Közelít a 2G hálózatok kivezetésének ideje

Nemcsak hajbazernek :-)

https://www.computertrends.hu/cwprint/kozelit-a-2g-halozatok-kivezetese…

A cikk címének némileg ellentmond, hogy az NMHH-s csóka arról értekezik hosszan, hogy milyen problémás és hosszadalmas lesz ez a kivezetés. Hogy miért kell mégis meglépni? Olvasd el, hátha rájössz. Én nem jöttem rá.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2024. 10. 23., sze – 09:55

most dobhatom ki a 10+éve 500 hufért vásárolt Neoway M590E-t, ami azóta is teszi a dolgát, szemetek :)))

Nekem az a kérdésem, hogy az LTE lesz-e olyan hosszútávon támogatott technika, mint a 2G volt, vagy akik 5-10éven túlra terveznének, mit választhatnak? Jó lenne erről valami nyilatkozat vagy megállapodás pl uniós szinten, melyik technikára érdemes alapozni.

Nem lesz. A túl nagyra hízott, milliárdos multiknak és az őket tömörítő GSMA-nak az az érdeke, hogy az újravásárlási ciklus éveit minél inkább csökkentsék. Onnantól, hogy a 2G-t beszántották, évente-kétévente jönnek majd az újabb G-k, az ügyfeleknek meg lesz 3-5 évük új készüléket venni.

chatgpt összefoglalójának lényege:

A 2G hálózatok lekapcsolása több európai országban is napirenden van. Hollandiában például már megtörtént a lekapcsolás, míg az Egyesült Királyságban a 2033-ig tervezik. Magyarország tehát nincs késésben, de a váltásra való felkészülést mihamarabb meg kell kezdeni. A hatóságok feladata a folyamat felügyelete és koordinálása, hogy a 2G hálózatok megszüntetése zökkenőmentes legyen, és a felhasználók ne maradjanak szolgáltatás nélkül.

Hollandiában például már megtörtént a lekapcsolás.

Vagy a cikk sz*r vagy a chatgpt mert a holland cikkek mast irnak.

A 2G-t a T-mobil mar lekapcsolta Hollandiaban, a Vodafone-nal folyamatban van, a KPN (legnagyobb lefedettseget nyujto szolgaltato) pedig 2025. december 1-el tervezi lekapcsolni.

[szerk.] elolvasva a cikket a chatgpt volt a ludas, mert a cikk csupan a T-mobil-t emlitette, nem egesz Hollandiara vonatkozoan tett kijelentest, persze a cikkiro sem emlitette, hogy a T-mobile-on kivul van mas szolgaltato is az orszagban, szoval oda is jar a minusz.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Egy kérdés: A VoLTE egy gányolt szar, minden szolgáltató maga oldja meg, ezért nincs LineageOS támogatás se hozzá. Egy SIM800L modul helytt pl mit vegyek, ami ugyanazt tudja 2G nélkül?

Remek. 2G-s telefonom van kizárólag.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Kivancsi voltam hogy allnak ezzel a mostani 4G "butamobilok", egy Nokia 105 4G gyari adatai:

Standby time (Dual SIM, 3G), up to: 11 days
Standby time (Dual SIM, 4G), up to: 12 days
Standby time (Dual SIM, GSM), up to: 13 days
Standby time (Single SIM, 3G), up to: 14 days
Standby time (Single SIM, 4G), up to: 14 days
Standby time (Single SIM, GSM), up to: 18 days

A 4G egyszerűen zabálja az áramot.

A fentiek alapjan a 3G is, viszont dual-SIM eseten nem jelentos a kulonbseg.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Szóval nem derült ki, de 2030 előtt biztosan nem, még tervben sincs, hogy mikor kapcsolják le itthon. Amíg dátum nincs, addig felesleges izgulni.

nalatok az epuletben megmindig 2.4G wifit hasznalnak, esetleg 100Mbit halozatot? :D

ahogy egy nagy irodahazat sem kell lebontani ahhoz hogy modernizaljak belso rendszereket, ugy egy gsm-et hasznalo eszkozt sem kell kidobni ha elavult a halozat (felteve ha a tervezo nem volt balfasz, vagy direkt csinalta)

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Működnek a 100 Mbit-es eszközök a gigabites hálózaton? És a 10 Mbit-esek?

Igen, működnek.

Tehát, senki nem sétált be sehova, csak azt próbálod erőltetni Ethernet fronton, amit pirate vezetékestelefon fronton.

Mindezt azért, hogy ne kelljen beismerned, hogy a 2G lekapcsolás az a sztori lesz, ami mindenkinek fájni fog, aki nem a legújabb eszközökkel rendelkezik. A szolgáltatók meg majd kaszálnak rajta, nehogy már ne térüljön meg a senki által nem kért 5G.

Te mégis mi a faszról beszélsz? Minden gigabites Ethernet-kártya, switch, router stb. képes 10 Mbit/s módban működni, mert megoldották a visszafelé kompatíbilitást (értsd: megtartották a "2G-t").

Ez az, amire drága profitéhes multika munkáltató(i)d nem képesek hajlandó(ak).

gigabit ethernetnek pontosan ugyanaz az átviteli közege

Nem. Implementáció függetlenül is van átviteli közeg különbség még az 1Gbit/s tudó interfészek közt is.  https://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_physical_layer#1_Gbit/s . De egyrészt nem is azt állítottad, hanem azt, hogy egy random 10Mbit/s eszköz fog menni egy random modern hálózaton. 

Semmi látnivaló, csak nem értesz hozzá és teleszájból futkosol a f*szerdőben, szokás szerint. 

De egyrészt nem is azt állítottad, hanem azt, hogy egy random 10Mbit/s eszköz fog menni egy random modern hálózaton. 

Nem egy random eszköz, hanem egy 10 Mbit/s Ethernet eszköz. Ahogy a 2G mobiltelefon se egy random eszköz, hanem egy GSM telefon.

Semmi látnivaló, csak nem értesz hozzá és teleszájból futkosol a f*szerdőben, szokás szerint. 

Semmi látnivaló, csak kifacsarod a mondandómat, hogy felmutathasd a rongyosra lobogtatott "nemérteszhozzá" kártyád, miközben a lényeget pont te felejted el megérteni.

Van egy NE2000-es, csak koaxos csatlakozós Ethernet adapterem, meg egy switchem, ami 1G/2.5G vagy esetleg 1G/10G lábakkal rendelkezik. Hajrá, bírd működésre a 10-es koaxos kártyát. (engedményként koax-utp konvertert is használhatsz).

(Hint: Azok a gigabites eszközök, amik gigabit fölötti sebességet tudnak, nem támogatják a 10Mbit-et, de néháény korai 1G/10G képes eszköznél a 100Mbit is "kuka".)

Azok a gigabites eszközök, amik gigabit fölötti sebességet tudnak, nem támogatják a 10Mbit-et

Igaz, hogy hajbinak címezted, de ezt ki fogom próbálni - mert érdekel -, ha cserélem a mostani HEX S-t 5009-re (annak van 2.5-es lába). Valahol szerintem még megvan az az ATA adapterem, ami csak 10 Mbitet tud és azt is talán csak half-duplex módban.

Nem, ez viszont nem igaz.

Pont a moduláció meg a kódolás tök más, ráadásul gigabit esetén mind a négy érpárat használja oda-vissza kommunikációra EGYSZERRE, míg 100 megánál és 10 megánál csak egy-egy érpárat használ egy irányban. A 10 mega kétállapotú jeleket használ, a 100 mega 3 állapotút, a gigabit pedig 5 állapotút.

A kompaibilitáshoz az kell, hogy az ethernet PHY és MAC mindezeket lekezeljék.

Bármilyen 10baseT, 100baseTX eszköz működik egy normális 1000baseT switch porton.

 

Ha még leredukáljuk a _ma is használatos_ 10baseT-re és réz csavartérpárra, akkor sem igaz a dolog. Nem, nem fog, eltérő szabványok. A switch portnak kell támogatnia a 10baseT-t. De ha visszamegyünk 25 évvel ez előtre, és akkor épített rendszerekről beszélünk akkor már rögtön másról beszélünk. 
A vita pontosan azt mutatja be, hogy miként avulnak a technológiák, pontosan bemutatva miért kell a GSM-nek is menni. 

A switch portnak kell támogatnia a 10baseT-t.

És támogatja is.

A vita pontosan azt mutatja be, hogy miként avulnak a technológiák, pontosan bemutatva miért kell a GSM-nek is menni. 

Nem kell neki menni. Tökéletesen tud az 5G mellett is létezni a jelenlegi, modern rendszerekkel együttműködni.

"És támogatja is."

Ha 10/100/1000, akkor igen, ha 1Gbit fölötti sebességet is tud, akkor a 10Mbit-et már nem, a 100-at sem minden esetben tudják a switchek. "

"Nem kell neki menni. Tökéletesen tud az 5G mellett is létezni a jelenlegi, modern rendszerekkel együttműködni."

Tud-e gazdaságosan együttműködni? Azaz a valós csak 2G-t tudó eszközök forgalmához kapcsolódóan beszedett előfizetési/frogalmi díjak fedezik-e az külön infrastruktúrát (hogy az fizikailag vagy logikailag külön infra, mindegy!), az a ráfordítást, amibe a szolgáltatás _valójában_ kerül?

Rég nincs külön infrastruktúra, vagy csak elenyésző helyen, a 2G-only celláknál.

hogy az fizikailag vagy logikailag külön infra, mindegy!

Kurvára nem mindegy. Logikainál nincs külön hardveres karbantartás a 2G hálózati eszközöknek, amibe állandóan kapaszkodsz, ha régi technológia kivezetéséről van szó. Márpedig a modern telekommunikációs infrastruktúrában egy és ugyanazon eszköz (max. az antennát leszámítva) adja a 2G-t, a 4G-t, és az 5G-t.

Szeretném látni azt a pluszköltséget, amit a 2G fenntartása ró a szolgáltatókra, számszerűsítve, és hogy kétmillió lakossági percdíjai + egymillió M2M előfizető egyéb forgalmi díjai ezt hogyan nem képesek fedezni. Ezt a 3G-nél se láttuk. Te elvileg rá is látsz, de NDA-ra hivatkozva nem mondasz semmit, csak üresjáratban profitprotektorkodsz. Szóval, legalább egy százalékos számot mondj. A kétmillió 2G ügyfél előfizetési díjának hány %-a megy el a 2G pluszköltségeire, hány %-a bevétel, hány %-a profit...

"Szeretném látni azt a pluszköltséget, amit a 2G fenntartása ró a szolgáltatókra, számszerűsítve"

Ha olyan pozícióba kerülsz a nagy tudásoddal, akkor fogod látni - természetesen üzleti titokként kezelendő információként. Azt, hogy nem fogja egyik szolgáltató sem keresztfinanszírozni az alacsony kihasználtságú, elavult szolgáltatást, azt meg biztosra veheted.
 

De tud, 2x5 MHz elegendő a 2G-nek, hogy működjön, a kontrollal együtt.

Ez a 4G, 5G technológiák számára rendelkezésre álló frekvenciasávszélesség 2%-a. Még mindig nem fogod fel?

Loop.

Vicc bazmeg, a nála 250x annyi frekvenciát zabáló 5G-nél ez persze nem számít, miközben többen rendelkeznek 2G-t aktívan használó eszközzel, mint 5G-t aktívan használó eszközzel...

Akkor hozzád vihetik a 2G IoT eszközüzemeltetők a cuccukat, hogy a gyantával egybeöntött áramkörből kifarigcsálod a 2G modemet és helyére raksz egy 4G-t/5G-t, és összehangolod az eszköz többi, akár 20 éves komponensével, hogy működjön, igaz? Milliárdos leszel te hamar, ha lekapcsolják a 2G-t. :D

felteve ha a tervezo nem volt balfasz, vagy direkt csinalta

Igen, ha pedig ilyet vett az IoT üzemeltető, az meg nyilván az ő™ hibája™. Áldozathibáztatás nélkül nem működik ugye.

Akkor hozzád vihetik a 2G IoT eszközüzemeltetők a cuccukat, hogy a gyantával egybeöntött áramkörből kifarigcsálod a 2G modemet és helyére raksz egy 4G-t/5G-t

Ha beágyazva tettek bele egy energiazabáló megoldást akkor igen, ki fogják farigcsálni. Miért csak olyan példáid amihez nem értesz? 

Felfogtad egyáltalán, mire vonatkozott a kérdés?

Tényleg azt hiszed, hogy egy műgyantával kiöntött eszközt fognak farigcsálni? Nem fognak. Kidobják, és vesznek újat.

Mert egy 15-20 éves, hosszú élettartamú, kifogástalanul működő eszközben, ha nem moduláris a modem, akkor nem lehet kicserélni és ha kicseréled se valószínű, hogy az 5G modem majd pont úgy fog kommunikálni az eszközzel, mint a 2G modem.

Felfogtad egyáltalán, mire vonatkozott a kérdés?

Én felfogtam.  

Tényleg azt hiszed, hogy egy műgyantával kiöntött eszközt fognak farigcsálni? Nem fognak. Kidobják, és vesznek újat.

remélhetőleg az implementálójával egyetemben. 

Ha direkt kivezetés alatt álló cuccot terveztek bele, akkor nem jól teszitek. Másrészt jobb, ha nem betonozzátok be a gépészetet, hanem szerelhetőre tervezitek. 
Sok ilyen épületgépészetes modul meg olyan egyszerű, mint a szög. Ha valami 10 éve lekapcsolás alatt álló legacy cucc van integrálva vele, akkor rosszul válaszottatok beszállítót.
Amúgy meg ja, időnként kell az elektromos hálózaton, fűtési rendszeren is változtatni, mert a jogszabályok változnak és a régi cuccot már tilos beépíteni, nem is kapni.

Egyébként pont tudok példát a közelemben is arra, hogy balfasz tervező/kivitelező 3g-s modult tett egyik eszközhöz egy évvel a 3g lekapcsolás előtt, mert gondolom spóroltak rajta pár ezer forintot a százmilliós beruházásnál. Ha lekapcsolák a 2G-t, akkor át kell cserélni a 4G modul változatra, amit most 50k-ért kapni.

Ha direkt kivezetés alatt álló cuccot terveztek bele, akkor nem jól teszitek.

Erőltetett kivezetés alatt, ami egy önmegvalósító, öngerjesztő dolog. A szolgáltató multik úgy döntenek, hogy hiába van rá igény, inkább kivezetik és újravásároltató marketingkampányokat indítanak. Végül az igény csökkenni fog, de ez nem természetes, hanem erőltetett csökkenés lesz, egy befolyásolt piacon.

Másrészt jobb, ha nem betonozzátok be a gépészetet, hanem szerelhetőre tervezitek. 

Ezt majd mondd meg a milliós bekerülésű IoT eszközök tervezőinek is.

Ha lekapcsolák a 2G-t, akkor át kell cserélni a 4G modul változatra, amit most 50k-ért kapni.

2G modult meg a tizedéért. Biztos, hogy pariban van az a sokszáz millió forint, amit ki kell dobni az átálláskor a szolgáltatóknak köszönhetően azzal, ami pluszköltséget a 2G fenntartása jelent a szolgáltatónak? Utóbbiról sehol nem láttunk még számokat. Gyanúsan hallgatnak róla. Nem esetleg azért, mert az jönne ki belőle, hogy még profitot is realizálnak a 2G ügyfeleken, nemhogy többletköltségük nincs?

FUD. a 3g lekapcsolaskor is mind meghaltunk, meg mindenhol mashol kipusztult a modern tarsadalom mikor lekapcsolatak a 2 es 3g halozatokat!!!!!11111 :D
es nem, nem csak nekem mukodik, mar emlitettem, egy olyan hivast mutatni a listambol az elmult X honapbol, ami nem HD lett volna. ez csak ugy lehetseges ha mindket fel volte/vowifi-t hasznal.
az egyetlen kivetel pedig valami allami fenntartasu intezmeny kozponti voip-jabol jott be... semmi koze a mobilszolgaltatokhoz...

Nem haltunk meg mind a 3G lekapcsoláskor és senki nem is mondta, hogy mind meghalunk.

  • A 3G lekapcsolás után a nem VoLTE-kompatíbilis okostelefonok elvesztették a telefonálás közbeni internetezés lehetőségét, ugyanis kénytelenek 2G-n működni tovább. Ezek az ügyfelek (másfél-kétmillióan) semmilyen kártalanítást nem kaptak. Helyette 4,4 milliárd közpénzt szórt el az NMHH százezer 2G és 3G butatelefon belépőkategóriás 4G okostelefonokra való lecserélésére, ami továbba is működött volna 2G hálózaton és semmi szükség nem volt a cseréjükre.
  • A 3G lekapcsolás után a 3G-modemmel szerelt, milliós bekerülésű ipari IoT eszközök működésképtelenné váltak, céljukat nem tudták teljesíteni, amennyiben voltak annyira sávszélességigényesek, hogy a 2G/EDGE nem tudja őket kiszolgálni (pl. vadkamerák).

2G lekapcsolás után a következők fognak történni.

  • Minden, az elmúlt 30 évben gyártott, nem VoLTE-kompatíbilis eszköz elveszti a hívások fogadásának és indításának lehetőségét (ebből kétmillió van most használatban), beleértve a segélyhívásokat, aminek egyébként potenciálisan már köszönhető lehet haláleset (továbbra se mindmeghalunk, még mielőtt triggerelődsz).
  • Minden 2G IoT eszköz működésképtelenné válik (ebből egymillió van most használatban).
  • Minden 2021 előtt gyártott eszköz képtelen lesz roaming környezetben (tehát külföldön) működni, mert a VoLTE Roaming Android 12-től és iOS 15-től elérhető. Tehát, még egyszer: Külföldön használhatatlanná válnak akár most 3-4 éves okostelefonok is, akkor is, ha itthon működik rajtuk a VoLTE.
  • Minden olyan új eszköz, aminek kifut a szoftverfrissítése, potenciálisan használhatatlanná válik, ugyanis a VoLTE egy tákolmány trágyadomb szabvány, ami megköveteli a gyártótól, hogy a világ mobilszolgáltatói egyesével rakosgassa bele a firmware-ébe, frissítések formájában. Így a mobiltelefonok a legalapabb funkciójukat (a telefonálást) veszítik el potenciálisan 3-5 éven belül (szoftverftámogatás ideje), ami azt jelenti, hogy a tudatosabb ügyfelek is rá lesznek kényszerítve új okostelefon vásárlására (nem dorsyka, nem pisztollyal).

Tehát, belehalni nem fogunk, max. belefulladni az elektronikai hulladékba, amit a fejlődés™ égisze alatt gyártunk. Mert aztán marha sokat ártana ennek a fejlődésnek, ha a 2G-t megtartanánk, mint backup, a legújabb technológiák mellett.

es nem, nem csak nekem mukodik, mar emlitettem, egy olyan hivast mutatni a listambol az elmult X honapbol

Azzal, hogy WorksForMe-huszárkodsz annyit mondasz, hogy kellően új telefonod van ahhoz, hogy meglegyen benne a VoLTE-profil. Alakul egy negyedik szolgáltató holnap Magyarországon, a szoftverfrissítés utolsó 1-2 évében esélyed nem lesz rajta VoLTE-t használni. De azért ismételgesd csak, mennyivel jobb™, mint a GSM. 🤡

abba fulladunk bele, hogy 1994-es technologiaval pofogtetunk 2024-ben. tudod, amikor win3.11 volt meg flopilemez, meg betarcsazos modem... :D ezeket mar te is reg elengedted az otthoni hasznalt technologiak kozul, ugy tudom :) nem ertem, miert? ma is tok jol mukodnek! (nyugi, en tudom miert: mert megvaltoztak az igenyeid, ahogyan mindenki masnak is harminc ev alatt, az, hogy te most epp onhatalmulag a 2g-nel huzod meg a kepzeletbeli vonaladat, kurvara mindegy, mert a 2g alkalmatlan a megnovekedett igenyek kiszolgalasara, ki is vezettek mar partiz orszagban veglegesen)

Nincsenek mindenkinek megnövekedett igényei. Egy kapu telefonhívással való kinyitásához tökéletes a 2G. Egy SMS elküldéséhez, fogadásához, egy taxi hívásához, ismerős telefonon felhívásához elegendő a GSM. Mobiltelefon. A nevében is benne van, mit vár tőle az ember: telefonálást nem helyhez kötötten.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

megnovekedett osszigeny viszont nagyon is! csak a te agyad ezt keptelen - megintcsak - megerteni. az, hogy Te laggernyugger vagy, a tobbi ember jelentos reszerol a foldon ez nem mondhato el. :)
szerintem az aszfaltot is fel kene szedni vagy hagyni szetrohadni, mert nekem jo 10-zel is zotykolodni, merthat kit erdekel, hogy mindenki mas inkabb 130-cal menne... :D

Nem vagyok nyugdíjas, csak tudod, én inkább nézem az emberek arcán a mosolyt, a nők lábait, mint egy kijelzőt útközben is, esetlegesen elüttetve magam, mert az aztán rettenetesen fontos, hogy a 2643. macskás videót is lássam, meg valami idióta lájkolását. Sőt, marad időm elgondolkodni az élet történésein. Telefont akkor használok, ha fel kell hívnom valakit. Van, hogy napokig be sem kapcsolom, jellemzően, ha elutazom, ezzel nem adom meg senkinek a lehetőséget, hogy megzavarja a pihenésemet.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

en sem nyomkodom a telefonomat orrba-szajba. masik topikban mar megvolt, h 1-2 oranal nem tobb az active time-om, amiben benne van a telefonalas, ebreszto, email, akarmi is.
sot, tarsasagban nemitva megy a taskaba/asztalra/whatever.
csak ennek nem ertem mi koze ahhoz, hogy a telefonom 2g-t tud vagy 5-ot... hint: semmi. :) nem fogod elhinni, de az 5g-s telot is ki tudod kapcsolni nyaralaskor!!!! :)
90%-ban butatelefon, tobb napos akkuidovel, cserebe, ha szukseg van ra, tud fotozni, van rajta "lampa", kepes vizszintezni, elerem vele a Zinternetet, navigal... jaes telefonalasra es jegyzetelesre is tok jo!

Én szeretem ezeket diverzifikálni. Privacy szempontjából cseppet sem jó ötlet, hogy mindez egy telefonon van, végképp elfogadhatatlan, hogy egy része felhőben, azaz másnak a számítógépén, s mindez egy szenzorokkal telerakott szerkezetben.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Én szeretem ezeket diverzifikálni.

Azt a befektetesekkel kell csinalni ;)

Privacy szempontjából cseppet sem jó ötlet, hogy mindez egy telefonon van

Csinalsz egy randomlocsemege@gmail cimet es azt kizarolag a telefonon hasznalod.

egy része felhőben, azaz másnak a számítógépén

Senki nem kotelez arra, hogy a valodi neved/szuletesi datumod add meg.

egy szenzorokkal telerakott szerkezetben.

A GPS kikapcsolhato, a tobbi szenzor mit csinal a privacy-val? (A wifi nem szenzor, de gondolom az asztali gepednek is van IP cime ami ugyanugy a terkepre tesz mint a GPS).

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Fényképezőgép, telefon, bankkártya. Hiába csinálok gmail-es címet, ha vannak rólam vagy az ismerőseimről fényképek a telefonomon. Nem tudom, egy gmail-es cím hogyan védi meg a képeimet. Ugyanez igaz a bankkártyára is. Tehát tudják, hol vagy, tudják, hogy nézel ki, tudják, mi érdekel. Gondolom, ha csinálok egy gmail-es címet, akkor majd mindezt nem tudják. Nem értem, hogyan működik a Gmail, de csodákra képes a privacy terén ezek szerint.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

"Hiába csinálok gmail-es címet, ha vannak rólam vagy az ismerőseimről fényképek a telefonomon. Nem tudom, egy gmail-es cím hogyan védi meg a képeimet. "

LOL. Kikapcsolod a 3.14csába a szinkronizálást... A bankkártyás vásárlásnál az eladó - ügyfélazonosító (kártyaszám) - összeg infó mozog ugyanazon az útvonalon.

Kikapcsolod a 3.14csába a szinkronizálást...

És attól, hogy valami soft kapcsolót átbillentek, az akkor úttörő becs. szóra úgy is lesz? Még metaadatok sem kerülnek ki? A képek sem? Valamilyen oknál fogva épp a Google-el összefüggésben ezt el kellene hinnem? Meg azt is, hogy egy frissítés után nem lesz spontán bekapcsolódva? Legfeljebb elnézést kérnek a hibáért, ha kitudódik.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Csak azt nem értem, hogy azzal, hogy a mobiltelefon helyzetét igen pontosan ismeri a szolgáltató és ama doboznak a gazdája, amibe a logokat kell tolni (és nem a szolgáltatóé...), és híváslista is ott van ( ~ kapcsolati háló), azzal miért nincs bajod, miért használsz egyáltalán mobiltelefont? Miért csak egy Google-től félsz? Egy szuterénvédelmi vagy hogy a pékbe' hívják hatóság vagy épp az adó- és vámhatóság (AVH, akarom mondani NAV) bőven nagyobb problémát tud neked okozni - ha akar. És náluk, ha akarják, landolhat az összes telco-s adatod. Is.

Egyébként meg mobilnet, wifi, Bt kikapcs, és csak otthoni wifi-re cuppansz fel a telefonnal - bár inkább oda sem, és azt a 2-3 alkalmazást meg a frissítéseket is tor hálózaton keresztül, apk-ban letöltve telepítsd a telefonodra... Nem, ez nem lesz gyanús...

 

Mert magyarként nem a honfitársaimtól félek, hanem attól az USA-tól, amelyik saját érdekszférájába vont minket 1989-ben, amelyik ezt teszi Ukrajnával, Grúziával, amelyik egyedüliként élő embereket hamvasztott el két nyári reggelen, és amelyik állam most épp Oroszországot szeretné legyőzni, de a küzdelmet velünk vívatná meg.

Amiket írsz, azok helyett nem sokkal egyszerűbb az okostelefonok mellőzése?

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

És attól, hogy valami soft kapcsolót átbillentek, az akkor úttörő becs. szóra úgy is lesz?

Elviekben igen, de tegyuk fel, hogy barmilyen okbol felkerul 200 vagy 2000 foto? Miutan felkerulnek a felhobe a kepek utana mi tortenik veled? Elkarhozol? Nem ertem, hogy mi annyira titkos, hogy butafont kell hasznalnod.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Bármire fel lehet használni. Sérül az intimitás. Valami olyasmi történik a saját dolgaimmal, amit nem szeretnék. Olyan, mintha valaki bemenne a lakásodba, s benézne a fiókjaidba. Értem, hogy nem mindenkinek igénye a szabadság, de fogadd el, hogy vannak, akiknek az.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Tehát tudják, hol vagy, tudják, hogy nézel ki, tudják, mi érdekel.

Mert amugy nem? Gondolom ha valaki gmail-rol ir neked annak nem valaszolsz, mert akkor a te leveled a google-nel landol, de mar azzal is tobbet tud rolad a google, hogy valaki irt neked ;)

Nem értem, hogyan működik a Gmail, de csodákra képes a privacy terén ezek szerint.

Ha akarod, tudod ugy hasznalni, hogy minimalis info legyen rolad a Google-nel, annyi amennyi amugy is van nala ebben a pillanatban is.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Egy kapu telefonhívással való kinyitásához tökéletes a 2G.

En 2024-ben azt varnam el, hogy "tudja" a kapu mikor hazafele tartok es ugy nyiljon ki, hogy kenyelmesen be tudjak allni.

Egy SMS elküldéséhez, fogadásához

Evek ota ami SMS-t kapok az vagy 2FA kod, roaming uzenet, valami emlekezteto (pl. fogorvos idopont) vagy scam.

egy taxi hívásához

Ha benne van minden orszag/varos taxitarsasaganak telefonszama ahol megfordulsz. (Mellesleg a taxi sokkal dragabb mint a konkurencia, uber, lyft es tarsai)

ismerős telefonon felhívásához

Ha epp raer es felveszi.

mit vár tőle az ember: telefonálást nem helyhez kötötten.

Nem vilagos miert baj ha tobbet tud. En mindig is vagytam egy mini szamitogepre (pl. OQO), most pedig ott van mindenki zsebeben mobil internettel, ami korabban elkepzelhetetlen volt. Ok, a rossz oldalaval egyutt, de aki itt van az nagyjabol atlatja ezt ennek fuggvenyeben hasznalja.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

En 2024-ben azt varnam el, hogy "tudja" a kapu mikor hazafele tartok es ugy nyiljon ki, hogy kenyelmesen be tudjak allni.

Amihez szintén tökéletes a 2G. 2024 meg egy évszám.

Evek ota ami SMS-t kapok az vagy 2FA kod, roaming uzenet, valami emlekezteto (pl. fogorvos idopont) vagy scam.

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/anekdotikus-bizonyitas

A 2FA kód és az időpont például még számodra is értelmes SMS tartalom.

A 2FA kód és az időpont például még számodra is értelmes SMS tartalom.

Igen, de jobb szeretnem ha Google Auth-al vagy hasonloval mukodne, telefonszamtol fuggetlenul. Az idopontot pedig email-ben is kuldik, de ha valamilyen uzenetkuldo appon jonnek annak is orulnek.

Amihez szintén tökéletes a 2G.

Hogyan? GPRS/EDGE kapcsolaton vagy SMS "vezerlessel"?

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Igen, de jobb szeretnem ha Google Auth-al vagy hasonloval mukodne, telefonszamtol fuggetlenul.

Én me jobban szeretném, ha mindkettővel működne és mindenki megválaszthatná, hogy multiék szutykával akar autentikálni, vagy SMS-sel.

Hogyan? GPRS/EDGE kapcsolaton vagy SMS "vezerlessel"?

GPRS/EDGE kapcsolaton. Pontosan mi kell egy kapunak, hogy kinyíljon? Le kell neki küldened 8 MB JS-t, meg az egész bloated világot? Lófaszt. Egy UDP csomag elég kb. Vagy akár egy ICMP is. Vagy pollozhat HTTP-n valami minimalista API-t. Teljesen mindegy, megvalósítás kérdése. Azt az információt, hogy nyílj ki ekkor és ekkor egy GPRS/EDGE hatékonyan átviszi. De átviszi egy SMS is. Meg átviszi egy telefonhívás is, ami a csörgetésig jut el.

GPRS/EDGE kapcsolaton. Pontosan mi kell egy kapunak, hogy kinyíljon? Le kell neki küldened 8 MB JS-t, meg az egész bloated világot? 

Miért kevered a layer 7 megoldást a layer 2 megoldáshoz? Érted, hogy nem kötelezően kell változnia a Layer 7-nek? Láttál már LTE-M-et? LoRa-t?  

Tudod hogy mi az az SS7? Tudod miért akarnak tőle megszabadulni?

Nem kevertem össze semmit. Elmondtam, hogy 2G-n hányféleképpen lehet megoldani egy kapunyitó problémáját, filléres eszközökkel. Több layer-ben is létezik megoldás. És akkor mi van? Te miért akarsz egy adott layerbe erőltetni valamit?

Láttál már LTE-M-et?

Irreleváns. 2G-ről volt szó, hogy azon meg lehet-e oldani egy kapunyitó problémáját vagy sem. A válasz az, hogy meg lehet.

Tudod hogy mi az az SS7? Tudod miért akarnak tőle megszabadulni?

Loop.

"Pontosan mi kell egy kapunak, hogy kinyíljon"

Ha biztonságot szeretnél, akkor attól és csak attól (ellenőrzötten) egy parancs arra nézve, hogy nyíljon ki. Na erre az "ellenőrzötten"-re az SMS erősen korlátozottan alkalmas, egy random választ nem váró csomag pláne nem - a http-t meg felejtsük el, ott a másik fél nincs semmilyen módon azonosítva...

Telefonszám alapján. Nyilván hamisított számra is nyílik, de elárulom neked, akkor is nyílik, ha fel akarom hívni az ismerősömet, mellényúlok, de nem, hogy a kapu előtt nem vagyok, de még csak a városban sem. És? Fél perc múlva becsukódik.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ja igen most jön a FUD, hogy telefonszám spoofinggal is ki lehet nyitni a garázsajtót, ezért insecure™. :D Mindjárt a Google is blogol egyet róla. :D Bezzeg az ő rendszereik!!!

Csak ahhoz ugye meg is kell tudni a telefonszámát.

a http-t meg felejtsük el, ott a másik fél nincs semmilyen módon azonosítva...

Úgy autentikálod, ahogy akarod. Akár HTTP-n is. Vagy HTTPS-en, ha az jobban tetszik.

A mi társasházunk kertkapuja egyben szolgalmi út az önkormányzat ingatlana felé. Az ott dolgozók, vendégek semelyik regisztrált telefonszámunkat nem ismerik (csak a vezetők kaptak ott lehetőséget a parkolásra), ezért a tailgatinggel próbálkoznak rendszeresen. Amíg RF nyitók voltak, addig osztódással szaporodtak.

Miért, szerinted nem lehet "A"-számot behazudni? De bizony lehet, és innentől kezdve a biztonság nulla. Az, hogy "nem kell ekkora biztonság" az más kérdés - úgy hívják, hogy kockázatelemzés.

"Csak ahhoz ugye meg is kell tudni a telefonszámát."

Ha senkinek sem adja meg a telefonszámát, és minden hívásánál le van tiltva a hívószám küldése, akkor ez valóban problémás lehet. Egyébként meg látott már a világ (harmadik féltől kikerült) előfizetői listákat...

"Úgy autentikálod, ahogy akarod. Akár HTTP-n is. "

HTTP-n, ahol mindkét fél azt mond magáról, amit akar?

De bizony lehet, és innentől kezdve a biztonság nulla.

Nem nulla. Tudod, meg kell szerezni a kapunyitó telefonszámát is. Ami hosszabb számsor, mint egy PIN kód és akár tekinthető is annak, ha igaz rá, hogy nincs más célra használva, senki nem ismeri és a szolgáltatónál is titkos a telefonszám.

Az, hogy "nem kell ekkora biztonság" az más kérdés - úgy hívják, hogy kockázatelemzés.

A 2G-n működő behívásos kapunyitó bőven elegendő biztonságot nyújt, ha jól van használva.

Ha senkinek sem adja meg a telefonszámát, és minden hívásánál le van tiltva a hívószám küldése, akkor ez valóban problémás lehet.

Kevered a szezont a faszommal. Nem a nyitásra jogosult(ak) telefonszámát kell elsőként megszerezni, hanem a kapunyitó telefonszámát, és az lesz az, ami nem trviális.

Egyébként meg látott már a világ (harmadik féltől kikerült) előfizetői listákat...

Mellé volt írva minden számnak, melyik mögött van egy kapunyitó, igaz? 🤡

Meg az is oda volt írva, melyik számról kell felhívni, hogy kinyíljon, ugye? 🤡🤡

HTTP-n, ahol mindkét fél azt mond magáról, amit akar?

Akár ott is fel tudsz építeni egy mutual authenticationt, ha akarsz, de te természetesen megint arra koncentrálsz, hogyan nem lehet biztonságos. Mit gondolsz, miért biztonságosak a mai napig a sima HTTP-n kiszolgáló Linux mirrorok, cserébe nem titkosítanak túl publikus csomagokat?

GPRS/EDGE kapcsolaton.

Ez a sebesseg/valaszido valoszinu mukodik 3 felhasznalo eseten. Szerintem nem veletlen, hogy a szerverek nem 10mbit-en kommunikalnak manapsag.

Le kell neki küldened 8 MB JS-t, meg az egész bloated világot?

Nem kell 8MB JS/fo, de ha 8 ember helyett 80ezer ember tolt le 8K-t abbol is lesz szep forgalom.

Meg átviszi egy telefonhívás is, ami a csörgetésig jut el.

Ezt vicc ugye? Bekapcsol az "okosizzo", de elotte felhiv vagy nekem kell felhivni.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

ha 8 ember helyett 80ezer ember tolt le 8K-t abbol is lesz szep forgalom.

Nem kell project X partyt hirdetni 2G-n netezőknek a garázsajtód elé, és nem lesz 80 ezer ember. :D

Ezt vicc ugye? Bekapcsol az "okosizzo", de elotte felhiv vagy nekem kell felhivni.

Nem vicc. Működő megoldás számos helyen.

Nalunk pont azert lett telefonhivasos, mert elszaporodtak a kaloz RF taviranyitok. Boldog-boldogtalan ott akart bemenni, meg az udvarunkon parkolni (kint fizetos). Azota tailgating van :) Illetve megoldotta valt a te igenyed is: egy sarokkal korabban tarcsazok, es mire odaerek, nyitva a kapu.

Azota tailgating van :)

Tehat a problemat nem oldotta meg a technlogia valtas :)

Egyebkent nem igazan ertem a dolgot, random emberek veszik a faradtsagot kaloz taviranyitot beszerezni vagy beosonni egy masik auto utan (hogy jonnek ki?) az ingyenes parkolas miatt egy random tarsashaz parkolojaba? Amugy sincs garancia arra, hogy ott van hely gondolom (hacsak nem latszik kintrol).

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Olyat már láttam felvételen, hogy valaki autópálya felhajtójánál megveszi az autópálya matricát, felnyílik a sorompó, második helyről motoros elstartol, sorompó lecsukódik utána, az első helyen lévő autós vehette meg másodjára is a matricát. :)

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ja csak az egyrészt, nem lesz annyira biztonságos, mint a 2G-s változat. Másrérszt, a távirányító egy külön eszköz és ha az előbb épp arról értekeztél, hogy mégis beadtad a derekad az okostelefonoknak, akkor tudhatnád, hogy ha az ember megteheti, hogy egy adott megoldást beleintegrál egy másik meglévőbe, akkor már miért ne tenné meg... Egyébként a motoros garázsnyitó se létszükséglet. Kézzel is ki lehet nyitni. Talán az a legbiztonságosabb. Csakhát a kényelem... A kényelem viszont a telefonos nyitás mellett szól.

Hülyeséget beszélsz, mivel a GSM szabvány szerint csatlakozik a hálózatra. Itt elsősorban a fizikai réteg, hálózati réteg az érdekes, nem az, hogy a software-ben mit implementáltak, s még kevésbé az, hogy ebből mit veszek igénybe.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

abba fulladunk bele, hogy 1994-es technologiaval pofogtetunk 2024-ben.

Az 2020+ technológia, dorsyka. :) Ahol van hálózatfejlesztés, ott már a 2G-t is modern eszközök adják. Ugyanazok, amik az 5G-t.

tudod, amikor win3.11 volt meg flopilemez, meg betarcsazos modem... :D

Irreleváns. 1994-ben nem volt elterjedve a mobiltelefon, pláne nem a GSM mobiltelefon. 1G volt akkor.

tudod, amikor win3.11 volt meg flopilemez, meg betarcsazos modem... :D (...) ma is tok jol mukodnek!

Akkor sem működtek jól és most sem működnének jól. Ellenben a 2G hálózat jól működik. Jobban, mint amire a VoLTE jelenleg képes stabilitás, kompatíbilitás, megbízhatóság szempontjából.

nyugi, en tudom miert, mert megvaltoztak az igenyeid, ahogyan mindenki masnak is harminc ev alatt

Ebben nincs is vita. Abban van, hogy a mobilszolgáltatók miért sajnálják a sávszélességük 2%-át arra, hogy fallbacknak megtartsák a 2G-t és miért kéne áterőltetni 2-3 millió embert az újra, miközben kifogástalanul működik a régi. Floppylemezt, Win 3.11-et, betárcsázós internetet valahogy nem akar 2 millió ember +1 millió IoT ipari rendszert üzemeltető használni. Vajon, miért? Nem lehet, hogy azért, mert a 2G egy időtálló technológia, míg az általad felsoroltak nem azok, ezért természetes módon kifutottak?

Az 2020+ technológia, > nem.
Irreleváns. > nem
Akkor sem működtek jól > de
miért sajnálják a sávszélességük 2%-át arra, hogy fallbacknak megtartsák a 2G-t > mert elavult, pofekel es kurva draga fenntartani. tudom, te ezt leszarod. akkor sem szamit, mikor a pentium3-ad vagy athlonXP-d pofekeleserol van szo. :)
miért kéne áterőltetni > nem eroszak. technologiavaltas.
kifogástalanul működik > konkretan egy sz*r, a hangminoseg pedig a beka segge alatti, meg akadozik es rohadtul inszekur...
a 2G egy időtálló technológia > jajajaja! ezert vezettek ki/tervezik kivezetni a fel vilagon lassan! #mindenkimashelikopter
hint: addig allja/allta az idot, amig ki nem vezetik/vezettek :) mint japan nemreg a flopilemezezest :) pedig az sem volt idotallo szerinted. so what... :D pont ezert nem kellene ilyen regi fos technologiaktol fuggove tenni barmit? :)
az azert megvan, hogy azon megy a vergodes hogyan legyen kivezetve, nem azon, hogyan legyen megtartva? :) ugye? :)

Az 2020+ technológia, > nem.

De igen. Ahol van hálózatfejlesztés, ott már a 2G-t is modern eszközök adják. Ugyanazok, amik az 5G-t.

Irreleváns. > nem

De igen.

mert elavult, pofekel es kurva draga fenntartani.

Nem elavult, időtálló. Nem pöfékel (2x5 MHz elég neki), a fenntartási költségeiről pedig senki nem mutatott még konkrét számokat. Ellenben drága több millió készüléket újravásárolni, legyártani, idepöfögtetni a régiek kidobatása után.

a pentium3-ad vagy athlonXP-d pofekeleserol van szo. :)

Ja igen, most jön az, hogy a 2G eszközök többet pöfékelnek. :D Egy 2G butatelefon tizedannyit fogyaszt, mint egy okostelefon és elég hetente tölteni.

technologiavaltas.

Erőltetett technológiaváltás egy olyan szegmensben, ahol a két technológia tökéletesen megfér egymás mellett és nem zárja ki egymást.

konkretan egy sz*r, a hangminoseg pedig a beka segge alatti, meg akadozik es rohadtul inszekur...

A rohadtul insecure hazugság (Google multikád erőlteti és FUD-kampányolja csak ezt), az akadozik az a VoLTE-re inkább igaz, a hangminőség meg átlagos telefon hangminőség. A telefonhívásnak nem az a funkciója, hogy élvezkedj a hangminőségen, hanem az, hogy megbízható legyen, kompatíbilis legyen, stabil legyen. Amit jelenleg csak a 2G képes hozni.

a 2G egy időtálló technológia > jajajaja! ezert vezettek ki/tervezik kivezetni a fel vilagon lassan!

Melyik maradt tovább? A Win 3.11 vagy a 2G? 🤡

addig allja/allta az idot, amig ki nem vezetik/vezettek :)

Addig állja ki, amíg igény van rá. A 2G-re jelenleg 3 millió embernek van igénye csak Magyarországon. Az, hogy a szolgáltató arrogáns és ennek ellenére kivezeti, nem jelenti, hogy a technológia ne állta volna ki az idő próbáját. Azt jelenti, hogy a szolgáltató arrogáns és milliárdokat akar kaszálni az újravásárlásokon.

De igen. Ahol van hálózatfejlesztés, ott már a 2G-t is modern eszközök adják. Ugyanazok, amik az 5G-t. > ettol a tech meg 1994-es. ugyanugy ahogy a 2020-ban gyartott flopi is 60-80s tech.
De igen. > de nem! :D
Nem elavult, időtálló. > mert eletben van tartva, lasd flopi...
Ja igen, most jön az, hogy a 2G eszközök többet pöfékelnek. :D Egy 2G butatelefon tizedannyit fogyaszt, mint egy okostelefon és elég hetente tölteni. > cserebe semmi modernt nem nyujt. 30 ev alatt eljart felette az ido. az igenyek meghaladtak. te meg leragadtal... ha en is csak telefonalok, kepzeld, az en telefonom is bir tobb, mint egy hetet, sot, ha akarom a mobilnetet is ki lehet kapcsolni rajta, kepzeld el! itt tart mar a tudomany! :)
Erőltetett technológiaváltás > eroltettett belemagyarazas. olyan technologiat akarsz megtartani, aminek a szolgaltatasait annal modernebb technologiak ugyanugy- vagy jobban biztosaitjak. redundans. pofekeles.
A rohadtul insecure hazugság (Google multikád erőlteti és FUD-kampányolja csak ezt), az akadozik az a VoLTE-re inkább igaz, a hangminőség meg átlagos telefon hangminőség. A telefonhívásnak nem az a funkciója, hogy élvezkedj a hangminőségen, hanem az, hogy megbízható legyen, kompatíbilis legyen, stabil legyen. Amit jelenleg csak a 2G képes hozni. > nem. ugy tunik nem tudod mekkora a kulonbseg a HD hivas es a 2g-s "szomszed szobaban torolkozovel letakart szokol radio" hangja kozt. a security kerdest meg ne feszegesd, annyiszor bizonyitottad, hogy semmi kozod hozza, meg tavolrol sem, hogy felesleges betut pazarolni ra. :)
nezd mar meg eszakamerika nagy reszet, egy darab kurva 2g cella nem maradt naluk! :) a vlagon sok helyen be sem vezettek, soha nem is volt 2g! az, hogy te az e'mu'ltharmincevben ezen szocializalodtal, most meg keptelen vagy elengedni, egyeni szocialis...
Melyik maradt tovább? A Win 3.11 vagy a 2G? 🤡 > amelyiket tovabb tartottak eletben. ma is ugyanugy mukodik a w3.11! sot, a commodore is! meg a kepcsoves TV!
Addig állja ki, amíg igény van rá. > aha, elobb irtam, azon megy a vergodes, hogy k ilegyen vezetve, nem azon, hogy meg legyen tartva. ugyanugy ahogy a flopilemez japanban. erted, ugye? :)

Nem elavult, időtálló. > mert eletben van tartva, lasd flopi...

A japán floppy kizárólag az államigazgatásban van életben tartva. Ahogy nálunk a hagyományos CD lemez. A 2G-re viszont igény is van. Jelenleg 2 millió embernek és 1 millió M2M eszköznek van rá igénye. Ez nem mondható el a floppyról, tehát ismét szar hasonlatot hoztál.

cserebe semmi modernt nem nyujt.

Nem biztos, hogy a felhasználójának szüksége van ezekre a modern dolgokra. Ebben a topikban is van rajtam kívül olyan hupu, akinek elég egy 2G telefon. A 2G hálózat nem gátolja semmiféle modernitás természetes elterjedését. Az okostelefonok is elterjedtek úgy, hogy volt 2G, meg 3G.

30 ev alatt eljart felette az ido.

Ez minimum egy közhely, de ha szó szerint értjük, akkor is hazugság. Az idő afölött jár el, ami már természetes módon kifutott a hétköznapi használatból. Lásd floppy, betárcsázós internet, magnókazetta stb. Ezeknél van minden szempontból jobb alternatíva, ezért természetes módon átálltunk rá, anélkül, hogy kihúzták volna a lábunk alól a talajt. A 2G-re nincs minden szempontból jobb alternatíva, ezért használják még több millióan.

az igenyek meghaladtak. te meg leragadtal...

Meg rajtam kívül még 2 millió ember + 1 millió M2M eszköz. Egyékbént továbbra sem világos, miért kéne bárhova is sietni, ha az igényeimet kielégíti egy 2G telefon.

ha en is csak telefonalok, kepzeld, az en telefonom is bir tobb, mint egy hetet, sot, ha akarom a mobilnetet is ki lehet kapcsolni rajta, kepzeld el! itt tart mar a tudomany! :)

Okostelefon vs. butatelefon, vagyis alma vs. körte tipikus esete. Majd visszatérünk erre, amikor ott tart a tudomány™, hogy az okostelefon is megy 1 hétig úgy, hogy okostelefonként van használva. :)

olyan technologiat akarsz megtartani, aminek a szolgaltatasait annal modernebb technologiak ugyanugy- vagy jobban biztosaitjak. redundans. pofekeles.

Ha ez így lenne, akkor már nem lenne használatban több millió olyan eszköz, ami 2G-t használ. De nincs így. A 4G, a VoLTE és a többi nem alkalmas a 2G-re épülő eszközök, a 2G technológiáinak helyettesítésére, azok minden előnyével együtt. Ha alkalmas lenne, a piac már rég természetes módon átáltt volna 4G eszközökre. Lásd floppy, betárcsázós internet, magnókazetta stb.

nem. ugy tunik nem tudod mekkora a kulonbseg a HD hivas es a 2g-s "szomszed szobaban torolkozovel letakart szokol radio" hangja kozt.

Annál jobb a hangminősége, csak most szándékosan rosszabbnak mondod, hogy könnyebben megtámadhasd a véleményem. A telefonhívásnak továbbra sem az a funkciója, hogy élvezkedj a hangminőségen, hanem az, hogy megbízható legyen, kompatíbilis legyen, stabil legyen. Amit jelenleg csak a 2G képes hozni.

a security kerdest meg ne feszegesd, annyiszor bizonyitottad, hogy semmi kozod hozza, meg tavolrol sem, hogy felesleges betut pazarolni ra. :)

Igen, a másik topikban már bizonyítottad, hogy mindenkinél jobban™ értesz™ hozzá™. 🤡 Továbbra is várjuk tőled szeretettel locsemege fórumtársunk 2G-n történő meghackelését. :)

nezd mar meg eszakamerika nagy reszet, egy darab kurva 2g cella nem maradt naluk! :) a vlagon sok helyen be sem vezettek, soha nem is volt 2g! az, hogy te az e'mu'ltharmincevben ezen szocializalodtal, most meg keptelen vagy elengedni, egyeni szocialis...

USÁ-ban amikor volt, se használták tömegek és rendes lefedettsége sem volt. Csak 1900 MHz-en ment. Ezt valahogy mindig elfelejted. Dehát miért is csodálkozom ezen, ha olyan országokat is felhozol, ahol nem is volt 2G hálózat. 🤡 Tudod, dorsyka, én azokról a helyekről beszélek, ahol igény van a 2G-re. Például Magyarországról, ahol a lakosság 20%-a használja és egymillió M2M eszköz.

amelyiket tovabb tartottak eletben. ma is ugyanugy mukodik a w3.11! sot, a commodore is! meg a kepcsoves TV!

Mind a Win 3.11 mind a Commodore kikopott, természtes módon a hétköznapi használatból. Miért? Mert volt nála minden szempontból jobb. A 2G-nél nincs minden szempontból jobb, máskülönben 30 év alatt természetes módon kikopott volna a piacról. Floppymeghajtót és floppylemezt is lehet ma kapni és tudod is csatlakoztatni egy modern számítógéphez, de az emberek mégse használnak floppylemezt. Vajon miért, dorsyka? Ja igen, mert nincs rá igény, mert van nála minden szempontból jobb. Tudod, amilyen a 2G-nél nincs.

ugyanugy ahogy a flopilemez japanban. erted, ugye? :)

Nem ugyanúgy és az ég világon semmi köze egy államigazgatásban erőltetetten megtartott dolognak a piac természetes igényeihez. Nem érted, ugye? :)

A 2G-re viszont igény is van. Jelenleg 2 millió embernek és 1 millió M2M eszköznek van rá igénye. Ez nem mondható el a floppyról > egyikre se lenne igeny, ha nem lenne/lett volna allamilag tolva. maradvany. egyiket mar sikerult kivezetni, masik kivezetesen nagy erokkel dolgoznak. a vilagon mindenhol.
Ebben a topikban is van rajtam kívül olyan hupu, akinek elég egy 2G telefon. > ne legyel kreten, ha szerinted az en (es mindenki mas akivel telefonalok!!!) mukodo volteja worksforme, akkor a ket ember a hupun miafaszom? :D gyerekes vagy es hianycikk a kovetkezetesseg a mondandodbol.
Ez minimum egy közhely > nem, ez kerlek szepen matek 2024-1994=
ami már természetes módon kifutott > termeszetfilmet forgatsz a telefonodrol?
Ezeknél van minden szempontból jobb alternatíva > ahogy a 2g-re is: 3g, 4g, 5g.
A 2G-re nincs minden szempontból jobb alternatíva > de, van: 3g, 4g, 5g.
Meg rajtam kívül még 2 millió ember + 1 millió M2M eszköz. > igen, pont ezek cserejerol van szo.
Okostelefon vs. butatelefon, vagyis alma vs. körte tipikus esete. Majd visszatérünk erre, amikor ott tart a tudomány™, hogy az okostelefon is megy 1 hétig úgy, hogy okostelefonként van használva. :) > a-a! akkor gyere vissza, ha a butatelefonod kepes akar 1 percet is okostelefonkent uzemelni! :D hulyegyerek :D hint: forditva mukodik...
Ha ez így lenne, akkor már nem lenne használatban több millió olyan eszköz, ami 2G-t használ. De nincs így.  > nem azert van, hanem mert a multikaid sporolnak a 2 dolcsis 4-5g modulon... :D
Ha alkalmas lenne, a piac már rég természetes módon átáltt volna 4G eszközökre. > ami eszakamerikaban mar meg is tortent! :) veletlen? aligha!
Annál jobb a hangminősége > kurvara nem.
megbízható legyen, kompatíbilis legyen, stabil legyen. > sosem szakadt meg meg volte/vowifi hivasom. akkor sem ha fel-le csatlakoztam a wifirol... tudom, szamodra felfoghatatlan urtechnika ez :)
Továbbra is várjuk tőled szeretettel > ez a te otleted, valositsd meg... ott is mondtam, h leszarom. :) te viszont ott sem ertetted meg a security kulonbseget 2g es 4-5g kozt. azota sem...
annyira FUD, hogy wikipedia cikk van rola :P

As a legacy protocol, 2G connectivity is considered insecure.[14] Specifically, there exist well known methods to attack weaknesses in GSM since 2009[15] with practical use in crime.[16] Attack routes on 2G CdmaOne were found later and remain less publicized.[17]

Android 12 and later provide a network setting to disable 2G connectivity for the device.[18] iOS 16 and later can disable 2G connectivity by enabling Lockdown Mode.[19]

USÁ-ban amikor volt vs. ahol nem is volt 2G hálózat. 🤡 > akkor most volt vagy nem volt? :) kezdesz szetesni! :D
amugy vagy agyhalott vagy, vagy csak hazudsz... ahogy szoktal....

UScellular  United States CDMA2000 1xRTT,
EV-DO Rev. A
800 / 1900 Oct 2002 Jan 2024 [177][178][179]
Gradual EV-DO shut down since Oct 2021. Network shutdown was originally scheduled for 14 Jan 2024, but finally concluded on 19 Jan 2024.
Verizon  United States CDMA2000 1xRTT,
EV-DO Rev. A
800 / 1900 Jan 2002 Dec 2022 [180][181][182][183]
Activation for devices that are not VoLTE capable ended on 30 Jun 2018.

usa egyebkent pont azert tudta kivezetni konnyen a 2g-t(CDMA), mert csak olyan eszkozt engednek a halozatra, ami kompatibilis. nincs szurkeimportos kinai szarokkal jatszas...
"Unless it is a older device that Verizon sold to allow international roaming using GSM, the phone won't have a SIM slot. Verizon CDMA phones used exclusively in the US don't utilize SIM cards. Verizon stopped activation of CDMA devices in the Summer of 2018."
" The era of Verizon phones that had LTE, but not VoLTE use a SIM. My (retired) Galaxy S4 is one of them. I'm sure there are many other examples. They can't be activated with Verizon service anymore, but may work with a an active swapped SIM for LTE data after the CDMA shutdown. I don't know the answer to that. Someone can try it come January 2021."
Azota is tok jokat telefonalnak a volte-s mobiljaikon. :)

Tudod, amilyen a 2G-nél nincs. > de, van. megy a beszuntetese nagy erokkel :) a 3g-nel is volt. ki is kopott.
Nem ugyanúgy és az ég világon semmi köze egy államigazgatásban erőltetetten megtartott dolognak a piac természetes igényeihez. Nem érted, ugye? :) > a telco piac allamilag szabalyzott. ha nem igy lenne, mar nem lenne 2g, kibasztak volna a szolgaltatok a 3.14-csaba :) csakszolok. a termeszetes igenyekrol meg inkabb ne ferdits, pls, ha nem tudod a trendeket :) nemcsak a 2g, maga a hanghivas is lealdozoban van. es ez nem veletlen. termeszetes velejaroja a modern kommunikacio mind nagyobb elterjedtsegenek. :)
ha nem lenne kozpontilag eroltetve a 2g megtartogatasa... mar reg nem volna kozottunk. ahogy a flopi meg a betarcsazos internet...

egyikre se lenne igeny, ha nem lenne/lett volna allamilag tolva.

Nincs államilag tolva, dorsyka. Konkrétan ezzel kezdődik az NMHH-s csókával készített riportcikk is. Amit nyilvánvalóan el sem olvastál, mielőtt idejöttél kötekedni a szélsőségesen idealista, fősodratú, fejlődésmániás narratíváddal.

CT: Vannak hatósági feladatok a 2G kivezetése kapcsán?
Kiss Tamás: Igazából a szolgáltatók döntése és felelőssége, hogy mikor állítják le 2G hálózatukat. A hatóság feladata az átmenet monitorozása, óvatos koordinálása. A lényeg, hogy a 2G kivezetése úgy történjen meg, hogy a felhasználók ne maradhassanak szolgáltatás nélkül.

Igény volt rá és most is van rá igény. A kétmillió 2G-t használó eszközből legalább másfélmillió okostelefon. Tudod, miért használnak ezek az okostelefonok 2G hálózatot, dorsyka? Azért, mert a VoLTE-d sok mindenben képtelen 2024-ben is helyettesíteni a GSM-et, köztük kompatíbilitásban is.

masik kivezetesen nagy erokkel dolgoznak. a vilagon mindenhol.

A multik dolgoznak, az újravásárlási extraprofit reményében, meg a Google által hijackelt GSMA, szintén az előbbi okokból.

ne legyel kreten, ha szerinted az en (es mindenki mas akivel telefonalok!!!) mukodo volteja worksforme, akkor a ket ember a hupun miafaszom? :D

Pont ugyanaz, ami a te összes ismerősöd. Felesleges egyik vagy másik csoport nevében bármit is kijelenteni, ennyi a tanulság. Csak ez neked nem jött le, ezért gyerekesezel, meg minősítgeted a következetességem, miközben te még kikövetkeztetni se tudsz dolgokat.

nem, ez kerlek szepen matek 2024-1994=

A 30 egy szám. Semmit nem mond el arról, hogy a technológiának van-e létjogosultsága a jelenben vagy nincs.

ami már természetes módon kifutott > termeszetfilmet forgatsz a telefonodrol?

Mit nem értesz azon, hogy természetesen felmerülő piaci igény? Hányszor magyarázzam el? Tehát, ami nem azért merül fel, mert egy újravásároltató multi épp felforgatja a piacot, hanem azért, mert a piaci szereplők saját elhatározásukból döntenek úgy, hogy használnak valamit. Jelen esetben a 2G hálózatot.

Ezeknél van minden szempontból jobb alternatíva > ahogy a 2g-re is: 3g, 4g, 5g.

A 3G az lett volna. A 4G, 5G csak adatátviteli szempontból az. Hívásforgalmazás szempontjából nem az. Se kompatíbilitás szempontjából. Se a rá elérhető eszközök alacsony komplexitásának szempontjából és már felsoroltam korábba is a többit.

A 2G-re nincs minden szempontból jobb alternatíva > de, van: 3g, 4g, 5g.

A te kis WorksForMe világocskádban biztos. Meg azokéban, akik kétévente újravásárolják a telefonjukat.

Meg rajtam kívül még 2 millió ember + 1 millió M2M eszköz. > igen, pont ezek cserejerol van szo.

Helyesen: Multik a saját extraprofitérdekükben a piacnak kárt okozva, az ő költségükön akarják lecseréltetni velük ezeket a telefonokat úgy, hogy rákényszerítik őket egy 21. században alapszolgáltatás (mobiltelefon) felforgatásával, a technológiai talaj lábak alól való kihúzásával. Amivel semmi baj nem lenne igazából, ha a szolgáltató multik kifizetnék az új eszközöket az érintett előfizetőknek és az új eszközök mindenben legalább ugyanolyan paraméterekkel rendelkeznének, mint a lecseréltek.

Majd visszatérünk erre, amikor ott tart a tudomány™, hogy az okostelefon is megy 1 hétig úgy, hogy okostelefonként van használva. :) > a-a! akkor gyere vissza, ha a butatelefonod kepes akar 1 percet is okostelefonkent uzemelni! :D hulyegyerek :D hint: forditva mukodik...

Nem, dorsyka, ez úgy működik, hogy ha én okostelefon áron megveszek egy okostelefont, akkor azt okostelefonként akarom használni. Ha pedig megveszek butatelefon áron egy butatelefont, akkor azt butatelefonként. Más kérdés, hogy az okostelefonok a saját mezőnyükhöz képest képtelenek voltak annyit fejlődni, mint a butatelefonok, pl. akkuidőben és energiahatékonyságban. Pontosabban, a fejlődést folyamatosan kihízza a software és hardware bloat.

nem azert van, hanem mert a multikaid sporolnak a 2 dolcsis 4-5g modulon... :D

Az a 2G modul, dorsyka. :) Igazítsd meg azt a szemellenzőt, mert már homályosít is. Egyébként amellett, hogy locsemege várja szeretettel a 2G-n való meghackelését általad, szerintem van itt legalább egy olyan hupu, aki a 2 dolcsis IoT eszköz-alternatíváját is várja tőled szeretettel a milliós bekerülésű vadkamera helyett.

ami eszakamerikaban mar meg is tortent! :) veletlen? aligha!

Erőltetett módon, gyakorlatilag kényszerítéssel, talaj lábak alól való kihúzásával.

https://rudolfvanderberg.medium.com/10-things-to-know-about-volte-and-v…

Ezt sikerült okozni: https://eena.org/knowledge-hub/press-releases/many-europeans-cannot-cal…

https://www.google.com/search?q=%22911%22+%22volte%22

A GSMA fel-SEO-zott marketing bullshitjén kívül vajon miért vannak tele a legrelevánsabb keresési találatok negatív tapasztalatokkal?

Nem dorsyka, ez a szabvány nem áll készen a 2G teljeskörű helyettesítésére.

Annál jobb a hangminősége > kurvara nem.

Az én telefonomon igen. Esetleg a tapicskoldád gyártójánál reklamálhatsz, hátha direkt rontja a hangminőséget, hogy a VoLTE felé tereljen, hogy amikor majd lejár a szoftvertámogatása a telefonodnak, és már nem tudsz vele VoLTE-n hívni, újravásárold. :)

sosem szakadt meg meg volte/vowifi hivasom. akkor sem ha fel-le csatlakoztam a wifirol... tudom, szamodra felfoghatatlan urtechnika ez :)

Egyáltalán nem felfoghatatlan. Így hívják a jelenséget, amit tapasztalsz: Captain WorksForMe strikes again. :)

ez a te otleted, valositsd meg... ott is mondtam, h leszarom. :)

Te mondtad, milyen könnyű home eszközökkel meghackelni valakit, most meg visszakozol a kihívástól? Ejyne, dorsyka. :)

te viszont ott sem ertetted meg a security kulonbseget 2g es 4-5g kozt. azota sem...

Te nem értetted meg, hogy a lyukakat azóta befoltozták és azt sem, hogy a Google a saját önző, mohó, RCS profitszekerét tolja, amikor a 2G ellen hergel, ráadásul kibaszottul etikátlan módon, az általa kilóra megvett EFF-et felhasználva szócsőnek.

USÁ-ban amikor volt vs. ahol nem is volt 2G hálózat. 🤡 > akkor most volt vagy nem volt? :) kezdesz szetesni! :D
amugy vagy agyhalott vagy, vagy csak hazudsz... ahogy szoktal....

Te meg feledékeny vagy.

  • "USÁ-ban amikor volt" = ez az USÁ-ra vonatkozott, arra az időszakra, amikor még volt ott 2G hálózat.
  • "ahol nem is volt 2G hálózat" = ez azokra az országokra vonatkozott, ahol egyáltalán nem is volt 2G hálózat.

Mindkettőt te emíltetted korábban a válaszomat megelőző kommentedben. 🤡

  • Lásd: "nezd mar meg eszakamerika nagy reszet, egy darab kurva 2g cella nem maradt naluk! :)"
  • Lásd: "sok helyen be sem vezettek, soha nem is volt 2g!"

Ritka szánalmas, ahogy vergődsz és már azon vagy kénytelen kötekedni, amikor a te szavaid, kontextusod van visszaidézve. :)

usa egyebkent pont azert tudta kivezetni konnyen a 2g-t(CDMA), mert csak olyan eszkozt engednek a halozatra, ami kompatibilis. nincs szurkeimportos kinai szarokkal jatszas...

Azt már egyszer megbeszéltük, hogy nem csak a szürkeimportos okostelefonok nem lesznek VoLTE-kompatíbilisek az adott országban, hanem az elég régi, akár VoLTE-képes telefonok is elvesztik egy idő után a kompatíbilitásukat. Ahogy azt is megbeszéltük, hogy miért. Pontosan ugyanazért, amiért a szürkeimportos készülékek működnek VoLTE-n a saját országukban. Mert a VoLTE egy átgondolatlan, szarul-húgyul implementált, tárgyadomb szabvány, ami megkövetel olyan totálfelesleges köröket, hogy a gyártók a készülék firmware-ébe patcheljék bele egyenként a világ összes szolgáltatójának VoLTE-profilját és ezt még frissen is tartsák. Leszel szíves tehát nem áldozathibáztatni a szürkeimportos okostelefonokkal, elvégre a 2G hálózattal érdekesmódon azok is 100% kompatíbilisek és kifogástalanul működnek rajta. :)

Azota is tok jokat telefonalnak a volte-s mobiljaikon. :)

Ami 3-5 évenkénti okostelefon-újravásárlásba kerül nekik, amellett, hogy még a telefonszámlát is fizetik. Holott telefonálhatnának hosszú élettartamú, 10-20 éves telefonokról is.

de, van. megy a beszuntetese nagy erokkel :) a 3g-nel is volt. ki is kopott.

A 3G-nél sem minden esetben volt (lásd pl. nem VoLTE-kompatíbilis 4G okostelefonok hívás közbeni netezése), a 2G-nél még több szempontból nincs. Ezért kell "nagy erőkkel" (te mondtad) kivezetni, úgy értve, hogy erőszakkal, erőltetéssel, piaci manipulációkkal, felforgatással. A piac nem hülye. Ha lenne nála jobb alternatíva, már átállt volna. Pont úgy, ahogy a floppylemez, a magnókazetta, a CD lemez esetében. Egyiket se használják milliós tömegek, de a 2G-t igen.

a telco piac allamilag szabalyzott. ha nem igy lenne, mar nem lenne 2g, kibasztak volna a szolgaltatok a 3.14-csaba :)

A kettő nem zárja ki egymást, sajnos. Lásd igazságtalanul kivezetett 3G esete.

a termeszetes igenyekrol meg inkabb ne ferdits, pls, ha nem tudod a trendeket :) nemcsak a 2g, maga a hanghivas is lealdozoban van. es ez nem veletlen. termeszetes velejaroja a modern kommunikacio mind nagyobb elterjedtsegenek. :)

A ne ferdíts felszólítás itt inkább rád vonatkozik, ugyanis a kétmillióból másfélmillió okostelefon nem használna 2G-t, ha nem hanghívásra kéne. Első megbukása az idealizmusodnak itt megtörtént. A második megbukása pedig alább.

2024 második negyedévében 9,5 millió darab előfizetéssel indítottak vagy fogadtak hanghívást vagy SMS-t. (...) 2024 második negyedévében egy előfizetéssel havonta átlagosan 72 hívást kezdeményeztek, és 239 percet beszéltek. Eszerint egy beszélgetés átlagosan 3,3 percig (azaz 3 perc 20 másodpercig) tartott.

https://nmhh.hu/cikk/248987/Mobilpiaci_jelentes__2024_II_negyedev

Tudod, dorsyka, a természetes igények figyelembevétele pont arról szól, hogy nem a trendek alapján erőlködünk és tekintjük a jóslatot máris jelennek, se nem a trendeket próbáljuk multis erőfölénnyel alakítgatni, hanem az aktuális igényeket próbáljuk kielégíteni. Simán lehet, hogy 20 év múlva már 1% se fog telefonhívást indítani és így a 7G-ben, meg a 8G-ben már nem lesz egyáltalán hanghívás. Ez így rendben is van. Ami nincs rendben az az, hogy egy olyan piacon, ahol még milliók telefonálnak 2G-n is, már azon gondolkodunk, hogyan kapcsoljuk le az egyetlen szolgáltatást, ami ezt biztosítja számukra úgy, hogy a segélyhívásnak sincs még olyan teljeskörű alternatívája, ami nem hanghívás. Na, és ez az, amit valamiért sem te, sem kedvenc felszopott multikáid nem vagytok hajlandóak megérteni.

ha nem lenne kozpontilag eroltetve a 2g megtartogatasa...

Erőltetve nincs, csupán arról van szó, hogy a VoLTE nem képes minden szempontból helyettesíteni, pl. a hanghívások, a kompatíbilitás, az időtállóság stb. terén. Máskülönben már rég nem telefonálna 2G-n az ország negyede.

mar reg nem volna kozottunk. ahogy a flopi meg a betarcsazos internet...

Ha úgy működne, mint a floppy, meg a betárcsázós internet, akkor nem lenne ma, 2024-ben hárommillió 2G-t használó előfizetés. Lenne annyi, ahánynan floppyt használnak, meg betárcsázós internetet. Ha ezt sem vagy képes felfogni, akkor reménytelen, hogy valaha is megértsd a különbséget. Ki a faszom akarta megtartani (a piaci szereplők közül) a betárcsázós internet-előfizetését, amikor már volt neki gyorsabb és minden szempontból jobb? Senki. Ugyanez igaz a floppykra, amikor már voltak újraírható CD-k, aztán pendrive-ok.

Igény volt rá és most is van rá igény

Nem. Nincs rá igény. Senki nem úgy kel fel hogy "2G GSM-et akarok", ez egy állapot ami változik volt amikor nem volt és lesz amikor nem lesz közben a hasznossága változik hatványozottan. Akiket most "igény van rá" -ba sorolsz kényszerűségi felhasználók. Azaz, ha lehetne akkor ők is  egy fejlettebbet használnának. A szakemberek pedig azért vannak, hogy ezt koordinálják. 3G le van kapcsolva, senki nem panaszkodik, csak te. 2G le lesz kapcsolva, nem fog senki panaszkodni, csak te. Észre kellene venni magad. Remélem valahogy csak sikerül elérnem remélem, hogy neved megemlítésre kerüljön a 2G leépítési bejelentésbe..

Szerintem majdnem minden fogyasztói termék pénzbe kerül, és nem hiszem, hogy a 2G-s telefonod úgy adták el, hogy mindig működni fog ha bekapcsolod (sőt azt sem garantálták hogy fog, csak azt, hogy szokott, és szabványos). Tehát, ha megvétel után a tanyán nem ment, attól nem a Nokia a hibás. Ez egy bizalmi alapú dolog, és a társadalom szükségességét vizsgáljuk, hogy a társadalomban mi a nagyobb igény, és hogy valaki indokolatlanul ne legyen társadalom kárára. 
Pl. én adót fizetek, de nem veszek igénybe adókedvezményt. Állhatnék (mondom "nék") úgy a "családtámogatási" rendszerhez (ami intézményesített lopás része amúgy), hogy ez nekem nem kell és én nem fizetnék érte. De mint értelmes társadalmi szereplő látom azt a minimális hatást amit segít, ezért azt mondom, rendben van.
Ezt a példát azért hoztam ide, mert pl.helyedben én látnám a fejlődési lehetőséget a telefoncserében. Ami nem is annyira drága, és nem is biztos hogy nem kellene feladnod az "okostelefonok"-al kapcsolatos ellenérzésed.

Mert egycsapásra megoldottnak véljük a privacy problémákat? Az alapvetés az, hogy nem áll módomban az Alphabet vagy az Apple általános szerződési feltételeinek illetve adatvédelmi szabályzatának elfogadása. Hogyan használjak akkor ezek nélkül okostelefont? Amúgy meg de, nagyon drágák a telefonok. Ráadásul fizikailag nagyok, nem fér el egy okostelefon a tárcámban, míg a buta elfér.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Egy ilyen telefon bekapcsolás után azonnal kéri Android esetén a Google ÁSZF és adatvédelmi szabályzat elfogadását. Anélkül nem használhatod, tehát nem mondvacsinált. Nem kényszeríthetnek olyan szerződés elfogadására, amelyben olyan dolgok vannak, amelyek számodra nem elfogadhatók.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nem értem, létrehozol egy fake entitást mondjuk lofakecsemegefake@g..... elfogadod a virtualis entitas neveben az ASZF-et. Nem hasznalsz semmi appot, csak amit 2G telefonon is tudnál ("phone", "messages") és máris semmi gondod.

(btw, munkafióknál még ilyet sem kell csinálni, de az neked nem pálya) 

De a Google maga a patás ördög, attól rettegni kell, de nagyon - attól nem, hogy úgy egyébként a mobiljának az igencsak jó közelítéssel elérhető helyzetét, a híváslistáját, az üzeneteinek a tartalmát a  szolgáltató és ha úgy akarják, bizonyos szolgálatok is készen kapják - melyek sokkal nagyobb hatást tudnak gyakorolni az életére, mint a Google...

Itt nem az a lényeg, hogy ki tudja "még", hanem az, hogy a helyzetet úgy éli meg, hogy a 2G telefon lecserélésével valamit felad, de mivel mereven elutasítja a gondolatot is, ezért az analízise hibára fut, nincs elég információja. A telefon és az üzenet alkalmazás is lehet nem google...

Nem érted, mi a gond? Le van írva egy rakás dolog a Google ÁSZF-ben és adatvédelmi szabályzatban, amelyet nem fogadok el. Nem tudok tiszta lelkiismerettel rányomni, hogy megértettem és elfogadom, mert azzal még a jogorvoslati lehetőségekről is lemondtam. Olyan ez, mint amikor közös megegyezést írnál alá, miközben a cégtől kirúgnak. Nem, az nem közös megegyezés, hanem mondjon fel a cég, fizesse meg a végkielégítést, és legyen biztosítva a munkavállaló számára a jogorvoslat lehetősége!

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

vehetek 4G-s butatelefonokat, amelyek egyrészt pénzbe kerülnek, másrészt nem könnyű már kapni.

Ha a 2G telefon elromlik akkor nem veszel helyette ujat mert penzbe kerul? Arban kb. ugyanott vannak mint a 4G butafonok es konnyen hozzaferhetoek, 10e Ft alatt (nehol ingyen cserevel), igy nem ertem ezt az "ervet".

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Vesz a használt piacon egy ugyanolyat, patikára felújítva és azt is olcsóbban kapja, mint a csiligány, KaiOS-bloat 4G butatelefont

Sot, ahogy kozelit a 2G lekapcsolasa ladaszamra fogjak utana dobalni :D
(Valoszinusitem, hogy 2G only mobilokat mar regen nem lehet kapni, igy mindenkeppen 4G-t fog kapni ha ujat vesz)

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Van rá igény, amíg hárommillió eszköz van kint az ügyfeleknél, ami használja.

Akkor mondhatod, hogy nincs rá igény, amikor ezeknek az eszközöknek a száma természetes módon lecsökken, mivel lesznek nála minden szempontból jobb eszközök, amire az ügyfelek képesek és hajlandóak váltani.

3G le van kapcsolva, senki nem panaszkodik, csak te.

A többi panaszt meg kitakarja a szemellenződ. Olvass el bármilyen 3G lekapcsolásról szóló (nem hajbazer) topikot. Tele lesz panaszkodással és nem csak az enyémmel. Ez a topik is megvolt már több tucat hozzászólással, mikor megtaláltam és elkezdtem kommentelni. Nem pozitív kommentek voltak előttem se.

Egyébként a 2G a funkcionalitás egy részét átvette a 3G-nek, pl. telefonhívás, SMS, de ha holnap lekapcsolnák a 2G-t, kétmillió ember nem tudna telefonálni a mobiltelefonjáról, egymillió M2M eszköz pedig teljesen megszűnne működni. Ezért nevetséges, amikor azt mondod, hogy nincs rá igény.

2G le lesz kapcsolva, nem fog senki panaszkodni, csak te.

Mindenki panaszkodni fog, akiknek a lába alól kirántják a talajt, csak te nem fogod észrevenni (meg néhány fejlődésmániás kollégád).

Észre kellene venni magad.

Neked kéne inkább rajtam kívül mást is észrevenned.

Remélem valahogy csak sikerül elérnem remélem, hogy neved megemlítésre kerüljön a 2G leépítési bejelentésbe..

Legszebb öröm a káröröm, willyke. Csakhogy ez téged jellemez, nem engem. Írj valamelyik felszopkodott multikádnak, biztos szívesen teljesítik a kívánságod. Ja nem, mert ahhoz be kéne ismerni, hogy erőltetett módon kapcsolnak le időtálló, stabil, megbízható, széleskörben kompatíbilis technológiákat és vásároltatnak újra több millió készüléket, az ügyfelek kárán.

Legszebb öröm a káröröm, willyke. Csakhogy ez téged jellemez, nem engem.

Káröröm? Nem. Ez meg sem jelent bennem. 

Akkor mondhatod, hogy nincs rá igény, amikor ezeknek az eszközöknek a száma természetes módon lecsökken,

Egyrészt a szám amit írtál közel sincs semmilyen valósághoz. Másrészt le fognak, lekapcsolják és nem fogják használni, természetes úton

 

Mindenki panaszkodni fog, akiknek a lába alól kirántják a talajt

Az a vicces, ezt elmondtad a 3g-nél és látjuk, hogy nem így történt. 

Káröröm? Nem. Ez meg sem jelent bennem. 

Egy önismereti tréning még segíthet rajtad.

Egyrészt a szám amit írtál közel sincs semmilyen valósághoz.

Nem én írtam, az NMHH szakértője nyilatkozta. Vele megbeszélheted, de ha ott is lehülyézéssel indítasz, lehet, hogy nem lesz olyan jó fej, mint én, hogy szóba áll veled. Mert természetesen most sem olvastad el a cikket a HUP cikkturkálóban indított topik nyitóposztjában, csak beugatni és személyeskedni jöttél, mint mindig.

Másrészt le fognak, lekapcsolják és nem fogják használni, természetes úton

Ha úgy kapcsolják le, ahogy az 1G-t, azzal semmi bajom nem lesz, de nem úgy akarják lekapcsolni, hanem erőltetve, mert multiék is pontosan tudják, hogy saját maguk sem tudnak a saját 2G-jükkel versenyezni bizonyos sokszor felsorolt dolgokban, a 4G/5G hiányosságai miatt.

Az a vicces, ezt elmondtad a 3g-nél és látjuk, hogy nem így történt. 

Loop: Olvass el bármilyen 3G lekapcsolásról szóló (nem hajbazer) topikot. Tele lesz panaszkodással és nem csak az enyémmel. Ez a topik is megvolt már több tucat hozzászólással, mikor megtaláltam és elkezdtem kommentelni. Nem pozitív kommentek voltak előttem se.

Én figyeltem, willyke.

CT: Hány olyan SIM kártya működik az országban, amely kizárólag a 2G hálózatot képes használni?
Kiss Tamás: A három szolgáltatónál elosztva körülbelül kétmillió mobiltelefon működik 2G hálózaton. Ezek az eleve csak 2G-képes telefonokból, a 2G-n működőképes 3G-képes készülékekből, valamint azokból a korai 4G-s készülékekből tevődnek össze, amelyek nem ismerik a 4G hangszolgáltatást, az úgynevezett VoLTE szolgáltatást. Ezek mellett még vannak a gép-gép közötti kommunikációt biztosító, úgynevezett M2M eszközök, amelyekből körülbelül egymillió működik 2G hálózatokon.

Te nem figyeltél.

Persze, úgy nehéz is, hogy el se olvasod, mert csak kötekedni jössz.

körülbelül kétmillió mobiltelefon működik 2G hálózaton.

Ezek kozzul mennyi van napi hasznalatban es kizarolagos keszulekkent hasznalva?

úgynevezett M2M eszközök, amelyekből körülbelül egymillió működik 2G hálózatokon.

Honnan tudjak, hogy az adott SIM v. IMEI egy ilyen M2M eszkozhoz tartozik? Igenyleskor jeleztek, hogy ilyen helyre lesz vagy az IMEI-bol latszik? Ezek kozzul vajon mennyi az amelyik tenylegesen hasznalatban van es mennyi ami "porosodik" valahol?

Tenyleg kivancsi vagyok.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Ezek kozzul mennyi van napi hasznalatban es kizarolagos keszulekkent hasznalva?

Értem, tehát most jön az újabb szarrágás, hogy aki kevesebbet telefonál, azt kell jobban megszivatni az újravásároltatással, meg annak ér™ kevesebbet™ az előfizetése, mert kevesebb profitot termel. :D Ne haragudj, de ebbe már nem megyek bele, mert nagyon kisstílű és a pontos számokat nem is ismerjük, tehát mindenki a kedvére ferdítheti az ismeretlent. Én azt tartom a legvalószínűbbnek, hogy egyenlő arányban vannak a kétmillió eszköz használati esetei a többi, 2G-t nem igénylő eszközével, legalább az okostelefonok esetében. Egyébként, régen volt hasonló NMHH statisztika az időszakos mobilpiaci jelentésben. Most már nincs, nehogy véletlenül kiderüljön, hogy a multis elvárásoknak ellentmondva esetleg túl sok 2G telefon van használatban. :)

Honnan tudjak, hogy az adott SIM v. IMEI egy ilyen M2M eszkozhoz tartozik?

Eszköztípust azonosítja a hálózat. Pont úgy, ahogy pl. Yettelnél is megnézheted a fiókban, milyen eszközödben van a SIM-kártya és a modemtől kezdve a butatelefonon át mindent jól azonosít.

Értem, tehát most jön az újabb szarrágás, hogy aki kevesebbet telefonál, azt kell jobban megszivatni az újravásároltatással

Ezek szerint nem erted... Arra gondoltam, hogy azok a 2G mobilok forgalmaznak egyaltalan vagy csak SIM kartya van bennuk? Nekem is sokaig volt masodlagos kartyam regi (3G?) mobilban, mert nem hasznaltam, de jo volt hogy elerheto legyek rajta. Most 4G "butafonban" van (KaiOS). Ki is vehetnem, ha nem kellene figyelnem a kib. eves azonosito SMS-re.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Minden 2021 előtt gyártott eszköz képtelen lesz roaming környezetben (tehát külföldön) működni, mert a VoLTE Roaming Android 12-től és iOS 15-től elérhető.

Ezt kedvem lenne kiprobalni, szoval azt mondod, hogy az EU-n belul nem fogom tudni hasznalni az Android 11-es mobilomat a 2G lekapcsolas utan? (Nem fogok az EU-n kivul roamingot tesztelni)

használhatatlanná válnak akár most 3-4 éves okostelefonok is, akkor is, ha itthon működik rajtuk a VoLTE.

En egy 6 eves (2017-es modell) telefonrol beszelek, az nem kapott Android 12-t.

A 2G-vel kapcsolatban meg egy megjegyzes: ugye az tudod, hogy a 2G-s GSM telefonod nem sokat egy egy 2G-s CDMA halozaton. Ennyit a mindenhato 2G-rol.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

A 2G-s és 3G-s CDMA helyett nyilván 4G/5G. Előrébb tartanak a 2G/3G sunsettel, mint Európa. Többszöri leállítási kísérlet után visszakoztak és még mindig még működik a 3 nagy szolgáltatóból egynek (T-Mobile US) a 2.xG hálózata, főleg a nemzetközi roaming miatt.

https://en.wikipedia.org/wiki/3G#/media/File:Cellular_network_standards_and_generation_timeline.svg

Ezt kedvem lenne kiprobalni, szoval azt mondod, hogy az EU-n belul nem fogom tudni hasznalni az Android 11-es mobilomat a 2G lekapcsolas utan?

Nem én mondom, a Wikipédia. Sok sikert majd a teszthez! Persze, akkor már az Android 18-as tapicskoldádat fogod újravásárolni és lehet, hogy nem lesz kedved hozzá, és elintézed annyival, hogy "hát nekem működik". :)

Nem fogok az EU-n kivul roamingot tesztelni

Te bajod. Ettől függetlenül az, hogy EU vagy nem EU, kb. mindegy.

En egy 6 eves (2017-es modell) telefonrol beszelek, az nem kapott Android 12-t.

Ha valamelyik EU-s országhatár közelében jársz, jelentkeztesd át a szomszéd ország hálózatára és teszteld le a VoLTE-t. Onnan tudod, hogysikerült-e, hogy hívás közben visszajelentkezik 2G-re a telefonod, ha nem.

ugye az tudod, hogy a 2G-s GSM telefonod nem sokat egy egy 2G-s CDMA halozaton.

Igen, tudom. 2G alatt a GSM hálózatokat értem általában, mivel Európában is ezt értjük alatta. Nettó szarrágás, amit most csinálsz, de ha nagyon szeretnéd, akkor ezentúl mindig kiírom majd, hogy 2G/GSM. Már ha nem felejtem el. :)

Ennyit a mindenhato 2G-rol.

Most komolyan a GSM és a CDMA közti különbséggel szeretnéd a VoLTE-t kimenteni a trágyakupacából? 🤡 Ez próbálkozásnak is nagyon gyenge.

Áruld már el nekem, a világ fejlett részén hol nem volt GSM hálózat, csak CDMA? USA volt az egyetlen nagy CDMA-buzi ország, az európainál szarabb GSM lefedettséggel, de ott is működött a 2G/GSM telefonod.

Onnan tudod, hogysikerült-e, hogy hívás közben visszajelentkezik 2G-re a telefonod, ha nem.

Errol eszembe jutott valami, ujabban a 2G (legalabbis Android14-en) kikapcsolhato. Ha van ilyen mobilod ezzel az opcioval akkor kikapcsolt 2G-s Android mobillal + kizarolag 2G kepes butafonnal meg tudod nezni, hogy mekkora a kulonbseg a lefedettseg es a hivas hangminosege kozott. Utana konkret adatokkal johetsz vissza.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Hát jó, akkor most le lettem hülyézve.

Műszerbe keresünk lézerdiódát. A műszer fejlesztése évekig tart. Gyártó bejelenti, hogy új fejlesztéshez nem ajánlott, mert idővel kivezetik a terméket. Addigra arra a diódára, a chip által adott fény nyílásszögére, asztigmatizmus hibájára, stb. lett kialakítva az optikai rendszer. Egy ilyen műszer TÜV, EMI, stb. bevizsgáltatása drága. A bevizsgálást követően nem változtathatsz rajta, mert akkor az már nem az a műszer.

Mit tennél? Az elavult lézerdiódából még rendelnél néhány ezer darabot úgy, hogy a műszeredet még nem vezetted piacra, de a kritikus alkatrész már legacy? Az ajánlott helyettesítő típusból rendelnél néhányat, s elkezdenéd a műszeredben vizsgálni, adott esetben újratervezni a mérőfej optikai rendszerét?

Marhára nem vicces, hogy a félvezetőgyártók igen gyakran változtatják az alkatrészeiket, eléggé megnehezíti a termékfejlesztést és gyártást.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ez eleg nagy problema minden hosszu tavra fejlesztett, majd a kedves customer altal hosszabbitasra kikonyorgott termekek eseten. Ha meg azt nezed, hogy az ellatasi lanc hosszu es bonyolult, ez eleg erdekesse tud valni a vegere.

Mondjuk az itt nagy nepszerusegnek orvendo 2G eseten, a szerverekbe, bazisallomasokba honnan lesz holnap meg mukodo HDD? Ki vizsgalja be, hogy az ujabb SKU nem allit-e keresztbe valamit akar tok mashol, mert csak? Hanyszor jatszod el ezt az eletciklus folyaman a rendszered osszes kopo, oregedo elemevel? Betarazhatok HDD-ket, majd forgathatom oket a polcon, mint a francia sajtuzemben a korongokat 20-30 evig, hogy cserelhessem. Ja, amugy 24 ora van eloasni a raktarbol, vamugyntezni, repulore tenni, a technikus kezebe adni, majd annak beuzemelni. Aztan, amikor 40 ev utan vegre kihal az egesz, mit teszek a raktarkeszlettel?

Hello, az elektronikai cuccok veszelyes hulladeknak minosulo dolgokat tartalmaznak! ... Ma mar a szadba lepnek, ha SnPb-t akarsz hasznalni, vagy szigetelesnek azbesztet, de par eve meg boldogan locsoltuk mindenre ezeket.

Diodabol meg csak-csak betarazol, persze kisebb cegkent mar ez is nagyon megterhelhet. Ha az en termekem viszont a te muszered kore epul, amelyben lehetnek akar idovel meg raktaron is degradalodo reszegysegek, akkor mit tegyek? Btw, en 5 evvel azutan kezdem fejleszteni az enyemet, miutan te mar a piacon vagy, es a muszered kiprobalt, stabil termeknek tekintheto.

Aztan jon valami okos a HUP-ra, hogy mekkora kocsog ez a locsemege meg kubi, amiert nem tudja beuzemelni a nagyapja cuccat, amit a padlason harminc eve lako menyetnemzetsegtol harcban vett el.

Ááá, dehogy. Felmegy a roithner-laser.com-ra, kiválaszt egy "kellően hasonló" típust, beépíti, majd úgy tesz mintha semmi sem változott volna :D

Majd ha esetleg a user reklamál, akkor kivizsgálja, majd ráfogja a beszerzőre, és mélyen elnézést kér.

 

Ha korrektül akarjátok csinálni: már a tervezés kezdeténél azonosítani a kritikus alkatrészeket, és ezekből több vasat is tűzben tartani. Persze erről mi is mindig csak beszéltünk, és soha nem jutottunk el idáig.

a kerdes jogos, de amit irsz az szerintem kockazatelemzes, en osszeirnam mindegyik verzional, hogy mennyi az annyi, es annak a kezebe adnam a dontest, akinek a penze banhatja. ha ez te vagy, akkor mas szempontokat is figyelembe vennek, pl. ha hitelt kell felvennie a cegnek a nehany ezer lezerdiodara, azt vissza tudja-e fizetni, mi lesz akkor ha nem, kell-e ez az egesz nekem, vagy inkabb elmegyek kapalni, stb.

"a chip által adott fény nyílásszögére, asztigmatizmus hibájára, stb. lett kialakítva az optikai rendszer"

azok sem 100% egyformak, mekkora a tures? azt hogy kezeled le?

neked aztan fura humorod van...

Nem lézerdiódáról volt szó, hanem mobil átvitelről, aminek külső jogi és technikai függősége is van. 
De ha most tervezel egy gépet olyan alkatrésszel, amit tudod, hogy nem fognak gyártani hamarosan, vagy felvásárolod a készletet vagy nem fogod tudni legyártani, ha 10 év múlva akarod csak megvenni.

Én hoztam be a példát, mert ez nekem mindennapi fájásom. Hiába moduláris, ha a helyettesítő lézernek más a nyílásszöge, ugyanazzal az optikával máshol lesz a fókuszpontha, más a lézerfolt képe, azaz a profilja. Továbbá, ha minden jó lenne, akkor is baj van a modularitással, mert újra meg kell csinálni a gép drága és sok ideig tartó bevizsgálását.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

jó hát ingyen nem lesz. Nemsoká a sim800 nem egy dolcsi lesz, hanem a hulladéklerakóban veszik át pénzzért. Persze, hogy olcsó az, amiből sok van és tudják, hogy nemsoká használhatatlan lesz.

Ezek közt valamelyik? (lte/5g, audio/analog -ra szűrve)
https://www.tme.eu/hu/katalog/m2m-gprs-lte-5g-modulok_113195/?params=21…
Úgy látom 7600 változatok főleg, amit talán az asterisk modul forrásnál is említenek a github linken

Nekem az nem világos, hogy miután a csak kis sávszélességet igénylő technikákkal teleszórták a fél világot, miért kell erőltetni a 2G kivezetését? Ebből folyamatos bevétele van a telekom cégeknek, a technika sem drága. Ahol nincs igény  nagy sávszélességre, oda mi a fenének kellene 4G/5G/6G technológia méregdrágán?

Mivel nem egy végpont számít, hanem az össztes együtt.
A modern moduláció / hibatűrés miatt jobb a lefedettsége, több klienst tud kiszolgálni. 

Valsz olcsóbb üzemeltetni is az újabb, többivel egyező technikával, mint fenntartani egy telnesen más legacy rendszert.

Szerkesztve: 2024. 10. 23., sze – 11:17

Ha az indokokra, ellenervekre, ajanlasokra vagy kivancsi, akkor pl. a GSMA-nal nezelodhetsz. Chatgpt-vel beszelgetni meg mindenfele ujsagiro altal osszehordott betuhalmazt olvasgasgatni jo idotoltes, de kb. ertelmetlen.

Nagyon sok orszagban mar reg kivezettek legalabb a normal telefonos userek szamara fentartott szolgaltatast. Kis IoT meg lehet ezeken a helyeken is, de ahhoz halandokent semmi kozod altalaban.

Nekem az nem világos, hogy miután a csak kis sávszélességet igénylő technikákkal teleszórták a fél világot, miért kell erőltetni a 2G kivezetését?

Ja, ez eleg gaz, elegge nehezze teszi az atallast. Meg mondjuk az is, hogy a kis savszelesseg sokak fejeben egyenlo a 2G-vel :)

Sokaig draga volt a 4G chipset IoT rendszerekhez, ezert maradt a GSM/SMS/GPRS kapcsolat 5 centes cuccokkal. 5G/6G (4G nem annyira) mar lehetove teszi a kis fogyasztasu eszkozok csatlakozasat (LPWA, zero-energy device stb.). Ezek meg dragabbak, de csak ido kerdese, hogy elkezdjek onteni a kinai gyarak. De hogy egy 1000 euros mosogepbe vagy egy 40k euros kocsiba miert nem fel bele 2 dollaros chip, csak az 5 centes, az nem vilagos.

Mert legyártanak egy modellből 20 millió példányt, az 30 millió dollár spórolás és a befektetők örülnek. Aztán ott van a többi hasonló filléres alkatrész, amin ugyanígy spóroltak. Ettől versenyképes lesz a termék a kategóriájában.

Mindig megvan, hogy mikor költséghatékony bevezetni egy technológiát. A konszernek a prémium márkákkal kezdik, ott bevezethetik és a típusra eső profit elég magas marad, mert a vásárló megfizeti. Aztán ahogy felfut és olcsó az alkatrész, az olcsóbb modellekbe is bekerül, ott árérzékenyebb a vásárló, szóval ott többet kell spórolni, hogy versenyképes legyen a termék.

De mi a use case? Hol kell olyan IoT, ahol nincs pl. Wifi lefedettség?

Nyomkövetők, riasztók jutnak eszembe, ebből nem kell túl sok. Mert ha már két eszköz kell egymáshoz közel, akkor inkább egy mobilos AP, aztán wifin csatlakozok rá.

Aztán a mobilos technológiákon kívül ott van még a LoRaWAN is.

Nem biztos, hogy a wifivel jobban jarsz energiafelhasznalas vagy rendelkezesreallas teren. Ipari kornyezetben probalkoztak vele tobben is, de sem az eszkozok minosege (nem a sarki CBA-bol vasarolt cucc), sem a radios kepessegek nem hoztak a 4/5G megoldasok szintjet. Nyilvan draga mulatsag egy privat 5G halozat, de lehet, hogy egy hirtelen megallitott gyartosor, ahol ilyenkor kiegnek a szervok meg dragabb.Kisebb letesitmenyben, nem kritikus infrastrukturara persze teljesen jo lehet.

POS terminalbol is van mindenfele interfesszel. Stockholmban az alban/bolgar/roman keregetok is GSM kartyaolvasokkal rohangasznak mar :)

70km2 kikotot tele femkontenerekkel, amelyeket allandoan pakolasznak tuti nem wifivel probalnek lefedni.

4/5G megoldasok mukodhetnek akar muholdas lefedettseggel is a semmi kozepen, ha epp azt szeretned.

A LoRaWAN jo jatek, de a kert vege kirakott idojarasi szenzoroknal komolyabb dolgot biztos nem biznek ra. Hirdetik persze, hogy nyugodtan tedd ra a gazszivargasos szenzoraidat is. Hat, ne az en hazam kozeleben :)

A lenyeg, hogy erosen fugg a felhasznalasi terulettol, hogy milyen eszkozt valasztasz.

Ez megint egy tök más felhasználás. A NB technológiákat nem a real-time adattovábbításra szokták reklámozni, arra valóban inkább a 4G/5G (tehát az nem a 2G konkurenciája lesz).

Egyébként wifiből is ott van ELVILEG a 802.11ah, de még eszközt nem láttam, ami azt támogatná.

Egyébként wifiből is ott van ELVILEG a 802.11ah, de még eszközt nem láttam, ami azt támogatná.

Ez ilyen. Azt latom, hogy tul nagy a verseny a szabvanyosito taborok kozt egy piacert, amely meg nem letezik. Aztan chipset gyarto, integrator vagy felhasznalo legyen a talpan, amelyik egy ilyen a kornyezetben el meri kotelezni magat...

Remelem jon egy kovetkezo ESP32 modul, amelyik majd mindegyiket is tamogatja. Aztan majd szoftverbol jol kivalasztod, hogy melyiken fussson.

Jól emlékszem hogy az összes online pénztárgép 2g-s?

Ha már emlegettek...

A 4G és 5G számos előnnyel rendelkezik a 2G-vel szemben.

A 2G is számos előnnyel rendelkezik a 4G-5G-vel szemben. Például ezerszer több eszközzel kompatíbilis. Egyszerűbben, olcsóbban, környezetbarátabb módon legyártható, alacsony bonyolultságú eszközökkel. Minden, az elmúlt 30 évben gyártott eszközzel, legyen az butatelefon, okostelefon, modem vagy egyéb ipari M2M eszköz. A kompatíbilitás érték.

Spektrumfelhasználásuk hatékonyabb

A 2G-nek a funkcionalitásához képest a legkisebb a sávszélesség-igénye. 2x5 MHz elég neki fel és le irányba. A szolgáltatóknak folyamatosan növekszik a rendelkezésre álló sávszélesség, ugyanis az NMHH egyre több sávot pályáztat meg számukra. Az 5G aukciókon kiosztott vadonatúj sávok csatornasávszélessége 390 MHz a három szolgáltatónak együttvéve. Ha ehhez még hozzávesszük a 4G által, az aukció előtt már foglalt sávokat is, akkor már az 500 MHz-et közelítjük. A szolgáltatók ráadásul ezt egymás között technológiailag úgy osztják fel, ahogy akarják, az NMHH nem fog érte szólni, ahogy eddig se szólt a Telekomnak és a Yettel-nek, hogy B20 800 MHz-en közösködnek a 4G-ben. Jelenleg, a 2G-nek elegendő sávszélesség a teljes 5G aukción kiosztott sávszélesség 2%-a, még kevesebb százaléka a 4G+5G által együttesen elfoglalt sávoknak. Úgy, hogy a Telekom és a Yettel már most közös 2G hálózatot használ. Ez a 2% nem oszt, nem szoroz a 4G/5G szolgáltatás minőségét tekintve.

nagyobb biztonságot és megbízhatóságot nyújtanak

A 2G hanghívásra a legmegbízhatóbb technológia. A 4G/VoLTE jelenleg a nyomába sem ér megbízhatóság, stabilitás vagy kompatíbilitás tekintetében. 2G telefonnal a világ 200+ országába lehet roamingolni. 4G/VoLTE-vel ennek negyedébe se.

könnyebb és olcsóbb a fenntartásuk

Mindenki gondolja végig magában, hogyan lehet olcsóbb fenntartani 500 MHz-nyi csatornasávszélességet és milliószor annyi adatátvitelt biztosító eszközöket. Aztán ha megvan, akkor gondolja azt is végig, hogy az új hálózati eszközök, amik az átjátszóállomásokat adják, már régesrég nem elsőgenerációsak, vagyis egyszerre tudnak valamennyi technológián működni. Tehát, ugyanaz az eszköz képes 2G-t, 4G-t és 5G-t is adni. Ugyanazt az eszközt tartjuk fenn, akkor is, ha marad a 2G, ugyanazt akkor is, ha megy. Vajon kétszeresére növekszik a villanyfogyasztása egy ilyen eszköznek, ha bekapcsoljuk rajta a 2G-t? Nem. Soha egyetlen konkrét számadatot nem láttunk arról, milyen többletköltséget okoz a szolgáltatóknak a 2G technológia fenntartása ahhoz képest, ahány 2G eszközzel rendelkező ügyfelük van.

A 4G és 5G esetében jobb a szolgáltatásminőség, valamint szélesebb a szolgáltatásválaszték, mint a 2G-nél. 

Hanghívás esetén nem jobb a szolgáltatásminőség, max. HD hívások esetén a hangminőség. Azonban egy telefonszolgáltatásnál sokkal fontosabb az elérhetőség, mint az, hogy HiFi-ben halljuk a másikat, vagy sem. A hangminőség élvezésre van számtalan másik internetes csevegőalkalmazás. A VoLTE instabil, inkompatíbilis, egy próbaverziós alkalmazás megbízhatósági szintjét hozza és jelenleg semmilyen szempontból nem alkalmas a vonalkapcsolt 2G hívások kiváltására.

Összességében a 2G fölött eljárt az idő.

A mondat nyomokban pszichológiai elavultatást tartalmaz. Hosszú távon bizonyító technológiák fölött az idő csak úgy nem jár el, pláne ha még igény van rá.

A három szolgáltatónál elosztva körülbelül kétmillió mobiltelefon működik 2G hálózaton. Ezek az eleve csak 2G-képes telefonokból, a 2G-n működőképes 3G-képes készülékekből, valamint azokból a korai 4G-s készülékekből tevődnek össze, amelyek nem ismerik a 4G hangszolgáltatást, az úgynevezett VoLTE szolgáltatást. Ezek mellett még vannak a gép-gép közötti kommunikációt biztosító, úgynevezett M2M eszközök, amelyekből körülbelül egymillió működik 2G hálózatokon.

Ha a 2G eszközöket per capita számoljuk, akkor ez így a lakosság 20%-a, plusz egymillió ipari eszköz, melyek cseréje adott esetben jóval drágább, milliós nagyságrend is lehet. VoLTE-képes 4G okostelefonok 2016 óta elérhetők Magyarországon. Aki 8 év alatt nem vásárolt ilyet, annak nem lehet, hogy továbbra is arra van igénye, hogy 2G telefont használjon? Az ő igényük miért nem számít valódi piaci igénynek? Ja igen, azért, mert a szolgáltatók abból szeretnének profitálni, hogy mindenki többet használ drágább telefonokat és gyakrabban vásárolja újra őket. A hosszú élettartamú, stabil, megbízható és időtálló 2G telefonok sajnos nem ennyire profitábilisak a milliárdos multik részére, azok után csak hangalapú előfizetési díjat, vagy rosszabb esteben feltöltőkártyás díjakat fizet az ügyfél ugye.

Egy kézi készülék életciklusa 3-4-5 év, tehát jellemzően ennyi időnként cserélik le a felhasználók a készülékeiket.

Helyesen: Egy okostelefon életciklusa ennyi, aminek 5 év után a szoftvertámogatása is lejár, és utána senki az ég világon nem garantálja, hogy pl. VoLTE-n működőképes marad. A régebbi 2G telefonok ennél jóval több az életciklusuk: úgy 10-20 vagy akár 30 év is lehet

A telefonoknál tehát elméletileg nem volna probléma, ha a jelenleg használt 2G készülékek helyett mindenki áttérne a korszerű, 4G vagy 5G készülékekre.

Az nem volna probléma, ha a szolgáltatók figyelembe vennék a piac valódi igényeit és nem a lekapcsolását készítenék elő egy olyan technológiának, amit jelenleg is hárommillió eszköz használ, nem ingyen.

Minél hamarabb és minél hatékonyabban tudatosítani kell mindenkiben, hogy eljön a 2G hálózatok lekapcsolásának ideje, tehát nem érdemes már 2G-s készülékeket vásárolni.

Ügyfélként még mindig nem értem, hová kell rohanni. Milyen hátrány ér minket, ha mondjuk 10 évvel később kapcsoljuk le a 2G-t, mint azt a szolgáltató multik eldöntötték helyettünk? Mert, ha még az olvasó számára ez nem derült volna ki, itt egyértelműen arról van szó, hogy a szolgáltató multik előre eldöntötték helyettünk, hogy lekapcsolják a hálózatot, akkor is, ha annak fenntartására természetes igény van, jelenleg hárommillió eszköz részéről, amiből egymillió potenciálisan nagy bekerülésű eszköz. Ez a "tudatosítás" itt nem más, mint a piac önkényes felforgatása, befolyásolása, a szolgáltató multik részéről, amivel mesterségesen csökkenteni igyekeznek a 2G felhasználók számát. Az új készülékeket persze fizessék meg az ügyfelek, meg majd esetleg az állam ad rá támogatást, azt is adófizetői pénzen. Egy igazságos hatóság kötelezné a multikat az okozott pluszköltségek átvállalására. Érdekes, a Yettel (akkor még Telenor) például ki tudta cserélni saját költségen tízezer előfizető telefonját a saját önkényes sávátrendezése miatt. Na, ilyesmire kötelezné őket egy igazságos hatóság. Egyből elmenne a kedvük a 2G lekapcsolástól, hárommillió eszköz esetén.

Amikor a szolgáltatók kivezették a 3G-t, védőhálóként ott maradt a mindenki számára elérhető 2G.

Több milliós bekerülésű vadkamerák esetében nem maradt semmi, ugyanis a 2G nem volt elég a valós idejű képátvitelhez. Ezeknek az eszközöknek az üzemeltetői semmilyen támogatást vagy kártalanítást nem kaptak. Helyette az NMHH elszórt 4,4 milliárd adófizetői forintot 3G és 2G (!) butatelefonok belépőkategóriás 4G-okostelefonokra való újravásároltatására, a Netrefel kampány keretein belül, ahol állami pénzen hirdetnek olyan multikat, mint az adatvédelmi botrányairól híres, mindekit mindenhová követgető-figyelgető Meta (Facebook, Messenger, WhatsApp). Mindeközben ezek a feleslegesen lecserélt 2G és 3G butatelefonok vígan működtek volna tovább 2G hálózaton. Azok, akik ténylegesen funkciót vesztettek, semmilyen kártalanítást nem kaptak. Például a nem VoLTE-képes 4G okostelefonok tulajdonosai sem, akik a 3G hálózat lekapcsolásával bukták a telefonálás közbeni internetezés lehetőségét (2G nem tud ilyet, csak a 3G), ami alapfunkció egy okostelefonon.

A jövőt a 4G vagy az 5G jelenti. Be kell szerezni a 4G vagy 5G modemeket, és a régieket az újakra kell lecserélni. 

Nem először kérdezem: Ki is fizetik a szolgáltatók? A jövőt egyébként a fenntarthatóságnak kéne jelentenie, aminek egyik bástyája a 2G. A szolgáltatók profitérdekében kidobott, újravásárolt többmillió eszköz minden, csak nem fenntartható.

Az ügyfelek ellenérdekeltek a 2G lekapcsolásában. Az kizárólag a szolgáltató profitérdeke. Hol van ilyenkor az NMHH, hogy az igazságosságot képviselje, és mondjuk kötelezze a szolgáltató multikat a 2G megtartására, egészen addig, amíg szignifikánsan nem csökken természetes módon (és nem "tudatosító" kampányok eredményeképpen) a felhasználók száma (pl. százezer alá a hárommillióról)?

Az érintett területek közé tartoznak - többek között - a pénztárgépek, a távmérők és a POS terminálok is, amelyeknél meg kell még találnia az érintetteknek a megfelelő megoldást.

Ami egyértelműen újravásárlás lesz, amit a POS terminálokat használó üzletek nyilvánvalóan a lakossággal fognak megfizettetni.

(Roaming) ... Mivel ez műszakilag már nem probléma, és a 2G lekapcsolása nem történik meg rövid időn belül, bőven van idő a megoldásra.

De igen, műszakilag probléma a VoLTE inkompítbilis, tákolmány szabvány mivolta miatt. Nem beszélve a segélyhívásokról, amit jelenleg még egyáltalán nem triviális VoLTE-n indítani, pláne nem profil nélkül.

A 2G, vagyis a GSM hálózatok lekapcsolása a fenntartható mobilkommunikáció ellen elkövethető legnagyobb bűn. Egy olyan technológiát akarunk kikapcsolni, amit a világ bármely országában az elmúlt 30 évben gyártott bármilyen 2G, 3G, 4G stb. eszköz képes használni. Ehelyett át akarunk állni egy olyan rendszerre, ahol a telefonhívások (beleértve a segélyhívásokat) csak akkor garantáltak, ha a telefon még szoftvertámogatást kap, aki meg esetleg nem szeretné 5 évente kidobni és újravásárolni a telefonját, az ezt már nem teheti meg majd biztonságosan.

Sokmindenben egyetertek a hozzaszolassal, a realitas viszont a kovetkezo:

- a jelenlegi fiatal (12-18 eves?) generacio ha egyaltalan telefonal, akkor altalaban valamelyik uzenetkuldo appot hasznalja, elo sem veszi a tarcsazot
- egy okostelefon sokkal(!) tobbet tud mint egy regi 2G mobil, senki nem fogja visszasirni azokat a keszulekeket, foleg aki nem ismerte oket, az uj generaciok az okostelefonok hasznalataba szuletnek bele
- az idosek kapnak nagygombos 4G kompatibilis mobilt, mukodni fog akkor is ha csak hanghivasra hasznalja
- valoszinusitem, hogy olyan orszagokban ahol nincs kiepitve megbizhato 4G/5G ott marad a 2G is
- a 4G/5G globalis terjedese lehetove teszi, hogy kulfoldon tudj hasznalni online terkepet, taxi appot, forditot, stb., ezek 2G-n nem mukodnek es mondjuk a taxis nehezebben vag at azzal ha korbekocsikaztat a varoson, stb.
 

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

a jelenlegi fiatal (12-18 eves?) generacio ha egyaltalan telefonal, akkor altalaban valamelyik uzenetkuldo appot hasznalja, elo sem veszi a tarcsazot

Reméljük, majd a 112-t is Facebook Messenger-en, Viberen, vagy WhatsApp-on keresztül hívja. Mert máson nem fogja tudni egy nem VoLTE-kompatíbilis (értsd: potenciálisan minden, szoftverfrissítést nem kapó) okostelefonon.

- egy okostelefon sokkal(!) tobbet tud mint egy regi 2G mobil

Kivéve, ha nem VoLTE-kompatíbilis, mert akkor telefonálni nem fog tudni. Az okos"telefon". Egyébként ez az állítás nagyjából olyan, minthogy egy számítógép sokkal többet tud, mint egy számológép. A butatelefon butatelefon, az okostelefon meg okostelefon. Mindkettőt kommunikációra használjuk, de két külön kategória a maguk különbségeivel, előnyeivel, hátrányaival és nem is mindenben helyettesíthetik egymást.

senki nem fogja visszasirni azokat a keszulekeket, foleg aki nem ismerte oket, az uj generaciok az okostelefonok hasznalataba szuletnek bele

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/kozvelekedesre-hivatkozas

Mire vagy kire hivatkozva mondod, hogy senki nem fogja visszasírni? Kétmillió ember használ ma 2G hálózatot, ha a M2M-et nem számoljuk. Ebből félmillió és egymillió között van a butatelefont használók száma. Ebben a topikban is van legalább 3 ember (magamon kívül), aki visszasírná a készülékeket. Egyébként nem érzelmi alapon közelítettem meg, így örülnék, ha te se tennéd. A valódi piaci igények szisztematikus leszarása sokkal siralmasabb, mint hogy kinek milyen készülék használata fog hiányozni.

Ja, várj: https://index.hu/techtud/2022/04/10/okostelefon-butatelefon-iphone-ligh…

az idosek kapnak nagygombos 4G kompatibilis mobilt, mukodni fog akkor is ha csak hanghivasra hasznalja

1 vagy 2 évig, amíg 1x-2x le nem ejti, vagy amíg a szolgáltató nem babrál valamit a VoLTE-trönkjén. Míg a 2G telefon, amit ki akarnak dobatni, már úgy 15 éve működik a nagyinál.

valoszinusitem, hogy olyan orszagokban ahol nincs kiepitve megbizhato 4G/5G ott marad a 2G is

USA már most egy jó ellenpélda erre, bár sosem a jó lefedettségéről, meg a jó minőségű mobilhálózatairól volt híres, ez csak az európaiak, meg a fejlett ázsiai országok kiváltsága. Nade a lényegnél maradva, a megbízható 4G-5G hálózat a 2G-vel összevetett viszonylatban pedig annyira megbízható, amennyire a VoLTE. Amiről pedig tudjuk, hogy koncepcionálisan nem megbízható, mert egy átgondolatlan tákolmány az egész.

a 4G/5G globalis terjedese lehetove teszi, hogy kulfoldon tudj hasznalni online terkepet, taxi appot, forditot, stb., ezek 2G-n nem mukodnek es mondjuk a taxis nehezebben vag at azzal ha korbekocsikaztat a varoson, stb.

A 4G-5G globális terjedésének az ég világon semmi köze a 2G-hez és a 2G megtartása semmilyen módon nem akadályozza, lassítja, vagy korlátozza a modernebb hálózatok működését vagy terjedését.

Mire vagy kire hivatkozva mondod, hogy senki nem fogja visszasírni?

A vezetekes telefonokat sem sirta vissza senki. De amugy ez maganvelemenyem, a tobbiek neveben nem tudok nyilatkozni, csak el tudom kepzelni, hogy hasonloan gondolkoznak (= nem erdekli oket, hogy a hangjuk 2G-n vagy 4/5G-n megy).

A 4G-5G globális terjedésének az ég világon semmi köze a 2G-hez és a 2G megtartása semmilyen módon nem akadályozza, lassítja, vagy korlátozza a modernebb hálózatok működését vagy terjedését.

Ezzel teljesen egyetertek (bar a technikai hatteret nem ismerem, mennyibe kerul a fenntartas, stb.) viszont nincs beleszolasunk, igy marad a realitas -> le fogjak kapcsolni. Lehet kozben a VoLTE is fejlodott? De nem ertek hozza igy ez csak tipp.

Egyébként nem érzelmi alapon közelítettem meg, így örülnék, ha te se tennéd.

A realitas felol kozelitem meg es egyetertek azzal amit irtal hogy valoszinuleg felesleges lekapcsolni ha jol mukodik, de nincs ralatasom a technikai/penzugyi/stb. oldalra a cegek szempontjabol.

Ebből félmillió és egymillió között van a butatelefont használók száma.

A T-mobil ingyen keszulekcseret biztosit, a mostani butatelefonosok boldogan fogjak hasznalni a 4G-s butafonokat, ugyanugy neznek ki mint a 2G-s elodeik.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

A vezetekes telefonokat sem sirta vissza senki.

Örülök, hogy ilyen jól emlékszel, ki mit (nem) sírt vissza. A hasonlataid megválogatására is figyelhetnél legalább ennyire.

  • Egy 20-30 éves vezetékes telefont bármikor használhatok 2024-ben, ha előfizetek ilyen szolgáltatásra. Maximum kábelmodembe épített VoIP fordítóval fogom kapni, aminél annyi különbség van, hogy a szünetmentes áramellátást nekem kell megoldanom. Ezt korábban megoldotta a telefonközpont. 2G telefont semmilyen körülmények között nem fogom tudni használni a 2G lekapcsolás után.
  • A vezetékes telefonálásról természetes módon történt meg az átállás a mobiltelefonokra. Azok, akik lemondogatták a vezetékes előfizetésüket, rendelkeztek mobiltelefonnal és saját elhatározásukból tették ezt meg, nem azért, mert bárki kihúzta volna alóluk a talajt.

Lehet kozben a VoLTE is fejlodott?

Igen, fejlődött™, Yettel-nél már 20 ország helyett 40 országba lehet roamingolni. 🤡 Természetesen, csak olyan készülékkel, amiben a Yettel legújabb VoLTE profilját a gyártó belerakja. Mert ugye a VoLTE egy akkora tákolmány szabvány, hogy a gyártó közbenjárása szükséges ahhoz, hogy a készülék egy konkrét szolgáltatóval kompatíbilis legyen telefonhívások lebonyolításában.

A T-mobil ingyen keszulekcseret biztosit, a mostani butatelefonosok boldogan fogjak hasznalni a 4G-s butafonokat, ugyanugy neznek ki mint a 2G-s elodeik.

Nagyjából 1-2 évig, már ha rá nem beszélik őket okostelefonra, amit meg fognak tenni, mivel ezeknek jóval több szolgáltató felé fizetett költség a fenntartása (mobilnet).

Egy 20-30 éves vezetékes telefont bármikor használhatok 2024-ben

Ha ki van epitve a kabeles kapcsolat. Egy 15 eves 2G mobilt is hasznalhatsz barmikor ott ahol van lefedettseg (pl. Kongo es hasonlo helyek). Viccelek, de latod, hogy ha nincs kabel akkor a vonalas telefon sem mukodik, ha nincs 2G torony a 2G mobil sem fog, mindkettonek kell az infrastruktura.

Yettel-nél már 20 ország helyett 40 országba lehet roamingolni

Most belegondoltam, hogy ez mennyire relevans. Feltetelezem, hogy az EU-n belul nincs roaming problema. Ha elmegyek Ausztraliaba ott nem a szuperolcso szolgaltatoi roamingot fogom hasznalni, hanem egy helyi SIM kartyat. Ha vilagutazo vagyok akkor vehetek olyan SIM-et ami "mindenhol mukodik" (biztos nem mindenhol, de erted mire gondolok). Szoval hol szamit a roaming manapsag? (A VoLTE technikai megvalositasahoz nem ertek, de a szolgaltatok erdeke hogy mukodjon, kulonben nem lesz elofizeto ha sz*r a rendszer)

mivel ezeknek jóval több szolgáltató felé fizetett költség a fenntartása (mobilnet).

Ha nem hasznaljak nem fognak ra elofizetni, ha megvezetik oket az nem a 2G hianyanak a hibaja, ha kell nekik mobilnet akkor elofizetnek 88G-re.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

mostanaban mar csak eu-n belul roamingolok, mert "ingyen" van. ha tavolabb kell menni, akkor itthon megveszek egy orszaghoz jo esim-et, es miutan leszallt a gep, aktivalom. nyilvan aki kongoba akar menni, annak lehet ez nemjo, de ez szelsoseg: nem sokan jarnak oda.

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Viccelek, de latod, hogy ha nincs kabel akkor a vonalas telefon sem mukodik, ha nincs 2G torony a 2G mobil sem fog, mindkettonek kell az infrastruktura.

Van kábel. Ahol nincs, ott kapsz egy modemet, ami VoIP-re rakja fel az analóg telefonvonalat. Ha más nem, akkor magadnak veszel egyet és beregisztrálod egy VoIP szolgáltatóhoz. Megoldható előfizetéssel és megoldható nélküle is. Ez a 2G-re nem igaz. 2G mobiltornyot nem üzemeltethetsz magadnak sem, mert törvénysértő és értelme se lenne sok, hiszen a mobiltelefon max. néhány kilométerre tőled működik. Azért viccelődsz Afrikával, mert nem vagy hajlandó megérteni a különbséget a két történet között.

Feltetelezem, hogy az EU-n belul nincs roaming problema.

VoLTE-n ez egyáltalán nem biztos.

Ha elmegyek Ausztraliaba ott nem a szuperolcso szolgaltatoi roamingot fogom hasznalni, hanem egy helyi SIM kartyat.

Tehát úgy akarod bizonygatni a VoLTE roaming életképességét, hogy nem roamingolsz. 🤡

Na és mi van akkor, ha az osztrák szolgáltató VoLTE profilja kellően új ahhoz, hogy ne kerüljön bele a telefonodba, ami mondjuk már a szoftvertámogatásának utolsó 1-2 évében van? Akkor bizony nem fogsz telefonálni azzal a SIM-kártyával.

Szoval hol szamit a roaming manapsag?

Nyilván™ sehol™, nehogy figyelembe kelljen venned, hogy roaming terén a 80-as évekbe bassza vissza a VoLTE a mobilkommunikációt. :D

Nem unod még a probélma elbagatellizálását olyan klisék erőltetésével, hogy "úgyse kell senkinek", "senki nem fogja visszasírni"?

Ha nem hasznaljak nem fognak ra elofizetni, ha megvezetik oket az nem a 2G hianyanak a hibaja, ha kell nekik mobilnet akkor elofizetnek 88G-re.

A 2G hiánya a szolgáltatók hibája és az is, hogy megvezetik az ügyfeleket drágább, a jelenlegi 2G ügyfeleknek szükségtelen csomagokra való előfizetésre.

Ahol nincs, ott kapsz egy modemet, ami VoIP-re rakja fel az analóg telefonvonalat.

Ok, de ez ugyanaz mintha azt mondanam, hogy ahol nincs 2G, kapsz 4G mobilt helyette (lasd az ingyenes T-mobil akciot).

Ez a 2G-re nem igaz. 2G mobiltornyot nem üzemeltethetsz magadnak sem, mert törvénysértő és értelme se lenne sok, hiszen a mobiltelefon max. néhány kilométerre tőled működik. Azért viccelődsz Afrikával, mert nem vagy hajlandó megérteni a különbséget a két történet között.

Egyetertek azzal, hogy lehet nem kellene (még?) lekapcsolni a 2G-t, de nincs hozza technikai tudasom, hogy megindokoljam miert maradjon, stb. Viszont a realitas az, hogy nem lesz 2G es sok helyen mar nincs is. Ha egy kis zsakfaluban lakom es nem mozdulok ki onnan akkor megszivtam, mert vennem/igenyelnem kell 4G keszuleket (vagy hasznalom a vezetekest). Ha szoktam utazni, akkor mar regen van olyan mobilom ami nem csak 2G-t tud.

A 2G lekapcsolas a riaszto es hasonlo rendszereknek tesz be legjobban, nem a lakossagnak.

Tehát úgy akarod bizonygatni a VoLTE roaming életképességét, hogy nem roamingolsz.

Csupan leirtam, hogy en nem roamingolok az EU-n kivul, mert rohadt draga lenne, igy nincs ertelme. Kulfoldon is csak adatkartyat veszek es nem hivok (ha igen akkor messenger appokon kersztul, tehat akkor nem hasznalok VoLTE-t?). Olyan helyekre egyelore nem jarok ahol nincs 4G+ lefedettseg, de olyankor pedig valoszinuleg nem a 2G tornyokra biznam magam, hanem muholdas telefonra.

Akkor bizony nem fogsz telefonálni azzal a SIM-kártyával.

Akkor a messenger appokkal, igaz igy 2G-s telefont nem tudok hivni, ha fontos lesz hogy elerjek valakit akinek csak olyan van majd kitalalok ra megoldast, nem sok ilyen embert ismerek (egyet).

a probélma elbagatellizálását

Valakik ezt mar eldontottek, ha sokaknak fog hianyozni majd lesznek tuntetesek, ha nem akkor meg kiderul, hogy nem is volt ez problema. Kicsit hasonlo a systemd/initrd "problemahoz".

a jelenlegi 2G ügyfeleknek szükségtelen csomagokra való előfizetésre

Az egyik szolgaltato csomagjai, az elsoben egyaltalan nincs mobil internet. A jelenlegi 2G ugyfelek valoszinuleg most (is) ezt hasznaljak es 4G mobillal is ezt fogjak gondolom.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Ok, de ez ugyanaz mintha azt mondanam, hogy ahol nincs 2G, kapsz 4G mobilt helyette (lasd az ingyenes T-mobil akciot).

Egyáltalán nem ugyanaz. Könyörgöm, egyszer gondold már végig ésszel. Minden esetben, még VoIP box esetén is megtarthatom az eredeti analóg vonalas telefonkészülékem. Ez konkrétan azzal egyenértékű, hogy megmarad a 2G hálózat, max az infrastruktúrát cserélik ki alatta, ami utóbbi már meg is történt az elmúlt években.

Ha egy kis zsakfaluban lakom es nem mozdulok ki onnan akkor megszivtam, mert vennem/igenyelnem kell 4G keszuleket (vagy hasznalom a vezetekest).

Ott pont nem lesz 4G és valójában ezért szívtad meg.

Akkor a messenger appokkal, igaz igy 2G-s telefont nem tudok hivni, ha fontos lesz hogy elerjek valakit akinek csak olyan van majd kitalalok ra megoldast, nem sok ilyen embert ismerek (egyet).

Ez a te WorksForMe megoldásod. Nem cáfolja azt, amit leírtam, max. annyit nyilatkoztattál ki, hogy szerinted rendben van a mobilszolgáltató multik részéről, hogy az ügyfelei kénytelenek kiszolgáltatni a magánéletüket a Facebook-nak (Metának).

Valakik ezt mar eldontottek, ha sokaknak fog hianyozni majd lesznek tuntetesek, ha nem akkor meg kiderul, hogy nem is volt ez problema. Kicsit hasonlo a systemd/initrd "problemahoz".

Nincs olyan szinten a fogyasztói tudatosság sehol a világon, hogy tüntetések legyenek. Ez egyébként a 21. század egyik legnagyobb kihívása.

Az egyik szolgaltato csomagjai, az elsoben egyaltalan nincs mobil internet. A jelenlegi 2G ugyfelek valoszinuleg most (is) ezt hasznaljak es 4G mobillal is ezt fogjak gondolom.

Igen, miután megvettek 50-100 ezerért egy okostelefont, valószínűleg csak hangalapú tarifát kötnek rá és multiék is erre biztatják majd őket. 🤡 Mintha nem ismernéd a termékkapcsolás fogalmát. A jelenlegi 2G ügyfelekből szépen lassan okostelefontapicskolók lesznek, ugyanis egy olyan eszközt adnak kényszerűen a kezükbe, amit arra terveztek, hogy pszichológiai függőséget okozzon.

szerinted rendben van a mobilszolgáltató multik részéről, hogy az ügyfelei kénytelenek kiszolgáltatni a magánéletüket a Facebook-nak (Metának).

A mobilszolgaltatok pont lesz*rjak, hogy SSH klienst teszel fel vagy FB-ot ha adatot forgalmazol. A maganelet vedelmere pedig van megoldas: "Fairphones can run several operating systems, including CalyxOS, DivestOS, /e/, iodeOS, LineageOS, Ubuntu Touch, and more." vagy a 4G képes Nokia/stb.

A jelenlegi 2G ügyfelekből szépen lassan okostelefontapicskolók lesznek, ugyanis egy olyan eszközt adnak kényszerűen a kezükbe, amit arra terveztek, hogy pszichológiai függőséget okozzon.

A scrollozos appokat terveztek ugy, nem magat a telefont. Egy alap okostelefonba nincs beepitve a FB es tarsai. Valoszinusitem, hogy a jelenlegi (lakossagi) 2G ugyfelek kora 70 folott van vagy vagy detoxnak hasznaljak az okostelefon helyett/mellett.

Nincs olyan szinten a fogyasztói tudatosság sehol a világon, hogy tüntetések legyenek. Ez egyébként a 21. század egyik legnagyobb kihívása.

Akkor nem olyan nagy problema, de amugy egyetertek nagyreszt a fentiekkel.

Ott pont nem lesz 4G és valójában ezért szívtad meg.

Beb*szna ha a falu polgarmestere nem problemazna ezen es oldana meg. Akar lakossagi nyomasra akar magatol.

megtarthatom az eredeti analóg vonalas telefonkészülékem

Senki sem mondta, hogy nem tarthatod meg a 2G-s telefont es nem telepithetsz ele egy (hordozhato?) 4G -> 2G konvertert, igy tovabb lehet hasznalni ugyanazt az eszkozt :D (Bocs, nem tudtam kihagyni...) Ez ugyanaz igy mint az analog telefont valami A->D konverterrel hasznalni, gyakorlatilag ertelmetlen.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Senki sem mondta, hogy nem tarthatod meg a 2G-s telefont es nem telepithetsz ele egy (hordozhato?) 4G -> 2G konvertert, igy tovabb lehet hasznalni ugyanazt az eszkozt

Gondolom ezt te se gondolod komolyan: a kérdéses frekvencia engedélyköteles. Arról nem is szólva, hogy a szolgáltatók valószínűleg be fogják dobni 4G/5G alá.

Ez nem csak annyi, mint egy VoIP adapter, amire például csatlakoztathatsz akár egy DECT-es analóg telefont is és senkit nem zavar.

Gondolom ezt te se gondolod komolyan

Termeszetesen nem, de biztos vagyok benne, hogy megoldhato ha valaki nagyon akarja, esetleg olyan kis erosseggel, hogy ne is legyen engedelykoteles, elmeleti szinten. Kb. ugy mint a szivargyujtos FM transzmitterek, azok sem zavarjak az orszagban a radiozast.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Pontosan tudod, mekkora baromságot írtál azzal kapcsolatban, hogy a 2G telefon ugyanúgy csatlakozhat majd mobilhálózathoz a lekapcsolás után, mint most az analóg vonalas telefon, csak próbálod szépítgetni, meg elpoénkodni.

Kb. ugy mint a szivargyujtos FM transzmitterek, azok sem zavarjak az orszagban a radiozast.

Még mindig van lehetőséged olyan VoLTE->GSM konvertert mutatni, ami elérhető és legálisan használható Magyarországon és roaming esetében is és akkora, mint egy konzumer FM transzmitter.

Létezik ilyen eszköz, ipari és konzumer felhasználásra egyaránt. Azt viszont én is kétlem, hogy Magyarországon használható és legális lenne. Épp most vezették ki a femtocella támogatást (pl. Vodafone Mini Bázis). Ha a hatóság emberei bal lábbal kelnek fel, akár még a BTK323-nak (Közérdekű üzem működésének megzavarása) is értelmezhetik.

A mobilszolgaltatok pont lesz*rjak, hogy SSH klienst teszel fel vagy FB-ot ha adatot forgalmazol.

Bocsi, te hoztad fel a Messengert. A Messenger nem alternatívája a telefonhívásnak, mint alapfunkciónak. Annyi a közös bennük, hogy mindkettővel lehetséges hangalapú kommunikációt folytatni.

A maganelet vedelmere pedig van megoldas: "Fairphones can run several operating systems, including CalyxOS, DivestOS, /e/, iodeOS, LineageOS, Ubuntu Touch, and more." vagy a 4G képes Nokia/stb.

Kivéve, ha az ingyen cserélt okostelefon nem ezek közül való. Persze, biztos, a Telekomtól kérhetek majd LineageOS-sel telepített Fairphone-t a 2G telefonom helyett és egy fillér pluszköltségem nem keletkezik a 2G lekapcsolásból. 🤡

A scrollozos appokat terveztek ugy, nem magat a telefont.

Természetesen nem a No. 1 okostelefonos appokról beszélünk és nincs minden második típusra előtelepítve valamennyi "scrollozós" app. 🤡

Beb*szna ha a falu polgarmestere nem problemazna ezen es oldana meg. Akar lakossagi nyomasra akar magatol.

A lakossági nyomás kifejezetten nagyon szokta érdekelni a szolgáltatókat. Értsd: néhány éves huzavona után esetleg történik valami. A hangsúly az esetlegen van.

Senki sem mondta, hogy nem tarthatod meg a 2G-s telefont es nem telepithetsz ele egy (hordozhato?) 4G -> 2G konvertert, igy tovabb lehet hasznalni ugyanazt az eszkozt :D (Bocs, nem tudtam kihagyni...)

Szolgáltató ad ilyet, ha én továbbra is 2G telefont akarok használni? Nem.

Mutatsz is nekem ilyet, ami legálisan használható? Nem, mert nem kapható ilyen Magyarországon és nem is használható legálisan.

Ez ugyanaz igy mint az analog telefont valami A->D konverterrel hasznalni, gyakorlatilag ertelmetlen.

Egyáltalán nem ugyanaz és analóg telefont használnak így, a szolgáltatók biztosítanak is rá lehetőséget, ahol nincs kihúzva telefonvezeték (vagy nem az övék van kihúzva). Kábelmodembe dugod be az analóg telefont, kapsz városi telefonszámot, ő meg VoIP-n elilntézi a többit. Szóval vagy bohóckodsz még egy kicsit a szar hasonlatoddal, vagy elismered, hogy nem azonos a két sztori. Az egódra bízom.

Bocsi, te hoztad fel a Messengert. A Messenger nem alternatívája a telefonhívásnak, mint alapfunkciónak. Annyi a közös bennük, hogy mindkettővel lehetséges hangalapú kommunikációt folytatni.

A Messengert utalom, de neha muszaj vagyok hasznalni (a masik oldal miatt). FB-ot irtam talan, de mindegy. Amit irtal igy van, lehet veluk hang (es mozgokep) alapu kommunikaciot folytatni, gyakorlatilag "ingyen" kontinensek kozott, stb. (A 2G ezt sem tudja)

a Telekomtól kérhetek majd LineageOS-sel telepített Fairphone-t

Bocs, de itt valamit felreolvastal. A Fairphone-t a privacy vedelemre valaszul irtam, semmi koze a 2G-hez vagy a Telekomhoz, de a Telekom altal adott 4G Nokia is eleg jo privacy vedelemre :)

és nincs minden második típusra előtelepítve valamennyi "scrollozós" app

Nekem talan a Sony Ericsson J105-re volt elotelepitve FB (ez nem okostelefon), egyetlen okostelefonomra sem volt semmi ilyesmi elotelepitve.

A lakossági nyomás kifejezetten nagyon szokta érdekelni a szolgáltatókat. Értsd: néhány éves huzavona után esetleg történik valami. A hangsúly az esetlegen van.

Ehhez nem ertek, de szerintem minden telepulesen kell lennie viznek es villanynak, gaznak egyre kevesbe es valamifele kommunikacios lehetosegnek mindenkeppen (telefon, internet, akarmi). Ugy tudom minden penztargepnek kotelezoen van online kapcsolata, tehat ha adott telepulesen nincs internet akkor nincs bolt/szolgaltatas sem (vagy cserekereskedelmet folytatnak).

Kábelmodembe dugod be az analóg telefont

Mutass mar nekem kabelmodemet valami eldugott faluban.

Olyasmi letezik (nem hiszem, hogy ismered) hogy valami wireless cuccal illesztik az analog telefont a rendszerhez, nagyon regen lattam, nem hiszem hogy sok mmaradt (elfelejtettem a nevet) es ez oda volt telepitve ahova nem erte meg kihuzni a kabelt (a minosege is olyan volt).

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

FB-ot irtam talan, de mindegy.

Messengert írtál, mint roaming hívásokat kiváltó megoldást. Ezt írtad:

Csupan leirtam, hogy en nem roamingolok az EU-n kivul, mert rohadt draga lenne, igy nincs ertelme. Kulfoldon is csak adatkartyat veszek es nem hivok (ha igen akkor messenger appokon kersztul, tehat akkor nem hasznalok VoLTE-t?).

Nekem talan a Sony Ericsson J105-re volt elotelepitve FB (ez nem okostelefon), egyetlen okostelefonomra sem volt semmi ilyesmi elotelepitve.

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/anekdotikus-bizonyitas

Ugy tudom minden penztargepnek kotelezoen van online kapcsolata, tehat ha adott telepulesen nincs internet akkor nincs bolt/szolgaltatas sem (vagy cserekereskedelmet folytatnak).

És? Nem a szolgáltató problémája, oldják meg máshogy a csatlakozást.

Mutass mar nekem kabelmodemet valami eldugott faluban.

Ja, most jönnek megint a zsákfalvak, a tanyák, meg az egyéb irreleváns corner case-ek. 🤡 Miközben arról volt szó, hogy bármilyen vezetékes internet- és telefonszolgáltató megoldja neked az analóg csatlakozást ott, ahol szolgáltatási területe van. Mindeközben a 2G lekapcsolás után a most 98%-os lefedettségi térképen sehol nem lesz megoldva, hogy használhassam továbbra is a 2G telefonomat.

Még mindig nem engedi az egód beismerni, hogy szar hasonlatot hoztál a vonalas telefonnal.

Messengert írtál, mint roaming hívásokat kiváltó megoldást. Ezt írtad:

Ahhh, "messenger appokat" irtam, nem egy konkret approl beszeltem (amugy mindegy, a lenyeg ugyanaz).

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/anekdotikus-bizonyitas

Nem tudom minek idezed be ezt, en nem irtam, hogy nem letezik ilyesmi, csupan azt, hogy en nem talalkoztam vele.

a 2G lekapcsolás után a most 98%-os lefedettségi térképen sehol nem lesz megoldva

Erre van valami link/terkep/stb.? Nem ertem pontosan mit irtal, ugy ertelmezem, hogy a 98%-os 4G/5G lefedettseget hianyolod.

Kikapcsolt 2G mellett biztos nem lesz 98%-os 2G lefedettseg. A Trabantosokat sem kartalanitotta senki amikor nem tudtak olmozott benzint tankolni a kutakon es uj autot kellett vegyenek vagy adalekot.

Még mindig nem engedi az egód beismerni, hogy szar hasonlatot hoztál a vonalas telefonnal.

Lehet, de nalam minden mukodni fog a 2G utan is. Anyukam telefonjat pedig valahogy megoldom, az 2G-s, ennyi. Realitas. Nem feltetlenul idealis, bar technikai oldalrol nem tudok hozzaszolni mennyire az vagy sem, igy nem tudom megitelni.

[szerk.] Lehet, hogy az en Yettel-es SIM kartyam is csak 2G-re kepes (ha ez SIM fuggo), mivel mobilnetet nem hasznaltam vele, szoval ezt is ellenoriznem kell.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Erre van valami link/terkep/stb.? Nem ertem pontosan mit irtal, ugy ertelmezem, hogy a 98%-os 4G/5G lefedettseget hianyolod.

Tényleg linkeljem be neked most valamennyi szolgáltató 2G lefedettségi térképét? Keress rá!

Kikapcsolt 2G mellett biztos nem lesz 98%-os 2G lefedettseg.

Én is ezt mondtam. :D

A Trabantosokat sem kartalanitotta senki amikor nem tudtak olmozott benzint tankolni a kutakon es uj autot kellett vegyenek vagy adalekot.

Nem kellett új autót venniük, pláne nem az ólmozott benzin kivezetése miatt. Megint szar hasonlatot hoztál. Ez már lassan kommentelési minimum lesz nálad. Valószínűleg a kétütemű motorokhoz szükséges keverékbenzinre gondoltál, amit az igény visszaesésével vezettek ki a kutak, de ma is bárki előállíthatja motorolajból és 95-ös benzinből. 2G hálózatot továbbra sem tudok magamnak csinálni, ha lekapcsolják. Meghát nyilván arra az aprócska, nüansznyi különbségre felhívnám a figyelmed, hogy nem volt 3 millió trabant Magyarországon, amikor kivezették a keverékbenzint a kutakról.

Lehet, de nalam minden mukodni fog a 2G utan is. Anyukam telefonjat pedig valahogy megoldom, az 2G-s, ennyi. Realitas. Nem feltetlenul idealis, bar technikai oldalrol nem tudok hozzaszolni mennyire az vagy sem, igy nem tudom megitelni.

Captain WorksForMe strikes again. Ezzel annyit mondtál, hogy nem vagy azon hárommillió ember között, akiknek igényük van a 2G-re, csak anyukád. Akinek újra fogok vásárolni a telefonját, ergo pontosan az fog történni, amit előrevetítettem (eszközkidobatás, újravásárlás, pazarlás).

Captain WorksForMe strikes again. Ezzel annyit mondtál, hogy nem vagy azon hárommillió ember között, akiknek igényük van a 2G-re, csak anyukád. Akinek újra fogok vásárolni a telefonját, ergo pontosan az fog történni, amit előrevetítettem (eszközkidobatás, újravásárlás, pazarlás).

Nekem sokaig nem volt okostelefonom, viszonylag keson vettem az elsot, mert nem lattam ertelmet. Osszesen 3 okostelefonom volt amit magamnak vettem (cegest nem szamolom ide). Mindharom mukodokepes, de csak az egyiket hasznalom, tehat a pazarlas mar megtortent. Sajnos az elso okostelefon mar navigaciora sem jo az autoba, mert rendszeresen ujraindul rajta a Waze -> reality check: nem hasznalhato az okossaga, de 4G-t tud. Anyukam olyan mobilt fog kapni ami nem erintokepernyos, tehat az ujravasarlas is megjelenik. A 2G megszunesevel pedig ki fogom dobni (megfelelo helyre) a 2G es 3G kepes mobilokat (amikbol szinten van nehany, de nem hasznalom oket, annyi a hasznuk mint a ketutemu Trabantnak a garazsban (nosztalgia?).

Nem kellett új autót venniük, pláne nem az ólmozott benzin kivezetése miatt.

Nem, a varoshatarig hasznalhatjak (sok varosba EURO4 a minimum a behajtashoz). A 2G mobil is hasznalhato ott ahol van 2G halozat, Afrika?

Tényleg linkeljem be neked most valamennyi szolgáltató 2G lefedettségi térképét? Keress rá!

A Yettelt megneztem (linkeltem is talan). A 2G lefedettsege ugyanolyan mint a 4G lefedettsege.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

A 2G megszunesevel pedig ki fogom dobni (megfelelo helyre) a 2G es 3G kepes mobilokat (amikbol szinten van nehany, de nem hasznalom oket, annyi a hasznuk mint a ketutemu Trabantnak a garazsban (nosztalgia?).

Pedig jó lehetne még akár több évtizedig is egy régi, időtálló telefon, ha a multik nem akarnák erőltetetten, önző, mohó profitérdekből kivezetni a 2G hálózatot. De jobb "nekünk" (értsd: a multiknak és a kilóra megvett hatóságnak) a pazarlás, a kidobás, az újravásárlás. A mondandóm lényege ez volt, nem az, hogy meg kell-e tartani egy funkcióvesztett készüléket vagy sem.

Nem, a varoshatarig hasznalhatjak (sok varosba EURO4 a minimum a behajtashoz).

Esetleg Nyugat-Európában előfordul ilyesmi. Itthon behajthat. Az ólmozott benzinhez pedig az ég világon semmi köze. Kétütemű Trabant keverékbenzinnel megy, azt vezették ki a kutakról, mert már nem volt rá igény. Ja és nem ólmot kell keverni hozzá, hanem motorolajat. :)

A Yettelt megneztem (linkeltem is talan). A 2G lefedettsege ugyanolyan mint a 4G lefedettsege.

Örülök, hogy sikerült megtalálnod magadtól is. :)

"Esetleg Nyugat-Európában előfordul ilyesmi. Itthon behajthat. Az ólmozott benzinhez pedig az ég világon semmi köze. "

Itthon még nincs ilyen korlátozás, de bármikor lehet, de akár az is megtörténhet, hogy műszaki vizsgát nem kap bizonyos kibocsátási kategória alatt, csak maximum veterán minősítés esetén.
A Trabant ólmozott benzint használt, aminek volt olyan "mellékhatása", hogy a fémfelületen keletkezett kisebb mikrosérüléseket az ólom kitöltötte, de való igaz, hogy a szelepbeégés, mint olyan nem fordulhatott elő :-)

A keverék meg a 86-os benzinnél kisebb oktánszámú benzinek kivezetése meg nem akkor történt, amikor már nem volt rá igény, egyszerűen nem érte meg forgalmazni, olyan kevesen használták - miközben bőven voltak az utakon olyan járművek, amiknek a 86-os oktánszámú benzin is bőven elég volt (A benzines Zil talán 76-os benzinre volt eredetileg tervezve...)...

 

A Trabant ólmozott benzint használt

Akkor használt ólmozott keverékbenzint, amikor még lehetett ólmozott benzint kapni. Ment anélkül is. Azt a látszatot akarod kelteni, hogy a Trabantról azért mondtak le az emberek, mert kivezették az ólmozott-, meg a keverékbenzint. Miközben annyi történt, hogy jöttek modernebb autók a piacra, amikre megérte átállni és a piac keresleti oldala átállt. Ami megtörténne természetes módon a telco piacon is, néhány éven belül, ha lenne a 2G/GSM-nél minden szempontból jobb technológia. De még nincs.

A keverék meg a 86-os benzinnél kisebb oktánszámú benzinek kivezetése meg nem akkor történt, amikor már nem volt rá igény, egyszerűen nem érte meg forgalmazni, olyan kevesen használták

Elmondtad más szavakkal azt, hogy nem volt rá igény. Mondom, az 1G lekapcsolása a legjobb példa, hogyan kell etikusan kivezetni egy technológiát. https://www.hwsw.hu/hirek/20825/juniusban-megszunik-a-westel-0660.html

Minden más módon való kivezetés a piac felforgatásával jár és üzletileg etikátlan, ráadásul fenntarthatatlan és környezetszennyező is a rengeteg eszközkidobatás miatt.

Mutass mar nekem kabelmodemet valami eldugott faluban.

Meglepően sok helyen van kábelmodemes kapcsolat és nem feltétlen csak eldugott falvakban. Nálam - megyeszékhely - például a magenta csak kábelmodemes megoldással tudna netet adni.

de szerintem minden telepulesen kell lennie viznek es villanynak, gaznak egyre kevesbe es valamifele kommunikacios lehetosegnek mindenkeppen (telefon, internet, akarmi). Ugy tudom minden penztargepnek kotelezoen van online kapcsolata, tehat ha adott telepulesen nincs internet akkor nincs bolt/szolgaltatas sem (vagy cserekereskedelmet folytatnak).

Hát azért ezekre ne vegyél mérget. Ha jól emlékszek, akkor a települések néhány százalékán nincs vezetékes gáz (a KSH-n meg tudod nézni). A pénztárgépes dologhoz: ha jól emlékszek, akkor kötelező a nemzeti roaming, azaz a pénztárgép bármelyik magyar szolgáltató hálózatára feljelentkezhet.

Olyasmi letezik (nem hiszem, hogy ismered) hogy valami wireless cuccal illesztik az analog telefont a rendszerhez, nagyon regen lattam...

Én emlékszek rá és ahogy mondod, jellemzően olyan helyekre került, ahova drága lett volna oszlopon vagy árokban vinni a vezetéket. Olyasmi volt az alapelv, mint ha cellához kötött mobilod lett volna. És igen, a minősége rosszabb volt a kábeles megoldásnál.

Meglepően sok helyen van kábelmodemes kapcsolat és nem feltétlen csak eldugott falvakban. Nálam - megyeszékhely - például a magenta csak kábelmodemes megoldással tudna netet adni.

Arra gondoltam, hogy ahol jellemzoen analog telefonok lehetnek még ma is es nincs (telefon)kabel kihuzva ott nem valoszinu, hogy kabeltv lesz kabelmodemmel/internettel/stb.

azaz a pénztárgép bármelyik magyar szolgáltató hálózatára feljelentkezhet.

Tehat van 4G lefedettseg, mivel 3G mar nincs 2G-n pedig nincs internet, en pont erre celoztam.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Tehat van 4G lefedettseg, mivel 3G mar nincs 2G-n pedig nincs internet, en pont erre celoztam.

Arra azért ne vegyél mérget, hogy 2G-n nincs internet. Amit keresel, az a GPRS(2.5G) vagy az EDGE(2.75G). Egy mobilsticket vagy telefont 2G only módba kapcsolva ki tudod próbálni egy karakteres böngészővel (vagy kikapcsolt képekkel/videókkal). A tempója a mai igények között nem igazán acélos, de kisebb mennyiségű adatátvitelre - például nyugta beküldése - bőven használható.

Arra azért ne vegyél mérget, hogy 2G-n nincs internet. Amit keresel, az a GPRS(2.5G) vagy az EDGE(2.75G).

Ha barmikor is atkapcsolt a telefonom HSDPA-ra, EDGE-re vagy neadjisten GPRS-re akkor az internet gyakorlatilag megszunt letezni rajta. Ennyire hasznos manapsag ez a technologia, persze ha 2-3 kliens hasznalja online nyugta bekuldesre akkor mukodhet, gondolom egy nehany szaz lakosu telepulesnek ennyi az intenet igenye, a tobbi lakos csupan 2G-n telefonal es nulla internetforgalma van.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Ha barmikor is atkapcsolt a telefonom HSDPA-ra, EDGE-re vagy neadjisten GPRS-re akkor az internet gyakorlatilag megszunt letezni rajta.

Nekem arra elég szokott lenni, hogy ha valamiért olyan helyen álltam meg, akkor a navi össze tudja szedni magát (ott sincs túl nagy adatforgalom). Viszont van jónéhány olyan 2x 1 sávos aszfaltos út az országban, ahol néhány km-en keresztül sokszor egyik szolgáltató hálózata sem látszik.

Csak nem valami zseniális hazai fejlesztés?

Ez a gondosora nagyon hasonlit erre a VIP (voice-in-pendant) cuccra.

Ugy latom 4G kompatibilis: "Uses AT&T 4G LTE cellular service" (ja, ha az USA-ban nincs 2G akkor muszaj)

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

itthon adnak mellé egy szilikon szíjat és egy nyakbaakasztót. Elesésérzékelőt ír, gondolom a gyorsulásérzékelővel. Van rajta egy gomb, amit ha megnyomsz, akkor talán felveszi a diszpécser. Meg a leírásban van pár eset, amikor a diszpécser vagy robothívás jelez talán (pl töltőre kéne tenni). Meg tán néha viktor beszédét mondja.

Egyetértek. Minden attól függ, hogy a 4G/5G-t mennyire építi ki. Ha rendesen ki van építve, akkor kiváltja a 2G-t, az feleslegessé válik.

Egy dologban hajbinak igaza van, hogy a hanghívás terén nem jobb a 4G/5G. Ezt megerősítem, és mérges is vagyok emiatt. Én még a HD VoLTE hívások minőségétől sem vagyok elájulva. Sajnos a hívásminőséget konstansan lebutítottam tartják. Értem, hogy a telóba építhető, a kaszniba és fogyasztási keretbe belegyömöszölhető hangszóró, és mikrofon limitálni fog, sose lesz stúdióminőség, de azért ennél jobban megerőltethetik magukat. A mai codec-ek, főleg a modern nagy szávszél mellett jóval jobb minőséget elbírnak, még low latency mellett is. Tényleg ma már mindent FullHD-ban, 4K-ban fogyasztunk, meg high bitrate-en, de a hívás minősége még mindig fos, és akkor csodálkoznak, hogy senki nem telefonál, hanem valami üzenetküldő vagy VoIP appot használ helyette. Pont ezért.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Kifejezetten érdekes belegondolni, hogy ha szándékosan tartják butítva a hívásminőséget, akkor miért csinálják, hiszen a szolgáltatók bőséges profitra tehetnek szert a percdíjakon, miközben a VoLTE tulajdonképpen egy VoIP hívás és továbbítani is annyiból áll, mint egy internetes hívást.

Szerintem itt inkább arról van szó, hogy a GSMA háza táján kóklerek, léhűtők és vízfejek kezébe került a szakma és képtelenek már egy olyan jól összeszedett, egyértelműen szabványosított rendszereket összehozni, mint a 2G/GSM. Ha mindenáron összeesküvés-elméletet kell belőle gyártani, akkor a GSMA felpuhítása ez egyértelműen a gyártók érdeke (beleértve az olyan multikat, mint a Google, Apple, Samsung stb.), ugyanis minél inkább szarul-húgyul implementált és kevésbé szabványosított valami, annál inkább instabilan fog működni, ami a vevői oldalon folyamatos elégedetlenségben tartja az ügyfeleket, így megágyaz a sorozatos újravásárlásoknak és a pszichológiai elavultatásnak.

senki nem fogja visszasirni azokat a keszulekeket

Mi van a privacy-vel? Mi van azokkal, akiknek nem opció a Google (Alphabet) vagy Apple adatvédelmi szabályzatának és ÁSZF-ének elfogadása? Mi van azokkal, akinek nincs rendben az, hogy GPS vevő legyen náluk?

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

De a rengeteg kb. "kötelező" app se boldogít túlzottan, pl. próbálj meg egy packeta csomagot kivenni az automatából Android/iOS eszköz nélkül.

Nincs tapasztalatom a packetaval, de gondolom azert van ez, hogy aki kiveszi valamilyen szinten legyen azonosithato es ne a szomszed Jozsi vegye ki a csomagod.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

ha nem csak te tudod kivenni a csomagot

Nem ismerem a rendszert, de gondolom ez is megoldhato ha mindket fel rendelkezik mobilnetet hasznalni kepes mobillal.

az átvétel 2-3 napos időablakában pedig épp nem vagy az automata közelében.

Gondolom akar az is megoldhato, hogy nem akkorra rendeled mikor nem vagy otthon. Ha pedig elore nem lathato dolog tortent akkor annyi. Olyat sem tudsz atvetetni massal (egyszeruen) amihez az alairasod kell.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Nem ismerem a rendszert, de gondolom ez is megoldhato ha mindket fel rendelkezik mobilnetet hasznalni kepes mobillal.

Szerencsére packeta-tól egyszer kaptam csak csomagot. A többinél ez úgy megy (app nélkül), hogy kapsz egy sokjegyű kódot és azt kell begépelni a kijelzőn vagy meg kell mutatni egy QR kódot. Na most tegyük fel, hogy egy csomagautomatának van 50-100 fiókja. Ha 9 jegyű kódot kaptál - és nem kell előtte megadni a telefonszámot -, akkor kb. 10 millió az egyhez az esély, hogy valamelyik rekesz kinyíljon. Ha meg hozzáfér más is az emailedhez/SMS-edhez, akkor ott más problémák is vannak, nem csak az, hogy ki veszi át a csomagot.

Az meg, hogy minden telefonon van mobilnet... nem tudom, de szerintem nincs minden 4G-s telefonon mobilnet. Illetve a kódos megoldás előnye szerintem, hogy nem 2 eszköztől/hálózattól függ a dolog, hanem csak és kizárólag a csomagautomatától és annak a netjétől.

Gondolom akar az is megoldhato, hogy nem akkorra rendeled mikor nem vagy otthon.

Oké, akkor kifejtem, hogy mire gondoltam. Tegyük fel, hogy rendelek valamit a 0. napon. A webshop azt mondja, hogy 3-5 napon belül megkapom. Aztán a 4. napon szól, hogy bocs, de a nagykerből még nem kapták meg és ígérik, hogy legkésőbb a 10. napon postázzák. (Tegyük fel, hogy a csomag nem sürgős.) Aztán vegyük még hozzá az esetleges torlódásból származó 1-2 plusz napot a csomagautomatás cég részéről. Tehát ott tartunk, hogy ha minden klappol, akkor a 10-12. napon át is tudod venni. Na most ezt kellett volna neked megbecsülni a 0. napon, hogy hanyadik napon fogják kihozni, ami lehet 3. nap, de lehet 12. nap. Ha ezt előre meg tudod tippelni, akkor esetleg lottózni is érdemes.

