Update 2022. 12. 02.:
"A reform a kis kapacitású (0,8 kW alatti) fotovoltaikus rendszerek hálózatra való csatlakozásának eljárásait is egyszerűsíti. Ezek esetében csak a telepítés előtti nyilvántartásba vételre lesz szükség, nem kell engedélyezési kérelmet benyújtani."
Forrás: https://www.portfolio.hu/unios-forrasok/20221201/napelemesek-figyelem-o…
Úgy értelmezem, hogy megérkezik Magyarországra is a konnektorba dugható napelemes rendszer.
Kedves Mindenki!
Bár a témában már 2 éve is volt egy bejegyzés, viszont azt gondolom, hogy az elmúlt hosszú idő és számos események miatt megéri egy új thread indítása.
Most a héten tettem fel Magyarországon egy konnektorba dugható napelemes rendszert, nevezzük ezt bátran partizán napelemnek. Ezzel kapcsolatban lennék kíváncsi mások tapasztalataira is, de előljáróban pár mondat még.
Én Németországban élek és ott 2019. áprilisáig (2018. május) ezeket gerilla-napelemeknek nevezték. (Ezt fordítottam partizán-napelemnek.) Tehát 2018/2019-ben a több tízezer hálózatra csatlakoztatott partizán-napelem és a külföldi példák (Svájc, Ausztria, Hollandia, Portugália) ahol már kb. fél millió ilyen készülék működött legálisan, elérte a hatását és Németországban a DIN VDE V 0100-551 szabvánnyal legalizálták a készülékeket, max. 600 Watt/háztartásig.
Egész szép összefoglalás itt olvasható: https://www.dgs.de/service/solarrebell/faq/
Egyetlen adminisztráció: A fogyasztónak egy formai elvárásokat nem megkövetelő bejelentést kell tennie, megnevezve a bevetett inverter típusát. (Az inverternek meg kell felelnie a VDE-AR-N 4105 szabványnak, erről (TÜV, DEKRA, vagy egyéb) tanúsítvánnyal kell rendelkeznie.) Tehát nem kell hozzá villanyszerelő, semmilyen formaiság.
Németországban én magam is építettem egy ilyen készüléket, itt látható is:
https://www.youtube.com/watch?v=VSwveSLKqu8&feature=youtu.be&fbclid=IwA…
Térjünk vissza Magyarországra. Nem kicsit döbbentem le, hogy Magyarországon szinte semmi infó nem található erről a technológiáról, semmilyen vitát nem látok róla. Pedig kétlem, hogy pl. többlakásos házakban, ahol van egy (déli fekvésű) erkély, ne örülne a tulajdonos/bérlő/lakó egy ilyen berendezésnek. De gondolom nincs 30 - 60.000 HUF csak arra, hogy "megterveztesse" a készüléket és elfogadtassa az áramszolgáltatóval. Hja és mondjuk konnektorba szeretné dugni és nem valamiféle kötésdobozba túlfesz, túláramvédővel.
Találtam egy weboldalt, ahol lehet ilyen készüléket Magyarországon vásárolni, de durván túlárazott.
Ezért rendeltem az ismerősömnek Németországból a pvundso.de oldalról egy micro invertert a megfelelő Schuko-konnektordugvillával, a felszerelés városában megvettük a napelem modult és a hozzá tartozó tartószerkezetet. Az egész kijött ~100.000 HUF-ból 350 Watt-os modullal. (Az inverter kimenetén Németországban mértem már 330 Watt-ot is.)
Mivel az ismerősnél mechanikus (Ferraris-tárcsás) mérőóra van visszaforgásblokkolóval, így minden okés. A mérőkészülék vagy lassabban fog előreforogni a kevesebb áramfogyasztás alapján, vagy állni fog, ha a háztartás áramfogyasztása a napelem betáplálása alatt lesz.
Első kérdésem, hogy van-e valakinek tapasztalata egyirányú digitális villanyórával? Valóban fogyasztásként méri a közhálózatba küldött áramot, akkor is ha pl. másik fázison van a betáplálást ellensúlyozó fogyasztás? (Ferraris tárcsás mérőóránál ugyanis saldiroz a rendszer a három fázis között. Tehát mindegy melyik fázison van a fogyasztás, akkor is levonja belőle a mérőóra a napelem termelését.)
Mostanában H tarifa bevezetésekor az áramszolgáltató kettő-irányba mérő órát szerel fel automatikusan. Esetleg azzal van-e valakinek tapasztalata, hogy mi történik, ha a szolgáltató a 2.8.0-as közhálózatba töltött tarifán talál termelést, de nincs bejelentett napelem az ingatlanon?
Több kérdés nincs, de pár felvetésre máris reagálnék: Nem, a közhálózat, illetve az egyén ingatlanában a villamos hálózat nem lesz veszélyesebb a partizán-napelemek miatt. Ezeknek a készülékeknek pontosan ugyanúgy le kell kapcsolniuk, amikor megszűnik a hálózati áram és annak frekvenciája, mint a szolgáltatók által jóváhagyott invertereknek. Ebből pedig az is kiderül, hogy ez az ingatlan nem veszélyesebb, mint egy napelemes cég által telepített napelemes ingatlan és hozzá csatlakozó közhálózat. Mivel minden közhálózaton van már napelem, ezért a közhálózat szerelőinek ennek tudatában szabad csak hozzányúlniuk egyébként is. Ezen a partizán-napelemek semmit sem változtatnak.
Az invertereknek 0.2 másodpercen belül kell garantáltan lekapcsolni, tehát a Schucko-villásdugó fogdosása nem jelent veszélyt. Ne feledkezzünk meg a több százezer, millió készülékről, amiknél egyetlen balesetről sem került jelentés. Pedig biztosan van épp elég ellensége a technológiának, tehát bekerült volna a hírekbe.
Én magam kipróbáltam a dugvilla megfogását jobb kézzel közvetlenül a kihúzás után 320 Watt-os teljesítményleadás után. Nem csapott meg. Az inverterem egy Hoymiles MI-300. Magyarországon még csak nincs is a szolgáltatók listáján.... ennyire nem foglalkozott ezzel senki.
Remélem beszámolóm egyik oldalról egy konstruktiv vitát, másik oldalról pedig gondolatébresztő lesz a témában. Illetve remélem gyakorlati válaszokat a kérdéseimre.
Köszönöm előre is!