Felkészültem a télre: beruháztam egy gázkazánra.
Kérdés: hogyan takarékosabb és jobb vele fűteni? Inkább állítsam az előremenő víz hőmérsékletét alacsonyra (40-50 fok) vagy pedig magasra (70-90 fok)?
Első esetben szinte állandóan keringtet a szivattyú, a radiátorok mindig kellemesen melegek, jó a közérzet, a kazán pedig 5-10 percenként "ráfűt" a vízre egy kicsit, ahogy hül a visszatérő.
Második esetben szakaszosan keringtet, óránként talán egyszer, azalatt viszont egyfolytában fűt a kazán, gyakorlatilag nincs is ideje elérni a beállított vízhőt, mert előbb eléri a szoba a kívánt hőmérsékletet, kikapcsol a szobatermosztát. Akkor azonban kajak hidegre lehül a fűtőkör, kellemetlenül hideg a radiátor, és utána jóval hosszabb periódus, mire újra fel bírja fűteni.
Komfort szempontjából egyértelműen az első a nyerő. A szivattyú áramfogyasztását ne vegyünk elsődleges szempontnak, mert alacsony fordulaton alig fogyaszt. A gázon van a hangsúly.
Nálatok mi vált be?
- 33907 megtekintés
Hozzászólások
[OFF]
Nálam a fatüzelés jött ki gazdaságosabbra... :-)
[/OFF]
AMúgy javaslom a vízhőfokot közép értékre belőni: ~60 fok. Kellemes meleg is van, nem is megy állandóan kazán...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1 a fatüzelésre és ha más nincs a 60 fokra, mivel nálunk a gázművek felszerelt mostanában hőkompenzációs órákat, és csak úgy pörög az új óra...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
mi a répa az a hőkompenzációs óra?
eddig nálam is akácfa játszott, de amikor hajnalban hazakeveredek 20 óra munka után, akkor jólesik csak elcsavarni a termosztátot...
a kandalló természetesen marad, csak visszaszorul.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
próbáljatok száraz bükköt, vagy tölgyet is
olcsóbb is, meg jobb is.
én a bükkre esküszöm
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én akáccal tolom, mert abból van sok :) Nedvesen is jól ég és jó a hőértéke is. A kazánom nem volt fűtésre állítva öt éve...lehet, hogy már nem is működne ? :o Egy sima víztartályos vaskályhában ég a tűz, a radiátorok is melegek és a kályha falai is tolják a hőt. Szigetelés jövőre lesz, akkor talán be sem kell majd fűteni.:)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1!!
a legjobb! De tényleg _csak_ akkor ha jó száraz!
nálunk is van gáz is, de mióta megvan a kandalló a gáz háttérbe szorult. okosan tüzelve akár 4-5-6 napig is ég a tűz a kandallóban.
____________________________
sorry for stupid questions!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
no ja, csak ahhoz mindig kell valakinek otthon lennie, aki rakja a fát...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Először is tisztázni kéne, hogy "sima turbós" esetleg kondenzációs kazánról, és csak egy fűtési körről van-e szó. Illetve a fűtési kör kevert (fal+padló+radiátor) vagy egyszerű.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jó lenne még tudni (ha csak az van) a radiátorok, és a hozzá tartozó helységek méretét. Illetve van-e a radiátorok "thermofej"
Általánosságban elmondható, hogy egyszerű kazánokat 60C alatt nem szabad üzemeltetni, mert az a kazán idő előtti tönkremenetéhez vezet. A kondenzációs kazánok viszont 30-50C között a leghatékonyabbak, de természetesen üzemeltethetők ettől eltérő hőfokon is csak akkor már a gázfelhasználásuk nem gazdaságos.
A kazán kikapcsolgatása teljesen természetes. Ez azért van, mert csak úgy tudja biztosítani, hogy az előremenő viz viszonylag hideg legyen (30-40-50C) hogy meg-meg áll. Vannak kondenzációs kazánok melyek egy fűtési szezonban 10.000-es inulás leállás periódussal dolgoznak.
Sokat megtudhatsz a kazán kezelési utasításából is, mert azon a jósági vagy hatékonysági görbéket fel szokták tüntetni.
Egyébként tervezés megelőzte a vásárlást?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ódon, bányászott mészkőből épült ház, totálszar hőszigeteléssel, süvít a szél.
