sway-overview és SwayOS

Címkék

Elkészült az sway-overview és a SwayOS első verziója.

Portoltam az i3-overview alkalmazást sway-re sway-overview néven, sok hasznos újítás került bele, a legfontosabb hogy most már tetszőleges sway-es billentyűzetkombinációhoz lehet kötni a megjelenítést/eltüntetést. Letölteni arch AUR-ból illetve innen lehet : https://github.com/milgra/sov

Továbbá annyira hatékony kombónak találom a sway + sway-overview-t hogy csináltam egy configot/installert SwayOS néven amivel pillanatok alatt tudsz replikálni egy felhasználóbarát és könnyfakasztóan szép wayland-es tilingos desktopot a gépedre, több hónapnyi konfigurálgatást megspórolva, próbáljátok ki : https://swayos.github.io/

Hozzászólások

Szerkesztve: 2022. 05. 01., v – 11:02

Nem használok hasonlót, de nagyon szép és befogadható a github-os leírás, grat érte, meg a fejlesztésért is.

Szép munka! Bookmarked. Tervben van a váltás X11 + Openbox-ról, ha meglépem akkor jó segítség/ihlet lehet a saját több hónapnyi konfigurálgatásban is. :)

Gentoo was compromised on GitHub:
"And what did the hackers do? Downgrade the CFLAGS in the ebuilds or what?"

Nálam fordítva van. Semmi bajom nem volt a Sway-jel, teljesen jól bevált Waylanddel együtt mindennapi fő rendszernek, igaz én nem screen sharingelek, nem streamelek, NV helyett meg Intel, AMD GPU-im vannak, lehet azért. Viszont mégis visszaálltam X-re, mert ez univerzálisabb mindenféle unixlike rendszer között, kacsintgatok a BSD-k felé, hogy ha a Linuxszal történne valami, pl. megszűnne, vagy nagyon elqrvulna, vállalhatatlanra elbloatosdna, akkor legyen hova váltani, és portolható legyen a workflow-m. Plusz X alatt többféle WM-ből lehet választani, amik sok esetben minimalistábbak, kisebb kódbázisúak, mint egy waylendes felületek, és ha Nvidiás gépen kellene majd használni, az sem akadály. Majd visszatérek rá ha már nem csak Linux only technológia lesz, hanem univerzálisabb. FreeBSD-n állítólag már megy a Sway, igaz hack-kel, de működik, de ez inkább ma még mindig kivétel, mint fő szabály.

Szerk.: a Sway esete annyiból speciális, hogy bár waylandes, de mivel az X-es i3wm-gaps forkja, ezért i3-gaps-ben lehet használni a Sway konfigját X-es rendszereken is. Így nem kell feladni teljesen a munkamenetet.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Plusz X alatt többféle WM-ből lehet választani, amik sok esetben minimalistábbak, kisebb kódbázisúak

Ez sajnos igy van. Na de majd a... :D https://github.com/waymonad/waymonad (ha halott akkor sorry, egy ideje mar nem kovetem)

Mondjuk engem annyira nem mozgat mert szegyen vagy sem, nekem sajnos magas az Xmonad. (pedig anno amikor kiprobaltam nagyon akartam szeretni)

Arch Linux [Sway WM]

Xmonad-dal nekem két bajom van: nem minimalista, elég nagy kódbázis, plusz Haskell, amit sose bírok megtanulni, mert nem tudom megszokni a funcionális programozást. A waymonad-ot nem próbáltam, de ugyanennek kéne lennie. Ezek a Haskell-alapú cuccok lényegében az Emacs-re, StumpWM-re hasonlítanak, csak azok meg elisp, lisp alapon mennek, de azok sem épp soványak. Ha valaki arra gerjed, hogy forráskódból babusgassa a WM-et, akkor inkább dwm patchekkel, vagy dwm-forkok (sowm, hasonló) vagy TinyWM átírva.

Bár a dwm-et sem szeretem, mert minimalista, de csak alapból., és akkor használhatatlanul fapados Ahogy hozzáadod a neked szükséges patcheket, onnantól használható, de meghízik, és semmivel nem lesz soványabb, mint egy bspwm, ami viszont sokkal rugalmasabb, nem kell forráskódból forgatással konfigolni, tud IPC-t (újraindítás nélkül tud konfigot frissíteni, menet közben lehet a WM-et állítani, lehet speciális ablakkezelő scripteket csinálni, munkameneteket), EWMH protokollt (xdotool, xprop, stb. birizgálható), működik mindenféle panellel és bar-alkalmazással (ezek dwm-en bugzanak, míg nem patcheled), jobb a multimonitoros támogatása. Ezeket a Sway is tudja, meg az i3wm. Szóval a minimalizmus sem mindegy, mert nézni kell az adott erőforráshasználat melletti rugalmasságot, használhatóságot is.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Király. Egyik kedvencem a Sway, nálam is nagyon bevált, és ez az egyetlen hátránya, ami hiányzott belőle, a rendes tasklista, áttekintés. Nagy hiánypótló az ilyen megoldás, nem is értem, hogy a Sway fejlesztők ezt a részét miért hanyagolják. Eddig csak egy workaround volt rá, a wofi (waylandes rofi) használata.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Szerkesztve: 2022. 05. 07., szo – 18:39

Ha már itt vagyok: egy dolog hiányzott még nekem a Swayből, de minden tiling WM-ből hiányzik. Nevezetes az, hogy mikor full screenben vagy floating módban van egy alkalmazás, akkor nem lehet átváltani úgy másik ablakra, hogy az előtte full screenbe vagy floatingban futó ablak ne takarja ki. Tudom, hogy ez a stacking WM-ek területe már, de sokszor van, hogy ha egy alkalmazásra akarok koncentrálni, akkor nem tiling módban van, hanem kiteszem teljes képernyőre, pl. videóknál (vagy mondjuk a „PCem” nevű emulátor csak floating módban hajlandó megfelelően működni), de mondjuk rá kéne nézni a háttérben egy alkalmazásra, akkor nem lehet, vagy csak úgy (most így használom), hogy előbb a WM megszünteti az előtérben lévő ablak teljes képernyősítését, és utána vált el, visszalépve viszont nem teszi újra teljes képernyőssé az illető alkalmazást. A másik megoldás, hogy külön workspace-re teszi az ember a teljes képernyős illetve floating alkalmazást, és ha el akar róla váltani, akkor workspace-t vált, nem ablakfókuszt.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

milgra Május 13-án lesz egy előadásod a témában. Nem akartad itt beajánlani?

Szerkesztve: 2022. 05. 07., szo – 17:02

milgra

GitHub-on a Configuration resznel van egy eliras (mkdir)

mdir -p ~/.config/sov/config
cp /usr/share/sov/config ~/.config/sov/config

Arch Linux [Sway WM]