Optikai hálózat épületen belül

Tervezzük, hogy 5 emeletes épületünkben optikával kössük össze a szinteket.

A főbb routerek között nagy a távolság, s folyosókat kell menni a kábellel, nem lehet lerövidíteni függőlegesen az utat, sajnos.

Van már rézkábel, de a helyiségek át lesznek rendezve, osztva, így máshová fognak települni az eszközök, ezért szükség lesz legalább a főbb csomópontokat optikával összekötni.

Nagyon mini az eszközkészletünk. Én magam pedig keveset is tudok az optikáról!

Ki hogyan állna neki a tervezésnek? Mikrotik eszközök vannak és be kellene még szerezni hozzájuk további Mikrotikeket. 

Első véleményem szerint a stabil Gigabit elég, de lehet, hogy már ott tartunk, hogy 10G-re is lehetne készülődni?

Hozzászólások

Szia

érdemes behúzatni az optikát (mondjuk 24 szálas kábelt), mostmár alig kerül többe, mint a rézhálózat.
Jellemzően uazon a kábelen elmegy az 1G, 10G, 25G, talán 100G is - ki tudja pár év múlva mennyit tudnak átvinni egy szálpáron.

jellemzően minden tisztességes rezes switch-nek van SFP uplinkje, jobb esetben SFP+ (azaz 10G).
Ha a központi rack-ben 10G SFP+ switchet teszel core-nak, a "leaf" switchek esetén pedig (n*)10G uplinkkel - máris igen sokat nyertél.

Ha már rackbe veszel switchet - mindenképpen olyat, ami SFP+ uplinkkel bír.

+1, fontos reszlet, hogy OM2 Single mode kabel legyen, ezen elmegy a 800G is (majd az 1.6T is elfog ha lassan kesz lesz, xWDM-el pedig megtobb, kesobb a hatar a csillagos eg:) ). 1/10G-nal az MM vs SM modul ara nem annyira jelentos, 100G es felette mar nagyobb a diff, de ahova ilyen tempo kell ott bele fog ferni.
Amennyiben megis MM kabel lenne (ne legyen), akkor arra figyelni kell, hogy a tobb lane-t hasznalo MM modulok pl 40/100/400/800G tobb szalat is igenyelnek es az MPO/MTP patch kabel sem olcso.

Modulokat en az FS-tol vennek, de EU-ban jo meg az edge optics es a flexoptix is. Arra erdemes figyelni hogy a normal pl 10G SFP+ modul, nem tud 1G-vel menni, ha ez igeny akkor lehet venni "dual rate" 1/10G modult.

Patch paneleken LSH/E2000 kuplungokat hasznalnek, de LC-tol sem kell felni, vannak mar kis rugos porvedos LC kuplungok is.

A hossz nincs írva, de az sm és mm modulok közti árkülönbség jelentős. Ha 400m-en belül van, akkor 10G OM4-el bőven élhető. Ha 2*10G kevés egy szintnek, akkor ott komoly dolgot csinálnak és pénz is lesz bőven mindenre is.

A flexoptics vagy microtik modulok szuper jók. Cisco és hasonló egyszerűen túlárazott, annyira, hogy a flexre álltunk át Cisco switchekben, mivel programozhatóak bármire ami szerintem csak a hw azonosítót jelenti. 

Ilyen kezdő igényekkel/tudással és épületen belül totál felesleges SM-re költeni, tökéletesen megfelel az OM4 MM kábelezés dual LC kuplungokkal. Ha olyan a nyomvonal, FS.com-tól akár készen is megvekető az összeLEGÓzható rendszer MTP/MPO kábelekkel, kifejtőmodulokkal.

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Igazad van valoszinuleg, ha most gigabit az igeny akkor kesobb sem lesz gondban vele, lehet ez is csak olyan faszsag reszemrol, mint a kabelezos cegek reszerol 20+ eve pusholt legyen full Cat88 az egesz haz, mert az majd jo lesz az XX gigabithez, ami azota sem lett elerheto.

Az FS rendszerere +1, nagyon kenyelmes es atlahato kabelezest lehet vele kialakitani, az MTP/MPO es kifejtos modulok eseteben azert esznel kell majd lennie. (A/AF, typeA/B/C, key up/down stb)

Szerkesztve: 2024. 11. 20., sze – 21:10

Nagyon-nagyon kevés amit írtál, nem tudunk semmit a szegmensekről stb. De általánosságban annyit, hogy minden szintre tennék egy 2x 10g sfp+ managelhető switcet, tehát az építő csapatnak minden szintre lökni kéne egy (1) pár (néhány) portos st patchpanelt, és végeredményben ezeket kellene kötögetni mondjuk om3-al. A többi rajtad múlik, majd bejössz a switchekbe st/lc kábelekkel a patchpanelből, onnan meg tovább a végpontokhoz gigás rézzel. Minden szinten egy pici rack szekrény, és minden optika legalább 4 érpáras. Kitudja, mire kell még 2 év múlva, új izolált szegmenseket tudsz majd vinni rajta, a switcheket meg szegmentálod. Mondjuk akkor egyszerű esetben 4x sfp+ csatis cuccal vinném, nekem lowcost-kedvencem a Zyxel 1930. A mikró routered sem tudom milyen, de akár minden switchedhez direktben mehet 10g-vel, csillagba fogva őket.

Vortex Rikers NC114-85EKLS

Szerkesztve: 2024. 11. 20., sze – 20:41

Ki hogyan állna neki a tervezésnek? 

 

Gondolom ez egy nagyobb project, elsőnek keresnetek kell valakit aki az optikai végpontoknál a kábelre ráhegeszti a pigtail(eket).
Akinek meg van optikai szálhegesztője az elmond nektek mindent. 
Lehet ugyan bérelni szálhegesztőt itt ott, meg létezik gyorscsatlakozó, ha bátrak vagytok. 

Ha 10 Gb-es t akartok akkor marad az egymódusú, a multimód némelyike alig tud 200 méternél többet.
Pl om3 10 gb-en 200 - 300 méter távot tud.

Illetve bi-di (egy szálon két frekvencia) vagy nem bidi.

Én erre a BiDi kerülése javaslat okára kíváncsi lennék. Szoktunk használni ilyet, főleg ha kevés a kiépített szál. 
Színes CWDM modulok tudomásom szerint 2 szálra, vagy akár 1 szálra teszik rá a forgalmat több hullámhosszban. A csatlakozási pontoknál kell MUX, ami igaz passzív osztó, de plussz költség. BiDi is úgy működik, hogy két hullámhosszra rakja az RX és TX-et, csak itt a modulban van a MUX.

CWDM 1G modul darabját kb 38k körül látom jelenleg. 1G BiDi modul kb 10k egy pár. Sokkal drábább a CWDM. Ugyanígy megvan erős különbség 10G-nél is 71k / 20k. Egy 2x4csatornás MUX ára 70k.

Miért érdemes kerülni a BiDi megoldást?

Tartalék szálra +1000, akkor is ha nincs hegesztve és kirakva patchpanelre, csak bent marad tartaláknak a kötéstartóban.
Mindeféle hossza tervezés nélkül mondjuk 12 szálas kábeleket  használnék és ebből 4 lenne emeletenként végződtetve.

Igazad van, elhamarkodottan irtam, a BiDi nekem azert kerulendo, mert CWDM/DWDM vonalon egyszerubb kezelni ha tobb fele kapcsolatra van igeny, pl N szer Xgiga ethernet meg mondjuk FC,
BiDi melle keverni ezeket nem trivialis (de nem lehetetlen). Itt erre valoszinuleg nincs igeny plusz ha sikerult megfeleloen tartalekolni akkor lehet soha nem is lesz.

+1 A CWDM egy sokkal drágább, "experimental" technológia. Amúgy beg a BiDi is technikailag CWDM a két irányban, csak 1-1 jól definiált modulba építve - tök jól működik, persze SM kábelen, amit viszint OP helyében én ebbe a projektbe nem raknék.

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Figyelni kell a pontos hullámhosszokra, drágábbak a modulok és mindegyikhez kell külön tartalék, passzív MUX/DEMUX-ok a hálózatban, stb. - Azért ehhez már nem árt részleteiben érteni az optikai átvitel pontos működését. Egy kezdőnek éppen elég 1 szál(pár) két végén 1-1 transciever (ha szerencséje van, nem kell RX/TX cserével kezdeni :) )

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

A gerincet mindenképp optikával, és már most 10G-re tervezzétek, mert ilyen kiépítés minimum 5 évre (a passzív része sokkal többre) szól, nem a mának kell hálózatot építeni.

Mikrotik vonalon CRS326-24G-2S+ jó belépő, vagy ha megelégszetek nagyon alap layer2 menezseléhetőséggel (nincs dot1x meg ilyenek), akkor CSS326-24G-2S+. Mikrotik vonalon találtok hozzá aggregátor switch-nek CRS309-1G-8S+ kivitelt olcsón (a 8x 10G porthoz képest olcsón), amivel az 5 szintet és még a (mondjuk RB5009) router-t is össze tudtok kötni 10G gerinccel. SFP+ modulokat leginkább az fs.com-ról néznék, ott szó szerint filléres, és a Mikrotik eszköszközök szeretik.

Az optika kiépítése már nem drágább, mint a réz (anyagárban, munkában egyaránt), esetleg a pigtail hegesztések, meg az optikai patch panel jelentenek extra költséget, de nem lesz tőle sok százezerrel drágább.

Aztán az optikán idővel, igény esetén tudtok feljebb menni sebességben, mert ott nem a passzív rész korlátoz, azt nem kell majd cserélni.

Optikánál is vannak távolság limitek. 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Multi-mode_optical_fiber

OM3-tól felfelé 100Gbps-ig használható a tudomány mai állása szerint. Maga a kábel évtizedekig használható érdemes átgondolni milyen legyen. A gigabit mamár kb bármin elmegy. Hosszútávon (időtávon) az optikai végződtetések minősége okozhat gondokat. Ha sok évig terveztek és esetleg 10 Gps-nél nagyobb sebesség is kelleni fog akkor én olyannal csináltatnám aki ért hozzá.

Eszköz oldalon kb. mindegy. Ugyanolyan szabványt beszélő SFP legyen mind a két végén. A gyártó is lehet különböző, bár itt azért lehetnek meglepetések. SFP-él sokszor a switch csak a saját márkát fogadja el. Pl Cisco-ban a HP lehet nem fog menni.

legtöbb helyen már mono-t használnak ,többek között azért is, mert millió km szám gyárták a kültéri kábeleket belőle.
kültéri drop kábel már kb fele annyi, mint a kültéri UTP kábel, a sokszálas kül-beltéri kábel is párszáz ft-os nagyságrend (gyakorlatilag olcsóbb, mint 2 szál u/ftp)

5 emeletes épületük van, gondolom abban is van 5-10 embernél több... Szerintem ezek a számok, amiket leírtál, kerekítésnél eltűnnek a budget-ben, az optika behúzása és az infrastruktúra (rackek, szobák, ...) kiépítése sokkal többe fog kerülni (ha rézzel csinálják, akkor is). Ha nem, akkor meg bele sem kell kezdeni. 

Eloszor topologiaval kezdenem :) Mi csillagpontosan huzzuk az optikat. 

 

A tobbit mar masok leirtak :)

Ha nem indokolja a sávszélesség vagy távolság akkor szerintem értelmetlen. Én nagyon sok helyen használok optikai kábelt de jellemzően a távolság miatt nincs nagyobb SFP modulom mint 1G kivétel két szerver amik 10G-vel vannak összekötve de az egy direkt 3 méteres kötés a clusteren. Sőt egy 2 kilométer körüli szakaszon 100Mbit-es mediakonvertereim vannak (és több rövidebb szakaszon is ahol elég ez a sebesség).

ezért utálok hozzászólni. Nyilván ahová kell oda kell. Amit nem lehet másképp megoldani akkor egyértelmű, hogy kell. Én iparban dolgozom nálunk nincs akkor sávszélesség igény 100mbit is bőven elég a PLC-k-nek és a kisebb I/O eszközöknek. De itt is több helyen optika van azért mert máshogy nem lehetett megoldani. De csak azért behuzni optikát mert miért ne. Na annak nem sok értelmét látom.

Az ipar vsz. egészen más. Ott leginkább endpoint kábelezés van, vagy daisy-chain a gépek belső switch-ei között. De mellesleg pont az iparban szedhetnek össze az UTP-k olyan zavarokat, meg lehetnek a gépek között olyan potenciálkülönbségek, hogy üzembiztosabb optikával dolgozni (nem mindenhol, természetesen!)

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Én még csak nem is egy nagy gyárban vagyok Plant IT-s. Több 100 végpontom van. Képtelenség lenne beoptikázni ráadásul sok helyen a feszültséget is kábelen visszük. Jellemzően a nagyobb elosztók közt optikát használunk de ez se mindig igaz. A kisebb buta switchek nagyon nagy többsége rézen van. A zavarok megfelelő kábelek védőtávolság és védőcsővel kezelhető mértékűek. Most az újabb igények, hogy kb minden szenzort és érzékelőt összekössünk a hálózattal még több kábelezést fog jelenteni. Nálam ami még probléma régi a gyár és MM tipusú optikai hálózatunk van a vezetőség pedig nem akar SM-re váltani (érthető is a beruházás nagysága miatt) emiatt az új optikáink is MM tipusuak. Megszereztem a certifikációkat az optikai hálózatokhoz szóval értem is. A KKV szektort ismerem jobban ott is inkább a kisebb cégeket max 50 számítógép minimális digitalizáció a termelői részeken. A legtöbb helyen nem a hálózat a szűk keresztmetszet hanem a kiszolgáló eszközök.

Miért akarnál SM-re váltani? Iparban - tudtommal - azért is jellemzőbb a MM, mert ott nem csak IP network-re használják, hanem akár RS-485, Video, vagy bármilyen más jelek direkt átvitelére, amiknek a transcieverei általában MM-ra vannak "hangolva".

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Elég az MM is. Az SM olcsóbb és jobb. A káblek kb féláron vannak. MM-nél a hosszabb szálaknál már meg kell válogatnod az SFP modulokat vagy a médiakonvertereket. Van egy 2 kilmoéteres szálam ott pl "csak" 100Mbit van. Elég az is így nem probléma de SM-el ezek a problémák eltűnnének.

Ja, hát 2km az már másik kategória! MM-en kb. 550m-ig lehet elmenni, de az egy átlag _épületen belül_ kb. mindenre elég (és alapvetően épületről volt szó). Ennél nagyobb távolságra már kizárólag SM játszik, nincs mese! Ott is még nagyobb távolságokra már erősebb modulok kellennek.

szerk.: ugyan 100Mbit elvileg elmegy 2km-t is MM-en, de egyrészt az már nagyon határeset, másrészt a fentiek miatt 500m felett nem építünk MM kábelt.

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

nem tudom, ez már valahogy mák kérdése is, van egy kábelem kb 800 méter. 850nm mediakonverter max 100mbit, kipróbáltam a múltkor egy 1310-es SFP Switchel és átment a giga. MM OM3-as kábel nem is OM4. De ugyanakkor a régi bányai irodába ami egy rövidebb szakasz kb 500 méter max 100Mbit. Tavaly is huztunk új kábeleket meg idén is. MM OM4-es, De hát ezek mind "rövid" kábelek kb 200 - 300 méter simán megy a Giga.

Már bocs, de muszáj kötekednem ezzel a kijelentéssel.

Most építenek hálózatot egy 5 emeletes (iroda) épületbe. Szerinted az 1 Gbps gerinc sávszélesség mindenre IS elég lesz az elkövetkező, mondjuk 10 évben, ameddig egy átlag beruházó egy "frissen" épült hálózathoz nem szeretne kábelezés terén hozzányúlni?

Úgy, hogy mondjuk a 3. emeleten lesz 30 munkaállomás (feltételezés, de gondolom nem 10 alkalmazottnak van 5 szintes épület fenntartva), és ők majd osztoznak az 1 Gbps uplink-en az emeleti switch és a szerver/internet között? És ez most elég akár csak így 2024-ben (nem még 10 év múlva)?

Amikor meg kevés lesz az 1 Gbps, akkor megint nekikezdenek új gerinchálózatot építeni, de már optikával, a rezet meg kidobják.

Ha azt írnád, hogy az optikai gerinc standard 2024-ben, de ha nem kell most sávszél, akkor egyelőre csak sima 1.25 Gbps-es SFP-ket tegyetek bele fillérekért, az valid lenne. De az, hogy a gerincre jó a réz (ami 1 Gbps fölé soha nem vihető ilyen távokon megbízhatóan), az eléggé erős kijelentés, hogy úgy mondjam.

Manapság 10G akár 80 km-ig, 25G és 40G is elvihető 40 km-ig. Rézen meg az 1G max. 100 méter, 10G meg kábeltől függően 30 méter vagy 55 méter nagyon maximum. Hogyan is lehet gerincre rezet ajánlani...

Kötekedjél csak nincs értelme. Ezek a dolgok az igényektől függenek. Én azt írtam ha van rá igény akkor persze jó választás az optika. Nem azt írtam nem kell. Amúgy rézen is átmegy 10G installációtól függ. De nem akarok ebbe bele menni. Az optika jó választás ha kell akkor kell. Igazad van.

Szerintem az építő kritikának, vitának mindig van értelme. Azért is írtam amit írtam.

Az utóbbi hozzászólásaidből kiderül, hogy Neked ipari környezetben van tapasztalatod, az alapján írsz javaslatot, de ezt nem írtad bele ebbe a hsz-be, hogy ennek figyelembe vételével kezelje mindenki. Ott pedig teljesen mások az igények, elvárások, lehetőségek, mint egy irodai környezetben.

Én azért írtam kontrát (leírom, hogy értsd: nem okoskodásnak, vagy én-jobban-tudom alapon született), mert az eredeti kérdésből az tűnik ki, a kérdező nem hálózati szakirányú IT-ben dolgozik, nincs elég ismerete, azért is kérdez. És akkor olvas olyan hozzászólást, hogy "ha kell, igény van rá, akkor legyen optika, egyébként felesleges", és akkor elgondolkodik, hogy neki senki sem mondta igényként, hogy optika legyen, meg hirtelen nem is jut eszébe semmi, hogy miért kellene optika, és akkor megnyugszik, hogy bekábeleztetheti nyudogtan az 5 emeletet rézzel, merthát azt mondták itt, hogy ha nincs kifejezett igény optikára, akkor jó a réz.

De közben nagyon nem jövőtálló rézből gerinchálózatot építeni, nem is olcsóbb, és itt nem csak arra kell gondolni, hogy most mi van, mi kell, hanem arra, hogy várhatóan 5-10 év múlva mi fog kelleni.

A 10G rézről annyit, hogy nagyn drágák a rezes 10G portos eszközök, sokat fogyasztanak. A 10G rezes portos SFP+ modulok majdnem mindenhol és minden gyártmányban elmelegszenek (írom ezt, ha SFP+ portba rezet gondolna dugni bárki), és nem is rakhatók egy eszközbe korlátlan számban (mint ahogy optikai SFP+ modullal bármi kitömhető az utolsó helyig, nem lesz vele gond). Ráadásul nagyon erősen távolság limites (sokkal durvábban, mint az 1G réz), ha kell is a 10G, nem csak az auto neg.-ben szeretnék ilyen kapcsolatot látni.
Szóval igen, lehet rezes 10G gerincet is építeni, de drágább is mint az optikai, és műszakilag is van jobb megoldás, és semennyire sem időtálló, mert nincs hova tovább lépni, ha a szükség úgy hozza.

Már 15-20 éve is ezt mondtuk: kevés lesz a gigabit. És nem lett kevés. Sőt, ahogy haladunk a felhő felé, még kevésbé terheli le a helyi hálózatot. (A kollégák a nagy fájlokat nem mozgatják a felhőben, minden OneDrive-ban van.) Nekünk bérelt vonali internetünk van (80/80 Mbps) magas rendelkezésre állással, stb. A GTT biztosítja a VPN-t, a Fortigate pedig a tűzfalat. Ezek ipari szintű, nem olcsó szolgáltatások, amelyek mind sávszélesség alapján skálázódnak árban.

Most őszintén, hány magyar KKV fizet gigabites bérelt vonali internetért? Minek van szükséged a belső hálózaton 10G-re? Nem azt mondom, hogy ezeknek nincs létjogosultsága, csak azt, hogy a fölösleges túlméretezés is hiba a tervezésnél. Ha csak Excel-fájlokkal "tili-toliznak," és azt is a felhőben, hááát, oké.

Van néhány ipari eszközöm, amihez CAT7-es kábelt kellett telepítenem, de ott sem a sávszélesség miatt, hanem mert a gyártó a kisebb késleltetés érdekében ajánlotta ezt a kábelt. Ezt figyelembe vettük, és ilyen kábelt húztunk. Ugyanakkor ez a gyártó nem tett optikai csatlakozót az eszközére. Sokszor az van, hogy azt használjuk, amit adnak, és azzal kell dolgoznunk, terveznünk.

Szóval oké, én nem akarok meggyőzni senkit, csak azt mondom, hogy én még nem találkoztam olyan céggel, ahol nagy lenne a belső hálózat sávszélességigénye. Persze biztos vannak ilyen cégek. Szóval, ha kell, akkor kell. Ha nem, akkor viszont felesleges túltervezni, ami pénzbe kerül, és lehet, hogy azt a pénzt értelmesebb dolgokra is fel lehetne használni.

A jelenlegi helyzetre lehet hogy ez igaz amit mondasz, de jövőre biztosan nem. Nincs olyan hogy elég nagy sávszélesség, elég nagy RAM meg elég gyors CPU , elég nagy lemez. Alkalmazás majd lesz ezekhez , amik most soknak tűnnek , késöbb meg lesz a sirás hogy szarok a 16 petabájtos lemezek, alig fér rá valami, érdemes e 100 petabájtosat venni. Viccesen hangzik de 20 megabájtról indult az ibm pc xp, ha jól tudom.

Ok én inkább általánosságban beszéltem , de konkrétan: egy cég on premis "cloudot" akar,, vag ykötelezik rá,  mondjuk elosztott adattárolással, legyen az a ceph. Ott a gyenge pont. Nyilván ez nem a kkv-k gondja.

dehat, baszdki, itthon is gigas optikan jon a Zinternet is. te melyik musort nezed? :D arrol nem beszelve, h a gigabit+ (jelenleg legtobbszor 2.5GBASE-T) mar full gagyi desktopokban is terjed egy ideje. es azon poe is atmegy. (vegberendezesek)
az legtobbszor minimum blama, de leginkabb tervezesi hiba, ha az epuleten beluli gerinc <= mint a net betap...

Ne vedd kötekedésnek, a fórum már csak ilyen. Van egy téma , aztán nemsokára a pontytenyésztésen veszekednek, a  kérdező szerintem nyilván nem lesz optikai szerelő, van olyan hozzászóló aki a google alapján ír valamit, de még ez is hasznos lehet. Kérdező talán  jobban képben van, a csillagpontos üvegszálon elgondolkodtam én is, pedig jönne magától.

Nem tudjuk az igényeket, de pl egy labor vagy valami kutatási dolog simán lehet 5 szinten aztán az egész épületben egyszerre max 30 ember dolgozik. Terveztem 3 szintes épületbe netet ahol 10 embernél több nem volt egyszerre. Azért mert nagy épület, nem biztos, hogy irodaház. 

De így 2025 küszöbén azért egy 5 szinzes épületbe én se mondanám, hogy az 1 Gbps UTP elég gerincnek. Max behúznék mellé egy optikát is akár kifejtetlenül, ha mégis kellene...

Arról nem is beszélhe, hogy manapság (2025 küszöbén egy 5 szintes épületben) az emberek munkaállomásai jelentik a legkevesebb végpontot egy hálózatban. A biztonsági kamerarendszer, beléptetőrendszer, a WiFi AP-k, a termelő gépek távfelügyeletei, stb. többször annyi aktív végpontot jelentenek, mint az a pár számítógép, amik előtt emberek ülnek. És ha sávszélességben, adatmennyiségben nem is, de csomagszámban még akár nagyobb kommunikációt is jelenthetnek. És egy 10G optikai gerinc nem csak arról szól (sőt, talán legkevésbé arról), hogy 10GB-t akarnál rajta átküldeni minden másodpercben.

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Az SM és az MM mindig hitvita, engem a tanfolyamon meggyőztek, hogy kábelezésnél hosszú távra tervezzünk.

Én ezeket a készre szerelt kábeleket használtam, amikor költséghatékonyan kellett megoldani:

Ubiquiti FC-SM-300 - https://store.ui.com/us/en/category/accessories-modules-fiber/collectio…

Cable length: 30.5 to 91.5 m

Nincs kötőtálca, patch panel, patch kábel, .... mehet be az eszközbe. A szerelt végeket "behúzásnál" beraktuk egy csőbe.

Ahol van keret ott meg 24-es szál, max nincs kifejtve az összes. Régen zselés toldóval, most már hegesztve.

Bármit is használj, tisztító eszközökre is legyen keret (főleg igény).

 

Én így csinálom, de itt mindig mindenki okosabb IS nálam.