Kéményes Ju...rs kombi cirkó, 22m2-es szoba, 15m2-es konyha-étkező, 9m2-es hall, 4m2-es fürdő.
Ami biztos, hogy eddig 60 fokon volt az előremenő, amíg fűtött, finom volt, amint viszont kikapcsolt, hiába volt hőmérő szerint 20 fok, majd befagytam, a falak ontják a hideget, rossz a hőérzet.
Most áttettem 45 fokra az előremenőt, és mivel egyfolytában tekeri körbe-körbe, ezért bár csak 19 fok van hőmérő szerint, tök jó a közérzet, kellemes meleg dől a radiátorokból, betelepedtem elé az íróasztallal :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A hőérzet valóban ilyen, egy folyatosan fűtött panel lakásban 21-22 foknál már jó meleget érzel, egy szakaszosan fűtött családi házban 21-22 foknál még fázol is.
Összességében ha nagyok a radiátorok vagyis nagyok a hőleadó felületek és ha a kazán gyártója is megengedi akkor üzemeltetheted alacsonyabb hőmérsékletű előremenő vízzel is a ki-be kapcsolgatás ne zavarjon az nem árt a kazánnak. Arra kell még odafigyelni, ha nagyon alacsony hőmérsékelettel üzemelteted (nyilván a kazán teljesítménye ekkor alacsonyabb) és turbós a kazán + még a kémény is hosszú akkor nagy hidegben előfordulhat, hogy elfagy a kémény szívó ága és leáll a kazán!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
csak egyet tudok érteni az elottem szoloval.
meg annyi hogy egy jo minosegu heti programozhato termosztattal erdemes varialni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
> Általánosságban elmondható, hogy egyszerű kazánokat 60C alatt nem szabad
> üzemeltetni, mert az a kazán idő előtti tönkremenetéhez vezet.
ezt kifejtenéd egy picit?
milyen alkatrésze megy tönkre, és miért?
a szivattyú a sok üzem miatt?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálam egy Saunier Duval kazán duruzsol, melegvizet is ez állítja elő, melyet egy belső tárolóban keringet, minden radiátor termosztátos, és van egy heti programozású közös is. A legalacsonyabb fokozaton fogyaszt a legkevesebbet, de a meleg érzet nem olyan mint egy fatüzelésű kazánnál, de ha felkapcsolod a kazánt magasabb hőmérsékletre akkor jobb, de többet is fogyaszt.
13000 Ft-nál még többet nem fizettem a leghidegebb időben sem, nekem bejött a gázkazán.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez valóban így van! Ha jó tervezés előzte meg a telepítést, figyelembe vették a hőszigetelést a hőleadó felületek nagyságát, a fűtési körök kialakítását (1,2,4 vagy több) a kazán hatásfokát akkor gázzal kényelmesen fillérekért lehet fűteni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálam egy kondenzációs Duval kazán megy már 8 éve, de azért 13000-nél magasabb szokott lenni a számla télen.
Nálam padló, illetve falfűtés van, tervezve volt, a lakás hőszigetelt. Így a 120 m2 lakásunk fűtése és melegvízzel való ellátása évente ~1100-1300 m3 gázt igényel. A fűtés 35 fokon megy.
Ja és nálam a fa nem jöhet szóba, egyszerűen nincs hol tárolni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lenne nekem is egy kiegeszito kerdesem.
Arra lehet mondani valami okolszabalyt, hogy ha az ember nincs otthon napkozben, mi a gazdasagosabb? Napkozbenre par fokkal lejjebb venni, es este folemelve felfuteni, vagy hagyni egyenletes homersekleten?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha padlófűtésed van, akkor 2-3 hét felfűteni a lakást. Ezt nem érdemes kapcsolgatni. Ha radiátoros vagy egyéb légfűtésed van akkor érdemes napszaknak megfelelően szabályozni a fűtést.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha jó a hőszigetelésed, és megfelelő idő alatt felfűt, akkor veheted alacsonyabbra is a napközbenit (meg akár az éjszakait).
Mi éjszakára és napközben 18 fokra állítjuk, ébredés előtt és hazaérkezés előtt 1 órával a termosztát bekapcsol, és felfűti a nappali hőmérsékletre (22)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez nagyjából azt jelenti, hogy napi 2-szer pár órát áll a rendszer. Ennyi időre már érdemes a keringetőszivattyúkat is pihentetni. A primer kör szivattyúját nálam a kazán ki is kapcsolja. De a szekunderkörét hogy lehet leállítani? Csőre tett hőérzékelővel?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Passzolok, ennyire nem mentem bele.
Egyébként is még ebben a hónapban (remélem) bent lesz az új turbo kazánom, majd azon kimazsolázom mit-hogy érdemes. (Talán a szerelőt sem hülyeség megkérdezni.)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Programozható, rádiófrekvenciás termosztát. 10000 Huf, a neten megtalálod, de hamar vissza tudja hozni az árát. Nálunk 2*2 órát fűt 20,5 C-re, (hajnalban meg este), a többit 18 C-n tartja, és elég jót tett tavaly a pénztárcának. A hétvégén délben is lök egyet, mert az volt a tapasztalat, hogy jó tesz a gyerekeknek a délutáni alváshoz a 19,5 C.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hú nálatok van már hűvös, nem fáztok?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nálunk fűtés nélkül lenne ennyire hideg, mert jó a hőszigetelés.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Kérdés: hogyan takarékosabb és jobb vele fűteni? Inkább állítsam az előremenő víz hőmérsékletét alacsonyra (40-50 fok) vagy pedig magasra (70-90 fok)?"
Neked ezt megmondani egy szakember tudja. Valamikor gépészmérnök hallgató koromban (múlt században) terveztünk hasonló rendszereket. Először is meg kell nézni a radiátorok műszaki adatlapját. Régebben 90/70/20 -ra méretezték a radiátorokat a gyártók. Ez azt jelenti, hogy 90C -os előremenő vízhőmérséklet, 70C-os visszatérő vízhőmérséklet, és 20C-os helyiség hőmérsékletre méretezték. Ma már általában 60/40/20 -ra méretezik a radiátorokat. Tehát régebbi radiátorok esetében a 90C-os víz az optimális, míg mai gyártású radiátor esetén a 60C-os vízhömérséklet az optimális.
Padlófűtés esetén 30-40 C-ra kell állítani a vízhőmérsékletet, lehet hogy hőcserélőre is szükséged van.
Amúgy tényleg érdemes egy szakember véleményét kikérni, és nem csak egy ismerős szakival megbeszélni; mert ez kőkemény fizika, és végig kell számolni a csőkeresztmetszeteket a kazán és radiátor teljesítményeket, az egyes helyiségek hőveszteségeit stb.
Megjegyzés: A termosztátos szelepek, nagyobb ellenállást jelentenek mint a hagyományos radiátor csapok.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szia!
Olyan kazánt vegyél, amiben van egy külső hőmérséklet mérő. Ahol most lakom, egy ilyen kazán fűt 6 lakást. Méri a külső hőmérsékletet és ez alapján állítja be a vízét. Értelemszerűen minél hidegebb van kint, annál melegebbre fűti a vizet. Ezzel sokat lehet spórolni, mert csak annyira lesz meleg a víz a csövekben, ami feltétlen szükséges. Persze ez tervezést és szakembert igényel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
tehát, ha jól értem, a keringtetett víznél a minél kisebb delta-T a leggazdaságosabb?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Most cserélem le az ipari parkban egy ilyen kazánt, mert fix teljesítményű és nem tudja magát szabályozni csak full erővel forralja a vizet a külső hőmérséklet arányában. Tavaly 1000nm-re havi 1milla számlát csinál. Pedig a "világ" legjobb kazánja: Buderus
Megy helyette be 3 cirkó. Azt legalább jól lehet szabályozni, mert ehhez a foshoz nincs aki értsen és azt is nettó 25e hufért csinálják óránként, kétes és garanciamentes végkifejlettel.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hmm, ekkora területre már nem éri meg hőszivattyú?
Igaz, elég nagy a capex, de állítólag elég jó a megtérülése.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van egy 300nm-es raktáram szar szigeteléssel, külön órán és cirkón. Fix 15C, havi 60e huf.
Nincs több kérdésem Bunderus-hoz. :) A kazán biztos jó, csak nem ért hozzá senki, de már az is baj, hogy érteni kell hozzá.
Usernek meleg kell.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni