkalom, RU esetén 2 alkalom - így kisebb az eltérés
Ja, de azért tegyük hozzá, hogy Ororoszrág/SZU eddig 408 űrhajóst vitt fel az összes küldetés alatt, míg az USA 936-ot és míg a Soyuzba csak 2-3 ember fért el, a Shuttleba akár 8 is, jellemzően meg 5-7 emberrel repült. Tény, hogy Shuttle - főleg a repülés első perceiben - nem igazán nyújt sok menekülési lehetőséget. Viszont a kudarcokat nem csak a halott emberekben mérik, hanem a loss of missionban, amiből Soyuz esetén volt nem kevés. Egyrészt az űrhajót is sikerült már minden lehetséges abort scenarioban kipróbálni, másrészt ott van 3 Progress küldetés is, ami elveszett különféle okok miatt, többnyire a hordozórakéta miatt. De ott volt a hűtőkör probléma két űrhajónál is (egy Soyuz, egy Progress), az pl. egy szóló küldetés esetén instant abort of mission.) Arról nem beszélve, hogy az oroszok másik nagy rakétája a Proton sosem tudott kb. 90%-os ráta fölé menni, azaz kb. minden 10. küldetés kudarc volt. És nem csak a koraiak, hanem a későbbi verziók is. (Jellemzően az upper stage miatt, de ott volt ugye a rosszul beszerelt GPS miatti földbeállás is.)
Egész végig arról beszélek, hogy ez kudarc, sőt maga az űrsikló program, bár ezzel kb megnyerték az űrversenyt, mégis egészét nézve rossz konstrukció. Milyen lázálmod van, hogy ez maszatolás, vagy amerikai sikerként elkönyvelés.
Nem tudom, hogy szövegértési problémád van, logikai kapcsolatokat nem tudsz értelmezni, vagy szimplán trollkodsz. Jóindulatúan az első kettőt kizártam, így marad a trollkodás mint opció. Miért sározod az amerikai űrprogramot és mentegeted az oroszt (szovjetet), ami amúgy zseniális és elvitathatatlan megoldásai, érdemei ellenére is alul maradt az amerikaival szemben az űrversenyben. Annak folytatása az orosz űrprogram, ami az elmúlt 30 évben még annyit se tud felmutatni, mint az amerikai, kb ez a 3 évtized arról szólt, hogy egyáltalán hogy maradjon életben. A belépése az új versenybe meg nem sikerült túl jól, sok reményt nem látok a fejlesztésekre, lévén jelenleg az orosz büdzsé harmada a háborúra megy el.
Azért hátha, izgalmasnak tartom az űrversenyt és értelmesebbnek is mint a háborút. Amerikaiak, India, Kína, az Emírségek, Japán mind ott van valamilyen szinten, örülnék az oroszoknak, mégjobban az ESA-nak.
Hahaha. Az volt a nagy hozzáértésük, amikor úgy hullottak le a hővédő csempék a Columbia szarról, mint Mekk Mester hidegburkoló után a fürdőszobában a kádba. Fel is robbant a picsába.
Az az apróság ne zavarjon, hogy egyik sem a lehulló hővédő csempék miatt veszett el, hanem végső soron mindkettő menedzsment probléma volt. (Challenger esetén az, hogy a menedzsment erőltette a startot, hiába mondták a mérnökök, hogy hidegebb az időjárás, mint amin hitelesítve van a rendszer, Columbia esetén meg az, hogy az External tankról lehulló szigetelőhabot idővel normálisnak kezdték tekinteni, mert addig nem okozott problémát, klasszikus normalization of deviance.)
A tavaly szeptemberi amerikai feltalicskázását törlesztik le? Nagyon nyugodt nem lennék ...
2019 óta már csak bartel szerződés keretén belül visznek amerikai űrhajóst az oroszok. Ennek szimplán az az oka, hogy a küldetések szempontjából így jobb.
Itt nézegess:
Miért szűkíted a halottakra? Utolsó 20-ből kb. 15 az orosozkhoz köthető eset volt. (Pl. mikor a Nakua megforgatta az ISS-t, MS-9-et valamelyik Szása megfúrta, majd sufnituningban fixálta, MS-10, mikor a booster robbant fel, Antares alatt a régi orosz hajtóművek alulteljesítettek, Atlas V orosz hajtóműve szintén alulteljesített a Cygnus OA-6-nál (és kb. az mentette meg az egész küldetést, hogy a Centaur képes újratervezni a pályát). Vagy a legutóbbi hűtőfolyadék lékek, ami miatt csereűrhajót is kellett felküldenie az oroszoknak.
Lehet lobogtatni a Challengert meg a Columbiát, de ennyire sok hibát, főleg flagship programoknál az amerikaiak nem csinálnak. Naukát pl. majdnem felküldték úgy, hogy a star trackerről lehagyták a hővédő paplanokat. Egyik technikus szúrta ki egy sajtófotón már azután, miután a rakétára volt szerelve... Ha úgy lövik ki, kb. instant loss of mission. Az meg, hogy az oroszoknál nem halt meg senki az utóbbi időben, az azért nem kevés mázlinak is köszönhető. Ld. ilyen eseteket, mint amikor egy Progress-el letarolták a MIR-t.
Kicsit zavarban vagyok, mert nem tudom, hogy a sikertelenseg miatt kivegzett emberekeket er beleszamolni az uripar embervesztesegebe, vagy a veletlen balesetet halt mernokok nem annyira, vagy nem ugy halottak, mint a Challenger legenysege?
Hozzászólások
Még jó, hogy nem egy kórházra vagy iskolára!
Az bizony le. Illetve ha pontosak akarunk lenni: Olyan pályára állt, ahol
szembe jötttúl gyorsan jött szembe a Hold.„Az összeomlás elkerülhetetlen, a katasztrófa valószínű, a kihalás lehetséges.” (Jem Bendell)
Illetve, szerintem nem szembe jott a hold, hanem hatulrol gazolta el a szondat, hacsak az nem az orran akart landolni a segge helyett. :-)
>hatulrol gazolta el a szondat
A lényeg, hogy a közlekedési kihágást a Hold követte el, a szonda szabályos volt.
Az egyetlen kerdes, hogy a Hold nem figyelt a kovetesi tavolsagra (tempomattal ment mar nehany milliard eve, es befasult) vagy pedig a szonda akart buntetofekezni, csak rabaszott? :-)
Nem zuhant le.
Különleges landolási műveletet végzett el és most a tervezettnél jóval nagyobb területen végez méréseket.
https://iotguru.cloud
A csudát!
Az oroszok sikeresen lelőtték a Holdat.
Amúgy meg nincs ezzel semmi baj 200 millió dolcsi elfüstölt, majd legközelebb jobban sikerül.
Mindenkinek volt már jó néhány balul sikerült mutatványa aki űrkutatásra adata a fejét!
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox
> 200 millió dolcsi elfüstölt,
az semmi, nalunk abbol meg a tuzijatek se jonne ki, nemhogy a totgabi
Nem hittem, hogy ő előkerül ebben a topikban is :D
Ha egyszer most öt tapossa a függetlenobjektív média, akkor mit vársz az olvasóitól? Önálló gondolatot?
Szerintem inkább úgy helyes, hogy 3 Lőrinc jachtnyi űrszonda zuhant le.
Nagy Péter
Köszönöm a demonstrációt, pontosan erről beszéltem
Tul kozel allt a korhaz ablakahoz.
Ja, az a fomernok lesz a jovo heten.
Amennyiben igaz (brit bulvárlapról van szó): https://www.thesun.co.uk/news/23721709/russian-rocket-scientist-dead-poisoned-putin/
Nem semmi, hogy 47 évvel később sikerült a Holdra juttatni a leporolt régi járművet. Főleg, hogy ma már kb senki sem él az eredeti csapatból és a tudást adó mérnökök jelentős része is kivált SZUból FÁKból bokorból azóta. Látszik, hogy a gulág nagy motiváló tényező volt anno, mármint az, hogy néha hazaengedték dolgozni őket a gulágról.
Erdekes egyezes, hogy a szankciok miatt egy landolast segito eszkozt (radart?) vagy nem, vagy nem az elozetes tervek szerint tudtak csak legyartani, erre pont a landolas jelentett problemat.
Annyira azért nem szurkolnék az orosz űrprogram ellen ... tekintve, hogy a kirobbanó sikerű (ahahahaha) - 1, 2 - amerikai űrsiklóprogram kampeca után az oroszok hordják fel-le az amerikaiakat (is) a nemzetközi űrállomásra :D
trey @ gépház
Erről ez a kép jutott eszembe: https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aMKZMX1_700bwp.webp
De azért az USAnyerte az űrversenyt...
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Persze! Meg a vietnámi háborút is :D Láttuk, ahogy Chuck Norris még visszament a foglyokért a Missing in Action I-III-ban hangalámondással :D
trey @ gépház
Asszem nem azonos sulya van a dolgoknak azon a listan. A masik, hogy eleg hamar veget er a lista, mielott az USA igazan elhuzna.
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
Hát a holdraszállás akkora kamu volt, mint a ház. De az oroszok ráköltötték az összes pénzüket, szerintem ez hatalmas win a USA-nak :D
A föld is lapos ugye?
geoid, nézz utána
Aha, megnyugodtam, akkor csak a holdra szállás kamu szerinted :)
Ez egy tipikus érvelési hiba, nem értem miért csinálod még mindig:
user1: Szerintem A!
user2: B? Hú de lealáztalak ebben a vitában, hahaha, hülye vagy!
Ha a Holdraszállásról van szó, akkor miért jössz a laposfölddel?
Mert kb. ugyanaz a kategória. Bár felhozhatnál egy állítást is tőlem, mert állítás nem történt, csak blődség leírása után rákérdeztem mi a helyzet egy másik blődséggel kapcsolatban.. :)
Miért ne lehetne a holdraszállás valódiságát vitatni? Még nem tiltja a törvény. Engem például érdekelne, hogy mi alapján jutott erre a következtetésre. Láttam én is ilyen videókat, és valóban van köztük, ami gyanús.
Össze vagy zavarodva. Ha törvény tiltaná is lehetne vitatni. Csak ilyenkor az ilyen kijelentés hatását is viselni kell, hogy blődségeket ír.
Es az osszes 400K+ ember aki rajta dolgozott mind gyikember volt es azert nincs bizonyitek a csalasra ugye? :D
Jézus követői mennyien vannak? Ettől még minden csodatétele igaz lenne? :D
trey @ gépház
Ez itt most vallásgyalázás?
Miért lenne az? De engedtessék meg, hogy szkeptikus lehessek olyan dolgokkal szemben is, amit milliók vagy százmilliók vallanak :D
trey @ gépház
Senki nem tiltja meg a szkepticizmusodat, erről hasonlóan vélekedünk. De ettől a hasonlatot alapul véve tekinthető gyalázkodásnak. Csak szólok.
Micsoda? Hogy nem hiszek a feltámadásban? A vízen járásban? Hogy ketté vált a tenger? A szeplőtelen fogantatásban? :D
Hallod, hol vagyok én a Monthy Pyton-hoz? Milyen gyalázkodásról hadoválsz? :D
trey @ gépház
Nem kell hinni ezekben. Elég, ha kellő komolysággal előadod, és közben nézed a szuper toleráns "progresszív" arcokat. ;)
:)
Szerintem ne ass melyebbre. Neha elkepedek, hogy csak a vita kedveert beleallsz olyan dolgokba ami megkerdojelezi az intelligenciadat. Nem kell mindenre raugrani, azert mert valakinek mas a politikai velemenye meg lehet igaza valamiben. Plane, hogy ez nem politikai vagy hiszek nem hiszek benne tema.
LOL
Asszem' kaptál egy mattot és most elkezdesz személyeskedni, mert nem tudsz vele mit kezdeni.
trey @ gépház
Mi koze a keresztenysegnek a holdraszallashoz konyorgom? Nem attol igaz a holdraszallas baszki, hogy 400K ember dolgozott rajta es egyik sem szivarogtatott. Ez arra volt, pelda, hogy ha igy lenne nem lehetne titokban tartani, hogy kamu volt.
Szereted csavargatni a szavakat nagyon meg kapaszkodni baromsagokba de ezt most engedd el mert teljesen vicc targya leszel.
O igy tart tukrot. Ti hoztatok be a politikat az oldalra. Stb. :)
Az addig vili, hogy a katolicizmus emberi talalmany, legalabbis istenre kozvetlenul semmi bizonyiteknak latszo targy, ezt elfogadom, de a hold program is ugyanigy emberi talalmany, ergo a sok rajta dolgozo ember, illetve a vele kapcsolatos korabeli hiradasok, felvetelek erosen arra mutatnak, hogy ezt a mutatvanyt az emberek valoban vegigvittek.
Meg egy kiserlet amit barmikor elvegezhetsz es igazolja, hogy ott van a tukor amit fenthagytak...
HOLDPROGRAM-TAGADÓ!!!!!!!!!!!!
Pontosan ezt mondom én is. Arra mutatnak. Az erősen arra mutatnak nem jelenti azt, hogy feltétel nélkül benyalom.
trey @ gépház
Tukor lezer ne egesd magad tovabb pls
https://hup.hu/comment/2956358#comment-2956358
Valóban ^
Akkor most arra mutatnak, vagy biztosan létezett az, amit a korabeli videókban láttunk?
trey @ gépház
Jezus kovetoinek a nagy resze meg csak nem is elt egyidoben Jezussal, a holdraszallason dolgozo embereknek viszont volt gondolom valami koze a holdraszallashoz. Nincs egy whistleblower legeny a talpan, aki kiallna, hogy ez bullshit?
Van annak oka, hogy miert erdemes ilyeneket mondani:
https://m.hvg.hu/tudomany/20230510_dimitrij_rogozin_nasa_holdra_szallas…
Peldaul mert akkor lehet azt mindani, hogy a Hold is az oroszoke, es nem csak a Venusz:
https://m.hvg.hu/tudomany/20200918_venusz_oroszorszag_urkutatas
De ettol fuggetlenul jobb korokben kinevetik ezt a nezetet, megjobb korokben pedig edukacios cellal osszegyujtik az erveket:
https://csillagvizsgalo.blog.hu/2019/08/04/top10_bizonyitek_hogy_valoba…
hit hit hit, semmi bizonyíték :P
Sajnalatos modon a Cogito ergo sum -on kivul minden mas csak hit. :-)
mondjuk ha lefényképezed nekem a holdon az amerikai zászlót, akkor elhiszem hogy ott voltak
Eleg buta vagy, ha elhiszed, hogy letezem, es nem csak egy chatbot vagyok. Latod, en nem kovetem el ezt a butasagot veled kapcsolatban! :-)
igazából a létezésed nem lényeges a téma szempontjából
A tema szempontjabol semmi sem lenyeges, hiszen semmire sincs bizonyitek.
A tukros/lezeres kiserlettel mi a bajod?
Tippelek: nem hiszi el. :-)
Ugyanez a joker kartyaja az osszes konteosnak a nekik nem tetszo informaciok eseten a gyikemberestol a laposfoldhivokig.
Ja, te mindent elhiszel kritika nélkül?
Ez sok mindent megmagyaráz :D
https://a.te.ervelesi.hibad.hu/te-is
Szivesen. :-)
Nem.
De, tenyleg szivesen! 8-p
:)
Offtopik: ujabban szembejott nehany video, amikor a tanultabb (?) laposfoldesek kiserletekkel akarjak bizonyitani, hogy lapos a fold. A kiserlet termesztesen pont az ellenkezojet bizonyitja, es latszik a zavarodottsag, ahogy nem ertik. *surprised-pikachu.jpg*
link?
Trey elnéz keletre és nem látja görbülni?:)
Tiktokon volt, nem remlik, hogy elmentettem-e oket, de majd megnezem.
Netflixen is volt egy kisfilm. A film vegen epp egy 20K dollar erteku muszernek orulnek a laposcsapatban, hogy na ezzel majd jol megmerik es igazuk lesz. Nem lovom le a poent felettem mar irtak :D
Várjál már! Nem arról beszéltünk, hogy el tudott-e az emberiség helyezni egy tárgyat a Holdon, hanem arról, hogy biztosan járt-e a felszínén több alkalommal és úgy, ahogy előadták, ember.
trey @ gépház
Okosabbnak hittelek de tenyleg.
Az elmút 14 évben erősen degradálódott trey értelmi szintje. Valahol ott lehetett a törés bene amikor egy Linuxos nagymenő (talán maga Linus) letrollozta teljesen megérdemelten. Addig jóarc volt, de azóta zuhanórepülésben van.
SJ-t is elüldözte :D :D :D
Elfogyott az érv? Azt ugye tudod, hogy sose jártunk a Marson (ember), de tele van már ember által oda eljuttatott kramanccal? Helikopterrel, marsjárókkal?
trey @ gépház
Igen azt tudom. Assad magad melyebbre nyugodtan :D Nem ervek kerdese, hogy jartunk-e a Holdon.
Kemény bizonyítékokat vezettél elő újra. Majd ha lesz valami konkrét, keress! :D
trey @ gépház
Ha venned a faradtsagot es vegignezned a linkeket itt a topicban mar az eleg kellene, hogy legyen. Tajekozodj a temaban. Nekem nem kell bizonyitanom, hogy jartunk a Holdon mert nem attol lesz igaz, hogy en hogyan ervelek...
Akkor miért fogalmaztok rendre feltételes módban?
trey @ gépház
Na jó, de amikor a lapos Földről felszálltak az űrhajósok a lapos Holdra és párszor körülrepülték, csak feltűnt volna nekik, hogy az utóbbi időnként egy penge vonalnak látszik, kb. mint a Saturnus gyűrűje.
Amúgy szerintem is abban a civilizálatlan korban, amikor még nem létezett iPhone, kizárt, hogy emberek eljuthattak a Holdra. Logika.
Semmivel nem vagy jobb mint a laposföldesek. Csak az előjel más. Egy tükör a Holdon nem igazolja, hogy ott ember járt. Azt igazolhatja, hogy az ember képes volt technikailag valamit eljuttatni a Hold felszínére és azt ott rögzíteni.
trey @ gépház
Vázolnék neked egy nagyon jó hasonlatot arra mit csinálsz:
Elvégre mindenki hazudhat aki ott járt, a fotókat lehet hamisítani. Ennek sehol sincs vége.
Tehát még egyszer: a TÜKÖR NEM BIZONYÍTÉK ARRA, hogy ember járt a Holdon. Arra meg pláne nem, hogy többször és ott mindenféle bohóckodásokat, ugrabugrálásokat végzett.
Ezt állítom. Azt nem állítottam soha, hogy nem járHATOTT ember a Holdon, csak azt, hogy nekem még mindig vannak kétségeim. A kétségeim pedig minden egyes évvel nőnek, hiszen ha 1960 körül egy kotyogós kávéfőzővel le tudtak állítólag szállni a Holdra, akkor hogy a faszba van az, hogy 2023-ban még mindig nem rutinművelet a sokkal fejlettebb technológiával.
Abban dolgoztak: megmondhatták nekik, hogy
trey @ gépház
Nekem nem azzal van bajom, hogy neked van egy határozott véleményed, vagy az, hogy a te véleményed különbözik az enyémtől. Hanem az, hogy a megnyilatkozásaid alapján az tűnik ki, hogy a véleményed abból ered, hogy kevés ismereted van az egyes országok űrprogramjáról (nem, nem bántani akarlak ezzel a kijelentéssel, hanem egyszerűen így látom az alapján amit leírnál).
Tehát, ha esetleg valaki elkezdené ezeket felsorolni és te cáfolni a végeredmény az lenne, hogy téged nem érdekelnének az egyes egymást támogató bizonyítékok, hanem az, hogy neked erről a "valószínűségi elven" <- (ami alapvetően hibás adatokból táplálkozik)
Légyszíves legalább az Apollo programot ismerd meg, mindenféle előítélet nélkül (egyébként még most is sok az a ~10 év -- Apollo 11/1969) látni fogod, hogy a megelőző küldetések hogyan támasztják alá a valószínűséget pl.
Pont itt tartok én is. A valószínűségnél, amit állítasz. Csak én fennkölt körmondatok nélkül írom le és téged zavar a bárdolatlan őszinteségem, hogy nem bújtatom cirádás körmondatok mögé és nem öntöm le PC-ség mázzal.
Most, akkor a valószínűségtől kellene a 100% bizonyosságig eljutnunk. 🤷♂️
trey @ gépház
Ha neked a sejtés jobb a tudásnál, üsse kavics. Csak ne csodálkozz, ha kiröhögnek mert tényeket figyelmen kívül hagysz.
Te meg ne fogalmazz feltételes módban, ha állítasz valamit. Mert akkor meg én röhögök.
trey @ gépház
Te most olyan entitassal vitatkozol, akinek/aminek a letezesere az egyetlen bizonyitek, hogy ide irkalgat.
Úgy-úgy! :D
trey @ gépház
Mi van akkor, ha nem így van ahogy sejted?
Nem fogsz tudni a 100% bizonyossagig eljutni. Ha en ott lettem volna Armstrong mellett a raketaban, es esku alatt vallanam, hogy marpedig a Holdon voltunk, az sem lenne 100% bizonyossag, hiszen nemzetbiztonsagi erdek, fizetseg, mittudomen. De mondok jobbat, a vilagon gyakorlatilag semmiben nem lehetsz 100%-ig bizonyos. Lehet, hogy a Matrixban elunk, es a Rolexeket is ugy toltottek fel a tudatodba, a kisagyadba szurt hotdogsuton keresztul.
Onmagaban az, hogy a vilag legnagyobb HUMINT halozata nem tudott megcafolni egy olyan tortenelmi esemenyt, amin ennyi ember dolgozott (pedig elemi erdeke lett volna), nekem boven eleg ahhoz, hogy a bizonyitasi teher a fejemben a holdraszallas-tagadokon legyen. De gondolkodjatok tovabb, ha sikerul kitalalni valamit, ami Andropoveknek nem jutott eszebe, nyilvanosan bocsanatot fogok kerni. :)
A holdraszállás-tagadók attól kapnak fényt, amikor azt kellene megmagyarázniuk, hogy az oroszok miért nem tudták megcáfolni, hogy járt ember a Holdon.
https://iotguru.cloud
Nem én, te nem tudsz. Aki bizonygatja. Én csak élek az egészséges szkepticizmussal :)
trey @ gépház
Háhááááá! Szerintem ez lehetett a Szovjetek zseniális mesterterve a hatvanas évek végén:
Azzal akarták az USA-t térdre kényszeríteni, hogy 69-72 között bekamuzzák az egész űrhajósdit, ezzel kapcsolatos kutatásokat, fejlesztéseket, több ezer ember közvetlen részvételével, életnagyságú modellépítést, 12 alkalommal kb 300 óra rejszolást, és mindenféle kamu kőzetek előállítását, ami átmegy mindenféle tudományos vizsgálati módszeren azóta is! Ó igen, értem már.
Megint belekapaszkodsz valamibe es azon lovagolsz...
Jézusmária, te nem vagy normális.
A hatvanas években nem kotyogós kávéfőzővel szálltak le, hanem az akkor legmodernebb eszközökkel, amelyek közül sok azóta se fejlődött sokat, mert ugye a technológiai fejlődés nem törvényszerűen ugyanolyan mértékű minden területen (ha így lenne, akkor a Commodore 64 és a terabytos mobiltelefonok viszonyát az autókra is érvényesíteni lehetne, és ma már repülő, napelemes, akku nélküli, minimálfogyasztású elektromos autókkal közlekednénk).
Az oroszok is majdnem le tudtak volna szállni, megvolt szinte mindenük, ha jobb automatizációval rendelkeznek, és az N1 rakéta rengeteg hajtóművét képesek lettek volna hibátlanul összehangolva működtetni. De ekkorra már kibernetikában a SZU végletesen lemaradt, utána meg a sokadik N1 kudarc után a szovjet gazdaság is kihullott mögüle.
A holdraszállás technológiája máig megvan, és több szempontból rengeteget fejlődött, pl a marsra is raktak terepjáró méretű gépet, röptettek helikoptert, stb. Illetve most repül az Apollónál jobb emberes űrhajó, a SpaceX meg társaik sem az ujjukból szopták, amit csinálnak, hanem NASA know how-t használnak.
A lényeg, hogy minden megvolt, amivel le tudtak volna szállni, őrültség lett volna egy összeesküvést létrehozni (rakétával, irányítóközponttal, leszállóegységgel, csak ember nélkül), akkor már sokkal egyszerűbb volt megcsinálni a holdraszállást. Ld.: That Mitchell and Webb Look - Moon Landing Sketch - YouTube
Volt egy film a földön megrendezett kamu holdraszállásról, magyarul "Földi űrutazás" volt a címe. Na azt a Holdon forgatták, hogy még hitelesebb legyen.
Mars (Capricorne One)
😆
Semmit sem tettél hozzá a beszélgetéshez.
A Mythbusters max. egy Plausible táblát adna rá.
trey @ gépház
Az oroszokat is lefizették, akik ezeket a missziókat az elejétől a végéig tudták követni?
Ennek alapvetően pénzügyi okai vannak, a '60-as években az USA teljes költségvetésének a 4-8 százaléka ennek a holdprogramnak volt alárendelve, ebből 2-4 százalék csak a NASA volt és ebben a 4-8 százalékban nincs benne a katonaság plusz költségvetése. Akkor volt egy olyan verseny, ami megért ennyi pénzt és volt akarat, hogy erre fordítsák a költségvetés egy jelentős százalékát, most nincs ilyen verseny, ami megérne ennyi pénzt, ennek a pénznek a töredékéből dolgozik minden országban az űrkutatás. Nem a technológia hiányzik, hanem az akarat, hogy ember szálljon le a Holdra.
https://iotguru.cloud
.
HAHAHAH, pénzügyi okai. Már vártam a süketelést.
Érdekes, mert ha nem hallottam ezerszer a '90-es évektől kezdve, hogy megyünk a Holdra, akkor egyszer se. Most meg kiderül: nem is akartunk :D :D :D
trey @ gépház
Mai értéken 300 milliárd dollárba került a holdprogram és ez csak a NASA költségvetése volt, nem a teljes. Ha választani kell, hogy egy James Webb űrteleszkópra és társaira menjen el 10-10 milliárd dollár vagy egy emberes holdraszállásra 50 milliárd, akkor a James Webb űrteleszkópot és társait fogják választani, mert az emberes holdraszállásnak nincs tudományos haszna.
Faszméregetésre meg vannak ennél olcsóbb projektek is.
Beszélni róla ingyen van.
--
Ja: Arra elfelejtettél válaszolni, hogy az oroszokat is lefizették-e, mert folyamatosan követték a holdprogramot.
https://iotguru.cloud
Jaja, nem kell feltalálni a Holdprogramot újra 0-ról, azt bizonygattátok, hogy a know-how megvan, a technika is ugyanaz hozzá. Ezt is ti mondtátok. Nosza, akkor csak ugrani kell. Nem lesz az 300 milliárd.
Baromságokat ignorálom.
trey @ gépház
Feltalálni nem kell, de attól még kurva sok pénzbe kerül.
Dugig voltak kémekkel ezek a programok, egészen magas szinteken is fogtak el kémeket mindkét oldalon, szóval ennek ellenére miért fogadták el az oroszok, hogy ember járt a Holdon, ha könnyedén bizonyították volna a kémkedési eredményekkel, mérésekkel, műszerekkel, egyebekkel, hogy nem járt ember a Holdon? Ahogy USA tudta, hogy az oroszok hogy állnak, úgy az oroszok is pontosan tudták, hogy az amerikaiak hogy állnak. Ha nem voltak teljesen biztosak benne, hogy járt ember a Holdon, akkor miért nem bizonyították ezt könnyedén már akkor?
https://iotguru.cloud
Akkor te se irjal baromsagokat vagy magyarazd mar meg legyszives, hogyan lehet lefizetni 400K+ embert?
itt elég jól össze van szedve a third party-k által begyüjtött bizonyíték a holdraszállásra: https://en.wikipedia.org/wiki/Third-party_evidence_for_Apollo_Moon_landings
Smoking gun nincs, vagyis senki nem videózta le a feltehetöen holdon mászkáló ürhajósokat. A Chandrayaan-2-es kép nekem elég meggyözö, hogy stimmel a sztori. Gyerekkoromban a fent említett "Földi ürutazás" nagyon bejött... :)
"Elég meggyőző"
Te is itt tartasz. Ahol én. Pont.
trey @ gépház
A probléma az, hogy ha csak azt hisszük el, amit saját szemünkkel látunk, akkor abban sem lehetünk biztosak, hogy egyáltalán volt szovjet űrprogram. Meggyőző adatok persze vannak, de én még a saját szememmel semelyik űrszondájukat nem láttam idegen bolygón. Persze elég meggyőző, de biztosra nem tudhatjuk.
Ha meg azt elhisszük, hogy vannak űrállomások, és van olyan űrhajó, ami életben tud tartani embereket legalább egy hétig odafent, és azt is elhisszük, hogy tudunk olyan berendezést gyártani, ami elmegy a holdig, meg vissza, akkor miért nem tűnik hihetőnek, hogy ezt a tudást kombinálva pár embert is eljuttattunk a holdra, és haza is hoztuk őket?
