Már csak azt nem értem, hogy miért? Ha egyszer van egy dolog, amit az egész világ egyféleképpen csinál, miért kell csak azért is a teljesen ellenkezőjét legyártani?
(Az akcióban részt vevő eszközök egyébként mind túlélték az esetet.)
- gergov blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 3172 megtekintés
Hozzászólások
Ha szerelt a kábel, akkor én abból indulok ki, hogy a gyártónak joga van akármilyen idióta módon használni a belső színeket, hiszen a user azt normál esetben sosem láthatja. Innek adódik, hogy be kell mérni a forrasztás előtt és után is ellenőrzésként.
Végülis amit csináltál az tekinthető mérésnek :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mivel csak annyi a feladat, hogy az egyik csatlakozó 1, 2, 3, 4-es lábait a másik csatlakozó ugyanilyen lábaival kössék össze, mindegy, milyen színű kábellel történik. A kínai művezető talán emlékezett fejből a sorrendre, de lehet, felülnézetből, a csatlakozó meg a másik oldaláról volt előtte, s mivel tudta, hogy csak a megfelelőt a megfelelővel számít, nem nézett utána alaposabban, hiszen baj nem lehet belőle. Kiadta a technológiai utasítást, hogy így kell forrasztani.
Jó lett a kábel? Igen. Akkor nincs probléma.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
"Ennek már a fele sem tréfa - gondoltam, és előszedtem egy multimétert."
Itt a baj.
A multiméterrel kell kezdeni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
Én bármilyen elektronikai szerencsétlenkedésemet azzal kezdem, hogy előszedek egy multimétert, még az áramról lekapcsolt vezetékekre is rámérek, nemhogy a rákapcsoltakra. Baszott már meg áram, többet nem akarom...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Alapvető. Mérés nélkül nem kotorászunk! Alapból minden vezetéket feszültség alattinak kell tekinteni! (Max akkor nem, ha mindkét vége a kezünkben van és látjuk az egészet. :D De akkor is jó egy folytonosság mérés - szívatott már meg egy-két alkalommal a nem látható szakadás, hogy szakadna meg! :DD )
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Általában meg szoktam nézni, de gondoltam, hogy legalább abban az egyben lehet bízni, hogy a VCC piros, a föld meg fekete. Hát nem.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Amiben megbízhatsz, az az, amit te mértél ki (háromszor, és abból a két egyforma eredmény). Egyébként meg az a nem olcsó eszköz, aminek az egyen betápján nincs fordított polaritás elleni védelem, az by design elektronikai hulladék. Legfeljebb csak idő kérdése...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Két egyforma végeredmény is lehet hibás. Régebben volt valami repülőgépes példa erre, hogy 2 szenzor adta ugyanazt az értéket, a harmadik meg valami mást és a harmadik által adott érték volt helyes.
De az jogos, hogy több mérés sose árt.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Persze, de ha háromból kettő azonos/közel azonos, a harmadik meg baromira eltér, akkor (ha azonos eszközzel mérted) nagyobb az esélye annak, hogy a két egyforma lesz a "jó". A repülésben azzal csavarnak egyet a dolgon, hogy lehetőleg azonos mért jellemzőt több, különböző módon, többször mérnek meg.
Itt elég lett volna "kilámpázni" a négy eret, aztán annyi meg egy bambi...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Így van. Öcsém szokta ehhez hasonló esetekben mondani, hogy "Inkább mérj tízszer, mint szopj egyszer."
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
raadasul kene egy dioda a "regitap" agra is, nem?
--
A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Minek? Nincs összekötve az újjal.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem irigyellek. Nem elég, hogy őszintén elpanaszoltad fájdalmad, megértésre, együttérzésre nem találtál, csak leoltottak. Az a baj, hogy én sem tudok mást tenni. A vezeték színe az lényegében a szigetelés festése, így semmiféle korrelációban sincs a működéssel. Így aztán 230 V esetén is hiába tudjuk, hogy fekete a fázis, kék a nulla, zöld-sárga a védőföld, ezt nem hisszük el, mert az életünk - vagy más élete - ennél többet ér. Csak magadban bízz, mindig mérj előbb! Voltam én már közel nagyon komoly, akár saját magamra nézve halálos kimenetelű balesethez azért, mert vélelmeztem valamit, bíztam valamiben, s nem mértem. Akkor nagyon megtanultam: nem kapkodunk, előbb mindig mérünk!
