PostGIS 1.0.0-rc1

Címkék

Megjelent a PostGIS-nek, a PostgreSQL térinformatikai kiegészítő csomagjának 1.0.0 verziójából az első kiadásra jelölt változat. Letölthető a program honlapjáról, ahol a bejelentés is olvasható.A PostGIS egy kiegészítő csomag a PostgreSQL-hez, melyet a contrib könyvtár alá bemásolva tudunk lefordítani.

A program alapvetően az OGC SQL alapú adatbáziskezelők térinformatikai funkciói számára kidolgozott ajánlásának megfelelően működik, tehát egy szabványos eszközről van szó. (A MySQL 4.1-es verziójában megjelenő térinformatikai funkciók ugyanezt a szabványt alkalmazzák.)

A legfontosabb dolgok, amiket a PostGIS tud:

  • térképi adatok tárolása 'geometry' típusú mezőkben
  • egy sor függvény és operátor ezen mezők kezelésére (terület/kerület/hossz számítás, halmazműveletek, övezet generálás, topológiai vizsgálatok, generalizálás, stb.)
  • vetületek kezelése a PROJ4 program segítségével
  • GIST típusú térbeli index alkalmazása, hogy nagyobb méretű állományok esetében is hatékonyan lehessen térképi adatok alapján keresni vagy egyéb lekérdezéseket végezni.

A PostGIS-es kiegészítéssel rendelkező PostgreSQL adatbázisokat kezelni tudjuk például a QGIS térinformatikai programmal, vagy az UMN Mapserver segítségével internetes térképek hátterét is szolgáltathatják.

Jól használható eszköz olyan térinformatikai rendszerekben, ahol több felhasználónak kell egyszerre hozzáférni az adatokhoz, akár módosítás szándékával is.

Hozzászólások

Anno kuzdottem vele en is, de mivel a frontendet nekem kellet volna megtervezni kivitelezni, a megrendelo meg nem akart mar ujabb beruhazast. A QGIS sajna pedig elegge kezdetleges megoldasnak tunt akkoriba, nem tom azota mi valtozott. A grass az sajna el lett vetve valamiert. Egyebkent a QGIS is erre epul. Azota is ArcView van a top-on, ami azert eleg professzionalis dolog, de draga.

Amugy eleg sok .tiff-es es .img-s anyaga van az ugyfelnek amivel a terve az volt, hogy komplett dbms-be lehetne strukturaba szervezni, a gps altal rogzitett adatokat is lehetne layerezni, stb. Nemtom azota hova jutottak vele :)

A QGIS rengeteget fejlődött az elmúlt évben. Simán meg tudja jeleníteni többek között PostGIS-es táblákban tárolt adatokat is, akár még szerkeszteni is lehet őket (digitalizálás). A feljesztők jelenleg leginkább a vetületi rendszerek kezelésének támogatásán dolgoznak.

A programnak vannak még hiányosságai és hiba is akad benne bőven, de nagyon ígéretesen fejlődik.

Egyébként nem a GRASS-ra épül, bár van benne lehetőség GRASS állományok megjelenítésére. (Igaz, nekem ez nem jött össze, amikor legutóbb próbáltam)

Terkep es urfelveteleket, hogy tudok vele tarolni? Siman RAW-ba kuldi az anyagot a PostGIS fele, vagy viszi az eredeti formatumot is?

(Pl. .tif, .img, stb.) Ez fontos lenne az egyseges formatum miatt. A feldolgozasnal neha megoszulni mire 15-20000 fajlt ossze akar az ember vagni, vagy layerezni, kulonosen ha vmilyen vesztesegmentes eljarassal tomoritettek. :-)

Tehat ha a regi urfelvetel archivumot fel akarnam tolteni, akkor nyujt-e lehetoseget (akar a PostGIS, akar QGIS) arra, hogy mar a tabla insertnel bekovetkezzen a konvertalas?

Amugy ERDAS formatumokat tamogat?

Sehogy. Lehet, hogy elfelejtettem mondani, de a PostGIS vektoros adatokkal dolgozik, vektoros formában leírt térképi elemeknek (pont, vonal, felület) az adattáblák mezőiben való tárolását és kezelését teszi lehetővé.

A QGIS képes raszter adatok megjelenítésére. Az ERDAS formátumát is ismeri, bár én eddig csak GEOTIFF és ArcView ASCII GRID állományokat nézegettem vele. (Természetesen ezek mellett egy másik rétegeken nyugodtan megjelenhetnek PostGIS-es vektoros adatok is)

Arra a feladatra amire neked kell, talán a GDAL valamelyik segédprogramja lenne a megfelelő.