Stackoverflow 2023 fejlesztői felmérés - eredmények

Címkék

Megjelent az idei kérdőívük összesítése. Újdonság az AI kérdésköre.

[ 2023 Developer Survey| 2023 Developer Survey results are in: the latest trends in technology and work from the Stack Overflow community ]

Hozzászólások

Szerkesztve: 2023. 06. 15., cs – 20:49

Elég jól fizetnek a funkcionális nyelvek.

Nem értem miért. Mármint nem vonom kétségbe, csak az okára nem jöttem rá.

Az eredmények a szokásosat hozzák, de van pár meglepő. Pl. hogy a shell script nyelvek mennyire népszerűk, verik a Javát, C++-t, Rustot is. Vagy pl. a MariaDB mennyire népszerűtlen a MySQL-hez képest, amit szintén nem értek.

Az meg, hogy 9% nano text editorban fejleszt, végképp morbid. Mármint nem a nano-val van baj, de az tényleg nem fejleszteni való. Terminálban gyorsan beleszerkeszteni pár konfigfájlba okés, de aki nagy terminálos guru, az úgyis valami komolyabb terminálos text editort fog használni, vim+klónjai, Emacs, micro, stb., a többség meg úgyse terminálos, az meg miért nanózna.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Ezen az elsőn a kiejtést érted, vagy hogy MySQL-t használsz csak, MariaDB-t nem? Kiejtésben nekem is Eskúel, erre a Szíkwöl hülyeségre nem áll rá a szám, bár ha angolul kell használni, azért törekszem úgy mondani, de magyarul nevetséges. Ahogy az SCSI-nál is a Szkazi egy barom kitaláció (főleg, ha valaki ki se tudja mondani, lásd a YouTube-on Mr. Szkuszi), mert ha nagybetűs rövidítés, akkor betűnként kéne ejteni, pl. MNB, IBM, CP/M, IDE, ISA, PCI, stb., ha ezt el akarják kerülni, akkor meg csak az első betűnek kéne nagynak lennie.

A nejlon szatyor meg a Lágymányosi híd nálam is beragadt, vénség egyik jele. A táblagépekre viszont sose mondanék iPad-et, csak ha tényleg Apple termékről van szó.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

mert egy 3 soros script irashoz nemkell idea/vscode... nekunk is van csomo zabbix scriptunk ami eles db-bol kiselectal adatokat. na ahhoz a 3 sorhoz (amiben 1 a #!/bin/bash), pont jo a nano/vim/mcedit.

de meg egy "bonyolultabb" service start scripthez sem kell egy csodaeditor. agyuval verebre.

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

en sose ertettem, hogy miert nepszeru a vim. szerintem egy elbonyolitott, unintuitiv valami. kodot rendes ide-ben edital az ember, a par soros konfighoz meg overkill egy vim.

avagy a vim use-case -enek nem is kellene leteznie. azert letezik, mert emberek egy text editort hasznalnak kodolashoz.

Itt most nem arról volt szó, hogy intuitív-e. Hanem hogy a többség úgyis GUI IDE-t használ. Aki meg terminálos guru, az meg KOMOLYABB TUI editort, de akkor sem nano-t. Teljesen mindegy, hogy melyik TUI editorról beszélünk, nem csak a vim és klónjaik vannak, Emacs (alapvetően GUI, de van TUI módja), uEmacs-forkok, micro, Helix, Kakoune, Joe, JED, stb..

Egyébként ahogy már írtam a másik témánál
1) a vim azért van unintuitívnak titulálva, mert a mögöttes működési filozófiája egészen más, mint az a hagyományos, módok nélküli, MS/IBM/CUA kiosztásos + GUI egerészős text editor, amihez az emberek, 99,9999%-a szoktatva van több évtizede. Valójában nem unintuitív, csak más, és szokni kell.
2) ahhoz, hogy meglásd az előnyét, nem árt tudni gépírni és
3) egy csomó minden mást is állítani a rendszeren: billentyűismétlés és ismétléskezdés sebességét felvenni, illetve a Caps Lock helyére az Esc-et drótozni, terminált normálisan bekonfigurálni (normális font és színtéma, színmélység, Unicode/UTF-8 támogatás, stb.). Már ezen a ponton egy csomó ember elvérzik ezzel kapcsolatban
4) ha valóban IDE-nek használod, akkor egy részletesen konfigurálni, egy rakat extra plugint feltenni, language servert, lintert, debuggert bedrótozni, ehhez sincs türelme sok embernek. Vannak ugyan példakonfigok a neten, de sok usernek már ahhoz sincs türelme, hogy azt átkalapálja magának.

Valójában ha megtanulod és megérted a vim lényegét, annyira szeretni fogod, mint a rajongók, akik mindenhol használják a vim billentyűket. Nem csak vimben szövegszerkesztésnél, hanem minden más szoftverben is, ablakkezelő kiosztása vim-szerű lesz, a terminál multiplexert (tmux, screen, stb.) is így használják, a zene és médialejtászót, hangerőszabályzót (pl. pulsemixer), a fájlkezelőjüket (Vifm, ranger, lf, nnn, stb. mind támogatja a vim-es billentyűket), hexeditor (pl. bvi), shell parancssor szerkesztésére, pagernek (less, vim, bat, stb.), man/info alatt, pdf/ps-nézőben, mailkliensben, csomó egyéb szoftvernél, interpreternél, amik readline alapúak (awk, Python, Lua, calc, R, Octave, GNU debugger, stb.), böngészőben (Tridactyl, Vimium, stb. pluginek, surf, vieb, nyxt, stb.), és még sokáig lehet sorolni. Nem véletlen van más IDE-khez és text editorokhoz is vim-plugin, vagy vim-mód opcionálisan.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Már ezen a ponton egy csomó ember elvérzik ezzel kapcsolatban

Vannak ugyan példakonfigok a neten, de sok usernek már ahhoz sincs türelme, hogy azt átkalapálja magának.

 

aka unintuitiv, nehezkes, nem erre valo.

aki kodolni akar, nem azzal akarja kezdeni, hogy hetekig konfigolja az ide-jet, meg askalodik a low-level konfigokban.

es meg akkor se fog tudni szinte semmit egy rendes ide-hez kepest, pl. refaktor tamogatas tipikusan teljesen hianyzik az osszes ilyenbol, de mar egy multi-module projektnel elverzik, mert nem tudja, mik a visibility-k / dependency-k az egyes projektek kozott. mas szoval nem ide, hanem editor.

Én meg néha szkriptnyelv helyett is Java-zok :D

Annyira kézreáll nekem, hogy inkább megírom abban, valamint gyakran kell Excel táblákat b*zergálni, az Apache POI meg már régi ismerős és inkább a Java, mint az Excel makrózgatás meg az Access. Utóbbival volt pár rossz élményem mikor ilyen örökölt alkalmazás miatt kellett Access, és abból se mindegy, hogy melyik. Meg az adattáblák becsatolása is hol ment, hol nem. Java-hoz meg JRE-n kívül nem kellett semmi, azt is mellé tudtam csapni, nehogy egy JRE frissítés vágjon haza valamit. Így sokkal "stabilabb" volt hosszútávon, pláne gép és felhasználócserék esetén, nem kellett rettegnem, sikerül-e újra belőni.

Színes vászon, színes vászon, fúj!

Kérem a Fiátot..

Mert sokkal kevesbe intuitiv megtanulni oket. Meg kevesebb embernek van hozza erzeke, es annal is kevesebb kepes atadni a tudasat masnak. Amolyan "autistak erzesbol jol, de nem tudjak elmondani hogy csinaltak" erzete van majdnem mindennek, amit funkcionalis nyelveken a gyakorlatban amugy jol implementalnak.

Már párszor leírtam, nagyon érdekelnek a programozási nyelvek. Elég sokkal megismerkedtem már ezidáig alapszinten. Nem, nem írtam programot egyikben sem (na jó régen C64 basic és assembly volt). "Érzésre" nekem a funkcionális nyelvek jöttek be leginkább, főleg a Lisp és dialektusai. Az újhullámos, manapság trendi nyelvek közül talán a Rust tetszik a legjobban, de valami ocsmány a szintaxisa. Zig szintén.