Clonezilla, partíciók klónozása

Fórumok

Adott egy teremnyi gép, akármilyen operációs rendszerrel, tehát többféle fájlrendszert használva, és hasznos lenne letárolni egy image fájlban az adott rendszerpartíciókat, hogy azt bármikor vissza lehessen állítani ~10 perc alatt [nem Magic Card megoldás]

+ mint a pl.: Norton Ghost-ban lehessen image-t készíteni egy bad sectoros hdd-ről is.
+ az image fájl csak akkora méretű legyen, mint amennyi a ténylegesen eredetileg foglalt hely, pl.: 10 GByte-os rendszerpartíciónál, amikor csak 3 GByte-os maga az os helyfoglalása, akkor csak ~3 GByte-os legyen a kimeneti image file.

Első utánaolvasásra a Clonezilla-ra jutottam, van valakinek tapasztalata/másik módszere erről? [Pl.: már vagy 200x használta a Clonezillát, és rájött valami hiányosságára, stb]

+ Ha valakinek van tapasztalata arról, hogy milyen "érdekességeket" tud produkálni az, hogy egy gépre az ember feltelepíti az adott os-t, és azt klónozza image fájlba, és arról az image fileról rakja fel 10-perc alatt a többi gépet, csak éppenséggel erősen különböznek "hardware-ben" a pc-k. :D [Nem ez a feladatom, csak előre érdeklődni szeretnék ki mit használ erre a célra, hasznos lehet.]

Előre is köszi

ui.: CloneZilla Live-ot innen lehet letölteni

Hozzászólások

Én a partimage-t szoktam használni, még eddig nem volt negatív tapasztalatom vele :)
Rajta van a sysresccd-n is.

-------------------------
E-learning szolgáltatások nyílt alapokon
Weblap és Bemutató rendszer

Hello!

Én használom a clonezillát, PXE-ről bootolva. Ha van konkrét kérdésed, szívesen segítek.

Különböző hardware-ekre pedig ajénlott külön image-eket tárolni, és egy adott gépre mindig a sajátját visszatenni. Rendkívül sok szívástól kíméled meg magad így.

Petya

A legnagyobb szivas, h nem tud kisebb vinyora klonozni, mint amirol a sablon keszult.

tompos

En kb 2 eve hasznalom, nagyon elegedett vagyok, tobbszor csinaltam mar diszk klonozast is vele, nem emlekszek hogy lett volna vele barmi problemam is. Talan csak annyi, hogy kevesebb es regebbi csomagok vannak a livecd-n mint a systemrescuecd-n. Ket linuxos livecd-t hordok mindig magamnal, az egyik a clonezilla, a masik a systemrescuecd. Szoval ajanlom.

Sziasztok!

Én is CloneZillával kapcsolatban szeretnék kérdezni a nálam többet tapasztaltaktól.

Legyen adott egy PC, 500GB HDD-val. A HDD 2 felé legyen osztva: 100GB rendszernek (ebből foglalt mondjuk 40GB), + a maradék hely bármilyen célra. OS legyen mondjuk Linux, Windows vagy BSD.
CloneZillával gyönyörűen lementem a rendszert (csak az első partíciót), azonban X idő múlva bedöglik a HDD. =>>> Új nagyobb/kisebb HDD kerül a gépbe.
Itt jön - ehhez az elméleti esethez - a kérdésem: Ebben az esetben, hogyan állítsuk vissza a lementett rendszert? (Csak a HDD döglött be, minden más HW ugyanaz... ( ezt mondjuk csak Windows esetében fontos megemlíteni) )

Én így tapasztalatlanul a következőket tenném: (lehet, h helytelenül)
1. Létrehoznék egy - a tömörített image méreténél 3x nagyobb (hagy maradjon plusz hely is...) - partíciót
2. A mentett image-t visszaállítanám

Bónusz kérdés: Hogyan is működik a CloneZilla partíció mentésnél?
Adatot ment, vagy az egész partíciót? + Érzem, h itt valami nem tiszta nekem ezzel kapcsolatban. (Vagy éppen csak túl fáradt vagyok... ) Ha tudtok légyszives osszatok meg velem minél több információt.

Előre is köszönöm mindenkinek a segítséget! (Sorry ha valami nagyon nagy hülyeséget kérdeztem, világosítsatok fel bátran)

Üdv.:
V007

Partíciót, illetve teljes lemezt.
Emlékeim szerint, ha nagyobb lemezre másolod az eredetinél, akkor nincs gond, át tudja méretezni, viszont kisebb lemeznél képtelen a partíció méretét csökkenteni (ellentétben pl. a norton ghost-al) -> érdemes minél kisebbre szorítani a rendszer-partíció méretét.

Lementésnél érdemes a swap és hibernáláshoz használt fájl mentését kihagyni (van erre opció expert módban).

Van egy nem teljes idevágó problémám:

Hogyan tudnék egy adott user-t minden Windows indításnál létrehozni, majd törölni (ráadásúl úgy, hogy a jogosultságait örökölje)?

(GPO-val egyszerűen képtelen vagyok tiltani pl. a háttérkép megváltoztatását - hiába állítom be, a böngészőből beállított háttérképet pl. nem tiltja - , nem akarok domain-t, a gépek teljesítménye kevés a steadystate-hez, nem akarok kézzel image-elni)

Ahol én használom ott 1-1ben klónozom a rendszer lemezt hideg tartalék céljából. De ott ugyebár egyértelmű a feladat, ha megdöglik a lemez akkor be a másik és mehet tovább. Ami nálunk előjött, hogy 2x kellett mindig klónozni mert elsőre nem tudott a rendszer bootolni a hideg tartalék lemezről.

Én az utóbbi hónapokban teljesen rászoktam a Clonezilla-ra. Sztem nagyon jó kis stuff :)
Samba-ra raktam az alap XP-ket, csináltam több fajtát is :) DE mentés előtt Gparted segítségével átméretezem 5-10GB-ra, attól függ, hogy mennyi a foglalt hely a wincsin. Visszaállítás után pedig visszaméretezem amekkorára kell. Eddig nem volt gond az egész klónozással :) Utána pedig jöhet a newsid.
Egyedüli probléma eddig, hogy nem tudok több XP-s partíciót egymás után (3XP egy wincsin 3 különböző vírusirtóval) visszaállítani, mert generic host error hibaüzivel elszáll beindulás után :( így felraktam 3 xp-t alapból és azt mentettem le

Üdv.Én használom clonezillát elég sűrűn.
Külön partició img-nek és 1 rendszer 1 data partició.
Nekem annyi kérdésem lenne hogy mi a tapasztalat más gtparted-be formázott vinyóra visszaállít e img fájlból.
Pl. adott ntfs rendszer (xp) mentett img.gtparted format ntfs>ext4 linux telepít backup linux.img ,ext4>ntfs format xp.img visszaállít.?

mi is elegge surun hasznaljuk. a heten 40 gepet imageltunk fel vele. annak egy reszet halozatrol samba megosztassal egy reszet meg mobil hdd-rol. azert, hogy ne fekudjon meg a halozat. kb 3 ora alatt minden gepen fent volt az image.
-------------------------------------------
- Помогите пожалуста. Не работает интернет!
- Што видете на екранье?
- Ничево. Я иво не в ключала.

Ami számomra hiányzik a Partimage-ből:


"Any hope of a browser like utility to allow restoring individual files from the archives? Like Ghost Explorer ?
Sorry, Partition Image is not a high level program, like Ghost. Ghost makes a file copy, and we obtain a file in a tar.gz archive, with other details (such as the boot sector). But Partimage works at a low level, as Drive Image: it copies used blocks of the disk. So, it doesn't know where files are written, and cannot allow to see files in the image without restoring. But maybe it will become possible in future versions. We will try to make partimage image files mountable: a driver, such as the loop one, could allow us to make an image file be a block device. If you know how to write block device drivers, please contact us."

http://www.partimage.org/Partimage-FAQ

----------------------------
színes ingyen domain domain

Az ősrégi dd képes archívon belül fájlok elérésére és visszaállítására. Pontosabban a loopback mount tudja felcsatolni a dd-vel készült image archívokat. :-) Csak archiválás előtt ki kell nullázni az érintett rendszeren az üres helyet, hogy tömöríthető legyen az image. Vagy jobb megoldás a partíció átméretezés. Úgy nem kell kitömöríteni az image-t mount-oláshoz.
A dd is works at a low level, as Drive Image: it copies used blocks of the disk. De úgy, hogy az mount-olható marad. Nem mindenben fejlődik a technika.

Nos, a clonezilla háttérprogramja, általában a "partclone.{fájlrendszer}" (pl. partclone.ntfs, partclone.xfs, stb.) valóban úgy működik, hogy a fájlrendszer használt blokkjait másolja, de a dd az összes blokkot másolja, nem csak a használtakat!
Ezért marad mount-olható a dd-zett raw image, és nem mount-olható (még) a partclone-nal készült image,
És ezért nem mount-olható (tudtommal) pl. a gzip-pel tömörített dd-zett raw image...

[ ...és ez egy nekromancia volt... :) ]

Clonezilla elég jól működik, itt a cégnél pl. azt használtam mikor 8 új gépre kellett felhúzni a rendszert, bár azok hw-ben teljesen egyformák voltak.
Bad sectoros hdd-ről annyit, hogy pont a múltkor futottam bele egy szituba, ahol is a gépben haldokolt a hdd (folyton megsérültek az adatok, nem indult a rendszer, minden ellenörzéskor kijött 1-2 újabb bad sector) és javasoltam a hdd cserét.
A benne lévő 40-es hdd-t akartam egy 160-asra klónozni, de Clonezilla megadta magát a hibás résznél és lehet, hogy van olyan opciója, amivel ezt át tudja ugrani, de nem kínlódtam vele, inkább a Ghost-al vittem át, az kihagyta a hibás részeket és a particiók méretarányát megtartva szépen átpakolt mindent az új hdd-re, működött is rendesen.

Ettől függetlenül én a clonezilla-t ajánlom, mert gyors, free és elég könnyen használható.

Sziasztok!

Most találkoztam ezzel a témával itt, és (remélem nem későn) lenne némi hozzáfűznivalóm, illetve kérdésem is lenne.
Én nemrég kezdtem használni a CloneZillát (kb. két éve), de eddig pozitív tapasztalataim vannak, kivétel az alműlt két hónapot.
Nagy létszámú iskolában vagyok rendszergazda, és sok gépterem van, amit azért időnként újra kell húzni. Eleinte (egyszer) végigjátszottam a telepítést minden gépen (XP prof, Off2003, stb.), de megfogadtam, hogy soha többet. Utána jött a Norton. Nem rossz, csak hát a képfájl mozgatása körülményes, ha az ember nem ruház be egy szerverre. Aztán találtam a Zillát (sok másik Zillával együtt :) ).
De még ez sem volt elég, mert hát ha egy gépet felhúz az ember, és azt lemásolja, azért vannak hibák, meg hát a gépnév, a domainba léptetés, stb. Erre már viszont vannak a fent említett oprendszernek megfelelő alkalmazásai. Eleinte az Nlite-val próbáltam, de azzal megszívtam az előtelepítésnél. Aztán az maradt, és a mai napig jól is műköszik, hogy fetelepítek egy gépet fullra, kibányászom a fölösleges dolgokat belőle (szolgáltatások, szoftverek, stb.), fel a plusz szoftverek, és utána Sysprep zárás, kisablakos autómatikus telepítéssel. Ha van eltérés a vasakban (szervízben volt, és már nem volt ilyen alaplap, proci, akármi), az nem gond, mert ekkor csak egy gyári XP-cd, boot, és javítás, azzal helyre is megy a dolog. Beállítom, hogy kétszer léptesse be az rgt, és akkor elsőre nevet kap, másodikra meg domainba megy.
Tehát felhúz, visszazár, és utána csinálok képet a Zillával. Csak az első partícióról szoktam, és természetesen egy háttérben (csöndben, szépen, renden futó) linuxos szerverre. A partíciót át tudja méretezni, haladó módban lehet kérni, hogy igazítson rajta (ezt idáig csak egyszer kellett használnom, így nem tudok pontos leírás, de sikeresen megtette).
Ezután csak annyi a dolgom, hogy a képet visszahúzom az adott gépteremben, és elvégzem a gép elnevezésést, illetve domainba teszem. Egy húsz gépes terembe (régi HP kávédarálók), 1G-s gerincel, de csak 100-as hálókártyákkal, live CloneZilla indítással (egy CD-vel mentem végig, elkezdtem az elsővel, és szép sorba haladtam) kb 1 óra alatt megvoltam mindennel.
Szerintem jó.
De akkor most a probléma. Kaptunk új vasakat. Egyet kirántottam a csomagolából, rágettem az XP-t a szokásos plusszokkal, visszazártam, lemásoltam. Eddig rendben is. De visszamásolásnál megáll. Nem csinálja. Elkezdi, de 1%-ig már nem jut el, csak áll, és nem tesz semmit. Na erre keresek társakat, akik már találkoztak ilyen problémával, és megoldást is talátak rá. Az érdekesség, hogy mind a két garnitúra gép ASUS. Viszont ehhez hasonló gépeink vannak, kicsit régebbiek, de azoknál meg megy.
Megnéztem, a képfájl létrejött, és nem nullás. Kipróbáltam, hogy egy másik képfájlt teszek a gépre, azt sem teszi rá. Viszont azt, amit csinálok, felmásolja más gépre, tehát valamit csinál. Én a SATA-ra gyanakszom, de még nem jöttem rá (bár még nem is nagyon foglalkoztam a dologgal :( ), hogy mitől. Ha esetleg van valakinek tapasztalata e téren, kérem, ossza meg velünk.

Köszönettel!

B

Szerintem probalj meg kirantani egy masikat is a csomagolabol, hatha csak azzal az egy geppel van baj.

Ha a masikkal is ugyanazt csinalja, akkor viszont tobb technikai infot kell irnod. Nem lehet, hogy a letrehozott image hibas? Probald letrehozni ujra. Log vagy dmesg tartalmaz valami hasznalhatot?

Ha a Clonezilla alatt is egy linux rendszer működik, próbáld meg particionálni / e2fsck / felmountolni virtuális terminálból a létrehozott partíciót. Csinálj benne a könyvtárat, hozz benne létre egy szöveges fájlt, valami írj bele és mentsd el. Ha eddig eljutottál hiba nélkül akkor SATA ok.
Utána csinálj netet, dhcpcd eth0 valószínűleg elég ha belső hálózat. Tölts le ftp vagy samba szerverről egy nagyobb, mondjuk cd vagy dvd image fájlt vagy akár a saját Clonezilla image fájlodat. Ha eddig is eljutottál akkor a ethernet driver is ok.
Ha a nagy méretű image letöltése és mentése valamilyen hibával megszakad, a hibaüzenetből ki fog derülni az ok, vagy sata vagy ethernet driver probléma lehet. Az ASUS gépek túl újak még a Clonezillád túl régi aminek a kernele nem támogatja rendesen az új gépeket. Szerezz be egy új Clonezillát.

Hali!

Azért ilyen hosszú, mert leírtam tapasztalataimat, esetleg másnak jól jöhet.
Próbáltam több géppel a sorból, ugyanaz a jelenség. Próbáltam másik képfájlal is, amit másik gépeken használok hiba nélkül, az sem ment fel rá (elindítja, kalkulálja a területet, és az 1%-ot már nem éri el...).
Mindkét széria ASUS alaplapos. Ami most épp itt van mellettem az P5QPL-AM, SATA vinyóval. Én a satára gyanakszom. Bár van még egy másik géppark, ami szintés ASUS SATA, de ott működik rendesen.

B

Nah, volt időm, meg ki is tartottam. Leszedtem a Clone ujjabb verzióját (1.2.8-46), és a fent említett összes módon kipróbáltam a másolást. Minden beállításnál újratelepítettem a wint (persze nem teljesen, csak az első bejelentkezésig).
Ebben az új verzióban van képellenőrzési lehetőség is. Ezt is kértem. Feltölti a képet, de ellenőrzésnél az elején megáll, kb úgy, mint amikor visszafele akartam tölteni a képet a gépre. Na most akkor mi lehet? Hálókártya?
Most direkt ki fogom próbálni, hogy hozok egy másik gépet, amire eddig gond nélkül felmen a saját képfál, és arra fogom felrakni. Hogy ott egyáltalán mit csinál vele.
Egyenlőre ennyit volt erőm kisakkozni.

csibe csak kicsibe

Hali

DRBL + CloneZilla-val kapcsolatosan lenne egy kérdésem.
Adott egy telepített gép, amelyet hálózaton szeretnék leklónozni több gépre.
Az image-t elkészítettem a CloneZilla Live rendszerével.
Szimplán save disk opciót választottam, nevet adtam neki és lement.
Ezt követően elindíottam a legfrisebb (2.4.2-10) DRBL Live rendszert, restore-disk módban.
Beállítottam a Multicast módot, majd azt is, hogy 2 kliensig várjon.
Miután meg is érkezett a 2db kliens, elkezdődött a másolás.

A gond ezután kezdődött.
A partíciós tábla a következő képpen néz ki:
/dev/sda1 ntfs Windows 8.1 C:
/dev/sda2 ntfs D:
/dev/sda3 ext3 Ubuntu 14.04 LTS

Az sda1-et gond nélkül átmásolja, de az sda2-nél (vagy néha sda3-nál) a következőket írja ki:

Informing the OS of partition table changes.... blockdev: cannot open /dev/sda: No such file or directory. done!
Preparing the next... 7 6 5 4 3 2 1
************
Restoring partition /dev/sda3...
mktemp: failed to create file via template '/tmp/parttable-ocs.XXXXXX': Read-only file system
/usr/share/drbl/sbin/ocs-functions: line 483: $partition_table: ambiguous redirect

Egy 500GB-os vinyóról készült a képfile, és szintén 500GB-os vinyókra szeretném visszatölteni.
A vasak ugyanazok.

Ha gépen belül csinálom a másolást, szintén a DRBL-el (1 gépen belül van a forrás és a cél HDD) akkor gond nélkül átmásolja.

Ötlet esetleg hogy mi lehet a probléma, vagy hogy Expert módban milyen kapcsolókat kellene ki/be kapcsolni?

Válaszokat előre is köszönöm!

KisSzikra