Közelít a 2G hálózatok kivezetésének ideje

Nemcsak hajbazernek :-)

https://www.computertrends.hu/cwprint/kozelit-a-2g-halozatok-kivezetese…

A cikk címének némileg ellentmond, hogy az NMHH-s csóka arról értekezik hosszan, hogy milyen problémás és hosszadalmas lesz ez a kivezetés. Hogy miért kell mégis meglépni? Olvasd el, hátha rájössz. Én nem jöttem rá.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2024. 10. 23., sze – 09:55

most dobhatom ki a 10+éve 500 hufért vásárolt Neoway M590E-t, ami azóta is teszi a dolgát, szemetek :)))

Nekem az a kérdésem, hogy az LTE lesz-e olyan hosszútávon támogatott technika, mint a 2G volt, vagy akik 5-10éven túlra terveznének, mit választhatnak? Jó lenne erről valami nyilatkozat vagy megállapodás pl uniós szinten, melyik technikára érdemes alapozni.

chatgpt összefoglalójának lényege:

A 2G hálózatok lekapcsolása több európai országban is napirenden van. Hollandiában például már megtörtént a lekapcsolás, míg az Egyesült Királyságban a 2033-ig tervezik. Magyarország tehát nincs késésben, de a váltásra való felkészülést mihamarabb meg kell kezdeni. A hatóságok feladata a folyamat felügyelete és koordinálása, hogy a 2G hálózatok megszüntetése zökkenőmentes legyen, és a felhasználók ne maradjanak szolgáltatás nélkül.

Hollandiában például már megtörtént a lekapcsolás.

Vagy a cikk sz*r vagy a chatgpt mert a holland cikkek mast irnak.

A 2G-t a T-mobil mar lekapcsolta Hollandiaban, a Vodafone-nal folyamatban van, a KPN (legnagyobb lefedettseget nyujto szolgaltato) pedig 2025. december 1-el tervezi lekapcsolni.

[szerk.] elolvasva a cikket a chatgpt volt a ludas, mert a cikk csupan a T-mobil-t emlitette, nem egesz Hollandiara vonatkozoan tett kijelentest, persze a cikkiro sem emlitette, hogy a T-mobile-on kivul van mas szolgaltato is az orszagban, szoval oda is jar a minusz.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Egy kérdés: A VoLTE egy gányolt szar, minden szolgáltató maga oldja meg, ezért nincs LineageOS támogatás se hozzá. Egy SIM800L modul helytt pl mit vegyek, ami ugyanazt tudja 2G nélkül?

Remek. 2G-s telefonom van kizárólag.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Szóval nem derült ki, de 2030 előtt biztosan nem, még tervben sincs, hogy mikor kapcsolják le itthon. Amíg dátum nincs, addig felesleges izgulni.

nalatok az epuletben megmindig 2.4G wifit hasznalnak, esetleg 100Mbit halozatot? :D

ahogy egy nagy irodahazat sem kell lebontani ahhoz hogy modernizaljak belso rendszereket, ugy egy gsm-et hasznalo eszkozt sem kell kidobni ha elavult a halozat (felteve ha a tervezo nem volt balfasz, vagy direkt csinalta)

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Hát jó, akkor most le lettem hülyézve.

Műszerbe keresünk lézerdiódát. A műszer fejlesztése évekig tart. Gyártó bejelenti, hogy új fejlesztéshez nem ajánlott, mert idővel kivezetik a terméket. Addigra arra a diódára, a chip által adott fény nyílásszögére, asztigmatizmus hibájára, stb. lett kialakítva az optikai rendszer. Egy ilyen műszer TÜV, EMI, stb. bevizsgáltatása drága. A bevizsgálást követően nem változtathatsz rajta, mert akkor az már nem az a műszer.

Mit tennél? Az elavult lézerdiódából még rendelnél néhány ezer darabot úgy, hogy a műszeredet még nem vezetted piacra, de a kritikus alkatrész már legacy? Az ajánlott helyettesítő típusból rendelnél néhányat, s elkezdenéd a műszeredben vizsgálni, adott esetben újratervezni a mérőfej optikai rendszerét?

Marhára nem vicces, hogy a félvezetőgyártók igen gyakran változtatják az alkatrészeiket, eléggé megnehezíti a termékfejlesztést és gyártást.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ez eleg nagy problema minden hosszu tavra fejlesztett, majd a kedves customer altal hosszabbitasra kikonyorgott termekek eseten. Ha meg azt nezed, hogy az ellatasi lanc hosszu es bonyolult, ez eleg erdekesse tud valni a vegere.

Mondjuk az itt nagy nepszerusegnek orvendo 2G eseten, a szerverekbe, bazisallomasokba honnan lesz holnap meg mukodo HDD? Ki vizsgalja be, hogy az ujabb SKU nem allit-e keresztbe valamit akar tok mashol, mert csak? Hanyszor jatszod el ezt az eletciklus folyaman a rendszered osszes kopo, oregedo elemevel? Betarazhatok HDD-ket, majd forgathatom oket a polcon, mint a francia sajtuzemben a korongokat 20-30 evig, hogy cserelhessem. Ja, amugy 24 ora van eloasni a raktarbol, vamugyntezni, repulore tenni, a technikus kezebe adni, majd annak beuzemelni. Aztan, amikor 40 ev utan vegre kihal az egesz, mit teszek a raktarkeszlettel?

Hello, az elektronikai cuccok veszelyes hulladeknak minosulo dolgokat tartalmaznak! ... Ma mar a szadba lepnek, ha SnPb-t akarsz hasznalni, vagy szigetelesnek azbesztet, de par eve meg boldogan locsoltuk mindenre ezeket.

Diodabol meg csak-csak betarazol, persze kisebb cegkent mar ez is nagyon megterhelhet. Ha az en termekem viszont a te muszered kore epul, amelyben lehetnek akar idovel meg raktaron is degradalodo reszegysegek, akkor mit tegyek? Btw, en 5 evvel azutan kezdem fejleszteni az enyemet, miutan te mar a piacon vagy, es a muszered kiprobalt, stabil termeknek tekintheto.

Aztan jon valami okos a HUP-ra, hogy mekkora kocsog ez a locsemege meg kubi, amiert nem tudja beuzemelni a nagyapja cuccat, amit a padlason harminc eve lako menyetnemzetsegtol harcban vett el.

Ááá, dehogy. Felmegy a roithner-laser.com-ra, kiválaszt egy "kellően hasonló" típust, beépíti, majd úgy tesz mintha semmi sem változott volna :D

Majd ha esetleg a user reklamál, akkor kivizsgálja, majd ráfogja a beszerzőre, és mélyen elnézést kér.

 

Ha korrektül akarjátok csinálni: már a tervezés kezdeténél azonosítani a kritikus alkatrészeket, és ezekből több vasat is tűzben tartani. Persze erről mi is mindig csak beszéltünk, és soha nem jutottunk el idáig.

Nekem az nem világos, hogy miután a csak kis sávszélességet igénylő technikákkal teleszórták a fél világot, miért kell erőltetni a 2G kivezetését? Ebből folyamatos bevétele van a telekom cégeknek, a technika sem drága. Ahol nincs igény  nagy sávszélességre, oda mi a fenének kellene 4G/5G/6G technológia méregdrágán?

Mivel nem egy végpont számít, hanem az össztes együtt.
A modern moduláció / hibatűrés miatt jobb a lefedettsége, több klienst tud kiszolgálni. 

Valsz olcsóbb üzemeltetni is az újabb, többivel egyező technikával, mint fenntartani egy telnesen más legacy rendszert.

Szerkesztve: 2024. 10. 23., sze – 11:17

Ha az indokokra, ellenervekre, ajanlasokra vagy kivancsi, akkor pl. a GSMA-nal nezelodhetsz. Chatgpt-vel beszelgetni meg mindenfele ujsagiro altal osszehordott betuhalmazt olvasgasgatni jo idotoltes, de kb. ertelmetlen.

Nagyon sok orszagban mar reg kivezettek legalabb a normal telefonos userek szamara fentartott szolgaltatast. Kis IoT meg lehet ezeken a helyeken is, de ahhoz halandokent semmi kozod altalaban.

Nekem az nem világos, hogy miután a csak kis sávszélességet igénylő technikákkal teleszórták a fél világot, miért kell erőltetni a 2G kivezetését?

