A gondolatindító videó ez volt. Bár a fickó stílusát nem annyira szeretem, a videó lényegretörő és minden hasznosat elmond.
Az orange pi-hez először is egy image-t kerestem, ami elsőre szembejött, az a hivatalos oldalról letöltöltt Orangepizeroplus2h5_2.1.2_ubuntu_bionic_server_linux5.4.65.
Neki is estem a telepítésnek, orangepi-config segítségével felcsatlakoztam a wifire, és jöttek szépen sorban a csomagtelepítések. Aztán elhasalt, hogy neki legalább zeroconf 0.88 kelllene, de csak 0.34 van. Vakartam a fejem egy kicsit, nézegettem a hivatalos oldalt, hogy majd fordítok magamnak, de ez nem volt egyértelmű.
Nosza, van armbian image is a világon, Armbian_community_25.2.0-trunk.13_Orangepizeroplus2-h5_noble_current_6.6.54.img, ez ráadásul frissebb kernel, próbáljuk meg (pár évvel ezelőtt már használtam armbian image-t ezen a vason). Az első boot során fel is akar csatlakozni a wifire, látja az SSID-kat, de hiába írom be a helyes jelszót, nem csatlakozik.
Nem baj, újraindítás, majdcsak sikerülni fog. De ekkor jön a hidegzuhany, nem indul boot után. Kiírom még1x az image-t, telepít, reboot, ugyanez.
Jó, vannak más image-k is a világon. https://sd-card-images.johang.se/boards/orange_pi_zero_plus2.html
Érdekes megoldás, hogy van egy bootimage és arra épül rá a kívánt oprendszer. Letölt, összefűz, kártyára kiír, pikpakk bootol, talán túl gyorsan is, alig látom mit ír ki, már is login promptot kapok. De a billentyűzet nem működik. Sima USB keyboard, a másik két disztróval ment. Megpróbálok egy másikat innen (ubuntu-debian), de ezzel is ugyanaz. Kis keresgélés után hagytam a fenébe.
Visszamentem az orangepi hivatalos oldalra és onnan végül leszedtem a Orangepizeroplus2h5_2.1.2_ubuntu_focal_server_linux5.4.65 image-t. Csodák csodájára, ehhez van zeroconf csomag, minden feltelepül nagyon szépen. Az armbian-configban engedélyezni kell az audio codecet, rádugtam egy hangszorót a jack kimenetre és utána már működik is!
Van wyoming-satellite-om hurrá!
De kell még nekem speech-to-text (whisper), text to speech (piper) és openwakeword.
Az openwakeword felment a home assistantra (addon). Ez egy másik SBC, odroid XU4, évek óta teszi a dolgát. A másik kettővel nem akartam terhelni, meg nincs is erre az architektúrára; gondoltam dockerbe felrakom a NASra. Ezzel is viszonylag hamar megvoltam, csakhogy a whisper konténe nem indul el, mivel a HP microserver procija (n40l) nem támogatja az AVX extensiont. Legalábbis erre következtettem a core dumped hibaüzenetből.
Akkor nem érdekel már, felrakom az asztali gépemre proof of conceptnek, csak működjön már végre. Működik is, csak közben volt egy áramszünet és az orangepi fájlrendszere nem bírta. Kernel panic - not syncing. Na ekkor jött az adekvát napirajz.
Rendeltem pár m5stack atom echo-t, majd ezek lesznek a voice endpointok: https://www.home-assistant.io/voice_control/thirteen-usd-voice-remote/
Hétvégi szórakozásnak jó volt.
Hosszabb távú terv az AI model lokális futtatása, de ez egy másik történet lesz.
- sabe blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 606 megtekintés
Hozzászólások
Valamikor tavasszal játszottam ezt végig egy POC környezetben, nálam a whisper/piper helyből az asztali PC-men futott vm-ben, és egy asztali Jabra eszköz mikrofonja volt az input (gondoltam egyszerűbb és gyorsabb így kipróbálni, később a végleges megoldás lehet kompaktabb, más eszközzel). Az egész ugyanúgy Home Assistant-ba volt bedrótozva ahogy nálad is. Az elején az OpenAI -ba dobtam egy kis pénzt (az ingyenes chatgpt itt nem játszik, kell az API hozzáférés). Azzal nagyon jól ment, de ugye jobb lenne a lokális. Találtam is a Hugging Facen magyar whisper modellt, de nagyon furcsán viselkedett. Gondolom YT videók hanganyagaival+felirataival lett tanítva, és random betolta apróbb zajokra, vagy csak simán a feldolgozott szöveg végére, hogy "like-old a videómat, és iratkozz fel", vagy hasonló baromságokat :D
A fejlődést tekintve itt már pár hét is hosszú időnek számít, és azóta nem néztem rá a dologra, szóval majd nagyon érdekelnének a további tapasztalataid. Ha egy közepesen használható megoldás kihozható már belőle, akkor újra belevágok én is.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Van par hasonlo probalkozas:
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
ez mas, itt a home assistant integracio a lenyeg, szeretnem magyarul kapcsolgatni a lampakat
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni