Bemutatkozik a Debian 13 hivatalos tapétája

Címkék

A Debian 13-as - kódnevén "Trixie" - kiadásának a Ceratopsian nevű tapéta lesz a hivatalos háttérképe. ☝‍️

Hozzászólások

Pedig hoszonéve nem használtam volna mást. De valahogy egy rossz csúszdán kezdtek lecsúszni minden szempontból... Újra és újra.

Háát.... jól van, de előre vetítem, hogy több, mint 10 éves akkori tapasztalataim alapján írom le, simán lehet, hogy már változott - de nem hiszem:

1. Behozták ezt a "rózsaszín" irányt. Nem szabadna egy technikai szemlélet mellé nem oda illő dolgokkal foglalkozni. Se ne akarjanak pandát menteni, se más dolgot ne tálaljanak elém. Nem azért használom. Ha valaki ezért választja, az rég rossz, nem a használhatósága miatt teszi. 

2. Sok csomag kikerült belőle, ami nem free. Pl. driver-ek, stb. Igen, mégis fel lehet tenni, a koncepció miatt írtam.

3. Nagyon-nagyon régi csomagok vannak benne. Igen, lehet testing-et használni, aztán meg úgy jársz, ha úgy jársz.

4. Egy függőségi feloldhatatlanságba kerültem a végén, amikor a fél rendszert el kellett távolítani és újra felrakni. Meg lehet oldani, igen.

5. Szerver-re most is ezt tenném, sok jó dokumentáció van hozzá. Desktop-ra - nekem - öregecske. Arch-ot használok, heti 1 komplett frissítéssel. Ez más világ, nem is akarom összehasonlítani. Desktop-on nem baj, ha nem több éves csomagokkal dolgozik az ember. Itt valahogy minden megy elsőre, sleep, hibernate, stb. amiről komplett thread-ek voltak ubuntu/debian fórumokon. És a végső lépés, amit ezúton is köszönök neki: a KUBUNTU. Ha ez nem lett volna, akkor nem próbáltam volna ki az Arch-ot... :)

Szerintem egy ideje már nem olyan elavult a stabil debian. Régebben ez valóban így volt, vagy mostmár csak engem nem érdekel ez különösebben. 

Én is Arch-ot használtam vagy 3 évig. Kétszer megfeküdt a rendszer, abból az egyik alkalommal be sem bootolt, másik alkalommal az X nem működött. Második alkalommal ráadásul épp nagyon kellett volna a laptop, ezért idegből feltettem a jó öreg Debian-t és meglepődtem, hogy minden simán működik elsőre és nem kell config file-okat irogatnom egész nap. Jó az Arch, imádtam az AUR-t is, csak meguntam a sok baszódást vele. Lehet kipróbálom a Manjaro-t, ha nagyon unalmas lesz a régi debian :)

Melóhelyen kellett egy minimal GUI-s linux. Felraktam a Debian12-t, a felkínált ablakkezelők közül a 3 leggyorsabbat. XFCE meg másik 2 volt még.

Az installernek fix IP-t adtam. Az alaprendszer addig volt jó, míg a GUI be nem jött, mert akkor 169.254-es IP-t is adott az interfésznek. Ezzel elcseszte a route-ot és bohóckodhattam a virtualizációs virtuális terminál képernyőn az elcsúszott egérrel, hogy legyen rendes hálózata és ssh-ja. Leszedtem már a GUI-ka tis, de valami xar csak elindult. A net szernt, ha DHCP-n nem kap semmit, akkor ezt állítja be. De baxus, fix IP-t lőttem be telepítőben, meg a GUI network xarjába is beleraktam a fix ip-t, erre MELLÉ felveszi a 169.254-t magától és elcseszi a fix iP-s route-omat is.

Szerveren van debian, szigorúan csak konzol, 20 éve, szinte tökéletes. Desktopon nálam most ez szívás volt, pedig megadtam a debian-nak az esélyt.
Egyébként desktopon linux mintes vagyok 10 éve.
Szóval próbát tettem linux mint, xfce telepítővel. Livecd-vel beindult, fix IP-t adok a GUI network managerben, gui-s installert elindítom, végig megyek, Reboot és lám, volt annyi esze, hogy beállította nekem a feltelepített rendszerre azt a fix IP-t, amit a livecd-n beállítottam. Még csak nem is az installernek adtam meg, hanem az alatta futó livecd-s rendszernek. Itt látszik, hogy volt esze, aki csinálta. Na ez maradt fent, kolléga meg használja x11vnc-vel.

Amúgy kurvulnak a disztrók. Ubuntu is ezzel a yaml network configos marhaságával. Tök normális a régi logika, frászt kapok ezektől az újításoktól.

Azon még nem gondolkodott a projekt, hogy az ikonokat egységesen, azonos rádiusszal lekerekített négyzetekbe tegye?

Bocs, nem tettem ki már megint azt a fránya szmájlit... nyilván poénkodtam. Pár éve az almás cég virított azzal, hogy áttervezte az ikonokat. Akkor kb. egy évig ettől volt hangos a média, hogy itt mekkora innováció meg dizájn van. Prezentációkon mutogatták, hogy ahogy ők kerekítenek, nem kerekít úgy senki más :-)

Na most ez a desktop háttérkép mutogatás kábé ugyanez a kategória. Nyilván senki sem a háttérkép miatt lesz Debian rajongó.

Pontosan így van. Ráadásul az összes desktophoz elérhető a saját háttérképcsomagja (KDE, Gnome, Cinnamon, Mate, Xfce, Pantheon, stb.), amiben van egy csomó default háttérkép, meg az internet tele van háttérképoldakkal (wallpapercave.com, wallhaven.cc, wallup.com, alphacoders, unsplash, reddit unixporn, deviantart, de AI-val is tudsz ma már bármit generálni), meg githubos scriptekkel, amik ezekről random huzogálják be a képeket, meg gyártják el hozzá pywal és hasonló megoldással a harmonizáló színtémákat, ikontémákat. Így kb. ezeket a default brand háttereket kb. senki nem használja, csak az első bootig látja, és cseréli is le. Itt a HUP-on is talán trey az egyetlen, aki nem cseréli le az alapértelmezett Ubuntus hátteret. Még Windowsnál megértem, mert ott több ember az alapértelmezetten hagyja, de a Linux az a platform, amit a testre szabhatóság miatt használnak nagyrészt, ott ez nem annyira jellemző.

Nekem már az évek során begyűlt a háttértáramra szép lassan 10 giga háttérkép, kb. 12 200 darab (FullHD vagy afölötti felbontás, van bőven 4-5K-s is), ezek az említett háttérképes oldalakról, reddites szálakról, meg linuxosok git-es tárolójából lett szedve, kb. sose fogyok ki belőle, így nem vagyok se a Debiannak, se a Fedorának, se senkinek a rettenet izgalmas háttereire rászorulva. Minden kategóriában van már, absztrakt, minimalista, tájkép, városkép, természeti kép, karácsonyi, meg amit akartok, minden alkalomra, évszakra, akár sötét, akár világos színtémához.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Hát, mondjuk a háttérkép talán tényleg nem, de a mindenféle eye-candy nagyon nagy befolyással van a desktopok népszerűségére. A Linux desktop gyenge elterjedtségének és az Apple mindenfélék népszerűségének oka szerintem jelentős részben a kinézet. A Linux nem azért kevéssé elterjedt, mert technikailag bármilyen szempontoból kevésbé lenne színvonalas, mint az Apple bármelyik desktopja és az Apple meg a Windows nem azért népszerűbbek, mert technikailag bármiben jobbak lennének egy Debian desktopnál. A marketing része a felület, a wallpaper és az ikon készlet, szerintem ez desktop szinten többet számít, mint szoftver vagy a hardver, amin a cucc el van helyezve.

Ebben van valami, főleg, zárt platformokon, MacOS, Windows, ott eleve kevesebb is a testre szabási lehetőség, ott lehet többet nyom a latba a default kinézet, bár ebben pl. szerintem a Windows a 8-as verzió óta nagyon gyenge, durván le van maradva a Linux mögött is. Durván inkonzisztens GUI (Win9x, Win2k/XP, Vista-Win7 érából is maradtak vissza régi programokban, komponensekben GUI elemek), lekorlátozva (pl. 11-es óta a panel nem helyezhető át, ikonok rajta nem rendezhetők oldalra, mindenre 5-öt kell extrán kattintgatni, hogy rejtett menük kinyíljanak, stb.). Linuxnál azonban ennek sokkal kisebb jelentőségét látom, főleg, mert heterogén környezet, eleve minden disztró, DE más dizájnnal jön, és aki linuxozik, az eleve azért is teszi, hogy állítgasson, ha a default-ot akarná, akkor maradt volna Windowson, vagy Mac-en. Ehhez még hozzájön súlyosbításnak, hogy aki vanilla Debian-t használ és nem forkdisztrót, az általában haladóbb user is, nem mindig, de az esetek többségében már veterán.

Írom ezt annak ellenére, hogy pl. nálam most tegnap óta, szégyen szemre, egy Ubuntu 24.10-es háttérkép megy Arch-on, Arizona Night a neve, tegnap láttam egy review YT videón, és megtetszett. Kb. 2 hét múlva tuti lecserélem, karácsonyi időszakra úgyis külön bekészített háttérképek vannak. Meg szerintem nagy baj nincs ezzel a debianos háttérképpel, mert korrekt, nem szembántó, megy világos és sötét színtémához is, logó rajta van nem túl tolakodóan, csak egyszerűen nem nagy szám, nem fogja nekik a világot megváltani. Mondom, ebbe a háttérkép-témába felesleges túl nagy munkát tenni, a neten máris van annyi háttérkép, meg annyi amatőr művész, hobbi fotós anyaga, ehhez jön most az AI által generált, hogy végtelen tartalom, sose fogynak ki belőle, csak elérhetővé, kereshetővé, kényelmesen használhatóvá kell tenni, reklámozni a felhasználók felé, mert jelenleg a legtöbben egyszerűen nem tudnak róla, hogy van ilyen, hol lehet elérni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

A megközelítésed technikai, persze ez a lényeg, de a valóságban a kinézet az, amire a marketing építhet. Az eladható, ami szép. Még rosszabb, hogy az lesz szép a tömegek számára, ami a sikeres marketing révén jobban elterjedt. Aztán néha megjelennek zsenik vagy zseni közeli egyéniségek, akik felborogatják a normákat és mindent átdefiniálnak. Művészet? Azt hiszem igen, ez az elmúlt 2-300 évben a fogyasztás mozgatórugója.

Igazad van, nem rossz az a Debian tapéta, bár az biztosnak látszik, hogy nem ez fogja belőni a trixie-t.

Van egy ilyen vonatkozása, de ugye a Linux disztrók többsége ingyenes, így nem sokat adnak el rajta, maximum népszerűsödik, bár a Debian, Fedora, RHEL, SUSE sose a legcsicsásabb disztró, általában a KDE alapúak viszik ebben a prímet (pl. Garuda), ritkán mások (Elementary, Zorin, Deepin, Solus, stb.). Ubuntu is feleslegesen szokott izmozni a buzilila hátterű állatos képeikkel, bár most a 24.04, 24.10-ben voltak nagyon jó rajzolt art-képek, úgyhogy fejlődésben vannak legalább, de nekik sem ez a legfőbb, amiben fejlődniük kéne.

Aki valóban szép desktopot akar, annak a reddites unixporn-t ajánlom, ott komplett témák vannak, hátterestől, konfigfájlostól, többféle DE-re és WM-re, ha más nem, kiindulási alapnak jó kísérletezni. Mondjuk a unixporn is fárad meg, a legtöbb közétett kép ma már ugyanaz a Hyperland + valami ismert színtéma (Catpuccin, Gruvebox, Tokyo Night, Dracula) + háttérkép kombó, már ők is csak a kereket találják fel újra és újra.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Sose értettem, miért használ valaki háttérképet. Ha vannak ablakok megnyitva, úgyse látom, hogy mi van mögöttük. És amikor dolgozom, akkor vannak ablakok :) Amikor nem dolgozom, akkor meg nem az üres asztalt nézegetem, hogy milyen szép háttérkép van rajta :) Az ikonok se érdekelnek, icewm-et használok vagy 25 éve, nincs az asztalon semmilyen ikon, a menüt is magamnak írom, ott is az a lényeg, hogy a menüpont első betűjének lenyomására induljon el a program, nem érdekel, hogy mi az ikonja :) Nem bóklászok semmilyen menüben, ami nekem lényeges, azt beleteszem a főmenübe - jelenleg 9 alkalmazás indítása szerepel benne, ebből 2 terminál, 5 böngésző, 1 office és 1 képernyőmentő, nem akarok egérrel kattintgatni, hogy elindítsak bármit is...