Régebben amikor bejöttek a netbookok, -igen, azok a használhatatlan kis ócskaságok amik már akkor underspec atom procival jöttek és kínszenvedés volt rajtuk az élet- valamiért nagyon rápattantam a témára. Tetszett a form factor, diákfejjel egészen olcsón hozzád vágták és mégiscsak egy számítógép volt ami nem köt az asztalhoz hanem egy nagyobb kabátzsebbe bele tudod dobni.
Így történt hogy megvásároltam a saját netbookomat, egy csodálatos minix márkájú csodát, atom n450 proci, 2 giga ram, 250 giga hdd. Mivel akkortájt már bőven benne voltam nyakig a linuxos próbálgatásba, erre a gépre is az került, talán az elején még ubuntu, később futott kiwi néven is valami, illetve mint ment sokáig rajta. Ezzel jártam suliba, ezzel jegyzeteltem, ezen MSN-eztem, hallgattam zenét, neveltem a tevémet. Üzemideje akkoriban kiemelkedő volt, 6-8 órát simán lehozott fénykorában, ezzel butára verve az akkori átlag laptop üzemidőket. Később rohangálós sysadminként is remek companion volt, imádtam.
Idővel szépen átvedlett játszós géppé (ugye ezen futott a debian gui nélküli köröm is), ezen próbálgattam ki az új disztrókat, keresgéltem mi az ami tényleg optimális és jól fut. Múlt héten hív az egyik haverom hogy az ő netbookja (még valami XP-vel futott első szériás eee) feladta, tudok-e valami olcsó gépet ami neki terepre megfelelne, igazából kell hogy vigyen egy excelt, pontosabban táblázatkezelőt hogy terepen tudjon adatot rögzíteni mert a telón utál gépelni, legyen rajta wifi, email, valami minimál böngésző, filmeket/mp3-at vigye ha unatkozik és épp nincs meló. Mondtam hogy adjon egy kis időt, lehet hogy lesz.
Előkaptam az öreg vasat, beletettem egy fiókban tengődő 120as SSD-t.
Kicsit kitakarítgattam, pasztát cseréltem, portigriseket elimináltam. HW oké, most jön az izgi rész, SW.
Volt itt minden. Lubuntu, q4os, debian lxqt-val, puppy, opensuse tumbleweed 32 biten, fedora lxqt, lmde 32 és még sorolhatnám. Mindegyik hozott egy egész oké szintet, de azért egyik se volt zsírozott villám. Netre fel, nézzük mit kínál 2023 az ősrégi leletekre: SliTaz. Régebben már volt vele dolgom, akkor nagyon buta kinézete volt, erősen fapad érzés, de tempóra se volt az igazi. Most megnéztem a legújabb verziót: 54 mega az ISO. Hmm. Oké, tiny core még kisebb, de az aztán tényleg fapad, ha szeretsz legózni remek szórakozás, de ennyi időt nem szántam rá.
Szóval slitaz: Bootol a gép, 40 másodperc alatt előttem az asztal úgy hogy tényleg enyém, nem csak látom és karikázás. Nézzünk egy installt. Kb 5 perc, reboot után már az asztalon vagyok. Csomagválaszték kicsit vékony, de el lehet belőle tengődni. Legújabb firefox felment, claws mail felment, libreoffice felment, smplayer felment, audacious felment.
A rendszer (32bit) friss boot után kb 40 mega ramot eszik, tényleg meglepően pattogós az egész, bőven hozza a használható PC szintet. Még egy friss firefoxal 3 hup tabbal is befértem 400 mega alá, de ha nem kell egész firefox akkor midori is piszok gyorsan pörög, cserébe kicsit szétesnek a weboldalak, szóval ha nem célirányosan mész akkor nem biztos hogy a legjobb választás.
Koma szerzett hozzá aksit valahonnan kínából, meglepő módon régi le, új fel, ennyi volt a hadművelet. Elmondások alapján 7-8 óra terepen calcba jegyzetelés simám hozható, filmezéssel inkább olyan 3-3,5 a reális. Fájljait vagy emailben elküldi vagy pendrive-ról áthurcolja magának nap végén másik gépre ha kell, de mondta hogy otthon inkább rákötött egy 4:3-as régi 1280x1024-es monitort meg egy egeret és azóta ez dedikált "melós PC" dokkolt állapota.
A történet két tanulsága:
1. Próbáljátok ki a SliTazt, tényleg meglepően nagyon össze van csiszolva, jól is néz ki, ha fel tudod tenni minden programodat (ez azért lehet necces) akkor egy őrületesen jó kis disztró ami tényleg kb egy monitorra kötött krumplin is elfut.
2. Ne dobd ki a régit, keress neki új életcélt. A szoftver mindennek a kulcsa, mindenre is lehet találni megfelelőt csak idő kérdése. Ez a gép remélhetőleg most kapott minimum újabb 6-7 évet, de ha vigyáznak rá akkor még mehet tovább is úgy hogy a felhasználója teljesen elégedett vele mert célszerszám. Nyilván itt van egy ésszerű határ, p4 pc /G5 powermac sose lesz jó szerver alapanyag mert zabálják az elektronokat, de sok helyre bőven jó a meglévő technika, csak a megfelelő szoftvert kell rá megtalálni.
- hunluki blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 839 megtekintés
Hozzászólások
Grat! Tök jó ilyet olvasni! :)
Gondolkodtam régen azon, hogy az e-szemét komoly gond a világban, amit amúgy jó célokra is fel lehetne használni!
Itt van például a te eseted. De lehetne még akár oktatási cél is. Egy rég kifutott márkás eszköz, jó alapanyag lehetne egy Technikumban, ahol (főleg most) nincs pénzt komoly vasakra. Ha működik azért, (mert meg lehet rajta tanítani az alapabb technológiákat) ha nem működik azért. Mert szét lehet hackelni, értsd: a chip benne hogy kommunikál más chippel, hogy lehet belőle adatot kinyerni stb... Sőt szerintem a diákok szívesen megnéznének egy régi nagy márkájú vasat belülről. Hogy lássák, ez is csak egy számítógép, mint kb minden ebben a szakmában...
Én is sokat tanultam (és szerintem fogok még) a régi vasak működésének megértéséből. És így még mindig hasznosabb, mint, hogy ott álljanak veszélyes hulladékként a szemétdombon...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
hasonló vason proxmox fut és azon home assistant , meg egyéb tesztelésre pont jó :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
jó sztori! És kösz a tippet! Most raktam fel egy c2d-ra az új debiant. Elötte még próbából a kikönnyített win11 -et . Hát az halál lassú lett. Debián még úgy ahogy elmegy Youtube böngészőben felejtős - kifekteti a procit. AMD vga van benne, találtam hozzá régi amd drivert. Valahogy sikerült működésre bírni. Amúgy fasza kis gép. Vízhűtés van hozzá, kb 20(!) éves :) Akvarisztikai vizpumpa van beépítve egy óriási,hengeres,bordázott hőcserélőbe, az cirkuláltat vagy 5-6 liter hűtőfolyadékot. Csak a táp ventijét hallani picit - amúgy tök csöndben van. Egyenlőre ezen hallgatok zenét. Nem tudom még mi lesz a sorsa! A szobában útban van.Lehet kimegy a konyhába, ha sikerül megjavítanom egy led tv-t monitornak - akkor lehet majd nézni a yt-os főzős csatornákat :D
"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
(Nekem is van egy netbookom, igaz, abban AMD C60-as proci van és lehetett bele 4 GB memóriát szuszakolni és még hardveres virtualizációt is tud. Én FreeBSD-vel és XFCE-vel használom, azon szoktam az OS-frissítéseket letesztelni, illetve extrém kicsi VM-ekbe csodálkozok be Linuxokat tesztelni.)
Szerintem amúgy - már ha van egyáltalán a SliTaz-ban -, ha csak egyszerű adatbevitelre kell, akkor egy Gnumeric / Abiword párossal lehet jobban járna, ezek azért az LO-nál kevesebb memóriát esznek és még gyorsabban indulnak. Persze lehet, hogy nem akkora a különbség.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
amúgy - már ha van egyáltalán a SliTaz-ban -, ha csak egyszerű adatbevitelre kell, akkor egy Gnumeric / Abiword párossal lehet jobban járna
Mindkettőt tartalmazza a csomagtárolója.
Gnumeric: 1.12.53
Abiword: 2.8.6
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Régóta figyelem ezt a disztrót, többször próbáltam, alapvetően jó, de azért vannak vele bajok, a frissítésekkel gyakran problémája van, a grafikus felületről már nem is próbálom azt megtenni, inkább marad a tazpkg parancssorból. A kernel kőkorszaki (3.16.55), de legalább ettől gyorsabb, mint a mai disztrók, cserében az újabb hardverekkel nem boldogul olyan jól. VM-ben teljes funkcionalitással elindítani elég macerás, VirtualBox alatt legalább megoldható (nem kevés parancssorozással), hogy felmenjen a kiterjesztő csomag, VmWare-rel még a grafikus felületig sem lehet eljutni, csak akkor, ha őskori VmWare-t használ az ember. Az utolsó stabil verzió (a 4.0) 2012-ben jött ki, az 5.0 soha nem készült el, csak RC-ig jutottak vele. Pér éve áttértek rollingra.
A böngészők öregecskék (32 bites az oprendszer, a modern böngészők meg jó ideje 64 bitesek). Pl. a Firefox a 77-es verziónál tart a SliTazban. Pale Moon: 26.5.0.
Vannak azért jó dolgai, RAM-ba töltődik induláskor, utána minden onnan megy, ezért is fürge. Az asztali környezet se nagyon zabálja az erőforrásokat, tkp. Openboxot használ, de elég jól ki van faragva, jól használható. Bootoláskor (CD-ről, pendrive-ról stb.) akár választhatjuk azt is, hogy a legfrissebb verziót töltjük be a netről (Web boot), ami egészen ügyes funkció.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, valóban vannak vele gondok, régi a kernel, libreoffice is saját kis telepítő scripjével jött és elég régi verzió.
Erre a gépre is azért raktam fel mert ritkán lát netet, főként offline működik, viszont ha ki kell lesni netre akkor mégiscsak eggyel vállalhatóbb mint mondjuk egy XP lenne ami tempóban kb hasonlót hoz, inkább kicsit lassabb.
Ettől függetlenül maga a rendszer tempója meghökkentő a vashoz képest amin fut, ezért is született ez a blog hogy akinek hasonló perverziója van régi gyenge gépekkel akkor próbát megér, meglepően jó felhasználói élmény.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Slitazt még nem próbáltam, én Sparky Linux-szal mennék neki, ha gyorsan kéne ilyenre valami, de az Arch32, Void, Debian, MX is jó rá, tetszőleges ablakkezelő. Nagy DE-t ezekre nem érdemes tenni, még a Mate/Xfce is sok lesz nekik. Az LXQt határeset lehet, de inkább Trinity, Openbox/Fluxbox, IceWM, WindowMaker. Esetleg valami tiling, ha nem riadsz vissza a nem hagyományos, billentyűzetorientált, tiling desktop használatától. A legminimálisabb WM, amivel dolgom volt, az a default configos dwm, 2bwm, 9wm, X-be beépített twm, ezek vetekednek azzal, mintha nem is futna WM, csak X közvetlenül egy alkalmazással vagy üres xinit scriptes loop-pal.