Ja, ez eleg gaz, elegge nehezze teszi az atallast. Meg mondjuk az is, hogy a kis savszelesseg sokak fejeben egyenlo a 2G-vel :)

Sokaig draga volt a 4G chipset IoT rendszerekhez, ezert maradt a GSM/SMS/GPRS kapcsolat 5 centes cuccokkal. 5G/6G (4G nem annyira) mar lehetove teszi a kis fogyasztasu eszkozok csatlakozasat (LPWA, zero-energy device stb.). Ezek meg dragabbak, de csak ido kerdese, hogy elkezdjek onteni a kinai gyarak. De hogy egy 1000 euros mosogepbe vagy egy 40k euros kocsiba miert nem fel bele 2 dollaros chip, csak az 5 centes, az nem vilagos.

Mert legyártanak egy modellből 20 millió példányt, az 30 millió dollár spórolás és a befektetők örülnek. Aztán ott van a többi hasonló filléres alkatrész, amin ugyanígy spóroltak. Ettől versenyképes lesz a termék a kategóriájában.

Mindig megvan, hogy mikor költséghatékony bevezetni egy technológiát. A konszernek a prémium márkákkal kezdik, ott bevezethetik és a típusra eső profit elég magas marad, mert a vásárló megfizeti. Aztán ahogy felfut és olcsó az alkatrész, az olcsóbb modellekbe is bekerül, ott árérzékenyebb a vásárló, szóval ott többet kell spórolni, hogy versenyképes legyen a termék.

De mi a use case? Hol kell olyan IoT, ahol nincs pl. Wifi lefedettség?

Nyomkövetők, riasztók jutnak eszembe, ebből nem kell túl sok. Mert ha már két eszköz kell egymáshoz közel, akkor inkább egy mobilos AP, aztán wifin csatlakozok rá.

Aztán a mobilos technológiákon kívül ott van még a LoRaWAN is.

Nem biztos, hogy a wifivel jobban jarsz energiafelhasznalas vagy rendelkezesreallas teren. Ipari kornyezetben probalkoztak vele tobben is, de sem az eszkozok minosege (nem a sarki CBA-bol vasarolt cucc), sem a radios kepessegek nem hoztak a 4/5G megoldasok szintjet. Nyilvan draga mulatsag egy privat 5G halozat, de lehet, hogy egy hirtelen megallitott gyartosor, ahol ilyenkor kiegnek a szervok meg dragabb.Kisebb letesitmenyben, nem kritikus infrastrukturara persze teljesen jo lehet.

POS terminalbol is van mindenfele interfesszel. Stockholmban az alban/bolgar/roman keregetok is GSM kartyaolvasokkal rohangasznak mar :)

70km2 kikotot tele femkontenerekkel, amelyeket allandoan pakolasznak tuti nem wifivel probalnek lefedni.

4/5G megoldasok mukodhetnek akar muholdas lefedettseggel is a semmi kozepen, ha epp azt szeretned.

A LoRaWAN jo jatek, de a kert vege kirakott idojarasi szenzoroknal komolyabb dolgot biztos nem biznek ra. Hirdetik persze, hogy nyugodtan tedd ra a gazszivargasos szenzoraidat is. Hat, ne az en hazam kozeleben :)

A lenyeg, hogy erosen fugg a felhasznalasi terulettol, hogy milyen eszkozt valasztasz.

Ez megint egy tök más felhasználás. A NB technológiákat nem a real-time adattovábbításra szokták reklámozni, arra valóban inkább a 4G/5G (tehát az nem a 2G konkurenciája lesz).

Egyébként wifiből is ott van ELVILEG a 802.11ah, de még eszközt nem láttam, ami azt támogatná.

Egyébként wifiből is ott van ELVILEG a 802.11ah, de még eszközt nem láttam, ami azt támogatná.

Ez ilyen. Azt latom, hogy tul nagy a verseny a szabvanyosito taborok kozt egy piacert, amely meg nem letezik. Aztan chipset gyarto, integrator vagy felhasznalo legyen a talpan, amelyik egy ilyen a kornyezetben el meri kotelezni magat...

Remelem jon egy kovetkezo ESP32 modul, amelyik majd mindegyiket is tamogatja. Aztan majd szoftverbol jol kivalasztod, hogy melyiken fussson.

Jól emlékszem hogy az összes online pénztárgép 2g-s?