Wayland

Eszembe jutott, hogy a F21 már tartalmazza, gondoltam, teszek egy próbát.
Gyors, mint a fene! Komolyan, nem placebo. Hátránya, hogy egy-egy alkalmazásnál hajlamos még egy félszürke-fekete,odafagyott képet generálni pár másodpercre, illetve egy-egy komolyabb alkalmazás esetén ki is fagy a pékbe.
Most még nem alkalmas mindennapos használatra, de jó lesz, ha kiforrja magát.

Hozzászólások

Mik a használatának feltételei? Hardware-re - pl. VGA -, desktop környezetre van valamilyen megkötés, vagy egy teljesen általános API-val rendelkező valami, amelyhez csatlakoznak az alkalmazások, meg az X szerver is, hogy például hálózaton továbbra is működjön az X11?

Xfce-vel, nouveau-val van-e esélyem kipróbálni, vagy hagyjam a csodába? Mindez tetézve azzal, hogy xfwm4 helyett compiz-t használok.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Disclaimer: partvonalról olvasgatós hozzászólás következik.

AFAIK a Westont leszámítva nincs olyan, hogy A wayland, az csak maga a protokoll, amit az alkalmazások és a kompozitor beszélgetnek; így gyakorlatilag a DE-re van bízva, hogy támogassák a Wayland-et (a gnome-shell már ismeri, a kde5-ös kwin nagyon preview alphaként tudja, a többiről passz); cserébe a lényegesen egyszerűbb protokoll miatt (összehasonlítva pl. egy X-el, aminél a vonalak rajzolgatásától a DRI-ig sok mindent támogatnod kell) egyszerűbb implementálni.

A beszélgetés másik oldalán meg többnyire a UI toolkitektől várják a Wayland kompatibilitást, Qt5 halad, a GTK-ról fogalmam sincs.

A legacy cuccokhoz használható az xwayland, ami önmagában egy Wayland alkalmazás és X szerver.

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

Mivel az én nvidiam legacy lett, még én is csak a nouveau-val tudtam kipróbálni, nálam azzal játszotta a fagyásokat, de lehet, hogy egyéb nálam lévő komponensek is ludasak lehetnek benne. Ha megjön a legacy csomag, akkor kiderül, mit mutat.

Szerk.: és megérkezett a 340-es csomag. Holnap telepítem :)