Kerti medencéhez áram csatlakozás kialakítása

Sziasztok!

Lehet kicsit off-topic lesz, mert unix maximum a wifis időzítőben lehet, de azért teszek 1 próbát, hátha van valakinek jó ötlete:

Adott egy családi ház füves kertje, ennek a közepére került egy gumi medence (3,6m-es) vízforgatóval. A vízforgató áramellátása most egy narancssárga hosszabbítóval van megoldva a háztól. A háznál van egy időzítő is, ezzel van szabályozva, hogy mennyi időt menjen a vízforgató és amikor az automata öntöző megy, akkor ne legyen benne áram. Ez a megoldás több szempontból sem ideális: fűnyításkor illetve a ház körüli elhaladáskor is kerülgetni kell a hosszabbítót, a nincs meg a megfelelő IP érintésvédelem és pl. egy felhőszakadás már nem biztos, hogy szerencsés lenne.

Szeretném ezt valahogy profibban megoldani. A tervem az lenne, hogy a fűbe beások egy KPE csövet és benne elviszek egy 3x1,5-es MBCU kábelt és valami leszúrható kerti konnektort használok (pl. https://www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/6438), de itt is van néhány probléma:
- a KPE cső medence oldali végét hogy kéne lezárni, hogy ne jusson oda víz? Ezek az olcsó kerti elosztók egy villás dugóval jönnek, az én MBCU-mmal ezt valami IP65-ös bekötő dobozban kéne összekötni, de ezt már jó kérdés, hogy hova rakjam.

Van esetleg valakinek ötlete, tapasztalata a témában?

Köszi,

Laci

Hozzászólások

Nem gyári, hanem szerelt cuccal kell megcsinálni: Magát a KPE (vagy Symalen) csövet hozod fel közvetlenül az IP67-es dobozba tömszelencével (viszont ilyenkor a másik végét is ugyanígy zártan/védetten kell szerelni) és a dobozra szerelsz megfelelő dugaljakat (pl. olyan kéket, ami a linken is van, csak külön beszerezve).
 

A sejthető távolság miatt én javasolnám a 3x2,5-es kábelt, és külön, saját ÁVK a betáp oldalra kötelező!

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Távolság önmagában semmit nem jelent, ha egy 30-50 wattos vízforgató van rajta, akkor bőven elég az 3x1,5 még 200 méterre is, mert lesz talán 0,5 volt feszültségesés a végén... de nem tudjuk, mekkora a távolság. Száz méterenként ~30 ezer forint a különbség a 3x1,5 és a 3x2,5 között, soha az életben nem térül meg, akkor se, ha időszakosan füvet nyír róla.

Szerkesztve: 2023. 06. 19., h – 12:33

https://penta-elektrik.hu/users/default/pentaelektrik/images/products/m…

Földbe süllyesztett kötődobozban végződtesd a KPE csövet. (Ezek a dobozok alulról teljesen nyitottak, gyakorlatilag csak egy keret az egész. Ami víz felülről véletlenül belekerül, az lefelé elszikkad.)

A KPE-be ne MBCU-t tegyél, hanem kültéri használatra szánt kábelt.

A földbe süllyesztett kötődobozba tegyél egy IP67 védett, tömszelencékkel ellátott kötődobozt és ott kösd rá a leszúrható elosztó GT kábelét.

Vízforgatóból létezik egyébként 24V-os is.

<fcking troll>

Bocsi, ezt nem tudtam kihagyni.

</fcking troll>

/sza2

Digital? Every idiot can count to one - Bob Widlar

Tudom már, bizonyára az áram elektrokémiai hatására gondolsz!

Bár a hús nyilván meg van sózva, így a kifröccsenő zsír minden bizonnyal növeli a víz vezetőképességét, alapos elemzés után kijelenthetem, hogy nincs mitől tartani. Ugyanis több óvintézkedést is tettek az ügyben!

  • A medence ilyen felhasználása tűzvédelmi szempontból kiváló választás. Bár ez az előnye a hagyományos faszenes grill esetén mutatkozik meg jobban, az elektromos grill is képes lehet tüzet okozni.
  • A vezetékezést tartó papucs nagyon jó választás, hiszen anyaga miatt úszik a vízen, ellentétben pl. egy úszógumival.
  • A medencét SZABAD TÉRBEN helyezték el, így a keletkező durranógáz könnyen távozik, nem gyülemlik fel nagy koncentrációban.
  • Nyilvánvalóan a grillhez VÁLTAKOZÓ áramot használnak. Köztudott hogy az 50 Hz-es váltakozó áram elektrolizáló hatása gyengébb, mintha egyenáramot használnának.

Akkor se szolgál rá a nevére. Sőt, még akkor se okoz komoly problémát, ha a fázis előbb kapcsolódik rá a kapcsolóval a fűtőszálra. A titok alapvetően az, hogy jelentősen meg van hosszabbítva a víz útja és a víznek van egy jelentős ellenállása, a vizes testnek is van egy jelentős ellenállása, illetve az, hogy vízben nem tud érdemben ívcsatorna kialakulni. Ráadásul a vízbe fordult hosszabbító körül egy körülötte lévő ellenállás térhálón keresztül folyik az áram, egy arasznyi távolság már biztonságos.

Bővebben, mérésekkel, demonstrációkkal (és egy kis kitérővel): https://www.youtube.com/watch?v=06w3-l1AzFk

Egyébként pont ezért a fürdőszobai áramütések nagyon-nagyon-nagy része nem akkor történik, amikor a vízbe esik valami, hanem akkor, amikor kiveszik onnan (reflexből utánakapnak). Ha már benne van a vízben, akkor biztonságos, amíg ott van.

a nincs meg a megfelelő IP érintésvédelem és pl. egy felhőszakadás már nem biztos, hogy szerencsés lenne

Fél-egy méter magasan lefelé lógó hosszabbító lengő dugalja amúgy teljesen jó erre, más dugalj se fogja bírni a vizet, ha épp be van dugva, amit linkeltél az IP44, az esőt nem fogja szeretni.

Szerintem áldozz fel egy narancssárga hosszabbítót, vágd le a dugvillát, húzd be PKE csőbe, kösd be fixen vagy szerelj rá egy dugvillát, a lengő dugalj pedig lógjon lefelé olyan esztétikumú oszlopon, ami megfelel nálad a kert kívánalmainak és KPE csővel vagy Symalen csővel együtt lógjon lefelé fordított J alakban, mint egy kerticsap, így nem fog víz belefolyni, ami belekerül, az ki tud párologni. Ennél többet nem áldoznék rá.

Ha van kutya akkor föd alatt földkábel, szerelődoboz vízhatlan földbe ásva. és ami jön a vízforgatóról kábel az flexibilis fémcsőben a dobozig.

sudo mount -o ro /hup.hu

Sok lehetőség van, az esztétikai elvárás erős paraméter.

Ha veszel egy leszúrható dugaljat (pl. amit linkeltél), annak a kábelét ki tudod cserélni például kellően hosszú gumikábelre, amit először behúzol egy gégecsőbe, azzal megy le kb. függőlegesen a földbe, ott elfordul vízszintesbe, ahol KPE csőben folytatódik. A kettő összetoldása is ízlés kérdés, lehet például eggyel nagyobb KPE csővel, jobb ragasztószalaggal megtekerve.

A gumikábelt azért nem javaslom szabadon hagyni, mert lehetnek állatok, amik elrágják.

Kicsit kapcsolódik. Értelemszerűen erre a körre főleg kell FI relé, ha lehet akkor saját!

Földbe: Nyy-J 3x1,5 nem kell csőbe rakni.

Se mt se mbcu nem jó ötlet földbe symalen csőbe rakni.
Az NYY-J vége mehet abba amit kinéztél, előtte szereld le a dugvillás kábelt.

Dobd ki a vízforgatót, az nagyony gyenge. Ha van 1m körüli magasságú az a medence, akkor oda valami homokszűrős megoldás illik, ami 2-3 óra alatt átforgatja egyszer a vizet. És egy ekkora szivattyúnál már nem wattban adják meg a teljesítményt, hanem lóerő van ráírva. :)

Látom, h 85W/3m3, de nekem ez nem áll össze. Most nem fogom elővenni a sajátom (majd hétvégén tervezem), de hasonló köbmétert tud, (vagy tán 6, nem emlékszem), de 0,6lóerős mocival. Az ex/has 450-500w körül lehet. Szintén zúzott üveggel használom. És nekem tuti nem 32mm a cső, inkább 45-50, szinten érzésre, emlékből.

De akkor nem szóltam. :) Azt hittem a gyári belógatós gagyiról van szó, aminek napi 24 órát kell mennie. Ez már jónak tűnik.

Amúgy én ásónyom mélyre letennék egy colos, vagy 3/4-es kpe csövet, abba húznám a 3x 1,5-ös derótot (de megfontolnám a 3x2,5-öt is tán). A végére meg tennék egy vízhatlan dupla/tripla kültéri aljzatot valami fuggőleges szigetelő felületre (fa, de inkább tüzépen vennék valami 60-80 centis beton darabot, mondjuk egy áthidalót, és azt beásnám), és abba belemehet a fűnyíró/bármi is.

Köszi a tippeket! Tavaly ráraktam egy fogyasztásmérőt, amikor jöttek a hírek a rezsicsokkentes csokkentesrol es 100 watt alatt remlik. Azt néztem, hogy a foldkabel es az mbcu kb egy arban van (300 ft/m 3x1.5), kpe-bol is talaltam olcsobbat, ami csak 3 bart tud. Szerintem ez lesz a befuto. Az oszlop, leszurhato vagy a lengő aljzatot még kitalálom.

Látom, h 85W/3m3, de nekem ez nem áll össze. Most nem fogom elővenni a sajátom (majd hétvégén tervezem), de hasonló köbmétert tud, (vagy tán 6, nem emlékszem), de 0,6lóerős mocival. Az ex/has 450-500w körül lehet.

Az nem csak keveri, hanem melegíti is a vizet, annyira szar hatásfoka. Normális kialakítással egy 8-10 wattos szivattyú képes 0,1 bar nyomáskülönbséggel 1 m3/h térfogatáramot.

Miről hajtson egy vízforgató/víztisztító eszközt? Vizes környezetben meg a 12V is tud gondokat okozni.

Szénbányában az elektromos berendezések mellett a sűritett levegős berendezés volt sokmindenre a megoldás hazánkban is, bár a bánya is már csak történelem, meg múzeum.
Egy komolyabb kéziszerszám: https://www.youtube.com/watch?v=uSbFTHlNRt4
Régóta barátja volt a bányászatnak: https://youtu.be/eg8oLP5TEfA?t=6

Előnye, hogy nagy teljesítményt tudott úgy hajtani, hogy ha megsérült az ellátóvezeték, akkor sem rázott meg.

Költői kérdés volt és nem ipartörténeti :D.

Nem hiszem, hogy a topiknyitó kiszuperált bányaipari berendezésekkel szeretné tisztítani a vizét :D

Sem azt, hogy Lidl gazdaságos pneumatikus szerszámrendszerből tákolna ilyesmit, melyeket egy időben nagyon nyomatott a krumpli és a sajt között.

https://www.youtube.com/watch?v=B5A2kaM6UtM

Ilyesmi volt egy időben itthon is és el is kapkodták. Nem tudom, lesz-e még, valamint a központi kompresszor se biztos, hogy jó folyamatos üzemre, esetleg ilyen műszaki outletekben érdemes lehet nézelődni, ha valakinek ilyen kell, ahová Lidi/Aldi bontott és csomagolássérült cuccokat szoktak vinni.

Debrecenben volt vagy 2-3 helyen, most kapásból ezt találtam:

https://webout.store/

De csodálkoznék, ha más megyeszékhelyeken vagy épp Budapest környékén ne lenne ilyesmi.

PS:

Nyíregyházi üzlet:

https://depohaz.hu/

Érdemes az aldis meg lidis márkák nevére keresni a neten (Parkside, Silvercrest, Medion... ) úgy talán találsz még.

Szerkesztve: 2023. 06. 20., k – 21:03

Torol

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség