Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Címkék

Egy éve még szkeptikusak voltunk, mára kézzelfogható valóság lett. Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába. Itt a 45. kraftie adás.

Ártatlan jegyzetkészítéssel indult buli, majd a breakdown után gépi CV rangsorolással folytatódott, a végén pedig azon kapod magad, hogy egy AI avatárt próbálsz táncba vinni, de már a smalltalk is izzadságszagúra sikeredik. Nem kell jósnak lenni ahhoz, hogy megállapítsuk, sokan fogják visszasírni a kézműves toborzást, és a kedves lányokat.

Az adásban elhangzott hivatkozások a Discord csatornánkon érhetők el, ahol még beszélgetni is tudsz velünk, és a többi hallgatóval. Adásainkat megtaláljátok a SoundCloudon, a Spotify-on, az Apple Podcasten, a YouTube csatornánkon, és immár a YouTube Music-on is.

Hozzászólások

Ahogy meglátnék egy ai avatart, abban a pillanatban bontanám a vonalat. Ahol ennyire semmibe vesznek már a nulladik percnél, oda soha nem akarok menni dolgozni.

Ha meg a technológiát akarnák használni, akkor elemezzék a felvételt ahogy akarják, vagy írjanak dinamikus kérdéseket az ai-k. ... de hogy egy giffel beszélgessek.

Még nem hallgattam meg, látatlanul a következőt gondolom:

Szerintem az automatizált* recruitment faszság. Ha én interjúztatok, akkor 80%-ban azt nézem, hogy mennyire tudnék az adott illetővel együtt dolgozni**, illetve a leendő csapattagok mennyire tudnának. A maradék 20% a hard skillek. Az ilyen automatikus szarok szerintem pont azt a bizonyos 80%-ot rejtik el az interjúztató elől, és nem azt a kisebb szeletét az illető személyiségének, ami relatív könnyen tanulható.

* Értsd jól, nem arra az automatizmusra gondolok, hogy nem telefonon egyeztetünk időpontot, hanem egy weboldalon választhatsz a szabad slotok között

** Nem small talkra gondolok itt sem, de mondjuk arra, hogy mennyire tudja megvédeni a véleményét, vagy mennyire talál megoldást olyan kérdésre, amire nincs "helyes" válasz

már várom a PDF CV-be transparent színnel beírt AI prompt-okat

// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)

A recruiter folyamatba épül be az AI vagy valóban ő beszélget velem? Mert ha az utóbbi, akkor én is odaülteket egy AI-t, ami belőlem tanult. Ha van match, akkor a béreket megbeszélem egy emberrel.

Szerkesztve: 2024. 11. 22., p – 23:48

Azért egy interjún az is kérdés, hogy aki a kérdéseket a cég részéről felteszi miket beszél, miket kérdez, ott valójában nem csak te interjúzol. Pl simán érdekelhet, hogy oldanak meg dolgokat, vagy hogy dolgoznak, és létezik az a szint, amit már az elején messzire elkerülök. Ez szerintem minden körben igaz. (technikai előszűrésen is, nem mindegy, hogy miket kérdeznek, és szerintük mi a jó) Majd az AI beszélget veled ezekről?

Szerintem az emberi kommunikációban is van millió finomság, nagyon felemás, ha ezeket csak az egyik fél (az ember) érti, és tud rá megfelelően/kreatívan reagálni.
A small talkot, és az emberi kommunikációt nem cserélném el egy interjún. Teljesen más hangulatú lehet egy interjú, ha sikerült a feszkót feloldani, szimpatikus a másik fél stb. mint amikor elszórakoztatja valaki magát "egyedül" egy szoftver előtt, teljesen szkeptikusan, hogy mi ez a szerencsétlenség, amivel beszélgetni próbál. Az interjúztatónak nem csak a kérdések feltétele a feladata.

Ha jol ertem, akkor ott meg nem tartunk, hogy az AI chatbot dont, hogy ki legyen felveve. Egyszeruen csak arrol van szo, hogy eloszurik a jelentkezoket, hogy minel kevesebb jelentkezovel kelljen normal emberkent interjuzni.

Tehat ha egy nagy nepszeru ceg (mondjuk BigTech) fel szeretne venni 3 python kodert, akkor meghirdetik a pozit kulonfele csatornakon. Beesik mondjuk 1000 jelentkezo az ATS-be. Egy AI segitsegevel a CV alapjan shortlistelik 100 fore. A 100 fore rakuldik az AI recruitert, aki shortlisteli 10 fore. Igy a vegen csak 10 emberi interjura van szukseg, amibol a hus-ver recruiter es hiring manager kivalasztja a 3 befutot.

Bennem is felemas erzesek vannak ezzek kapcsolatban. Mint jelentkezo en abban latom az elonyet, hogy nagy erdeklodes (>100) eseten is erdemben ki lesz ertekelve a bekuldott CV-m. Mig human esetben lehet, hogy csak az elso 100-ra jut ido/turelem, mar abbol kivalasztjak a shortlistelt 10-et, a tobbi jelentkezonek reject...

Ésszerűen hangzik. Már régen is sok olyan dicsekvést lehetett látni, hogy a beérkező CV-k 90%-át random kidobták. Csak ritkán interjúztattam, de bele se merek gondolni, hány "hidden scientistet" kell kirostálni manapság, és a random kidobásnál talán egy AI inkvizítor is jobb lehet.

Egy remote pozira rengeteg a jelentkezo (foleg Indiabol). Irom ezt ugy, hogy relative kis, meg nem befutott cegnel dolgozom. Gondolhatod mi lehet egy BigTech eseteben. Mar az nagy segitseg, ha ATS-bol egy AI kidobja a nem kompetens jelentkezoket (abbol is sok szokott lenni).

Emlékszem, hogy mennyire lefagytam, amikor először belefutottam a telekom AI asszisztensébe. Nagyon nehezen sikerült megugrani, hogy magamban beszéljek, k*va ideges lettem, hogy ez a cég képtelen rendesen viszonyulni az ügyfeleihez. Főleg úgy, hogy az az AI asszisztens tényleg nincs a helyzet magaslatán.  :) (vagy nem tudom, azóta hol tart, lehet hogy már lecserélték egy valamivel jobbra)

Nekem beugró feladatnál derült ki, hogy a multithread megoldásokról teljesen mást gondolunk, és érdekes módon nekem sem felelt meg az Ő megoldásuk, de ők is ezt jelezték vissza az én megoldásomra. (amire kész konstrukciók voltak rendes, jól kipróbált megoldások (java), ők azt változókkal, sleep-el, és do while ciklussal próbálták megoldani, és ezt várták volna el valamiért + mint ha nem ismerték volna a kész megoldásokat, nekem meg gondolatot kellett volna olvasnom. de passz). Valamiért a hangulat is végig fagyos volt.

Olyan is volt, ahol minden második mondat az volt, hogy ide csak a leg-leg-legkiválóbbakat veszik fel, és itt mindenki nagyon odateszi magát, közben szerintem semmivel nem voltak kiválóbbak, mint az átlag. Végül elég rendesen kongott a vészharang, hogy mérgező a hangulat. (kb azt jött le, hogy az elvárás, hogy a cég legyen a magánéleted, és érezd magad megtisztelve, hogy ott lehetsz egy ilyen helyen)

Az első esetben már az első körben elköszöntünk, a második esetben végigcsináltam az interjúkat. A második esetben végül szóba került egy olyan pozíció, ami nagyobb visszalépés lett volna szerintem, de sajnos HO-ból másra nem volt lehetőség.

Az AI interjúztató nem segíti elő, hogy a furcsaságok minél hamarabb kiderüljenek. Meg tényleg elvárja az ember (ha sorba is teszik a CV-jét valami AI megoldással, az rendben van), hogy ha fel akarják venni, akkor beszéljenek már vele rendesen, nem valami automata segítségével.

Van tovább is, az AI nem áll meg az interjúnál:

https://www.reddit.com/r/sysadmin/comments/1gwg7rk/employee_monitoring_…

AI monitoring:

- ha lassabban gépel mint a munkatársai -> red flag

- ha több mint 30-60 másodperces szünetet tart -> red flag

- ha valamelyik napon gyengébb az aktiviás mint szokott -> red flag

- satöbbi -> red flag

Bónusz: Begyűjti a munkafolyamat-adatokat, hogy segítse a pozíció automatizálását és a munkerő kiváltását.