Olyat sem tudsz atvetetni massal (egyszeruen) amihez az alairasod kell.

Ezt nagyon jól látod, ezért szoktam csomagautomatázni. Nem kell a futárra várni, nem kell a postán heringezni, stb.

Nem egészen. Azt mások is megoldják egy SMS kóddal.

A packeta automatának nincs semmilyen kezelőfelülete, és csak napenergiával van táplálva. Ilyen módon bárhova letehető, ez egy elég elegáns koncepció lenne amúgy, viszont cserébe csak okoseszközről, bluetooth segítségével nyitható.

Azért egy LCD meg egy keypad elférhetett volna.

Mi van azokkal, akiknek nem opció a Google (Alphabet) vagy Apple adatvédelmi szabályzatának és ÁSZF-ének elfogadása?

Pl. a HMD gyart Nokia mobilokat, van bennuk 4G, S30 vagy micsoda az oprendszer, semmilyen AFSZT-t nem kell elfogadni vasarlaskor. Biztos vannak mas gyartok is, meg butabb 4G mobilokkal is.

Mi van azokkal, akinek nincs rendben az, hogy GPS vevő legyen náluk?

Ott van ra a Nokia opcio, abban nem lesz GPS.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Végigolvastam, de nincs igazad. Lényegében kb. semmit nem mondtál. Ez, hogy olcsóbb, kisebb komplexitási szint, ez bármilyen régi technológiáról elmondható, és ilyen logikával ne fejlődjünk soha. Ez egy szemellenzős konzervativizmus.

De, haljon csak ki a 2G/3G. Én nem is azért vagyok ezek ellen, mert fejlődésmániás, meg elavultató vagyok, hanem a 2G/3G meghagy sok igénytelen helyen egyfajta fallback hálót, és emiatt lusták kiépíteni rendesen a 4G/5G hálózatot, mondván, hogy a régi 2G/3G is kiszolgál. Na, már most, ha az utóbbit szépen kivezetik, akkor rá lesznek szorítva az elmaradott régiók, meg spúr szolgáltatók, hogy érdemben fejlesszenek, húzzák fel az új tornyokat és átjátszókat, és ne tegyék zsebre extra profitként a beszedett előfizetési/percdíjakat, hanem vissza kell tenniük pénzt az infrastruktúra fejlesztésébe. Majd vesznek luxusautókat, nyaralókat, jachtokat másból.

Mondom ezt úgy, hogy egyébként a kisebb komplexitási szintnek nagy híve vagyok, de nem a fejlődés kárára. 5-10 évenként lecserélni egy telót, meg 10-15 évenként egy PC-t tényleg nem egy nagy elvárás. Addigra akkorákat fejlődik a technológia, hogy minden téren meghálálja magát az upgrade.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Lényegében kb. semmit nem mondtál.

Olvasd végig még egyszer, ezúttal, ha lehet, értőolvasással.

Ez, hogy olcsóbb, kisebb komplexitási szint, ez bármilyen régi technológiáról elmondható, és ilyen logikával ne fejlődjünk soha.

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/csuszos-lejto

Kimaradt a barlangozás, kőkorszakozás, bunkósbotozás. :P A következtetésed természetesen egy hazugságra épül és számos ellenpélda létezik rá.

Egyfelől, ma sokkal nagyobb integráltsági fokon tudunk sokkal hatékonyabban legyártani egy 2G modemet, mint 30 éve. Ez már önmagában fejlődés, tehát hazudtál. Még mielőtt esetleg azt hazudnád, hogy a 3G, 4G, 5G hozták el ezt az integráltsági fokot, "elkeserítenélek", hogy a 2G érában is folyamatosan fejlődött az integráltság, többek között ennek voltak köszönhetőek az 1-2 hetes üzemidők a butatelefonoknál, amit az okostelefonok azóta sem voltak képesek behozni a saját mezőnyükben.

Másfelől, nem mondható el minden régi technológiáról, hogy olcsóbb. Nem olcsóbb elektroncsöveket gyártani, pláne nem olcsóbb ilyen eszközöket üzemeltetni. Nem olcsóbb 30 éves technológiával belsőégésű motorokat gyártani, se nem olcsóbb üzemeltetni (benzinfogyasztás). 2G modemet modern technológiával gyártani rendkívül olcsó és üzemeltetni is nagyon olcsó, win-win szituáció.

Ez egy szemellenzős konzervativizmus.

A szemellenzős konzervativizmus az lenne, ha azt mondanám, hogy mindenre is 2G modemet kell használni. Én nem ezt mondtam. Azt mondtam, hogy amire elég egy 2G modem is, arra 2G modemet érdemes használni, mert a 4G, 5G modemeknél jóval olcsóbban, kevesebb energiával, környezetszennyezéssel, költséggel stb. legyártható. Valójában rajtad van egy fejlődésmániás szemellenző, mert oda is magasabb komplexitást, több környezetszennyezést, költséget stb. erőltetnél, ahová nem kell.

Én nem is azért vagyok ezek ellen, mert fejlődésmániás, meg elavultató vagyok

Ettől függetlenül is fejlődésmániás és elavultató vagy. Minden hozzászólásodban bebizonyítod.

hanem a 2G/3G meghagy sok igénytelen helyen egyfajta fallback hálót, és emiatt lusták kiépíteni rendesen a 4G/5G hálózatot, mondván, hogy a régi 2G/3G is kiszolgál

Ez miért baj? Ez hozzáadott érték. Nevezhetjük redundanciának is. Vagy szolgáltatásbiztonságnak. Ha csak a segélyhívásokat nézzük, sokkal biztonságosabb egy olyan rendszer, amin az elmúlt 30 évben bármikor gyártott bármilyen készülékkel lehet segélyhívást indítani. Sokkal biztonságosabb egy olyan rendszernél, ahol csak a 3-5 évig szoftvertámogatott, gyártó által megfelelően bepatchelt VoLTE profillal rendelkező készülékről lehet segélyhívást indítani.

Na, már most, ha az utóbbit szépen kivezetik, akkor rá lesznek szorítva az elmaradott régiók, meg spúr szolgáltatók, hogy érdemben fejlesszenek, húzzák fel az új tornyokat és átjátszókat, és ne tegyék zsebre extra profitként a beszedett előfizetési/percdíjakat, hanem vissza kell tenniük pénzt az infrastruktúra fejlesztésébe.

Ez egy baromság, pláne hogy emiatt kellene lekapcsolni a 2G-t. Ha az elmaradt régiókban nincs (és eddig se volt) fizetőképes kereslet az új hálózatok fejlesztésére, akkor ott ezután sem lesz, csak még szarabb lesz a mobilszolgáltatás, vagy nem lesz.

Majd vesznek luxusautókat, nyaralókat, jachtokat másból.

Kicsit fordítva ülsz a lovon. Luxusautókat, nyaralókat, jachtokat azok fognak venni, akik az 5G-s újravásároltatásokból gazdagszanak meg azon, hogy csak Magyarországon milliók lába alól húzzák ki a talajt. Ha az 5G nem hozna számottevő növekedést a telekom cégeknek, nem csinálnák. Mivel valódi piaci igény nincs rá, így a meglévő piacok felforgatásával fognak mesterségesen teremteni.

Mondom ezt úgy, hogy egyébként a kisebb komplexitási szintnek nagy híve vagyok, de nem a fejlődés kárára.

A 2G fennmaradása semmilyen módon nem gátolja a fejlődést. Eddig se gátolta. Hasonló szemellenzős duma ez, minthogy a gyerekeket nem szabad megtanítani kézírni, mert akkor kézírni fognak és soha nem tanulnak meg gépírni. Nagy lófaszt. Meg kell tanítani kézírni és gépírni. Ugyanúgy elterjedtek az okostelefonok egy 2G-3G-4G rendszerben és többségében fel is váltották a butatelefonokat. Valójában ott véted el a sulykot, hogy azt hiszed, a 2G lekapcsolása fejlődést hoz. Mindeközben csak kényszerű újravásárlást hoz, feleslegesen kidobott százmilliókat, milliárdokat. Fejlődés akkor is van, ha meg akarják gátolni. Az emberi természet ilyen. A 2G lekapcsolása viszont egy vadkapitalista húzás, egy olyan éra felé tett lépés, ami alapjaiban csúfolja meg a technológiai fenntarthatóságot.

5-10 évenként lecserélni egy telót, meg 10-15 évenként egy PC-t tényleg nem egy nagy elvárás.

Nem az, ha nem a szolgáltató multi várja el a cserét a felhasználótól önző profitérdekből, hanem a felhasználó saját magától. Egyébként meg miért kéne akár 15 éves eszközt lecserélni, ha kifogástalanul működik? Akkor kell lecserélni, ha javíthatatlanul elromlik, vagy már a felhasználónak többre van igénye. Nem akkor, amikor a multi befektetőcskéi épp luxusautózni, nyaralózgatni, jachtozgatni szeretnének az újravásárlási extraprofiton.

Ipari eszközöknél, ha lejárt szavatosságú 2g cuccokat használnak és nem cserélik le őket, az a tűzzel játszás.  Felelős helyen nem addig használják az eszközöket, amíg kirohad alóluk, hanem addig, amíg a gyártó garantálja a megbízható üzemelést. Ha meg már cserélni kell, akkor nem 30 éves "bontatlan" cuccot vesznek, hanem olyat, amire van támogatás és garancia. 

Butaság azt hinni, hogy a régi eszközöket nem kell cserélni, hanem csak kényszerítik őket a cserére. 

Szerintem a 2g móddal nem kompatibilisek a 4g hálózati eszközök, eleve másképp működnek, csak akkor lennének kompatibilisek, ha beletennék a 2g-hez szükséges felesleges hardvert és szoftvert (licenszeket) is. A telefonban is csak azért van benne, mert még van a Földön olyan ország, ahol használták az előző években, de ki fogják venni belőle, hogy kivegyék a felesleges plusz komplexitást.

A világot nem a 30 éves elektronikai hulladékos hobbistákra építik, hanem azokra, akik fizetőképes keresletet nyújtanak. A szolgáltatások nem örökre szólnak, csak mert egyszer megvettél egy eszközt, amire már sokéve nincsen támogatás. Ha nem vagy fizető ügyfél, akkor semmi jogod sincs egyik cégnél sem verni a tamtamot.

Felelős helyen nem addig használják az eszközöket, amíg kirohad alóluk, hanem addig, amíg a gyártó garantálja a megbízható üzemelést.

Felelős helyen nem a gyártóra tologatják a felelősséget, hanem vállalják és szakembergárdával biztosítják.

Ha meg már cserélni kell, akkor nem 30 éves "bontatlan" cuccot vesznek, hanem olyat, amire van támogatás és garancia. 

Ez jogos, de a 2G modemek nem 30 éve bontatlan cuccok. Az, hogy 30 éves technológiát használ, önmagában nem jelent semmit. Sokkal kisebb komplexitású, a jelenlegi integráltsági fokú gyártástechnológiákkal gyerekjáték összerakni, olcsóbb, környezetbarátabb és a célnak megfelel alacsony sávszélesség-igényű alkalmazásoknál. Ha nem felelne meg, nyilván nem választanának 2G modemet.

Butaság azt hinni, hogy a régi eszközöket nem kell cserélni, hanem csak kényszerítik őket a cserére. 

Nyilván, de egy 10-15 éve működő 2G butafont még Finnországban, Németországban, UK-ban gyártottak és nem kispórolt anyagokkal. Emellett egyszerűbbek, alacsonyabb integráltsági fokuk van, kevesebbet fogyasztanak, így kisebb eséllyel mennek tönkre. Nyilván nem tökéletesek és tönkre tudnak menni.

Szerintem a 2g móddal nem kompatibilisek a 4g hálózati eszközök, eleve másképp működnek, csak akkor lennének kompatibilisek, ha beletennék a 2g-hez szükséges felesleges hardvert és szoftvert (licenszeket) is.

Mind a szolgáltatói oldalon, mind az okostelefonokban kompatíbilisek. A szolgáltatóknál már ugyanaz a doboz adja a 2G-t, mint a 4G-t. Akarat kérdése, hogy belerakják-e. Néhány ipari eszközre igaz, hogy a modeme egyáltalán nem tud 2G-t, csak 4G-t, de nem ez a jellemző.

A világot nem a 30 éves elektronikai hulladékos hobbistákra építik, hanem azokra, akik fizetőképes keresletet nyújtanak.

Ez világos, de nem is róluk van most szó. Jelenleg kétmillió ember és hárommillió M2M eszköz fizetőképes kereslet van a 2G-re. Ők nem elektronikai hulladékos hobbisták. A szolgáltatók mégis kihúznák a lábuk alól a talajt, elektronikai hulladékot csinálva a kifogástalanul működő eszközeikből. Ez így velejéig etikátlan lépés.

A szolgáltatások nem örökre szólnak, csak mert egyszer megvettél egy eszközt, amire már sokéve nincsen támogatás.

Ezzel burkoltan kimondtad azt, amiről a 2G utáni világ szólni fog. Addig fogod tudni használni a telefonod, amíg van rá szoftvertámogatás, utána már a telefonálást sem. Mindeközben egy, az elmúlt 30 évben gyártott (tehát nem csak hobbisták által használt 30 éves, hanem 5-10-15-20-25-30 éves) eszköz képes a világ bármely országában működni 2G hálózaton (már ha van). Vajon melyiknek van nagyobb eszmei és funkcionális értéke? Amelyik eszközt csak addig használhatsz, amíg a multika úgy akarja, vagy amit ettől függetlenül bármikor?

Ha nem vagy fizető ügyfél, akkor semmi jogod sincs egyik cégnél sem verni a tamtamot.

Továbbra is 3 millió előfizetésről beszélünk. Ismétlem: Nem ingyen kapják a szolgáltatást. A hangvételed kicsit olyan, mintha a nem mobilnetező, Facebook-ozó, okostelefontapicskoló ügyfeleket már nem tekintenéd fizető ügyfeleknek, pedig ők sem ingyen telefonálnak vagy SMS-eznek.

Egyébként te tényleg elhiszed, hogy 2 millió ügyfél éves percdíjaiból és +1 millió M2M üzemeltető üzleti/egyéb előfizetési díjából nem jön ki az az esetleges pluszköltség, amit a 2G hálózat fenntartása jelent?

Még egy plusz érv a 2G megtartása mellett:

A rosszul lefedett területeken, még ha "nincs kapcsolatot" is jelez a magasabb G-osztályú telefon, akkor is lehetséges megpróbálni a segélyhívó számot; életmentő lehet a 2G fenntartása.

Az lehet, ha nem helyettesitik a teruletet lefedo 2G bazist/szektort egy ujabbal. Viszont nem kell 2G a nagy teruleti lefedettseghez, csak lustak voltak/nem erte meg fejleszteni a halozatot az elmult 20 evben.

Kerdes, hogy megeri-e / kotelesek-e lefedettseget biztositani az adott helyen.

A rosszul lefedett területeken, [.....] életmentő lehet a 2G fenntartása

Jelenleg 2G nagyon sok helyen nem elerheto*, amit a legujabb technologia (muholdas kommunikacio az ujabb mobilokban) kivalt.

*oceanok, sivatagok, magas hegysegek, eldugott szigetek, stb.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Ez csúsztatás. Semmi köze a 4-5-5.5G-nek a LEO műholdas kommunikációhoz. Ez egy extra funkció, melyet egyes gyártók

a flagship készülékeiken határozatlan ideig keresztfinanszíroznak a telefon árában, vagy eleve előfizetéssel működik (pl. Garmin).

Ez nem ugyanaz azzal, hogy sűrűn lakott helyektől távolabb is mindenki számára elérhető módon van backup hálózat,

vagy mondjuk hívható a 112. Esetleg autóbaleset során a jármű azonnal vészjelet tud leadni.

Ez csúsztatás.

Az, hogy sok helyen nincs 2G (es semmilyen mas mobil) lefedettseg az igaz.
Azt, hogy a muholdas technologia kivaltja-e ezt valoban nem tudjuk.

Ez egy extra funkció, melyet egyes gyártók a flagship készülékeiken

Mivel ez egy relativ uj dolog ugy ezert tunik "extranak", termeszetesen segit eladni a keszulekeket. Nem tudom csak a csucsmodellekre ervenyes-e, pl. Apple ugy tunik minden modellben megtalalhato nem csak a Pro/Max/stb. verziokban: "With iPhone 14 or later (all models), you can use a satellite connection when you have no cellular and Wi-Fi coverage" (viszont: "Satellite connectivity isn't offered on iPhone models purchased in Armenia, Belarus, China mainland, Hong Kong, Macao, Kyrgyzstan, Kazakhstan, and Russia.")

A Google reszerol a Pixel 9-ben elerheto eloszor ez a funkcio, eloszor az USA-ban (ket allam kivetelevel).

határozatlan ideig keresztfinanszíroznak a telefon árában

Ugy latom tenyleg igy lesz: "both iPhone 14 and iPhone 15 users will have to decide if they want to pay for the service starting in November 2025."

Ez nem ugyanaz azzal, hogy sűrűn lakott helyektől távolabb is mindenki számára elérhető módon van backup hálózat, vagy mondjuk hívható a 112.

Igazad van, attol fuggoen milyen messze van a mobil a "surun lakott helyektol". Az lenne a normalis ha minden 2G tornyot lecserelnenek ujabbra (4G es ujabb), igy meg lenne oldva a problema.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

A 2G only tornyok nagy részét szerintem kicserélték, illetve a 2G-s redundancia is meg fog szűnni az országon belüli roaminggal. A gond azokkal a helyekkel van, ahol nem rentábilis cellát telepíteni vagy cserélni. Ez látható a szolgáltatói térképeken, ha összehasonlítjuk a 2G-t és a 4G-t.

Itt jön be a jogalkotó szerepe, hogy a frekvenciatenderen követelményként pontosan meghatározzák a területi lefedettséget és a technológiák használatának idejét. A legutóbbi tenderen szerintem nem voltak elég szigorúak.

A fenti interjú alapján, nem sok változás volt az elmúlt egy-két évben:

https://www.hte.hu/documents/4739395/4809435/Kollar_Peter_HTE_Infokom2022.pdf

https://www.hte.hu/documents/4860545/4891884/2_1_2_Kiss_Tamas_HTE_Infokom2023.pdf

sűrűn lakott helyektől távolabb is mindenki számára elérhető módon van backup hálózat

Itt vannak statisztikak, hogy a vilag mekkora resze van lefedve 2,3,4 es 5G-vel. A csak 2G-vel lefedett terulet meg Afrikaban is csak 16% es gondolom addig nem kapcsoljak le amig nem telepitenek oda is ujabb technologiat.

[szerk.]: 5G lefedettseg a vilagon

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Ez nem a 2g miatt van, hanem azért, mert van cella adott területen. Majd 4g/5g cella lesz. És lehet még jobb lesz a lefedettsége, mert a modernebb modulációval és hibajavítással messzebbre is képes ugyanazon frekvencián hasonló energiával használható jelet küldeni/fogadni.

Ahogy az analóg tévé lekapcsolásnál, úgy a 2g lekapcsolásnál sem fog megállni a világ. Lesz aki sírni fog, mert 30 évente egyszer vennie kell pár ezer forintért egy eszközt, de ők jellemzően egyébként is eltartott, közpénzből segített személyek, csak a tájékozatlanságuk és a mások kárára sóherkedésük miatt sírnak. A modernebb technikával sokkal kisebb teljesítménnyel adnak sokkal nagyobb lefedettséget.

Nem tudom, ennek mi köze az analóg tévéhez. Még sok-sok évig lehetett olyan eszközöket kapni, amelyekkel az analóg tévék használhatóak voltak a digitális átállás után is. Más kérdés, hogy mindenki lapostévére vágyott, így a technológiai ugrás gyorsabban és simábban ment a vártnál.

Itt viszont némileg szerteágazóbb a dolog. Vannak olyan tréfás esetek, mint amilyen az autókhoz előírt eCall modul, amivől valószínűleg legalább akkora szériákat adnak el, mint a tévékből, és itt nem lesz az a motiváló tényező, hogy azért vesz mindenki új autót, hogy abban már 4G-s modul legyen. Aztán a nálunk okosabb országokban a smart metering is elterjedt, az energiaszolgáltatók pedig nem feltétlen vágynak arra, hogy milliószám cseréljenek végponti elemeket. Riasztó gyártók dettó, nem is beszélve a riasztórendszerek tulajdonosairól, üzemeltetőiről.

Nem állítom, hogy ne lehetne átállni, csak ez nem olyan sima ügy lesz, mint a tévénél volt.

Az analóg tévénél is ugyanaz a sírás volt. Aztán kiderült, hogy szebb és jobb a digitális. A modernebb sugárzási technikával töredék akkora elektromos teljesítménnyel sugároz, megawattokról kilowattokra váltottak az adótornyok. A telefonnál persze nem lesz ekkora különbség, de elvileg jobb lefedettséget is ad a hibatűrőbb móddal a rendszer. Plusz sokkal többen tudjákegyszerre használni ugyanazon a frekvencián és sévszélességen.

Biztos van sok régi eszköz, ami már élettartamán túl üzemel és még használják. Hát lehet rá kell költeni pár ezer vagy pár tízezer forintot, mielőtt megeszi a rozsda teljesen.

Sziasztok!

Egy kis felvilágosítást szeretnék kérni, mert abszolút nem értek a telefonok világához. Ha az okostelefonomon kikapcsolom a mobil adatkapcsolatot, akkor a készülék csak 2G-t használ? Tehát ha lekapcsolják a 2G-t, akkor kötelező lesz adatforgalomnak lennie?
Vagy ezt nem érinti a dolog?

Gábor

Ha az okostelefonomon kikapcsolom a mobil adatkapcsolatot, akkor a készülék csak 2G-t használ?

Nem. Azt használ, amire fel van jelentkezve. Ez lehet 2G, 4G vagy 5G.

Tehát ha lekapcsolják a 2G-t, akkor kötelező lesz adatforgalomnak lennie?

Nem, de kötelező lesz VoLTE-képes és a szolgáltatóddal VoLTE-kompatíbilis okostelefont használnod, különben nem fogsz tudni hívásokat indítani/fogadni.

A végtelenhez is mindig közelítesz, aztán sose éred el. :)

"Sose a gép a hülye."

Mindenesetre érdekes, hogy a 2G lekapcsolásról beszélünk, az FM rádióra egyelőre dátum sincs.

Nem is az a nagy baj, hogy van FM, hanem hogy a DAB-nak még a tesztüzemét is lekapcsolták.

Csak hogy onnantól kontrollálható, ki, mikor, mennyit hallgat és mit, hol tartózkodik közben. Értem, hogy neked nincs igényed a szabadságra, de akinek van, az inkább hallgatna egyirányú kommunikációval rádiót, ahol a rádió csak vevőt jelent, transmitter nélkül.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

és mit, hol tartózkodik közben > az megvan, h az eu-ban csak olyan autot lehet eladni, amiben kotelezoen ott a gsm modul? :) (safety regulation) hidd el, jol jon az, ha a mento tudja hova kell menni erted...
ahol a rádió csak vevőt jelent > szerintem a dab is csak vesz(fixme pls!). broadcast. attol, hogy a hang digitalis.

amiben kotelezoen ott a gsm modul

Gondolom, megoldható, hogy ne működjön. Ha nem, akkor meg marad a tömegközlekedés. A mentőt sokan hívják, az nem probléma, szóval ez a bullshit része. A lényeg, hogy egyetlen métert se tudj megtenni úgy, hogy nem tudják, hova mész.

Az egyirányú digitális kommunikációval nem volna bajom, eltekintve attól, amit hajbi is mond, hogy nagyon nem volna rendben rádiók millióinak kidobatása. Amikor az analóg mono adás után kitalálták a sztereót, akkor azt úgy oldották meg, hogy a mono rádió a sztereó adást a két csatorna összekeverésével tudta monoként venni. Ez a visszafelé kompatibilitás, különösképp analóg módon egy technológiai bravúr. Ugye azt csinálták, hogy alapsávon az M = L + R, míg 38 kHz-es elnyomott vivőre modulálva az S = L - R jeleket vitték át, ami lényegében nem egyéb, mint a bal és jobb csatornák közötti multiplexelés 38 kHz-cel. A kapcsolójel fázishelyességét egy 19 kHz-es pilot jel hozzáadásával oldják meg.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Mondjuk az azért vad lenne, hogy ha nincs térerő, akkor nem engedi elindítani az autót. (Vagy menetközben leállítaná.) Nyilván legyen működőképes a modul és jelezze, ha elromlott a modul és/vagy nincs térerő. Tapasztalatom szerint az országban van jónéhány olyan 2x 1 sávos aszfaltos út, ahol néhány km-en keresztül nincs térerő egyik szolgáltatónál sem.

Ha minden értelmes ember elfogy, elmegy, akkor jó lesz nektek? Oroszkínai gyarmatként... Mert akinek a valagát nyaljátok, az abba az irányba viszi az országot... És ha elmegy mindenki, akinek nem tetszik, akkor vajon kik fogják azt az értéket megtermelni, amiből idősebb korodban lakhatásod-megélhetésed biztosítva lesz? Nem, a "van félretett pénzem" nem válasz - ha nincs megtermelt érték, amit el lehet cserélni a pénzedre, akkor toszhatod a pénzt...

Ugye ez már EU-n kívüli országot jelentene, ami a kínaiaknak nem érdekes, hiszen ők az EU-n belül szeretnék megvetni a lábukat, úgyhogy ők akkor szépen elviszik innen mindazt, amit hoztak, illetve amit nem tudnak elvinni, de az ország nem tudja kifizetni, az meg a tulajdonukba kerül...

 

Az értelmes emberek tanultak történelmet, és tanultak a történelemből. A többiek meg bégetnek... De elég a Brian élete című filmből a "mit adtak nekünk a rómaiak" részt megnézni és átgondolni (ha van mivel ugye...) meg persze az Erik a viking "nem süllyedünk" kántálását megtekinteni és megérteni...

Annyiban tényleg túlzol, hogy azt vélelmezed, mindenki, aki értelmiségi, jó szakember, az ellenzéki, liberális, nyugatos beállítottságú. Pedig vannak konzervatív gondolkodók, közgazdászok, politikusok, mérnökök, történészek is, akik úgy gondolják, egyáltalán nem jó irány kiszolgálni az USA érdekeit, legyőzni saját vérünkkel az oroszokat, befogadni idegeneket, kizárólag a nyugattól függeni politikailag és gazdaságilag.

Tudom, nehéz, de tágítsd a gondolkodásod annyira, hogy hidd el, az általad meg nem értett, hovatovább gyűlölt oldalon is vannak értelmes, okos emberek.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ha dorsy azt írta volna 'az megvan, h az eu-ban csak olyan autot lehet eladni, amiben kotelezoen ott a Galileo modul'

azt mondtam volna, ha nem is sok, de van valami kis értelme. Legalább használnánk, ha már ráköltöttünk milliárdokat.

De így csak az látszik, hogy a döntéshozók (törvény készítők) se hisznek benne(meg az eu-ban, hogy tud valami értelmeset összehozni).

kb ez olyan, mintha az Oroszok hoznának egy törvényt, hogy X idő múlva csak olyan autót lehet forgalomba hozni náluk, amiben van BeiDou modul.

Ez természetesen olyan jakubovicsféle igazság.

A valós számokhoz semmi köze.

Ugy tudom (egyelore) nincs tervben HUxit, igy valoszinusitem, hogy a tobbseg (akarhany szazalekos) nem akarja. Innentol mindegy, hogy 83% vagy 51%.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Ez is rajta van azon a listámon, aminek az a fejléce, hogy "Miért kell kilépni az EU-ból."

"The system, which will ultimately be required for all new vehicles sold in the EU, will monitor in-vehicle sensors for such events as airbag deployment to automatically transmit location details and summon assistance via GSM emergency cellular service “112”, the universal emergency services number adopted throughout the European Union and Switzerland."

Tehat az EU egy olyan rendszert epittet be az autokba ami a legzsak aktivalodasa eseten automatikusan hivja a 112-t annak erdekeben, hogy ne az ut szelen halj meg. Teljesen jo ok arra hogy emiatt kilepjunk (facepalm).

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

És ha nekem ez belefér? Ha a Karsai féle "szuverenitásharc." (idézve Summer kollégától) megsüvegelendő, akkor ez miért nem?

Ahol nála, így itt is el vesznek jogodat*. Ráadásul nála a harc azért folyt, hogy megkérhessen valakit, hogy halálba segítse, itt meg csak az**, hogy a fölösleges "életvédő" szarokról, amit folyamatosan beletettetnek az autókba az utóbbi években, dönthessünk. Még akkor is ha, esetleg minimális eséllyel***, de a halálomat is okozhatják. Persze ez az "ne az útszélén halj meg" egy bullshit, ha az van ami, akkor valószínűleg így is úgy is ott halsz meg.****

És akkor még a megbízhatóságról nem is beszéltünk. Iphone vészhívó funkcióra emlékszel?

*Senki nem kérte rá őket, hogy így védjenek meg. Nem láttam petíciót, hogy "már pedig gsm modult az autókba!". Senkit nem láttam, hogy az Eu választáskor ezzel kampányolt volna.

** Röviden:Ne akarjanak megmenteni ezen az áron.

***Cellainformációk alapján azért nem biztos, hogy megtalálnak(hamarabb mint a következő arra járó). Arról nem is beszélve, hogy légzsák duranános esetek hány% -ban vagy magányos résztvevő a buliban? A gps-sel meg elég nagy százalékban fognak eltévedni. :) Ahány gps követőt látok bolyongani a városban! :D

****Ha olyan helyen történik, ahol nincs senki, akkor mire oda kiérnek, már mindegy. Nézz istenháta mögötti baleset leírásokat. Mire oda bárki is kiér....

És ha nekem ez belefér?

Akkor megnezed a tecsőn hogyan kell kiiktatni a rendszert.

Ha a Karsai féle "szuverenitásharc."

Fogalmam sincs mi ez es miert emlitesz valami random hozzaszolast mint indoklas.

*Senki nem kérte rá őket, hogy így védjenek meg.

Ezzel nem tudnak megvedeni, esetleg megmenteni. Hordhatsz magadnal egy dokumentumot az inged alatt ha osszeesel az utcan senki se probaljon ujraeleszteni.

Nem láttam petíciót, hogy "már pedig gsm modult az autókba!".

En sem lattam peticiot, hogy "mar pedig nem lehet gsm modul az autokban!".

a fölösleges "életvédő" szarokról, amit folyamatosan beletettetnek az autókba az utóbbi években, dönthessünk.

Ugy erted legzsak, biztonsagi ov, gyurodesi zonak? Mind teljesen felesleges, nem is ertem ezeket a mernokoket miert dolgoznak ilyesmin (ujabb facepalm).

Arról nem is beszélve, hogy légzsák duranános esetek hány% -ban vagy magányos résztvevő a buliban?

Van errol valami statisztikad is vagy csak hasrautes szeru tippeles? Gondolom Az EU minden orszagat figyelembe vetted, pl. Skandinavia nem olyan surun lakott es eleg sok arra a mindenfele szarvas az utan kozeleben.

****Ha olyan helyen történik, ahol nincs senki, akkor mire oda kiérnek, már mindegy. Nézz istenháta mögötti baleset leírásokat. Mire oda bárki is kiér....

Termeszetesen itt is figyelembe vettel minden lehetoseget, pl. telen egy baleset utan beszorulsz az autoba akkor nem mindegy hogy 4 vagy 24 oran belul talalnak meg miutan karcolasokkal megusztad, de jegkockava fagytal.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Ezt magyarázd meg azoknak a hátramaradt hozzátartozóknak is, akiknek a családtagja egy mély árokba csapódott autóban kínok között halt meg, mert senki nem járt arra, illetve az útról nem volt látható nyoma a balesetnek - és a keresésére indult egységek már csak a rommátört autót benne az lehunyttal találták meg - órákkal a baleset után.
Ha akkor, abban az autóban lett volna ilyen eszköz, ilyen automata vészhívó, akkor még most is élhetne... És nem egy nem két halálos áldozat után született a döntés, hogy legyen ilyen.
És nem, nem csak téged véd egy hasonló esettől, hanem a másik balesetező felet is.

Amikor valaki autóba ül, vállalja a kockázatot. Szerintem nem kötelező autózni, én legalább is nem tudok erről. Ráadásul eddig sem voltak ilyenek az autókban, továbbá a mobiltelefonok előtti időkben is voltak autók az utakon.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Gondolom ha téged találnának meg másfél napos keresés után egy árok mélyén rommá tört kocsiban az útról nem látható helyen, akkor ezt simán a hozzátartozóid képébe lehetne tolni... vagy ha a te hozzátartozód járna így, akkor is ez lenne a véleményed? (Ja, az autók előtt is voltak járművek, a mentőszolgálatok megjelenése előtt is éltek emberek, stb...)

Nézd, a szex is sokkal biztonságosabb, ha minden együttléted esetén melletted van egy orvos, folyamatosan ellenőrzi a vérnyomásodat, de szerintem mégsem igényeled ezt. :)

Arról beszélek, hogy mindig meg lehet ideologizálni a szabadság elvételét, a korlátok közé szorítást a biztonsággal, csak úgy már nem érdemes élni. Ennél jóval többet ér a szabadság.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Qrvára rövidre zárva, nekem már halt meg amiatt ismerősöm, mert a balesete után sokára találták meg. Nagyon-nagyon sz@r dolog, tud lenni. Nem rokon, nem hozzátartozó, "csak" ismerős. Ne legyen ilyenben részed, azt kívánom. Bár amilyen fafejűen állsz a dolgokhoz, lehet, hogy egy ilyen durva nagy pofonra lenne szükséged...

Ezt majd kedvenc multikáid fogják megmagyarázni azok balesetet szenvedett hozzátartozóinak, akiknek a 2G-alapú e-Call nem fog működni az autójában, a 2G erőltetett lekapcsolása miatt. Persze, a multis narratívád szerint ott már nyilván az áldozat lesz a hibás™, mert nem vett időben új autót/e-call-modult, a régi kidobása mellett.

Ha kötelező lesz működőképes vészhívó az autókban, akkor ad egy nem 2G-only eszközt fognak berakni, ad kettő ha olyan van benne, akkor azt cserélni kell majd, méghozzá jó eséllyel visszahívási kampány keretében a gyártók költségére, ad három: értelmes gyártó már rég nem használ 2G-only eszközt ilyen célra.
 

Ahogy az az általam csatolt preziben olvasható is, az eCall 2018 óta kötelező. A nagyeszű EU-s bürokraták rájöttek, hogy a 2G sunset miatt gond lesz, ezért 2024.04.19-én módosították a szabályozást, amiben kötelezővé tették a 4G/5G modul használatát. 2027.01.01-től érvényes is lesz :) Külön poén, hogy az eCall modulokat nem lehet piszkálni, tehát upgrade-ről szó se lehet. 9 év alatt a pár tízmillió forgalomba hozott autóban az eCall használhatatlanná válik, hacsak nem marad meg - speciális használatra - a 2G.

A fillérb*szó gyártók még a prémium autókban is használnak 2G modult, utána lehet járni a típusoknak.

Az energiaelnyelő gyűrődési zóna nem veszi el a szabadságod, míg a GSM modul, a GPS igen.

Ezt kifejtened?

(Elotte esetleg olvasd el ezt) Ott ki van emelve a "Information is only transmitted from your car in the event of a serious accident." mondat.

Idezet a fenti linkrol:

"Your eCall system is only activated if your vehicle is involved in a serious accident. The rest of the time the system remains inactive. This means that when you are simply driving your vehicle, no tracking (registering your car's position or monitoring your driving) or transmission of data takes place.

When a call is made through your 112-based eCall system, your personal data is processed according to EU data protection rules. This means that the emergency services only receive the limited data they need to deal with the accident situation, your data is not stored for any longer than necessary, and is removed when no longer required."

Annyiban igazad van, ha elutsz egy ozet vagy elgazolsz valakit akkor lehet, hogy konnyebben beazonositanak. Ha ez a szabadsag merofoka nalad ahhoz nem tudok mit szolni.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Annyiban igazad van, ha elutsz egy ozet vagy elgazolsz valakit akkor lehet, hogy konnyebben beazonositanak. Ha ez a szabadsag merofoka nalad ahhoz nem tudok mit szolni.

Akár ez is. Háborúhoz közeledünk, s háborúban a törvény és az erkölcs jelentős mértékben elválik egymástól. Törvény lesz az erkölcstelenség, elvárás, kötelesség a vállalhatatlan. Az államok nem mindig működnek jól, különösképp, ha az nem a saját államunk, hanem kényszerszövetségesünk.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Mehet párhuzamosan a 2G és a 4G/5G is és annyi plusz sávszélességet se kíván, mint az FM+DAB együtt.

Amit írtam, az arra vonatkozott, hogy ha valamelyik multi vagy multikartell (pl. autórádió-gyártók, DAB-adóberendezés-gyártók és evangelistáik) profitot szimatolnak az ország rádióinak kidobatásában, újravásároltatásában, akkor el fogják intézni, hogy mindenkinek ki kelljen dobnia az analóg rádióját, és erre semmi szükségünk nincsen digitális adásért cserébe.

BTW az AM-et sem sírjuk vissza

Ebben biztos vagy? Szerinted miért olyan vacak a hangja? 4.5 kHz audio sávszélesség, de mivel két oldalsávos, így 9 kHz-et foglal el. Gondolom, 10 kHz távolságra lehetnek a vivők egymástól. Az a sáv a terjedési tulajdonságai miatt értékes. Felületen terjed, illetve reflektálódik az ionoszféráról. Az URH adás nem hallatszik a hegy mögött, de a középhullámú igen.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Na az AM-ről jutott eszembe, ott lenne egy jó példa, a DRM (Digital Radio Mondiale) ahol az is megoldható, hogy az analóg és digitális egyszerre működjön (visszafelé kompatibilis) és középhullámon is működik (FM hangminőséget alulról nyaldosva). Csak nem terjed, pedig pont a mosásban összement, csodával és saját magával határos kis országunkban jönne jól egy Kossuth DRM/AM (ha még lenne rajta minőségi műsor). 

A 2G és 4G/5G esetén sincs számottevő konfliktus. Jelenleg a 2G fenntartásához szükséges sávszélesség 2%-a a 4G/5G rendelkezésére álló sávszélességnek. Kerekítési hiba kategóriája.

A DAB emiatt nem szorítaná ki az FM-et.

Helyesen: A DAB nem emiatt szorítaná ki az FM-et.

Hanem amiatt, hogy néhány multika fantáziát látna abban, mi lenne, ha hatósági hátszéllel áterőltetnénk az egész országot digitális rádiózásra, végül szépen lassan eltűnnének az FM-ről a rádióállomások. Ennél a forgatókönyvnél az is nagyságrendekkel jobb, ha egyáltalán nincs és soha nem is lesz DAB. Normális, igazságos hírközlési hatóság mellett természetesen nincs bajom azzal, hogy legyen DAB. Csak ilyen hatóságunk nincs, láttuk a 3G lekapcsolásnál, mennyire "igazságosak".

BTW az AM-et sem sírjuk vissza.

Ha a középhullámú AM adásokra gondolsz, azok a mai napig mennek. Sőt, USÁ-ban pl. tele van az ország wideband (és sztereó) AM rádióállomásokkal, amik szórakoztató tartalmat sugároznak, egyes audiofilek szerint az FM-nél jobb hangzással (dinamikatartomány nem annyira korlátozott). Ezenkívül van létjogosultsága az európai (tompább hangminőségű) AM-nek is, de nem a modulációja miatt, hanem amiatt, amilyen hullámsávban adják és annak terjedési tulajdonságai miatt.

Az a kérdés, hogy mennyi időt hagynak az átmenetre. Nekem a kocsiban a gyári rendszer csak FM-et tud fogni, AM-et nem, de DAB-ot sem. Úgyhogy semmire sem megyek az AM adásokkal.

Ez a 2G-re is igaz. Ma nyugodtan be lehetne mondani, hogy 10 év múlva megszüntetjük, az FM-re lehetne mondani 20 évet.

A lényeg hogy a ma még vásárolt eszközök kihúzzák az élettartamuk végééig, és ez tervezhető legyen. 2G-nél ugye már egy ideje tudjuk, hogy előbb-utóbb vége, de senki nem mond pontos dátumot.

A baj azzal van, hogy tuti nem így lesz, hanem majd bemondják hogy jövő hónapban lelőjük.

Szerintem pedig akkor kell megszüntetni, ha természetes módon kifut a piacról és a hétköznapi használatból. Ez jelenleg nem igaz sem az FM-re, sem a 2G-re és a 3G lekapcsolás bejelentésekor (2020-ban) sem volt igaz a 3G-re.

Az erőltetett kivezetésekkel az a gond, hogy ha bejelentik, hogy 10 év múlva kivezetik, akkor már mindenki előre erre készül és ez is befolyásolja a piacot. Ha viszont van a 2G-nél minden szempontból jobb rendszer, senkinek esze ágában nem lesz már használni. Lásd a betárcsázós internet, a floppy lemez vagy akár a CD lemezek kifutása. Jelenleg nincs a 2G-nél minden szempontból jobb rendszer. Ha lenne, akkor nem használná 2 millió ember telefonálásra és 1 millió M2M eszköz ipari célokra.

Az erőltetett kivezetések valójában a piaci igények tervgazdálkodás-szerű lépéseknek való alárendelése, ami a szabad versenyt és a kereslet-kínálat természetes alakulását is lábbal tiporja. Csak úgy, mint anno a kommunisták.

22-es csapdaja. amig eletben van tartva az FM es CSAK AZ VAN, addig miert halna ki? :) hogy kene elterjedjen a DAB*, ha az ONLY FM van eroltetve a nepre? :) meseld csak el, gyorsan! :)
Lásd a betárcsázós internet, a floppy lemez vagy akár a CD lemezek kifutása. > mert az alternativak modernebbek, jobbak, hasznalhatobbak, robusztusabbak, kevesebbet pofogtetok, fajlagosan olcsobbak lettek. van aki meg ma is vinyl korongokkal baszakszik... amivel nincs is gond amig otthon a negy fal kozt hobbibol csinalja.
ami a szabad versenyt > a telco eleg erost szabalyzott buli, es ez rendben is van igy, nem volnal boldog ha boldog-boldogtalan tolna a kalozradiozast/gsm-ezest, stb-t... :)
amugymeg mar fentebb is elokerult, ezer meg egy megoldas keszult a regi szar autokhoz, ugy hivjuk FM transmitter, amire olyan hangot tolsz amit csak szeretnel, akar egy DAB vevobol kijovot is. :) nem akarsnak nyoges a vege, vagy a radio kussban marad, ami - tegyuk ossze a ket kezunket - a mai mo-on foghato portfoliot tekintve nem egy nagy ervagas. :) az analog foldi TV-vel is sikeult meglepni, a radioval is sikerulne, csak kurvara senkit nem egyre kevesebbeket erdekel/erint a foldi radio mar, lassan a streaming lesz itt is a default az entertainment systemben, meg az android auto/carplay, akinek csak azt kell mondd, hey, google, play Balazs Pali please... :D szoval igen, van alternativa, meg megoldas, nem is keves, ezert hagyjak ugy elrohadni az FM-et, ahogy van. hiaba szarabb, mint a DAB meg gyakorlatilag barmely mas alternativa itt fentebb.

22-es csapdaja. amig eletben van tartva az FM es CSAK AZ VAN, addig miert halna ki? :)

Ezzel burkoltan elismered, hogy szeirnted ezeket erőltetve kell kivezetni és véletlenül sem figyelembe venni, hogy piaci igény is van a világon.

hogy kene elterjedjen a DAB*, ha az ONLY FM van eroltetve a nepre? :) meseld csak el, gyorsan! :)

Semmi nincs erőltetve. Az FM teszi a dolgát szépen, és aki rádiót hallgat, az FM-en (vagy AM-en) hallgatja. Erőltetve akkor lenne bármi is, ha elkezdenék tervgazdálkodás-módra kitűzni az időpontokat, hogy meddig kell átállni DAB-ra, mert "az FM elavult™", meg a szokásos befektetőlogikás, sávkihasználásos egyéb lokális minimumos marketing bullshitek.

mert az alternativak modernebbek, jobbak, hasznalhatobbak, robusztusabbak, kevesebbet pofogtetok, fajlagosan olcsobbak lettek.

Ennyi, látod érted te ezt. :) Most már csak azt kéne megértened, hogy a 2G esetében a felsorolás nem minden eleme igaz az 5G-hez képest, különösképpen a "jobb", "használhatóbb", "robusztusabb" nem igaz a 4G-re hanghívások tekintetében, valamint a kevesebbet pöfögtetés sem igaz a minimális adatforgalmú IoT eszközök esetén, amiket legyártani és üzemeltetni is olcsóbb, ha 2G-n működnek, cserébe GPRS-en/EDGE-en is alig forgalmaz valamit.

van aki meg ma is vinyl korongokkal baszakszik... amivel nincs is gond amig otthon a negy fal kozt hobbibol csinalja.

Tudod, miért csinálja? Azért, mert a vinyl a 16-bites CD lemez hangzásánál, meg a fossá-húggyá tömörített streaming zenéknél megfelelő hangrendszer mellett jobb hangminőséget ad. Tehát, azért baszakszanak a vinyllel, mert nem minden szempontból lett jobb nála a modern alternatíva. Viszont, bőven elég pozitívumot hozott így is a CD, az MP3, a streaming stb. hogy kiszorítsa a vinylt. Nem igaz ez a 2G után jövőkre, mivel annak a saját funkcionális területét tekintve jelenleg nincs minden szempontból jobb alternatívája.

Tedd fel magadnak a kérdést: Magnókazettát ki hallgat napi szinten? Max. a nosztalgiázók. Ugyanez igaz a floppy használatra és minden másra, aminek olyan alternatíváját hozta a technológiai fejlődés, ami minden szempontból jobb volt nála. A 2G-re ez továbbra sem igaz, ugyanis sem a 4G, sem az 5G nem képes minden szempontból jobban helyettesíteni.

a telco eleg erost szabalyzott buli, es ez rendben is van igy, nem volnal boldog ha boldog-boldogtalan tolna a kalozradiozast/gsm-ezest, stb-t... :)

Agyadra ment a warezpistikézés, dorsyka. :D Itt a szabad verseny nem kalózkodás jelent. Hanem azt, hogy akár a régi és az új technológia (2G, 4G/5G) is képes egymással versenyezni és a 2G több szempontból versenyelőnyben van, másként nem használná mai napig 2 millió ember + 1 millió IoT eszköz. Tipikusan a roaming, az eszközök bekerülési költsége, a kompatíbilitás, a stabilitás, a vonalkapcsolt hívás ezek a versenyelőnyök.

amugymeg mar fentebb is elokerult, ezer meg egy megoldas keszult a regi szar autokhoz, ugy hivjuk FM transmitter, amire olyan hangot tolsz amit csak szeretnel, akar egy DAB vevobol kijovot is. :)

Ami egy elkerülhető és elkerülendő szükségmegoldás és nem az FM helyettesítésére találták ki, hanem az AUX bemenettel nem rendelkező autórádiókhoz. Ugyanakkor ilyen transzmitter nincs és nem is lesz pl. a 2G telefonokhoz, merthát megbeszéltük, hogy szabályozott terület a telco. De miért is kéne többmillió FM transzmittert idepöfögtetni egy erőltetett DAB átállás miatt, ha az FM-re van igény jelenleg? Meg miért kéne lecserélni kifogástalanul működő rádiókat?

Pár sofőrt, kamionost, meg öregembereket, hajléktalanokat kivéve kb. a kutya nem hallgat rádiót. Ha fiatalok mégis, akkor online streamként, ergo nem analóg FM-et. Igen, most van igény az FM-re, de ez csak látszólag, mert nyilván hallgatják, ha nincs más. Aki hallott már analóg FM/AM adást egy digitális FM/AM mellett, az tudja, hogy az utóbbi mennyivel jobban szól, mennyivel jobb tud lenni a tisztasága (nincs benne analóg zaj), frekvenciaátvitele, egyszerűen dimenzióugrás.

A streameing zenék nem azért szólnak rosszul (mert igazad van, rosszul szólnak), mert tömörítve vannak, meg online streamként megy, hanem azokban modern stúdiókeverés van, mindent autotune-olnak (tökéletes gépi hangmasságra) meg MIDI rácsillesztéshez igazítanak (ezáltal gépies lesz a ritmus), meg szarrá kompresszálják (loudness war), emiatt lesz belőle egy unalmas, gépies stúdiókeverés, ma már minden ilyen fossá masterelnek. Ez a régi bakelitnél, meg eredeti CD kiadásokon még nincs jelen, azok azért szólnak jobban, nem a technológiai különbség miatt, ha azokat tömöríted, azok továbbra is jobban szólnak, mint a mostani streamek.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Kövezzetek meg, én szoktam FM-en hallgatni rádiót, még otthon is. Elsősorban Bartók, ritkán Klasszik. Ritkán váltok, mert egy 1975-ös modell, és kényelmetlen csavargatni, amíg visszatalálok :)

Tudom, én vagyok a dinoszaurusz, de azért szerintem abban van valami pozitív, hogy valaki megszerkeszti a műsort, esetleg olyan dolgokat is hallok, amire magamtól nem lennék kíváncsi. Aztán persze lehet hogy ott is már ugyanaz az algoritums dolgozik a háttérben, mint a youtube-nál, ki tudja? Viszont nem mérik a fogyasztói szokásaimat, és ez nagy+

Igen, az is nagyon nagy gáz. Egyébként az a baj, hogy a DAB-ot adoptálták, nem a DAB+-t, és minden adóra csak szánalmasan kis bitrátát szántak. Így nem is csoda, hogy nem terjedt el, és kudarc lett a vége. A világ szégyene ez a húzás, hogy még a tesztüzemet is lekapcsolták.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Pont úgy, mint a VoLTE. Amivel nem is az a legnagyobb baj, hogy trágyadomb mivolta ellenére erőltetik, hanem hogy 5G-n se tanultak a hibájukból és hoztak volne össze egy pofonegyszerű szabványt, a 2G vagy a 3G vonalkapcsolt híváskezeléséből tanulva, fejlettebb modulációkat használva. Nehéz nem látni a szándékosságot benne, hogy a 2G lekapcsolása után újravásárlási ciklusba kényszerítsék az előfizetőket, amire kapóra jön a segélyhívás képessége, mint trigger, hiszen az se fog garantáltan működni, ha már nincs szoftverfrissítés a telefonra, hiszen az új VoLTE-profilok és meglévőket érintő változások csak abból jöhetnek.

Szerkesztve: 2024. 10. 28., h – 13:41

Az jó lesz. Mi itt dolgozunk az erdőben a hegyek közt egy bányában. 2G is csak a kiépített 2G-és erősítő hálózatnak köszönhetően van. Se 4g se 5g se egyéb G nincs. Nem tudom mennyi meló fejlettebre cserélni de gondolom pár milla lesz.

Nem internet kell hanem telefonálási lehetőség. Kiépített WIFI van csak a VOWIFI iPhone-n nagyjából jól működik (fogjuk rá) de a Samsungok teljesen random kinek hogy megy. Más meg nincs a cégnél. És még mindig sokkal gyorsabb 2G hívást indítani fogadni mint bármilyen alkalmazásban pláne ha az állomány jelentős része ódzkodik az újabb cuccoktól.