Mármint mi lenne a motiváció, hogy valami, amit meg tudnak csinálni, és minden technika is rendelkezésre áll hozzá, azt inkább egy kamu felvétellel igazolják?
Nagy Péter
Az élet úgy működik, hogy valami először sikerül, végül a megismétlése tömegessé válik. Nem egyszer mennek vissza a Holdra, hanem százszor, tizedannyi pénzből. Columbus tojása: ha egyszer megmutatod hogyan kell csinálni, már megy.
Mindenképp furcsa, hogy amit C64 szintű számítógépekkel képesek voltak megcsinálni, az ma sehogy sem megy, sokkal modernebb cuccokkal sem.
Szerintem hazugság volt az egész, ahogy minden más is a világon. Miért pont ebben mondtak volna igazat?
miből gondolod, h nem megy v. mit értesz alatta?
Ez a te feltételezésed. Mit fogsz mondani akkor ha az Artemis leszáll? Hogy kamu? (csak mert feltételezésekkel vagy hajlandó kommunikálni)
Az, hogy az oroszok most nem jártak sikerrel, nem azon múlt, hogy C64-es, vagy modernebb gép van benne. Valószínűleg egy programhiba, vagy valami alkatrész-meghibásodás miatt nem a kellő ideig lassított a szonda, és így nem jó pályára került. Ezzel párhuzamosan az indiaiaknak sikerült mai cuccokkal eljutni a holdra, pedig az Roszkoszmoszhoz/NASA-hoz képest elenyésző mennyiségű tapasztalattal rendelkeznek csak.
A holdon pedig nem egyszer jártak, hanem hatszor. De mivel a módszer, amivel eljutottak oda, nem nagyon változott, ezért az utak sem váltak olcsóbbá. A módszer persze ismert, de az egészet az mozgatta, hogy ki jut oda előbb. Az USA már behúzta az első 12 embert a listára, és az, hogy az első két név amerikai legyen, még megért nekik több ezer millió dollárt (az első ember nevét még Oroszországban is ismeri mindenki), de a 13. holdra küldött ember már nem érne ennyit. Másfelől pedig már nagyon olyat nem tudtak tenni a holdon, ami megért volna ennyi pénzt. Holdkőből már több száz kiló volt a földön, és amit el tudtak végezni kísérletet ott 1 nap alatt és szkafanderbe öltözve; azt már megcsinálták.
Amit pedig most terveznek oda új program, az már nem hasonlít az előző utakhoz, így nyilván újra kell tervezni. Egyfelől a korábbi technológia egy részét kompletten cserélhetik, ugyanis amit utoljára használtak számítógépet, annak a memóriájában még egy tű hegyével is át lehetett billenteni egy bitet, nyilván nem ezt a modellt akarják most tovább fejleszteni. Másfelől itt most sokkal több időt töltenek majd a holdon, mint eddig, és egy a hold körül keringő űrállomás is lesz, többen is mennek, és több lesz a feladatuk is. Az utat pedig már sokkal olcsóbban teszik majd meg, mint annak idején. A következő verseny nyilván abban lesz majd az államok között, hogy ki juttat hamarabb embert a Marsra, vagy kinek lesz előbb holdbázisa. Arról nem is beszélve, hogy a jelenlegi tudásunk alapján a hold tele van palládiummal, aminek az ára az aranyéval vetekszik. Így idővel ez komoly pénzt is jelenthet az ott megtelepedő országoknak, ha a visszatérő űrhajósok magukkal tudnak hozni egy 100 kilót belőle.
Nagy Péter
Valószínűleg sose lesz annyira olcsó az űrutazás, hogy megérje a Holdon bányászni bármit is, ami nem helyi felhasználásra kell.
A kisbolygók azért mások, mert ott a kiszemelt kisbolygóra rögzült robotokkal kisebb pályamódosításokkal el lehet érni, hogy 5-10 év után Hold körüli pályára álljon a kisbolygó, ott ki lehet belőle nyerni a szükséges anyagokat keringés közben, azokat beletenni kapszulákba, ezeket szintén egy kisebb pályamódosítással Föld körüli pályára lehet állítani, aztán leküldeni a Föld légkörén keresztül és a kisbolygó maradékát szintén egy kis pályamódosítással le lehet küldeni a Hold felszínére, ahol meg tud semmisülni.
https://iotguru.cloud
1 tonna palládium értéke jelenleg 40 millió dollár. A SpaceX-es StarShip elvileg 150 tonna hasznos teherrel tud repülni, és a holdig oda-vissza az üzemanyag bele ~2 millió USD.
Persze ehhez az kell, hogy a hold felszínén legyen az a gyártóüzem, ami az ottani kőzetből tiszta palládium kockákat gyárt, amit utána könnyű szállítani; és az űrhajónak is van egyszeri költsége, meg élettartama is.
Ez még biztosan nem a következő 5 év története, de egy tonna elszállítása a holdról a földre szerintem már most is megoldható 40 millió dollár alatt.
Nagy Péter
"A SpaceX-es StarShip elvileg 150 tonna hasznos teherrel tud repülni"
Ennyit tud felvinni LEO-ba, azaz földközeli pályára. A holdról vissza párszáz kilogrammot tud elhozni max. Nagyon más téma a LEO meg a Holdról felszállás.
Vagy te ezt úgy képzeled, hogy 150 tonnás hasznos teherrel fel tud szállni a Hold felszínéről? :D Ha igen, akkor nagyon nem vagy képben azzal, hogy hogyan működik az űrhajózás fizikája.
100 kiló palladium is 2-szer annyit ér, mint az üzemanyag oda-vissza. Az Apollo program kis holdkompja pedig 97 kg holdkövet hozott vissza fordulónkként, pedig az egy apró kis kapszula volt, nem egy 30 méteres monstrum, szóval annál biztosan többet fog tudni.
A holdról felszállás egyébként tudomásom szerint nagyságrendekkel kevesebb üzemanyagba kerül, mint a holdig eljutás. Miután a holdnak nincsen légköre, és a gravitáció is töredéke a földinek, így onnan nem nehéz valamit feljuttatni az űrbe, ahol pedig gyakorlatilag egyből a föld vonzáskörzetébe kerül (miután a hold is a föld vonzáskörzetében van).
Nagy Péter
Aham, te vagy az, aki az autózásnál is csak a benzinköltséget nézi, ugye?
Hát, határeset. A Lunar lander esetén a launch mass ~16 tonna volt, ebből maradt ~5 tonna, mire felért a keringő egységhez, a Földről pedig közel 3000 tonna indult meg és ebből ~2850 tonna volt az üzemanyag, és mindez maximum ~108 kilót tudott hazahozni a benne ülőkön kívül. Nagyjából az a helyzet, hogy ha teljesen kész arany vagy palládium rudak lettek volna ott, ahol leszálltak, akkor se érte volna meg hazahozni.
Hujjujj.
https://iotguru.cloud
"ahol pedig gyakorlatilag egyből a föld vonzáskörzetébe kerül (miután a hold is a föld vonzáskörzetében van). "
Szerintem még egy kicsit gondold ezt át fizikailag. A Föld a Nap vonzáskörzetében van, a földi műholdak mégsem zuhannak a Napba. Miért nem?
150 tonnát tud LEO pályára vinni, ~40 tonnát GTO pályára, ami még mindig teljesen más műfaj, mint innen elmenni a Hold körüli pályára, ott leszállni, felpakolni a cuccot és visszaküldeni a Földre... a 2026-os Hold misszió hasznos terhe például 120+500 kg lesz és ez egy one-way misszió, nem jön vissza onnan anyag. A Chandrayaan-3 esetén is leszálló hasznos teher ~1,8 tonna volt, nem jön vissza semmi és így is ~75 millió volt a projekt teljes költségvetése.
Hát, ugye jelentősen befolyásolja a dolgot, hogy az üzemanyagot oda kell vinni, amivel majd visszajön a hasznos teher...
https://iotguru.cloud
A Holdrol visszafele olcso. Kozel nem annyi energia, mint oda eljutni. Persze oda kell cipelni az uzemangyagot, amivel visszainditod a cuccot.
Ha nem erdekel, hogy kit versz fejbe 1 tonna cuccal, akkor eleg egyszeru. Kell egy kis hopancel (hogy ne egesd el az atmoszfereban) es valami ejtoernyo, es hajra. Mondjuk az ejtoernyo se fontos, megall hamar :)
Én úgy tudom, hogy kb. 35 kg. talajmintát terveznek visszahozni, főleg azzal a céllal, hogy fel tudják mérni, hogy az ott található anyagokból helyben milyen építőanyagot tudnak majd készíteni. De az igaz, hogy ezt nem arra tervezték, hogy a holdról nagy mennyiségben hozzon el bármit is. Inkább az lesz a különlegesség, hogy a hold felszíne alól több méterrel is lesznek mintáink, illetve pontos mérési eredmények.
A Chandrayaan-3 esetében pedig a költségek jelentős része az volt, hogy kifejlesszék a rendszert, és a rajta található tudományos műszereket. Ha kellene még egy ugyanilyen szondát ugyanoda küldeni, az már kijönne ~10 millióból is, hiszen a tervek már adottak, nem kell éveken át kísérletezni, csak a kész terv alapján összerakni még egyszer.
Az Apolló űrprogram idején is a legnagyobb költség a program kifejlesztése volt. Az első holdraszállás előtti években 3,5 - 4 milliárd dollárt költöttek rá évente, miközben az utolsó 3 tényleges holdraszállás idején 1 milliárd dollár volt csak az éves költségvetés, és ebbe belefért, hogy egy évben többször is menjenek.
Nagy Péter
Sínágyúval kell kilőni, persze nem azért, mert az olcsó, vagy egyáltalán megvalósítható, hanem mert az tökre menő.
Be kell célozni a földet, egy olyan országot amiért nem kár, és ejtőernyővel lassítva, (hogy ne túl nagy területen kelljen összegereblyézni a darabokat) mehet a cumó.
Vagy B terv, nem a nyersanyagot kell lehozni, hanem a holdon készíteni a terméket, amivel a következő bázisokat lehet építeni és ellátni a holdi embereket holdi kütyükkel. A földiek meg fizessenek, ha exkluzív MiM (Made in Moon) telefon villantásával akarnak pinát fogni a vidéki diszkóban. :-)
Az egy teljesen másik misszió. Ami most lesz, az nem emberes. Amit idéztél, az majd egyszer valamikor és valahogy lesz: "After the initial samples are collected, they will be transferred to the Human Landing System (HLS) until the crew departs from the lunar surface."
Nem fejlesztettek szinte semmit nulláról, nagyrészt összelegózták.
A Chandrayaan-2 majdnem ennyibe került, csak összetörték landolásnál. Nem, nem jönne ki ~10 millióból.
https://iotguru.cloud
a wikipediás cikk arról szól, hogy bizonyítékok, hogy az Apollo leszállt a Holdra... nem ember...
hihetetlen, mennyit tudtok lovagolni a hülyeségen... maradjunk annyiban, hogy "valószínű" vagy, hogy minden jel arra mutat, hogy járt ember a Holdon... de a 100%-ig még van...
pont, ahogy már sokféle elmélet megbukott a valóság modellezésére, amikről sok ideig azt tartották, hogy na, az a tuti...
Néha azért vissza szoktál jönni a VR-ből a valóságba?
Néha nehéz eldönteni, hogy azért trollkodik, hogy növelje az oldal látogatottságát vagy komolyan is gondolja :-)
Snowdennek nem mondtak, hogy amin dolgozik, az nemzetbiztonsagi erdek? Vagy nem kapott erte fizetest? Ha valaki egy ilyen sztorival elojonne, Oroszorszagban nemzeti unnep lenne a nevnapja is, es egyutt lovagolhatna a naplementeben Putyin atyuskaval.
Az is az. Mi támasztja alá, hogy egyetlen egység vagyok? Eleve az ego nem állja meg a helyét önmagában.
Egy Orosz eredmény sincsen rajta. Az mind Szovjet!
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox
Hát igen, és mindezt úgy hozták össze, hogy az amerikaiknak még a csúnyagonosz náci (de már elmúlt) mérnökök is besegítettek "egy kicsit", ill. az amcsik koppintották a megkaparintott
németApple-ös rakétákat. Mi lett volna, ha még ez a sok külső segítségük sincs....A szovjetek meg nem voltak restek ellopni a terveket.
Vlagyimir Komarov and the Soyuz-11 crew like this
Most már a SpaceX Dragon-ra állnak át, nem?
2020 óta, igen.
https://iotguru.cloud
Ja, ez ilyen kispolgári vihogás
+1
Szemet szemért!
trey @ gépház
És pont az hozza fel, aki elkezdte. Na igen.
Ó, nem. Az OP kezdte.
trey @ gépház
Értem. Óvodások, ha találkoznak....
Erről szól a flame, még ha ez a tökkelütött el is tévesztette a topikot. Mondjuk, ennek a berúgásához is én kellettem, mert csak vegetált :D
trey @ gépház
> amerikai űrsiklóprogram kampeca után az oroszok hordják fel-le az amerikaiakat (is) a nemzetközi űrállomásra :D
Már meg ne haragudj kedves trey, de kérlek ne terjessz hazugságokat és álhíreket. Tavaly és idén eddig (2022-2023) eddig 63 járat volt az ISS-re, ebből csupán 7 volt orosz Союз, az összes többi mind amcsi volt. Egyszerűen nem igaz, amit állítottál.
https://www.nasa.gov/feature/visiting-vehicle-launches-arrivals-and-dep…
Ebből melyik szállított embert?
Kattints a linkre és megtudod. Elég sok, majdnem minden SpaceX Dragon repülés vitt legénységet.
És a soronkövetkező legénységet is (SpaceX Crew-8) Dragon fogja vinni az ISS-re, nem Союз:
https://www.nasa.gov/press-release/space-station-assignments-out-for-na…
Az az állítás, hogy "az oroszok hordják fel-le az amerikaiakat (is) a nemzetközi űrállomásra" egyszerűen nem felel meg a valóságnak.
ROTFL
trey @ gépház
Igen, Trey kicsit le van maradva. Azonban elég hosszú időszak volt az űrsiklóprogram leállításától addig, hogy a SpaceX embert is vitt az ISS-re, ebben az időben igaz volt, hogy az oroszok nélkül meghalt volna az egész.
Valóban, hiszen legutóbb tavaly szeptemberben vitt orosz űrhajó amerikai asztronautát :D :D :D
trey @ gépház
Az egy dolog. Én arról az időszakról írtam, amikor csak oroszok vittek/hoztak embert az űrállomásra/ról.
Elsősorban gazdasági döntés volt, hogy a ruszkik szállítottak embert az ISS-re. Nem ingyen tették, meg voltak fizetve.
HAHAHA, maszatkirály. Persze, hogy az volt. :D A másik okostojás kommentjével összevetve, hogy "De az oroszok ráköltötték az összes pénzüket," majdnem beszarok a röhögéstől. :D :D :D
Az oroszok úgy ráköltötték az összes pénzüket, hogy ők hordták fel az amerikaiakat az űrbe, meg még tavaly is vittek :D :D :D
Bazmeg, bekönnyeztem :D
trey @ gépház
Italoztál!?
Folyton! :D Most épp' kávét :D
trey @ gépház
Részegen nem kéne posztolnod!
A maszatolás itt a te oldaladon áll, mivel van egy igaz állításod, de abban a jelenidő és a sejtetett kizárólagosság tényszerűen nem igaz. Abban az időben sem azért volt az orosz technika használva, mert kizárólag az lett volna elérhető, hanem azért mert az olcsóbb volt. Valamint:
Te kezdtél el terelni egy specifikus küldetésről szóló szomorú jelentés okán és kiszélesíteni azt a teljes orosz űrprogramra. Emellett az is tényszerű, hogy a szovjet időben a fegyverkezés mellett az űrverseny szolgálta az amerikaiak érdekeit mivel ezzel próbálták olyan költségekbe hajszolni a keleti blokkot amit nem képes elviselni, így jelentősen hozzájárult a későbbi gazdasági összeomláshoz. Az idézett hozzászólással csak az a baj, hogy azt akarja elhitetni, hogy nem volt holdraszállás, mivel annak tonna számú bizonyítéka van.
De te tudatosan azt is össze akarod keverni, hogy az oroszok mit finanszíroznak saját pénzből és mi az amit mások fizetnek.
Harmadrészt, a legutolsó pár emberes küldetésen egy nemzetközi megállapodás értelmében szállítottak külföldi űrhajósokat (az oroszok finanszírozták) mert az amerikai emberes küldetésekben is helyet kaptak. Mint pl. Konstantin Borisov a SpaceX Crew-7 legénységében.
Szóval ne maszatolj légyszi. Elég baj, hogy ez sikertelen lett, mert igaz, hogy az oroszok ezt a technológiai képességeik bizonyítására akarták használni (politikailag) de ebben rengeteg tudós és mérnök (orosz) játszott szerepet, akik helyzete a politikai nyomás miatt most valószínűleg katasztrofális lesz.
Persze, persze :D
Magyarázd csak :D
Megértem egyébként, hogy neked, megrögzött ruszofóbnak ez miért kellemetlen. Mármint, hogy a mindenben is (leginkább propagandában) legerősebb amerikaiak az oroszokra voltak/vannak szorulva :D :D D
trey @ gépház
Majd ha bármilyen általam leírt információt tudsz cáfolni jelezd, addig azt kell mondanom hogy a személyeskedés nem tartalom:
Ha már itt vagy kimoderálnád saját magad?
Idáig jutottam. Thx!
trey @ gépház
Moderációs kérés? Vagy ragaszkodsz a hivataloshoz?
Megvan módja. Pontosan tudod te ezt.
trey @ gépház
Annyira rájuk vannak szorulva, hogy napokon belül amerikai űrhajó visz fel egy orosz űrhajóst. Ha nem értesz valamihez, minek odatrollkodni?
"Elég baj, hogy ez sikertelen lett, mert igaz, hogy az oroszok ezt a technológiai képességeik bizonyítására akarták használni (politikailag) de ebben rengeteg tudós és mérnök (orosz) játszott szerepet, akik helyzete a politikai nyomás miatt most valószínűleg katasztrofális lesz."
Valoazinuleg kiderul roluk is, hogy mocskos hazaarulok, haborupartiak, oltastagadok, es az orosz Gyurcsany emberei, mint ahogy a kollegajukrol is hirtelen kiderult, hogy:
https://index.hu/kulfold/2023/05/17/haboru-orosz-ukran-konfliktus-orosz…
Oszinten nem csodalkoznek, ha kiderulne, hogy a mernokok kozul nehanyan a crash utan egy oraval nehany mar egy olyan vonaton/repulon ult, ami valami tranzit orszagon keresztul nyugatra vitte oket, csaladostul.
Most meg a SpaceX nélkül lenne halott. Az NASA - mint az USA állami űrügynöksége - a mai napig nem képes embert szállítani az űrbe. A SpaceX ugyanúgy bérfuvarozik az USA-nak, mint a RosszKozmosz.
„Az összeomlás elkerülhetetlen, a katasztrófa valószínű, a kihalás lehetséges.” (Jem Bendell)
Szerintem az nem baj, hogy rakétafejlesztéssel már nem a NASA foglalkozik. Így lehet valódi űrkutatásra koncentrálniuk.
De foglalkozik, csak már nagyon nem megy nekik. Lásd az SLS projektet, ami ugye az űrsikló maradványaira épül. A SpaceX ennyi idő alatt sikerre vitte Falcon családot és a Starship-el is jól halad. Az az érzésem előbb lesz Starship is, mint SLS.
„Az összeomlás elkerülhetetlen, a katasztrófa valószínű, a kihalás lehetséges.” (Jem Bendell)
Az SLS projekt és a SpaceX nem azonos súlycsoportban vannak. Az SLS célja a mélyűri kutatások támogatása, míg a SpaceX egy magánvállalkozás.
Tőlem. De eldönthetnéd, hogy akkor a NASA foglalkozik rakéta fejlesztéssel vagy sem.
„Az összeomlás elkerülhetetlen, a katasztrófa valószínű, a kihalás lehetséges.” (Jem Bendell)
Nem! A NASA az SLS programot viszi, amiben a következő gyártók vannak benne:
Nem értünk egyet. Az SLS-t a NASA tervezte és a NASA koordinálja az építést. Az általad említett cégek csak beszállítók.
„Az összeomlás elkerülhetetlen, a katasztrófa valószínű, a kihalás lehetséges.” (Jem Bendell)
A NASA IMHO egy projekt ceg, ami a szukseges osszetevok fejleszteset kiadja az adott szakiranyban jeleskedo akar magan, akar allami cegnek. A korabbi raketak fejlesztese is pl. foleg a JPL erdeme, ha jol tudom, ami a NASA resze, leanyvallalat vagy valami hasonlo.
elég pontatlan amit írsz
SLS már repült (=Artemis 1)
https://www.youtube.com/watch?v=9O15vipueLs
ajánlom a csávó castornáját, mindenre van videója, ami az ürrepülést érint.
Igen, repült, de még nincs kész. Ez csak az első teszt repülés volt. Az SLS tizen plusz évnyi fejlesztése alatt a SpaceX - nulláról indulva - a Falcon rakétacsaláddal már akár heti több kilövést eszközöl, emellett a Starship is gőzerővel fejlődik.
Valahol van egy videó arról, hogy mi ez a tökölés az SLS-el és miért az úrrepülőgép alapjaira épül. Nem meglepő módon az amerikai kongresszusban ülők pénzügyi érdeki irányítják az egész programot. Az részletkérdés, hogy mi lesz az SLS-el, a lényeg, hogy csurogjon a lé.
„Az összeomlás elkerülhetetlen, a katasztrófa valószínű, a kihalás lehetséges.” (Jem Bendell)
Írtam már: az SLS mélységi űrkutatásra fejlesztik, a Falcon meg egy meglévő rakétatechnológia "olcsósítása".
És a Starship?
Ha valami "meglévő rakétatechnológia" az az úrrepülőgép alapjaira épülő SLS. Csak sokkal drágábban. Egyébként majd meglátjuk miből mi lesz. Mennyire lesz az az űr mélységi. Én a szenátorok zsebét látom most mélynek.
„Az összeomlás elkerülhetetlen, a katasztrófa valószínű, a kihalás lehetséges.” (Jem Bendell)
ROTFL
trey @ gépház
Ez a válaszod arra, hogy álhírterjesztésen kaptunk? Ez egyáltalán nem nevetséges, nagyon is szomorú.
Kérlek szépen legalább egy ilyen technikai oldalon (amiért ráadásul Te vagy a felelős) próbálj tartózkodni az álhírterjesztéstől, ez mindannyiunk érdeke. Köszönöm!
ROTFL
trey @ gépház
Beakadhatott valami nálad, mert nem tudsz értelmes ember módjára válaszolni... :-)
Tisztázzuk: nem érdekel a politikai vetület, és tisztában vagyok vele, hogy muszáj propagandát terjesztened az oldalon, különben megszopatnak odafentről; ezért arra kérlek csak, ha lehet, legalább a nyilvánvaló hazugságoktól próbálj meg tartózkodni, mert nagyon rosszul jön ki, amikor az oldal adminját ilyenen kapják. Az meg, hogy csak "ROTFL"-el válaszolsz, azt suggalja, azért ez és nem valami értelemes a válaszod, mert valahol legbelül Te is tisztában vagy vele, hogy hülyeséget írtál.
A kommentem nem a személyed ellen irányult, hanem a nyilvánvaló hazugság ellen. A legnagyobb tisztelettel, kérlek szépen, ne erre próbálj meg válaszolni, hanem a jövőben próbálj meg tartózkodni az ilyenektől.
ROTFL
FEL:
Angol:
https://www.cbsnews.com/news/nasa-astronaut-joins-russian-cosmonauts-fl…
Magyar:
https://hu.euronews.com/2022/09/21/amerikai-urhajost-is-vitt-a-szojuz-a…
LE:
https://www.szabadeuropa.hu/a/legenyseg-nelkuli-orosz-urhajo-hoz-vissza…
(igen, tudom ... a terv az volt, hogy Szojuzzal tér vissza, TEHÁT FEJEZZÉTEK BE AZ OROSZ ŰRPROGRAMON való röhögést, mert semmivel sem rosszabb, mint az amerikai)
Közelmúlt ^ Messzebb ne is menjünk.
trey @ gépház
> TEHÁT FEJEZZÉTEK BE AZ OROSZ ŰRPROGRAMON való röhögést, mert semmivel sem rosszabb, mint az amerikai
Sosem röhögtem rajtuk, és sosem állítottam, hogy rosszabb lenne. Mindössze egy alaptalan állítással szálltam szembe.
Az orosz űrprogram pont olyan, mint az AK: faék egyszerű, primitív alkatrészekből van összerakva, ez igaz, na de pont ez is a legnagyobb előnye: kevesebb dolog tud benne elromlani, szélsőséges körülmények között is jól működik, ezért megbízhatóbb és sokkal olcsóbb is üzemeltetni. Én mindig is a K.I.S.S. (Keep It Simple Stupid) elv híve voltam. Az, hogy egy űrmisszió nem jön össze, teljesen általános orosz és amcsi oldalon is, számtalan példa van rá. Rengeteg az ismeretlen tényező, rengeteg a hibalehetőség, képtelenség mindenre felkészülni ezért nagy a valószínűsége a sikertelenségnek. Amikor a legtávolabbi határt ostromoljuk, ezt a rizikót tudomásul kell venni.
Tény: hiába újrahasznosítható a Dragon, orosz megoldással embert juttatni az űrbe még mindig sokkal olcsóbb.
Próbáltak a szovjetek is összerakni űrsiklót (Buran), de a program a birodalommal együtt hullott darabokra...
Igen, azért nagy kár. A Buran nagyon jó terv volt, minden, ami jó volt az űrsiklókban, azt lekoppontitták, minden, ami rossz, azt meg kihagyták vagy kiküszöbölték (a hőpajzsa például zseniális ötlet szvsz). Tényleg kár, hogy kihúzták alóla a talajt, mert simán kenterbe verte volna a Space Shuttle-t, ha folytatják a programot.
Ha ennyire jo, mi az oka, hogy masok nem loptak el ezeket az otleteket, es eddig nem vertek kenterbe vele mindent es mindenkit?
Ugyanazért, amiért a Space Shuttle eredetileg is félrement. A NASA egy sokkal kissebb járművet szeretett volna, amit gazdaságosan lehetett volna földkörüli pályára állítani, de nem engedték neki. A hadsereg közbeszólt, és irreális elvárásokat támasztott, emiatt kellett megnövelni a méretét és a rakterét akkorára, amit már rohadt nehéz gazdaságosan feljuttatni. A sors iróniája, hogy a hadsereg végül soha nem is használta a Space Shuttle-t arra, ami miatt belekontárkodtak a terveibe, csináltak inkább egy űrsiklót maguknak (X-37). Hiába vettek volna át ezt-azt a Buran-ból, ha már az alapkoncepció volt elkufva a méretekkel.
A magánszektor már más tészta, azok nem szívbajosak, bizony le is nyúltak jópár ötletet meg húzást az orosz űrprogramból, és nem félnek újítani a nagyobb profit reményében. Még nem tartanak ott, de jó úton haladnak, hogy kenterbeverjenek mindenkit. A Союз költsége nemigazán változott az elmúlt évtizedekben, ugyanakkor a Dragon egyre olcsóbb, egyre megbízhatóbb lett az elmúlt években. Csupán csak idő kérdése, mikor válik a Dragon olcsóbbá, mint a Союз. (Arról nem is beszélve, hogy a SpaceX üzemanyaga víz, ami még a macerás tárolás mellett is jóval olcsóbb, mint bármilyen más szilárd vagy folyékony üzemanyag. A rakétameghajtás terén is várható, hogy az elkövetkező években drasztikusan csökkennek a költségek, szóval e téren is le fogják körözni előbb-utóbb). A NASA mindig is ilyent akart (https://spinoff.nasa.gov/Spinoff2020/t_6.html), a SpaceX meg megcsinálta, a PoC már működik, most már csak csiszolni kell, hogy kényelmesebb és olcsóbb legyen. Biztos lehetsz benne, egy pénzéhes multi mindent elkövet, hogy lefaragja a költségeket és maximalizálja a profitot.
De szerintem az igazi favorit a kínaiak. Ha azok egyszer rászánják magukat, akkor tuti összeraknak majd valamit, ami minden más megoldásnál jobb. Csak egy pártutasításra van szükség hozzá, a bekerülési költség és az esetleges emberveszteség meg ráfordított munkaóra pedig nem számít nekik, emiatt garantált lesz a siker, bármi is legyen az ára.
Hogyne változott volna, 20 millió dollárról felment 90 millió dollárra 15 év alatt.
Kevés dologban látszik ez...
https://iotguru.cloud
> Kevés dologban látszik ez...
