( _Franko_ | 2018. 04. 13., p – 12:49 )

A politikának - egy olyan nyitott gazdaság esetén, mint a magyarországi - pár százalékos ráhatása van a gazdasági növekedésre. Teljesen mindegy, hogy ki volt kormányon, amióta azonos módszertan szerint mérik a GDP változását, azóta hűen követi a magyarországi GDP közvetlenül az európai, illetve közvetetten a nemzetközi gazdasági teljesítményt. Kicsi, de nem túl nagy túlzással a magyarországi jólét attól függ, hogy a németek mennyi autót vesznek egy évben, a magyarországi hozzáadott érték csak egy pár százalékos rezgés ezen a grafikonon.

A 2008-as válság Magyarországon 8,3 százalékkal vetette vissza a GDP-t 2009-re, az MSZP minden balfaszsága ellenére, míg az osztrákoknál 9,3 százalékot esett a GDP, Svájcban pedig 9,8 százalékot.

És 2016-ra a Fidesz minden gazdasági szuper-fegyvere ellenére is csak 95 százalékon járt a GDP a 2009-es mélyponthoz képest, ugyanez az osztrákoknál 97 százalék volt és Svájcban is csak azért lett 22 százalékkal magasabb az USD-ben számolt GDP a mélyponthoz képest, mert annyival elmászott az árfolyama a CHF-nek.

Ha jön egy gazdasági válság az USA-Kína kereskedelmi háború és/vagy az USA-Orosz tényleges háború miatt, akkor az elsöpri a Fideszt. Ahogy valószínűleg az is, ha megszűnnek az EU által adott pénzek, ami azért mégiscsak 1500-2500 milliárd forintot tettek ki évente.