Interjú Ian Murdock-kal az OpenSolaris-ról, Linux-ról

Ian Murdock a Sun Microsystems-nél dolgozik, mint a fejlesztői és közösségi marketing terület alelnöke. Ian a Debian GNU/Linux alapítója. A Sun-nál betöltött pozíciója előtt korábban a Linux Foundation műszaki igazgatója volt. Ian-nel a San Francisco-i JavaOne konferencián készítettek interjút nemrég.

[...]

Mi a Debian pontosan?

A Debian egy Linux terjesztés. Az Ubuntu alapja. Úgy gondolom, hogy a Debian alapvető innovációja az volt, hogy egy elszórt közösség fejlesztette, szóval mi szándékosan kezdük el felépíteni elosztott módon, és ez volt az egyike az első nyílt forrású projekteknek, amelyek ezen a módon működtek.

Még mindig közreműködsz a Debian prejektben?

Nem annyira, de ez leginkább az időhiánynak tudható be.

Miért csatlakoztál a Sun-hoz?

Amikor informatikát tanultam az iskolában a 1990-es évek elején, óriási Sun rajongó voltam. Sun munkaállomások voltak mindenfelé, és én a világon bárminél jobban akartam egyet, és a Sun volt az a cég, ahol dolgozni akartam. És amikor lehetőségem nyílt arra, hogy a Sun-hoz jöjjek és különösen arra, hogy a Linux tapasztalataimból valamennyit idehozzak új kihívások megoldása céljából, éltem a lehetőséggel.

[...]

A teljes interjú itt olvasható.

Hozzászólások

"Az Ubuntu alapja."

--
Segmentation violation -- Core dumped blues

Ott a pont. Sok geekkel az a baj, hogy nem tudnak kommunikálni. Ezek szerint ő tud. Mert oké, hogy a Debian sokkal több ennél, attól még ez sok ember szemében egy nagy pozitívum, mert csak az Ubuntut ismerik, így van mihez kötni. Aki meg tudja, hogy mi a Debian, annak miért magyarázza?

azért szeretnék én is ennyire semmit nem letenni az asztalra, hogy a hup olvasói szóljanak le azért, mert merészeltem mondani valamit, amivel ők nem értenek egyet :)

--
xterm

az alap az fontos. nélküle összedől a ház:-)

csak gnóm lesz alapból ebben az opensolarisban vagy kde-t is fognak belerakni (mint az a debianban is van)? vagy marad a hekkelgetés, hogy legyen egy kde ezen az opensolarison?

Így van, én már próbálkoztam vele, de feltenni még nem sikerült. Egyenlőre elég körülményes, de ha egyszer bekerül a "pkg" csomagkezelőbe, akkor onnantól kezdve valószínüleg könnyebb lesz. Szerintem először egy normális Gnome-s felületet akarnak, aztán hogy később milyed D.E. fut, az tökmind1, az alap legyen jó. Így legalább egyenlőre nincsenek szétosztva az erőforrásaik, habár én is szívesebben látnám KDE-vel.

Én is szívesebben látnám KDE-vel, de meg kell hagyni, ezt a GNOME-ot sikerült szépre megcsinálniuk. Meg hát ne felejtsük el, hogy ez nem egy átlagfelhasználóknak hanem fejlesztőknek szánt verzió. (Jonathan Swartz blogjában: "We announced the first commercial release of OpenSolaris - targeting high speed developers and development teams (not consumers...).") Ennek megfelelően nincs túlságosan sok elérhető csomag a pkg.opensolaris.org-on. Még fél/egy év, és meg lehet próbálni váltani Linuxról (annak persze akit csábít). Feltenni meg sem próbáltam, mert a AMD-s VIA chipes alaplapomról 4 deviceról mondja azt, hogy nincs hozzá driver, többek közt a hálózati kártyáról is. Legközelebb akkor próbálkozom meg vele, ha lecserélem a jelenlegi gépem valami jobbra.

init();

hatalmas siker az openSolaris a feljelsztők körében, és Európától Amerikán át Japánig mindenki openSolaris hacker akar lenni;) igazán nem is értem, miért kellett az érdemi munkát, egy ilyen community projectnél, az olcsó munkaerejéről híres Indiában csináltatni. a project Indiana valóban találó név volt :D
a lényeg, hogy az indiai Belenix, nem olvadt össze teljesen az Indianaval, az OpenSolaris nevében. továbbra is létezik, és mostanában a KDE felületre koncentrál. így az Ubuntuhoz hasonlóan, az openSolaros lesz a gnomeos változat, még a Belenix a Kubuntu mintájára, amolyan KDEsített openSolaris kiadás.