Ezt hogy érted? Párt utasításba adta, hogy le kell körözni az amcsikat acélkohók terén. Megtörtént. Párt utasításba adta, hogy le kell körözni az amcsikat számítási kapacitás terén. Megtörtént. A párt utasításba adta, hogy le kell körözni szociálishálózat terén. Megtörtént. A párt utasításba adta, hogy le kell körözni űrállomás terén. Megtörtént.
Ha most azt adnák utasításba, hogy csinálni kell egy olcsóbb, megbízhatóbb űrsiklót, akkor mérget vehetsz rá, addig nagymenetelnének a mugli kínai tudósok és mérnökök, míg el nem készül, emberélet és ráfordított munkaóra meg pénz nem számít, a párt akarata mindenek felett...
Hát, tudod, lófasz fog itt folyni, nem acél. Ezeknek a "párt utasításba adta" dolgoknak komoly ára van és - hopp - ott van az ún. chinesium jelenség, amikor szakmányban adnak át Patyomkin megoldásokat.
A párt akarata kevés ehhez, jól látszik ez a jelen a kínai problémákon, amint a felszínen csillogó vékony aranyat megkapargatod, ömleni kezd a szar.
https://iotguru.cloud
> Hát, tudod, lófasz fog itt folyni, nem acél.
Már bocs, de a kínai acélipar messze kenterbe veri az amcsit már évek óta. Meg a félvezető gyáraik. Meg a műanyag gyáraik. Meg úgy általában bármilyen gyáruk. (Hogy ezek azért is olyan hatékonyak, mert környezetvédelmi meg munkavédelemi előírásokról még csak hírből sem hallottak, az más lapra tartozik. Minőségben és hatékonyságban jobbak, és a pártnak csak ez számít.)
> Ezeknek a "párt utasításba adta" dolgoknak komoly ára van
Sosem tagadtam, sőt, kiemeltem, hogy igenis nagy ára van. Annyit állítok csak, hogy ez nekik nem számít, bármekkora is az ára, ha egyszer ez az utász odafentről, akkor nem állnak (nem állhatnak) le, amíg nem teljesül. Mao idején például rengeteg földműves próbált agyagból meg sárból kohókat építeni, mert akkor épp pont az volt az utasítás. Persze nem ment, de mégis csinálták százezerszámra évekig, csak mert egyszerűen nem hagyhatták abba. Pont az a lényeg, hogy a félelem miatt nem számít az ár, nem számít az emberélet, semmi sem számít, és rengetegen vannak, valakinek előbb utóbb - ha máshogy nem is, mázliból - összejön. És lássuk be, Mao óta iszonyat sokat fejlődött Kína, most már nem mondható, hogy ne lenne meg nekik a know-how. Most már nem parasztok tapasztanak kohót, hanem magasan képzett tudósok és mérnökök dolgoznak az egyes problémákon.
> A párt akarata kevés ehhez, jól látszik ez a jelen a kínai problémákon
Ne keverd a dolgokat. Egy űrsiklónál tisztán technikai akadályokról van csak szó, amibe ha kellő mennyiségű mérnöki munkát meg csúcstechnikát beleölnek, megoldható. Az más kérdés, hogy a társadalmi problémákkal és az ingatlanlufi megoldásával nem tudnak mit kezdeni, hiába a pártutasítás, na de azok még véletlenül sem színtisztán mérnöki problémák!
Mennyiségben.
Mennyiségben.
Mennyiségben.
Mennyiségben.
--
A pártnak a mennyiség számít, a minőség nem, jól látszik ez például a jelenlegi építőipari válság kapcsán.
Minőséget és innovációt nem lehet ukázra gyártani. Kína összes olyan terméke, ahol van minőség is, az a párt utasítása nélkül vagy ellenében készült.
Ez az, ami nem oldható meg, a mérnöki munka nem szalag melletti munka, ahol kétszer annyi munka kétszer akkora eredményt okoz és ahol a szociális pontrendszer meg a fegyveres őr jelenléte a minőségbiztosítás. Pont ezért nagy érvágás Kínának a chip-szakció, mert a chip-gyártás és a chip-tervezés két külön liga.
https://iotguru.cloud
Haditechnikában pl ellopnak/lemásolnak-tovább fejlesztenek révén úgy tűnik már a légierő terén is figyelemre méltó eredményeik vannak, ezért ugrottak az amerikaiak rájuk.
> Minőséget és innovációt nem lehet ukázra gyártani. Kína összes olyan terméke, ahol van minőség is, az a párt utasítása nélkül vagy ellenében készült.
Csak kíváncsiságból, honnan tudod, hogy nem-e az az utasítás, hogy a top-shelf marad házon belül, és csak a selejtesebbjét szabad explortálni? Elég sok dolognál köztudott, hogy így van, miért pont az űrtechnika lenne ez alól kivétel?
Egyébként meg ha azt hiszed, hogy Kínában a párt ellenében lehet bármi komolyabbat is csinálni, akkor semmit sem tudsz Kínáról.
> Pont ezért nagy érvágás Kínának a chip-szakció, mert a chip-gyártás és a chip-tervezés két külön liga.
Itt is el vagy tévedve. Jelenleg Kínának van a második legfejlettebb chip gyártósora, csak a TMSC előzi meg. Senki más még csak a közükbe sem ér, nem véletlen, hogy annyi szó esik arról, hogy chipgyárakat akarnak az USA-ba meg az EU-ba. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_semiconductor_fabrication_plants (itt a listában a "Process technology" oszlopot nézd, a kissebb nanométer a jobb)
Tervezés terén meg tök mindegy, hogy hol tervezik, amíg a licenszhez és a tervrajzokhoz hozzájutnak (pl. ARM). De itt sem kell félteni őket, lásd pl. Loongson, simán mezőnyben van https://www.tomshardware.com/news/loongson-next-generation-cpu-matches-… (tavaly még 10 évvel ezelőtti szintet hozták. Tegnapi adatok alapján már csak 3 év a lemaradásuk. Folytasd a sort!)
Most direkt a kezembe vettem pár alaplapot, PC, RPi stb., a márka teljesen mindegy, minden chipen kurvára ott virít a "Made in China" felirat. A Broadcom SoC-on éppúgy, mint a memóriákon, mindegyiken.
Mert minden jel szerint a jól sikerültet exportálják, mert a köcsög nyugat minőségellenőrzést végez, a chinesium meg marad belső piacra, ahol úgy se zúgolódnak, ha leomlik, tönkremegy, összedől, felborul.
Hogyne lehetne, csak aztán amikor befut, akkor jönnek és kérnek valamit. Ezért aztán nincs olyan minőségű és mennyiségű innováció, mint egy olyan piacon, ahol a tulajdonnak és a szellemi tulajdonnak is van értéke és megéri éveket szopni. A párt utasítására csak gyártani lehet, ez mindig is így volt és mindig is így lesz. Akinek van jó ötlete, az mind nyugatra emigrál és ott megvalósítja.
Idézem magam újra: "a chip-gyártás és a chip-tervezés két külön liga". És a gyártás se egyszerű, ha vannak olyan függőségeik, amelyeket nem tudnak megoldani országon belül. És vannak.
Lesz az több is.
Idézem magam újra: "a chip-gyártás és a chip-tervezés két külön liga".
https://iotguru.cloud
Miféle jel? Citation required. Az, hogy milyen minőséget exportálnak, egyáltalán nem utal arra, hogy mi az, amit megtartanak...
Igen, és? Sosem cáfoltam, hogy az lenne, ellenben demonstráltam, mi a konkrét helyzet mindkét ligában. Mit akarsz ezzel mondani? Mit számít, hogy két liga, ha mindkét ligában nyerésre állnak?
És ezt hogy képzeled, amikor a különbség folyamatosan csökkenő tendenciát mutat? Hmmmmm? Egyébként meg pár napos hír: a kínaiak máris beérték őket, sorozatban gyártják már a 7 nm-es kínai tervezésű csipeket, szóval bukta, határozottan nem lett több, sőt, közel nullára csökkent a lemaradásuk (igen, MINDKÉT ligában).
Itt egy kis látnivaló, érdemes megfigyelned, mi a nyugati mérnökök reakciója, amikor leesett nekik, hogy a Huawei legújabb telója sorozatgyártott 7 nm-es Kirin csipekre épül. Szentül meg voltak győződve róla, hogy a kínaiak nem is képesek olyant tervezni vagy gyártani, pláne nem tömeggyártásban, most meg ott a kezükben... https://www.bloomberg.com/news/videos/2023-09-08/techinsights-s-hutches… Simán elképzelem, hogy hiába tagadod, neked is így esett le az állad :-D :-D :-D
A tanulság az, hogy de, bármilyen mérnöki vagy technikai csodára képesek, ha az állampárt arra utasítja őket... (A Huawei egy kínai közpénzzel kitömött állami vállalat, a párt irányítása alatt.)
Nézz körül a chinesium kapcsán.
Nullára? 3 nm jelenleg a mobile SoC. A 7 nm is úgy sikerült csak, hogy a gyártó SMIC megkerülte a szankciókat és nyugati technológiát kapott/tartott meg. Szóval ja, leesett az összes álluk.
https://iotguru.cloud
Igen, a webes keresők erre a kifejezésre minden bizonnyal kidobják, hogy a kínai népi hardsereg és űrkutatási hivatal beszállítóival szemben milyen elvárásokat támasztott a párt... Hagyjál már a hülyeségekkel.
Azt írtam, "közel nullára", és igen, megint csak ismétlem magam, de sem az amcsik, sem az európaiak nem képesek 3 nm-es csipeket gyártani! És ismét, ahogy már írtam, jelenleg csakis kizárólag TMSC előzi meg a kínai csipgyártást technológiában (aki egyébként mindenki mást is előz).
Ahelyett, hogy ekkora baromságot írnál, ismerd csak be szépen, hogy baromi nagyot tévedtél! (A szankciók mekerülése különben is a dél-kóreai memóriamodulokra vonatkozik, aminek az egy égadta világon SEMMI KÖZE a Kirin csipekhez, csak szólok.)
Ja, 7 nm vs 3 nm az közel nulla. Másrészt a TMSC szintén nyugati technológián alapul.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-09-06/smic-appears-to-have…
Ha paywall-t látsz, akkor: https://wccftech.com/smic-violated-us-sanctions-by-supplying-huawei-the…
https://iotguru.cloud
Pontosan. A 7 nm-nél ugyanis már előjönnek azok a kvantuumalagút mellékhatások, amik a magasabb nm-nél még egyáltalán nem jelentkeznek. Ezért a 7 nm sorozatgyártásához olyan technológiai és módszertani újjítás szükséges, amire korábban nem volt példa, és aminek a megoldása egyben a 3 nm előfeltétele is. A 10 nm és a 7 nm között összehasonlíthatatlanul nagyobb a különbség, mint a 7 nm és a 3 nm között (nem a számtani különbséget kell nézni, hanem a gyártástechnológiai különbséget).
És ennek mi köze ahhoz, hogy hamisan azt állítottad, az amcsik képesek ilyent gyártani? Nem képesek. Tök mindegy, min alapult eredetileg, a tény attól még az, hogy jelenleg csakis kizárólag a tajvani gyárak rendelkeznek a 3 nm-s csip gyártási technológiájával, és senki más. Még az USA se. (Mit hittél, a demokrácia védelmében állnak ki Tajvan mellett??? Francokat, a kizárólagos beszállítójukat védik. És mit gondolsz, Kínának az elmúlt több, mint 50 év alatt miért pont mostanában jutott csak eszébe, hogy Tajvan hozzájuk tartozik?)
A szankciókra vonatkozóan meg, ugye tudod, mi a különbség a CPU és a memóriamodul között? Mégegyszer, a dél-kóreai SK Hynix LPDDR5 memóriamodulját szerezék be a szankciók megkerülésével, nem pedig a 7 nm-es CPU-t. Tudnád, ha esetleg meg is nézted volna a videót, amit linkeltél. (Csak azért, mert ugyanabba a SoC csipre kerül mindkettő, nem azt jelenti, hogy ugyanott gyártották. Ugyanis a SoC előállító gyár is Kínában van... tehát akkor eleve kínai lenne az egész?)
Feladom: a kínaiak a legfaszábbak, főleg, ha párt követeli.
https://iotguru.cloud
Kíváncsi vagyok, e transzgyermek-primadonnához illő szánalmas "feladás" után milyen hosszan fogsz még pofázni a témában.
:)
Es tegyuk hozza, hogy mig az oroszoknak most egy "kozeli", jol ismert egitest vilagos oldalalara nem sikerult leparkolni, a kinaiak jade nyula a hold sotet oldalan mig a masik roverje a marson jarkal.
Es barmilyen meglepo, de nem osztjak meg a kutatasi eredmenyeiket azzal az Amerikaval, amelyik szankciokat hoz ellenuk. Marpedig a hold sotet oldalan levo bazi mely krater nehezebb banyaszhato anyagokat is tartalmazhat (ezert vizsgaljak) ugyhogy ha van ott hasznos cucc, akkor a vilag csak akkor fog rola tudomast szerezni, amikor megjelenik az alibaban, vagy amikor felepul az elso holdi gyartelep.
Ne feledjuk, hogy Kina 5 even belul lakott bazist akar a holdon. A mennyei palota felepult, most mehetnek tovabb.
En nem latom ezt a dinamikat az USA oldalon, a ruszkik meg ugye egyre kevesbe jatszanak.
Más a gondolkodásmód. Kína egy totalitarista autokrácia, nem a tudományos eredmények a fontosak, hanem az, hogy a kurva sok probléma és elnyomás miatt zúgolódó népnek valami erőt mutassanak, hogy "látjátok, ezért szenvedtek", van célja a szenvedéseteknek. Oroszország is ilyen gondolkodásmód alapján tervezi meg azt, hogy mit akar az űrben és az egyéb égitesteken.
USA és az EU nem azért küldte fel például a James Webb teleszkópot, hogy az elnyomott adófizetőknek meg tudja mutatni, hogy erre is képes vagy azért, hogy mit lehet bányászni a lagrange pontokban, hanem azért, hogy kiszolgálja a tudományos érdeklődést a területen. És amúgy a Mars-ra koncentrálnak, nem a Holdra.
India valahol a kettő között van, ott is a kurva sok probléma és elnyomás miatt zúgolódó népnek kell valami erőt mutatni, hogy "látjátok, ezért szenvedtek", van célja a szenvedéseteknek, ugyanakkor vannak értékelhető tudományos szempontok is.
Amíg nem találnak fel valami sokkal-sokkal olcsóbb dolgot arra, hogy tonnákat lehessen akár csak a Föld és a Hold között mozgatni, addig ezeknek nincs jelentősége, annyi a gyakorlati haszna, hogy mi az, amit nem kell odalőni, ha bázist akarnak építeni, mert van helyben is...
https://iotguru.cloud
Csak reszben ertek egyet veled.
A propaganda vonzata az urkutatasnak mindenhol magas, az urhajosokat minden orszagban fesztivalokon mutogatjak, ebben nincs kulonbseg.
Az elert celokat is felnagyitva mutatjak be, az el nem ert celokat pedig kicsinyitve, vagy elhallgatva.
A kinai diktatura kedvez a nagy projekteknek, leven nincs belso oasze-vissza pofazas mint a demokraciakban. Pont emiatt diktatura minden egyes ceg a vilagon, mert ez hatekony.
Abban nem ertek egyet veled, hogy ugy allitod be, nintha Kina csak a propaganda miazt csinalna urkutatast. Nem ez volt az egyetlen, es, nem ez az egyetlen oka annak, hogy mar a Marson vannak.
> Hogyne változott volna, 20 millió dollárról felment 90 millió dollárra 15 év alatt.
Én a költségéről beszéltem, nem a fuvardíjról. Ez utóbbin rajta van a (nem kicsi) profit.
Igen, nyilván a költségvetése olcsóbb lett, ilye az oroszok világhíres deflációja. :D
https://iotguru.cloud
ezt most hogy? A Merlin motor RP1-et és LOX-ot használ, a Raptor metánt és LOX-ot. Hol a víz?
Jogos, összekevertem, a NASA SLS-e használ vizet: https://blogs.nasa.gov/Rocketology/2016/04/15/weve-got-rocket-chemistry…
A Space Shuttle-nak (és az SLS-nek, ami technológiailag 1:1 arra épül) nem víz az üzemanyaga hanem LH2 és LOX, vagyis folyékony hidrogén és folyékony oxigén. Amikor ez a két anyag kémiailag reagál egymással (=ég), akkor keletkezik víz! De nem víz az üzemanyaga!
> nem víz az üzemanyaga hanem LH2 és LOX, vagyis folyékony hidrogén és folyékony oxigén.
És azt honnan szerzik? A vízbűl veszi ki a zoxigént, teccik érteni? A lényeg, hogy ezekből van a legtöbb, és ezekhez könnyebb és olcsóbb hozzájutni, mint bármi máshoz https://scied.ucar.edu/learning-zone/earth-system/hydrosphere
> De nem víz az üzemanyaga!
Nyilván nem ívóvíz van az üzemanyagtartályban, de nem is a lényeg, hanem hogy a folyékony hidrogén és folyékon oxigén beszerzése és előállítása egyszerűbb és olcsóbb, mint bármely más folyékony vagy szilárd rakéta üzemanyagé. Persze, ezt sem egyszerű tárolni, na de a többit sem. Ráadásul ez irányban komoly fejlesztések folynak (részben az üzemanyagcellás járműveknek is köszönhetően), szóval ezen a téren nyugodtan fogadhatsz a fejlődésre és az előállítási ár csökkenésére. Ugyanezt mondjuk a metán üzemanyagú rakétákról nem mondható el, mert azt sehol máshol nem használják, és ráadásul -162 Celsiuson kell tartani, nem kicsi fejfájást okozva a mérnököknek.
És ha már metán, fentebb fikáztak, mert a kínaiakra voksoltam űrkutatás terén, holott például a metánrakétával is rávertek az amcsikra...
csak éppen zabálta a pénzt, és pont arra nem volt jó (akár csak az amerikai), amire az űrsikló koncepciót kitalálták: egy olcsó újrahasznosítható megoldás az addigi egyszer használatos technológia helyett.
Hogy mire lett volna jó, az már sosem derül ki, mivel a projekt félbemaradt. A paramétereit nézve (már amennyiben lehet hinni a netes forrásoknak) elméletileg jobban és olcsóbban teljesített volna, mint a Space Shuttle. De mivel nincs konkrét mérési eredmény, és a paraméterek sem biztos, hogy helytállóak, ez mind csupán elmélet, sosem tudjuk már meg, igazából mi lett volna.
ez a projekt volt a legdrágább az egész szovjet űrprogramban, asszem egy ember nélküli orbitális tesztig jutott, szóval a jobban és olcsóbban már akkor megdőlt, amikor még nem replült.
Nem azt kell nézni, hogy két felszállás közt mennyit kell a szervízre költeni, ehhez még hozzá kell adni a fejlesztésre eltapsolt lóvét is... (meg azt is amit kiloptak belőle, mert a szovjeteknél ez sem elhanyagolható összeg .)
azt ugye vágod, hogy az egész buran program lényege az automatizáció és távvezérlés volt ugye? Tehét éppen az volt a nagy kunszt, hogy ember nélkül, hiba nélkül megvolt az egész.
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
ha így lett volna, miért terveztek bele legénységi modult, és miért képeztek ki rá legyénységet is?
Szerintem a távvezérlés baromi nem nagy kunszt, embert nehezebb felvinni és élve visszahozni. Ha nem így lenne, akkor emberek mászkálnának a marson és nem vicces kinézetű roverek...
Pont azert amiert a vosztokon is volt, mert a cel az emberek szallitasa. Csak a ruszkik az iranyitast/automatizalasos utat jartak (akartak jarni)
Domain, tárhely és webes megoldások: aWh
Az automatizálás már megvolt a progress teherűrhajókkal is... ha jól emlékszem azokkal szállították az ellátmányt a megboldogult MIR űrállomásra, azoknak sem volt legénysége.
...megvolt valamennyire. Most is a Progressz megy az ISS-re ha rakományt kell szállítani, a Szojuz ha embert.
Mindkettő érdekessége, hogy nem tudnak forogni, csak dőlni. Ezért kell őket egy bizonyos helyzetben/helyről fellőni
> Nem azt kell nézni, hogy két felszállás közt mennyit kell a szervízre költeni, ehhez még hozzá kell adni a fejlesztésre eltapsolt lóvét is...
Az, hogy a fejlesztési költsége elszállt, nem jelent semmit, mivel az egy egyszeri kiadás a projekt legelején, aztán ha olcsón lehet sokáig üzemeltetni, akkor idővel mindenképp megtérül. Itt a baj az volt, hogy abbamaradt, mielőtt megtérülhetett volna.
Ez sehol sem elhanyagolható összeg.
nem teljesen ugyanaz lett volna a feladatuk. A Buran-on nincs hajtómü, ami a gravitáció legyözésére kell, ebben szemben a Space Shuttle-on volt 3db RS-25 (ezeket porolták le és gyártottak párat, majd raktak 4db-ot az SLS-re). Nem tudom miben verte volna kenterbe (költség, visszatérés-következö kilövés között idö?), de egy start után ezt nehéz kijelenteni. Kár, hogy anno beszántották, és még nagyobb kár, hogy az egyetlen nem prototipusra rászakadt a hangár Bajkonurban
> nem teljesen ugyanaz lett volna a feladatuk.
Pont emiatt. Mint fentebb írtam, a Space Shuttle felé irreális elvárásokat támasztott hadsereg (végül tök feleslegesen). Ha a feladatlistájáról lehúzhatta volna a NASA mindazt, amit a hadsereg kért, sokkal olcsóbb és jobb lehetett volna.
Ilyen probléma a Buran esetén nem állt fenn.
> Kár, hogy anno beszántották, és még nagyobb kár, hogy az egyetlen nem prototipusra rászakadt a hangár Bajkonurban
Valóban. Ezért mondtam, hogy már sosem tudjuk meg. (Őszintén szólva a neten fellelhető adatoknak nemnagyon hiszek, mert a szovjetek hajlamosak voltak a nagyotmondásra.)
Most, hogy tisztáztuk, hogy még mindig hordanak fel oroszok amerikaiakat, én is megkérnélek valamire:
Ilyen alaptalan alaptalan és bizonyíték nélküli hazugságokat ne terjessz.
trey @ gépház
> még mindig hordanak fel oroszok amerikaiakat
Nem, ez sem igaz. Még ha fizetnének érte az amcsik, akkor se menne, ugyanis több, mint egy éve, 2022 április 4.-én bejelentette a Роскосмос, hogy a továbbiakban nem szállítanak amcsi ürhajósokat, és azóta nem is szállítottak egyetlen egyet sem.
https://twitter.com/Rogozin/status/1510154502770470914
> Ilyen alaptalan alaptalan és bizonyíték nélküli hazugságokat ne terjessz.
Nem akarlak elkeseríteni, de ezzel szerintem minden HUP olvasó tökéletesen tisztában van, akár leírom, akár nem... De legyen, többet nem írom le.
Nem fogod meggyőzni, tudatmódosító hatása alatt áll.
ROTFL
:D
Kicsit messze kerültél már a tagadási fázisodtól, nem?
:D :D :D Ilyen ez a népszáj. Azt is tudni vélték sokan, hogy Győrből azért menekült el a török, mert megszólalt a vaskakas :D
trey @ gépház
Olcsóbb, ennyi. Mint a kínai fos telefonod.
Azzal az űrhajóval, aminek a legutolsó másfél modernizálását az amerikaiak fizették. Egyébként ez az állapot nagyjából 2019-ig tartott fent, azóta van Crew Dragon, Starliner kb. célvonalban, ha nagyon kell az Orion is használható a célra. Ezzel szemben az oroszok 30 év alatt nem tudták összerakni a Soyuzt leváltó - most éppen Orel névre hallgató - űrhajót, és az Angara is már épp, hogy üzemben lévőnek nehezhető. Ehhez képest az általad lesajnált Amerika az elmúlt 30 évben 9 rakétarendszert helyezett üzembe, kezdve a kisebbektől az akkora böhöm nagy dögökig, mint az SLS, és 5 további hordozórendszer üzembehelyezése várható a következő években. Ebből egyik még jó eséllyel idén, a Starshipnek még adnék 1-2 évet, mire terhet is visz.
Ha már a világverő NATO fegyverek felsültek a Donbaszban a hatvan éves szovjet haditechnikai ellen, vigaszágnak itt van ez a hír. Kellemes kompenzálást kívánok.
Koszi, de az mar megvolt korabban, lasd:
https://index.hu/kulfold/2023/05/17/haboru-orosz-ukran-konfliktus-orosz…
https://www.karpatinfo.net/2023/8/18/elkepeszto-utemben-hullik-az-orosz…
https://m.hvg.hu/tudomany/20230213_orosz_ukran_konfliktus_haboru_bmpt_t…
A Luna 25 lezuhanasaban nem kellett segitenie az ukranoknak, ezt az oroszok egyedul is kepesek voltak elerni. Nezd a jo oldalat, most legalabb nem szinhazat meg szulootthont bombaztak, hanem csak a sajat onerzetuket tepaztak meg.
Mert most éppen mi a hír? Hogy lezuhant egy eszköz a világűrben? Musk szarai meg negyed éves rendszerességgel pukkannak el a Föld közvetlen közelében.
Áprilisban a japánok szara robbant fel a Holdba csapódáskor.
Ez egy ilyen szakma.
trey @ gépház
a hír, hogy egy nagyon _unszimpatikus_ állam szara zuhant le, és, hogy nem ölt meg vele embereket
Ja, ez ilyen kispolgári vihogás. Mint a Hacsek és Sajó.
trey @ gépház
Mivel méréseket, tudományos eredményeket, műszaki információkat nem nagyon közöltek, a világ nagy részének marad ez.
> nem ölt meg vele embereket
a lényeg ezen volt, hogy legalább ezt a pénzt nem háborúzásra költötte
Mi köze a háborúnak az orosz űrprogramhoz? Kb. ez olyan faszság, mintha azt mondanám, hogy felháborítóak azok a videók az Instán, amiben vihogó emberekkel teli ukrán McDonald's-ok láthatók.
trey @ gépház
Nem sok köze van (bár azért klasszikus hidegháborús elem volt az űrprogram). Szóval akkor, hogy tisztán tudományos küldetésnek tekintsük, jó lenne látni majd a tanulságait leírva látni.
(Egyébként nem követtem a programot közelről, és meggyőzni sem akarlak, okoskodni meg pláne, örülni sem örülök kifejezetten. Csak a hírértéket érzem aránylag nagynak.)
Az interkontinentalis raketa vajon mi?
Űrhajós szlengben a 127.0.0.1 megfelelője?
Elmegy a Holdig? Nem? Akkor tök más téma.
trey @ gépház
Az ur hatara akkor mostantol a Hold?
Szeretnék már látni élő embert a Holdon, mert amíg oda nem tudunk eljutni újra(?), addig szkeptikus vagyok azzal kapcsolatban, hogy el tudnák-e jutni a Marsra.
Pedig lassan már ott kellene lennünk a 2000-es évekbeli jóslások alapján.
trey @ gépház
Ezzel mindenki igy van, mi is drukkolunk, hogy megerjuk az elso hold es mars bazis letrejottet.
A 2000 -es terveket sajna pofan csapta a covid is es az oroszok foldi teruletszerzo hadjarata, ezekre vilagszerte rengeteg energia (penz, anyag, ember) ment el, hogy a logisztikaban okozott problemakrol ne is beszeljunk.
Egyedul talan Kina allta a sarat, ha jol tudom, akkor az altaluk tervezett menetrend eddig nem borult meg. Ok az oroszokkal egyuttmukodve 2028-ra terveztek az elso kapavagasokat a holdon, vagyis 2028-ra terveztek, hogy valaki mar ott fog lakni, ugy ahogy. Onnantol kezdve mar "csak" bovitik a bazist. Most az oroszoknak nem biztos, hogy lesz erre penzuk es technikajuk, szoval nem lepodnek meg, ha kesne a projekt, de oszinten szolva a kinaiakbol kinezem, hogy komolyan veszik magukat, es megcsinaljak az oroszok nelkul.
Akarhogy is, 5 ev mulva kiderul, hogy hol tartanak, addig lehetunk szkeptikusok. :-)
tudnék vagy tudnánk
Ha felmennenek es lefilmeznek akkor elhinned? Vagy akkor jonne, hogy CGI?
Valamit te itt félreértesz. Alapjában véve nem vagyok holdraszállás-tagadó, csak röhögök itt azon, hogy Marsról hadoválnak, miközben ott tartunk, hogy nem járt az életemben ember a Holdon. Kicsit vicc, nem? A legközelebbi szaron, amin le lehetne szállni.
trey @ gépház
Viccnek vicc tényleg. Igazából hamar érdektelen lett, miután megvizsgálták alaposan, hoztak mintát, stb.
Most lett újra fontos - ennyi történik. Sajnálom, hogy épp ebben az időszakban kellett élned. :-P
Persze, hogy utana meg azt mondhasd, nem is a holdon keszult a video. :)
Ha már voltunk, eljuthatunk mégegyszer.
Ha pedig kamu volt az egész, eszünk ágába sem lenne megismételni, mert még a végén olyan kérdéseket kaphatunk, nolám most miért nem úgy néz ki, mint legutóbb?
"Mi köze a háborúnak az orosz űrprogramhoz?"
Egyedul annyi, hogy ha sikeres, akkor remek jo propaganda alapanyag. Ha meg nem, akkor lehet pingvinezni, hogy nincs itt semmi latnivalo.
Annyi biztosan van, hogy a hadi kiadások és az űrprogram egy költségvetésben apasztják a rendelkezésre álló kereteket. Kinek mire mennyi van - nem mindegy.
A Hold most a Mars miatt lett fontos nem? (Ugródeszka vagy mi a tök?) Az meg meghatározó lesz a következő 50 évre, ha csak nem jön össze előbb a first contact. :)
ftfy
A nyelvtannacik magyarkodo szakosztalya uzeni, hogy ulj le, egyes.
https://iotguru.cloud
Nem helyes.
Semmi gond, a nyelvtani szabalyok nincsenek kobe vesve. Neveztek az utcat utcza -nak, es meg folytathatnam, de minek. Ha eleget varsz, elobb-utobb ugyis ugy atakul a nyelv, hogy csak na.
Latiatuc feleym ʒumtuchel mic vogmuc. ýſa pur eſ chomuv uogmuc.
De idecitalhatok egy masik, kortars szoveg reszletet is:
¯\_(ツ)_/¯
Egyik példád sem a szavak esetleges változásáról, hanem a lejegyzésük módjának változásáról tanúskodik.
Ezer évvel ezelőtt ez úgy hangzott, hogy:
Szerinted... :D
https://iotguru.cloud
Ez így van.
Ennyi. - hogy egy hozzád hasonlóan idegenbe kiszakadt szájeritát idézzek szó szerint... :D
https://iotguru.cloud
?
Látod? Fogalmad nincs arról, hogy mi folyik Magyarországon... ennyire fontos neked a magyar kultúra. :D
https://iotguru.cloud
Veled ellentétben (a HUP-on kívül) nem fogyasztok bulvárt.
Bulvár! Politika. Tudod, amiről rendszerint sommás véleményed van, csak ezek szerint fogalmad nincs a területről. Lassan teljes pompájában kirajzolódik a jól fejlett szájerizmusod. :D
https://iotguru.cloud
Kibököd végre, hogy mivel terelsz már megint, vagy inkább visszatérsz az eredeti témára?
A témát te terelted el itt, csak szokás szerint hülyeséget írtál: https://hup.hu/comment/2955883#comment-2955883
:D
https://iotguru.cloud
Nem.
De - mondta a narrátor.
:D
https://iotguru.cloud
Sose gondoltam volna, hogy végül ide lyukadunk ki...!
Műveletlen vagy, de ezt tudtuk - mondta a narrátor.
https://www.youtube.com/watch?v=cWs4WA--eKU
https://iotguru.cloud
?
A videot majd megnezem.
Óóóó, nem is tudtam, hogy Hevi mester külföldről osztja az észt nekünk. Csak reménykedem benne, hogy keletre ment, és nem a hanyatló nyugatra, mert nagy szükség van a keletről importált tudásra kis hazánkban.
Jaj már, úgyis meg fogod kapni hogy ő ezt jobban tudja. :)
Ez így van.
De nem tudja jobban - mondta a narrátor.
https://iotguru.cloud
A Stanley Parable, az bizony egy igen jó játék :)
Inkább az lesz a hír szerintem, hogy mit jelent ez az orosz űrprogramra nézve. Kudarc minden űrprogramban van, az nem mindegy mi lesz azután.
Mit jelent?
trey @ gépház
Az majd elválik. Optimális esetben tanulnak a hibából és kijavítva folytatják, ha meg nem, visszanyirbálják a célokat, vagy akár kukázhatják is a programot. Pár év és kiderül.
Nem, ebben az a hir, hogy ami elromolhat az el is romlik. Leszalloegyseg, nyugati fegyver, keleti fegyver, egy kutya.
Az urversenyt amugy is Kina fogja nyerni szerintem, nyomaban az Amcsikkal. Az oroszok szerintem az Indiaiakkal lesznek versenyben, ugyhogy igazabol egyre kevesbe fontos, hogy mit benaznak.
Az oroszok tarsadalmi berendezkedese hasonlo Kinahoz, mindketto diktatura, csak a ruszkik szarul csinaljak. Ha Kina jol fogja alkalmazni az AI vivmanyait, es okosan tartja vele kordaban a sajat polgarait, akkor hatekonyan fog mukodni, ami cel ki lesz tuzve az el lesz erve, kerul amibe kerul. Mindekozben az Amcsik fogocskazhatnak a Capitoliumot elfoglalo samansisakos felnotasokkal, mig Oroszorszag szepen lassan Kina benzinkutjava nem valik. Legalabbis szerintem.
Ez úgy hangzik az Armageddon óta, hogy a
trey @ gépház
Es milyen igaz! :-)
De azota eltelt 25 ev, ugyhogy most s/Tajvan/Kina
Óvatosnak kell lenni ezekkel az előrejelzésekkel. A jelenlegi demográfiai trend szerint Kína lakossága rohamosan elkezd öregedni és fogyni (jobban, mint az európai). Akkor bizony vége lesz a sok kicsi szorgalmas kínai által előállított árudömpingnek. Meg a kínai csúcstechnikának is. (erre persze mi is rá fogunk fázni, amilyen mértékben ráálltunk a kínai gyártatásra)
Most vannak egymilliárdan és majd csak félmilliárdan lesznek? Ettől miért fog befellegzeni a csúcstechnikának? Ha nem importálnak külföldieket, akkor nem bomlik fel a társadalmi kohézió, csak kicsit kevesebb lesz a munkaerő, de simán lehet, hogy automatizálással át tudják hidalni. Vagy megtehetik, hogy a kisebb hozzáadott értékű dolgokat leépítik. Mondjuk röhögnék ha visszajönne a ruhaipar Európába mert a kínaiaknak az már büdös.
Csak várd ki a végét.
Meglátjuk. Értem a problémát, de simán el tudom azt is képzelni, hogy valójában nincs is probléma. Minden társadalomban sok a feleslegesen elvégzett munka, és optimalizálással kevesebb ember is meg tudja csinálni ugyanazt. Meg fogjuk látni, hogy mi lesz.
Ugyanez a problema (eloregedo tarsadalom) van nalunk is, de a kormany kontenerszamra importalja a dolgozni kepes gazdasagi migransokat. Ugyanezt teszi Japan is, ahol tul keves a fiatal, es ezt fogja tenni Kina is.
En arra tippelek, hogy a pragmatikus vezetes ott ezt jobban fogja csinalni, es az elkerulhetetlen nepvandorlasokat (emelkedo tenger, kiszaradt termofoldek, stb) kihasznalja, es becsatornazza a sajat teruletere az onnan erkezo fiatalokat.
Szerintem kevesebb nint egy evtized alatt ki fogjak talalni, hogy konnyen szerezheto munkavizumot adnak a mittudomen 25 ev alattiaknak, azzal szamolva, hogy aki kinaba koltozik, az ott fog gyereket csinalni.
Persze ezer helyen elszurhatjak, es lehet, hogy bekoszont a kinai Mad Max vilag, de ha nem bolondulnak meg mint a ruszkik, es tovabb nyomjak azt a lassu haladast amit most tesznek, akkor ahogy sajat maguk osszeraktak egy urallomast, ugy sajat maguk elkezdik majd gyarmatositani a holdat, marsot, es az aszteroidakat. Foleg, mert az oktatasra is odafigyelnek, peldaul EEG fejpanttal merik, hogy melyik tananyag mennyire jo, nem a haver zsebenek tomese a cel a tankonyvekkel, hanem az egyseges ideologia terjesztese (a part tudja mi a jo neked, ne ellenkezz es szep lesz az eleted) mellett az oktatas szinvonalanak emelese.
Kina hosszu tavra tervez es komotosan halad, nem ok nelkul panikol az USA.
Az elöregedő társadalom régóta probléma Európában, ez igaz. Ami érdekes, hogy Kínában jóval nagyobb intenzitással megy. Volt ugye a szigorú egygyermekes időszak, aztán ezt hiába oldották fel, gyakorlatilag megmaradt. Tavaly a termékenységi ráta 1,09-re csökkent. Magyarországon a mélypont volt 1,2 környékén, most 1,5, közel az EU átlaghoz. Hogy aztán ez ellensúlyozható-e az általad említett dolgokkal, kérdés.
A legjobb hír az lett volna, ha mégdöglött volna Orbán. Az orosz katonai vereség maximum a top2 lehetne. A valóságot azonban nem érdeklik a vágyálmaitok, maradt ez a Luna meg a Tóth Gabi válása.
Ahogy az alkoholistának egy üveg arcviz ugyan nem esik jól, de jobb a szárazságnál, úgy a gyűlöletfüggőknek is ad valamit ez a hír, még ha nem is túl sokat.
Sajnálom, hogy nem sikerült a landolás az oroszoknak - minél több szereplős az "űrverseny", annál hamarabb lesz a holdon bázis. Csak ne úgy történjen, ahogy a Space Force sorozatban...
Ami nekem érdekes volt a hírben, hogy a hírek szerint éppen térdre kényszerítették Oroszországot, éhezés és világvége van arrafelé és erre meg fellőnek egy ilyet. Szopás nekik, hogy lezuhant, de nem ez az egyetlen ilyen eszköz ami csúnyán végezte a világtörténelem űrrel foglalkozó szeletében.
"Az élet tele van kérdésekkel. Az idióták tele vannak válaszokkal."
"Its easier to fool a man than it is to convince they have been fooled"
S akkor a következő versenyző: INDIA
(LIVE)
https://youtu.be/DLA_64yz8Ss
Az indiaiak már a "spájzban" vannak.
Szavazásra ajánlom: kínai étterem lesz -e előbb a holdon, vagy indiai call-center?
Ezt nem tudom, de hogy az elso marsi bazison kinaiul lesz kiirva, hogy merre van a budi, az hetszentseg! :-)
Tökmindegy, mert az első ember észak-koreai lesz a Marson ;)
Kizárt.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLzDyZ2IkYhgAW7uCaQMP0KVNM5gSrMtm2
:)
Mindekozben a holdon:
https://qubit.hu/2023/08/23/sikeresen-landolt-a-holdon-a-csandrajan-3
Szerintem Spöttle gonosz ikertestvére lőtte le a náci holdbázis egyik lézerfegyverével.
:)
Folytatva a politikai vonalat, egy masik jarmu is lezuhant: https://telex.hu/kulfold/2023/08/23/jevgenyij-prigozsin-oroszorszag-lez…
Kerdeses, hogy valoban segitettek-e neki egy raketaval, es tenyleg jarulekos vesztesegnek tekintettek 9 embert, csak hogy Prigozsint "baleset" erje?
Az mondjuk muveszi huzas, hogy napra pontosan ket honappal a "lazadas" utan hal meg, ha tenyleg a gepen volt.
De egy ilyen kozegben ertheto, hogy Putyin miert fosik repulovel utazni. Es legalabb az is biztos, hogy a kovetkezo jelentkezo komolyabban fogja venni a dolgot, mert tudja, hogy ha nekiindul, akkor vegig kell csinalni.
Fentebb irtam, hogy 5 ev mulva a kinaiak holdbazisban gondolkodnak, szerintetek Putyin ezt meg fogja elni?
Pár keringő videó alapján igen, a légvédelem lőtte le a gépet. Accidentally.
https://iotguru.cloud
Dehogy. A Wagneresek ongyilkosok lettek, ezt mindenki tudja, mar hetek ota kinyomtattak az uj torikonyveket, amik ezt a tenyt leszogezik.
Az uj regi terkepeket is ujra kell nyomtatni, mert a regiek hibasak, mert megemlitik Ukrajnat, pedig Putyin megmondta mar ezerszer, hogy Ukrajna nem letezik: https://444.hu/2023/05/24/putyin-most-egy-negyszazeves-terkeppel-probal…
:-)
hohol drónba ütközött
Ketlem, hogy az ukranok csupan jofejsegbol segitenenek Putyinnak eltuntetni azt, akinek a puszta lete sertes es cinkes Putyin szamara.
Ez inkabb tunik a bunkerpapa erofitogtatasanak, elvegre neki kinos, ha tul lehet elni azt, hogy valaki harckocsikkal kozeledik moszkvahoz.
A topikról nekem is legelőször Prigozsin jutott eszembe.
Fel akarták lőni az oroszok a Holdra, de aztán lezuhant és meghalt. :)
Jó lenne az átkötésed, csak kronológia nem stimmel. :)
Hogy is van az agresszív kismalaccal?
Kuss, mi így szoktunk leszállni.
LOL ember, ez trollkodáson kívül csak a hozzá nem értésed bizonyítására jó. Musk felrobbanó "szarai" kísérleti fejlesztési stádiumban lévő tesztek csupán, ahol a felrobbanás kb. normális eredmény, a fejleszrés része.
Kérlek írd meg, mikor robbant fel kereskedelmi rakétájuk utoljára.
Ja amúgy pont a napokban visznek fel egy ruszkit is az űrállomásra. Ki is szorul rá kicsodára?
Hahaha. Az volt a nagy hozzáértésük, amikor úgy hullottak le a hővédő csempék a Columbia szarról, mint Mekk Mester hidegburkoló után a fürdőszobában a kádba. Fel is robbant a picsába.
Minden seggfájásod gyökere ez lehet.
A tavaly szeptemberi amerikai feltalicskázását törlesztik le? Nagyon nyugodt nem lennék ...
Challenger = 7 halott
Columbia = 7 halott
Ezek a nagy amerikai sikerek legutóbbi áldozatai.
Hogy is állunk az oroszokkal? Mikor halt meg küldetés közben az utolsó? Mennyi is volt?
Itt nézegess:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_spaceflight-related_accidents_and…
Szakértő úr.
trey @ gépház
űrkatasztrófák
Jaja. Az amerikai űrprogram újkori "sikere", hogy megölt 14 űrhajóst küldetés közben, majd szégyenében inkább leállította az űrsikló-programot, mert "nem éri meg", holott arról volt szó, hogy a további óriási blamákat akarta elkerülni.
trey @ gépház
Nem sikere, hanem kudarca. Nem érte meg, mert hogy biztonságos legyen qrva sokat kellett volna rá költeni, ezért inkább kukázták idő előtt, ne legyen több áldozat. Nem világos mire akarsz kilyukadni, talán amerikai szar, orosz fasza? Ez nem ilyen egyszerű kérdéskör.
Az idézőjel nem véletlen volt.
Tehát, a teljes képet nézve egy rakás szar volt.
Erről beszéltem. De, nem az emberélet volt ott drága (le se szarták), hanem az oroszokkal való verseny volt a fontos. Komplett idiótáknak látszottak, így inkább ürügyet kerestek a kiszállásra.
Én semmire. Árnyalom itt a "szovjet/orosz szar", amerikai jó képet. Az újszülött generáció számára, amelyik mindent elhisz bemondásra.
trey @ gépház
A teljes képet nézve rossz konstrukció volt. Ugyan már, fontos volt az emberélet, ne állíts faszságokat. Űrprogramban mindenhol fontos az emberélet, nem a munkanélküli hivatalból szívják fel a munkaerőt.
A kaszáláskor nem volt már semmilyen verseny, direkt mondasz butaságot? 91-ben végleg véget ért az urverseny, amerikai győzelemmel, ami nagyban köszönhető volt az ursiklonak is. Ami mint kiderült utóbb eleve egy rossz koncepció volt, és egész pályáját nézve kudarc. Érdekes kettősség.
Nyilvánosak az adatok az ursiklokrol, pontosan tudni milyen hibák miatt voltak velük a katasztrófák, az is világos volt hogy ezek kijavítása kurva sokba került volna, de ekkor már tudták hogy rossz konstrukció, meg az urversenynek is vége volt. Nem adtak rá pénzt, ment a kukába. Ennyi a történet.
Azért tudod itt állítani hogy szar volt, mert ők maguk elmondták.
Te nem árnyalsz, hanem primitív módon orosz propagandát nyomatsz. Gratulálok hozzá.
ROTFL
Mentegesd csak őket :D
14 halott. Ez bottom line. Menj, erre fabrikálj valami csillagos-sávos zászlós sikersztorit hollywoodi stílusban.
Magáncégekhez kiszervezések is azért történtek meg, hogy blama esetén azokat lehessen okolni, ne a nemzeti űrhivatalt terhelje a bukta.
trey @ gépház
Ez átlag 10 nap alatt összejön közlekedési balesetekből még olyan kis országban is, mint Magyarország...
https://iotguru.cloud
Kb. akkora hazugság, minthogy a légi közlekedés biztonságosabb, mint a közűti.
Adj repülőgép jogosítványt Molnár Ricsinek, vagy Rezesovának, azt meglátjuk, hogy melyik mód lesz a biztonságosabb.
A kevés űrrepülésre sok halálos baleset jut. A közúti közlekedés meg azért veszélyes, mert minden félbolond jogsit kap, semmi köze a technikához.
🤷♂️ 😆
trey @ gépház
Tény, hogy sok repült utaskm-re kevés baleset jut.
A halálos vonatbalesetek zömét sem kisiklás és műszaki hiba okozza. Öngyilkosság, diszkóbaleset, ittas vezetés, elalvás a kormány mögött,...
A légi közlekedés számai kizárólag azért jók, mert nem találkoznak ilyennel.
hany embert juttat el (es kozben hany km-t tesz meg) A-bol B-be, anelkul hogy egy is meghallna? minden mas csak a feltetelek maszatolasa....
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
Hol is mentegettem őket? Beidéznéd ezeket légy oly kedves!
Milyen sikersztori? Hol állítottam ilyet? Idéznéd ezt is?
Magáncégek megjelenése egy high tech szektorban miért meglepő neked? Azért szerveznek ki magáncégekhez, mert vannak olyan magáncégek akiknek ki lehet szervezni... Össze vissza csapkodsz, minden mindegy csak froccsenjen, vagy mi a stratégiád?
Itt árultad el magad. Nem nyomatok én semmit, te próbálod mentegetni azt, amit nehéz.
Valójában, abban sem vagyok biztos, hogy ebben a kérdésben létezik orosz propaganda. Van, vagy csak a fejedben létezik?
trey @ gépház
Mégegyszer akkor, idézd már be ahol mentegettem!
Most írtam le. A problémák maszatolása, amit végzel és az orosz propaganda emlegetése maga a mentegetés.
🤷♂️
14 halott két misszió alatt. Ezt fejtsd ki nekem mint amerikai sikert ...
trey @ gépház
A történelmi hűség miatt legyen 17, mert 3 csóka bent égett az Apollo 1 nedves tesztjén a kilövőállványon
Az egy másik misszió volt. Én a két űrsikló missziójáról írtam kizárólag.
trey @ gépház
Tudom - azt hittem, most az USA űrprogramja van ekézve cakumpak
Nem értem, hogy a tények emlegetése ugyan miért ekézés ... 🤔
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_spaceflight-related_accidents_and…
trey @ gépház
A magam részéről megtudtam, hogy az USA-nak több halottja volt eddig, mint az oroszoknak. Nekem új volt, köszönöm (eddig fogalmam sem volt ezek arányáról, nem láttam még összesítést, nem is kerestem). Ha jobban boncoljuk az általad küldöttet, akkor:
- USA esetén 3 alkalom, RU esetén 2 alkalom - így kisebb az eltérés
- ha a tesztelést, képzés is hozzávesszük, ott sokkal rosszabb az USA arány (bár hozzátenném, hogy az USA statisztikáról nagyobb - ha nem is teljes - transzparenciát tudok elképzelni): RU 2 alkalom, 2 haláleset, USA 6 alkalom, 9 haláleset
A közúti és repülő baleseteket nem önmagukban, hanem gyakoriságuk arányában szokták elemezni, értékelni. Ha mérleget szeretnénk vonni, ezt is figyelembe kellene venni, azaz hány USA küldetés volt, ezt valahogy űrben töltött napok számával súlyozni stb. Persze lehet, hogy így is rosszabbul jön ki az USA, nem tudom, nem az USA-t szeretném mentegetni, hanem ha már összehasonlítás van, akkor jó lenne tisztábban látni.
Például itt van ez az oldal: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_spaceflights, ami alapján az USA-nak több útja volt (érdekes, hogy űrsiklóval utazott messze a legtöbb űrhajós, ilyen szemszögből nem feltétlenül lefitymálandó technológia). Ugyanakkor űrben eltöltött napok alapján az oroszok tűnnek jobbnak: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_spaceflight_records, ami ha kisebb kockázatú is, de figyelemre méltó (kevesebb kilövéssel több idő összességében kisebb kockázatot jelent).
Továbbá az, hogy az elmúlt 50-60 évben melyik nemzet technológiai problémájából kifolyólag hány halálozás volt, az nem tükrözi sem az elmúlt időszak, sem a jelenlegi technológiai szintet, ekkora erővel mi is jobbak vagyunk az USA-nál.
Ha megnézem a https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_space_exploration oldalt, akkor azért erőteljes USA dominancia bontakozik ki az utóbbi időben, bár biztos, hogy hiányos, mert a marsjárókat nem látom rajta, ami laikus szerény véleményem szerint roppant jelentős vívmány (ugyanígy nyilván fontos orosz/szovjet teljesítmények is hiányozhatnak).
Nekem úgy tűnik, hogy az USA utáni pozícióért folyik elsősorban a verseny. Az USA-ban szerintem nagy lendületet adhat a magánszektor versenye is (elkényelmesedésre való hajlamot csökkenti), nem tudom, a többi ország miként áll ezzel, de nekem nem rémlenek ilyen hírek.
Ja, de azért tegyük hozzá, hogy Ororoszrág/SZU eddig 408 űrhajóst vitt fel az összes küldetés alatt, míg az USA 936-ot és míg a Soyuzba csak 2-3 ember fért el, a Shuttleba akár 8 is, jellemzően meg 5-7 emberrel repült. Tény, hogy Shuttle - főleg a repülés első perceiben - nem igazán nyújt sok menekülési lehetőséget. Viszont a kudarcokat nem csak a halott emberekben mérik, hanem a loss of missionban, amiből Soyuz esetén volt nem kevés. Egyrészt az űrhajót is sikerült már minden lehetséges abort scenarioban kipróbálni, másrészt ott van 3 Progress küldetés is, ami elveszett különféle okok miatt, többnyire a hordozórakéta miatt. De ott volt a hűtőkör probléma két űrhajónál is (egy Soyuz, egy Progress), az pl. egy szóló küldetés esetén instant abort of mission.) Arról nem beszélve, hogy az oroszok másik nagy rakétája a Proton sosem tudott kb. 90%-os ráta fölé menni, azaz kb. minden 10. küldetés kudarc volt. És nem csak a koraiak, hanem a későbbi verziók is. (Jellemzően az upper stage miatt, de ott volt ugye a rosszul beszerelt GPS miatti földbeállás is.)
Egész végig arról beszélek, hogy ez kudarc, sőt maga az űrsikló program, bár ezzel kb megnyerték az űrversenyt, mégis egészét nézve rossz konstrukció. Milyen lázálmod van, hogy ez maszatolás, vagy amerikai sikerként elkönyvelés.
Nem tudom, hogy szövegértési problémád van, logikai kapcsolatokat nem tudsz értelmezni, vagy szimplán trollkodsz. Jóindulatúan az első kettőt kizártam, így marad a trollkodás mint opció. Miért sározod az amerikai űrprogramot és mentegeted az oroszt (szovjetet), ami amúgy zseniális és elvitathatatlan megoldásai, érdemei ellenére is alul maradt az amerikaival szemben az űrversenyben. Annak folytatása az orosz űrprogram, ami az elmúlt 30 évben még annyit se tud felmutatni, mint az amerikai, kb ez a 3 évtized arról szólt, hogy egyáltalán hogy maradjon életben. A belépése az új versenybe meg nem sikerült túl jól, sok reményt nem látok a fejlesztésekre, lévén jelenleg az orosz büdzsé harmada a háborúra megy el.
Azért hátha, izgalmasnak tartom az űrversenyt és értelmesebbnek is mint a háborút. Amerikaiak, India, Kína, az Emírségek, Japán mind ott van valamilyen szinten, örülnék az oroszoknak, mégjobban az ESA-nak.
Nem két misszió volt, hanem összesen 38 a két sikertelennel együtt.
A https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Space_Shuttle_missions oldal alapján több
Tehát két misszió alatt összehoztak 14 halottat. Ez egy rekord AFAIK. De zavarj számokkal nyugodtan.
trey @ gépház
Az orosz sikertelen akciókról nem nagyon tudsz.
Az az apróság ne zavarjon, hogy egyik sem a lehulló hővédő csempék miatt veszett el, hanem végső soron mindkettő menedzsment probléma volt. (Challenger esetén az, hogy a menedzsment erőltette a startot, hiába mondták a mérnökök, hogy hidegebb az időjárás, mint amin hitelesítve van a rendszer, Columbia esetén meg az, hogy az External tankról lehulló szigetelőhabot idővel normálisnak kezdték tekinteni, mert addig nem okozott problémát, klasszikus normalization of deviance.)
2019 óta már csak bartel szerződés keretén belül visznek amerikai űrhajóst az oroszok. Ennek szimplán az az oka, hogy a küldetések szempontjából így jobb.
Miért szűkíted a halottakra? Utolsó 20-ből kb. 15 az orosozkhoz köthető eset volt. (Pl. mikor a Nakua megforgatta az ISS-t, MS-9-et valamelyik Szása megfúrta, majd sufnituningban fixálta, MS-10, mikor a booster robbant fel, Antares alatt a régi orosz hajtóművek alulteljesítettek, Atlas V orosz hajtóműve szintén alulteljesített a Cygnus OA-6-nál (és kb. az mentette meg az egész küldetést, hogy a Centaur képes újratervezni a pályát). Vagy a legutóbbi hűtőfolyadék lékek, ami miatt csereűrhajót is kellett felküldenie az oroszoknak.
Lehet lobogtatni a Challengert meg a Columbiát, de ennyire sok hibát, főleg flagship programoknál az amerikaiak nem csinálnak. Naukát pl. majdnem felküldték úgy, hogy a star trackerről lehagyták a hővédő paplanokat. Egyik technikus szúrta ki egy sajtófotón már azután, miután a rakétára volt szerelve... Ha úgy lövik ki, kb. instant loss of mission. Az meg, hogy az oroszoknál nem halt meg senki az utóbbi időben, az azért nem kevés mázlinak is köszönhető. Ld. ilyen eseteket, mint amikor egy Progress-el letarolták a MIR-t.
Legalábbis mondja Musk. Részéről ez szimplán expectation management.
a mosógépből kiszerelt chip beinditotta a "centrifuga" alprogramot ?
HUP te Zsiga !
Mosógép alkatrészekkel az űrprogram álom marad.
Jaja, a mosogep nem eleg, kotyogos kavefozo is kell hozza, ezt jol tudja Pirx kapitany is. :-)
van ott minden háztartási gép:Pirx kalandjai 5.Akció 127 óra - Videa
Na, ablak és tea helyett most itt az új megoldás: gomba.
https://index.hu/kulfold/2023/09/01/orosz-tudos-vitalij-melnyikov-megha…
Persze, mert ott azzal szarakodnak, hogy a látszattal foglalkozzanak. :D
trey @ gépház
Eddig törekedtek rá, hogy ne legyen teljesen nyilvánvaló, ahogy most is.
Persze, belelapátoltak egy adag gyilkos galóca pörköltet, vártak másfél napot, mire felfordult :D
trey @ gépház
Azt mondod, hogy még ehhez is balfaszok?
https://iotguru.cloud
Ezek? Mindenhez is. Balfaszok szerint, legalábbis.
trey @ gépház
Kicsit fárasztó, hogy mindegyik hozzászólásodat átírod megjelenés után picivel.
Akkor várj velük 2 percet!
trey @ gépház
Lassu a GPT. Majd a v5.
Kicsit zavarban vagyok, mert nem tudom, hogy a sikertelenseg miatt kivegzett emberekeket er beleszamolni az uripar embervesztesegebe, vagy a veletlen balesetet halt mernokok nem annyira, vagy nem ugy halottak, mint a Challenger legenysege?
:-)
Kerti csiperket tartalmazo leves felutve egy kis novicsokkal: gomba!! :-)
Putyin minden hiba után mérges... érted... mérges*
:D
Sztálin is az volt. Ezért hagyták saját szarában megdögleni.
Akkor tevedtem picit: https://hup.hu/comment/2955375#comment-2955375
o miert offolt?
https://hup.hu/comment/3137256#comment-3137256
Nem offolt, offoltatták.
https://hup.hu/comment/3137256#comment-3137256
Kiprovokálta.
Aláírás _Franko_ miatt törölve.
RIP Jákub.
neut @