A színeket úgy tekintem, egy iránymutatás, azzal a feltételezéssel kezdek mérni, hogy a színek jelölése igaz. Ha a mérés ezt visszaigazolja, akkor örülök, ha nem, akkor mindenféle ellenőrző méréseket iktatok be, nehogy az legyen, csak hibásan mértem, s mégis a színek a jók. Ha sokadjára, többféleképpen igazoltam, hogy a színek a hibásak, akkor annak megfelelően cselekszem a továbbiakban.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem érzem úgy, hogy leoltottak volna. Nem panasznak szántam, nyilván én voltam a láma. Sokszor olvasok itt a hupon jóval kezdőbb hibákról, gondoltam, leírom, hogy más már ne járjon így. (Az egy érdekes vita alapja lehetne, hogy kellene-e bízni abban, hogy a gyártók tartják magukat a (kvázi) szabványokhoz, vagy kell mindent ellenőrizni, és ugyanazt a munkát kétszer annyi idő alatt elvégezni.)
Erősáramhoz a falból kimászott konnektor visszarakásán kívül nem igazán nyúlok, de ott a kismegszakító lekapcsolásán túl még azért fázisceruzával is rá szoktam nézni a vezetékekre, mielőtt hozzájuk érek. Ebben már benne van az is, hogy én is láttam zöld-sárga vezetéken vitt fázist.
Az 5V USB táp viszont nem ez a kategória. Ugyan előre nem mértem, de annyi bizalmatlanság mégis volt bennem, hogy egy 200 Ft-os eszközzel próbáltam le a kész vezetéket. Így még ha tönkre is ment volna, akkor sem sajnáltam volna különösebben.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az kábel szín nem is kvázi szabvány.
Ha már ilyen hibát elkövettél, akkor továbbadok egy villanyszerelési alapszabályt, amit 42 éve tanultam:
Először a fáziskeresőt kell ellenőrizni!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Vegulis jogos, ha jol emlekszem, az USB2 spec doksiban is csak az van, hogy "typical".
De amugy nem ertem, mire fel ez a hatalmas negativitas. Ha azt irtam volna, hogy megsutottem egy 300k-s mobilt a szar kabelemmel, es azon rinyalnek, hogy a szemet kinaiak miatt mekkora karom keletkezett, akkor jogos lenne. De szo sincs errol, lenyegeben tanulsag kepp tenyszeruen leirtam, hogy elrontottam valamit, konkretan azt, hogy biztam benne, hogy masok is betartanak egy altalam altalanosan elfogadottnak velt konvenciot.
A zaro kerdes is pont az: kerdes. Ha mar ugy szokas, miert kell nekik maskepp?
A fazisceruzas temahoz: nem irtam le, de szoktam ellenorizni, meghozza a helyszinen. Volt mar olyan, hogy az eros napsutestol nem lattam a fenyet, ezert inkabb nem fogtam bele egy kapcsolo cserejebe.
Sot, mielott meg ez is elojon, szeretnem jelezni, hogy meg ezek utan sem a teli tenyeres vezetekre markolas a kovetkezo lepes, hanem elobb megprobalok ugy hozzaerni, hogyha minden korabbi biztonsagi lepest elszabtam volna, akkor se ragadjak instant ra a vezetekre. Duh.
Egy (raadasul belatott) benazas miatt nem tudom, hogy miert kell az embert rogton hulyenek nezni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Közlekedni is az út menetirány szerinti jobb oldalán szokás. És nézd meg az angolokat, meg még pár egyéb országot. :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
az eros napsutestol nem lattam a fenyet, ezert inkabb nem fogtam bele egy kapcsolo cserejebe
Ha van multimétered, nem kell fázisceruza, hiszen a multiméter belső ellenállása nagy - nyilván váltakozófeszültséget mérsz -, így az egyik mérőzsinór végét fogod, a másikkal pedig a vizsgálandó ponthoz érsz. Mivel a föld felé nagy a kapacitásod, amikor nullát mérsz, néhány volt feszültséget tapasztalsz majd, amikor pedig fázisra tapintasz, jellemzően 80-120 V körüli értéket látsz majd a kijelzőn. Mindenképp elég nagy lesz a különbség ahhoz, hogy e tudd dönteni, melyik a fázis, s melyik a nulla vagy védőföld.
Persze figyelni kell, mert hiába van a műszer feszültségmérésre kapcsolva, ha a mérőzsinór az árammérő söntre van dugva, akkor balesetveszélyes a művelet, szóval csak ésszel!
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, ezt is lehetett volna, de nem hordom mindenhova magammal, fázisceruza viszont mindenhol van, ahol előfordulhat, hogy ilyesmit kell csinálnom.
