Dell Optiplex 780 SFF fejlesztés vége

2 éve vásárolt Dell Optiplex 780 SFF gépbe szereltem be egy X3363-as Xeon-t. Az x3363 két tüskéje között tartósan áthidalva (mók) jött meg tizenpár dollárért. A gép 4 GB rammal és 250 GB HDD-vel 20e forint volt.

A régi proci egy Core2Duo E8500 volt, 2 mag, két szál, 6M Cache, 3.16 GHz, 1333 MHz FSB
Az új proci lett a Xeon X3363, 4 mag, négy szál, 12 M cache, 2.83 GHz, 1333 MHz FSB

Gyári A15-ös bios verzió. Ment minden kivéve hogy F1-et kellet nyomni minden induláskor "Unsupported processor..." hibaüzenet, valamint VTx és egyéb virtualizációk letiltva voltak (az x3363 pedig tudja!), állandóan zúgó ventillátor. Egy életem egy halálom alapon ráreszeltem egy mókolt A15-ös biost és lőn csoda, nincs hibaüzenet induláskor és van VT-x is ahogy kell, visszahalkult a gép ventillátora is. Úgy tűnik nem volt para az átírt microcode mók.:-)

Kapott 4x2GB 1333 MHz memóriát még, 4 darab egyforma modult a bolti összevissza méretű és sebességű modulok helyett. :-( Szerintem kb 40e forinton áll a vásár jelenleg amelyet 18 hónap alatt költöttem el.

Jó kis gép lett, Ubuntu + Gnome van rajta, minden gyárilag felismerve, detektálva, stb... Sok böngészőfül, segédprogramok, terminál hegyek futnak rajta + GiMP, Inkscape, Blender, zenelejátszó mindez természetesen egyszerre. Wine alatt a kedvenc DAW appok is szépen "muzsikálnak" + betöltött VSTi hangszerek. 1080p youtube videó szépen megy, annál nagyobbnál már esik a framerate annyira hogy zavaró. Videokártya nincs a gépben, igényem sincs rá. Csak USB 2 van, de az USB3-as pendriveok jól összeillenek vele (35-40 MB/s írás).

Nem okozott csalódást idáig a fejlesztés, még egy nagy dobás az SSD lenne, abból egy 240 GB-osat néztem ki karácsonyra, ha a gép megadná magát akkor is, az SSD-t tovább tudnám vinni egy másikba.

Kiváncsi vagyok meddig jó ez így, köv. 5 év az tuti. Nincs értelme feljebb váltani.

Hozzászólások

Nekem is nagy kedvenceim ezek az SFF gépek csak inkább HP-ben utazom.

Dellekből hasonló tápokban volt púpos kondi, érdemes figyelni. Az alaplap kritikusabb helyeire ennél látom már jobbakat tettek.

Sokat nézeget mostanában ezeket a korábbi platformokat mert szeretnék egy kis "homelab" szervert összerakni, de nem tudtam még dönteni. Az biztos, hogy viszonylag kis összegből lehet egy ilyen gépet összerakni.

Akit érdekel van pár írás a témában:
https://logout.hu/cikk/lga_775_tuning_olcso_bb_771-es_4_magos_xeon_cpu_a/bevezetes.html?stext=771
https://logout.hu/cikk/epitsunk_akar_8_magos_dual_xeon_lga_771_xeon_munka/bevezetes.html?stext=771
https://logout.hu/cikk/brain_turbo_tegyunk_intel_xeon_cpu-t_asztali_alapl/bevezetes.html?stext=771

Nekem is hasonló az egyik gépem, egy E8400-ast kétmagost váltott egy E5450-es xeon (7E-be került) egy gigabyte g31-es deszkában. Amellett, hogy a teljesítménye megközelíti/lehagyja a korábbi generációs i3/i5 processzorok némelyikét, arra azért érdemes odafigyelni, hogy a socket 775-ös platformba (meg bármilyen régebbibe nyilván) könnyű beleinvesztálni közel annyi pénzt, amennyiért már újabb, modernebb is lenne. Pl. használt fórumokon egy sandy bridge i3 2100as processzor már 7-8 körül is akad, egy i5 2400 pedig 13-15 körül is. Szóval a "xeonosítás" projekt szerintem akkor éri meg, ha kellően lowcost és nem szükséges beleinvesztálni még több DDR2- memóriába (nagyon sok alaplap csak 4Gbyte-ot kezel max), másik videokártyába mondjuk egy webgl/dxva gyorsításhoz (hogy aztán windows alatt pl TDR bugot nyomjon a 6-8 évvel fiatalabb vidkártya) stb, az ssd se lesz olyan gyors, mint egy AHCI-t tudó alaplapban sata3-on.. (nem a százalékos különbség a lényeg, hanem az összeg mértéke amit egy régebbi platformra rákölteni érdemes)

hk.

Zanzásítva: „A képernyőillesztő nem válaszolt, és utána helyreállt” - hibaüzenet win alatt: képernyő elsötétedik, aztán ez a popup üzenet, ha nincs szerencséd, kétpercenként. google kétmillió találat, de inkább ne fuss bele. Érdekes módon én két "régebbi gép - újabb videokártya" konstellációban futottam ebbe bele. Socket 775-ös alaplapba raktam Nvidia 710-es 720-as kártyákat, mindkettőnél órákat szívtam a megoldással: egyiknél egy biz. fajta Nvidia driver "oldotta meg", egy másik gépnél meg a Windows Aero (theme) kikapcsolása (ez teljesen komoly)).

Update, még megy a gép és kapott

  • 480 GB-os dram nélküli TLC SSD meghajtót
  • MSI GeForce GT 710 alacsony profilú VGA
  • DVD-RW optikai meghajtót

az utóbbit hozzámvágták egy selejtezésből.

Jó ideje fedora van rajta, GNOME 3.X szépen megy, minden, pöccröff.

Egy új projektet is szépen visz, qemu-ppcvel fut Mac OS9 + Adobe Illustrator 9 + Photoshop 6 és Kai powertools pluginek.

Bár erre van egy 700MHz G4 Quicksilver a spájzban, de sebességre a qemu egy picit gyorsabb az Optiplexen. 

Még nem látom miért kéne új konfig nekem, marad így egyelőre. 

Update, ma elpukkant a tápban valami bekapcsoláskor. R.I.P. 2015-2024.