Volt nekem is anno ilyen kaliberű gépem egy átmeneti időre, csak még gyengébb, N2600-as Atom proci meg 1 giga RAM. LXDE-vel, Openbox-szal, i3wm-mel, Pale Moon-nal nagyon a használhatóság határán táncolt már 8 éve is. Bár ma már még minimalistább a rendszerem, de nem használnék ma már ilyen gépet, leginkább a RAM lenne benne kevés, meg a GPU-nak sem volt drivertámogatása (PowerVR GMA 3600-as szutyok). Ezt ma már egy SBC is veri, meg valami filléres C2D-ós vagy régi genes Core i laptop, szubnoti. Van is egy elfekvőben lévő ThinkPad X220-am, azon szinte repül bármilyen Linux, BSD, még nagyobb DE-vel is, igaz az 2. genes i5, meg 16 giga RAM, SATA SSD (már csak SATA2-es mSATA, a SATA3-as portra dugott MX300 megdöglött, mikor OpenBSD-vel használtam egy átmeneti ideig) alá van téve tisztességgel, úgyhogy nem netbookos szint mégse. Figyelemre méltó, ahhoz képest, hogy a 11. életévét tapossa a cucc, nemsokára átlép a 12-ikbe, és már fél évtizede is valami 100 dollár / 100 font körül mentek ezek, a bővítésre sem kellett sokkal többet költeni.
Ha ma olcsó gépet kéne összerakni, ami nem laptop, akkor Ryzen 1600-2700 környékére mennék rá (vagy valami még olcsóbban kapható Intel 10-11. genes i5-ös cucc, ha az az olcsóbb), valami olcsó alaplappal, 16 giga DDR4 RAM, RX470-570 kaliberű GPU, azért ez még sok mindent elvisz, 1600AF-2xxxx-es Ryzennel a Win11-et is, amit persze úgyse lennék hajlandó használni, de az elvi lehetőség adott. Ezeken még modern játékok se esélytelenek FullHD-ben, ha köt némi grafikai kompromisszumot az ember, még a 60 fps is megvan simán, jó, talán a legújabbakban nem (Cyberpunk, Hogwarts Legacy, Star Wars Battlefront, Spiderman, Starfield, stb.), de azon meg egy kétszer ennyibe kerülő használt GPU segítene. Esetleg valami régi Xeon, de azokhoz szívás régi alaplapot találni, a Ryzen biztonságosabb vétel alig többért, időtállóbb.
“Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Messzire mentél, de ezeket a köröket már én is megjártam vele. Arch, void, debian, mx bitang lassú, pedig próbáltam 32/64 bitest egyaránt.
Amúgy itt a lényeg leginkább a form factor: Aki használja nem pici ember, kis túlzással a farzsebébe befér a gép, de amúgy a kabátja belső zsebébe hordja. Kb az egyetlen cél az volt hogy calc és az smplayer gyorsan betöltsön és bírja sokáig, ezt pedig tudja szóval boldogság van.
Majd ha visszahozza hogy nem tetszik neki valami majd kitalálok rá valamit, sliltaz slack alapú, szóval elkezdtem arrafele nézelődni, egy játszós laptopon már ki is próbáltam. Meglepően jó tempót hoz, 15-ös relatíve friss is, de egyelőre még új terep és az update-nél valahogy mindig sikerül megölnöm, clonezilla jóbarát, csak az idő kevés.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sokáig az ilyen régi gépeket külső hdd dokkolóval kiegészítve NAS-nak használtam. Szerettem régi laptopokat használni ilyen célokra, mert egyből volt monitor és bill is. Kb 20 éve a routerem is egy laptop volt, persze nem csak router funkciókkal.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Packard bell easynote.
2010-ben vettem, azóta megy.
Sokáig használtuk windows-al, majd tesztgép lett belőle, aztán backup szerver Slackware-el, most NAS-ként üzemel, FreeBSD-vel.
Egyetlen billentyű hiányzik róla, annyi baja van :-)
Remélem még elmegy egy darabig :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Próbálkozom, kissé limitált hw-en ósdi laptop: (Compaq Evo N200) 700Mhz Pentium III; 192 MB RAM - bootolni csak pxe vel tudok a hálózatról, illetve madj hdd-ről tudnék, semmi másról. CD olvasó nincs, USB nem bootol. Sikerült bebootolni pxe-vel. Csak most nem vágom h tudnám a hdd-re telepíteni? Doksi szellemesen annyit ír:
Install Slitaz on the hard disk after the net start
Of course here is an important difference compared with the usual start:
There is no CD in the drive where the installation program can find the row files.
….
https://doc.slitaz.org/en:guides:netstart
A pont pont pont nem azt jelenti h tovább is van még, hanem ennyi van a doksiban. :-O
na jó feladtam. Most már folyamatosan lefagy. Valami hw baja van!
"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
There is no CD in the drive where the installation program can find the row files.
Ennek a gépnek van USB portja (kettő is). Egy pendrive-ra rátehető a szükséges ISO fájl (pl. slitaz-rolling.iso). A pendrive-ot felcsatolod, a telepítőnek megmondod, hogy hol található az ISO fájl:
https://i.imgur.com/7R3WhsA.png
Ha mindent jól beállítottál, előtte pl. gparteddel elkészítetted a partíciókat, akkor mehet a telepítés ("Proceed to SliTaz installation").
Ha nem lenne elég a gépben lévő RAM, akkor ki kell venni a HDD-t a gépből, át kell tenni egy másikba, majd telepítés után mehet vissza a notebookba. Gondolom, ebben még olyan IDE HDD van, aminek 1 db 44 lábú csatlakozója van. Ehhez kell egy adapter, ha olyan asztali PC-be tennéd, amiben még van IDE port:
https://www.tripont.hu/atalakitok/delock-adapter-ide-40pin-ide-44pin-61…
Másik (és egyben jobb) megoldás, hogy pl. ilyen USB/IDE-SATA adaptert használsz:
https://euqs.shein.com/Usb-To-Sata-Ide-Converter-Adapter-Cable-Usb-2-0-…
https://www.rufusz.hu/Merevlemez-haz-dokkolo/Gembird-USB-2-0-IDE-SATA-k…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez a TazPanel honnan került elő? Semmi ilyet nem láttam. Csak ilyen xterm-ben futó dolgok voltak. Mondjuk nem nagyon értem h miért nem lehet netről leszedni a szükséges dolgokat? Ha már onnan kell bootolni, akkor szedje márl le ami kell nek! De köszi szépen a helpet! Nekifutok mégegyszer majd. De félek valami hw-es baja van - többször lefagyott.
Elvileg van ehhez a tipushoz ilyen spéci dokkoló, spéci csatlakozóval és akkor tud bootolni usbről is. Sajnos nekem nincs hozzá.
"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez a TazPanel honnan került elő? Semmi ilyet nem láttam. Csak ilyen xterm-ben futó dolgok voltak.
Kevés a gépben lévő memória ahhoz, hogy a teljes rendszer betöltődjön (az egész rendszer a RAM-ban fut). A konfigurálás (a telepítés is) webes felületen megy, bootolás után fut egy webszerver benne, és ahhoz csatlakozik pl. a TazPanel is:
https://i.imgur.com/dz2xkY1.png
256 MB RAM esetén már megy a teljes oprendszer VirtualBox alatt, 192 MB nem elég hozzá.
Szerk.: 240 MB már elég neki, 236 MB még nem :) Tovább nem felezgettem, amúgy sem sokat tudsz kezdeni annak a gépnek a memóriabővítésével, 64 MB be van forrasztva az alaplapra, 128 MB meg az egyetlen memóriafoglalatban van, és a neten fellelhető infók alapján ez a maximum, amit kezel.
Szerk2.: Telepítés után már elindul gond nélkül 192 MB-tal is:
https://i.imgur.com/CwO6Wjl.png
Szóval marad az, hogy másik gépben telepíted az oprendszert, majd visszateszed a HDD-t a notebookba.
Esetleg próbáld meg a SliTaz 4.0-t, az kevesebb memóriával beéri. Ha az sem megy, akkor SliTaz 3.0, SliTaz 2.0... :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hasonló módszerrel (pxe + netinstall) régebben még ubuntu is felment rá. Persze aztán kezelhetetlenül lassú volt. Köszi az infókat! Amugy 20 GB -os disk van benne, és van rajta swap partició - nem emlékszem mekkora - is, használhatná a telepítő! Abban reménykedtem ha felmegy rá, akkor beruházok egy ssd-re ide-s átalakítóval. Hátha elindul vele.
"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni