Breakfast at Tiffany's

A Google menzáját is felvettem a "hol lehet jót enni Londonban" listámra. Mivel az alsó emeletet épp tatarozzák picit, átsétáltunk az utca másik oldalára ahol a kevésbé technikai személyzet küzdött az utolsó szelet baconnel tűzdelt fokhagymás-bazsalikomos csirkéért. Állat jó lehetett, mert az Android Market egyik minőségellenőre is bekönyörögte magát elém a kajasorba (akkor állt be harmadszor) majd utána két percen át olyan kerek csillogó szemekkel zengett ódákat a csirkéről, hogy üsse kő, megkóstoltam én is.

Higgyünk a minőségellenőröknek.

Persze nehéz dönteni mert a pult egyik oldalán Googlerek és Nooglerek, a másik oldalon meg válogatott szakácsok küzdenek az érvényesülésért és a Katica büfében látott kétféle menü meg a bableves-somlói kombó helyett nagyjából 15-20 méter kaja van, ahol kis tálcák-tepsik kavalkádjában 40 centinként változik a kínálat. Bizisten megtettem minden tőlem telhetőt, de a tizedét nem tudtam végigkóstolni. Todo: legközelebb.

Az interjúkról mindenféle huncut NDA-k miatt csak annyit tudok írni, hogy meglepően könnyűek. A telefonos egyórásokon inkább a nagyon reményteleneket szűrik ki, az 5x1 órás személyes verziókon pedig közepesen könnyű, ámde érdekes problémákkal kell eljátszanunk. Odabiciklizés előtt átfutottam az első néhány Gugli-találatot mások interjújáról, évek óta változatlan a procedúra. Mivel több helyen olvastam hogy nem szeretik ha az embernek gyenge átlaga volt az egyetemen és nem programozó diplomája van, az interjúkon genya módon jól kihangsúlyoztam hogy direkt azért mentem villamosmérnöknek mert a programozásnak köze nincs a matematikához, az egyetemeken pedig mégis hermitikus mátrixokon és gráfokon át próbálják elmagyarázni a felhasználóbarát grafikus felülethez és a hangkártyavezérléshez szükséges tudást. Ebből én meg sosem kértem, nálam a programozó és a matematikus két külön állat, én meg hülye vagyok a matekhoz. Jó ezt már az elején tisztázni.

A különféle blogokon olvasottakkal ellentétben viszont az interjúztató srácok teljesen jófejek voltak, csak az egyikőjükből tudtam kiváltani egy picit ingerült kirohanást hogy legyek már szíves azonnal visszatérni a kérdéséhez, mert a "hogyan skáláznám fel az előbb megtervezett rendszert 100-200 millió felhasználóra" válaszomhoz szerinte nem tartozik hozzá a saját személyes tapasztalatom arról hogy hogyan tudtam tök hatékonyan keresési időt csökkenteni a találati pontosság megtartása mellett amikor jónéhány éve saját webes keresőt kódoltam össze a koleszban. Hát, ő tudja, szerintem releváns volt, de ezen nem veszünk össze. :)

Igent mondanék egy állásajánlatra-mutató a személyes interjúk előtt: 75%
Az ott eltöltött fél nap után: 50%
Alvás után: 65%, és le-fel ingadozik annak függvényében hogy milyen szempontok alapján nézem.

De már csak a kaja és a tapasztalat miatt is melegen ajánlom mindenkinek: ha megnéznéd a helyet, jelentkezz. A hely pedig rulez. Max véletlenül felvesznek - na bumm. A dolog legfontosabb része viszont az, amikor az ebéd egy óráján felül az interjúk végén 15-15 percre megfordíthatjuk az asztalt és elbeszélgethetünk a leendő kollégákkal a meló jellegéről, a csapatról, a cégen belüli továbblépésről, az ügyeleti beosztásról, vagy akár arról hogy mi a tökért lógnak sárga mágneses gumikacsák a plafonról.

A felvételi procedúra ezután erős hasonlóságot mutat a PageRank algoritmussal: akire sokan hivatkoznak, az biztos jó. Ha a telefonon keresztül és a személyesen megismert mérnökök is jókat írnak rólunk, akkor utána ezt tudjuk majd kiegészíteni volt tanáraink-kollégáink-főnökeink rólunk szóló írásaival. Bónuszpontok járnak azért, ha ezek közül valamelyik Google-dolgozó. A tanáraink véleményét súlyozza majd a félévek görgetett tanulmányi átlaga. Gyanús, hogy a kettes pszichológia szigorlatom és közgazdaságtanom, vagy a hármas analízis és elméleti villanytan jegyeim nem fognak sokat javítani a rendszermérnöki képességeim értékelésében.

A tök kellemesen eltöltött nap mellett viszont már csak azért is megérte elmennem, mert így tudtam ötletet lopni hogy mit kérdezzek azoktól akiket én interjúztatok mostanában a cégnél. Borzasztó a felhozatal, két hónapja keresünk embert és alig esett be eddig második körre is visszahívott hozzáértő - pedig csúnyán szaporodnak az adatközpontok, kéne 1-2 kocka. Mostanában mindenki lapít amikor Ausztrália kerül szóba, valakinek majd el kéne repülnie összelegózni a kezdőszekrényeket. Messze van.

Hiába, kezdődik a nagyvállalatiasodás, a támogatott munkakörnyezet mellé megérkeztek mindenki asztalára a Cisco IP telefonok és az RSA tokenek is. A pesti felmondásom után így csak alig 4 hónapot kellett elviselnem eme létfontosságú eszközök nélkül. Nem azért csóválom a fejem mert engem meg a konkurens Vasco pecsételt le, hanem mert biztonságilag ez visszalépés az eddig használt csipkártyákhoz képest. A vezetékes telefon, meg - ugye.

Hozzászólások

És milyen fizut kínáltak? Olvastam én már olyat ti. a Google-ről, hogy nagyon menő cégnek állítják be magukat és jó a körítés, amit a meló mellé adnak (menza, ruhamosás, masszőz stb.), de a fizetések nincsenek az ipar élvonalában.

Meg azért furák néha a fejvadászaik. Nekem nemrég egy ír fickó egy belgiumi datacentre technician állást ajánlott, ami kategóriákkal azalatt van, amit most csinálok. Mire számított vajon, elájulok a Google nevétől és elfogadom? :)

--
Java apps are nothing more than sophisticated XML-to-exception converters.

Igen, arra. Azért, mert amikor egy nyugat európai, vagyy amerikai elmegy másik helyre az országban, területen belül, akkor miközben a képzettségének megfelelő állást keres, simán elvállal rosszabb munkákat, hogy ne lógjon, ne felélje a félretett pénzét, és egyáltalán, csináljon valamit. Olyat vállal, amit másnap simán otthagy. Ez igaz az ottani emberek 70-80%-ra, van persze más is. Na, kelet európai ilyet ritkán csinál, ha bizonyos képzettsége, gyakorlata van. Kivéve, ha minden mindegy alapon kimegy, mert máshol akar élni. Így látsz nagyon távol padlócsiszoló jogászt, például. Aztán ott kint talán lehet előrébb menni, nem skatulyáznak be. Nem mindenhol van ez, persze.
A legrosszabb, hogy sok ember, mikor kimegy külföldre, megfeszül, és jobban odafigyel, mert "túl kell élni", hiszen ott nem lesz ismerős környezet, mégis külföldi vagy, támogatás nincs, rokonok nuku stb. Ha viszont itthon is ilyen odafigyeléssel és körültekintéssel végezné a munkáját, és most nem a ledolgozott munkaidőre gondolok, akkor többet érne el. De amíg nem múlik rajta kb az élete, addig nem teszi meg.

> Ha viszont itthon is ilyen odafigyeléssel és körültekintéssel végezné a munkáját, és most nem a ledolgozott munkaidőre gondolok, akkor többet érne el.

Mo.-n van az az "itthon"? Tapasztalataim szerint a legtobb cegnel a Dilbert-elv tokeletesen mukodik, es a kituno teljesitmenynek csak nagyobb leterheltseg a jutalma.

Az itteni fizetés-statisztikák az eddigi tapasztalat alapján jobban tükrözik a valóságot mint azok, amikkel Magyarországon találkoztam. Otthon vagy mindenki felfelé kerekít, vagy engem az őszi állásinterjúkon is megpróbáltak visszaterelni a helyemre - a fizetesek.hu a szeptemberi főállású 330e bruttómra azt mondta, a 412e-s átlag alatt van. Amikor meg a bankbiztonságos melónál körberöhögtek a 650-es igényemmel (nálatok asszem 450-et mondtam), azt már írtam néhány hónapja. Vagy hozzá kellett volna számolnom az "egyéb" kereseteimet is? :)

Szóval ezek reális számok ittenre:
http://www.itjobswatch.co.uk/jobs/london/google.do
http://www.glassdoor.com/Salary/Google-London-Salaries-EI_IE9079.0,6_IL…

Amiben jó a Gugli, azok a belső juttatások és a név. Amikor a kísérő srác ebéd közben percenként nézett rá riadtan a mobiljára a riasztások miatt (ügyeletes volt), picit stresszesnek tűnt. Ezt a gyanút utána megerősítették a 15 percekben feltett kérdéseim is - a Gugli nem véletlenül tartja a legendás megbízhatóság látszatát kifelé. Az ügyeletet NAGYON komolyan veszik.

Maga az ügyeleti beosztás korrektül meg van szervezve körbe a bolygón, így a picit nyújtott munkaidő letelte után hátra lehet dőlni, ami rulez. Nem konkrétan ezen akadtam le, másik munkakörnek újra 75%-kkal indulnék neki. Tényleg nézze meg mindenki magának, mert nagyon egyénfüggő hogy valaki mennyire illik bele a csapatba. És használja ki a 15 perceit! :)