A desktop publishing (?) éve

Rém bonyolult a feladat. Nem is értem.

Adott egy valamilyen mérethelyes szerkesztőben (qcad) elkészített rajz. A feladat az, ezt a rajzot több lapra bontsuk, mert nem akarunk ezervalamennyi forintot fizetni a nyomdában. A lap mérete legyen A3, mert hozzáférünk A3 nyomtatóhoz: a probléma szempontjából lényegtelen, a nagyátlag A4-ben dolgozik, az ő kedvüket se vegyük el. Mindezt lehetőség szerint opensource eszközökkel vigyük véghez.

A döglött macska számos sebből vérzik: a qcad dxf-be dolgozik, egy illustrator-szerű program (scribus?) meg csak svg-t hajlandó fogadni. Van persze OpenDWG, ami annyira open, hogy fizess valamennyit, ha használni akarod. Szóval itt el is bukott a dolog, egy win-es program próbaverziójával sikerült esvégésíteni a dxf-t, azzal a szépséghibával, hogy kicsit elcsúszott a méret. Hogy ez a scribus hibája, vagy a konverteré, azt nem derítettem ki...

Szóval scribus-ban vagyunk, most azt kellene megoldani, h a margóval valami legyen. A nyomtatónak általános esetben van valami margója, amire úgysem tud nyomtatni, viszont a terv nem fér el 1 lapon, illeszteni meg kellene, szóval a nyomtatott felület értékes részein nem lehet üresen hagyott hely: a mintának folytonosnak kell lennie, ha összeillesztjük. Erre azt sikerült kitalálnom a kb. 4 napos DTP-s múltammal, hogy csináljunk egy 1-1 centivel kisebb lapot scribusban, tegyünk egymás mellé sokat, mindegyikre tegyünk egy pont akkora keretet, majd 1enként rendereljünk belőle pdf-et, amit betolunk a printerbe, miután a nyomtatásban középre igazítottuk átméretzés nélkül. A nyomtatmány széleit a keretnél levágjuk snicóval, összeillesztjük, örülünk, kerek a világ.

Aha.

Egymás mellé még sikerült úgy letenni a lapokat, h ne legyen köztük szünet, de a rajz sajna akkora, h csak 2 sor lapon férne el...a scribus-t viszont nem sikerült rávennem, hogy 2 sor lap (oldal) közé ne tegyen szünetet. A kettő között meg szépen ott vannak a terv értékes részei, ami az illesztéshez köll majd...

Hát ezzel szopatom magam 3 napja esténként ezzel. Qcad-del el lehet boldogulni, ha nem csinálunk olyat, amitől bugzik, végső soron egész használható. Scribus-szal el lehet boldogulni, ha nem akarunk olyat csinálni, amit nem lehet vele megcsinálni. Ja, közben volt egy Medusa4 nevű linuxos cad rendszer is, az se ment svg-t. Elcseszett idő: kb. 10 óra. Eredmény: 70%, ami kevés ahhoz, h eljussak oda, ahova indultam.

Az lesz, h odaadom havernak, aki macen ai-val vagy valamivel megcsinálja.

Hozzászólások

qcadbol nem lehet igy nyomtatni?
mert szerintem ez tipikusan olyan problemakor, amit a cad szoftvernek kellene lekezelni...

SVG konverzióhoz:
http://lx-viewer.sourceforge.net/

Szabásmintáknál szoktam azt csinálni, hogy 1:1 méretű nyomtatásnál először kikonvertálom a DXF-et bitmapba a nyomtató felbontásában, majd ebben a felbontásban szétvágatom (tiles) converttel olyan méretű képekké amik pontosan ráférnek egy lapra. Ha kevés a kép akkor az XVvel átkonvertálom post scriptbe (ez biztositja, hogy minden OS-en és nyomtatón ugyanakkora felbontásban, ugyanoda kerüljön a papíron, és utána már mehet is a nyomtatás.
--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Nem értek annyira a CAD-ekhez, de emlékeim szerint inkscape képes dxf-et importálni, éshát ha már illustrator klónt keresel, az inkább az mint a scribus. Azt nem tudom, hogy milyen minőségben húzza be, mert jobbára pdf/eps/ps importot szoktam használni, meg néha cdr-t. Azok jók. Persze a margót, darabolást neked kell megcsinálni, de szvsz az nem olyan nagy feladat.