Home Assistant deprecated install mode

Jelzett a Home Assistant, hogy az eddigi négyféle telepítési módból kettő (Supervised és Core) év végével unsupported lesz, (nekem Supervised van) előbb-utóbb át kell állnom másikra.

A maradék kettő a HA OS - amely, ha jól veszem ki, egy komplett, dedikált OS (nyilván egy raspberry vagy miniPC kell neki, vagy vegyem meg a HA valamelyik boxát), a másik pedig az ún. Container mód, ami egy Docker image, viszont ez esetben az összes upgrade manuálisan kell menjen (egye fene, egy docker image frissítés nem nagy ügy), viszont nem lehet add-on (ami viszont van).

Egy komplett gépet nincs kedvem dedikáltan használni, jelenleg egy Intel NUC van, amin több más funkció is van (DHCP, DNS, Icinga, meg ami épp eszembe jut), headless módban. Szóval úgy néz ki, hogy virtualizálni kéne, és egy komplett VM-be beköltöztetni a HA OS-t. Ha kell, átmenetileg tudok billentyűt és monitort csatlakoztatni a NUC-ra, viszont később mindenképpen maradna a headless mód.

Mit célszerű ez esetben virtualizációra használni? Vmware-t, Virtualboxot egyelőre nem akarok. Qemu vagy KVM?

(A gépben Celeron CPU van két magos, 2,1 GHz órajelen, 8 GB RAM. Debian 12 fut rajta.)

Hozzászólások

Szerkesztve: 2025. 06. 16., h – 13:12

>> A gépben Celeron CPU van

0. lépés

 

>> viszont nem lehet add-on (ami viszont van)

és esetleg kiváltható további konténerizált megoldásokkal

Milyen addon-ra gondolsz ezen belül? "viszont nem lehet add-on (ami viszont van)."

Belső addon-ok, pl. HACS maga telepíthető docker-es HA alá, a HACS -ból pedig bármi. A külső addon-ok pl. "zigbee2mqtt"/"esphome" pedig kézzel felhúzható másik konténerbe (a supervised is ezt csinálja, csak van hozzá fancy gui)

Nyugodtan mehetsz docker-es irányba szerintem

// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)

Tudom, hogy a jelenlegi ezt csinálja, és nem is rosszul. De a dockeres vacaknak akkor hogy fogom megmondani, hogy na, ezt az add-ont telepítsd fel / vedd használatba? Jelenleg ESPHome device builder (ez szerintem felesleges nekem, sose használtam), ewelink (szerintem ez is, gondolom, ez akkor kellene, ha az ewe cuccokat a cloudon át akarnám piszkálni - nem akarom) file-editor, terminal&SSH, és egy silicon labs firmware flasher (talán erről is le tudnék mondani) van bővítményként.

Mondok valami unorthodoxot: nézd meg, hogy most hogy van ez megoldva. Az informatika nem feketemágia, anélkül hogy ismerném a szoftvert, két kézenfekvő megoldás is eszembe jut: vagy az addon konténernek van megadva a HA szerver elérhetősége (akár belső docker-composeres service névvel akár valami host IP:port párossal), vagy pedig a HA serverben van felkonfigurálva, hogy figyelj már, van egy ilyen addon service valahol.

Akárhogy is működik most a Supervised mód, valójában ezek valahogy egymásra találnak, a supervisor csak annyiban segít, hogy automatikusan bekonfigurálja neked az egyiket a másiknak.

Ha megvan az autodiscover módja, akkor pedig gyakorlatilag egy docker compose vagy egy minikube rendszerbe belepakolászod őket, és amikor kell egy új addon, kitúrod a docker image megadását meg a paraméterezését, és lesz egy yet another konténered.

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Nálam HA OS fut Proxmoxon. A vas egy régi Shuttle DS77U valami Celeronnal. A komponensei és az addonok konténerekben futnak a HA OS-en. Kb 2 GB RAM addonok nélkül elég. Addonként InfluxDB, Grafana, Mosquitto és Zerotier van nálam használatban, 8 GB RAM-on lötyög.

Kár, hogy Kubernetes nem támogatott.

$ grep -c egy$ word.list
100

Szerkesztve: 2025. 06. 17., k – 10:37

Felraktam a 2025.6.1 et nem látom sehol az igért figyelmeztetést, akkor ez azt jelenti, hogy nekem nem lesz vele gondom ?

Telepítési mód        Home Assistant Supervised
Core                  2025.6.1
Supervisor            2025.05.5
Operating System 
Kezelőfelület         20250531.3

 

Nahh mire leírtam pont kiírta:

Ez a rendszer a(z) Supervised telepítési módot használja, 
amely elavultnak számít, és a Home Assistant 2025.12 kiadása 
után nem lesz támogatott. Bár ezt követően is használhatja 
jelenlegi beállítását, határozottan javasoljuk, hogy váltson 
támogatott telepítési módszerre.

Fedora 41, Thinkpad x280

Csinálhatsz egy Dockerfile-t, ami a hivatalos image-ből származik, és feltelepíti a számodra szükséges addon-okat.

Aztán, hogy manuálisan build-eled le ezt az image-et, vagy automatán (aminek nyilván kockázatat, hogy ha valami megváltozik akkor kalapálni kell) az már rád van bízva....