Egyébként teljesen off, csak úgy látom, hogy te jártas vagy a témában, azért teszem fel a kérdést: egy régi, három fázisú motoros, fém borítású oszlopos fúrónak az öt pólusú csatlakozójában láttam egy érdekes dolgot.
Egy ilyen gép esetén gondolom, hogy mindenképp illik védőföldet használni, ami -elvileg- a 3 fekete + egy piros érből álló kábel esetén a piros vezeték kellene, hogy legyen. A 3 fekete ténylegesen a 3 fázisra volt kötve, de a piros nem a földre, hanem a nullára. Ennek mi lehet az oka? Lehet köze a beépített, munkadarabot megvilágító lámpához? És ha igen, nem kellene akkor is a védőföld?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elég halálos okoskodás.
A multiméternek és a fáziskeresőnek is túl nagy a bemenő ellenállása. Eközben az élet produkálja a meglepetéseket. Ráadásul ismeretlen hálózatnál - amit nem én szereltem - teljesen váratlan jelenségek is bekövetkezhetnek.
- Bedugom a társasházi soros antennakábelt az egyébként szigetelt (fém részek megérinthetők) tévébe. Ráz. A tévé fém részei és a nulla között 120-180V a feszültség, miközben - állítólag - nemrég vizsgálták be a társasház földelését.
- A fáziskereső a nulla ágon is pislákol. Pl. szakadt a nulla, miközben hosszan megy a fázis mellett.
- A munkások nem hajlandók dolgozni egy építkezésen, mert ha engednek egy vödör vizet, az stabil ívet húz!!
Nem is beszélve a szabvány és technológia változásokról. A biztosíték dobozban a nulla és a védőföld össze van kötve. Vagy nem.
A víz- és gázvezeték és a védőföld összekötése kötelező. Vagy nem.
A víz néha műanyag csövön jön, tán a gáz is.
Ahhoz, hogy a javasolt mérést megbízhatóan elvégezd, ismerni kellene a cipőd szigetelését és átvezetését, meg a helység hideg- melegpadlósságát, a nedvességet. Ezért szerelek villanyt lehetőleg száraz, vastag talpú cipőben.
A vizsgálathoz "próbalámpát" használok, ami majdnem olyan, mint a fáziskereső. Míg a fáziskeresőben >=1MOhm ellenállást használnak, ebben 380kOhm-ot. Meg két tapintó csúcsa van. Ez azért jó, mert szemben az átlagos fáziskeresővel vagy elektronikus műszerrel nagyobb, de 380V esetén is kisebb, mint 1mA áram folyhat. Ez biztosabbá teheti a detektálást.
Ezzel pl. a következő vizsgálatokat lehet elvégezni:
- A konektor két lyuka között világít -> van villany.
- Az egyik lyuk és védőföld között világít -> van védőföld és megtaláltam a fázist.
- Az egyik lyuk és a másik tapintócsúcs kézzel megérintve jobban világít, mint a másik lyuknál -> fázis.
És akkor mi van, ha a biztosítékok felé elégett a nulla + van a hálózaton egy zárlatos készülék/vezeték szakasz. Lehet a konektorban akár két fázis is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Elég halálos okoskodás.
Köszönöm a bizalmat, írtam is, hogy ésszel, csak az használja, aki tudja, érti, mit csinál, és még figyelni is képes. A többi meg eleve ne nyúljon semmihez, ami feszültség alatt van. ;)
Igen, az világos, hogy a nagy belső ellenállás miatt lebegő vezetékdarabot is közel fázisnak fog mutatni, de ez épp abban az irányban történő tévedés, amelynek következtében óvatosabbak leszünk. A vezetéket kis impedanciával terhelve - pl. izzólámpa - úgyis színt vall az a drótvég. :)
Lehet a konektorban akár két fázis is.
Ilyen „tréfával” magam is találkoztam. Az vált gyanússá az adott házban, hogy amit ide bedugnak, az többnyire működik, de pár perc alatt kinyiffan.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha megvan az Ötödik elemben az a jelenet, amikor Bruce Willis meglátván Iceborg őrnagyot int egyet a mutatóujjával és modja: Nem vállalom! :-)
Nos, a barátom vett egy lakást, és megkért, igazítsam meg a csengőt. (Vagy valami hasonló.) És megláttam a törpe és kisfeszültségű áramkörök "huzalozását", a falon kívül, jobbára 100+ éves vezetékekkel, karvastagságú kötegben a falon kívül, néhol lámpával, ezzel-azzal kiegészítve, olyan "girland formációban". Háát..én is ezt válaszoltam.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én ilyenből vettem pár darabot:
https://www.mikrotik-store.eu/en/MikroTik-5V-USB-Injector
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni