Közelít a 2G hálózatok kivezetésének ideje

Nemcsak hajbazernek :-)

https://www.computertrends.hu/cwprint/kozelit-a-2g-halozatok-kivezetese…

A cikk címének némileg ellentmond, hogy az NMHH-s csóka arról értekezik hosszan, hogy milyen problémás és hosszadalmas lesz ez a kivezetés. Hogy miért kell mégis meglépni? Olvasd el, hátha rájössz. Én nem jöttem rá.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2024. 10. 23., sze – 09:55

most dobhatom ki a 10+éve 500 hufért vásárolt Neoway M590E-t, ami azóta is teszi a dolgát, szemetek :)))

Nekem az a kérdésem, hogy az LTE lesz-e olyan hosszútávon támogatott technika, mint a 2G volt, vagy akik 5-10éven túlra terveznének, mit választhatnak? Jó lenne erről valami nyilatkozat vagy megállapodás pl uniós szinten, melyik technikára érdemes alapozni.

Nem lesz. A túl nagyra hízott, milliárdos multiknak és az őket tömörítő GSMA-nak az az érdeke, hogy az újravásárlási ciklus éveit minél inkább csökkentsék. Onnantól, hogy a 2G-t beszántották, évente-kétévente jönnek majd az újabb G-k, az ügyfeleknek meg lesz 3-5 évük új készüléket venni.

chatgpt összefoglalójának lényege:

A 2G hálózatok lekapcsolása több európai országban is napirenden van. Hollandiában például már megtörtént a lekapcsolás, míg az Egyesült Királyságban a 2033-ig tervezik. Magyarország tehát nincs késésben, de a váltásra való felkészülést mihamarabb meg kell kezdeni. A hatóságok feladata a folyamat felügyelete és koordinálása, hogy a 2G hálózatok megszüntetése zökkenőmentes legyen, és a felhasználók ne maradjanak szolgáltatás nélkül.

Hollandiában például már megtörtént a lekapcsolás.

Vagy a cikk sz*r vagy a chatgpt mert a holland cikkek mast irnak.

A 2G-t a T-mobil mar lekapcsolta Hollandiaban, a Vodafone-nal folyamatban van, a KPN (legnagyobb lefedettseget nyujto szolgaltato) pedig 2025. december 1-el tervezi lekapcsolni.

[szerk.] elolvasva a cikket a chatgpt volt a ludas, mert a cikk csupan a T-mobil-t emlitette, nem egesz Hollandiara vonatkozoan tett kijelentest, persze a cikkiro sem emlitette, hogy a T-mobile-on kivul van mas szolgaltato is az orszagban, szoval oda is jar a minusz.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Egy kérdés: A VoLTE egy gányolt szar, minden szolgáltató maga oldja meg, ezért nincs LineageOS támogatás se hozzá. Egy SIM800L modul helytt pl mit vegyek, ami ugyanazt tudja 2G nélkül?

Remek. 2G-s telefonom van kizárólag.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Kivancsi voltam hogy allnak ezzel a mostani 4G "butamobilok", egy Nokia 105 4G gyari adatai:

Standby time (Dual SIM, 3G), up to: 11 days
Standby time (Dual SIM, 4G), up to: 12 days
Standby time (Dual SIM, GSM), up to: 13 days
Standby time (Single SIM, 3G), up to: 14 days
Standby time (Single SIM, 4G), up to: 14 days
Standby time (Single SIM, GSM), up to: 18 days

A 4G egyszerűen zabálja az áramot.

A fentiek alapjan a 3G is, viszont dual-SIM eseten nem jelentos a kulonbseg.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Szóval nem derült ki, de 2030 előtt biztosan nem, még tervben sincs, hogy mikor kapcsolják le itthon. Amíg dátum nincs, addig felesleges izgulni.

nalatok az epuletben megmindig 2.4G wifit hasznalnak, esetleg 100Mbit halozatot? :D

ahogy egy nagy irodahazat sem kell lebontani ahhoz hogy modernizaljak belso rendszereket, ugy egy gsm-et hasznalo eszkozt sem kell kidobni ha elavult a halozat (felteve ha a tervezo nem volt balfasz, vagy direkt csinalta)

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Működnek a 100 Mbit-es eszközök a gigabites hálózaton? És a 10 Mbit-esek?

Igen, működnek.

Tehát, senki nem sétált be sehova, csak azt próbálod erőltetni Ethernet fronton, amit pirate vezetékestelefon fronton.

Mindezt azért, hogy ne kelljen beismerned, hogy a 2G lekapcsolás az a sztori lesz, ami mindenkinek fájni fog, aki nem a legújabb eszközökkel rendelkezik. A szolgáltatók meg majd kaszálnak rajta, nehogy már ne térüljön meg a senki által nem kért 5G.

Akkor hozzád vihetik a 2G IoT eszközüzemeltetők a cuccukat, hogy a gyantával egybeöntött áramkörből kifarigcsálod a 2G modemet és helyére raksz egy 4G-t/5G-t, és összehangolod az eszköz többi, akár 20 éves komponensével, hogy működjön, igaz? Milliárdos leszel te hamar, ha lekapcsolják a 2G-t. :D

felteve ha a tervezo nem volt balfasz, vagy direkt csinalta

Igen, ha pedig ilyet vett az IoT üzemeltető, az meg nyilván az ő™ hibája™. Áldozathibáztatás nélkül nem működik ugye.

Ha direkt kivezetés alatt álló cuccot terveztek bele, akkor nem jól teszitek. Másrészt jobb, ha nem betonozzátok be a gépészetet, hanem szerelhetőre tervezitek. 
Sok ilyen épületgépészetes modul meg olyan egyszerű, mint a szög. Ha valami 10 éve lekapcsolás alatt álló legacy cucc van integrálva vele, akkor rosszul válaszottatok beszállítót.
Amúgy meg ja, időnként kell az elektromos hálózaton, fűtési rendszeren is változtatni, mert a jogszabályok változnak és a régi cuccot már tilos beépíteni, nem is kapni.

Egyébként pont tudok példát a közelemben is arra, hogy balfasz tervező/kivitelező 3g-s modult tett egyik eszközhöz egy évvel a 3g lekapcsolás előtt, mert gondolom spóroltak rajta pár ezer forintot a százmilliós beruházásnál. Ha lekapcsolák a 2G-t, akkor át kell cserélni a 4G modul változatra, amit most 50k-ért kapni.

Ha direkt kivezetés alatt álló cuccot terveztek bele, akkor nem jól teszitek.

Erőltetett kivezetés alatt, ami egy önmegvalósító, öngerjesztő dolog. A szolgáltató multik úgy döntenek, hogy hiába van rá igény, inkább kivezetik és újravásároltató marketingkampányokat indítanak. Végül az igény csökkenni fog, de ez nem természetes, hanem erőltetett csökkenés lesz, egy befolyásolt piacon.

Másrészt jobb, ha nem betonozzátok be a gépészetet, hanem szerelhetőre tervezitek. 

Ezt majd mondd meg a milliós bekerülésű IoT eszközök tervezőinek is.

Ha lekapcsolák a 2G-t, akkor át kell cserélni a 4G modul változatra, amit most 50k-ért kapni.

2G modult meg a tizedéért. Biztos, hogy pariban van az a sokszáz millió forint, amit ki kell dobni az átálláskor a szolgáltatóknak köszönhetően azzal, ami pluszköltséget a 2G fenntartása jelent a szolgáltatónak? Utóbbiról sehol nem láttunk még számokat. Gyanúsan hallgatnak róla. Nem esetleg azért, mert az jönne ki belőle, hogy még profitot is realizálnak a 2G ügyfeleken, nemhogy többletköltségük nincs?

FUD. a 3g lekapcsolaskor is mind meghaltunk, meg mindenhol mashol kipusztult a modern tarsadalom mikor lekapcsolatak a 2 es 3g halozatokat!!!!!11111 :D
es nem, nem csak nekem mukodik, mar emlitettem, egy olyan hivast mutatni a listambol az elmult X honapbol, ami nem HD lett volna. ez csak ugy lehetseges ha mindket fel volte/vowifi-t hasznal.
az egyetlen kivetel pedig valami allami fenntartasu intezmeny kozponti voip-jabol jott be... semmi koze a mobilszolgaltatokhoz...

Nem haltunk meg mind a 3G lekapcsoláskor és senki nem is mondta, hogy mind meghalunk.

  • A 3G lekapcsolás után a nem VoLTE-kompatíbilis okostelefonok elvesztették a telefonálás közbeni internetezés lehetőségét, ugyanis kénytelenek 2G-n működni tovább. Ezek az ügyfelek (másfél-kétmillióan) semmilyen kártalanítást nem kaptak. Helyette 4,4 milliárd közpénzt szórt el az NMHH százezer 2G és 3G butatelefon belépőkategóriás 4G okostelefonokra való lecserélésére, ami továbba is működött volna 2G hálózaton és semmi szükség nem volt a cseréjükre.
  • A 3G lekapcsolás után a 3G-modemmel szerelt, milliós bekerülésű ipari IoT eszközök működésképtelenné váltak, céljukat nem tudták teljesíteni, amennyiben voltak annyira sávszélességigényesek, hogy a 2G/EDGE nem tudja őket kiszolgálni (pl. vadkamerák).

2G lekapcsolás után a következők fognak történni.

  • Minden, az elmúlt 30 évben gyártott, nem VoLTE-kompatíbilis eszköz elveszti a hívások fogadásának és indításának lehetőségét (ebből kétmillió van most használatban), beleértve a segélyhívásokat, aminek egyébként potenciálisan már köszönhető lehet haláleset (továbbra se mindmeghalunk, még mielőtt triggerelődsz).
  • Minden 2G IoT eszköz működésképtelenné válik (ebből egymillió van most használatban).
  • Minden 2021 előtt gyártott eszköz képtelen lesz roaming környezetben (tehát külföldön) működni, mert a VoLTE Roaming Android 12-től és iOS 15-től elérhető. Tehát, még egyszer: Külföldön használhatatlanná válnak akár most 3-4 éves okostelefonok is, akkor is, ha itthon működik rajtuk a VoLTE.
  • Minden olyan új eszköz, aminek kifut a szoftverfrissítése, potenciálisan használhatatlanná válik, ugyanis a VoLTE egy tákolmány trágyadomb szabvány, ami megköveteli a gyártótól, hogy a világ mobilszolgáltatói egyesével rakosgassa bele a firmware-ébe, frissítések formájában. Így a mobiltelefonok a legalapabb funkciójukat (a telefonálást) veszítik el potenciálisan 3-5 éven belül (szoftverftámogatás ideje), ami azt jelenti, hogy a tudatosabb ügyfelek is rá lesznek kényszerítve új okostelefon vásárlására (nem dorsyka, nem pisztollyal).

Tehát, belehalni nem fogunk, max. belefulladni az elektronikai hulladékba, amit a fejlődés™ égisze alatt gyártunk. Mert aztán marha sokat ártana ennek a fejlődésnek, ha a 2G-t megtartanánk, mint backup, a legújabb technológiák mellett.

es nem, nem csak nekem mukodik, mar emlitettem, egy olyan hivast mutatni a listambol az elmult X honapbol

Azzal, hogy WorksForMe-huszárkodsz annyit mondasz, hogy kellően új telefonod van ahhoz, hogy meglegyen benne a VoLTE-profil. Alakul egy negyedik szolgáltató holnap Magyarországon, a szoftverfrissítés utolsó 1-2 évében esélyed nem lesz rajta VoLTE-t használni. De azért ismételgesd csak, mennyivel jobb™, mint a GSM. 🤡

abba fulladunk bele, hogy 1994-es technologiaval pofogtetunk 2024-ben. tudod, amikor win3.11 volt meg flopilemez, meg betarcsazos modem... :D ezeket mar te is reg elengedted az otthoni hasznalt technologiak kozul, ugy tudom :) nem ertem, miert? ma is tok jol mukodnek! (nyugi, en tudom miert: mert megvaltoztak az igenyeid, ahogyan mindenki masnak is harminc ev alatt, az, hogy te most epp onhatalmulag a 2g-nel huzod meg a kepzeletbeli vonaladat, kurvara mindegy, mert a 2g alkalmatlan a megnovekedett igenyek kiszolgalasara, ki is vezettek mar partiz orszagban veglegesen)

Nincsenek mindenkinek megnövekedett igényei. Egy kapu telefonhívással való kinyitásához tökéletes a 2G. Egy SMS elküldéséhez, fogadásához, egy taxi hívásához, ismerős telefonon felhívásához elegendő a GSM. Mobiltelefon. A nevében is benne van, mit vár tőle az ember: telefonálást nem helyhez kötötten.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

megnovekedett osszigeny viszont nagyon is! csak a te agyad ezt keptelen - megintcsak - megerteni. az, hogy Te laggernyugger vagy, a tobbi ember jelentos reszerol a foldon ez nem mondhato el. :)
szerintem az aszfaltot is fel kene szedni vagy hagyni szetrohadni, mert nekem jo 10-zel is zotykolodni, merthat kit erdekel, hogy mindenki mas inkabb 130-cal menne... :D

Nem vagyok nyugdíjas, csak tudod, én inkább nézem az emberek arcán a mosolyt, a nők lábait, mint egy kijelzőt útközben is, esetlegesen elüttetve magam, mert az aztán rettenetesen fontos, hogy a 2643. macskás videót is lássam, meg valami idióta lájkolását. Sőt, marad időm elgondolkodni az élet történésein. Telefont akkor használok, ha fel kell hívnom valakit. Van, hogy napokig be sem kapcsolom, jellemzően, ha elutazom, ezzel nem adom meg senkinek a lehetőséget, hogy megzavarja a pihenésemet.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

en sem nyomkodom a telefonomat orrba-szajba. masik topikban mar megvolt, h 1-2 oranal nem tobb az active time-om, amiben benne van a telefonalas, ebreszto, email, akarmi is.
sot, tarsasagban nemitva megy a taskaba/asztalra/whatever.
csak ennek nem ertem mi koze ahhoz, hogy a telefonom 2g-t tud vagy 5-ot... hint: semmi. :) nem fogod elhinni, de az 5g-s telot is ki tudod kapcsolni nyaralaskor!!!! :)
90%-ban butatelefon, tobb napos akkuidovel, cserebe, ha szukseg van ra, tud fotozni, van rajta "lampa", kepes vizszintezni, elerem vele a Zinternetet, navigal... jaes telefonalasra es jegyzetelesre is tok jo!

Egy kapu telefonhívással való kinyitásához tökéletes a 2G.

En 2024-ben azt varnam el, hogy "tudja" a kapu mikor hazafele tartok es ugy nyiljon ki, hogy kenyelmesen be tudjak allni.

Egy SMS elküldéséhez, fogadásához

Evek ota ami SMS-t kapok az vagy 2FA kod, roaming uzenet, valami emlekezteto (pl. fogorvos idopont) vagy scam.

egy taxi hívásához

Ha benne van minden orszag/varos taxitarsasaganak telefonszama ahol megfordulsz. (Mellesleg a taxi sokkal dragabb mint a konkurencia, uber, lyft es tarsai)

ismerős telefonon felhívásához

Ha epp raer es felveszi.

mit vár tőle az ember: telefonálást nem helyhez kötötten.

Nem vilagos miert baj ha tobbet tud. En mindig is vagytam egy mini szamitogepre (pl. OQO), most pedig ott van mindenki zsebeben mobil internettel, ami korabban elkepzelhetetlen volt. Ok, a rossz oldalaval egyutt, de aki itt van az nagyjabol atlatja ezt ennek fuggvenyeben hasznalja.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

En 2024-ben azt varnam el, hogy "tudja" a kapu mikor hazafele tartok es ugy nyiljon ki, hogy kenyelmesen be tudjak allni.

Amihez szintén tökéletes a 2G. 2024 meg egy évszám.

Evek ota ami SMS-t kapok az vagy 2FA kod, roaming uzenet, valami emlekezteto (pl. fogorvos idopont) vagy scam.

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/anekdotikus-bizonyitas

A 2FA kód és az időpont például még számodra is értelmes SMS tartalom.

A 2FA kód és az időpont például még számodra is értelmes SMS tartalom.

Igen, de jobb szeretnem ha Google Auth-al vagy hasonloval mukodne, telefonszamtol fuggetlenul. Az idopontot pedig email-ben is kuldik, de ha valamilyen uzenetkuldo appon jonnek annak is orulnek.

Amihez szintén tökéletes a 2G.

Hogyan? GPRS/EDGE kapcsolaton vagy SMS "vezerlessel"?

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

abba fulladunk bele, hogy 1994-es technologiaval pofogtetunk 2024-ben.

Az 2020+ technológia, dorsyka. :) Ahol van hálózatfejlesztés, ott már a 2G-t is modern eszközök adják. Ugyanazok, amik az 5G-t.

tudod, amikor win3.11 volt meg flopilemez, meg betarcsazos modem... :D

Irreleváns. 1994-ben nem volt elterjedve a mobiltelefon, pláne nem a GSM mobiltelefon. 1G volt akkor.

tudod, amikor win3.11 volt meg flopilemez, meg betarcsazos modem... :D (...) ma is tok jol mukodnek!

Akkor sem működtek jól és most sem működnének jól. Ellenben a 2G hálózat jól működik. Jobban, mint amire a VoLTE jelenleg képes stabilitás, kompatíbilitás, megbízhatóság szempontjából.

nyugi, en tudom miert, mert megvaltoztak az igenyeid, ahogyan mindenki masnak is harminc ev alatt

Ebben nincs is vita. Abban van, hogy a mobilszolgáltatók miért sajnálják a sávszélességük 2%-át arra, hogy fallbacknak megtartsák a 2G-t és miért kéne áterőltetni 2-3 millió embert az újra, miközben kifogástalanul működik a régi. Floppylemezt, Win 3.11-et, betárcsázós internetet valahogy nem akar 2 millió ember +1 millió IoT ipari rendszert üzemeltető használni. Vajon, miért? Nem lehet, hogy azért, mert a 2G egy időtálló technológia, míg az általad felsoroltak nem azok, ezért természetes módon kifutottak?

Az 2020+ technológia, > nem.
Irreleváns. > nem
Akkor sem működtek jól > de
miért sajnálják a sávszélességük 2%-át arra, hogy fallbacknak megtartsák a 2G-t > mert elavult, pofekel es kurva draga fenntartani. tudom, te ezt leszarod. akkor sem szamit, mikor a pentium3-ad vagy athlonXP-d pofekeleserol van szo. :)
miért kéne áterőltetni > nem eroszak. technologiavaltas.
kifogástalanul működik > konkretan egy sz*r, a hangminoseg pedig a beka segge alatti, meg akadozik es rohadtul inszekur...
a 2G egy időtálló technológia > jajajaja! ezert vezettek ki/tervezik kivezetni a fel vilagon lassan! #mindenkimashelikopter
hint: addig allja/allta az idot, amig ki nem vezetik/vezettek :) mint japan nemreg a flopilemezezest :) pedig az sem volt idotallo szerinted. so what... :D pont ezert nem kellene ilyen regi fos technologiaktol fuggove tenni barmit? :)
az azert megvan, hogy azon megy a vergodes hogyan legyen kivezetve, nem azon, hogyan legyen megtartva? :) ugye? :)

Az 2020+ technológia, > nem.

De igen. Ahol van hálózatfejlesztés, ott már a 2G-t is modern eszközök adják. Ugyanazok, amik az 5G-t.

Irreleváns. > nem

De igen.

mert elavult, pofekel es kurva draga fenntartani.

Nem elavult, időtálló. Nem pöfékel (2x5 MHz elég neki), a fenntartási költségeiről pedig senki nem mutatott még konkrét számokat. Ellenben drága több millió készüléket újravásárolni, legyártani, idepöfögtetni a régiek kidobatása után.

a pentium3-ad vagy athlonXP-d pofekeleserol van szo. :)

Ja igen, most jön az, hogy a 2G eszközök többet pöfékelnek. :D Egy 2G butatelefon tizedannyit fogyaszt, mint egy okostelefon és elég hetente tölteni.

technologiavaltas.

Erőltetett technológiaváltás egy olyan szegmensben, ahol a két technológia tökéletesen megfér egymás mellett és nem zárja ki egymást.

konkretan egy sz*r, a hangminoseg pedig a beka segge alatti, meg akadozik es rohadtul inszekur...

A rohadtul insecure hazugság (Google multikád erőlteti és FUD-kampányolja csak ezt), az akadozik az a VoLTE-re inkább igaz, a hangminőség meg átlagos telefon hangminőség. A telefonhívásnak nem az a funkciója, hogy élvezkedj a hangminőségen, hanem az, hogy megbízható legyen, kompatíbilis legyen, stabil legyen. Amit jelenleg csak a 2G képes hozni.

a 2G egy időtálló technológia > jajajaja! ezert vezettek ki/tervezik kivezetni a fel vilagon lassan!

Melyik maradt tovább? A Win 3.11 vagy a 2G? 🤡

addig allja/allta az idot, amig ki nem vezetik/vezettek :)

Addig állja ki, amíg igény van rá. A 2G-re jelenleg 3 millió embernek van igénye csak Magyarországon. Az, hogy a szolgáltató arrogáns és ennek ellenére kivezeti, nem jelenti, hogy a technológia ne állta volna ki az idő próbáját. Azt jelenti, hogy a szolgáltató arrogáns és milliárdokat akar kaszálni az újravásárlásokon.

De igen. Ahol van hálózatfejlesztés, ott már a 2G-t is modern eszközök adják. Ugyanazok, amik az 5G-t. > ettol a tech meg 1994-es. ugyanugy ahogy a 2020-ban gyartott flopi is 60-80s tech.
De igen. > de nem! :D
Nem elavult, időtálló. > mert eletben van tartva, lasd flopi...
Ja igen, most jön az, hogy a 2G eszközök többet pöfékelnek. :D Egy 2G butatelefon tizedannyit fogyaszt, mint egy okostelefon és elég hetente tölteni. > cserebe semmi modernt nem nyujt. 30 ev alatt eljart felette az ido. az igenyek meghaladtak. te meg leragadtal... ha en is csak telefonalok, kepzeld, az en telefonom is bir tobb, mint egy hetet, sot, ha akarom a mobilnetet is ki lehet kapcsolni rajta, kepzeld el! itt tart mar a tudomany! :)
Erőltetett technológiaváltás > eroltettett belemagyarazas. olyan technologiat akarsz megtartani, aminek a szolgaltatasait annal modernebb technologiak ugyanugy- vagy jobban biztosaitjak. redundans. pofekeles.
A rohadtul insecure hazugság (Google multikád erőlteti és FUD-kampányolja csak ezt), az akadozik az a VoLTE-re inkább igaz, a hangminőség meg átlagos telefon hangminőség. A telefonhívásnak nem az a funkciója, hogy élvezkedj a hangminőségen, hanem az, hogy megbízható legyen, kompatíbilis legyen, stabil legyen. Amit jelenleg csak a 2G képes hozni. > nem. ugy tunik nem tudod mekkora a kulonbseg a HD hivas es a 2g-s "szomszed szobaban torolkozovel letakart szokol radio" hangja kozt. a security kerdest meg ne feszegesd, annyiszor bizonyitottad, hogy semmi kozod hozza, meg tavolrol sem, hogy felesleges betut pazarolni ra. :)
nezd mar meg eszakamerika nagy reszet, egy darab kurva 2g cella nem maradt naluk! :) a vlagon sok helyen be sem vezettek, soha nem is volt 2g! az, hogy te az e'mu'ltharmincevben ezen szocializalodtal, most meg keptelen vagy elengedni, egyeni szocialis...
Melyik maradt tovább? A Win 3.11 vagy a 2G? 🤡 > amelyiket tovabb tartottak eletben. ma is ugyanugy mukodik a w3.11! sot, a commodore is! meg a kepcsoves TV!
Addig állja ki, amíg igény van rá. > aha, elobb irtam, azon megy a vergodes, hogy k ilegyen vezetve, nem azon, hogy meg legyen tartva. ugyanugy ahogy a flopilemez japanban. erted, ugye? :)

Minden 2021 előtt gyártott eszköz képtelen lesz roaming környezetben (tehát külföldön) működni, mert a VoLTE Roaming Android 12-től és iOS 15-től elérhető.

Ezt kedvem lenne kiprobalni, szoval azt mondod, hogy az EU-n belul nem fogom tudni hasznalni az Android 11-es mobilomat a 2G lekapcsolas utan? (Nem fogok az EU-n kivul roamingot tesztelni)

használhatatlanná válnak akár most 3-4 éves okostelefonok is, akkor is, ha itthon működik rajtuk a VoLTE.

En egy 6 eves (2017-es modell) telefonrol beszelek, az nem kapott Android 12-t.

A 2G-vel kapcsolatban meg egy megjegyzes: ugye az tudod, hogy a 2G-s GSM telefonod nem sokat egy egy 2G-s CDMA halozaton. Ennyit a mindenhato 2G-rol.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Hát jó, akkor most le lettem hülyézve.

Műszerbe keresünk lézerdiódát. A műszer fejlesztése évekig tart. Gyártó bejelenti, hogy új fejlesztéshez nem ajánlott, mert idővel kivezetik a terméket. Addigra arra a diódára, a chip által adott fény nyílásszögére, asztigmatizmus hibájára, stb. lett kialakítva az optikai rendszer. Egy ilyen műszer TÜV, EMI, stb. bevizsgáltatása drága. A bevizsgálást követően nem változtathatsz rajta, mert akkor az már nem az a műszer.

Mit tennél? Az elavult lézerdiódából még rendelnél néhány ezer darabot úgy, hogy a műszeredet még nem vezetted piacra, de a kritikus alkatrész már legacy? Az ajánlott helyettesítő típusból rendelnél néhányat, s elkezdenéd a műszeredben vizsgálni, adott esetben újratervezni a mérőfej optikai rendszerét?

Marhára nem vicces, hogy a félvezetőgyártók igen gyakran változtatják az alkatrészeiket, eléggé megnehezíti a termékfejlesztést és gyártást.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ez eleg nagy problema minden hosszu tavra fejlesztett, majd a kedves customer altal hosszabbitasra kikonyorgott termekek eseten. Ha meg azt nezed, hogy az ellatasi lanc hosszu es bonyolult, ez eleg erdekesse tud valni a vegere.

Mondjuk az itt nagy nepszerusegnek orvendo 2G eseten, a szerverekbe, bazisallomasokba honnan lesz holnap meg mukodo HDD? Ki vizsgalja be, hogy az ujabb SKU nem allit-e keresztbe valamit akar tok mashol, mert csak? Hanyszor jatszod el ezt az eletciklus folyaman a rendszered osszes kopo, oregedo elemevel? Betarazhatok HDD-ket, majd forgathatom oket a polcon, mint a francia sajtuzemben a korongokat 20-30 evig, hogy cserelhessem. Ja, amugy 24 ora van eloasni a raktarbol, vamugyntezni, repulore tenni, a technikus kezebe adni, majd annak beuzemelni. Aztan, amikor 40 ev utan vegre kihal az egesz, mit teszek a raktarkeszlettel?

Hello, az elektronikai cuccok veszelyes hulladeknak minosulo dolgokat tartalmaznak! ... Ma mar a szadba lepnek, ha SnPb-t akarsz hasznalni, vagy szigetelesnek azbesztet, de par eve meg boldogan locsoltuk mindenre ezeket.

Diodabol meg csak-csak betarazol, persze kisebb cegkent mar ez is nagyon megterhelhet. Ha az en termekem viszont a te muszered kore epul, amelyben lehetnek akar idovel meg raktaron is degradalodo reszegysegek, akkor mit tegyek? Btw, en 5 evvel azutan kezdem fejleszteni az enyemet, miutan te mar a piacon vagy, es a muszered kiprobalt, stabil termeknek tekintheto.

Aztan jon valami okos a HUP-ra, hogy mekkora kocsog ez a locsemege meg kubi, amiert nem tudja beuzemelni a nagyapja cuccat, amit a padlason harminc eve lako menyetnemzetsegtol harcban vett el.

Ááá, dehogy. Felmegy a roithner-laser.com-ra, kiválaszt egy "kellően hasonló" típust, beépíti, majd úgy tesz mintha semmi sem változott volna :D

Majd ha esetleg a user reklamál, akkor kivizsgálja, majd ráfogja a beszerzőre, és mélyen elnézést kér.

 

Ha korrektül akarjátok csinálni: már a tervezés kezdeténél azonosítani a kritikus alkatrészeket, és ezekből több vasat is tűzben tartani. Persze erről mi is mindig csak beszéltünk, és soha nem jutottunk el idáig.

a kerdes jogos, de amit irsz az szerintem kockazatelemzes, en osszeirnam mindegyik verzional, hogy mennyi az annyi, es annak a kezebe adnam a dontest, akinek a penze banhatja. ha ez te vagy, akkor mas szempontokat is figyelembe vennek, pl. ha hitelt kell felvennie a cegnek a nehany ezer lezerdiodara, azt vissza tudja-e fizetni, mi lesz akkor ha nem, kell-e ez az egesz nekem, vagy inkabb elmegyek kapalni, stb.

"a chip által adott fény nyílásszögére, asztigmatizmus hibájára, stb. lett kialakítva az optikai rendszer"

azok sem 100% egyformak, mekkora a tures? azt hogy kezeled le?

neked aztan fura humorod van...

Nem lézerdiódáról volt szó, hanem mobil átvitelről, aminek külső jogi és technikai függősége is van. 
De ha most tervezel egy gépet olyan alkatrésszel, amit tudod, hogy nem fognak gyártani hamarosan, vagy felvásárolod a készletet vagy nem fogod tudni legyártani, ha 10 év múlva akarod csak megvenni.

Én hoztam be a példát, mert ez nekem mindennapi fájásom. Hiába moduláris, ha a helyettesítő lézernek más a nyílásszöge, ugyanazzal az optikával máshol lesz a fókuszpontha, más a lézerfolt képe, azaz a profilja. Továbbá, ha minden jó lenne, akkor is baj van a modularitással, mert újra meg kell csinálni a gép drága és sok ideig tartó bevizsgálását.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

jó hát ingyen nem lesz. Nemsoká a sim800 nem egy dolcsi lesz, hanem a hulladéklerakóban veszik át pénzzért. Persze, hogy olcsó az, amiből sok van és tudják, hogy nemsoká használhatatlan lesz.

Ezek közt valamelyik? (lte/5g, audio/analog -ra szűrve)
https://www.tme.eu/hu/katalog/m2m-gprs-lte-5g-modulok_113195/?params=21…
Úgy látom 7600 változatok főleg, amit talán az asterisk modul forrásnál is említenek a github linken

Nekem az nem világos, hogy miután a csak kis sávszélességet igénylő technikákkal teleszórták a fél világot, miért kell erőltetni a 2G kivezetését? Ebből folyamatos bevétele van a telekom cégeknek, a technika sem drága. Ahol nincs igény  nagy sávszélességre, oda mi a fenének kellene 4G/5G/6G technológia méregdrágán?

Mivel nem egy végpont számít, hanem az össztes együtt.
A modern moduláció / hibatűrés miatt jobb a lefedettsége, több klienst tud kiszolgálni. 

Valsz olcsóbb üzemeltetni is az újabb, többivel egyező technikával, mint fenntartani egy telnesen más legacy rendszert.

Szerkesztve: 2024. 10. 23., sze – 11:17

Ha az indokokra, ellenervekre, ajanlasokra vagy kivancsi, akkor pl. a GSMA-nal nezelodhetsz. Chatgpt-vel beszelgetni meg mindenfele ujsagiro altal osszehordott betuhalmazt olvasgasgatni jo idotoltes, de kb. ertelmetlen.

Nagyon sok orszagban mar reg kivezettek legalabb a normal telefonos userek szamara fentartott szolgaltatast. Kis IoT meg lehet ezeken a helyeken is, de ahhoz halandokent semmi kozod altalaban.

Nekem az nem világos, hogy miután a csak kis sávszélességet igénylő technikákkal teleszórták a fél világot, miért kell erőltetni a 2G kivezetését?

Ja, ez eleg gaz, elegge nehezze teszi az atallast. Meg mondjuk az is, hogy a kis savszelesseg sokak fejeben egyenlo a 2G-vel :)

Sokaig draga volt a 4G chipset IoT rendszerekhez, ezert maradt a GSM/SMS/GPRS kapcsolat 5 centes cuccokkal. 5G/6G (4G nem annyira) mar lehetove teszi a kis fogyasztasu eszkozok csatlakozasat (LPWA, zero-energy device stb.). Ezek meg dragabbak, de csak ido kerdese, hogy elkezdjek onteni a kinai gyarak. De hogy egy 1000 euros mosogepbe vagy egy 40k euros kocsiba miert nem fel bele 2 dollaros chip, csak az 5 centes, az nem vilagos.

Mert legyártanak egy modellből 20 millió példányt, az 30 millió dollár spórolás és a befektetők örülnek. Aztán ott van a többi hasonló filléres alkatrész, amin ugyanígy spóroltak. Ettől versenyképes lesz a termék a kategóriájában.

Mindig megvan, hogy mikor költséghatékony bevezetni egy technológiát. A konszernek a prémium márkákkal kezdik, ott bevezethetik és a típusra eső profit elég magas marad, mert a vásárló megfizeti. Aztán ahogy felfut és olcsó az alkatrész, az olcsóbb modellekbe is bekerül, ott árérzékenyebb a vásárló, szóval ott többet kell spórolni, hogy versenyképes legyen a termék.

De mi a use case? Hol kell olyan IoT, ahol nincs pl. Wifi lefedettség?

Nyomkövetők, riasztók jutnak eszembe, ebből nem kell túl sok. Mert ha már két eszköz kell egymáshoz közel, akkor inkább egy mobilos AP, aztán wifin csatlakozok rá.

Aztán a mobilos technológiákon kívül ott van még a LoRaWAN is.

Nem biztos, hogy a wifivel jobban jarsz energiafelhasznalas vagy rendelkezesreallas teren. Ipari kornyezetben probalkoztak vele tobben is, de sem az eszkozok minosege (nem a sarki CBA-bol vasarolt cucc), sem a radios kepessegek nem hoztak a 4/5G megoldasok szintjet. Nyilvan draga mulatsag egy privat 5G halozat, de lehet, hogy egy hirtelen megallitott gyartosor, ahol ilyenkor kiegnek a szervok meg dragabb.Kisebb letesitmenyben, nem kritikus infrastrukturara persze teljesen jo lehet.

POS terminalbol is van mindenfele interfesszel. Stockholmban az alban/bolgar/roman keregetok is GSM kartyaolvasokkal rohangasznak mar :)

70km2 kikotot tele femkontenerekkel, amelyeket allandoan pakolasznak tuti nem wifivel probalnek lefedni.

4/5G megoldasok mukodhetnek akar muholdas lefedettseggel is a semmi kozepen, ha epp azt szeretned.

A LoRaWAN jo jatek, de a kert vege kirakott idojarasi szenzoroknal komolyabb dolgot biztos nem biznek ra. Hirdetik persze, hogy nyugodtan tedd ra a gazszivargasos szenzoraidat is. Hat, ne az en hazam kozeleben :)

A lenyeg, hogy erosen fugg a felhasznalasi terulettol, hogy milyen eszkozt valasztasz.

Ez megint egy tök más felhasználás. A NB technológiákat nem a real-time adattovábbításra szokták reklámozni, arra valóban inkább a 4G/5G (tehát az nem a 2G konkurenciája lesz).

Egyébként wifiből is ott van ELVILEG a 802.11ah, de még eszközt nem láttam, ami azt támogatná.

Egyébként wifiből is ott van ELVILEG a 802.11ah, de még eszközt nem láttam, ami azt támogatná.

Ez ilyen. Azt latom, hogy tul nagy a verseny a szabvanyosito taborok kozt egy piacert, amely meg nem letezik. Aztan chipset gyarto, integrator vagy felhasznalo legyen a talpan, amelyik egy ilyen a kornyezetben el meri kotelezni magat...

Remelem jon egy kovetkezo ESP32 modul, amelyik majd mindegyiket is tamogatja. Aztan majd szoftverbol jol kivalasztod, hogy melyiken fussson.

Jól emlékszem hogy az összes online pénztárgép 2g-s?

Ha már emlegettek...

A 4G és 5G számos előnnyel rendelkezik a 2G-vel szemben.

A 2G is számos előnnyel rendelkezik a 4G-5G-vel szemben. Például ezerszer több eszközzel kompatíbilis. Egyszerűbben, olcsóbban, környezetbarátabb módon legyártható, alacsony bonyolultságú eszközökkel. Minden, az elmúlt 30 évben gyártott eszközzel, legyen az butatelefon, okostelefon, modem vagy egyéb ipari M2M eszköz. A kompatíbilitás érték.

Spektrumfelhasználásuk hatékonyabb

A 2G-nek a funkcionalitásához képest a legkisebb a sávszélesség-igénye. 2x5 MHz elég neki fel és le irányba. A szolgáltatóknak folyamatosan növekszik a rendelkezésre álló sávszélesség, ugyanis az NMHH egyre több sávot pályáztat meg számukra. Az 5G aukciókon kiosztott vadonatúj sávok csatornasávszélessége 390 MHz a három szolgáltatónak együttvéve. Ha ehhez még hozzávesszük a 4G által, az aukció előtt már foglalt sávokat is, akkor már az 500 MHz-et közelítjük. A szolgáltatók ráadásul ezt egymás között technológiailag úgy osztják fel, ahogy akarják, az NMHH nem fog érte szólni, ahogy eddig se szólt a Telekomnak és a Yettel-nek, hogy B20 800 MHz-en közösködnek a 4G-ben. Jelenleg, a 2G-nek elegendő sávszélesség a teljes 5G aukción kiosztott sávszélesség 2%-a, még kevesebb százaléka a 4G+5G által együttesen elfoglalt sávoknak. Úgy, hogy a Telekom és a Yettel már most közös 2G hálózatot használ. Ez a 2% nem oszt, nem szoroz a 4G/5G szolgáltatás minőségét tekintve.

nagyobb biztonságot és megbízhatóságot nyújtanak

A 2G hanghívásra a legmegbízhatóbb technológia. A 4G/VoLTE jelenleg a nyomába sem ér megbízhatóság, stabilitás vagy kompatíbilitás tekintetében. 2G telefonnal a világ 200+ országába lehet roamingolni. 4G/VoLTE-vel ennek negyedébe se.

könnyebb és olcsóbb a fenntartásuk

Mindenki gondolja végig magában, hogyan lehet olcsóbb fenntartani 500 MHz-nyi csatornasávszélességet és milliószor annyi adatátvitelt biztosító eszközöket. Aztán ha megvan, akkor gondolja azt is végig, hogy az új hálózati eszközök, amik az átjátszóállomásokat adják, már régesrég nem elsőgenerációsak, vagyis egyszerre tudnak valamennyi technológián működni. Tehát, ugyanaz az eszköz képes 2G-t, 4G-t és 5G-t is adni. Ugyanazt az eszközt tartjuk fenn, akkor is, ha marad a 2G, ugyanazt akkor is, ha megy. Vajon kétszeresére növekszik a villanyfogyasztása egy ilyen eszköznek, ha bekapcsoljuk rajta a 2G-t? Nem. Soha egyetlen konkrét számadatot nem láttunk arról, milyen többletköltséget okoz a szolgáltatóknak a 2G technológia fenntartása ahhoz képest, ahány 2G eszközzel rendelkező ügyfelük van.

A 4G és 5G esetében jobb a szolgáltatásminőség, valamint szélesebb a szolgáltatásválaszték, mint a 2G-nél. 

Hanghívás esetén nem jobb a szolgáltatásminőség, max. HD hívások esetén a hangminőség. Azonban egy telefonszolgáltatásnál sokkal fontosabb az elérhetőség, mint az, hogy HiFi-ben halljuk a másikat, vagy sem. A hangminőség élvezésre van számtalan másik internetes csevegőalkalmazás. A VoLTE instabil, inkompatíbilis, egy próbaverziós alkalmazás megbízhatósági szintjét hozza és jelenleg semmilyen szempontból nem alkalmas a vonalkapcsolt 2G hívások kiváltására.

Összességében a 2G fölött eljárt az idő.

A mondat nyomokban pszichológiai elavultatást tartalmaz. Hosszú távon bizonyító technológiák fölött az idő csak úgy nem jár el, pláne ha még igény van rá.

A három szolgáltatónál elosztva körülbelül kétmillió mobiltelefon működik 2G hálózaton. Ezek az eleve csak 2G-képes telefonokból, a 2G-n működőképes 3G-képes készülékekből, valamint azokból a korai 4G-s készülékekből tevődnek össze, amelyek nem ismerik a 4G hangszolgáltatást, az úgynevezett VoLTE szolgáltatást. Ezek mellett még vannak a gép-gép közötti kommunikációt biztosító, úgynevezett M2M eszközök, amelyekből körülbelül egymillió működik 2G hálózatokon.

Ha a 2G eszközöket per capita számoljuk, akkor ez így a lakosság 20%-a, plusz egymillió ipari eszköz, melyek cseréje adott esetben jóval drágább, milliós nagyságrend is lehet. VoLTE-képes 4G okostelefonok 2016 óta elérhetők Magyarországon. Aki 8 év alatt nem vásárolt ilyet, annak nem lehet, hogy továbbra is arra van igénye, hogy 2G telefont használjon? Az ő igényük miért nem számít valódi piaci igénynek? Ja igen, azért, mert a szolgáltatók abból szeretnének profitálni, hogy mindenki többet használ drágább telefonokat és gyakrabban vásárolja újra őket. A hosszú élettartamú, stabil, megbízható és időtálló 2G telefonok sajnos nem ennyire profitábilisak a milliárdos multik részére, azok után csak hangalapú előfizetési díjat, vagy rosszabb esteben feltöltőkártyás díjakat fizet az ügyfél ugye.

Egy kézi készülék életciklusa 3-4-5 év, tehát jellemzően ennyi időnként cserélik le a felhasználók a készülékeiket.

Helyesen: Egy okostelefon életciklusa ennyi, aminek 5 év után a szoftvertámogatása is lejár, és utána senki az ég világon nem garantálja, hogy pl. VoLTE-n működőképes marad. A régebbi 2G telefonok ennél jóval több az életciklusuk: úgy 10-20 vagy akár 30 év is lehet

A telefonoknál tehát elméletileg nem volna probléma, ha a jelenleg használt 2G készülékek helyett mindenki áttérne a korszerű, 4G vagy 5G készülékekre.

Az nem volna probléma, ha a szolgáltatók figyelembe vennék a piac valódi igényeit és nem a lekapcsolását készítenék elő egy olyan technológiának, amit jelenleg is hárommillió eszköz használ, nem ingyen.

Minél hamarabb és minél hatékonyabban tudatosítani kell mindenkiben, hogy eljön a 2G hálózatok lekapcsolásának ideje, tehát nem érdemes már 2G-s készülékeket vásárolni.

Ügyfélként még mindig nem értem, hová kell rohanni. Milyen hátrány ér minket, ha mondjuk 10 évvel később kapcsoljuk le a 2G-t, mint azt a szolgáltató multik eldöntötték helyettünk? Mert, ha még az olvasó számára ez nem derült volna ki, itt egyértelműen arról van szó, hogy a szolgáltató multik előre eldöntötték helyettünk, hogy lekapcsolják a hálózatot, akkor is, ha annak fenntartására természetes igény van, jelenleg hárommillió eszköz részéről, amiből egymillió potenciálisan nagy bekerülésű eszköz. Ez a "tudatosítás" itt nem más, mint a piac önkényes felforgatása, befolyásolása, a szolgáltató multik részéről, amivel mesterségesen csökkenteni igyekeznek a 2G felhasználók számát. Az új készülékeket persze fizessék meg az ügyfelek, meg majd esetleg az állam ad rá támogatást, azt is adófizetői pénzen. Egy igazságos hatóság kötelezné a multikat az okozott pluszköltségek átvállalására. Érdekes, a Yettel (akkor még Telenor) például ki tudta cserélni saját költségen tízezer előfizető telefonját a saját önkényes sávátrendezése miatt. Na, ilyesmire kötelezné őket egy igazságos hatóság. Egyből elmenne a kedvük a 2G lekapcsolástól, hárommillió eszköz esetén.

Amikor a szolgáltatók kivezették a 3G-t, védőhálóként ott maradt a mindenki számára elérhető 2G.

Több milliós bekerülésű vadkamerák esetében nem maradt semmi, ugyanis a 2G nem volt elég a valós idejű képátvitelhez. Ezeknek az eszközöknek az üzemeltetői semmilyen támogatást vagy kártalanítást nem kaptak. Helyette az NMHH elszórt 4,4 milliárd adófizetői forintot 3G és 2G (!) butatelefonok belépőkategóriás 4G-okostelefonokra való újravásároltatására, a Netrefel kampány keretein belül, ahol állami pénzen hirdetnek olyan multikat, mint az adatvédelmi botrányairól híres, mindekit mindenhová követgető-figyelgető Meta (Facebook, Messenger, WhatsApp). Mindeközben ezek a feleslegesen lecserélt 2G és 3G butatelefonok vígan működtek volna tovább 2G hálózaton. Azok, akik ténylegesen funkciót vesztettek, semmilyen kártalanítást nem kaptak. Például a nem VoLTE-képes 4G okostelefonok tulajdonosai sem, akik a 3G hálózat lekapcsolásával bukták a telefonálás közbeni internetezés lehetőségét (2G nem tud ilyet, csak a 3G), ami alapfunkció egy okostelefonon.

A jövőt a 4G vagy az 5G jelenti. Be kell szerezni a 4G vagy 5G modemeket, és a régieket az újakra kell lecserélni. 

Nem először kérdezem: Ki is fizetik a szolgáltatók? A jövőt egyébként a fenntarthatóságnak kéne jelentenie, aminek egyik bástyája a 2G. A szolgáltatók profitérdekében kidobott, újravásárolt többmillió eszköz minden, csak nem fenntartható.

Az ügyfelek ellenérdekeltek a 2G lekapcsolásában. Az kizárólag a szolgáltató profitérdeke. Hol van ilyenkor az NMHH, hogy az igazságosságot képviselje, és mondjuk kötelezze a szolgáltató multikat a 2G megtartására, egészen addig, amíg szignifikánsan nem csökken természetes módon (és nem "tudatosító" kampányok eredményeképpen) a felhasználók száma (pl. százezer alá a hárommillióról)?

Az érintett területek közé tartoznak - többek között - a pénztárgépek, a távmérők és a POS terminálok is, amelyeknél meg kell még találnia az érintetteknek a megfelelő megoldást.

Ami egyértelműen újravásárlás lesz, amit a POS terminálokat használó üzletek nyilvánvalóan a lakossággal fognak megfizettetni.

(Roaming) ... Mivel ez műszakilag már nem probléma, és a 2G lekapcsolása nem történik meg rövid időn belül, bőven van idő a megoldásra.

De igen, műszakilag probléma a VoLTE inkompítbilis, tákolmány szabvány mivolta miatt. Nem beszélve a segélyhívásokról, amit jelenleg még egyáltalán nem triviális VoLTE-n indítani, pláne nem profil nélkül.

A 2G, vagyis a GSM hálózatok lekapcsolása a fenntartható mobilkommunikáció ellen elkövethető legnagyobb bűn. Egy olyan technológiát akarunk kikapcsolni, amit a világ bármely országában az elmúlt 30 évben gyártott bármilyen 2G, 3G, 4G stb. eszköz képes használni. Ehelyett át akarunk állni egy olyan rendszerre, ahol a telefonhívások (beleértve a segélyhívásokat) csak akkor garantáltak, ha a telefon még szoftvertámogatást kap, aki meg esetleg nem szeretné 5 évente kidobni és újravásárolni a telefonját, az ezt már nem teheti meg majd biztonságosan.

Sokmindenben egyetertek a hozzaszolassal, a realitas viszont a kovetkezo:

- a jelenlegi fiatal (12-18 eves?) generacio ha egyaltalan telefonal, akkor altalaban valamelyik uzenetkuldo appot hasznalja, elo sem veszi a tarcsazot
- egy okostelefon sokkal(!) tobbet tud mint egy regi 2G mobil, senki nem fogja visszasirni azokat a keszulekeket, foleg aki nem ismerte oket, az uj generaciok az okostelefonok hasznalataba szuletnek bele
- az idosek kapnak nagygombos 4G kompatibilis mobilt, mukodni fog akkor is ha csak hanghivasra hasznalja
- valoszinusitem, hogy olyan orszagokban ahol nincs kiepitve megbizhato 4G/5G ott marad a 2G is
- a 4G/5G globalis terjedese lehetove teszi, hogy kulfoldon tudj hasznalni online terkepet, taxi appot, forditot, stb., ezek 2G-n nem mukodnek es mondjuk a taxis nehezebben vag at azzal ha korbekocsikaztat a varoson, stb.
 

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

a jelenlegi fiatal (12-18 eves?) generacio ha egyaltalan telefonal, akkor altalaban valamelyik uzenetkuldo appot hasznalja, elo sem veszi a tarcsazot

Reméljük, majd a 112-t is Facebook Messenger-en, Viberen, vagy WhatsApp-on keresztül hívja. Mert máson nem fogja tudni egy nem VoLTE-kompatíbilis (értsd: potenciálisan minden, szoftverfrissítést nem kapó) okostelefonon.

- egy okostelefon sokkal(!) tobbet tud mint egy regi 2G mobil

Kivéve, ha nem VoLTE-kompatíbilis, mert akkor telefonálni nem fog tudni. Az okos"telefon". Egyébként ez az állítás nagyjából olyan, minthogy egy számítógép sokkal többet tud, mint egy számológép. A butatelefon butatelefon, az okostelefon meg okostelefon. Mindkettőt kommunikációra használjuk, de két külön kategória a maguk különbségeivel, előnyeivel, hátrányaival és nem is mindenben helyettesíthetik egymást.

senki nem fogja visszasirni azokat a keszulekeket, foleg aki nem ismerte oket, az uj generaciok az okostelefonok hasznalataba szuletnek bele

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/kozvelekedesre-hivatkozas

Mire vagy kire hivatkozva mondod, hogy senki nem fogja visszasírni? Kétmillió ember használ ma 2G hálózatot, ha a M2M-et nem számoljuk. Ebből félmillió és egymillió között van a butatelefont használók száma. Ebben a topikban is van legalább 3 ember (magamon kívül), aki visszasírná a készülékeket. Egyébként nem érzelmi alapon közelítettem meg, így örülnék, ha te se tennéd. A valódi piaci igények szisztematikus leszarása sokkal siralmasabb, mint hogy kinek milyen készülék használata fog hiányozni.

Ja, várj: https://index.hu/techtud/2022/04/10/okostelefon-butatelefon-iphone-ligh…

az idosek kapnak nagygombos 4G kompatibilis mobilt, mukodni fog akkor is ha csak hanghivasra hasznalja

1 vagy 2 évig, amíg 1x-2x le nem ejti, vagy amíg a szolgáltató nem babrál valamit a VoLTE-trönkjén. Míg a 2G telefon, amit ki akarnak dobatni, már úgy 15 éve működik a nagyinál.

valoszinusitem, hogy olyan orszagokban ahol nincs kiepitve megbizhato 4G/5G ott marad a 2G is

USA már most egy jó ellenpélda erre, bár sosem a jó lefedettségéről, meg a jó minőségű mobilhálózatairól volt híres, ez csak az európaiak, meg a fejlett ázsiai országok kiváltsága. Nade a lényegnél maradva, a megbízható 4G-5G hálózat a 2G-vel összevetett viszonylatban pedig annyira megbízható, amennyire a VoLTE. Amiről pedig tudjuk, hogy koncepcionálisan nem megbízható, mert egy átgondolatlan tákolmány az egész.

a 4G/5G globalis terjedese lehetove teszi, hogy kulfoldon tudj hasznalni online terkepet, taxi appot, forditot, stb., ezek 2G-n nem mukodnek es mondjuk a taxis nehezebben vag at azzal ha korbekocsikaztat a varoson, stb.

A 4G-5G globális terjedésének az ég világon semmi köze a 2G-hez és a 2G megtartása semmilyen módon nem akadályozza, lassítja, vagy korlátozza a modernebb hálózatok működését vagy terjedését.

Mire vagy kire hivatkozva mondod, hogy senki nem fogja visszasírni?

A vezetekes telefonokat sem sirta vissza senki. De amugy ez maganvelemenyem, a tobbiek neveben nem tudok nyilatkozni, csak el tudom kepzelni, hogy hasonloan gondolkoznak (= nem erdekli oket, hogy a hangjuk 2G-n vagy 4/5G-n megy).

A 4G-5G globális terjedésének az ég világon semmi köze a 2G-hez és a 2G megtartása semmilyen módon nem akadályozza, lassítja, vagy korlátozza a modernebb hálózatok működését vagy terjedését.

Ezzel teljesen egyetertek (bar a technikai hatteret nem ismerem, mennyibe kerul a fenntartas, stb.) viszont nincs beleszolasunk, igy marad a realitas -> le fogjak kapcsolni. Lehet kozben a VoLTE is fejlodott? De nem ertek hozza igy ez csak tipp.

Egyébként nem érzelmi alapon közelítettem meg, így örülnék, ha te se tennéd.

A realitas felol kozelitem meg es egyetertek azzal amit irtal hogy valoszinuleg felesleges lekapcsolni ha jol mukodik, de nincs ralatasom a technikai/penzugyi/stb. oldalra a cegek szempontjabol.

Ebből félmillió és egymillió között van a butatelefont használók száma.

A T-mobil ingyen keszulekcseret biztosit, a mostani butatelefonosok boldogan fogjak hasznalni a 4G-s butafonokat, ugyanugy neznek ki mint a 2G-s elodeik.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

A vezetekes telefonokat sem sirta vissza senki.

Örülök, hogy ilyen jól emlékszel, ki mit (nem) sírt vissza. A hasonlataid megválogatására is figyelhetnél legalább ennyire.

  • Egy 20-30 éves vezetékes telefont bármikor használhatok 2024-ben, ha előfizetek ilyen szolgáltatásra. Maximum kábelmodembe épített VoIP fordítóval fogom kapni, aminél annyi különbség van, hogy a szünetmentes áramellátást nekem kell megoldanom. Ezt korábban megoldotta a telefonközpont. 2G telefont semmilyen körülmények között nem fogom tudni használni a 2G lekapcsolás után.
  • A vezetékes telefonálásról természetes módon történt meg az átállás a mobiltelefonokra. Azok, akik lemondogatták a vezetékes előfizetésüket, rendelkeztek mobiltelefonnal és saját elhatározásukból tették ezt meg, nem azért, mert bárki kihúzta volna alóluk a talajt.

Lehet kozben a VoLTE is fejlodott?

Igen, fejlődött™, Yettel-nél már 20 ország helyett 40 országba lehet roamingolni. 🤡 Természetesen, csak olyan készülékkel, amiben a Yettel legújabb VoLTE profilját a gyártó belerakja. Mert ugye a VoLTE egy akkora tákolmány szabvány, hogy a gyártó közbenjárása szükséges ahhoz, hogy a készülék egy konkrét szolgáltatóval kompatíbilis legyen telefonhívások lebonyolításában.

A T-mobil ingyen keszulekcseret biztosit, a mostani butatelefonosok boldogan fogjak hasznalni a 4G-s butafonokat, ugyanugy neznek ki mint a 2G-s elodeik.

Nagyjából 1-2 évig, már ha rá nem beszélik őket okostelefonra, amit meg fognak tenni, mivel ezeknek jóval több szolgáltató felé fizetett költség a fenntartása (mobilnet).

Egy 20-30 éves vezetékes telefont bármikor használhatok 2024-ben

Ha ki van epitve a kabeles kapcsolat. Egy 15 eves 2G mobilt is hasznalhatsz barmikor ott ahol van lefedettseg (pl. Kongo es hasonlo helyek). Viccelek, de latod, hogy ha nincs kabel akkor a vonalas telefon sem mukodik, ha nincs 2G torony a 2G mobil sem fog, mindkettonek kell az infrastruktura.

Yettel-nél már 20 ország helyett 40 országba lehet roamingolni

Most belegondoltam, hogy ez mennyire relevans. Feltetelezem, hogy az EU-n belul nincs roaming problema. Ha elmegyek Ausztraliaba ott nem a szuperolcso szolgaltatoi roamingot fogom hasznalni, hanem egy helyi SIM kartyat. Ha vilagutazo vagyok akkor vehetek olyan SIM-et ami "mindenhol mukodik" (biztos nem mindenhol, de erted mire gondolok). Szoval hol szamit a roaming manapsag? (A VoLTE technikai megvalositasahoz nem ertek, de a szolgaltatok erdeke hogy mukodjon, kulonben nem lesz elofizeto ha sz*r a rendszer)

mivel ezeknek jóval több szolgáltató felé fizetett költség a fenntartása (mobilnet).

Ha nem hasznaljak nem fognak ra elofizetni, ha megvezetik oket az nem a 2G hianyanak a hibaja, ha kell nekik mobilnet akkor elofizetnek 88G-re.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

mostanaban mar csak eu-n belul roamingolok, mert "ingyen" van. ha tavolabb kell menni, akkor itthon megveszek egy orszaghoz jo esim-et, es miutan leszallt a gep, aktivalom. nyilvan aki kongoba akar menni, annak lehet ez nemjo, de ez szelsoseg: nem sokan jarnak oda.

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Viccelek, de latod, hogy ha nincs kabel akkor a vonalas telefon sem mukodik, ha nincs 2G torony a 2G mobil sem fog, mindkettonek kell az infrastruktura.

Van kábel. Ahol nincs, ott kapsz egy modemet, ami VoIP-re rakja fel az analóg telefonvonalat. Ha más nem, akkor magadnak veszel egyet és beregisztrálod egy VoIP szolgáltatóhoz. Megoldható előfizetéssel és megoldható nélküle is. Ez a 2G-re nem igaz. 2G mobiltornyot nem üzemeltethetsz magadnak sem, mert törvénysértő és értelme se lenne sok, hiszen a mobiltelefon max. néhány kilométerre tőled működik. Azért viccelődsz Afrikával, mert nem vagy hajlandó megérteni a különbséget a két történet között.

Feltetelezem, hogy az EU-n belul nincs roaming problema.

VoLTE-n ez egyáltalán nem biztos.

Ha elmegyek Ausztraliaba ott nem a szuperolcso szolgaltatoi roamingot fogom hasznalni, hanem egy helyi SIM kartyat.

Tehát úgy akarod bizonygatni a VoLTE roaming életképességét, hogy nem roamingolsz. 🤡

Na és mi van akkor, ha az osztrák szolgáltató VoLTE profilja kellően új ahhoz, hogy ne kerüljön bele a telefonodba, ami mondjuk már a szoftvertámogatásának utolsó 1-2 évében van? Akkor bizony nem fogsz telefonálni azzal a SIM-kártyával.

Szoval hol szamit a roaming manapsag?

Nyilván™ sehol™, nehogy figyelembe kelljen venned, hogy roaming terén a 80-as évekbe bassza vissza a VoLTE a mobilkommunikációt. :D

Nem unod még a probélma elbagatellizálását olyan klisék erőltetésével, hogy "úgyse kell senkinek", "senki nem fogja visszasírni"?

Ha nem hasznaljak nem fognak ra elofizetni, ha megvezetik oket az nem a 2G hianyanak a hibaja, ha kell nekik mobilnet akkor elofizetnek 88G-re.

A 2G hiánya a szolgáltatók hibája és az is, hogy megvezetik az ügyfeleket drágább, a jelenlegi 2G ügyfeleknek szükségtelen csomagokra való előfizetésre.

Ahol nincs, ott kapsz egy modemet, ami VoIP-re rakja fel az analóg telefonvonalat.

Ok, de ez ugyanaz mintha azt mondanam, hogy ahol nincs 2G, kapsz 4G mobilt helyette (lasd az ingyenes T-mobil akciot).

Ez a 2G-re nem igaz. 2G mobiltornyot nem üzemeltethetsz magadnak sem, mert törvénysértő és értelme se lenne sok, hiszen a mobiltelefon max. néhány kilométerre tőled működik. Azért viccelődsz Afrikával, mert nem vagy hajlandó megérteni a különbséget a két történet között.

Egyetertek azzal, hogy lehet nem kellene (még?) lekapcsolni a 2G-t, de nincs hozza technikai tudasom, hogy megindokoljam miert maradjon, stb. Viszont a realitas az, hogy nem lesz 2G es sok helyen mar nincs is. Ha egy kis zsakfaluban lakom es nem mozdulok ki onnan akkor megszivtam, mert vennem/igenyelnem kell 4G keszuleket (vagy hasznalom a vezetekest). Ha szoktam utazni, akkor mar regen van olyan mobilom ami nem csak 2G-t tud.

A 2G lekapcsolas a riaszto es hasonlo rendszereknek tesz be legjobban, nem a lakossagnak.

Tehát úgy akarod bizonygatni a VoLTE roaming életképességét, hogy nem roamingolsz.

Csupan leirtam, hogy en nem roamingolok az EU-n kivul, mert rohadt draga lenne, igy nincs ertelme. Kulfoldon is csak adatkartyat veszek es nem hivok (ha igen akkor messenger appokon kersztul, tehat akkor nem hasznalok VoLTE-t?). Olyan helyekre egyelore nem jarok ahol nincs 4G+ lefedettseg, de olyankor pedig valoszinuleg nem a 2G tornyokra biznam magam, hanem muholdas telefonra.

Akkor bizony nem fogsz telefonálni azzal a SIM-kártyával.

Akkor a messenger appokkal, igaz igy 2G-s telefont nem tudok hivni, ha fontos lesz hogy elerjek valakit akinek csak olyan van majd kitalalok ra megoldast, nem sok ilyen embert ismerek (egyet).

a probélma elbagatellizálását

Valakik ezt mar eldontottek, ha sokaknak fog hianyozni majd lesznek tuntetesek, ha nem akkor meg kiderul, hogy nem is volt ez problema. Kicsit hasonlo a systemd/initrd "problemahoz".

a jelenlegi 2G ügyfeleknek szükségtelen csomagokra való előfizetésre

Az egyik szolgaltato csomagjai, az elsoben egyaltalan nincs mobil internet. A jelenlegi 2G ugyfelek valoszinuleg most (is) ezt hasznaljak es 4G mobillal is ezt fogjak gondolom.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Ok, de ez ugyanaz mintha azt mondanam, hogy ahol nincs 2G, kapsz 4G mobilt helyette (lasd az ingyenes T-mobil akciot).

Egyáltalán nem ugyanaz. Könyörgöm, egyszer gondold már végig ésszel. Minden esetben, még VoIP box esetén is megtarthatom az eredeti analóg vonalas telefonkészülékem. Ez konkrétan azzal egyenértékű, hogy megmarad a 2G hálózat, max az infrastruktúrát cserélik ki alatta, ami utóbbi már meg is történt az elmúlt években.

Ha egy kis zsakfaluban lakom es nem mozdulok ki onnan akkor megszivtam, mert vennem/igenyelnem kell 4G keszuleket (vagy hasznalom a vezetekest).

Ott pont nem lesz 4G és valójában ezért szívtad meg.

Akkor a messenger appokkal, igaz igy 2G-s telefont nem tudok hivni, ha fontos lesz hogy elerjek valakit akinek csak olyan van majd kitalalok ra megoldast, nem sok ilyen embert ismerek (egyet).

Ez a te WorksForMe megoldásod. Nem cáfolja azt, amit leírtam, max. annyit nyilatkoztattál ki, hogy szerinted rendben van a mobilszolgáltató multik részéről, hogy az ügyfelei kénytelenek kiszolgáltatni a magánéletüket a Facebook-nak (Metának).

Valakik ezt mar eldontottek, ha sokaknak fog hianyozni majd lesznek tuntetesek, ha nem akkor meg kiderul, hogy nem is volt ez problema. Kicsit hasonlo a systemd/initrd "problemahoz".

Nincs olyan szinten a fogyasztói tudatosság sehol a világon, hogy tüntetések legyenek. Ez egyébként a 21. század egyik legnagyobb kihívása.

Az egyik szolgaltato csomagjai, az elsoben egyaltalan nincs mobil internet. A jelenlegi 2G ugyfelek valoszinuleg most (is) ezt hasznaljak es 4G mobillal is ezt fogjak gondolom.

Igen, miután megvettek 50-100 ezerért egy okostelefont, valószínűleg csak hangalapú tarifát kötnek rá és multiék is erre biztatják majd őket. 🤡 Mintha nem ismernéd a termékkapcsolás fogalmát. A jelenlegi 2G ügyfelekből szépen lassan okostelefontapicskolók lesznek, ugyanis egy olyan eszközt adnak kényszerűen a kezükbe, amit arra terveztek, hogy pszichológiai függőséget okozzon.

szerinted rendben van a mobilszolgáltató multik részéről, hogy az ügyfelei kénytelenek kiszolgáltatni a magánéletüket a Facebook-nak (Metának).

A mobilszolgaltatok pont lesz*rjak, hogy SSH klienst teszel fel vagy FB-ot ha adatot forgalmazol. A maganelet vedelmere pedig van megoldas: "Fairphones can run several operating systems, including CalyxOS, DivestOS, /e/, iodeOS, LineageOS, Ubuntu Touch, and more." vagy a 4G képes Nokia/stb.

A jelenlegi 2G ügyfelekből szépen lassan okostelefontapicskolók lesznek, ugyanis egy olyan eszközt adnak kényszerűen a kezükbe, amit arra terveztek, hogy pszichológiai függőséget okozzon.

A scrollozos appokat terveztek ugy, nem magat a telefont. Egy alap okostelefonba nincs beepitve a FB es tarsai. Valoszinusitem, hogy a jelenlegi (lakossagi) 2G ugyfelek kora 70 folott van vagy vagy detoxnak hasznaljak az okostelefon helyett/mellett.

Nincs olyan szinten a fogyasztói tudatosság sehol a világon, hogy tüntetések legyenek. Ez egyébként a 21. század egyik legnagyobb kihívása.

Akkor nem olyan nagy problema, de amugy egyetertek nagyreszt a fentiekkel.

Ott pont nem lesz 4G és valójában ezért szívtad meg.

Beb*szna ha a falu polgarmestere nem problemazna ezen es oldana meg. Akar lakossagi nyomasra akar magatol.

megtarthatom az eredeti analóg vonalas telefonkészülékem

Senki sem mondta, hogy nem tarthatod meg a 2G-s telefont es nem telepithetsz ele egy (hordozhato?) 4G -> 2G konvertert, igy tovabb lehet hasznalni ugyanazt az eszkozt :D (Bocs, nem tudtam kihagyni...) Ez ugyanaz igy mint az analog telefont valami A->D konverterrel hasznalni, gyakorlatilag ertelmetlen.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Senki sem mondta, hogy nem tarthatod meg a 2G-s telefont es nem telepithetsz ele egy (hordozhato?) 4G -> 2G konvertert, igy tovabb lehet hasznalni ugyanazt az eszkozt

Gondolom ezt te se gondolod komolyan: a kérdéses frekvencia engedélyköteles. Arról nem is szólva, hogy a szolgáltatók valószínűleg be fogják dobni 4G/5G alá.

Ez nem csak annyi, mint egy VoIP adapter, amire például csatlakoztathatsz akár egy DECT-es analóg telefont is és senkit nem zavar.

Gondolom ezt te se gondolod komolyan

Termeszetesen nem, de biztos vagyok benne, hogy megoldhato ha valaki nagyon akarja, esetleg olyan kis erosseggel, hogy ne is legyen engedelykoteles, elmeleti szinten. Kb. ugy mint a szivargyujtos FM transzmitterek, azok sem zavarjak az orszagban a radiozast.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Pontosan tudod, mekkora baromságot írtál azzal kapcsolatban, hogy a 2G telefon ugyanúgy csatlakozhat majd mobilhálózathoz a lekapcsolás után, mint most az analóg vonalas telefon, csak próbálod szépítgetni, meg elpoénkodni.

Kb. ugy mint a szivargyujtos FM transzmitterek, azok sem zavarjak az orszagban a radiozast.

Még mindig van lehetőséged olyan VoLTE->GSM konvertert mutatni, ami elérhető és legálisan használható Magyarországon és roaming esetében is és akkora, mint egy konzumer FM transzmitter.

Létezik ilyen eszköz, ipari és konzumer felhasználásra egyaránt. Azt viszont én is kétlem, hogy Magyarországon használható és legális lenne. Épp most vezették ki a femtocella támogatást (pl. Vodafone Mini Bázis). Ha a hatóság emberei bal lábbal kelnek fel, akár még a BTK323-nak (Közérdekű üzem működésének megzavarása) is értelmezhetik.

A mobilszolgaltatok pont lesz*rjak, hogy SSH klienst teszel fel vagy FB-ot ha adatot forgalmazol.

Bocsi, te hoztad fel a Messengert. A Messenger nem alternatívája a telefonhívásnak, mint alapfunkciónak. Annyi a közös bennük, hogy mindkettővel lehetséges hangalapú kommunikációt folytatni.

A maganelet vedelmere pedig van megoldas: "Fairphones can run several operating systems, including CalyxOS, DivestOS, /e/, iodeOS, LineageOS, Ubuntu Touch, and more." vagy a 4G képes Nokia/stb.

Kivéve, ha az ingyen cserélt okostelefon nem ezek közül való. Persze, biztos, a Telekomtól kérhetek majd LineageOS-sel telepített Fairphone-t a 2G telefonom helyett és egy fillér pluszköltségem nem keletkezik a 2G lekapcsolásból. 🤡

A scrollozos appokat terveztek ugy, nem magat a telefont.

Természetesen nem a No. 1 okostelefonos appokról beszélünk és nincs minden második típusra előtelepítve valamennyi "scrollozós" app. 🤡

Beb*szna ha a falu polgarmestere nem problemazna ezen es oldana meg. Akar lakossagi nyomasra akar magatol.

A lakossági nyomás kifejezetten nagyon szokta érdekelni a szolgáltatókat. Értsd: néhány éves huzavona után esetleg történik valami. A hangsúly az esetlegen van.

Senki sem mondta, hogy nem tarthatod meg a 2G-s telefont es nem telepithetsz ele egy (hordozhato?) 4G -> 2G konvertert, igy tovabb lehet hasznalni ugyanazt az eszkozt :D (Bocs, nem tudtam kihagyni...)

Szolgáltató ad ilyet, ha én továbbra is 2G telefont akarok használni? Nem.

Mutatsz is nekem ilyet, ami legálisan használható? Nem, mert nem kapható ilyen Magyarországon és nem is használható legálisan.

Ez ugyanaz igy mint az analog telefont valami A->D konverterrel hasznalni, gyakorlatilag ertelmetlen.

Egyáltalán nem ugyanaz és analóg telefont használnak így, a szolgáltatók biztosítanak is rá lehetőséget, ahol nincs kihúzva telefonvezeték (vagy nem az övék van kihúzva). Kábelmodembe dugod be az analóg telefont, kapsz városi telefonszámot, ő meg VoIP-n elilntézi a többit. Szóval vagy bohóckodsz még egy kicsit a szar hasonlatoddal, vagy elismered, hogy nem azonos a két sztori. Az egódra bízom.

Bocsi, te hoztad fel a Messengert. A Messenger nem alternatívája a telefonhívásnak, mint alapfunkciónak. Annyi a közös bennük, hogy mindkettővel lehetséges hangalapú kommunikációt folytatni.

A Messengert utalom, de neha muszaj vagyok hasznalni (a masik oldal miatt). FB-ot irtam talan, de mindegy. Amit irtal igy van, lehet veluk hang (es mozgokep) alapu kommunikaciot folytatni, gyakorlatilag "ingyen" kontinensek kozott, stb. (A 2G ezt sem tudja)

a Telekomtól kérhetek majd LineageOS-sel telepített Fairphone-t

Bocs, de itt valamit felreolvastal. A Fairphone-t a privacy vedelemre valaszul irtam, semmi koze a 2G-hez vagy a Telekomhoz, de a Telekom altal adott 4G Nokia is eleg jo privacy vedelemre :)

és nincs minden második típusra előtelepítve valamennyi "scrollozós" app

Nekem talan a Sony Ericsson J105-re volt elotelepitve FB (ez nem okostelefon), egyetlen okostelefonomra sem volt semmi ilyesmi elotelepitve.

A lakossági nyomás kifejezetten nagyon szokta érdekelni a szolgáltatókat. Értsd: néhány éves huzavona után esetleg történik valami. A hangsúly az esetlegen van.

Ehhez nem ertek, de szerintem minden telepulesen kell lennie viznek es villanynak, gaznak egyre kevesbe es valamifele kommunikacios lehetosegnek mindenkeppen (telefon, internet, akarmi). Ugy tudom minden penztargepnek kotelezoen van online kapcsolata, tehat ha adott telepulesen nincs internet akkor nincs bolt/szolgaltatas sem (vagy cserekereskedelmet folytatnak).

Kábelmodembe dugod be az analóg telefont

Mutass mar nekem kabelmodemet valami eldugott faluban.

Olyasmi letezik (nem hiszem, hogy ismered) hogy valami wireless cuccal illesztik az analog telefont a rendszerhez, nagyon regen lattam, nem hiszem hogy sok mmaradt (elfelejtettem a nevet) es ez oda volt telepitve ahova nem erte meg kihuzni a kabelt (a minosege is olyan volt).

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

FB-ot irtam talan, de mindegy.

Messengert írtál, mint roaming hívásokat kiváltó megoldást. Ezt írtad:

Csupan leirtam, hogy en nem roamingolok az EU-n kivul, mert rohadt draga lenne, igy nincs ertelme. Kulfoldon is csak adatkartyat veszek es nem hivok (ha igen akkor messenger appokon kersztul, tehat akkor nem hasznalok VoLTE-t?).

Nekem talan a Sony Ericsson J105-re volt elotelepitve FB (ez nem okostelefon), egyetlen okostelefonomra sem volt semmi ilyesmi elotelepitve.

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/anekdotikus-bizonyitas

Ugy tudom minden penztargepnek kotelezoen van online kapcsolata, tehat ha adott telepulesen nincs internet akkor nincs bolt/szolgaltatas sem (vagy cserekereskedelmet folytatnak).

És? Nem a szolgáltató problémája, oldják meg máshogy a csatlakozást.

Mutass mar nekem kabelmodemet valami eldugott faluban.

Ja, most jönnek megint a zsákfalvak, a tanyák, meg az egyéb irreleváns corner case-ek. 🤡 Miközben arról volt szó, hogy bármilyen vezetékes internet- és telefonszolgáltató megoldja neked az analóg csatlakozást ott, ahol szolgáltatási területe van. Mindeközben a 2G lekapcsolás után a most 98%-os lefedettségi térképen sehol nem lesz megoldva, hogy használhassam továbbra is a 2G telefonomat.

Még mindig nem engedi az egód beismerni, hogy szar hasonlatot hoztál a vonalas telefonnal.

Messengert írtál, mint roaming hívásokat kiváltó megoldást. Ezt írtad:

Ahhh, "messenger appokat" irtam, nem egy konkret approl beszeltem (amugy mindegy, a lenyeg ugyanaz).

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/anekdotikus-bizonyitas

Nem tudom minek idezed be ezt, en nem irtam, hogy nem letezik ilyesmi, csupan azt, hogy en nem talalkoztam vele.

a 2G lekapcsolás után a most 98%-os lefedettségi térképen sehol nem lesz megoldva

Erre van valami link/terkep/stb.? Nem ertem pontosan mit irtal, ugy ertelmezem, hogy a 98%-os 4G/5G lefedettseget hianyolod.

Kikapcsolt 2G mellett biztos nem lesz 98%-os 2G lefedettseg. A Trabantosokat sem kartalanitotta senki amikor nem tudtak olmozott benzint tankolni a kutakon es uj autot kellett vegyenek vagy adalekot.

Még mindig nem engedi az egód beismerni, hogy szar hasonlatot hoztál a vonalas telefonnal.

Lehet, de nalam minden mukodni fog a 2G utan is. Anyukam telefonjat pedig valahogy megoldom, az 2G-s, ennyi. Realitas. Nem feltetlenul idealis, bar technikai oldalrol nem tudok hozzaszolni mennyire az vagy sem, igy nem tudom megitelni.

[szerk.] Lehet, hogy az en Yettel-es SIM kartyam is csak 2G-re kepes (ha ez SIM fuggo), mivel mobilnetet nem hasznaltam vele, szoval ezt is ellenoriznem kell.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Mutass mar nekem kabelmodemet valami eldugott faluban.

Meglepően sok helyen van kábelmodemes kapcsolat és nem feltétlen csak eldugott falvakban. Nálam - megyeszékhely - például a magenta csak kábelmodemes megoldással tudna netet adni.

de szerintem minden telepulesen kell lennie viznek es villanynak, gaznak egyre kevesbe es valamifele kommunikacios lehetosegnek mindenkeppen (telefon, internet, akarmi). Ugy tudom minden penztargepnek kotelezoen van online kapcsolata, tehat ha adott telepulesen nincs internet akkor nincs bolt/szolgaltatas sem (vagy cserekereskedelmet folytatnak).

Hát azért ezekre ne vegyél mérget. Ha jól emlékszek, akkor a települések néhány százalékán nincs vezetékes gáz (a KSH-n meg tudod nézni). A pénztárgépes dologhoz: ha jól emlékszek, akkor kötelező a nemzeti roaming, azaz a pénztárgép bármelyik magyar szolgáltató hálózatára feljelentkezhet.

Olyasmi letezik (nem hiszem, hogy ismered) hogy valami wireless cuccal illesztik az analog telefont a rendszerhez, nagyon regen lattam...

Én emlékszek rá és ahogy mondod, jellemzően olyan helyekre került, ahova drága lett volna oszlopon vagy árokban vinni a vezetéket. Olyasmi volt az alapelv, mint ha cellához kötött mobilod lett volna. És igen, a minősége rosszabb volt a kábeles megoldásnál.

Egyetértek. Minden attól függ, hogy a 4G/5G-t mennyire építi ki. Ha rendesen ki van építve, akkor kiváltja a 2G-t, az feleslegessé válik.

Egy dologban hajbinak igaza van, hogy a hanghívás terén nem jobb a 4G/5G. Ezt megerősítem, és mérges is vagyok emiatt. Én még a HD VoLTE hívások minőségétől sem vagyok elájulva. Sajnos a hívásminőséget konstansan lebutítottam tartják. Értem, hogy a telóba építhető, a kaszniba és fogyasztási keretbe belegyömöszölhető hangszóró, és mikrofon limitálni fog, sose lesz stúdióminőség, de azért ennél jobban megerőltethetik magukat. A mai codec-ek, főleg a modern nagy szávszél mellett jóval jobb minőséget elbírnak, még low latency mellett is. Tényleg ma már mindent FullHD-ban, 4K-ban fogyasztunk, meg high bitrate-en, de a hívás minősége még mindig fos, és akkor csodálkoznak, hogy senki nem telefonál, hanem valami üzenetküldő vagy VoIP appot használ helyette. Pont ezért.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Kifejezetten érdekes belegondolni, hogy ha szándékosan tartják butítva a hívásminőséget, akkor miért csinálják, hiszen a szolgáltatók bőséges profitra tehetnek szert a percdíjakon, miközben a VoLTE tulajdonképpen egy VoIP hívás és továbbítani is annyiból áll, mint egy internetes hívást.

Szerintem itt inkább arról van szó, hogy a GSMA háza táján kóklerek, léhűtők és vízfejek kezébe került a szakma és képtelenek már egy olyan jól összeszedett, egyértelműen szabványosított rendszereket összehozni, mint a 2G/GSM. Ha mindenáron összeesküvés-elméletet kell belőle gyártani, akkor a GSMA felpuhítása ez egyértelműen a gyártók érdeke (beleértve az olyan multikat, mint a Google, Apple, Samsung stb.), ugyanis minél inkább szarul-húgyul implementált és kevésbé szabványosított valami, annál inkább instabilan fog működni, ami a vevői oldalon folyamatos elégedetlenségben tartja az ügyfeleket, így megágyaz a sorozatos újravásárlásoknak és a pszichológiai elavultatásnak.

senki nem fogja visszasirni azokat a keszulekeket

Mi van a privacy-vel? Mi van azokkal, akiknek nem opció a Google (Alphabet) vagy Apple adatvédelmi szabályzatának és ÁSZF-ének elfogadása? Mi van azokkal, akinek nincs rendben az, hogy GPS vevő legyen náluk?

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

De a rengeteg kb. "kötelező" app se boldogít túlzottan, pl. próbálj meg egy packeta csomagot kivenni az automatából Android/iOS eszköz nélkül.

Nincs tapasztalatom a packetaval, de gondolom azert van ez, hogy aki kiveszi valamilyen szinten legyen azonosithato es ne a szomszed Jozsi vegye ki a csomagod.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

ha nem csak te tudod kivenni a csomagot

Nem ismerem a rendszert, de gondolom ez is megoldhato ha mindket fel rendelkezik mobilnetet hasznalni kepes mobillal.

az átvétel 2-3 napos időablakában pedig épp nem vagy az automata közelében.

Gondolom akar az is megoldhato, hogy nem akkorra rendeled mikor nem vagy otthon. Ha pedig elore nem lathato dolog tortent akkor annyi. Olyat sem tudsz atvetetni massal (egyszeruen) amihez az alairasod kell.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Nem ismerem a rendszert, de gondolom ez is megoldhato ha mindket fel rendelkezik mobilnetet hasznalni kepes mobillal.

Szerencsére packeta-tól egyszer kaptam csak csomagot. A többinél ez úgy megy (app nélkül), hogy kapsz egy sokjegyű kódot és azt kell begépelni a kijelzőn vagy meg kell mutatni egy QR kódot. Na most tegyük fel, hogy egy csomagautomatának van 50-100 fiókja. Ha 9 jegyű kódot kaptál - és nem kell előtte megadni a telefonszámot -, akkor kb. 10 millió az egyhez az esély, hogy valamelyik rekesz kinyíljon. Ha meg hozzáfér más is az emailedhez/SMS-edhez, akkor ott más problémák is vannak, nem csak az, hogy ki veszi át a csomagot.

Az meg, hogy minden telefonon van mobilnet... nem tudom, de szerintem nincs minden 4G-s telefonon mobilnet. Illetve a kódos megoldás előnye szerintem, hogy nem 2 eszköztől/hálózattól függ a dolog, hanem csak és kizárólag a csomagautomatától és annak a netjétől.

Gondolom akar az is megoldhato, hogy nem akkorra rendeled mikor nem vagy otthon.

Oké, akkor kifejtem, hogy mire gondoltam. Tegyük fel, hogy rendelek valamit a 0. napon. A webshop azt mondja, hogy 3-5 napon belül megkapom. Aztán a 4. napon szól, hogy bocs, de a nagykerből még nem kapták meg és ígérik, hogy legkésőbb a 10. napon postázzák. (Tegyük fel, hogy a csomag nem sürgős.) Aztán vegyük még hozzá az esetleges torlódásból származó 1-2 plusz napot a csomagautomatás cég részéről. Tehát ott tartunk, hogy ha minden klappol, akkor a 10-12. napon át is tudod venni. Na most ezt kellett volna neked megbecsülni a 0. napon, hogy hanyadik napon fogják kihozni, ami lehet 3. nap, de lehet 12. nap. Ha ezt előre meg tudod tippelni, akkor esetleg lottózni is érdemes.

Olyat sem tudsz atvetetni massal (egyszeruen) amihez az alairasod kell.

Ezt nagyon jól látod, ezért szoktam csomagautomatázni. Nem kell a futárra várni, nem kell a postán heringezni, stb.

Nem egészen. Azt mások is megoldják egy SMS kóddal.

A packeta automatának nincs semmilyen kezelőfelülete, és csak napenergiával van táplálva. Ilyen módon bárhova letehető, ez egy elég elegáns koncepció lenne amúgy, viszont cserébe csak okoseszközről, bluetooth segítségével nyitható.

Azért egy LCD meg egy keypad elférhetett volna.

Mi van azokkal, akiknek nem opció a Google (Alphabet) vagy Apple adatvédelmi szabályzatának és ÁSZF-ének elfogadása?

Pl. a HMD gyart Nokia mobilokat, van bennuk 4G, S30 vagy micsoda az oprendszer, semmilyen AFSZT-t nem kell elfogadni vasarlaskor. Biztos vannak mas gyartok is, meg butabb 4G mobilokkal is.

Mi van azokkal, akinek nincs rendben az, hogy GPS vevő legyen náluk?

Ott van ra a Nokia opcio, abban nem lesz GPS.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Végigolvastam, de nincs igazad. Lényegében kb. semmit nem mondtál. Ez, hogy olcsóbb, kisebb komplexitási szint, ez bármilyen régi technológiáról elmondható, és ilyen logikával ne fejlődjünk soha. Ez egy szemellenzős konzervativizmus.

De, haljon csak ki a 2G/3G. Én nem is azért vagyok ezek ellen, mert fejlődésmániás, meg elavultató vagyok, hanem a 2G/3G meghagy sok igénytelen helyen egyfajta fallback hálót, és emiatt lusták kiépíteni rendesen a 4G/5G hálózatot, mondván, hogy a régi 2G/3G is kiszolgál. Na, már most, ha az utóbbit szépen kivezetik, akkor rá lesznek szorítva az elmaradott régiók, meg spúr szolgáltatók, hogy érdemben fejlesszenek, húzzák fel az új tornyokat és átjátszókat, és ne tegyék zsebre extra profitként a beszedett előfizetési/percdíjakat, hanem vissza kell tenniük pénzt az infrastruktúra fejlesztésébe. Majd vesznek luxusautókat, nyaralókat, jachtokat másból.

Mondom ezt úgy, hogy egyébként a kisebb komplexitási szintnek nagy híve vagyok, de nem a fejlődés kárára. 5-10 évenként lecserélni egy telót, meg 10-15 évenként egy PC-t tényleg nem egy nagy elvárás. Addigra akkorákat fejlődik a technológia, hogy minden téren meghálálja magát az upgrade.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Lényegében kb. semmit nem mondtál.

Olvasd végig még egyszer, ezúttal, ha lehet, értőolvasással.

Ez, hogy olcsóbb, kisebb komplexitási szint, ez bármilyen régi technológiáról elmondható, és ilyen logikával ne fejlődjünk soha.

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/csuszos-lejto

Kimaradt a barlangozás, kőkorszakozás, bunkósbotozás. :P A következtetésed természetesen egy hazugságra épül és számos ellenpélda létezik rá.

Egyfelől, ma sokkal nagyobb integráltsági fokon tudunk sokkal hatékonyabban legyártani egy 2G modemet, mint 30 éve. Ez már önmagában fejlődés, tehát hazudtál. Még mielőtt esetleg azt hazudnád, hogy a 3G, 4G, 5G hozták el ezt az integráltsági fokot, "elkeserítenélek", hogy a 2G érában is folyamatosan fejlődött az integráltság, többek között ennek voltak köszönhetőek az 1-2 hetes üzemidők a butatelefonoknál, amit az okostelefonok azóta sem voltak képesek behozni a saját mezőnyükben.

Másfelől, nem mondható el minden régi technológiáról, hogy olcsóbb. Nem olcsóbb elektroncsöveket gyártani, pláne nem olcsóbb ilyen eszközöket üzemeltetni. Nem olcsóbb 30 éves technológiával belsőégésű motorokat gyártani, se nem olcsóbb üzemeltetni (benzinfogyasztás). 2G modemet modern technológiával gyártani rendkívül olcsó és üzemeltetni is nagyon olcsó, win-win szituáció.

Ez egy szemellenzős konzervativizmus.

A szemellenzős konzervativizmus az lenne, ha azt mondanám, hogy mindenre is 2G modemet kell használni. Én nem ezt mondtam. Azt mondtam, hogy amire elég egy 2G modem is, arra 2G modemet érdemes használni, mert a 4G, 5G modemeknél jóval olcsóbban, kevesebb energiával, környezetszennyezéssel, költséggel stb. legyártható. Valójában rajtad van egy fejlődésmániás szemellenző, mert oda is magasabb komplexitást, több környezetszennyezést, költséget stb. erőltetnél, ahová nem kell.

Én nem is azért vagyok ezek ellen, mert fejlődésmániás, meg elavultató vagyok

Ettől függetlenül is fejlődésmániás és elavultató vagy. Minden hozzászólásodban bebizonyítod.

hanem a 2G/3G meghagy sok igénytelen helyen egyfajta fallback hálót, és emiatt lusták kiépíteni rendesen a 4G/5G hálózatot, mondván, hogy a régi 2G/3G is kiszolgál

Ez miért baj? Ez hozzáadott érték. Nevezhetjük redundanciának is. Vagy szolgáltatásbiztonságnak. Ha csak a segélyhívásokat nézzük, sokkal biztonságosabb egy olyan rendszer, amin az elmúlt 30 évben bármikor gyártott bármilyen készülékkel lehet segélyhívást indítani. Sokkal biztonságosabb egy olyan rendszernél, ahol csak a 3-5 évig szoftvertámogatott, gyártó által megfelelően bepatchelt VoLTE profillal rendelkező készülékről lehet segélyhívást indítani.

Na, már most, ha az utóbbit szépen kivezetik, akkor rá lesznek szorítva az elmaradott régiók, meg spúr szolgáltatók, hogy érdemben fejlesszenek, húzzák fel az új tornyokat és átjátszókat, és ne tegyék zsebre extra profitként a beszedett előfizetési/percdíjakat, hanem vissza kell tenniük pénzt az infrastruktúra fejlesztésébe.

Ez egy baromság, pláne hogy emiatt kellene lekapcsolni a 2G-t. Ha az elmaradt régiókban nincs (és eddig se volt) fizetőképes kereslet az új hálózatok fejlesztésére, akkor ott ezután sem lesz, csak még szarabb lesz a mobilszolgáltatás, vagy nem lesz.

Majd vesznek luxusautókat, nyaralókat, jachtokat másból.

Kicsit fordítva ülsz a lovon. Luxusautókat, nyaralókat, jachtokat azok fognak venni, akik az 5G-s újravásároltatásokból gazdagszanak meg azon, hogy csak Magyarországon milliók lába alól húzzák ki a talajt. Ha az 5G nem hozna számottevő növekedést a telekom cégeknek, nem csinálnák. Mivel valódi piaci igény nincs rá, így a meglévő piacok felforgatásával fognak mesterségesen teremteni.

Mondom ezt úgy, hogy egyébként a kisebb komplexitási szintnek nagy híve vagyok, de nem a fejlődés kárára.

A 2G fennmaradása semmilyen módon nem gátolja a fejlődést. Eddig se gátolta. Hasonló szemellenzős duma ez, minthogy a gyerekeket nem szabad megtanítani kézírni, mert akkor kézírni fognak és soha nem tanulnak meg gépírni. Nagy lófaszt. Meg kell tanítani kézírni és gépírni. Ugyanúgy elterjedtek az okostelefonok egy 2G-3G-4G rendszerben és többségében fel is váltották a butatelefonokat. Valójában ott véted el a sulykot, hogy azt hiszed, a 2G lekapcsolása fejlődést hoz. Mindeközben csak kényszerű újravásárlást hoz, feleslegesen kidobott százmilliókat, milliárdokat. Fejlődés akkor is van, ha meg akarják gátolni. Az emberi természet ilyen. A 2G lekapcsolása viszont egy vadkapitalista húzás, egy olyan éra felé tett lépés, ami alapjaiban csúfolja meg a technológiai fenntarthatóságot.

5-10 évenként lecserélni egy telót, meg 10-15 évenként egy PC-t tényleg nem egy nagy elvárás.

Nem az, ha nem a szolgáltató multi várja el a cserét a felhasználótól önző profitérdekből, hanem a felhasználó saját magától. Egyébként meg miért kéne akár 15 éves eszközt lecserélni, ha kifogástalanul működik? Akkor kell lecserélni, ha javíthatatlanul elromlik, vagy már a felhasználónak többre van igénye. Nem akkor, amikor a multi befektetőcskéi épp luxusautózni, nyaralózgatni, jachtozgatni szeretnének az újravásárlási extraprofiton.

Ipari eszközöknél, ha lejárt szavatosságú 2g cuccokat használnak és nem cserélik le őket, az a tűzzel játszás.  Felelős helyen nem addig használják az eszközöket, amíg kirohad alóluk, hanem addig, amíg a gyártó garantálja a megbízható üzemelést. Ha meg már cserélni kell, akkor nem 30 éves "bontatlan" cuccot vesznek, hanem olyat, amire van támogatás és garancia. 

Butaság azt hinni, hogy a régi eszközöket nem kell cserélni, hanem csak kényszerítik őket a cserére. 

Szerintem a 2g móddal nem kompatibilisek a 4g hálózati eszközök, eleve másképp működnek, csak akkor lennének kompatibilisek, ha beletennék a 2g-hez szükséges felesleges hardvert és szoftvert (licenszeket) is. A telefonban is csak azért van benne, mert még van a Földön olyan ország, ahol használták az előző években, de ki fogják venni belőle, hogy kivegyék a felesleges plusz komplexitást.

A világot nem a 30 éves elektronikai hulladékos hobbistákra építik, hanem azokra, akik fizetőképes keresletet nyújtanak. A szolgáltatások nem örökre szólnak, csak mert egyszer megvettél egy eszközt, amire már sokéve nincsen támogatás. Ha nem vagy fizető ügyfél, akkor semmi jogod sincs egyik cégnél sem verni a tamtamot.

Felelős helyen nem addig használják az eszközöket, amíg kirohad alóluk, hanem addig, amíg a gyártó garantálja a megbízható üzemelést.

Felelős helyen nem a gyártóra tologatják a felelősséget, hanem vállalják és szakembergárdával biztosítják.

Ha meg már cserélni kell, akkor nem 30 éves "bontatlan" cuccot vesznek, hanem olyat, amire van támogatás és garancia. 

Ez jogos, de a 2G modemek nem 30 éve bontatlan cuccok. Az, hogy 30 éves technológiát használ, önmagában nem jelent semmit. Sokkal kisebb komplexitású, a jelenlegi integráltsági fokú gyártástechnológiákkal gyerekjáték összerakni, olcsóbb, környezetbarátabb és a célnak megfelel alacsony sávszélesség-igényű alkalmazásoknál. Ha nem felelne meg, nyilván nem választanának 2G modemet.

Butaság azt hinni, hogy a régi eszközöket nem kell cserélni, hanem csak kényszerítik őket a cserére. 

Nyilván, de egy 10-15 éve működő 2G butafont még Finnországban, Németországban, UK-ban gyártottak és nem kispórolt anyagokkal. Emellett egyszerűbbek, alacsonyabb integráltsági fokuk van, kevesebbet fogyasztanak, így kisebb eséllyel mennek tönkre. Nyilván nem tökéletesek és tönkre tudnak menni.

Szerintem a 2g móddal nem kompatibilisek a 4g hálózati eszközök, eleve másképp működnek, csak akkor lennének kompatibilisek, ha beletennék a 2g-hez szükséges felesleges hardvert és szoftvert (licenszeket) is.

Mind a szolgáltatói oldalon, mind az okostelefonokban kompatíbilisek. A szolgáltatóknál már ugyanaz a doboz adja a 2G-t, mint a 4G-t. Akarat kérdése, hogy belerakják-e. Néhány ipari eszközre igaz, hogy a modeme egyáltalán nem tud 2G-t, csak 4G-t, de nem ez a jellemző.

A világot nem a 30 éves elektronikai hulladékos hobbistákra építik, hanem azokra, akik fizetőképes keresletet nyújtanak.

Ez világos, de nem is róluk van most szó. Jelenleg kétmillió ember és hárommillió M2M eszköz fizetőképes kereslet van a 2G-re. Ők nem elektronikai hulladékos hobbisták. A szolgáltatók mégis kihúznák a lábuk alól a talajt, elektronikai hulladékot csinálva a kifogástalanul működő eszközeikből. Ez így velejéig etikátlan lépés.

A szolgáltatások nem örökre szólnak, csak mert egyszer megvettél egy eszközt, amire már sokéve nincsen támogatás.

Ezzel burkoltan kimondtad azt, amiről a 2G utáni világ szólni fog. Addig fogod tudni használni a telefonod, amíg van rá szoftvertámogatás, utána már a telefonálást sem. Mindeközben egy, az elmúlt 30 évben gyártott (tehát nem csak hobbisták által használt 30 éves, hanem 5-10-15-20-25-30 éves) eszköz képes a világ bármely országában működni 2G hálózaton (már ha van). Vajon melyiknek van nagyobb eszmei és funkcionális értéke? Amelyik eszközt csak addig használhatsz, amíg a multika úgy akarja, vagy amit ettől függetlenül bármikor?

Ha nem vagy fizető ügyfél, akkor semmi jogod sincs egyik cégnél sem verni a tamtamot.

Továbbra is 3 millió előfizetésről beszélünk. Ismétlem: Nem ingyen kapják a szolgáltatást. A hangvételed kicsit olyan, mintha a nem mobilnetező, Facebook-ozó, okostelefontapicskoló ügyfeleket már nem tekintenéd fizető ügyfeleknek, pedig ők sem ingyen telefonálnak vagy SMS-eznek.

Egyébként te tényleg elhiszed, hogy 2 millió ügyfél éves percdíjaiból és +1 millió M2M üzemeltető üzleti/egyéb előfizetési díjából nem jön ki az az esetleges pluszköltség, amit a 2G hálózat fenntartása jelent?

Még egy plusz érv a 2G megtartása mellett:

A rosszul lefedett területeken, még ha "nincs kapcsolatot" is jelez a magasabb G-osztályú telefon, akkor is lehetséges megpróbálni a segélyhívó számot; életmentő lehet a 2G fenntartása.

Az lehet, ha nem helyettesitik a teruletet lefedo 2G bazist/szektort egy ujabbal. Viszont nem kell 2G a nagy teruleti lefedettseghez, csak lustak voltak/nem erte meg fejleszteni a halozatot az elmult 20 evben.

Kerdes, hogy megeri-e / kotelesek-e lefedettseget biztositani az adott helyen.

A rosszul lefedett területeken, [.....] életmentő lehet a 2G fenntartása

Jelenleg 2G nagyon sok helyen nem elerheto*, amit a legujabb technologia (muholdas kommunikacio az ujabb mobilokban) kivalt.

*oceanok, sivatagok, magas hegysegek, eldugott szigetek, stb.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Ez csúsztatás. Semmi köze a 4-5-5.5G-nek a LEO műholdas kommunikációhoz. Ez egy extra funkció, melyet egyes gyártók

a flagship készülékeiken határozatlan ideig keresztfinanszíroznak a telefon árában, vagy eleve előfizetéssel működik (pl. Garmin).

Ez nem ugyanaz azzal, hogy sűrűn lakott helyektől távolabb is mindenki számára elérhető módon van backup hálózat,

vagy mondjuk hívható a 112. Esetleg autóbaleset során a jármű azonnal vészjelet tud leadni.

Ez csúsztatás.

Az, hogy sok helyen nincs 2G (es semmilyen mas mobil) lefedettseg az igaz.
Azt, hogy a muholdas technologia kivaltja-e ezt valoban nem tudjuk.

Ez egy extra funkció, melyet egyes gyártók a flagship készülékeiken

Mivel ez egy relativ uj dolog ugy ezert tunik "extranak", termeszetesen segit eladni a keszulekeket. Nem tudom csak a csucsmodellekre ervenyes-e, pl. Apple ugy tunik minden modellben megtalalhato nem csak a Pro/Max/stb. verziokban: "With iPhone 14 or later (all models), you can use a satellite connection when you have no cellular and Wi-Fi coverage" (viszont: "Satellite connectivity isn't offered on iPhone models purchased in Armenia, Belarus, China mainland, Hong Kong, Macao, Kyrgyzstan, Kazakhstan, and Russia.")

A Google reszerol a Pixel 9-ben elerheto eloszor ez a funkcio, eloszor az USA-ban (ket allam kivetelevel).

határozatlan ideig keresztfinanszíroznak a telefon árában

Ugy latom tenyleg igy lesz: "both iPhone 14 and iPhone 15 users will have to decide if they want to pay for the service starting in November 2025."

Ez nem ugyanaz azzal, hogy sűrűn lakott helyektől távolabb is mindenki számára elérhető módon van backup hálózat, vagy mondjuk hívható a 112.

Igazad van, attol fuggoen milyen messze van a mobil a "surun lakott helyektol". Az lenne a normalis ha minden 2G tornyot lecserelnenek ujabbra (4G es ujabb), igy meg lenne oldva a problema.

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

A 2G only tornyok nagy részét szerintem kicserélték, illetve a 2G-s redundancia is meg fog szűnni az országon belüli roaminggal. A gond azokkal a helyekkel van, ahol nem rentábilis cellát telepíteni vagy cserélni. Ez látható a szolgáltatói térképeken, ha összehasonlítjuk a 2G-t és a 4G-t.

Itt jön be a jogalkotó szerepe, hogy a frekvenciatenderen követelményként pontosan meghatározzák a területi lefedettséget és a technológiák használatának idejét. A legutóbbi tenderen szerintem nem voltak elég szigorúak.

A fenti interjú alapján, nem sok változás volt az elmúlt egy-két évben:

https://www.hte.hu/documents/4739395/4809435/Kollar_Peter_HTE_Infokom2022.pdf

https://www.hte.hu/documents/4860545/4891884/2_1_2_Kiss_Tamas_HTE_Infokom2023.pdf

sűrűn lakott helyektől távolabb is mindenki számára elérhető módon van backup hálózat

Itt vannak statisztikak, hogy a vilag mekkora resze van lefedve 2,3,4 es 5G-vel. A csak 2G-vel lefedett terulet meg Afrikaban is csak 16% es gondolom addig nem kapcsoljak le amig nem telepitenek oda is ujabb technologiat.

[szerk.]: 5G lefedettseg a vilagon

"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."

Ez nem a 2g miatt van, hanem azért, mert van cella adott területen. Majd 4g/5g cella lesz. És lehet még jobb lesz a lefedettsége, mert a modernebb modulációval és hibajavítással messzebbre is képes ugyanazon frekvencián hasonló energiával használható jelet küldeni/fogadni.

Ahogy az analóg tévé lekapcsolásnál, úgy a 2g lekapcsolásnál sem fog megállni a világ. Lesz aki sírni fog, mert 30 évente egyszer vennie kell pár ezer forintért egy eszközt, de ők jellemzően egyébként is eltartott, közpénzből segített személyek, csak a tájékozatlanságuk és a mások kárára sóherkedésük miatt sírnak. A modernebb technikával sokkal kisebb teljesítménnyel adnak sokkal nagyobb lefedettséget.

Nem tudom, ennek mi köze az analóg tévéhez. Még sok-sok évig lehetett olyan eszközöket kapni, amelyekkel az analóg tévék használhatóak voltak a digitális átállás után is. Más kérdés, hogy mindenki lapostévére vágyott, így a technológiai ugrás gyorsabban és simábban ment a vártnál.

Itt viszont némileg szerteágazóbb a dolog. Vannak olyan tréfás esetek, mint amilyen az autókhoz előírt eCall modul, amivől valószínűleg legalább akkora szériákat adnak el, mint a tévékből, és itt nem lesz az a motiváló tényező, hogy azért vesz mindenki új autót, hogy abban már 4G-s modul legyen. Aztán a nálunk okosabb országokban a smart metering is elterjedt, az energiaszolgáltatók pedig nem feltétlen vágynak arra, hogy milliószám cseréljenek végponti elemeket. Riasztó gyártók dettó, nem is beszélve a riasztórendszerek tulajdonosairól, üzemeltetőiről.

Nem állítom, hogy ne lehetne átállni, csak ez nem olyan sima ügy lesz, mint a tévénél volt.

Az analóg tévénél is ugyanaz a sírás volt. Aztán kiderült, hogy szebb és jobb a digitális. A modernebb sugárzási technikával töredék akkora elektromos teljesítménnyel sugároz, megawattokról kilowattokra váltottak az adótornyok. A telefonnál persze nem lesz ekkora különbség, de elvileg jobb lefedettséget is ad a hibatűrőbb móddal a rendszer. Plusz sokkal többen tudjákegyszerre használni ugyanazon a frekvencián és sévszélességen.

Biztos van sok régi eszköz, ami már élettartamán túl üzemel és még használják. Hát lehet rá kell költeni pár ezer vagy pár tízezer forintot, mielőtt megeszi a rozsda teljesen.

Sziasztok!

Egy kis felvilágosítást szeretnék kérni, mert abszolút nem értek a telefonok világához. Ha az okostelefonomon kikapcsolom a mobil adatkapcsolatot, akkor a készülék csak 2G-t használ? Tehát ha lekapcsolják a 2G-t, akkor kötelező lesz adatforgalomnak lennie?
Vagy ezt nem érinti a dolog?

Gábor

Ha az okostelefonomon kikapcsolom a mobil adatkapcsolatot, akkor a készülék csak 2G-t használ?

Nem. Azt használ, amire fel van jelentkezve. Ez lehet 2G, 4G vagy 5G.

Tehát ha lekapcsolják a 2G-t, akkor kötelező lesz adatforgalomnak lennie?

Nem, de kötelező lesz VoLTE-képes és a szolgáltatóddal VoLTE-kompatíbilis okostelefont használnod, különben nem fogsz tudni hívásokat indítani/fogadni.

A végtelenhez is mindig közelítesz, aztán sose éred el. :)

"Sose a gép a hülye."

Mindenesetre érdekes, hogy a 2G lekapcsolásról beszélünk, az FM rádióra egyelőre dátum sincs.

Nem is az a nagy baj, hogy van FM, hanem hogy a DAB-nak még a tesztüzemét is lekapcsolták.

Csak hogy onnantól kontrollálható, ki, mikor, mennyit hallgat és mit, hol tartózkodik közben. Értem, hogy neked nincs igényed a szabadságra, de akinek van, az inkább hallgatna egyirányú kommunikációval rádiót, ahol a rádió csak vevőt jelent, transmitter nélkül.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

és mit, hol tartózkodik közben > az megvan, h az eu-ban csak olyan autot lehet eladni, amiben kotelezoen ott a gsm modul? :) (safety regulation) hidd el, jol jon az, ha a mento tudja hova kell menni erted...
ahol a rádió csak vevőt jelent > szerintem a dab is csak vesz(fixme pls!). broadcast. attol, hogy a hang digitalis.